Pagina 40 din 40 PrimulPrimul ... 30383940
Rezultate de la 313 la 319 din 319

Subiect: Sotii vostri poarta verigheta?

Inregistrat
    07.11.2012

Implicit Re: Sotii vostri poarta verigheta?

Citat Postat de Lyv25 Vezi mesajul
    Pe scara valorilor in viata, bineinteles ca nu.. Aveai impresia ca eu am spus "pe primul loc in viata pun verighetele"??? Nu. Eu m-am referit strict la rolul lor in cadrul slujbei de cununie, in cadrul casatoriei.
    Ne-am inteles gresit, probabil..
    nu in viata...evident ca nu.....in cadrul casatoriei.....acolo la slujba.....
    e...acolo in biserica ...noi eram pe primul loc.....nu verighetele.......el pt mine...si eu pt el.
    Viața este ceea ce aș fi fost, de nu m-ar fi robit ispita nimicului.

Inregistrat
    12.06.2007

Pai verighetele au o semnificatie, nu sunt doar niste metale, caci daca ar fi fost asa nu cred ca erau "obligatorii" la cununia religioasa, iar la fel si nasii..

Uitati niste pasaje in care se explica semnificatia verighetelor:

"Verighetele sunt inelele binecuvântate prin atingerea de Sfânta Evanghelie, în semnul Sfintei Cruci, în timpul Logodnei, slujbă încorporată în ritualul cununiei religioase, premergătoare Tainei Cununiei. Ele reprezintă semnul văzut al legământului sfânt încheiat în prezența harică a Domnului Iisus Hristos, având la bază dragostea, credința, înțelegerea și respectul logodnicilor, legământ ce-i arvunește pe viitorii miri pentru împărăția lui Dumnezeu, pentru viața veșnică."

"Verigheta sau inelul de logodnă devine și semnul distinctiv al persoanelor căsătorite pentru tot restul vieții, se cuvine ca să fie alcătuită dintr-un metal inoxidabil (poate fi și un metal prețios). Forma specifică este cea circulară, la fel ca și iubirea celor doi, neîntreruptă, nesfârșită."

Bineinteles, fiecare stie ce este important pt el, insa cununia la biserica include si verighetele care au o semnificatie.. Odata ce spui ca verighetele nu sunt importante, automat nici casatoria in sine nu e importanta, sau mai bine zis cununia la biserica nu e importanta. De asta suntem liberi sa alegem daca sa ne casatorim religios sau nu. Dar atunci cand te casatoresti doar civil, verighetele chiar nu au nici o valoare "spirituala" ca sa zic asa, cu toate ca foarte multi le poarta (din nu stiu ce motiv).
    Eu asa vad lucrurile. Fiecare este liber sa le vada in modul lui, bineinteles.
    Pt mine verigheta = om casatorit. Cum e casatorit, e partea a doua. Civil, religios, e treaba fiecaruia.
    De ex, eu as fi purtat-o chiar dupa cununia civila - cu vreo 4 luni inainte de nunta & cununie religioasa - doar ca pana atunci nu gasisem inca un model sa-mi placa. Dar eu m-am simtit casatorita inca din ziua aia de la primarie, iar ceremonia religioasa a fost o ceremonie frumoasa, intr-un loc frumos, dar nu ma simt nici mai legata, nici mai maritata in urma ei.
    La fel ca si Sofia, si la noi mai mult sotul si-a dorit, adica a zis ceva de genul "cum sa nu facem?" si-am zis "bine, facem".
    Probabil ca atunci ar trebui sa-i dau lui sa citasca cele de mai sus

Inregistrat
    27.04.2009

Eu nu am intors chiar nimic, ci doar mi-am spus parerea, care e diferita de a ta. Doar atat. Nimic mai mult.

Si eu am vorbit exclusiv despre verighete si semnificatia lor pt ca despre asta era vorba, nu despre celelalte valori ale vietii sau despre sentimentele ce leaga un cuplu. Asta e alt subiect, iar noi ne aflam la un topic despre verighete.
    Pai cred ca ar trebui sa vorbim de simbolistica cercului, nu?
    Cercul simbolizeaza perfectiunea, eternitatea, viata fara de sfarsit, puterea. Este fara de inceput si sfarsi. Practic prin daruirea (schimbul) inelelor/verighetelor se produce legatura eterna intre cele 2 spirite (oameni).
    Juramintele si legamantul pe care il faci in fata partenerului poate fii facut in biserica, pe camp, in varf de munte sau pe malul marii, pt mine au aceiasi valoare. Nu conteaza unde le faci ci sa crezi ca acela e omul care te completeaza, pt care ai face orice si langa care ai sta o eternitate.........adica pe care il iubesti.
    Pana la urma verigheta in sine e un obiect decorativ, folosit si la un ritual; poate fi pierduta, furata, etc dar asta conteaza mai putin. Ce conteaza sunt juramintele pe care le-ai facut intr-un anumit moment si care au fost pecetluite de cerc (indiferent de forma lui fizica/imaginara sau material pretios/un fir de iarba) si care nu se vor volatiliza niciodata (asta daca au fost facute in cunostinta de cauza )
    Si sa revenim la religie, Dumnezeu e peste tot si pt a primi binecuvantarea nu e nevoie nici de o persoana cu studii superioare in domeni, nici de o biserica ci de credinta ca cel din fata ta e fiinta langa care vrei sa fi o vesnicie. Restul tine de traditie, educatie, dorinta, vanitate si lista poate continua.

Inregistrat
    07.11.2012

Citat Postat de Maria_P Vezi mesajul
    Pai cred ca ar trebui sa vorbim de simbolistica cercului, nu?
    Cercul simbolizeaza perfectiunea, eternitatea, viata fara de sfarsit, puterea. Este fara de inceput si sfarsi. Practic prin daruirea (schimbul) inelelor/verighetelor se produce legatura eterna intre cele 2 spirite (oameni).
    Juramintele si legamantul pe care il faci in fata partenerului poate fii facut in biserica, pe camp, in varf de munte sau pe malul marii, pt mine au aceiasi valoare. Nu conteaza unde le faci ci sa crezi ca acela e omul care te completeaza, pt care ai face orice si langa care ai sta o eternitate.........adica pe care il iubesti.
    Pana la urma verigheta in sine e un obiect decorativ, folosit si la un ritual; poate fi pierduta, furata, etc dar asta conteaza mai putin. Ce conteaza sunt juramintele pe care le-ai facut intr-un anumit moment si care au fost pecetluite de cerc (indiferent de forma lui fizica/imaginara sau material pretios/un fir de iarba) si care nu se vor volatiliza niciodata (asta daca au fost facute in cunostinta de cauza )
    Si sa revenim la religie, Dumnezeu e peste tot si pt a primi binecuvantarea nu e nevoie nici de o persoana cu studii superioare in domeni, nici de o biserica ci de credinta ca cel din fata ta e fiinta langa care vrei sa fi o vesnicie. Restul tine de traditie, educatie, dorinta, vanitate si lista poate continua.
    Mi-a placut tot ce ai spus....foarte frumos ai vorbit.
    Eu m-am simtit femeia lui de cand l-am cunoscut prima data si am mers in acel concediu la mare desi abia ne stiam. El tot de atunci s-a simtit barbatul meu.
    La biserica, la primarie, sau nu, cu sau fara verighete.....astea sunt asa sa fie....noi formam un intreg si fara toate aceste ritualuri.
    Ce sa ma zic de cei care nu au bani sa isi faca o casatorie la biserica si sa isi cumpere verighete....ei niciodata nu vor fi casatoriti????
    Cel de Sus e peste tot, e in noi....sa ne iubim....asta e tot ce conteaza.
    Viața este ceea ce aș fi fost, de nu m-ar fi robit ispita nimicului.

Inregistrat
    24.04.2007

Citat Postat de martina26 Vezi mesajul
    Asta e conditionare cam urata, sincer, nu te supara ca-ti spun. Ca si cum tot ce inseamna casatoria e un cerc de metal pe deget.
    Si sotul meu zicea dinainte de-a ne casatori ca nu o va purta ca el nu a purtat niciodata inele si o sa-l incomodeze, dar nu m-am gandit sa-i dau papucii si sa caut altul care sa poarte verigheta
    Acum o poarta din cand in cand, dar nu constant, iar cand o poarta, mereu se joaca si ea, si-o tot muta de pe un deget pe altul si am o senzatie ca intr-o zi o sa o piarda sau o sa o uite pe undeva.
    Da, stiu ca a fost o conditionare mai categorica, dar asa am simtit eu. Ai inteles gresit, nicio clipa nu s-a pus problema despartirii. S-a pus doar problema dc ne casatorim sau nu. Asa cum el, chiar daca e un barbat cu o gandire libera, a simtit ca e important ca eu sa ii port numele dupa casatorie, eu am simtit ca e important sa purtam verighetele daca ne casatorim. Si daca nu ne casatoream, tot impreuna am fi fost si ne-am fi iubit la fel de mult. Doar ca am avut pretentia ca daca facem acest act, sa purtam si simbolul lui, verighetele.

Inregistrat
    15.05.2013

Mie sincer mi s-ar parea ciudat daca sotul meu ar veni intr-o zi si ar zice ca azi isi scoate verigheta sau ar uita-o "din greseala" acasa

Inregistrat
    06.08.2013

Citat Postat de dona Vezi mesajul
    Banuiesc ca si aici o sa se formeze rapid extreme pro si contra...
    Mie mi se pare normal ca ambii parteneri sa poarte verigheta daca sunt de acord ca e de importanta simbolica si/sau sociala pentru ei.
    Daca numai unul o considera importanta, deja se ajunge la intelegerea unuia versus respectul celuilalt si e mai complicat. Si daca sotul meu n-ar vrea s-o poarte, stiind ca pentru mine e important, as considera-o o lipsa de respect din partea lui (dar asta numai fiindca pentru mine detaliile sunt foarte importante).
    Am un amic care o poarta la gat pentru ca nu-i place sa poarte nimic pe degete. Personal, nu sunt de acord. Poate ca nu e relevant, dar sa porti o verigheta chiar daca ti-e incomod mi se pare un bun mod de a invata ca o casnicie se asuma cu bune si rele.
    De acord cu tine. Insa daca unul dintre soti pur si simplu nu vrea sa o poarte, mi se pare corect ca nici celalalt sa nu o mai poarte.

Pagina 40 din 40 PrimulPrimul ... 30383940

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.miresici.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.miresici.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us