Pagina 5 din 5 PrimulPrimul ... 345
Rezultate de la 33 la 38 din 38

Subiect: Obiceiuri si traditii in Alba

Inregistrat
    21.06.2011

Implicit Re: Miresici in Alba

Citat Postat de MimiEla Vezi mesajul
    sper sa nu gresesc, stiu ca pe la voi se practica nunta de zi, la noi de noapte ...

pe la voi nu stiu daca se fac marturii, parca nu se joaca gaina... parca voi dati prajituri acasa la invitati, nu ??

m-ar interesa mai tare ce atributiuni are nasa: obisnuieste sa vina acasa la mireasa si sa o gateasca ? la legatoare ea va lega voalul altei domnisoare sau eu ?? de cadou stiu si eu, e universal valabila treaba (cred), noi am decis ca pe partea aceasta sa ii intrebam exact ce vor si cand vin la nunta (daca e ceva ce vor sa aleaga cu mana lor) sa mergem atunci sa luam.
    Doar in anumite zone din Ardeal se face nunta de zi. In Alba Iulia cele mai multe sunt de noapte (dar eu o prefer pe cea de zi).
    Nu se dau marturii la noi, si intr-adevar se da chesa cu prajituri acasa la invitati, iar gaina se joaca, doar la nuntile traditionale, la sat, dar mai nou nici acolo.
    Nasa nu vine acasa la mireasa sa o pregateasca, mirele merge cu alaiul acasa la nasi sa ii ia, si impreuna nasii cu mirele merg acasa dupa mireasa.
    Si la noi, din cate stiu nu exista un ritual al voalului si in nici un caz nu se pune altei domnisoare.

Inregistrat
    21.06.2011

Implicit Re: Miresici in Alba

Citat Postat de MimiEla Vezi mesajul
    wow !?! la voi nu se da voalul jos ??? nu se face legatoare??? la noi in dobrogea e o parte esentiala a oricarei nunti... de fapt acela si este semnalul ca nunta s-a terminat... mireasa arunca buchetul, nasa da jos voalul si mireasa sau nasa pune voalul altei domnisoare... apoi se danseaza hora femeilor in care danseaza NUMAI FEMEI si toate femeile iau mireasa la dans in centrul horei si ii pun bani in san sau in mana chiar nu stiu semnificatia...dar asa se face dupa treaba asta se cam sparge gasca si lumea pleaca

interesanta treaba cu tortul nasei dar nuc red ca voi face asa ceva... ea cand s-a maritat a avut tortul ei, acum e nunta mea... tortul meu !! voi face un tort al mirelui intr-o forma inedita si care va fi surpriza pt tooooataaa lumea mai putin mama mea care se va ocupa de acest detaliu deci inca un tort al nasei ar fi o exagerare...

pai nasa cand vine acasa la mireasa ce face ?? daca nu "gateste" mireasa ? poate asa e normal.. nu stiu la noi in dobrogea cred ca avem si multe "turcisme" si f multe chesti la nunta trebuie cumparate: mirele trebuie sa ma cumpere de la domnisoarele de la mama de acasa ca sa il lase sa intre in camera la mine.... SAU ma cumpara de la parinti auncand bani intr-o caldare cu apa in fata scarii pana spune mama stop si eu imping cu piciorul caldarea cu apa ... apoi la furatul miresei iar ma cumpara... mai sunt cateva ocazii in care eu trebuie sa fiu cumparata dar am mai uitat... ma zapacesc cu atatea "cumparari" zici ca-s iaurt la super oferta intr-un supermarket

o sa am bataie mare de cap fetelor... eu sunt dobrogeanca, mirele argesean si nasii din alba vai mama mea daca ma pun sa respect traditiile de epste tot
    Tortul nasei este destul de important, este un semn de multumire pentru ca au acceptat sa va cunune, este un tort mai mic, nu la dimensiunea celui de mireasa, si pe baza de ciocolata mai mult . Iar tortul mireului , este mai mult o chestie americaneasca.

Inregistrat
    21.06.2011

Implicit Re: Obiceiuri, traditii in zona Alba

Citat Postat de bibianca Vezi mesajul
    Am fost pe la nunti pe aici si am vazut ca difera ceva....domnisorii de onoare pleaca dupa nasi apoi dupa mire sau merge mirele dupa nasi?
    O parte din domnisorii de onoare sunt ai miresei si o parte ai mirelui. Domnisorii de onoare ai mirelui pleaca cu acesta dupa nasi si apoi dupa mireasa, unde se intelnesc si cu domnisorii de onoare ai miresei.

Inregistrat
    21.06.2011

Implicit Re: Dar de nunta

Citat Postat de giselle23 Vezi mesajul
    Aveti idee cat este darul in alba?
    Prieteni si cunstinte : 700 ron / cuplu

Inregistrat
    22.07.2012

Implicit Re: Dar de nunta

Citat Postat de alexandraroxana Vezi mesajul
    Prieteni si cunstinte : 700 ron / cuplu
    depinde cat te lasa mana

Inregistrat
    04.05.2014

Implicit Re: Obiceiuri si traditii in Alba

prieteni, cunostinte - 600-700/cuplu, depinde si de vecinii de la masa, pentru neamuri e mai scump.

Pagina 5 din 5 PrimulPrimul ... 345

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.miresici.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.miresici.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us