Pagina 2 din 9 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 9 la 16 din 66

Subiect: Operatie la ochi

Inregistrat
    17.10.2006

Implicit Re: Operatie la ochi

Ma bag si eu in discutie, poate va ajuta cu ceva informatiile pe care le detin. Am lucrat 2 ani la o clinica privata de oftalmologie la care se practicau si aceste operatii cu laser despre care voi discutati. Laserul folosit se numeste Excimer. Acesta actioneaza pe cornee, subtiind-o, reducandu-se astfel numarul de dioptrii. Anestezia este locala, cu picaturi. In timpul operatiei se simte o usturime destul de puternica, care se intinde pe o perioada de cateva zile de la operatie. Totul dureaza in jur de 20-30 de minute dupa care pacientul pleaca acasa si revine a doua zi la control. Aspectul pe care vreau sa il evidentiez este mai putin incurajator. Operatia se suporta destul de greoi, este dureroasa, iar recuperarea se face treptat in cateva luni de zile, timp in care se folosesc picaturi. Partea cea mai nasoala a acestei probleme este faptul ca la o anumita perioada dupa operatie, dioptriile se pot mari din nou lucru deloc placut dupa ce ai suferit o interventie dureroasa si ai scos din portofel o suma frumusica. Doctorii, la consultatie se feresc sa prezinte si acest aspect, nu este corect dar asa se intampla. Sfatul meu este sa va interesati foarte bine in legatura cu modul in care va evolua ochiul dupa operatie, asupra riscurilor (pentru ca am vazut f. multe interventii nereusite care in loc sa ajute vederea, au dus la complicatii de neimaginat) Chiar ieri am vorbit cu un prieten care a fost operat in urma cu un an si imi povestea ca deja simte nevoia ochelarilor in unele momente. Am uitat sa precizez ca tipul de laser folosit, difera, de la o clinica la alta, existand mai multe tipuri de laser folosite in acest gen de interventii. Sper sa va fi ajutat sa luati decizia cea mai buna pentru sanatatea vostra! Pup
    Ultima editare de radanannemary : 01.03.2007 13:41:14

vreau sa fiu

Inregistrat
    17.10.2006

Am o curiozitate: prietena ta care face operatia la Budapesta, a facut consultatia aici sau acolo? E foarte important ca medicul care urmeaza sa efectueze operatia, sa faca in prealabil si o consultatie, sa te sfatuiasca, sa-ti prezinte riscurile si beneficiile. Numai bine va doresc!
    Ultima editare de radanannemary : 01.03.2007 13:44:58

vreau sa fiu

Inregistrat
    20.04.2006

Citat Postat de radanannemary Vezi mesajul
    Am o curiozitate: prietena ta care face operatia la Budapesta, a facut consultatia aici sau acolo? E foarte important ca medicul care urmeaza sa efectueze operatia, sa faca in prealabil si o consultatie, sa te sfatuiasca, sa-ti prezinte riscurile si beneficiile. Numai bine va doresc!
    Pai chiar cand a luat decizia sa se opereze, nu consultase nici un doctor...dupa aia a consultat unul din Romania, si i s-a zis ca are dioptrii ciudate...adica si cu minus si cu plus(pana acum nu am mai auzit de asa ceva)-poate nici ea nu mi-a explicate prea bine...Urmeaza cand ajunge in Budapesta sa i se faca si acolo un control...
    SA stii ca m-ai pus serios pe ganduri...Astept sa vad cum va reactiona ea dupa operatie(saptamana viitoare merge)si o sa iti spun si tie...
    Urmeaza sa fac si eu un control sa vad totusi daca chiar nu pot sa port macar lentile de contact(la ultima consultatie, mi-a zis ca am nu stiu ce unghiuri mai ciudate si nu imi pot face lentile)...Multumesc mult de sfaturi

Inregistrat
    19.06.2006

Citat Postat de radanannemary Vezi mesajul
    Ma bag si eu in discutie, poate va ajuta cu ceva informatiile pe care le detin. Am lucrat 2 ani la o clinica privata de oftalmologie la care se practicau si aceste operatii cu laser despre care voi discutati. Laserul folosit se numeste Excimer. Acesta actioneaza pe cornee, subtiind-o, reducandu-se astfel numarul de dioptrii. Anestezia este locala, cu picaturi. In timpul operatiei se simte o usturime destul de puternica, care se intinde pe o perioada de cateva zile de la operatie. Totul dureaza in jur de 20-30 de minute dupa care pacientul pleaca acasa si revine a doua zi la control. Aspectul pe care vreau sa il evidentiez este mai putin incurajator. Operatia se suporta destul de greoi, este dureroasa, iar recuperarea se face treptat in cateva luni de zile, timp in care se folosesc picaturi. Partea cea mai nasoala a acestei probleme este faptul ca la o anumita perioada dupa operatie, dioptriile se pot mari din nou lucru deloc placut dupa ce ai suferit o interventie dureroasa si ai scos din portofel o suma frumusica. Doctorii, la consultatie se feresc sa prezinte si acest aspect, nu este corect dar asa se intampla. Sfatul meu este sa va interesati foarte bine in legatura cu modul in care va evolua ochiul dupa operatie, asupra riscurilor (pentru ca am vazut f. multe interventii nereusite care in loc sa ajute vederea, au dus la complicatii de neimaginat) Chiar ieri am vorbit cu un prieten care a fost operat in urma cu un an si imi povestea ca deja simte nevoia ochelarilor in unele momente. Am uitat sa precizez ca tipul de laser folosit, difera, de la o clinica la alta, existand mai multe tipuri de laser folosite in acest gen de interventii. Sper sa va fi ajutat sa luati decizia cea mai buna pentru sanatatea vostra! Pup

buna

uite eu am fost operata la ochi, cel drept, si din ce spui tu, e aproape tot adevarat, adica?? mie mi sa facut anestezie totala,deci nu am simtit nimik in timpul operatiei, e adevarat ca dupa ce te trezesti ai o stare de voma, cam timp de vreo 2 ore dai tot afara, si cam greu te misti in ziua respectiva, e amortit tot corpul

pe mine nu ma durut chiar asa tare cum zici, dupa 3 zile mai ca nu am simtit mai nimk, doar ca nu trebuia sa fac efort, si taietura cu laser de pe fata sa cicatrizat foarte repede,

aku am 5 ani de la opertaie , e drept ca nu a putut vindeca totul, numa stabismul, si putin hipermetropia, ca cica cea din urma trebuia operata pana in 10 ani,

si in fine, cam asta a fost, depinde si de doctori, daca dai peste unul bun ai noroc daca nu e si mai rau

Inregistrat
    20.04.2006

Citat Postat de veronica Vezi mesajul
    buna

uite eu am fost operata la ochi, cel drept, si din ce spui tu, e aproape tot adevarat, adica?? mie mi sa facut anestezie totala,deci nu am simtit nimik in timpul operatiei, e adevarat ca dupa ce te trezesti ai o stare de voma, cam timp de vreo 2 ore dai tot afara, si cam greu te misti in ziua respectiva, e amortit tot corpul

pe mine nu ma durut chiar asa tare cum zici, dupa 3 zile mai ca nu am simtit mai nimk, doar ca nu trebuia sa fac efort, si taietura cu laser de pe fata sa cicatrizat foarte repede,

aku am 5 ani de la opertaie , e drept ca nu a putut vindeca totul, numa stabismul, si putin hipermetropia, ca cica cea din urma trebuia operata pana in 10 ani,

si in fine, cam asta a fost, depinde si de doctori, daca dai peste unul bun ai noroc daca nu e si mai rau
    Si tu unde ai facut operatia asta? In Romania sau in afara?

Inregistrat
    19.06.2006

Citat Postat de mihasabou Vezi mesajul
    Si tu unde ai facut operatia asta? In Romania sau in afara?

am facut operatia in romania, mai exact la campina, langa ploiesti,
    am avut parte de un doctor foarte bun, nu am ce sa ma plang
    si nu a fost nici foarte scump, cel putin din cate imi amintesc eu

nu mai stiu cum ii zice, ca este ceva timp de atunci,

Inregistrat
    30.11.2006

Prietenul meu a vrut sa se opereze. Operatiile nu sunt intr-adevar foarte solicitante, insa ca la orice operatie EXISTA RISCURI. Pe care din pacate nu prea ti le spune nimeni. Noi am optat pentru lentile de contact pentru ca nu sufeream ochelarii. Eu una orice dioptrii as purta nu m-as opera decat daca e absolut necesar. .... E doar parerea mea, chiar nu vreau sa ma contrazic cu nimeni pe tema asta, ca nu ma pricep in domeniu....

Inregistrat
    29.08.2006

a fct si bunicu' meu operatie la oki, aici in ro si acum e f multumit.. tot prin laser, a durat kteva min si nu a simtit dct o mik arsura, nedureroasa... nush dak aveti ac problema, nu ma pricep...dar ti-am spus.. t pup

Pagina 2 din 9 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.miresici.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.miresici.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us