Pagina 362 din 362 PrimulPrimul ... 262312352360361362
Rezultate de la 2.889 la 2.896 din 2896

Subiect: Legislatie

Inregistrat
    27.04.2009

Implicit Re: Legislatie

Citat Postat de Netty Vezi mesajul
    dacă sănătatea îmi permite, vreau să merg pe ideea aliniatului 2 din art 24, precizat anterior. Aș intra/ Aș dori în CM pe 1 sau 15 mai, și nu la jumătatea lunii aprilie.
    cu forta nu te poate baga in CM

Inregistrat
    10.01.2010

Am mai discutat între timp și cu prietenele mele, două lucrând în domeniul juridic.
    Îmi pot lua mai puține zile prenatal, ca apoi să-mi iau restul.
    Merg pe art.24, aliniatul 2, care spune MINIM 42 de zile calendaristice. lDacă spunea maxim, mă obliga, dar așa nu. PLus că acolo scrie OPȚIUNEA, deci e dorința mea:
    (2) Concediile pentru sarcinã și lãuzie se pot compensa între ele, în funcție de recomandarea medicului și de opțiunea persoanei beneficiare, în așa fel încât durata minimã obligatorie a concediului de lãuzie sã fie de 42 de zile calendaristice.
    Să văd ce spune Dr gineco mâine, apoi mai am de făcut o morfofetală și mă decid.....
    o nuntă de vis...2013....................o minunăție de bebe..........2014

">

De ce fac eu injectabil....
    Pentru că...
    - Factor V Leiden (G1691A) Rezultat: Negativ
    -
    Factor V haplotip R2 (H1299R) Rezultat: Pozitiv- heterozigot
    - Factor II (G20210A) Rezultat: Negativ
    - MTHFR (C677T) Rezultat: Pozitiv – homozigot
    - MTHFR(A1298C) Rezultat: Negativ
    - Factor XIII (V34L) Rezultat: Pozitiv- heterozigot
    - PAI-1 (4G/5G) Rezultat: 4G/5G Interval biologic de referinta: 5G/5G
    - EPCR/ haplotipuri Rezultat: A1/A2 Interval biologic de referinta: Absent haplotip A3 in varianta hetero sau homozigota
    Mda......injectabil Innohep de 0.35ml, acid folic -1-zi, MGB6-1-zi și Ogestan -1-zi

Sănătate !!!

Inregistrat
    19.08.2008

Citat Postat de Netty Vezi mesajul
    Am mai discutat între timp și cu prietenele mele, două lucrând în domeniul juridic.
    Îmi pot lua mai puține zile prenatal, ca apoi să-mi iau restul.
    Merg pe art.24, aliniatul 2, care spune MINIM 42 de zile calendaristice. lDacă spunea maxim, mă obliga, dar așa nu. PLus că acolo scrie OPȚIUNEA, deci e dorința mea:
    (2) Concediile pentru sarcinã și lãuzie se pot compensa între ele, în funcție de recomandarea medicului și de opțiunea persoanei beneficiare, în așa fel încât durata minimã obligatorie a concediului de lãuzie sã fie de 42 de zile calendaristice.
    Să văd ce spune Dr gineco mâine, apoi mai am de făcut o morfofetală și mă decid.....
    eu am luat o singura zi inainte de nastere, restul de 125 le-am luat postnatal.
    discutia la care facea referire Maria era cu privire la itnrarea cat mai devreme in prenatal si nu mai tarziu. sunt medici de familie care nu dau prenatalul din sapt 28, de teama sa nu ramana mai putin de 42 de zie dupa.

Inregistrat
    10.01.2010

Citat Postat de olgutza26 Vezi mesajul
    eu am luat o singura zi inainte de nastere, restul de 125 le-am luat postnatal.
    discutia la care facea referire Maria era cu privire la itnrarea cat mai devreme in prenatal si nu mai tarziu. sunt medici de familie care nu dau prenatalul din sapt 28, de teama sa nu ramana mai putin de 42 de zie dupa.

Da, însă Maria a răspuns la ceea ce am scris eu...și probabil nu a văzut că eu întrebam de prenatal...zile mai puține.
    Ieri am avut control...totul e bine. M-am decis să intru în prenatal pe 1 mai și mâine anunț conducerea.
    Ar însemna cam 42 de zile de prenatal, restul fiind după ce nasc ...apoi să-mi intru în CCC de 2 ani, adică 1 an și 11 luni.
    Înclin să cred că am scris corect
    o nuntă de vis...2013....................o minunăție de bebe..........2014

">

De ce fac eu injectabil....
    Pentru că...
    - Factor V Leiden (G1691A) Rezultat: Negativ
    -
    Factor V haplotip R2 (H1299R) Rezultat: Pozitiv- heterozigot
    - Factor II (G20210A) Rezultat: Negativ
    - MTHFR (C677T) Rezultat: Pozitiv – homozigot
    - MTHFR(A1298C) Rezultat: Negativ
    - Factor XIII (V34L) Rezultat: Pozitiv- heterozigot
    - PAI-1 (4G/5G) Rezultat: 4G/5G Interval biologic de referinta: 5G/5G
    - EPCR/ haplotipuri Rezultat: A1/A2 Interval biologic de referinta: Absent haplotip A3 in varianta hetero sau homozigota
    Mda......injectabil Innohep de 0.35ml, acid folic -1-zi, MGB6-1-zi și Ogestan -1-zi

Sănătate !!!

Inregistrat
    04.02.2008

Buna seara mamici,

am si eu o problema si poate ma ajutati careva, mai exact o nelamurire. Eu dupa ce am terminat cic-ul pt prima fetita am intrat in somaj 6 luni. Intre timp am ramas insarcinata asa ca dupa somaj mi-am bagat cartea de munca la o firma(platind eu taxe bineinteles). am intrat in prenatal, apoi postanatl...astfel ca am luat aproape toate zilele de cm legale. problema e urmatoarea: pe perioada cm angajatorul mai plateste vreo taxa? eu stiu ca angajatul plateste doar cas-ul (parca) de 10.5%..undev ala 80lei...Eu am gasit undeva pe net ca ar mai platit si el in jur de 160 lei asta inseamna un total de 240lei pe care eu ar fi trebuit sa ii achit cat am stat in medical(pers resp nu m-a mai pus sa platesc atunci, a achitat ea urmand sa ne intelegem cand recupereaza banii dela stat). eu ar trebui sa mai primesc totusi o diferenta cam de 2-2.5mil /luna...sau cel putin asa cred..
    multumesc frumos.
    . .

Inregistrat
    12.12.2011

Fetelor,am o intrebare de ordin legislativ...presupun ca poate ar fi mamici care au trecut prin asta...Concediul de maternitate la fetita,il termin in noiembrie 2015..intre timp,o sa nasc bb2 prin iulie..buuun...stiu ca banutii ptr bb2 o sa-i primesc dupa ce termin cic1...problema e...daca intra husband in cic,iar eu ar trebui sa revin in campul muncii...ce ar trebui sa se intample?Eu intru la cerere in somaj(9luni ca am cu ce )...dar sotul..sotul ce trebuie sa faca?sa duca concediile date de medicul de familie la servici?Ma depaseste situatia ca nu prea inteleg legea..Si alta problema....din iulie pana in noiembrie,ce se intampla cu lunile alea?Imi intra dupa ce termin cic?pot sa le iau ca cele 100 si ceva de zile?

ANDREEA,Printesa noastra

Gabriel(90%),smecherul lui mami si lui tati

Inregistrat
    03.11.2009

Fetelor am o intrebare. Cine v.a acordat concediu medical(90 zile) in sarcina? Ginecologul(dupa internare sau nu) sau med de familie???

Inregistrat
    12.12.2011

Citat Postat de katty_cata Vezi mesajul
    Fetelor am o intrebare. Cine v.a acordat concediu medical(90 zile) in sarcina? Ginecologul(dupa internare sau nu) sau med de familie???
    Mie mi-a acordat medicul de familie.Ginecologul nu prea are treaba.

ANDREEA,Printesa noastra

Gabriel(90%),smecherul lui mami si lui tati

Pagina 362 din 362 PrimulPrimul ... 262312352360361362

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.miresici.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.miresici.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us