Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate de la 17 la 24 din 31

Subiect: Microlitiaza veziculara

Inregistrat
    09.04.2008

Implicit Re: Microlitiaza veziculara

Citat Postat de danemona Vezi mesajul
    Pietricele mici sunt mult mai pacatoase decat cele mari. Oricand o pot lua la vale. Alea mari mai putin. Iar in cazul unei sarcini, care creste si o sa apese pe colecist, ai sanse mari sa apara si colicile adevarate. Plus ca, asa cum s-a zis mai sus, poate aparea pancreatita, cu urmari nu foarte fericite. Decizia iti apartine, dar gandeste-te bine daca vrei un bebe. Operatia laparoscopica te tine in spital 1 zi.
    Da, stiu ce zici si probabil ai dreptate, dar operatia e operatie, pot aparea si complicatii. Sau poate sunt eu fricoasa , insa pana acum mi-am scos doar o masea. Nu am fost operata nici macar de apendicita. Imi mai dau cateva luni sa ma obisnuiesc cu ideea. Pana atunci trebuie sa ajung la un ginecolog, dar unul care se ocupa de sarcini. Inca nu m-a hotarat care. Am citit pe net pe un prospect la ceai de sunatoare ca ar reduce efectul AC. O fi adevarat? Imi doresc un copil (chiar doi), dar prima data trebuie rezolvata problema litiazei.

Pufulet2009, mie doamna doctor care mi-a facut ecografia mi-a spus sa beau un litru de ceai de sunatoare zilnic. Nu mi-a spus nimic de pauze. Nici medicul de familie. Insa tot pe un prospect de pe net am citit ca ceaiul de sunatoare se bea cam 2-3 cani pe zi 2 luni, dupa care se face 2 saptamani pauza. Recent am descoperit si eu ca ceaiul asta face minuni. Mi-a fost rau intr-o noapte si mi-am facut un ceai. Nici n-am apucat sa termin cana ca imi trecuse deja.

Inregistrat
    10.04.2009

Citat Postat de Cammie Vezi mesajul
    Da, stiu ce zici si probabil ai dreptate, dar operatia e operatie, pot aparea si complicatii. Sau poate sunt eu fricoasa , insa pana acum mi-am scos doar o masea. Nu am fost operata nici macar de apendicita. Imi mai dau cateva luni sa ma obisnuiesc cu ideea. Pana atunci trebuie sa ajung la un ginecolog, dar unul care se ocupa de sarcini. Inca nu m-a hotarat care. Am citit pe net pe un prospect la ceai de sunatoare ca ar reduce efectul AC. O fi adevarat? Imi doresc un copil (chiar doi), dar prima data trebuie rezolvata problema litiazei.

Pufulet2009, mie doamna doctor care mi-a facut ecografia mi-a spus sa beau un litru de ceai de sunatoare zilnic. Nu mi-a spus nimic de pauze. Nici medicul de familie. Insa tot pe un prospect de pe net am citit ca ceaiul de sunatoare se bea cam 2-3 cani pe zi 2 luni, dupa care se face 2 saptamani pauza. Recent am descoperit si eu ca ceaiul asta face minuni. Mi-a fost rau intr-o noapte si mi-am facut un ceai. Nici n-am apucat sa termin cana ca imi trecuse deja.
    Eu am folosit fff mult ceai de sunatoare intr-o vara si am facut pe urma conjunctivita care nu-mi mai trecea nici cum.
    Medicul m-a intrebat daca am mai luat ceva medicamente ca poate interactioneaza cu acelea, dar in momentul cand i-am zis de sunatoare mi-a zis: pai normal.Sunatoarea creaza fotosensibilitate la lumina si din cauza asta apar diverse boliu ale achilor , precum conjunctivita.

Inregistrat
    23.01.2010

[quote=Cammie;3045937]Da, stiu ce zici si probabil ai dreptate, dar operatia e operatie, pot aparea si complicatii. Sau poate sunt eu fricoasa , insa pana acum mi-am scos doar o masea. Nu am fost operata nici macar de apendicita. Imi mai dau cateva luni sa ma obisnuiesc cu ideea. Pana atunci trebuie sa ajung la un ginecolog, dar unul care se ocupa de sarcini. Inca nu m-a hotarat care. Am citit pe net pe un prospect la ceai de sunatoare ca ar reduce efectul AC. O fi adevarat? Imi doresc un copil (chiar doi), dar prima data trebuie rezolvata problema litiazei.

Eu zic sa fii optimista, si sa dai bataie, daca te hotarasti sa ramai insarcinata sa nu uiti sa incerci sa te pregatesti cu acid folic 0.4 mg pe zi.
    sa ne spui cand te hotarasti asupra unui doctor, ai vazut ce pareri impartite avem aici pe forumul asta!

Inregistrat
    25.10.2007

Implicit pietre la fiere- colecist- operatie

Fetelor,
    Faptul ca am pietre la fiere este un lucru cert de cam 1 an jumete, de cand am avut prima criza rea si apoi la eco mi-a descoperit si pietrele.
    nu m-am grabit sa ma operez, insa acum parca pe zi ce trece am simptome ca ar trebui sa ma operez.
    nu mai pot manca orice ca mi-e rau, nu diger calumea. Ma doare mai tot timpu in partea dreapta, asa surd, sacaitor.

Ce ma sperie acum nu e operatia in sine, cat ca nu stiu incotro sa ma indrept. La ce spital din Bucuresti sa ma operez? Ca acum, dupa cum vad la tv, toate spitalele o duc din ce in ce mai rau si parca nici medicii nu isi mai dau interesul.

Voi v-ati operat de fiere? cum a fost interventia? la ce medic?
    Cum a fost dupa? acum sunteti ok, sau mai simiti inca urmari?

Inregistrat
    09.04.2008

Buna fetelor!
    Revin cu informatii proaspete: m-am operat . Sambata noaptea am facut o criza urata, duminica dimineata am ajuns la urgenta, iar duminica pe la 2 am intrat in operatie. Marti m-au lasat acasa.
    Am inteles ce am de facut in continuare: regim, fara efort, dar am o problema. Am tensiune mica si fara o cafea pe zi am dureri mari de cap. Este chiar asa nociva? Nu pot bea nici macar cu lapte?
    Zicea o asistenta ca trebuie sa tin regim strict pana se regenereaza ficatul, ca altfel imi va fi rau toata viata. Si daca beau cafea, la fel de bine pot sa beau si alcool . Chiar asa sa fie? Eu am baut pana acuma cate o cafeluta in fiecare zi.

Inregistrat
    09.04.2008

Implicit Re: pietre la fiere- colecist- operatie

Vad ca a trecut ceva timp de cand ai postat subiectul. Cum te simti?
    Am avut si eu pietre la colecist. Am fost la un control in februarie si deja erau multe. Privind inapoi, am probleme de cativa ani, mai aveam ceva crize, dar foarte rare.
    In februarie am decis sa nu ma operez, sa incerc tratamente naturiste, desi medicina nu le da nici o sansa. Am descoperit ceaiul de sunatoare, care imi facea mult bine. Daca aveam o criza, cu o cana de ceai imi trecea.
    Ei bine, ultimele 2 crize au fost mai urate, nu a mai mers numai cu ceai, a trebuit sa iau si no spa. Sambata noaptea mi-a fost asa de rau, ca am ajuns la urgente si duminica m-am operat. Nu facusem complicatii, asa ca s-a putut laparoscopic. Marti m-au lasat acasa. Ma simt bine. Trebuie sa tin regim si sa nu fac efort cam o luna.
    Insa am o problema: cafeaua e interzisa, iar eu am tensiune mica si fara o cafea pe zi am dureri mari de cap.
    Nu stiu cum sa fac. Sa fie asa nociva, nici macar cu lapte nu am voie?

Eu nu sunt din Bucuresti si nu pot sa-ti recomand medici, insa daca pietrele sunt multe, probabil ca pana la urma vei ajunge si tu la operatie.

Inregistrat
    06.01.2007

Buna fetelor!
    Revin cu informatii proaspete: m-am operat . Sambata noaptea am facut o criza urata, duminica dimineata am ajuns la urgenta, iar duminica pe la 2 am intrat in operatie. Marti m-au lasat acasa.
    Am inteles ce am de facut in continuare: regim, fara efort, dar am o problema. Am tensiune mica si fara o cafea pe zi am dureri mari de cap. Este chiar asa nociva? Nu pot bea nici macar cu lapte?
    Zicea o asistenta ca trebuie sa tin regim strict pana se regenereaza ficatul, ca altfel imi va fi rau toata viata. Si daca beau cafea, la fel de bine pot sa beau si alcool . Chiar asa sa fie? Eu am baut pana acuma cate o cafeluta in fiecare zi.

Am avut si eu aceleasi probleme. Tot sambata noapte m-a apucat criza si , pentru ca nu imi trecea, am ajuns la operatie. Asta acum cateva luni. Fara cafea nu pot sa stau, asa ca , dupa ce m-am externat, i-am trimis mail doctorului si l-am intrebat daca am voie sa beau. Mi-a spus ca este permisa cafeaua neagra, fara frisca. Eu am inceput sa beau la 5 zile de la operatie, dar in cantitati mai mici decat obisnuiam inainte de operatie. Nu stiu ce sa-ti zic, fiecare organism e diferit. Mie nu mi-a facut rau cafeaua, din contra, e un digestiv excelent pentru mine. Dupa operatie am avut probleme si , dupa ce am inceput sa beau cafea, au disparut. Regim mai tin si acum, se mai intampla uneori sa mai gust si din ce nu am voie. Daca nu ii convine ceva, reactioneaza. Nu stiu daca e asa si la tine, dar mie imi era pofta de ceva dulce. Ciocolata nu mi-a dat voie nici mie sa mananc, nici prajeli, cruditati, alimente care baloneaza.Ai grija de tine si menajeaza-te in saptamanile urmatoare! Sunt foarte importante! Iti doresc multa sanatate!
    Va rog sa ne semnalati orice mesaj cu continut publicitar, discriminator, agresiv sau care incalca in orice fel Regulamentul folosind triunghiul rosu . Multumesc!

Buna fetelor!
    Cafeaua nu e are rolul de a creste tensiunea... adica o creste putin pe moment, dar fiind diuretica o scade si mai mult dupa aceea. Daca ai tensiunea mica incearca sa bei cat mai multe lichide, sa mananci lebenita si alimente ce contin multa apa (dintre cele permise dupa operatie). Oricum regimul nu va trebui sa-l tii foarte mult, ci numai vreo 1 luna.

MTHFR C677T heterozigot, A1298C heterozigot

Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.miresici.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.miresici.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us