Pagina 9 din 9 PrimulPrimul ... 789
Rezultate de la 65 la 66 din 66

Subiect: Operatie la ochi

Inregistrat
    19.11.2008

Implicit Re: Operatie la ochi

Citat Postat de sttefi Vezi mesajul
    Buna,

As dori sa aflu si eu mai multe detalii despre operatiile de strabism. Si-a mai facut cineva de aici?

Mersi,
    Stefi
    Si eu sunt interesata de o astfel de operatie. In ce consta operatia stie cineva ?

Inregistrat
    02.09.2009

Implicit Re: Operatie la ochi

Citat Postat de edera1981 Vezi mesajul
    Si eu sunt interesata de o astfel de operatie. In ce consta operatia stie cineva ?

Buna,

Eu am facut pana la urma.
    Se corecteaza doar chirurgical, nu merge cu laser. E o operatie destul de simpla, ca sa zic asa. Adica pe mine m-au anesteziat si cand m-am trezit eram gata operata. Refacerea dureaza cam 2 saptamani, timp in care iti pui picaturi si urmezi instructiuni de la doctor. Nu ai voie in curent, praf...etc. Eu mi-am luat medical, pentru ca oricum in primele zile te dor ochii (dar e o durere mica, mai mult te tin muschii asa). In rest a fost destul de simplu...

Avantajul estetic este spectaculos daca operatia e reusita (a mea a fost, dar nu s-a vazut cine stie ce, pentru ca unghiul de deviatie era f mic la mine...), in schimb exista riscul sa ramai cu vedere dubla care nu se stie cand si cum trece, dar se poate corecta cu ochelari. Eu m-am operat in noiembrie 2009 si si acum mai vad putin dublu (se atenueaza cu trecerea timpului si la un moment dat dispare...cand nu se stie, la mine n-a disparut de tot). De asemenea exista riscul ca strabismul sa recidiveze: adica ochiul care era deviat sa revina la pozitie dupa o anumita perioada, dar este un risc si ti-l asumi pana la urma.

Ca si concluzie, la mine care se vedea f putin in poza, efectul fizic nu a fost sesizat decat de f putine persoane (pentru ca defectul se vedea daca te uitai f atent), insa efectul psihic a fost destul de puternic...am fost mult mai increzatoare, puteam sa privesc oamenii in ochi, nu mai eram complexata...deci eu una as sfatui pe oricine isi permite sa faca operatia. (mai ales daca se vede f tare, atunci merita garantat).

M-a costat 2400 lei in 2009, la ambii ochi, nush daca am voie sa spun clinica. Iti dau detalii pe privat.

Stef

Pagina 9 din 9 PrimulPrimul ... 789

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.miresici.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.miresici.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us