Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 29

Subiect: adapost caluti , cautam voluntari din bucuresti ...

Implicit adapost caluti , cautam voluntari din bucuresti ...

pentru un adapost de cai bolnavi si batrani

adapostul se afla in Sos.Petricani,vis-a-vis de Mobexpert pipera (pepiniera Toboc) zona Tei Toboc , din doamna ghica

cerinte : sa fie serioase
    dorinta de a ingriji animalele
    daruire si seriozitate fata de animale

Pentru iubitorii / ele de caluti , cele/ cei care vor sa petreaca o dupa amiaza intr-un mod mai special, vor sa faca si altceva, le prezint o varianta..un adapost de cai parasiti, aflati sub tratament in Pipera.

va voi mai tine la curent , cu activitatea ce o depun in cadrul acestui adapost

ptr detalii va rog sa ma contactati in pm , multumesc .

p.s : un link cu poze de la adapost facute ieri 4 sept 2008

http://www.miresici.ro/showthread.ph...40#post1075040
    Sa traiesti frumos este tot ceea ce poti face ptr tine ca om .

Inregistrat
    09.01.2008

Implicit Re: Cautam Voluntari Din Bucuresti

Citat Postat de cinezee Vezi mesajul
    pentru un adapost de cai bolnavi si batrani

adapostul se afla in Sos.Petricani,vis-a-vis de Mobexpert pipera (pepiniera Toboc) zona Tei Toboc , din doamna ghica

cerinte : sa fie serioase
    dorinta de a ingriji animalele
    daruire si seriozitate fata de animale

Pentru iubitorii / ele de caluti , cele/ cei care vor sa petreaca o dupa amiaza intr-un mod mai special, vor sa faca si altceva, le prezint o varianta..un adapost de cai parasiti, aflati sub tratament in Pipera.

va voi mai tine la curent , cu activitatea ce o depun in cadrul acestui adapost

ptr detalii va rog sa ma contactati in pm , multumesc .

p.s : un link cu poze de la adapost facute ieri 4 sept 2008

http://www.miresici.ro/showthread.ph...40#post1075040
    f dragut gestul tau,miha...............cam departe pt mine,deocamdata............dar poate se mai gasesc iubitori de cai asa ca tine....prin apropiere..............succes!

daca ai cunoastinte in bucuresti , care au dorinta sau iubirea ptr animale , te rog da un mesaj mai departe

in mesaj privat sau pe mess , dat si detaliile cu telefonul

ma duc aproape in fiecare zi cate 4 ..5 ore

Inregistrat
    28.05.2006

Citat Postat de cinezee Vezi mesajul
    daca ai cunoastinte in bucuresti , care au dorinta sau iubirea ptr animale , te rog da un mesaj mai departe

in mesaj privat sau pe mess , dat si detaliile cu telefonul

ma duc aproape in fiecare zi cate 4 ..5 ore
    Sincer, te felicit. Ai un suflet mare.

Implicit Re: adapost caluti , cautam voluntari din bucuresti ...

nu stiu daca sufletul meu este mare , sau pasiunea mea ptr cai este de ''vina '' dar ma simt bine facand asa ceva

Inregistrat
    10.07.2007

Buna

poate reusim cumva sa facem ceva pentru aceste animale atat de blande

In Bucuresti exista un adapost de cai in care cativa voluntari au grija de cai abandonati, multi din ei gasiti foarte bolnavi sau pe moarte.

In link-ul de mai jos e un articol un reportaj video despre munca lor si despre caii pe care ii au in ingrijire:
    http://www.acasatv.ro/noutati-acasa/emisiuni/la-povestiri-adevarate-14-cai-salvati-de-la-moarte-traiesc-intr.html

Din pacate acesti cai traiesc numai din donatie, iar Primaria nu le ofera decat promisiuni deocamdata. Din cauza numarului mare de cai, acesti

oameni cu inima au nevoie de ajutor pentru ca nu mai pot sustine numai pe propria cheltuiala un numar asa mare de cai.
    Daca iubitorii de animale ar putea oferi macar 2 RON la sfarsitul fiecarei saptamani pana se va misca Primaria, acest adapost ar putea avea

sansa pe care o merita de a exista in continuare si de a putea sustine numarul de cai ce se afla in ingrijire acolo.
    Evident ca oricine doreste poate verifica destinatia banilor, din ei se vor cumpara mancare si medicamente, iar facturile le vom putea oferi

oricui doreste sa le vada.
    Intre timp voluntarii incerca sa faca o fundatie non profit pentru a putea obtine donatii mai multe si in mod oficial.
    Persoana de contact din interiorul adapostului e Laura (doamna blonda din reportajul respectiv). Daca vrei sa o contactati direct, va sta la dispozitie pentru orice informatii suplimentare. Adresa ei de mail e
    [email protected]

Eu am fost fericita cand am primit mail-ul: fericita ca sunt astfel de oameni si fericita ca pot sa ii ajut si eu cu ceva, o donatie lunara

cat de mica.
    SI m-am gandit ca si dumneavoastra ati fi fericit sa stiti asta si sa ii puteti ajuta.

Eu am contactat-o deja pe Laura si i-am cerut IBAN-ul la care se pot trimite donatii.

Daca va intereseaza, datele contului sunt:
    GIA - Group Initiative for Animals
    RO37 BTRL 0640 1205 E803 4801
    Banca Transilvania, Sucursala Marriott

Aici gasiti si cateva link-uri cu 2 reportaje despre acest adapost:
    http://www.acasatv.ro/noutati-acasa/emisiuni/la-povestiri-adevarate-14-cai-salvati-de-la-moarte-traiesc-intr.html
    http://www.acasatv.ro/emisiuni/povestiri-adevarate/noutati/la-povestiri-adevarate-o-iapa-accidentata-a-fost-ajutata-sa-si.html

Scrieti-i personal, poate sa le faceti chiar o vizita la adapost: acesti oameni si animalele de care au grija merita totul pentru cate au

patimit!

Mi-a trimis foarte multe poze din azil, va trimit cateva si dumneavoastra si povestile catorva din calutii de la azil.
    Sper ca veti impartasi si dumneavoastra bucuria de a-i ajuta, cu o donatie sau chiar initierea un sprijin din partea autoritatilor. Va

reamintesc adresa ei de mail:
    [email protected]

Un scurt istoric al "locatarilor" adapostului:

La inceput,in luna ianuarie, au venit 4 cai:Ghiocel, Babi, Tarzan si Balerina.
    - Ghiocel ( 14 ani) era abandonat in parcul Verdi, avea zapada pe el de o palma,era inghetat si flamand.L-am numit Ghiocel pentru ca e alb si

are un cap foarte frumos, cu ochii conturati si expresivi si desi cu nu vede, probabil de la loviturile in cap primate,primeste din partea

noastra tot locul 1 la cel mai expresiv si frumos cap.
    L-am dat spre adoptie si pe el,la un vanator care iubea caii.
    - Babi este o babuta blanda ,chioara si foartet bolnava la inceput.A venit din Balotesti,era abandonata pe camp de cateva saptamani si

suferea de frig si foame.Era foarte slaba, cu un ochi scos, avea niste rani ingrozitoare pe pielea ei batucita de ham si de batai, o rana

deschisa pe osul coxalului care era foarte proeminent din cauza subnutritiei si o plaga infectata pe toata coloana.I-am tratat ranile luni de

zile si in timpul primului episod de antibiotice, sarmana babuta a eliminat o galeata de puroi din uter.Avea si probleme la picioare,are o

boala denumita “laba de urs”.Acum ea este refacuta fizic,s-a ingrasat,dar din cauza batranetii (17 ani) si a “labei de urs”nu mai poate face

mai nimic, merge foarte greu si instabil pe picioarele ei subrede.Este inca locatara acestui Adapost dte cai.
    - Tarzan este un cal (castrat) roib de 10 ani, la inceput slab si chior.S-a dovedit rapid a fi un mare cersator si pentru ca era si cuminte

primea din partea tuturor vizitattorilor cate ceva bun.El a legat o prietenie frumaosa cu Babi si atunci cand ii scoteam la plimbare in

pepiniera se tineau unul dupa altul.Dupa deparazitari repetate el s-a ingrasat foarte repde si a devenit cel mai frumos si mai robust calut

din Adapost.
    A fost si el adoptat impreuna cu manzul Stress de o familie de gospodari din Odorheiul Secuiesc,unde o duc foarte bine,stau toata ziua pe

pajiste si din cand in cand Tarzan mai este calarit.
    - Balerina este o iapa murga ,mare si faoret agresiva.Foarte greu am reusit sa o fac sa inteleaga ca noi nu-i facem rau,nu vrem sa o batem si

incet, incet ne-a lasat sa o plimbam, sa o leg mai aproape de ceilalti cai sa socializeze,ii lovea pe toti la inceput,am reusit sa o conving

san u ne mai muste,dar nu am reusit sa o fac sa stea la mangaiat si la tesalat..Am pus si saua pe ea la un moment dat, prin constrangere,

tinuta de 2 voluntari si am reusit sa o plimb mai mult si apoi sa o tesal sis a dau toata blana de peste iarna jos.A fost si ea adoptata de un

vanator, desi inca mai avea probleme cu picoarele,avea limfangita-picioare umflate si dureroase,dar singurul remediu era sa faca miscare cat mai multa si pentru ca era inca tanara – 7 ani si mare, puternica, era pacat sa stea tot timpul in grajd sau in curtea Adapostului

" Cele mai importante lucruri in lume au fost realizate de oameni care au continuat sa incerce chiar si cand se parea ca nu mai este nici o speranta." - Dale Carnegie - Mutanta (C677T homozigot)

Inregistrat
    14.03.2007

Te admir pentru ceea ce faci, daca erai mai aproape te ajutam si eu cum puteam pentru ca si mie imi plac foarte mult.....sunt medic veterinar si am fost la echitatie la ASA Cluj. Felicitari, sper sa gasesti oameni care sa te ajute. Imi permit sa-ti dau un sfat.....pune un anunt la Faciltatea de Medicina Veterinara din Buc in care sa expui ceea ce este si daca se ofera voluntari care sa te ajute iar in schimb ei pot invata despre aceste frumoase animale......eu cred ca ar merge.

imi poti fi de ajutor si de acolo , fiind medic veterinar sunt convinsa ca poti pune intrebari in stang si in dreapta

ne trebuie un doctor veterinar cu specializare predilectie cai , cu dorinta sa vina macar o data pe saptamana sau la 2 sapt si sa ne ajute cu ingrijir ea lor

poate ai ceva cunoscuti care pot intreba mai departe

partea urata este , ca fata care are in grija calutii , inaintea mea e studenta anu 2 la medicina veterinara , nici un doctor de acolo nu vrra sa ao ajute din iarna , si tot din pacate la facultate toti rad de ea ca se lupta cu morile de vant , si nici unu din profesorii /medici de acolo nu vor sa vina sa viziteze si sa o ajute dinc and in cand cu caii,. si plagile urate cele au unii dintre ei

majoritatea cailor au mari probleme la picioare , rani deschise , iar medicamntele si strictu necesar ptr ei sunt prea putinee

Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.miresici.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.miresici.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us