Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 31

Subiect: Microlitiaza veziculara

Inregistrat
    09.04.2008

Implicit Microlitiaza veziculara

Acesta este diagnosticul pe care l-am primit azi in urma unei ecografii abdominale. Mai precis, pietre la colecist. Multe si marunte .
    Ce stiti despre subiect?
    Doamna doctor mi-a spus sa nu mananc prajeli, mezeluri, grasimi, ciocolata, etc., sa beau ceai de sunatoare si de cozi de cirese (1 l pe zi + inca 1 l de alte lichide) si sa nu ma enervez. Si daca se va agrava, operatie. Stiu ca nu este o operatie dificila, dar oare cum functioneaza organismul fara fiere? E de preferat o operatie decat grija pietrelor?

Inregistrat
    23.01.2010

Implicit Re: Microlitiaza veziculara

POti urma tratament cu Bilichol daca sunt micro asa cum zici tu. Dar incearca sa ceri intai sfatul unui medic.
    Mai exista tratamente homeopate, sau sa incerci asa cum ai zis tu cu ceaiuri.
    Daca nu ai facut inca crize e ok!
    Cu boala asta poti trai mult si bine daca nu o provoci, de aceea un stil mai sanatos de viata este indicat.
    Chirurgii iti recomanda urgent operatia. Operatie care dupa parea mea e bine sa o faci mai tarziu, deoarece si colecistul are si el rolul lui in organism.
    Fireste ca exista cazuri atunci, cand calculi sunt mari pot sa blocheze ceva canal si atunci e de preferat interventia chirurgicala.
    Incearca Bilichol ca e un produs ok.
    Nu te speria, trebuie doar sa iei masuri de acum inainte.
    Sanatate!
    Ultima editare de Cecylle : 17.02.2010 22:38:46

Inregistrat
    09.04.2008

Multumesc de raspuns. Ceva crize am avut, dar foarte rar. In ultimul timp am avut o stare generala destul de proasta, dar adevarul e ca la servici cel putin, n-am mancat prea sanatos. Voi avea grija de acum inainte.

Inregistrat
    09.04.2008

Am fost azi la medicul de familie. Si ea mi-a recomandat Bilichol (sau Carbichol sau Rowachol - cica ar fi cam acelasi lucru). Dar din cate am vazut, ea crede ca pana la urma voi ajunge la operatie. Si a spus ca e ai bine acum, inainte de a face complicatii. Acum se poate opera laparoscopic. Oricum, pe moment am hotarat ca incerc cu ceaiuri, Bilichol, ulei de masline si peste cateva luni repet analizele. Sper sa fiu ok.

Inca o intrebare: in ce fel m-ar putea afecta la o eventuala sarcina? Nu sunt insarcinata, dar ma gadesc din ce in ce mai mult la acest lucru.

Inregistrat
    23.01.2010

Operatia se poate face mult mai tarziu. O prietena de familie a facut-o la 50 de ani. Si fireste ca acum trebuie sa tina un regim mai strict.
    Incearca varianta cu bilichol sau ceva naturist, mai ales daca sunt micro. Se pot elimina, dar totodata sa nu uiti ca daca esti predispusa si nu esti atenta la ce mananci deoarece colicistul e mai lenes si nu isi face treaba tot o sa se faca. Asta e ...
    Nu te stresa, si mai ales nu provoca crizele. Ele se declanseaza deobicei seara datorita unei mese copioase. Si noaptea iti dau de furca cu dureri si arsuri in capul pieptului, precum si intarirea puternica a abdomenului, gen contractii prelungite. Asa-i?
    Evita sa mananci mult seara si mai ales din catteoria alimentelor "grele".
    Chirurgii nu uita, imediat te baga la cutit. Asta e jobul lor ca asa le iese si lor ceva.

Chirurgi buni sunt la Medicala 3. daca te hotarasti, cand a fi cazul.

La sarcina nu e nicio problema daca nu faci excese care sa provoace crizele.
    Eu am ceva calculi, nu micro cum ai tu si e ok, cel putin pana acum. Mi s-a recomandat prudenta si optimism.

Ca sa iti divulg cam toate info care le am. Pe un tip l-au apucat crizele in state. Si pentru banala operatie a platit crede-ma, 25 000 dolari, deoarece americanii nu se joaca cu cei ce nu au asigurare.

Nu e ceva cu ce nu putem trai! So, eu zic ca daca sunt micro sa incerci ceva naturist.
    Eu am incercat dupa primul diagnostic cu Bilichol, apoi am dat peste un renumit profesor Radu Badea care mi-a spus "nu ai si nu ai avut niciodata". Fireste ca l-am crezut, asa ca nu m-am mai ingrijit, motiv pentru care au evoluat. Iar ulterior cand am facut crize alti 2 doctori mi-au spus ca am. NU mi-a venit sa cred.

Si mari experti dau gres.
    Cu doctorii astia si performantele lor e relativa treaba iti zic eu cu mana pe inima.
    Ultima editare de Cecylle : 18.02.2010 21:51:05

Inregistrat
    09.04.2008

Citat Postat de Cecylle Vezi mesajul
    Operatia se poate face mult mai tarziu. O prietena de familie a facut-o la 50 de ani. Si fireste ca acum trebuie sa tina un regim mai strict.
    Incearca varianta cu bilichol sau ceva naturist, mai ales daca sunt micro. Se pot elimina, dar totodata sa nu uiti ca daca esti predispusa si nu esti atenta la ce mananci deoarece colicistul e mai lenes si nu isi face treaba tot o sa se faca. Asta e ...
    Nu te stresa, si mai ales nu provoca crizele. Ele se declanseaza deobicei seara datorita unei mese copioase. Si noaptea iti dau de furca cu dureri si arsuri in capul pieptului, precum si intarirea puternica a abdomenului, gen contractii prelungite. Asa-i?
    Evita sa mananci mult seara si mai ales din catteoria alimentelor "grele".
    Chirurgii nu uita, imediat te baga la cutit. Asta e jobul lor ca asa le iese si lor ceva.

Chirurgi buni sunt la Medicala 3. daca te hotarasti, cand a fi cazul.

La sarcina nu e nicio problema daca nu faci excese care sa provoace crizele.
    Eu am ceva calculi, nu micro cum ai tu si e ok, cel putin pana acum. Mi s-a recomandat prudenta si optimism.

Ca sa iti divulg cam toate info care le am. Pe un tip l-au apucat crizele in state. Si pentru banala operatie a platit crede-ma, 25 000 dolari, deoarece americanii nu se joaca cu cei ce nu au asigurare.

Nu e ceva cu ce nu putem trai! So, eu zic ca daca sunt micro sa incerci ceva naturist.
    Eu am incercat dupa primul diagnostic cu Bilichol, apoi am dat peste un renumit profesor Radu Badea care mi-a spus "nu ai si nu ai avut niciodata". Fireste ca l-am crezut, asa ca nu m-am mai ingrijit, motiv pentru care au evoluat. Iar ulterior cand am facut crize alti 2 doctori mi-au spus ca am. NU mi-a venit sa cred.

Si mari experti dau gres.
    Cu doctorii astia si performantele lor e relativa treaba iti zic eu cu mana pe inima.
    Multumesc mult pentru sprijin.
    La mine nu se manifesta asa cum ai descris tu, pe mine ma doare in partea dreapta, probabil acolo unde e localizat colecistul . Nu am patit sa mi se contracte abdomenul. In fine, sper sa fie bine si sa nu se agraveze.
    Sanatate multa iti doresc si tie!

Inregistrat
    23.01.2010

in partea dreapta sub cutia toracica? in partea din spate, nu?
    daca e asa astea practic sunt primele semne, inseamna ca tu nu ai facut inca crize. tu ai numa senzatia aia neplacuta de discomfort, asa ca niste mici arsuri.
    crizele sunt mai naspa si te tin juma de noapte treaza si nu poti dormi pe nicio parte, de obicei stai pe scaun.
    cam asa se manifestau la mine.

Inregistrat
    09.04.2008

Citat Postat de Cecylle Vezi mesajul
    in partea dreapta sub cutia toracica? in partea din spate, nu?
    daca e asa astea practic sunt primele semne, inseamna ca tu nu ai facut inca crize. tu ai numa senzatia aia neplacuta de discomfort, asa ca niste mici arsuri.
    crizele sunt mai naspa si te tin juma de noapte treaza si nu poti dormi pe nicio parte, de obicei stai pe scaun.
    cam asa se manifestau la mine.
    De obicei e senzatia de discomfort. Dar am facut si ceva crize, mai rar ce-i drept. Faceam in facultate dupa cate o sesiune, cand invatam noaptea, beam multa cafea, mancam putin.... De cand am terminat facultatea (si sunt 7 ani azi maine de atunci), am facut putine crize, ultima fiind acum vreo luna, din acest motiv am ajuns sa-mi fac analize.

Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.miresici.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.miresici.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us