Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123
Rezultate de la 17 la 18 din 18

Subiect: Traditii in Hunedoara

Inregistrat
    18.09.2011

Implicit Re: Traditii in Hunedoara

Citat Postat de Mughetto Vezi mesajul
    Buna,la noi obiceiul este asa:daca mireasa este furata inainte de ora 12 noaptea atunci plateste nasul,daca mireasa este furata dupa miezul noptii atunci plateste mirele.Mai este obiceiul sa i se fure pantoful miresei care vine rascumparat de mire.Un alt obicei este dupa miezul noptii,nasa trebuie sa aiba cumparat un batic sau o esarfa,deoarece o sa i dea miresei voalul jos si o sa-i puna baticul pe cap ,de acum inainte o sa intre in randul femeilor maritate si gospodine.Eu am fost nasa acum in luna august si am trecut prin etapele de mai sus.Dupa aceea mireasa le-a spus fetelor nemaritate sa se puna in spatele ei,pentru a arunca buchetul,iar fata care l-a prins ,la aceea nasa i pune voalul miresei pe cap,fiindca se spune ca o sa fie urmatoarea care se marita,sau daca ai o prietena care stii ca se marita dupa tine atunci nasa poate sa i puna ei voalul tau.Cum doresti tu.La nunta unde am fost nasa fata care a prins buchetul chiar vrea sa se casatoreasca si atunci i-am pus ei voalul.Si mai este obiceiul ca mirele sa i scoata jarteaua miresei.La nunta unde am fost noi nasi,a fost distractiv pentru ca sotul meu a primit pedepse,a dat vin si wischi,ne-am distrat.Stii tu cum este,obiceiuri sunt multe,ramane sa alege-ti voi ce vreti sa faceti,ca sa va simtiti bine si sa iasa totul asa cum doriti voi.
    deci chestia cu furatul inainte de miezul noptii si rascumparata de nasi chiar exista asta mi-a povestit-o tata ca a vazut la sibiu dar prietenul meu nu stia iar in rest sunt exact ce stiam mersi!!! si spor la nashit!!!
    [/url]

Inregistrat
    11.02.2011

Implicit Re: Traditii in Hunedoara

Citat Postat de BubuBlonda Vezi mesajul
    deci chestia cu furatul inainte de miezul noptii si rascumparata de nasi chiar exista asta mi-a povestit-o tata ca a vazut la sibiu dar prietenul meu nu stia iar in rest sunt exact ce stiam mersi!!! si spor la nashit!!!
    Mie mi se pare mai frumos ca indiferent de ora la care se fura mireasa sa plateacsa si nasul si mirele ... e mai interesant, mai amuzant ...

Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.miresici.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.miresici.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us