Pagina 70 din 70 PrimulPrimul ... 2060686970
Rezultate de la 553 la 559 din 559

Subiect: Biserici si tarifele lor - Botosani

Inregistrat
    27.06.2011

Angry Re: Biserici si tarifele lor - Botosani

Avand in vedere ca am avut nunta la biserica Sf Ilie din Bt...as vrea sa lamuresc fetele ce vor sa si faca cununia religioasa acolo...Cam tot ce se spune pe aici in leg cu aceasta biserica sunt doar vorbe......De fapt, eu eram sigura ca majoritatea lucrurilor sunt neadevarate, si m am convins de asta singurica....In primul rand, in legatura cu pretul cununiei....preotul le a zis nasilor mei sa dea cat vrea...iar ei au dat cat au vrut si cat au putut....si va asigur ca nu s a ajuns nicidecum la 10 mil...cum am citit eu mai demult aici......
    cat despre rochiile scurte a invitatilor...mi a zis si mie lucrul asta...adica sa le spun fetelor sa se imbrace decent....am avut fete care au fost cu rochite scurte si nu a zis nimic preotul....nici nu le a scos afara....
    eu nu am vrut ca biserica sa fie ornata, deci in leg cu asta nu stiu nimic...
    nu a zis nimic preotul de fotografii.....eu am avut 2 fotografi si 2 cameramani si toti si au facut treaba la biserica.....deci nu ai restrictie la poze....
    mie mi-a zis preotul doar sa nu fie rochia mea cu spatele gol sau decoltata...dar rochia mea deja era luata si era oricum decenta...nici decolteu, nici spate gol....si umerii acoperiti......mi-a mai zis sa nu mi fac unghiile, dar eu cred ca se referea la ceva strident...gen unghii rosii, mov...etc....eu am avut o culoare nude...rose nude.....dar asa si planuisem dinainte sa mi le fac....sa nu fiu rujata pt ca trebuie sa sarut icoanele, ceea ce mi s a parut extrem de normal....
    nu stiu ce sa mai zic...eu personal am fost extrem de multumita de acest preot....mi a placut enorm cum a decurs totul......inainte de nunta am si fost la o ora de cateheza cu nasii, si preotul ne a vorbit si ne a aratat niste filmulete despre casatorie...despre familie, copii...etc.....am ramas profund impresionati si am plecat de acolo in lacrimi...,si eu si nasa..
    am fost bucuroasa ca nu m-a pus sa fac nush ce obiceiuri, gen sa aduc covor...sau sa intru condusa de altcineva in biserica....etc.....a decurs totul exact asa cum mi am imaginat.....toti cei dragi care ne au fost alaturi au intrat in biserica, iar mai apoi eu si mirele meu am intrat impreuna, ...iar corul canta suav "Vino din Liban, mireasa"......slujba a fost superba.....impecabila...cred ca a durat mai putin de o ora...gen 40 de minute..,nu stiu cine zicea ca dureaza mai mult de o ora........
    la iesirea din biserica invitatii ne au aruncat cu orez si petale.....nu a zis nimeni nimic....probabil cineva a maturat dupa aia pe acolo....
    cam asta e.....daca mai are cineva intrebari....va stau la dispozitie....

Inregistrat
    25.07.2009

Implicit Re: Biserici si tarifele lor - Botosani

Citat Postat de oanaolivia Vezi mesajul
    Avand in vedere ca am avut nunta la biserica Sf Ilie din Bt...as vrea sa lamuresc fetele ce vor sa si faca cununia religioasa acolo...Cam tot ce se spune pe aici in leg cu aceasta biserica sunt doar vorbe......De fapt, eu eram sigura ca majoritatea lucrurilor sunt neadevarate, si m am convins de asta singurica....In primul rand, in legatura cu pretul cununiei....preotul le a zis nasilor mei sa dea cat vrea...iar ei au dat cat au vrut si cat au putut....si va asigur ca nu s a ajuns nicidecum la 10 mil...cum am citit eu mai demult aici......
    cat despre rochiile scurte a invitatilor...mi a zis si mie lucrul asta...adica sa le spun fetelor sa se imbrace decent....am avut fete care au fost cu rochite scurte si nu a zis nimic preotul....nici nu le a scos afara....
    nu a zis nimic preotul de fotografii.....eu am avut 2 fotografi si 2 cameramani si toti si au facut treaba la biserica.....deci nu ai restrictie la poze....
    mie mi-a zis preotul doar sa nu fie rochia mea cu spatele gol sau decoltata...dar rochia mea deja era luata si era oricum decenta...nici decolteu, nici spate gol....si umerii acoperiti......mi-a mai zis sa nu mi fac unghiile, dar eu cred ca se referea la ceva strident...gen unghii rosii, mov...etc....eu am avut o culoare nude...rose nude.....dar asa si planuisem dinainte sa mi le fac....sa nu fiu rujata pt ca trebuie sa sarut icoanele, ceea ce mi s a parut extrem de normal....
    nu stiu ce sa mai zic...eu personal am fost extrem de multumita de acest preot....mi a placut enorm cum a decurs totul......inainte de nunta am si fost la o ora de cateheza cu nasii, si preotul ne a vorbit si ne a aratat niste filmulete despre casatorie...despre familie, copii...etc.....am ramas profund impresionati si am plecat de acolo in lacrimi...,si eu si nasa..
    am fost bucuroasa ca nu m-a pus sa fac nush ce obiceiuri, gen sa aduc covor...sau sa intru condusa de altcineva in biserica....etc.....a decurs totul exact asa cum mi am imaginat.....toti cei dragi care ne au fost alaturi au intrat in biserica, iar mai apoi eu si mirele meu am intrat impreuna, ...iar corul canta suav "Vino din Liban, mireasa"......slujba a fost superba.....impecabila...cred ca a durat mai putin de o ora...gen 40 de minute..,nu stiu cine zicea ca dureaza mai mult de o ora........
    la iesirea din biserica invitatii ne au aruncat cu orez si petale.....nu a zis nimeni nimic....probabil cineva a maturat dupa aia pe acolo....
    Ma bucur ca totul a decurs asa cum ti-ai dorit!Multa multa fericire de aici incolocand vom vedea si niste poze?

Inregistrat
    21.07.2010

Citat Postat de oanaolivia Vezi mesajul

Casa de piatra, multa dragoste si intelegere.i-ti doresc Olivia. Ma bucur ca a iesit totul asa cum voiai tu la biserica.
    Chestia e ca tu ai confirmat unele lucruri care s-au scris deja aici. Ca nu ai voie cu umerii goi, rujata, decoltata, cu fusta scurta. Si daca aveai cumparat deja un alt model de rochie?? Probabil ai fi apelat la un sal . In fine, mie mi s-a intamplat personal sa nu fiu primita in biserica, la nunta sororii mele, pentru ca aveam fusta scurta, in conditiile in care eu nu am purtat niciodata foarte scurte fustele. Deci nu spun din auzite.
    Biserica e foarte frumoasa si-mi inchipui ce fumos era cand se auzea si corul bisericii.
    Te asteptam si cu alte impresii legate de nunta... restaurantul, atmosfera de la nunta, muzica, aranjamentele florale, maniciura, cafuara.. etc . Si binenteles, poze

Inregistrat
    27.06.2011

Multumesc, fetelor.....Ionela.,este si normal ca in biserica sa fie anumite restrictii si este normal ca preotul sa ti le spuna...,acuma, la o nunta se mai trece cu vederea...iar preotul nostru ne a spus lucrurile astea..ca sa stim...si da, poate ca sa para el mai sever....,dar in ziua nuntii a fost foarte ok...in sensul ca...el spune multe si vrea sa fie sever...dar la nunta a lasat de la el....a acceptat totul...si chiar am avut fete cu fuste scurte....care nu au fost date afara din biserica....si eu cred ca preotul a ramas dezamagit de un episod care i s a intamplat si l a povestit la o predica..si anume....ca la o cununie...a fost una imbracata foarte scurt..si s a mai si asezat acolo aproape de altar, picior peste picior..iti dai seama cat de urat si cat de pacat este sa faci acest lucru in biserica...nici mie nu mi se pare normal...depinde de la caz la caz...sunt fete care se imbraca scurt, sexy dar cu toate astea raman decente...si altele care sunt pur si simplu vulgare si provocatoare....asta tine de fiecare...In fine...,totul e sa stii cum sa te porti, cum sa porti o fusta scurta sau un decolteu....si mai ales la un eveniment ce se desfasoara in biserica....

Astea fiind spuse....poze inca nu am ....mai dureaza ceva timp.....iar cat despre nunta, o sa incerc sa scriu la fiecare subiect in parte cate ceva....

Multumesc inca odata pt gandurile bune...!!

Inregistrat
    31.07.2012

ne-am cununat religios la Biserica Casei armatei. foarte frumos pictat, superbe pozele . preotul a vb foarte frumos,corul a impresionat toti invitatii, iar la bani..ok comparativ cu alti preoti din Botosani.(cam 400 de ron slujba religioasa ,si 250 de ron corul)

Inregistrat
    02.09.2013

Pentru ca nu am rabdare fetelor sa citesc vreo 70 de pagini, intreb din nou cum vi se pare biserica Roseti? Bunicii mei au dorinta asta de a ne cununa la acea biserica desi noi am fi vrut alta. Cam care ar fi tariful?

Inregistrat
    28.05.2016

Aveti vreo idee cat mai se cere la biserica de pe Unirii?

Pagina 70 din 70 PrimulPrimul ... 2060686970

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.miresici.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.miresici.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us