Pagina 3 din 9 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 17 la 24 din 66

Subiect: Operatie la ochi

Inregistrat
    19.06.2006

Implicit Re: Operatie la ochi

Citat Postat de CamyB Vezi mesajul
    Prietenul meu a vrut sa se opereze. Operatiile nu sunt intr-adevar foarte solicitante, insa ca la orice operatie EXISTA RISCURI. Pe care din pacate nu prea ti le spune nimeni. Noi am optat pentru lentile de contact pentru ca nu sufeream ochelarii. Eu una orice dioptrii as purta nu m-as opera decat daca e absolut necesar. .... E doar parerea mea, chiar nu vreau sa ma contrazic cu nimeni pe tema asta, ca nu ma pricep in domeniu....

bine nici eu nu vreau sa ma contrazic, eu am zis doar cum a fost la mine

bineinteles ca sunt riscuri foart mari, da eu trebuia sa ma operez, era chiar necesar
    si trebuia sa ma operez si a 2 oara, da nu ma lasat o matusa de a mea, pt ca anestezia totala nu face bine la organism, si cum eram in crestere,
    da mai bine ca nu am facuto, ca si asa nu mai schimba nik

Inregistrat
    29.08.2006

Citat Postat de arina Vezi mesajul
    a fct si bunicu' meu operatie la oki, aici in ro si acum e f multumit.. tot prin laser, a durat kteva min si nu a simtit dct o mik arsura, nedureroasa... nush dak aveti ac problema, nu ma pricep...dar ti-am spus.. t pup
    uitasem sa zic, d atunci nu mai poarta okelari, desi are 80 d ani.. tot c a fct dupa a fost sa-si dea cu niste pikturi..
    si yo sunt suparata din privinta asta pt k si yo port okelari, d fapt nu prea ii port pt k mi-a zis oftalmologul k nu e nevoie p strada dct dak vreau yo, in rest la laptop si la tv...dar yo incep sa nu mai vad din c in c mai rau.. acum ii iau din knd in knd si p strada si la fac...

Inregistrat
    14.06.2006

Citat Postat de mihasabou Vezi mesajul
    Ce parere aveti? Eu am cam 2(catre 3)la ochil stang si 1(catre2)la ochiul drept...cu plus...O colega merge sa isi faca luna viitoare operatie cu laser in Budapesta...M-am gandit sa merg si eu...(Clar ca inainte voi consulta un medic)...Voi ce parere aveti?Mie nu imi place sa port ochelari...ma simt tare ciudat cu ei...si as vrea daca se poate sa se faca ceva...si sa vad bine(cum oricum n-am vazut niciodata)...Cand eram mica credeam ca e normal sa nu vezi bine cu un ochi...Dupa o vreme mi-am dat seama ca nu e normal...si trebuia sa port ochelari ...Nu imi plac deloc deloc... ...Si nu e vb de rame...a vb de ochelari in general
    Si eu am -2 si nici mie nu imi place sa port ochelari, inainte nu prea purtam acuma am devenit dependenta de lentile.
    Din cate am inteles eu operatiile sunt ok, dar stiu k medici buni sunt in Romania! O cunostinta a venit din Canada special in Romania ca sa faca operatia si e super multumita, nu mai are nici o problema. Incearca sa "testezi terenul" si la noi inainte

Inregistrat
    20.04.2006

Citat Postat de dianablue Vezi mesajul
    Si eu am -2 si nici mie nu imi place sa port ochelari, inainte nu prea purtam acuma am devenit dependenta de lentile.
    Din cate am inteles eu operatiile sunt ok, dar stiu k medici buni sunt in Romania! O cunostinta a venit din Canada special in Romania ca sa faca operatia si e super multumita, nu mai are nici o problema. Incearca sa "testezi terenul" si la noi inainte
    Oricum inca nu am luat decizia asta...Poate ar fi de preferat sa port lentile inainte...dar inca nu stiu exct...o sa ma interesez mai mult in momentul in care o sa ma decid...Ca doar pt asta sunt forumurile....te ajuta din experienta altora

Inregistrat
    14.06.2006

Citat Postat de mihasabou Vezi mesajul
    Oricum inca nu am luat decizia asta...Poate ar fi de preferat sa port lentile inainte...dar inca nu stiu exct...o sa ma interesez mai mult in momentul in care o sa ma decid...Ca doar pt asta sunt forumurile....te ajuta din experienta altora
    sa stii ca asa e
    Si eu te sfatuiesc sa incerci lentilele e asa o mare diferenta intre ele si ochelari...

Inregistrat
    17.10.2006

Eu am lucrat la o clinica a unui medic cu renume in Romania, foarte bine dotata, iar ceea ce am spus, sunt probleme care pot aparea, sau nu. Fiecare pacient reactioneaza in mod diferit. Referitor la anestezia totala, probabil ca este vorba despre interventii diferite. Din cate stiu eu, aceste operatii sunt indicate doar dupa varsta de 20 de ani, varsta la care incep sa se stabilizeze dioptriile. Ideea e ca, si il citez pe domnul doctor: "ochiul, odata operat, nu mai e un ochi perfect normal, pot aparea tot felul de complicatii, iar un ochi asupra caruia se intervine si a doua oara, deja ridica semne mari de intrebare". Si eu am dioptrie la ochiul stang, dar nu as recurge nicicum la o astfel de operatie, dar asta este o alegere personala. Vreau sa mai precizez ceva, o diferenta dintre un ochi tanar si un ochi matur. Dioptria ochiului tanar este in continua modificare, chiar si dupa operatie, lucru care poate duce la reapatritia dioptriei initiale. Aceasta dioptrie se poate modifica pana ce ochiul ajunge la maturitate. Ochiul batran insa, nu va mai suferi modificari atat de pronuntate ca cel tanar, motiv pentru care, odata dioptria indepartata sau diminuata, exista sanse mici ca ea sa reapara. Nu vreau sa intru in detalii medicale pentru ca nu vreau sa dau vreo informatie gresita. De asemenea nu vreau sa descurajez sau sa contrazic pe nimeni ci doar am simtit nevoia sa va ofer cateva informatii pe baza experientei acumulate. Sper sa va fii fost de ajutor!
    Ultima editare de radanannemary : 05.03.2007 13:20:03

vreau sa fiu

Inregistrat
    20.04.2006

Citat Postat de radanannemary Vezi mesajul
    Eu am lucrat la o clinica a unui medic cu renume in Romania, foarte bine dotata, iar ceea ce am spus, sunt probleme care pot aparea, sau nu. Fiecare pacient reactioneaza in mod diferit. Referitor la anestezia totala, probabil ca este vorba despre interventii diferite. Din cate stiu eu, aceste operatii sunt indicate doar dupa varsta de 20 de ani, varsta la care incep sa se stabilizeze dioptriile. Ideea e ca, si il citez pe domnul doctor: "ochiul, odata operat, nu mai e un ochi perfect normal, pot aparea tot felul de complicatii, iar un ochi asupra caruia se intervine si a doua oara, deja ridica semne mari de intrebare". Si eu am dioptrie la ochiul stang, dar nu as recurge nicicum la o astfel de operatie, dar asta este o alegere personala. Vreau sa mai precizez ceva, o diferenta dintre un ochi tanar si un ochi matur. Dioptria ochiului tanar este in continua modificare, chiar si dupa operatie, lucru care poate duce la reapatritia dioptriei initiale. Aceasta dioptrie se poate modifica pana ce ochiul ajunge la maturitate. Ochiul batran insa, nu va mai suferi modificari atat de pronuntate ca cel tanar, motiv pentru care, odata dioptria indepartata sau diminuata, exista sanse mici ca ea sa reapara. Nu vreau sa intru in detalii medicale pentru ca nu vreau sa dau vreo informatie gresita. De asemenea nu vreau sa descurajez sau sa contrazic pe nimeni ci doar am simtit nevoia sa va ofer cateva informatii pe baza experientei acumulate. Sper sa va fii fost de ajutor!
    Multumim mult...ma bucur ca primesc sfaturi si pro si contra...mai ales ca fiecare isi spune parerea si pana la decizia finala...voi asculta inca muuuuuuuuuulte sfaturi...

Inregistrat
    17.10.2006

Multa sanatate tuturor!

vreau sa fiu

Pagina 3 din 9 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.miresici.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.miresici.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us