Pagina 9 din 9 PrimulPrimul ... 789
Rezultate de la 65 la 66 din 66

Subiect: Ochelari vedere

Inregistrat
    18.08.2008

Implicit Re: Ochelari vedere

Citat Postat de misscherie Vezi mesajul
    Buna tocmai am fost la un control oftalmologic in It. la un medic oflatmolog si pe hartie scrie asa: ochiul drept CIL -0,50 AX 180 si ochiul stang CIL -1,50 AX 160 si pe reteta de la controlul oftalmologic facut de medicul unde mi-am facut ochelarii scrie: ochiul drept CIL -0,50 AX 165 si ochiul stang CIL -1,50 AX 15.
    Eu chiar nu stiu ce insemna asta si de ce sunt valorile schimbate...Ce diagnostic ar fi (miopie, hipermetropie, prezbitism, astigmatism, strabism, ambiliopie) si se mai poate corecta vederea daca port ochelarii sau va trebui sa-i port toata viata? Sunt ochelari pt. departare sau apropiere? Trebuie sa-i port mereu sau doar la citit, uitat de tv etc? E normal sa am dureri de cap asa puternice de cand am inceput sa port ochelarii?
    Nu reusesc sa ma obisnuiesc cu ei imi dau o senzatie de greutate, inconfort la nas, oboseala.
    Va rog sa-mi raspundeti. Multumesc.
    Imi pare rau ca nu am mai intrat pe topicul asta de ceva timp, ti-as fi raspuns mai devreme...probabil ca te-ai lamurit pana acum.
    In primul rand, despre ce hartie vorbesti? este cea care iese de la masuratoarea de la dioptron(aparatul ala prin care te pune sa te uiti la o imagine si medicul in timpul asta tot face masuratori)? O sa incerc sa explic cat mai plastic si popular ca sa intelegi: acele axe sunt cele in care tu ai nevoie de dioptrii, iar aparatul dioptron face masuratori relative, de orientare ptr.medic. Oricum unghiul acelor axe se va stabili in cabinet cand medicul iti pune la ochi ochelarii aia ciudati cu care incearca tot felul de dioptrii pana ce ajungeti la un consens, in momentul in care tu vezi clar, acelea sunt considerate dioptriile corecte. Nu pot sa-mi dau seama de ce exista acea diferenta de axe, probabil din cauza ca tu ai vazut mai clar cu cele scrise pe reteta, deci si tu trebuie sa fii atenta si sa participi activ la consultatie, ptr.ca tu spui cu ce anume vezi mai bine(asta, daca s-a desfasurat consultatia cum am descris eu...). Alta explicatie poate fi si modul in care au fost lucrati ochelarii. Trebuie sa stabilesti impreuna cu personalul care ti-a luat comanda daca intr-adevar ochelarii sunt facuti corect.
    Uneori oamenii se obisnuiesc mai greu cu ochelari/dioptrii noi, dar daca totusi trece mai mult de o luna si tot nu te obisnuiesti cu ei, ceva nu e in regula.
    Ce ai tu, conform retetei, se numeste astigmatism miopic simplu iar purtarea ochelarilor depinde foarte mult de fiecare in parte. Unii oameni cu astigmatism mai mic decat al tau, simt ca nu se descurca deloc fara ochelari. Alti oameni care se forteaza sa stea fara ochelari desi le trebuie, s-au obisnuit sa se descurce si fara ei si de asta atunci cand totusi se hotarasc sa-i poarte se obisnuiesc mai greu, poate e si cazul tau, este prima pereche de ochelari?
    Problema ochelarilor de "departare" sau "apropiere", nu se pune decat dupa o anumita varsta, peste 40-45. Cine poarta ochelari in copilarie sau in tinerete ar cam trebui sa-i poarte permanent.
    Vederea se poate corecta intr-adevar cu ochelari, dar asta nu inseamna ca dupa un timp dioptriile vor da inapoi, asta se face doar cu operatie.
    Sper ca am lamurit putin, chiar daca tarziu.

Inregistrat
    18.10.2012

Implicit Re: Ochelari vedere

Cat de multe lucruri poti afla pe acest topic. Dar despre lentile ce parere aveti?

Pagina 9 din 9 PrimulPrimul ... 789

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.miresici.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.miresici.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us