Pagina 3 din 9 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 17 la 24 din 70

Subiect: Agentii de turism vs. Pe cont propriu

Inregistrat
    21.11.2008

Implicit Re: Vacante: Agentii de turism vs. Pe cont propriu

Citat Postat de lauraramona Vezi mesajul
    Fetelor,

deschid acest topic in speranta ca ne putem impartasi experientele placute si mai putin placute cu agentiile de turism in rezervarea vacantelor/lunilor de miere.

Momentan sunt inca la stadiul de miresica si studiez ofertele agentiilor pentru luna de miere. Cateva dintre ele au oferte bune, dar despre reputatia lor nu se stie nimic.
    Vacantegrecia.ro si christiantour.ro au preturi bune si ofera informatii detaliate despre pachetele si serviciile oferite, dar nu stiu nimic altceva despre ei.

Ma intreb ce ar fi mai avantajos dpdv timp/bani: sa recurg la serviciile unei agentii sau sa rezolv totul pe cont propriu? Ce parere aveti?

Eu spre ex lucrez pt Marriott si am posibilitatea de a-mi rezerva o camera la orice Marriott la pret redus- in Grecia spre ex ar fi 32euro/cam/noapte/fara mese incluse, in Italia ar fi 28euro, etc. Preturi rezonabile, dar nu stiu daca se merita sa rezerv camera, biletele de avion si apoi sa platesc pt mese, cand as putea sa iau un pachet all inclusive de la o agentie.

Voi cum ati procedat? Astept opinii
    V-am pupat
    Buna

.......nu stiu asta depinde de fiecare eu spre ex o sa mi iau de la agentie e mai simplu.ofertele de vara au aparut deja si daca te inscrii si achiti cat mai repede beneficiezi si de reduceri .
    si sa ne anunti unde o sa pleci

Inregistrat
    28.07.2008

eu sunt pro ptr plecatul pe cont propriu. initial ptr luna de miere in Venetia vroiam si noi sa mergem cu o agentie, dar de-abia am gasit cateva oferte si alea incredibil de scumpe. rezulta ca ptr un sejur in Venetia de 4-5 zile ne cereau in jur de 700 euro de pers ptr cazare! deci in 2 ar fi venit 1400 euro... asa ca am am cautat pe cont propriu (sunt atatea siteuri cu rezervari online) si am gasit la acelasi hotel propus de agentie oferta de 90 euro pe camera/noapte. incredibil ce diferenta!
    e adevarat ca pe cont propriu trebuie sa te informezi mai mult sa cauti oferte pe net, dar nu cred ca asta justifica diferenta de pret.

Inregistrat
    07.02.2007

tind spre cont propriu. Insa mie imi place f mult sa ma ocup de aranjamente.

Doar ptr luna de miere am apelat la o agentie, insa de fapt munca am facut-o tot noi. Am intrebat pe toti care stiam ca au mai fost in destinatia respectiva, ni s-au recomandat cateva agentii specialzate pe destinatie, am ales una dintre ele, ne-am ales noi zborul si hotelul pe internet si ei au facut rezervarile ptr noi: Zbor, hotel cu mic dejun si transfer. Restul l-am organizat noi la fata locului.

Eu imprumut de la biblioteca cam 2-3 ghiduri ptr destinatie, le citesc, ma hotarasc, imi fac un dosar cu chestii imprimate despre locatie si hotaram dimineata la micul dejun cam ce o sa facem in ziua respectiva.

Am facut si calatorii unde chiar ne-am lasat in voia sortii, nu stiam unde o sa dormim noaptea, cat o sa stam intr-un loc, etc...si ne-am descurcat foarte bine.

Inregistrat
    22.10.2007

Noi am ales si asa-si asa, dar niciodata grup sau program fix. Eu am mers in trecut in grup cu ai mei, si am ajuns la concluzia ca nu-i de mine sub nici o forma, nu-s destul de sociabila sau disciplinata. Asa ca nu iau niciodata pachete de la agentii. Dar, in functie de timp, dispozitie si destinatie... ori imi aranjez si rezerv singura avionul si hotelul, ori apelez la o agentie care sa imi ofere strict aceste doua. Nu imi iau excursii suplimentare, seri artistice etc...

Experienta negativa pe cont propriu - rezervarea unei case de vacanta, cu plata partial in avans. Acolo am luat o "teapa" majora si ne-a costat timp si nervi, excursii pe la politie etc. Pentru ca practic un "smeker" care avea grija de respectiva casa de vacanta o inchiria fara stirea proprietarului, iar noi am avut ghinionul sa apara proprietarul. Ii platisem avansul tipului in cont, nu aveam unde ne duce, proprietarul a chemat politia.... Nu-i deloc placut si nu va sfatuiesc sa faceti asta, chiar daca de multe ori e mult mai ieftin. Pe noi ne-a lasat pana la urma sa stam in casa pana la sfarsit, contra depozitiei la politie, dar putea sa nu fie atat de amabil, si noi eram pe o insula, in plin sezon, fara vreun loc in hoteluri sau la avion, si aveam zborul rezervat peste 10 zile... puteam ramane sa dormim in masinile inchiriate o vacanta intreaga...

Dar la hoteluri mergem mai mult pe cont propriu, de regula in lanturi cunoscute (in Ibis sau Mercure)

Inregistrat
    03.12.2008

Implicit Re: Va rezervati vacanta direct pe net sau prin agentie ?

Sunt niste site-uri de unde as putea vedea ofertele din toata lumea si sa-mi fac rezervare acolo?

Inregistrat
    08.02.2007

noi ne rezervam mereu pe net si nu am avut nicio problema, nu prea avem incredere in agentii, cel putin nu in cele de la noi
    Calatoriile mele prin lume - 7 continente, 70++ de tari, peste 350 de destinatii... and counting In 2015 am ajuns pe toate cele 7 continente.

http://www.printreranduri.com/

Inregistrat
    09.12.2008

Citat Postat de camenele Vezi mesajul
    Sunt niste site-uri de unde as putea vedea ofertele din toata lumea si sa-mi fac rezervare acolo?
    booking.com venere.com ... noi prin booking am facut si nu am avut pb

pentru luna de miere va sfatuiesc sa apelati la o agentie
    Citat Postat de chichi Vezi mesajul
    Spre rusinea mea ...nu am facut pana acum nicio rezervare de bilete de avion sau excursie pe net. Singura rezervare si plata pe care am facut-o pe net a fost cand am cumparat biletele la Depeche Mode...Dar atunci suma nu se compara cu cea a unei excursii...Si a fost perfect. Mi-am ridicat biletele din Unirii, de la Diverta.
    (Bine, cand spun agentie..ma refer la contactul direct cu agentia...pentru ca si pe net tot agentiile fac oferte..)

Poate sunt miresici care au facut acest lucru si imi pot spune cat de sigura este varianta asta de rezervare pentru excursii, daca au intampinat probleme....Eventual prin ce agentii....

Eu m-am gandit pana la urma sa plec printr-o agentie nemteasca sau englezeasca. Sua chiar din Spania...sau Italia...de ce nu? Dar nu prea am auzit de agentii din Italia sau Spania...

Preturile lor sunt mult, mult mai bune decat cele ale agentiilor din Romania. De cateva luni tot fac cercetari de piata si la exact aceleasi hoteluri si pe aceleasi perioade...agentiile romanesti mai pun cel putin cateva sute de EUR / pers fata de pretul afisat pe net de o agentie straina. ( Ma refer la cele cat de cat cunoscute).
    Si sincer, cele cateva sute de EURO in plus prefer sa le pap in luna de miere, decat sa le las prin visteriiile de-aici...

Deci.... ceva sfaturi, pareri?

Pagina 3 din 9 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.miresici.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.miresici.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us