Pagina 1 din 7 123 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 52

Subiect: Infectia urinara

Inregistrat
    21.05.2007

Post Infectia urinara

dragele mele prietene,
    cand eram in clasa a 9a,m-a prins ploaia la liceu si am racit jos.
    am stat cu urinari dese si dureri insuportabile vreo saptamana,pana cand n-am mai rezistat si i-am spus mamei.
    mi-a dat cateva pastile de neoxazol si mi-a trecut.
    dar am ramas cu o mare sensibilitate la frig.
    anul trecut am fost internata de 2 ori in spital si de fiecare data mi-au dat acelasi diagnostic dar alte pastile.
    dupa ce fac tratmentul imi e bn o luna si pe urma iar urinez des si am niste usturimi groaznice.
    ce sa fac??????????????
    ajutati-ma cu un sfat.

Inregistrat
    23.03.2007

Implicit Re: infectia urinara....nu pot sa scap de ea

Ti-ai facut urocultura si antibiograma ? Nu e bine sa iei antibiotice fara o antibiograma ,deoarece nu se cunoaste cauza si nu poate fi inlaturata infectia.
    E bine sa iti faci o ecografie abdominala pt vizualizarea rinichilor ,prezenta calculilor reprezinta factor favorizant pt infectii renale.
    Si eu am asemenea probleme si mi-a recomandat un tratament profilactic cu antibiotic (biseptol 1/2 cp timp de 2-3 luni) si vaccinarea cu urovaxom 10 zile pe luna timp de 3 luni,asta in cazul in care se prezinta infectii urinare repetate.
    Pana la sosirea antibiogramei mi-a recomandat un tratament cu un antiseptic local (urinex,uricol) si sa beau aprox 2 L de lichide/zi.
    Trebuie evitate constipatia,frigul,umezeala,sedentarismul.
    Multa sanatate iti doresc.

Inregistrat
    28.02.2007

Citat Postat de daniela_bajau Vezi mesajul
    dragele mele prietene,
    am stat cu urinari dese si dureri insuportabile vreo saptamana,pana cand n-am mai rezistat si i-am spus mamei.
    anul trecut am fost internata de 2 ori in spital si de fiecare data mi-au dat acelasi diagnostic dar alte pastile.
    dupa ce fac tratmentul imi e bn o luna si pe urma iar urinez des si am niste usturimi groaznice.
    ce sa fac??????????????
    ajutati-ma cu un sfat.
    Stiu ca nu e bine sa urmezi tratamente dupa ureche si ca cel mai bine e sa te duci la doctor, dar iti spun ce am luat eu, ca si eu am avut problema asta (imi revenea infectia la o luna). Spre rusinea mea, nici eu nu am ajuns la doctor, dar am luat Nolicin timp de 7 zile si acum au trecut 5-6 luni de cind nu am mai avut nimic... Cu asta mi-a trecut mie, acum nu stiu daca te ajuta si pe tine, dar poate te ajuta...

Inregistrat
    21.05.2007

Citat Postat de p_raluca Vezi mesajul
    Stiu ca nu e bine sa urmezi tratamente dupa ureche si ca cel mai bine e sa te duci la doctor, dar iti spun ce am luat eu, ca si eu am avut problema asta (imi revenea infectia la o luna). Spre rusinea mea, nici eu nu am ajuns la doctor, dar am luat Nolicin timp de 7 zile si acum au trecut 5-6 luni de cind nu am mai avut nimic... Cu asta mi-a trecut mie, acum nu stiu daca te ajuta si pe tine, dar poate te ajuta...
    crede-ma ca sunt nelipsita de la urgenta.
    ma duc foarten des la doctor.
    ultima oara cand am fost internata mi-a zis doctora sa nu mai ma duc ca CE?ASTA E BOALA PENTRU CARE SA TE INTERNEZI IN SPITAL CA SA-MI OCUPI PATU?
    am facut si urocultura si ecografie,tot ce trebuie.
    mi-au dat si mie o gramada de pastile printre care nolicin,uriclar,aulin,zanocin si rovatinex.
    un doctor mi-a zis ca rinichii sunt ok,altu mi-a zis ca am pietre si ca le elimin.

Inregistrat
    05.02.2007

ultima oara cand am fost internata mi-a zis doctora sa nu mai ma duc ca CE?ASTA E BOALA PENTRU CARE SA TE INTERNEZI IN SPITAL CA SA-MI OCUPI PATU?
    Incerca intr-o sectie de Boli Infectioase, aici oamenii se joaca mai putin cu antibioticele. Spune ce te supara, de cand, de cate ori s-a repetat si pe cat posibil ce antibiotice ai luat. O sa ti se faca o urocultura si antibiograma pentru germenele identificat, apoi vei urma o antibioterapie tintita, in functie de antibioticul indicat de antibiograma. Desigur ca sunt necesare si niste masuri de preventie, cum ti s-a spus mai sus (igiena locala, evitarea constipatiei etc), dar infectia nu trece decat cu antibioticul potrivit si in doza potrivita.
    Multa sanatate!

Inregistrat
    05.09.2007

dragele mele prietene,
    ce sa fac??????????????
    ajutati-ma cu un sfat.
    Buna Daniela,

Din nou vin si iti povestesc experienta mea.

Nu am avut infectii urinare, desi si eu sunt sensibila la frig si urinez des dc am picioarele reci. Nimeni nu a putut sa fac nimic pt asta. In schimb nu am usturimi si nici urina nu miroase urat, deci nu e o cistita.

Asta e una, dar sa vezi ce mi se intampla: intai sa precizez ca locuiesc si studiez in Franta de 3 ani. La faculta, aud niste colege vorbind de probleme de infectii urinare ( cistite) si cate probleme au, ca sunt naspa, ca ustura, ca nu scapa de ele, si ma gandesc eu ce norocoasa sunt ca nu am asa ceva. Hahaha....o sapt mai tarziu ma trezesc din senin in miezul noptii cu o durere pe acolo pe unde urinezi si ma duc la baie. Fac pipi, dar doare si ustura si durerea nu trece. Iau un antiinflamator si incerc sa dorm. Dimineata parca e mai mai bine. Dau fuga la farmacie si ii zic farmacistei: ea imi zice ca sigur e cistita si sa dau fuga la medic, ca aici nu vezi antibiotica fara sa vii cu reteta; Nu pot merge la medic ca sunt in plina sesiune. deci imi da ceva sa mai usureze durerea, dar imi zice sa nu intarzii mult pt a merge la medic. Ajung la medic peste o sapt: ma cearta medicul ( generalist): pai trebuie sa fiu atenta ca aceste infectii nu sunt periculoase cat timp sunt la vezica, dar dc ajung la rinichi e de rau. Im da unn antibiotic si imi face analize. Zice ca dc la analize ies germeni care nu raspund la antibioticul dat ma suna el sa imi schimbe medicatia. Sun eu peste o zi si zice ca e bun medicamentul si sa continui.

Sa vezi ce mi-a zis: ca infectiile urinare apar mai des sau mai rar la femei sunt unele care au in fiecare luna; ca singurul mod in care le poti evita este urmatorul:
    -sa urinezi intotdeauna dupa actul sexual si sa te speli
    -sa te stergi cu hartia ducand-o inspre anus si nu invers
    -sa bei multa-multa apa
    -sa mergi la WC de cate ori te scapa si sa nu tii
    -sa nu manaci picant tare, ca irita vezica
    -sa nu consumi mult alcool

De ce toate astea: zicea ca bacteriile alea exista in anus ( in mod natural) si daca ajung la intrarea in vezica, urca pe uretra siapoi se prind de peretii vezicii. Si de evitat si alimentele pica,nte si alcoolul ca irita vezica.

Ce mi-a mai zis,ca aici in Franta este foarte raspandit un suc dintr-o planta care previne infectiile: colegele mele am auzit ca acum il folosesc si ca merge bine, adica au mult mai rar infectii: este suc din boabe de "cranberry", habar n-am cum le zice in romana, asta e termenul englez. Daca intr-adevar ce ai sunt cistite repetate si altceva este exclus, dupa un tratament cu antibiotice si cand nu mai ai simptome, semn ca a trecut, incepe sa bei zilnic suc din asta: dimineata si seara. Cica are in el o chestie care impiedica bacteriile sa se tina de peretii vezicii si astfel le elimini. Pana acum este singurul mod de prevenire pe care il cunosc.

Eu am mai avut o recidiva de atunci si iar am luat antibiotice 10 zile, mi-a trecut si acum sunt bine, dar sincer azi dau o tura la farmacie sa imi iau sirop concentrat de "cranberry" ca nu mai vreau sa risc. Aici se vinde sub forma de sirop concenntrat sau gelule si ii zice URELL. E 100% natural.

Sper ca experienta asta sa iti foloseasca.

Numai sanatate

Ramo

Inregistrat
    30.08.2007

crede-ma ca sunt nelipsita de la urgenta.
    ma duc foarten des la doctor.
    .

Cam are dreptate. Asta e lucru pentru medicul de familie care sa te trimita sa faci analizele in ambulator sau sa te trateze empiric. Si pentru policlinica. Nu prea e pentru urgenta.

Inregistrat
    21.05.2007

Citat Postat de ramo Vezi mesajul
    Buna Daniela,

Din nou vin si iti povestesc experienta mea.

Nu am avut infectii urinare, desi si eu sunt sensibila la frig si urinez des dc am picioarele reci. Nimeni nu a putut sa fac nimic pt asta. In schimb nu am usturimi si nici urina nu miroase urat, deci nu e o cistita.

Asta e una, dar sa vezi ce mi se intampla: intai sa precizez ca locuiesc si studiez in Franta de 3 ani. La faculta, aud niste colege vorbind de probleme de infectii urinare ( cistite) si cate probleme au, ca sunt naspa, ca ustura, ca nu scapa de ele, si ma gandesc eu ce norocoasa sunt ca nu am asa ceva. Hahaha....o sapt mai tarziu ma trezesc din senin in miezul noptii cu o durere pe acolo pe unde urinezi si ma duc la baie. Fac pipi, dar doare si ustura si durerea nu trece. Iau un antiinflamator si incerc sa dorm. Dimineata parca e mai mai bine. Dau fuga la farmacie si ii zic farmacistei: ea imi zice ca sigur e cistita si sa dau fuga la medic, ca aici nu vezi antibiotica fara sa vii cu reteta; Nu pot merge la medic ca sunt in plina sesiune. deci imi da ceva sa mai usureze durerea, dar imi zice sa nu intarzii mult pt a merge la medic. Ajung la medic peste o sapt: ma cearta medicul ( generalist): pai trebuie sa fiu atenta ca aceste infectii nu sunt periculoase cat timp sunt la vezica, dar dc ajung la rinichi e de rau. Im da unn antibiotic si imi face analize. Zice ca dc la analize ies germeni care nu raspund la antibioticul dat ma suna el sa imi schimbe medicatia. Sun eu peste o zi si zice ca e bun medicamentul si sa continui.

Sa vezi ce mi-a zis: ca infectiile urinare apar mai des sau mai rar la femei sunt unele care au in fiecare luna; ca singurul mod in care le poti evita este urmatorul:
    -sa urinezi intotdeauna dupa actul sexual si sa te speli
    -sa te stergi cu hartia ducand-o inspre anus si nu invers
    -sa bei multa-multa apa
    -sa mergi la WC de cate ori te scapa si sa nu tii
    -sa nu manaci picant tare, ca irita vezica
    -sa nu consumi mult alcool

De ce toate astea: zicea ca bacteriile alea exista in anus ( in mod natural) si daca ajung la intrarea in vezica, urca pe uretra siapoi se prind de peretii vezicii. Si de evitat si alimentele pica,nte si alcoolul ca irita vezica.

Ce mi-a mai zis,ca aici in Franta este foarte raspandit un suc dintr-o planta care previne infectiile: colegele mele am auzit ca acum il folosesc si ca merge bine, adica au mult mai rar infectii: este suc din boabe de "cranberry", habar n-am cum le zice in romana, asta e termenul englez. Daca intr-adevar ce ai sunt cistite repetate si altceva este exclus, dupa un tratament cu antibiotice si cand nu mai ai simptome, semn ca a trecut, incepe sa bei zilnic suc din asta: dimineata si seara. Cica are in el o chestie care impiedica bacteriile sa se tina de peretii vezicii si astfel le elimini. Pana acum este singurul mod de prevenire pe care il cunosc.

Eu am mai avut o recidiva de atunci si iar am luat antibiotice 10 zile, mi-a trecut si acum sunt bine, dar sincer azi dau o tura la farmacie sa imi iau sirop concentrat de "cranberry" ca nu mai vreau sa risc. Aici se vinde sub forma de sirop concenntrat sau gelule si ii zice URELL. E 100% natural.

Sper ca experienta asta sa iti foloseasca.

Numai sanatate

Ramo
    iti multumesc din suflet pentru sfat.
    eu mi-am facut toate analizele posibile.
    din 2 in 2 luni ma duc la medicul de familie,dar imi tot zice ca fac mereu pietre la rinichi si ca nu are ce sa imi faca ptr ca le elimin si asa sunt de dureroase cand sunt eliminate.

Pagina 1 din 7 123 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.miresici.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.miresici.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us