Pagina 12 din 12 PrimulPrimul ... 2101112
Rezultate de la 89 la 95 din 95

Subiect: Obiceiuri de nunta

Inregistrat
    25.04.2010

Implicit Re: Obiceiuri de nunta

Citat Postat de geany_bacau Vezi mesajul
    Cate bordee, atatea obiceiuri.
    ...
    In Republica Moldova am vazut un alt obicei si anume, in toiul nuntii, la restaurant, mirele si mireasa rup impreuna un cozonat si cel care ramane cu bucata cea mai mare va conduce in casa.
    pot sa fac si eu traditia asta? imi place!

Inregistrat
    14.10.2009

Citat Postat de geany_bacau Vezi mesajul
    Cate bordee, atatea obiceiuri.
    In general mireasa se urca pe un scaun, nasa deasupra capului la mireasa rupe cozonacul in 4 bucati. Mireasa ia prima bucata, face semnul crucii si o pastreaza pentru ea, celelalte, pe rand, le arunca in sensul semnului crucii. Optional poate avea si un pahar cu vin din care bea putin, apoi il arunca jos pentru a-l sparge.
    In Republica Moldova am vazut un alt obicei si anume, in toiul nuntii, la restaurant, mirele si mireasa rup impreuna un cozonat si cel care ramane cu bucata cea mai mare va conduce in casa.
    Da urcatul pe scaun, spartul paharului si etc .. etc ...astea le fac ca-m toti din cate am vazut eu, dar eu nu intelegeam faza cu aruncatul cozonacului de catre nasa ..... si super traditia in Republica Moldova

Inregistrat
    20.08.2010

Implicit Re: Obiceiuri la nunti in Moldova????

Citat Postat de sarapup Vezi mesajul
    fetele pe aci bate vantul?
    am vazut la o nunta o treaba haioasa:cand i se pune cocarda mirelui flacaii il inteapa pe la fund cu ace ca sa fuga de pe scaun!!!!
    i-o fac lu viitorul ginerica
    Ah, da! O stiu si pe asta! Tata a patit-o si s-a enervat maxim!

Inregistrat
    28.09.2009

hai sa va impartasesc si eu cateva obiceiuri ce le-am avut la nunta:
    - miresoiul a fost luat de acasa cu alai de nunta, tineret si muzicanti; la fel si nasii care s-au bucurat foarte mult;
    - la mine acasa a fost oprit inca de la intrarea in scara de catre nepotii mei: "banu' jos sefu'"
    - eu eram "ascunsa" in una din camere iar el a trebuit sa ma caute (cica...stia deja unde sunt)
    - sa nu uit un aspect foarte important: miresoiul nu m-a vazut imbracata in rochie si nici macar rochia de mireasa pana in ziua nuntii ...ii explicasem oarecum modelul, dar nu a vazut-o pana cand a dat ochii cu mine in ziua nuntii ....a fost fascinat
    - ne-am gatit pe rand in fata unei mari oglinzi tinuta de cavaleri si domnisoare, dar cel mai important, in fata unei icoane (asta a fost dorinta mea); gatitul a fost insotit bineinteles de melodiile specifice , fara intepaturi dar cu mici glumite gen "oglinda intoarsa"
    - in fata blocului am aruncat cozonacul: un cozonac taiat in patru bucati, prima bucata am pastrat-o eu, restul le-am aruncat in directiile bine stiute; nu m-am aruncat pe scaun pt ca aveam o mare groaza ca voi cadea; apoi am gustat din vin si am spart paharul (noroc pt mine, ghinion pt mama...era din setul ei )
    - nelipsita hora din fata blocului; in ciuda modernismului mi-am dorit sa fac asta; nu am facut mare tam-tam, nu am blocat circulatia, nu am adus ofiteri sa stabileasca ordinea publica, doar ne-am invartit putin, frumos si memorabil
    - in drumul spre starea civila ne-am plimbat un pic, dar nu pt a afla tot orasul ca se marita mihaela ci pt a-mi odihni putin picioarele pt ca mai urmau ceva ore de stat cocotata
    - un aspect pe care nu vreau sa-l uit este ca am sarutat mana nasilor si la gatit si la biserica; mi-am dorit sa fac asta in respect pt ei, chiar daca in ultima vreme nu prea se mai procedeaza asa;
    - la intrarea in restaurant ne-a intampinat soacra mare care ne-a "tras" cu un prosop si ne-a dat dulceata; fara chiuieli si picioare aruncate, se auzeau doar muzicantii pe fundal care ne cantau primirea; a fost placerea ei sa faca asta si noi ne-am bucurat si noi cu ea
    - nu am facut jocul cu gaina pt ca nu-mi place absolut deloc; am trecut direct la dezgatit dimineata unde in loc de batic mi s-a pus o palarie frumoasa de vara (a fost alegerea mea);
    - a doua zi (duminica) ne-am intalnit cu parintii si nasii la un restaurant, asa zisa ciorba de potroace; am rezervat la Olive Garden (sper sa nu fie reclama) separeul din spate care este foarte intim si elegant; acolo am dat colacii nasilor care au fost cam cum auzisem si eu "prin sat"; prosop, faina, ulei, cozonac si sampanie, toate astea puse intr-un frumos cos impletit; cosul l-am pus intr-o folie transparenta si prins ca pe un cadou; a iesit foarte dragut si nu am vrut sa arate a "colaci dati acum 30 de ani";

nu prea imi mai amintesc alte obiceiuri, dar in principiu am facut destule pt ca mie imi plac, doar ca le-am adus o amprenta a secolului XXI

Inregistrat
    20.09.2011

Mie un lucru mi se pare ciudat.... de ce marea majoritate a miresicilor sunt oripilate cand aud de jocul gainii si in schimb accepta tot felul de matrapazlacuri imprumutate cine stie de pe unde??? oriucm fiecare isi face nunta asa cum considera ca e mai frumos, fiecare-si organizeaza evenimentul dupa anumiti factori ( gen restaurant, invitati etc) .
    Sincera sa fiu chiar nu vad un moment penibil atata timp cat este cineva care sa stie sa-l organizeze, e un obicei romanesc, indicerent daca gaina e din hypermarchet sau din cotet vb aia...

Inregistrat
    27.01.2013

Eu sunt din Bacau, dar stabilita la Cluj dupa ce am terminat facultatea. La nunta, am simpificat pe cat posibil obiceiurile, pentru a imbina simplu si fericit, asa cum a zis preotul la slujba reformata, trasaturile moldovenesti cu cele ardelenesti. Am plecat fara alai de acasa, la sedinta foto, impreuna cu mirele. La scara blocului si in strada, m-am intalnit cu copilasi, care tot ziceau "uite mireasa, uite mireasa", si asa mi-au inseninat ziua Florile le-am pus la in curtea bisericii si lumea a fost foarte emotionata.
    Nu s-a furat mireasa pentru ca nu am vrut - am muncit fff mult sa organizez nunta - si nu am vrut sa imi las singuri invitatii care au batut sute de km sa ma vada.
    Am acceptat doar ca nasii sa ofere un dar banesc preotului (taxa o platisem noi cand ne-am programat) si lumanarile. Nasele sunt prietenele mele din prima zi de facultate si am vrut ca relatia noastra sa fie intarita de aceasta legatura sfanta, nu sa le pun la cheltuieli.
    In Cluj, nu exista obiceiul de a devoala mireasa, m-am bucurat pentru ca am avut o coafura foarte complicata, cu multe agrafe in par si ar fi durat fff mult sa imi dea voalul jos.
    Singurul regret e ca dj-ul a uitat sa imi puna "Trandafir de la Moldova"...

Inregistrat
    30.10.2012

Citat Postat de addiana Vezi mesajul
    Eu sunt din Bacau, dar stabilita la Cluj dupa ce am terminat facultatea. La nunta, am simpificat pe cat posibil obiceiurile, pentru a imbina simplu si fericit, asa cum a zis preotul la slujba reformata, trasaturile moldovenesti cu cele ardelenesti. Am plecat fara alai de acasa, la sedinta foto, impreuna cu mirele. La scara blocului si in strada, m-am intalnit cu copilasi, care tot ziceau "uite mireasa, uite mireasa", si asa mi-au inseninat ziua Florile le-am pus la in curtea bisericii si lumea a fost foarte emotionata.
    Nu s-a furat mireasa pentru ca nu am vrut - am muncit fff mult sa organizez nunta - si nu am vrut sa imi las singuri invitatii care au batut sute de km sa ma vada.
    Am acceptat doar ca nasii sa ofere un dar banesc preotului (taxa o platisem noi cand ne-am programat) si lumanarile. Nasele sunt prietenele mele din prima zi de facultate si am vrut ca relatia noastra sa fie intarita de aceasta legatura sfanta, nu sa le pun la cheltuieli.
    In Cluj, nu exista obiceiul de a devoala mireasa, m-am bucurat pentru ca am avut o coafura foarte complicata, cu multe agrafe in par si ar fi durat fff mult sa imi dea voalul jos.
    Singurul regret e ca dj-ul a uitat sa imi puna "Trandafir de la Moldova"...
    Foarte emotionant...

Pagina 12 din 12 PrimulPrimul ... 2101112

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.miresici.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.miresici.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us