Pagina 2 din 155 PrimulPrimul 12341252102 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 9 la 16 din 1237

Subiect: Indatoririle nasilor de botez

Inregistrat
    21.08.2006

Exclamation Re: Nasa de botez, ajutati-ma si pe mine :D

Citat Postat de viviana
    Shi eu vreau finutzi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Acu la botezul asta de saptamana trecut aau fost si faze mai comice, ca tot punea popa pe nasi sa sufle peste copil (in anumite momente) si sa se tot intoarca cu spatele la altar.....sunt multe chestii interesante......
    Asa se face. Sunt rugaciuni speciale care se numesc lepadari!
    Este ceva frumos, oricum!

Stefania Mihaela

Inregistrat
    06.02.2005

Implicit Re: Nasa de botez, ajutati-ma si pe mine :D

Ce este crasma ?
    Vand rochita casa de moda Ioanin, cu trena, superba.

Inregistrat
    21.08.2006

Smile Re: Nasa de botez, ajutati-ma si pe mine :D

Am uitat sa iti spun ca dupa ce l-ai imbracat, la final, o va impartasi. Tot tu o vei tine in brate - TU o sa o tii tot timpul! Imbraca-te cu ceva mai subtire ca te vor taia toate apele si de greutate si de emotii.
    Apoi preotul o va inchina la incoanele de la iconostas o va pune jos si tu o vei ridica-sau se va face ca o va pune. Atunci ti-o da increstinata!
    Daca era baietel in baga prin altar, dar cum genul feminin nu are voie sa intre acolo....
    Cand ajungi acasa, vei stinge lumanarea sus, de tocul usii!

Stefania Mihaela

Inregistrat
    21.08.2006

Crasma e o plambica mai lata, o vei lua roz, dar nu foarte lunga-se zice ca daca e lunga se va marita tarziu. Tu o vei baga in paturica si o sa o legi cu acea pamblica. Dupa ce ii pui costumasul sa ii pui si scutecul in care ai luat-o dupa ce ti-a scos-o din cazan, asa, in jurul ei.
    Nu o schimbi decat la scaldatoare, oricum ea o sa pape si va dormi foaaaarte bine!

Stefania Mihaela

Inregistrat
    21.08.2006

Si inca ceva, depinde de biserica, dar am vazut la unele botezuri ca pe marginea cazanului sunt prinse flori naturale. Acum nu stiu cine e responsabil cu asta, dar e frumos, schimba imaginea cazanului.

Stefania Mihaela

Inregistrat
    06.02.2005

Imi pare foarte ca am deschis acest subiect, voi fetelor santeti o comoara!! Sant dependenta de tocuri, pt ca sant micuta, si daca nu imi spuneai ca eu o sa trebuiasca sa stau tot timpul cu fetita in brate, nu mi-ar fi trecut prin cap, acum stiu ca trebuie sa ma incalt comod, pe langa celelate indatoriri.

Inregistrat
    21.08.2006

Thumbs up Re: Nasa de botez, ajutati-ma si pe mine :D

Da, cred ca cele mai indicate pentru un astfel de eveniment sunt tocurile patrate.
    Oricum va fi ceva minunat. Eu tot am fost cu cersitul de botez pe la prietenele mele, dar nasele au avut intaietate!

Stefania Mihaela

Inregistrat
    06.02.2005

O sa iti vine randul si tie :P
    Eu nu ma asteptam sa ne i-a pe noi nasi, nu prea se inteleg cu nasii de cununie si de aceea au vrut pe altcineva. Am auzit ca e bine sa botezi.

Pagina 2 din 155 PrimulPrimul 12341252102 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.miresici.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.miresici.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us