Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate de la 9 la 13 din 13

Subiect: Traditii Judetul Ialomita

Inregistrat
    17.01.2011

Implicit Re: Traditii Judetul Ialomita

Citat Postat de oanlp Vezi mesajul
    Buna **********,
    Vad ca nu a mai raspuns nimeni la subiectul asta de ceva timp.. e adevarat ca nici eu nu am mai intrat de mult pe forum , dar vreau sa iti povestesc ceva in legatura cu melodia de "jale" .
    Eu am avut o nunta traditionala in care am incercat cat mai mult sa avem si elemente care sa ne reprezinte pe noi: alaiul pe biciclete (noi fiind fani mersului pe bicicleta), muzica tinereasca pe langa cea populara si cat mai multe elemente funny pe langa traditii : hora pe biciclete, dansul de deschidere cu un mixaj haios de melodii vechi in locul celebrului vals, mirii de pe tort erau de fapt o mireasa care-l ducea in spate pe mire etc.
    Dar melodia "I-ati mireasa ziua buna" iti spun sincer ca nu ma omoram dupa ea.. insa mama o dorea foarte mult. Intamplarea a facut ca lautarul sa cante melodia intr-un cu totul alt stil decat si l-ar fi dorit mama mea (eu nu tin minte nimic din melodia aceea.. aveam alte "preocupari" , deci nu pot spune daca o canta bine sau nu) si nu a putut sa planga caci ala nu ar fi fost cantecul miresei.. ca "sa ii cante cum trebuie".. A fost o intamplare interesanta: mama care ii tot spunea lautarului ca vrea cantecul ce i se cuvine iar femeile din jur care ii explicau ca de fapt asta ii canta.
    Cred ca "emotiile" si-au spus cuvantul, mamica mea fiind putin prin norisori in ziua cu pricina

PS: in privinta traditiilor nu am fost niciodata de acord cu respectarea lor doar pentru ca "asa trebuie". Am vrut sa le respect pentru insemnatatea si semnificatia lor si iti spun sincer ca nu mi-a fost usor sa gasesc raspunsurile si explicatiile pentru toate traditiile.. nu orice femeie le cunoaste, din pacate.

Spor la pregatiri!

faina nunta! felicitari!
    la Select a fost? ma interesa si pe mine dak aranjamentul a fost facut de restaurant sau de o firma? si date despre fotograf.
    apropo faine marturii, cunde le-ai facut?
    Multumesc anticipat!

Inregistrat
    21.11.2010

Buna! Interesant subiectul cu traditiile. Si noi o sa respectam toate traditiile pe care le cunoastem. Singura care nu imi place, dar pe care o sa o respectam e cea cu "ia-ti mireasa ziua buna" pentru ca mama mea sigur o sa inceapa sa planga si daca plange ea ma face si pe mine si n-as vrea sa-mi stric machiajul inainte sa apuc sa plec de acasa.

Inregistrat
    13.07.2009

Citat Postat de MarinElena Vezi mesajul
    faina nunta! felicitari!
    la Select a fost? ma interesa si pe mine dak aranjamentul a fost facut de restaurant sau de o firma? si date despre fotograf.
    apropo faine marturii, cunde le-ai facut?
    Multumesc anticipat!
    Buna MarinElena,

Multumesc de felicitari!

Abia acum am vazut intrebarea ta despre respaturant si marturii. Ti-am raspuns despre restaurantul Iezer in celalalt topic, la restaurante.
    Despre Select: aranjamentul a fost facut de madam Visan (Select) in colaborarea cu Florenta (floraria de la Scoala nr. 2 care au facut aranjamentele florale). Am colaborat cu doamna Visan astfel incat a luat in considerare toate dorintele noastre cu privire la aranjementele din sala.
    Fotografii pe care i-am ales sunt din Constanta, sotii Penaru (Liviu si Virginia). Daca vrei, iti dau mai multe informatii pe PM.
    Iar la marturii e o poveste mai lunga. Anul trecut prin iarna-primavara erau in Bucuresti, la intrarea in mall-ul Afi Palace, casute cu turte dulci de vanzare. Acolo am vorbit cu un tataie, Avram Onu, care era din Arges (Bascov, un sat din imprejurimile Pitestiului) care facea turta dulce de cand se stie.. Traditie mostenita din generatie in generatie in familia lui. I-am spus cam ce vreau: turta dulce cu o bicicleta glazurata.. Am facut desenele si dansul mi-a adus la o saptamana cateva mostre.. dulci Si apoi, cu 1-2 saptamani inainte de nunta am luat toata comanda, intrucat am vrut sa fie proaspete marturiile . Mi le-a dat amabalate, cu data de expirare trecuta pe fiecare. Un nene super de treaba, parca desprins din satul romanesc arhaic Marturiile au costat 3 - 3.5 lei bucata.

PS: o sa fie din weekend (26 februarie - 2 martie) targul de nunti la Ionel Perlea, Slobozia.. si s-ar putea sa o gasesti pe Virginia Penaru acolo, fotografii nostri.

Cu placere,
    Oana
    Ultima editare de oanlp : 24.02.2011 12:50:03

Inregistrat
    29.06.2009

Buna miresici
    Eu voi fi nasica anul acesta in Slobozia, si vroiam sa imi spuneti ce traditii sunt pe la voi, poate k sunt asemanatoare cu cele din constanta, dar sa fiu mai sigura
    la noi se procedeaza asa:
    -nasii cumpara lumanariile, buchetul miresei, floarea lui ginerica
    -Voalul miresei, esarfa pentru dezgatit, oglinda si tava cu cosmetice pentru cand se gateste mireasa,
    - turta care se rupe inainte sa plece mireasa
    - plateste biserica, gaina
    - la legatoare nasa serveste femeiile din hora cu o bautura (de ex garrone) si cu bomboane
    - la legatoare nasa si mireasa isi fac cadouri pentru casa

cam astea ar fi la noi... daca mai aveti completari sa imi spuneti va rog, poopiki

Inregistrat
    09.11.2011

Thumbs up Re: Traditii Judetul Ialomita

Hello miresici de 2012! la fel ca si voi, am intrat si eu in febra pregatirilor pentru nunta ,doar ca in cazul meu este mult mai diferit ca la voi(posibil); spun asta pentru ca pe langa faptul ca sunt viitoare miresica de august, sunt si viitoare mamica de mai.Evenimentul meu va fi unul minunat, deoarece vom face si botezul si nunta religiaosa in aceeasi zi( 2 in 1 cum s-ar spune), asa ca emotiile mele sunt dublate inca de pe acum. Impreuna cu sotul meu ne dorim sa imbinam traditiile cu modernismul, adica: evenimentul mult asteptat se imparte in doua momente importante din viata noastra:
    I parte: botezul baietelului nostru( pana la ora pranzului) in cristelnita impodobita de mine cu organza si flori naturale-moment la care vom participa si noi alaturi de nasi si ceilalalti invitati.Clipele acestea vor fi inedite si extraordinare, pt ca este primul copil al nostru( si mai ales baietel-implinirea dorintei noastre).
    II parte:nunta religioasa a noastra(cununia civila a fost sarbatorita in feb a.c.): traditii- barbieritul mirelui
    -nasii luati de mire de acasa si sosirea tuturor la mireasa acasa
    - gatitul miresei,hora miresei, punerea cocardelor in piept,ruperea turtei miresei de catre nasa,etc
    -cununia religioasa la biserica
    -sabatorirea evenimentului la restaurant impreuna cu invitatii
    - furatul miresei
    -dansul gainii impodobite si cumparata de nas
    - dezgatitul miresei, etc
    momente moderne: -dansul mirilor va incepe cu valsul mirilor,intrerupt de un colaj de dansuri haioase si se incheie tot cu valsul mirilor la care vor fi invitati si nasii la dans
    -momentul beietelului nostru( ca doar este si el implicat):ursitoarele si clovnul vor fi prezenti special,tortul baietelului
    -furatul miresei va fi insotit de cerintele "hotilor" fata de mire,nas si nasa
    -si alte momente distractive la care inca ma mai gandesc.
    Voi reveni si cu alte idei pe care le vom pune in aplicare la nunta noastra.
    Doresc viitoarelor miresici, "Casa de piatra!" si multa, multa, multa fericire alaturi de familie si cei dragi si mai ales sa aiba parte de o nunta ca in povesti!

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.miresici.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.miresici.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us