Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 12

Subiect: Apa de la robinet, apa plata sau filtru de apa?

Inregistrat
    31.05.2008

Implicit Apa de la robinet, apa plata sau filtru de apa?

Am fost de curand la o prezentare a unui filtru de apa. Acolo dupa ce se spunea ce poate face filtrul acela (foarte bun de altfel) ne-a intrebat care credem ca este mai buna: apa de la robinet (din Bucuresti) sau apa plata? Ne-a pus sa facem un experiment: in 3 borcane sa punem aceasi cantitate de apa unul de la robinet, altul din bidonul de apa plata si altul cu apa filtrata si cate o lingurita de zahar in fiecare borcan strangeti capacul, scrieti pe ele care este apa plata si care este de la robinet sa nu le incurcati. Noi ne-avand filtrul respectiv ne-am apucat si am pus apa plata si apa de la robinet. Nu va spun ce a iesit, incercati si voi.
    Tot acolo era o doamna care cunostea sistemul de extragere a apei din zona Bucurestului (de la Glina) si spunea ca sistemul de filtrare si tratare a apei este super performant, apa pe care o extrage de la 12000-15000m este o apa buna, numai ca magistralele pentru transport apa sunt tot alea de 40-50 de ani.

Dupa parerea mea, dupa ce am vazut ce a iesit in borcane, eu as bea mai repede apa de la robinet (daca nu imi permit filtrul) decat apa plata. Incercati si voi.

Inregistrat
    29.05.2009

Implicit Re: Apa de la robinet, apa plata sau filtru de apa?

Citat Postat de Liv Vezi mesajul
    Am fost de curand la o prezentare a unui filtru de apa. Acolo dupa ce se spunea ce poate face filtrul acela (foarte bun de altfel) ne-a intrebat care credem ca este mai buna: apa de la robinet (din Bucuresti) sau apa plata? Ne-a pus sa facem un experiment: in 3 borcane sa punem aceasi cantitate de apa unul de la robinet, altul din bidonul de apa plata si altul cu apa filtrata si cate o lingurita de zahar in fiecare borcan strangeti capacul, scrieti pe ele care este apa plata si care este de la robinet sa nu le incurcati. Noi ne-avand filtrul respectiv ne-am apucat si am pus apa plata si apa de la robinet. Nu va spun ce a iesit, incercati si voi.
    Tot acolo era o doamna care cunostea sistemul de extragere a apei din zona Bucurestului (de la Glina) si spunea ca sistemul de filtrare si tratare a apei este super performant, apa pe care o extrage de la 12000-15000m este o apa buna, numai ca magistralele pentru transport apa sunt tot alea de 40-50 de ani.

Dupa parerea mea, dupa ce am vazut ce a iesit in borcane, eu as bea mai repede apa de la robinet (daca nu imi permit filtrul) decat apa plata. Incercati si voi.
    foarte interesant...orice e posibil in romania

Inregistrat
    24.07.2008

Da, exact așa ne-a spus și nouă cineva care lucrează la regia de apă din orașul meu. Apa de la robinet este mai "potabilă" decât cea plată!

Inregistrat
    22.07.2011

Ce filtre de apa recomandati?

Inregistrat
    22.07.2011

Citat Postat de alynna89 Vezi mesajul
    foarte interesant...orice e posibil in romania
    Interesante informatii.

Inregistrat
    17.08.2011

Citat Postat de poneyalma Vezi mesajul
    Da, exact așa ne-a spus și nouă cineva care lucrează la regia de apă din orașul meu. Apa de la robinet este mai "potabilă" decât cea plată!
    La fel si in Brasov, apa buna, dar conductele sunt proaste si afecteaza calitatea apei pana ajunge in paharele noastre. De aceea noi bem apa plata, desi sunt sigura ca nici acea apa nu-i 100% sigura si sanatoasa, asa cum este promovata.

Eu una as vrea sa imi cumpar un filtru pentru apa alcalina. Unul bun e in jur de 1500 euro, dar am inteles ca isi merita toti banii. Practic , acest filtru se racordeaza la teava de apa din bucatarie si apa de la robinet se transforma in apa cu alcalinitate/aciditate diferita (pe langa filtrarea si purificarea propriu-zise), in functie de necesitati. Despre apa alcalina am citit ca aduce numai beneficii organismului. Inca ne mai gandim, pentru ca pretul mare al filtrului ne da un pic inapoi, dar pana la urma trebuie sa ne gandim la sanatatea noastra.

Inregistrat
    29.04.2013

eu n-am incredere in apa de la robinet si n-o consum decat fiarta (in mancare, ceaiuri, cafea). stiu ca de la statie pleaca buna. problema apare pe parcurs. instaltiile noastre sunt foarte vechi si pot aparea oricand avarii, iar dupa o avarie nu mai refiltreaza nimeni apa, ea ajunge asa la robinetul nostru.

de-a lungul vremii am avut si filtru (din acela pe care-l spalam periodic-ceea ce mi-a intarit parerea prosta despre apa de la robinet), am cumparat si apa plata cu bidonul. am testat mai multe marci(bucovina, borsec, etc) pe care le-am schimbat din diverse motive. in ultima vreme ne-am fidelizat apei Devin . recunosc ca un motiv intemeiat pt care am ales-o a fost ca provine de la un izvor aflat intr-o zona protejata ecologic).

Inregistrat
    19.07.2013

Ce se intampla in experimentul cu zahar si ce demonstreaza el ca nu am inteles?

Apa fiarta nu face decat sa omoare anumiti paraziti, dar unii nu se distrug prin fierbere, nu se elimina substantele chimice nocive (metale grele, hidrocarburi, azotati, etc) asa ca nu este o solutie

Daca ai posibilitate sa forezi un put sau o fantana proprie e posibil sa fie cea mai buna solutie, te duci apoi si faci un test al apei sa vezi ce si cum si pui un filtru pentru impuritati si ai o super apa, conditia este sa o sapi cat mai adanc chiar daca costa mai mult

Apa la pet are o mare problema, de cand pleaca de la linia de imbuteliere si pana ajunge la voi este tinuta in mediu neproprice si se dezvolta multe microorganisme, apoi din plasticul sticlelor se dizolva diferite substante nu tocmai sanatoase

Ideala ar fi apa plata la sticle de sticla

Ca idee feriti-va de filtrele de apa cu osmoza inversa, chiar daca sunt scumpe sunt un dezastru pentru sanatate, acestea lasa un fel de apa distilata, si daca consumi prea multa apa de genul asta te demineralizeaza, apa buna are minerale si diferite substante nutrive, apa buna trebuie sa te hraneasca
    REcomandarea mea este un filtru de apa care sa stie sa faca diferenta intre substante nocive si substante bune, care a stie sa reduca marimea clusterului de apa si daca este posibil sa dea si apa alcalina
    Poti sa citesti si aici despre filtrele care dau apa alcalina http://www.blog.mamicamea.ro/cel-mai-bun-filtru-de-apa/

Eu mi-am luat de curand un ionizator de apa, pana de curand am avut un filtru de apa mai ieftin care doar elimina impuritatile si diferite substante chimice si de ala am fost multumita, dar acum cu filtru asta nou parca ma simt mai bine, am mai multa vitalitate

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.miresici.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.miresici.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us