Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate de la 9 la 16 din 30

Subiect: Pilates

Inregistrat
    05.10.2007

Implicit Re: Pilates

am auzit ca sunt tare bunev aceste exercitii si sunt indicate pt miresici.....
    "tonifica abdomentul si sunt ca un corset" asa a zis o doamna la tv

Inregistrat
    15.01.2008

eu am incercat si pot zice ca sunt destul de grele daca le executi corect iar daca nu le faci bine...degeaba

Inregistrat
    30.01.2007

vreau sa ma apuc si eu!nu obosesti si nici nu transpiri ca la fitness sau aerobic,nu?

Inregistrat
    22.10.2007

Am un dvd cu un program complet pilates... e mai ok asa decat la tv pentru ca-l poti face in ritmul tau, nu cand dau ei emisiunea... dar nu cred ca sunt in stare sa le fac pentru ca am pb cu coloana... o sa incerc intr-o zi si va povestesc cum e... daca nu raman paralizata

Inregistrat
    03.08.2007

Citat Postat de mitzura Vezi mesajul
    vreau sa ma apuc si eu!nu obosesti si nici nu transpiri ca la fitness sau aerobic,nu?
    eu am facut pilates timp de vreun an, in paralel cu tae-bo. (am intrerupt cand m-am mutat in finlanda si am inceput sa practic fitness si jogging)

asta cu oboseala e relativa. depinde si cum iti e obisnuit corpul si in ce forma fizica te afli. de transpirat, nu transpiri la fel ca si la aerobic.
    cert e ca, daca executi corect exercitiile, la final iti simti muschii si vei sti ca ii ai
    pilatesul e un sport mai putin aerob decat aerobicul. are alta dinamica, alt ritm. e mai aproape de streching. are ca oiectiv mai degraba intinderea musculaturii, flexibilitatea ei.
    nu se bazeaza pe multe repetitii, ci mai degraba pe miscari lungi, curgatoare, fluente, lente. exercitiile se leaga intre ele. importanta e respiratia corecta in timpul exercitiului si concentrarea si dozarea energiei exact pe grupa de muschi la care se adreseaza exercitiul respectiv. din cauza asta e necesara si implicarea mentala in timpul efortului fizic. si din cauza asta pilatesul e considerat un sport-antrenor al mintii.
    bine, ca in orice tip de sport, e bine sa nu uitam ca rezultatele nu apar peste noapte. si ca e nevoie de perseverenta. sa aiba timp corpul nostru sa invete si sa se obisnuiasca cu noua activitate... apoi va sti sa raspunda pozitiv dorintei noastre (... fie ca vrem sa slabim ori sa ne modelam corpul ori pur si simplu sa ne simtim mai tonice si mai in forma...)

even, eu cred ca e un sport indicat celor care au probleme cu coloana. tocmai datorita fluiditatii miscarilor si a ritmului lor, care nu iti bruscheaza si nu iti agreseaza muschii. si, facand totul lent, poti sa iti dozezi singura efortul in functie de cum te simti tu mai confortabil.
    (plus ca, te percep o persoana cu picioarele pe pamant si constienta de ce face. nu-mi inchipui ca o sa sari direct in sparga la inceputul exercitiilor.) ma gandesc ca programul tau de pe dvd e organizat in asa fel incat sa aiba parte de inceput, de incalzire... si apoi abia creste intensitatea.. iar in final sunt exercitii de relaxare a muschilor...

uai, ce m-am intins! ... da' imi place sportul, recunosc. abia astept sa nasc si sa incep alergatul prin paduri
    Ultima editare de anki : 23.09.2008 10:12:47

Inregistrat
    01.12.2006

buna feteleor...de unde pot face rost de dvd-uri sau cd-uri sau se face si in salile de fitness....tb sa ma apuc sa fac miscare

Inregistrat
    06.02.2005

Citat Postat de evenstar Vezi mesajul
    Am un dvd cu un program complet pilates... e mai ok asa decat la tv pentru ca-l poti face in ritmul tau, nu cand dau ei emisiunea... dar nu cred ca sunt in stare sa le fac pentru ca am pb cu coloana... o sa incerc intr-o zi si va povestesc cum e... daca nu raman paralizata

vreau si eu, vreau si eu!

plis plis plis

….ne lovim …cademdar invatam ceva din fiecare "cadere"…

Inregistrat
    22.10.2007

Citat Postat de anki Vezi mesajul

even, eu cred ca e un sport indicat celor care au probleme cu coloana. tocmai datorita fluiditatii miscarilor si a ritmului lor, care nu iti bruscheaza si nu iti agreseaza muschii. si, facand totul lent, poti sa iti dozezi singura efortul in functie de cum te simti tu mai confortabil.
    (plus ca, te percep o persoana cu picioarele pe pamant si constienta de ce face. nu-mi inchipui ca o sa sari direct in sparga la inceputul exercitiilor.) ma gandesc ca programul tau de pe dvd e organizat in asa fel incat sa aiba parte de inceput, de incalzire... si apoi abia creste intensitatea.. iar in final sunt exercitii de relaxare a muschilor...
    Abia acum am vazut ce-ai scris... asa e, teoretic, dar pentru cei cu efectiuni de curbura etc - din cate stiu eu. Eu am, pe langa discopatie, o anomalie a coloanei - nitse vertebre sudate, care nu-mi prea permit sa fac miscari de rotatie si extensie in lateral. Asa ca ar ramane o parte foarte mica din programul propriu-zis pe care as putea sa-l fac fara riscuri... o sa incerc, deocamdata "chinui" bicicleta, ganterele si aparatul de abdomene, de care stiu ca-s safe... vad eu...
    Daca as avea timp si bani sa fac pilates cu un antrenor personal, ar fi ok, dar ultima data cand am intrebat singura tipa din bucuresti care e certificata ca personal trainer pe Pilates cerea 100 ron pe sedinta, de 3 ori pe saptamana, si era available numai in jurul pranzului. Nu zic ca-s saraca lipita, dar n-am 12 milione pe luna pentru asta... si nici 3 ore in jurul pranzului...

O s-o iau usor cu dvd-ul, sa vad cat pot face de fapt..

Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.miresici.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.miresici.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us