Pagina 1 din 72 1231151 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 574

Subiect: Renuntarea la fumat

Inregistrat
    06.02.2005

Implicit Renuntarea la fumat

eu sunt o militanta impotriva fumatului, dar sotul meu este fumator.. cred ca fumeaza de aproape 10 ani... am tot incercat sa il conving sa renunte dar nu am reusit in cei 4 ani decat sa mai reduca din ele. zicea la un momemnt dat ca se lasa cand raman insarcinata.. ei bine n-a facut-o... ce-i drept nu fumeaza niciodata acasa sau daca fumeaza seara se duce in fata blocului (n-avem balcoane). acum spune ca se lasa cand se va naste fiica noastra..
    nu vreau sa il mai presez nicicum pt ca stiu ca isi doreste sa renunte dar nu are taria sa se lase...
    careva a trecut prin procesul de renuntare cu succes? aveti ceva ponturi? exista tratamente care sa reduca dependenta de nicotina???
    orice sfat e binevenit..

Inregistrat
    06.02.2005

Implicit Re: renuntarea la fumat

Citat Postat de valen Vezi mesajul
    eu sunt o militanta impotriva fumatului, dar sotul meu este fumator.. cred ca fumeaza de aproape 10 ani... am tot incercat sa il conving sa renunte dar nu am reusit in cei 4 ani decat sa mai reduca din ele. zicea la un momemnt dat ca se lasa cand raman insarcinata.. ei bine n-a facut-o... ce-i drept nu fumeaza niciodata acasa sau daca fumeaza seara se duce in fata blocului (n-avem balcoane). acum spune ca se lasa cand se va naste fiica noastra..
    nu vreau sa il mai presez nicicum pt ca stiu ca isi doreste sa renunte dar nu are taria sa se lase...
    careva a trecut prin procesul de renuntare cu succes? aveti ceva ponturi? exista tratamente care sa reduca dependenta de nicotina???
    orice sfat e binevenit..

Cred ca cel mai bun pont este ambitia...eu am zis ca de la 1 nu mai fumez si nu am mai fumat...este adevarat ca simt nevoia, si ca rontzai mereu cate ceva, dar mai bine ma mai ingras putin decat sa mai fumez.
    Din cate am auzit, exista guma de mestecat cu nicotina la farmacie..ma gandesc ca aia i-ar mai taia pofta de fumat un pic...oricum..trebuie sa aibe multa ambitie ca fara ambitie nu o sa poata.
    Multa bafta !
    Tweety Jr.

Inregistrat
    10.10.2006

Guma de mestecat cu nicotina, patch-uri cu nicotina, un hobby nou, o ocupatie de spart bariera nervoasa, sport , ceaiuri anti-fumat, foarte multa vointa. Pana la urma, la marea majoritate a fumatorilor e un tic nervos - dusul tigarii la gura.
    De curand s-a descoperit ca nevoia de fumat isi are originea undeva in partea stanga a creierului, in jurul tamplei -o zona cat o moneda de mare. Se asteapta ca in viitorul apropiat sa se inveteze/scoate pe piata medicamente care sa controleze acea zona. Sper eu cat de repede, ca stau prost cu vointa

Inregistrat
    06.02.2005

Post Re: renuntarea la fumat

Eu sunt fumatoare si pot sa iti spun ca nu este asa de usor cum pare.Pentru un nefumator cred ca e destul de greu sa inteleaga,de asta te sfatuiesc sa nu il condamni prea tare,pt ca s-ar putea sa nu il intelegi.E f greu cand te-ai lasat de 2 zile si il vezi pe colegul tau ca isi aprinde o tigara,sa nu o faci si tu.Adica ti se face POFTA vazandu-i pe altii din jurul tau.La fel ,e f greu cand esti intr-o situatie tensionata,stresanta(sa zicem la servici),sa nu intinzi mana dupa o tigara de CALMARE.E f greu sa renunti la tigarile alea legate de la cafea,chestie pe care o trecem la capitolul TABIET.Si ar mai fi si faptul ca devine in timp o OBISNUINTA,face parte din viata ta,e un gest reflex.Ca sa nu mai zic ca,la urma urmei,fumatul da DEPENDENTA,vorbim de o substanta pe care simti nevoia sa o inhalezi.Sper sa nu mi-o iei in nume de rau,ti-am zis toate astea ca sa iti explic motivele pt care este greu sa te lasi de fumat.Pt ca daca intelegi motivele o sa il intelegi mai bine pe el.
    Si noi ca proaspete sotii cred ca tre sa evitam cat mai mult sa ne punem in postura de neveste din alea cicalitoare.Asta ar fi un motiv pt care e bine sa nu il bati la cap.Al doilea ar fi ca un fumator nu se lasa pt ca ii spune altcineva sa o faca.Un fumator se lasa de fumat atunci cand ajunge singur la concluzia asta.
    Poti sa incerci sa ii arati poze cu plamani din aia negri,am auzit ca la unii a functionat.Sau sa ii povestesti cazuri medicale grave.Dar oricum totul tine de ambitia lui si de decizia pe care o va lua singur.
    Io de exemplu,in marea mea prostie,desi stiu ca e un obicei periculos si poti sa faci cancer,si sa faci riduri,si sa devii infertila,etc etc,ma consolez cu ideea ca sunt inca tanara (yeah right) si ca o sa ma las eu la un moment dat pana sa ma apuc sa ma imbolnavesc.Mare prostie,cu cat trec anii cu atat te lasi mai greu,dar ...ce sa iti zic,imi place sa fumez si nu am ambitia necesara.Totul se leaga de ambitie.
    POZE NUNTA NOASTRA:
    http://www.flickr.com/photos/[email protected]/sets/

CARINA,IUBITA MEA!

Inregistrat
    06.02.2005

hmmmm.... tata a fost mare fumator si s-a lasat dupa ce a murit sora lui (nasa mea de botez) de chestii asociate fumatului. fumatorii chiar nu constientizeaza ca se moare din asa ceva. la inceput e o presiune sociala, apoi devine dependenta... tata s a ingrasat mult dupa ce s a lasat de fumat, dar s a lasat cu multa vointa, a mai supt bomboane cu menta etc. azi sunt o groaza de ajutatoare, cum a zis si map... dar trebuie sa vrea sa se lase.

sunt extrem de impotriva fumatului, si ma deranjeaza ca fumatorii pasivi ca tine valen au la fel de multe sau chiar mai multe pericole pt sanatate... ma bucur extrem de tare ca aici de anul asta se va interzice fumatul oriunde se serveste mancare....

ps: ca o gluma, ca sa se lase, ce poti sa i faci LOOOL e sa l inchizi intr o cabina telefonica si sa se afume inauntru LOOOOL

Inregistrat
    20.04.2006

Citeam undeva ca ar fi bine sa ii scri declaratii de dragoste pe fiecare tigara sau un mesaj(poti profita acum de Sf.Valentin) ...si apoi ii va fi mila sa le fumeze...a mai scris mai multe dar le-am uitat ca am citit demulta vreme...asta mi s-a parut simpatica si mi-am amintit-o acum

Inregistrat
    10.10.2006

Citat Postat de mihasabou Vezi mesajul
    Citeam undeva ca ar fi bine sa ii scri declaratii de dragoste pe fiecare tigara sau un mesaj(poti profita acum de Sf.Valentin) ...si apoi ii va fi mila sa le fumeze...a mai scris mai multe dar le-am uitat ca am citit demulta vreme...asta mi s-a parut simpatica si mi-am amintit-o acum
    U-huuuu Asa as fugi pana la colt sa-mi iau alt pachet Ca sa nu mai zic, fumatorii inraiti au MEREU pitite tigari pe undeva, just in case raman fara!
    Eu fumez, sotul meu nu. El ma sprijina cand incerc sa ma las de fumat, si ajunge sa calce prin casa ca pe coji de oua sa nu ma supere peste nervii pe care-i am cand imi lipseste nicotina

Inregistrat
    06.07.2006

Citat Postat de map Vezi mesajul
    U-huuuu Asa as fugi pana la colt sa-mi iau alt pachet Ca sa nu mai zic, fumatorii inraiti au MEREU pitite tigari pe undeva, just in case raman fara!
    Eu fumez, sotul meu nu. El ma sprijina cand incerc sa ma las de fumat, si ajunge sa calce prin casa ca pe coji de oua sa nu ma supere peste nervii pe care-i am cand imi lipseste nicotina
    Map ..si eu sunt in aceeasi situatie..eu fumez al meu nu....
    As vrea sa ma las...am inceput sa le mai raresc...dar nu pot sa renunt la ele definitiv...voi spuneti ca tine de vointa..poate..dar..in afara de asta mai exista altceva?
    Am incercat si cu tigari de la farmacie...nimic......fumez in continuare...uff...mare tampenie am facut cand m-am apucat de ele...

Pagina 1 din 72 1231151 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.miresici.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.miresici.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us