Pagina 1 din 12 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 91

Subiect: Viata sanatoasa si prevenirea imbolnavirilor

Inregistrat
    03.12.2008

Implicit Viata sanatoasa si prevenirea imbolnavirilor

Salut miresici!

Propun acest subiect pentru a scrie ce facem pt a avea o viata sanatoasa si armonioasa!
    Incep eu, daca tot am deschis subiectul. Deci eu si viitorul meu sot:

- papam cat mai sanatos (mancarici de legume, fructe, ciorbe, fara prajeli, peste, ceaiuri indulcite cu miere, apa etc.)
    - mergem la sala (el la fitness, eu la aerobic) de cel putin 2 ori pe saptamana (dupa ce iesim de la serviciu)
    - dormim 7 ore pe noapte (stiu ca e indicat intre 6-8 ore, depinde de necesitatile fiecaruia)
    - in timpul liber ne relaxam, ne plimbam, citim.. etc.

Cu toate acestea, cateodata se aduna oboseala acumulata la serviciu atat de tare si deja de joi se intampla sa fim rupti de oboseala.

Intrebarile ar fi:
    Ce faceti pt a va mentine sanatatea?
    Cum decurge o zi din viata voastra?
    Ce faceti in general dupa serviciu?(de cele mai multe ori eu ori fac ceva papa, ori curat in casa, ori merg la sport, ori am ceva treaba in oras, deci nu apuc sa ma odihnesc, decat atunci cand ma bag in pat sa ma culc...).
    etc.

Pupici.

Inregistrat
    11.11.2006

Implicit Re: Viata sanatoasa si armonioasa!

Citat Postat de Ancriola Vezi mesajul
    Intrebarile ar fi:
    Ce faceti pt a va mentine sanatatea?
    Cum decurge o zi din viata voastra?
    Ce faceti in general dupa serviciu?(de cele mai multe ori eu ori fac ceva papa, ori curat in casa, ori merg la sport, ori am ceva treaba in oras, deci nu apuc sa ma odihnesc, decat atunci cand ma bag in pat sa ma culc...).
    1. sunt vegetariana (din alte motive, dar sanatatea este un efect ), sotul nu este, dar mananca f rar mezeluri (max 5 ori pe an) si carnea o manaca mai sanatos (fripta). In plus cumpar pe cat posibil produse BIO si folosesc cosmetice organice (~90%), chiar i-am luat si lui cosmetice organice si e chiar f incantat de gelul de dus
    2. serviciu - acasa - film - mancare - jucat cu pisica
    3. vezi 2

Inregistrat
    18.11.2008

Implicit obsinuiti sa exagerati cu igiena?

buna fetelor......m-am gandit sa deschis acest subiect ca sa vad dak mai sunt si alte persoane care duc igiena la extrem......cum fac eu cateodata...
    eu de ex obisnuiesc cand merg undeva sa mananc sa sterg inainte tacamurile,farfurie.....chiar dak par a fi curate.....am deprins acest obicei.....de a sterge tacamurile si farfuriile inainte de a manca din ele.....asta se intampla in orice restaurant merg,sau in vizita.....
    astept sa vad dak exista raspunsuri la tema aceasta

Inregistrat
    31.10.2008

Implicit Re: obsinuiti sa exagerati cu igiena?????

Citat Postat de simoone Vezi mesajul
    buna fetelor......m-am gandit sa deschis acest subiect ca sa vad dak mai sunt si alte persoane care duc igiena la extrem......cum fac eu cateodata...
    eu de ex obisnuiesc cand merg undeva sa mananc sa sterg inainte tacamurile,farfurie.....chiar dak par a fi curate.....am deprins acest obicei.....de a sterge tacamurile si farfuriile inainte de a manca din ele.....asta se intampla in orice restaurant merg,sau in vizita.....
    interesant...nu sterg tacamuri/farfurii....dar sunt obsedata de spalatul mainilor...toata ziua ma spal pe maini (in afara de dushul zilnic ) si mai nou am tot timpul dupa mine acel gel/spray antibacterian..si se termina si ala cam repede...

Inregistrat
    01.03.2008

Citat Postat de simoone Vezi mesajul
    ....am deprins acest obicei.....de a sterge tacamurile si farfuriile inainte de a manca din ele.....asta se intampla in orice restaurant merg,sau in vizita.....
    Incearca sa te stapinesti, nu este un obicei frumos, chiar contrar manierelor elegante, iar cind mergi in vizita si faci asta este de-a dreptul o insulta fata de gazda.

Eu n-am maniera curateniei peste masura, dar casa mea este spick and span, iar cind invit oameni la cina, poti sa fii sigura ca si argintaria si cristalurile au fost super lustruite inainte si in baie poti sa lingi pe jos. N-am boala nervoasa apropos de microbi, dar nu suport sa vad mizerie in jur.

In schimb am alta manie de se cruceste lumea. Calc cearceafurile. Nu suport sa ma culc in cearceafuri care n-au fost calcate.

Inregistrat
    06.02.2005

Citat Postat de cristoiash Vezi mesajul
    Incearca sa te stapinesti, nu este un obicei frumos, chiar contrar manierelor elegante, iar cind mergi in vizita si faci asta este de-a dreptul o insulta fata de gazda.

Eu n-am maniera curateniei peste masura, dar casa mea este spick and span, iar cind invit oameni la cina, poti sa fii sigura ca si argintaria si cristalurile au fost super lustruite inainte si in baie poti sa lingi pe jos. N-am boala nervoasa apropos de microbi, dar nu suport sa vad mizerie in jur.

In schimb am alta manie de se cruceste lumea. Calc cearceafurile. Nu suport sa ma culc in cearceafuri care n-au fost calcate.
    c te-ar fi iubit bunica mea. nu le si apretezi dupa spalare? mie imi placea sa dorm in asternuturile apretate si calcate.

si sa revin la subiect, nu sunt maniaca in ce priveste curatenia. nu dezinfectez tot, nu sterilizez. nu-mi place mizeria dar nici nu cad in cealalta extrema.
    eu am o problema in schimb cu canile si paharele din care beau eu. nimeni nu are voie sa bea din cana si paharul meu. daca se intampla sa bea atunci imi cumpar altele noi.