Pagina 3 din 23 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 17 la 24 din 177

Subiect: Cu dantura ce facem?

Inregistrat
    27.07.2006

Implicit Re: cu dantura ce facem?

acum facand putin haz de necaz, cica dentistii ar fi cei mai stresati, si asta pt ca e acea senzatie de ferocitate in mom cand pacientul deschide larg gura! asa am vazut la tv la o emisiune, bineinteles pe bz unui studiu!

Inregistrat
    13.08.2006

deja iau in considerare acest aspect.nu am un dinte in partea stanga langa canin shi am tot amanat sa mi-l pun. ei acuma i-a venit shi lui randul , nu de lata dar nu vreau sa am la nunta un zambet din ala fortzat sa nu cumva sa nu mi se vada lipsa.

Inregistrat
    20.09.2006

[quote
    referitor la pastele de dinti: ce stiu e ca nu tb sa folosesti timp indelungat aceeasi pasta, am mai auzit ca de la unele paste iti apar carii! o pasta de dinti care chiar are efect slabutz de albire, e cea de la amway, glister (150 ml costa in jur de 200.000). eu o folosesc din cand in cand si sunt multumita de ea, in comparatie cu altele chiar se vede ceva![/quote]
    Da! si eu am folosit pasta de dinti de la amway, e mai scumpa, dar e mai concentrata si iti ajunge pt mult mai mult timp decat una obisnuita.Nu pot sa zic ca a fost nu stiu cat de minunata, dar nici ca nu si-a facut efectul deloc.Pt mine a fost un pic mai buna decat pasta de dinti pe care o folosesc de obicei..

Inregistrat
    18.09.2006

Citat Postat de alecsa
    acum facand putin haz de necaz, cica dentistii ar fi cei mai stresati, si asta pt ca e acea senzatie de ferocitate in mom cand pacientul deschide larg gura! asa am vazut la tv la o emisiune, bineinteles pe bz unui studiu!
    Eu pot sa te contrazic la faza asta!!!La mine nu e valabil!!! Interesati-va bine daca totusi vreti sa va faceti albire inainte de nunta!!!!Va pup si bafta multa!!!!Spor la pregatiri!!!!

Inregistrat
    06.02.2005

Am citit ceva pe net si am vazut la tv despre: se cheama porcelain laminate veneers care se pun intr-o zi. A auzit cineva despre asa ceva? Astea sunt in general ca sa iti imbraci majoritatea dintilor (gen hollywood) si m-am uitat la preturi si aici costa 600£ per dinte, dar in bulgaria e 200 euro pe dinte. Am vazut o oferta cu transport si full inclusive ca sa iti faci dintii in bulgaria la 4100£ si asta cuprindea asa: 12 chestii din astea de portelan, 3 coronite ceramice, 3 plombe ceramice. Cu asta mi-ar acoperi majoritatea dintilor, dar vreau sa va intreb, ati auzit de asa ceva in romania? Oare e mai ieftin? Imi place ca nu dureaza decat o zi sa ti le faca si sa ti le puna. Dintii mei de portelan actuali au durat ha-haaat, cateva saptamani.

Inregistrat
    27.07.2006

Citat Postat de drosi
    Eu pot sa te contrazic la faza asta!!!La mine nu e valabil!!! Interesati-va bine daca totusi vreti sa va faceti albire inainte de nunta!!!!Va pup si bafta multa!!!!Spor la pregatiri!!!!
    nu stiu daca pe mine ma poti contrazice, fiindca si deoarece nu eu am emanat-o, eu am reprodus-o!

Inregistrat
    27.07.2006

Citat Postat de ryanaro
    Am citit ceva pe net si am vazut la tv despre: se cheama porcelain laminate veneers care se pun intr-o zi. A auzit cineva despre asa ceva? Astea sunt in general ca sa iti imbraci majoritatea dintilor (gen hollywood) si m-am uitat la preturi si aici costa 600£ per dinte, dar in bulgaria e 200 euro pe dinte. Am vazut o oferta cu transport si full inclusive ca sa iti faci dintii in bulgaria la 4100£ si asta cuprindea asa: 12 chestii din astea de portelan, 3 coronite ceramice, 3 plombe ceramice. Cu asta mi-ar acoperi majoritatea dintilor, dar vreau sa va intreb, ati auzit de asa ceva in romania? Oare e mai ieftin? Imi place ca nu dureaza decat o zi sa ti le faca si sa ti le puna. Dintii mei de portelan actuali au durat ha-haaat, cateva saptamani.
    uite ce am gasit la dentestet.ro: FATETE CERAMICE Unul dintre factorii actuali ai succesului social si profesional il reprezintă dintii sanatosi, insa acest lucru nu este suficient. Acestia trebuie sa fie si foarte frumosi, ca sa oferim celorlalti un zambet agreabil si ca sa ne simtim siguri si increzatori in propria persoana.
    Excelenta in materie de estetica dentara este data de fatetele ceramice utilizate in cazul:
      • Spatiilor interdentare inestetice
      • “Inghesuirilor”dentare minore si moderate
      • Coloratiilor intrinseci reduse si medii (tetraciclina si fluoroza)
      • Formelor si dimensiunilor inestetice ale anumitor dinti
      • Traumatismelor dentare sau leziunilor carioase insotite de pierderi moderate de substanta dentara
      • Dintilor cu textura de suprafata neomogena si neplacuta
    Sunt avantajoase deoarece:
      • Necesita slefuiri minore ale suprafetei exterioare a dintilor (0.6mm)
      • Conserva vitalitatea dintilor
      • Sunt foarte fizionomice
      • Neavand infrastructura metalica, dintii restaurati nu vor prezenta umbre negre in vecinatatea gingiei
      • Textura si transluciditate similare dintilor naturali
      • Lipsa reactiilor alergice datorita BIOCOMPATIBILITATII ceramicii dentare
      • Menajarea gingiei in timpul slefuirii, amprentarii si cimentarii, deoarece limita lucrarii poate fi plasata chiar in vecinatatea gingiei (nu necesita “infundarea” limitei lucrarii subgingival pentru mascarea acesteia).
    Fatetele dentare ceramice (porcelain veneers) sunt restaurarile cele mai fizionomice, dar si cele mai delicate. Se realizeaza prin tehnici de stratificare complexa determinata de oferta minima de spatiu, pe model duplicat de masa refractara, cu variate artificii de culoare si transparenta.
    Prepararea dintilor, amprentarea si cimentarea fatetelor sunt de asemenea proceduri extrem de sofisticate, care necesita personal medical rabdator, dedicat si, inainte de toate, foarte calificat in domeniul esteticii dentare.

Consultatie completa (durata 1 h) ( include -anamneza, apreciere status dentar si parodontal, model de studiu,RX PANORAMIC,plan de tratament) si costa 150RON

o fateta costa 250Euro
    Ultima editare de alecsa : 16.10.2006 13:27:27

Inregistrat
    06.02.2005

Asa, merci ca te ai interesat. Or fi si mai ieftine ca daca nu ma duc in bulgaria, unde erau 200 euro LOL Deci in rom se cheama fatete ceramice. Sa stiu ce cer.

Pagina 3 din 23 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.miresici.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.miresici.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us