Pagina 3 din 9 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 17 la 24 din 66

Subiect: Ochelari vedere

Inregistrat
    28.04.2009

Implicit Re: Ochelari vedere

Citat Postat de compact Vezi mesajul
    trebuie sa ai in vedere urmatoarele aspecte:
    - cat timp o sa porti ochelarii respectivi, aici conteaza daca iti mai cresc dioptriile sau nu.
    - ce tip de lentila vei pune si cu ce cureti lentilele (daca se zgarie sau nu)

am vazut rame la 350-500 lei potrivite pentru mine (adorm cu ei pe nas la film, si unele din plastic s-ar rupe, unele din metal subtire s-ar indoi)
    de asemenea lentilele potrivite pentru mine sunt 550 lei (cu filtre pentru condus noaptea)
    dar as purta ochelarii astia cel putin 2-3 ani, asa ca se compenseaza.
    acum cativa ani imi cumparam ochelari ieftini si trebuia sa ii schimb la 6 luni pentru ca se zgariau repede, ramele se indoiau (tot timpul am adormit cu ochelarii pe nas)
    toti doctorii la care imi faceam consult imi spuneau ca trebuie sa fiu atenta, pentru ca e posibil sa creasca dioptriile daca ochelarii nu sunt buni...

App de preturile din optici! Credeti-ma pe cuvant sunt foarte foarte ridicate...au adaos si de 1000%! Oarecum am acces la astfel de informatii direct si va sfatuiesc sa cautati ft bine pentru ca nu merita o bucata de plastic/titan/sarma etc atatia bani, cand ei o cumpara de la distribuitori...cu super putin...si distribuitorii din China cu si mai putin!
    By three methods we may learn wisdom: First, by reflection, which is noblest; Second, by imitation, which is easiest; and third by experience, which is the bitterest.

Inregistrat
    11.11.2006

Citat Postat de Cory83 Vezi mesajul
    App de preturile din optici! Credeti-ma pe cuvant sunt foarte foarte ridicate...au adaos si de 1000%! Oarecum am acces la astfel de informatii direct si va sfatuiesc sa cautati ft bine pentru ca nu merita o bucata de plastic/titan/sarma etc atatia bani, cand ei o cumpara de la distribuitori...cu super putin...si distribuitorii din China cu si mai putin!
    sunt de acord ca isi pun adaos mare, dar nu am cum sa-mi fac acasa ochelarii

Inregistrat
    06.02.2005

tu unde recomanzi sa mergem?

Inregistrat
    28.04.2009

Eu recomand in primul rand sa cautati preturi cat mai bune, si sa nu va aruncati la ramele foarte scumpe...sau la cele create de designeri gen : dior, prada,gucci,chanel etc.
    By three methods we may learn wisdom: First, by reflection, which is noblest; Second, by imitation, which is easiest; and third by experience, which is the bitterest.

Inregistrat
    06.02.2005

Eu recomand in primul rand sa cautati preturi cat mai bune, si sa nu va aruncati la ramele foarte scumpe...sau la cele create de designeri gen : dior, prada,gucci,chanel etc.
    pentru mine chiar nu conteaza firma, conteaza sa mi se para frumoase si sa imi stea bine. daca se intampla sa fie chanel, asta e.

ps: ale mele nu sunt chanel, sunt no name.

Inregistrat
    28.04.2009

Eu am mentionat de ramele create de designeri pentru ca exact acelea au pretul cel mai ridicat...marit cum vreti sa ii spuneti de catre vanzatori! Doar pentru ca scrie pe brat acel brand ft. cunoscut, desi ei le cumpara la niste preturi cu muuuult mai mici de la distribuitori. Exemplu: in optica x o pereche de rame Cacharel sunt 700ron....vanzatorul le-a cumparat cu in jur de 200 ron iar distribuitorul....cu vreo 100 ron din China. ( pentru ca in general mai toate ramele de la noi sunt de acolo, chiar daca vedeti "made in italy" scris in interiorul bratului). E mai convenabil si firmele mari tot acolo isi fabrica produsele. Vine reprezentantul casei de moda Dior si da comanda de 500 de mii de rame...ei fac 600 de mii si 100 de mii le vand la negru. Nu degeaba exista Black market in Beijing.
    Ultima editare de Cory83 : 14.05.2009 13:02:37

Inregistrat
    08.07.2007

fetelor, eu sunt ochelarista de cand ma stiu. imi fac ochelarii in unirii:cum mergi de la magazinul unirea spre cocor( fostul..ma rog), dupa bisericuta aia ascunsa, urmeaza o minipizzerie-patiserie, niste case de schimb valutar si e o dugheana mica, cu o vitrina de sticla iesita in afara zidului unde au ochelari expusi. au preturi foarte bune. eu optez pt ochelarii "fara rama" ca sunt mai finuti si aproape invizibili. acum vo 3 sapt i-am facut mamei mele (ca eu ii am de la ei si vad ca ma tin de cativa ani). am dat pe rame cateva sute de mii vechi, am optat pt lentile normale, cele mai ieftine si totul m-a dus putin peste 1 milion( vechi).aveau si antireflex inclus. daca vreti lentile zaiss sunt mai scumpe dar eu am din alea ieftine ( chinezesti) si nu s-au zgariat, nu s-au ciobit, sunt foarte multumita.
    iar domnii de acolo sunt ff draguti, nu cer reteta daca vrei o pereche noua de ochelari, ii masoara pe cei vechi, iti dau lentile la proba si te pun sa te uiti pe panoul cu litere, masoara distanta focala. asta ca sa scutiti banii de consultatie, daca vreti.
    stiu ca unele vor considera improprie metoda, dar eu cred ca e un loc fantastic daca aveti alte prioritati/ greutati, etc.
    bineinteles ca au si rame sau lentile mai scumpe dar..nu cred ca se merita.
    profitati de acest pont.

Inregistrat
    11.11.2006

Citat Postat de onenote Vezi mesajul
    iar domnii de acolo sunt ff draguti, nu cer reteta daca vrei o pereche noua de ochelari, ii masoara pe cei vechi, iti dau lentile la proba si te pun sa te uiti pe panoul cu litere, masoara distanta focala. asta ca sa scutiti banii de consultatie, daca vreti.
    asta mi se pare o mare problema. dioptriile se pot modifica in timp si e recomandat un control anual.

degaba sunt ochelarii buni daca nu au dioptriile potrivite. si conteaza si o diferenta de 0.25

Pagina 3 din 9 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.miresici.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.miresici.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us