Pagina 93 din 93 PrimulPrimul ... 4383919293
Rezultate de la 737 la 743 din 743

Subiect: Restaurante din Baia Mare

Inregistrat
    04.02.2013

Implicit Re: Restaurante din Baia Mare

Nu mai sunt probleme la niciun restaurant ca nu se fac nunti de noapte,s-a scos legea din cate stiu eu,la fel cum s-a scos si legea ca nu se face starea civila in weekend-uri Asa am auzit eu ...

Inregistrat
    25.05.2013

Buna, mai e cineva pe aici? Sunt o viitoare miresica, sper ca in 2014 va fi marele eveniment... asta depinde daca vom gasi o sala libera... aveti vreo sugestie? Ne asteptam la aproximativ 300 de persoane.

Inregistrat
    13.10.2012

Buna miresici!
    Astept pareri despre restaurantul Secret Garden din Danesti
    O seara frumoasa

Citat Postat de Eugenia.90 Vezi mesajul
    Buna, mai e cineva pe aici? Sunt o viitoare miresica, sper ca in 2014 va fi marele eveniment... asta depinde daca vom gasi o sala libera... aveti vreo sugestie? Ne asteptam la aproximativ 300 de persoane.
    Salut,

Am sa incep cu asteptarile la numarul de persoane. Daca ai 300 pe lista, iti vor veni cam 200. Sa incerci sa fii calma si sa pastrezi zambetul pe buze cand te vor refuza, mai ales ca vara e perioada concediilor si a nuntilor.

Dupa ce am batut Baia Mare in lung si in lat dupa o sala cam pentru acelasi numar de persoane, am selectat si extra selectat din toate localurile si am ales (cu greu, dar am facut-o) restaurantul Europa. A fost destul de grea alegerea intrucat mie mi-a placut enorm un local nou deschis in Baia Mare si anume Roxana Imperial. Am sa incerc sa iti expun cam ce am gasit noi in goana dupa o sala frumoasa.

Noi locuim in Cluj, dar conform obiceiului, cununia religioasa trebuie sa aiba loc la biderica de unde e fata. Prin urmare am decis sa facem totul in Baia Mare. Asta inseamna ca pe langa factorii pe care ii aveam in calcul pentru alegerea restaurantului, a trebuit sa includem si factorul cazarea invitatilor.

Factorii initiali erau:
    - nunta de zi sau nunta de noapte? (la nunta de zi conteaza ca spatiul inconjurator sa fie frumos amenajat, iar daca vrei nunta de noapte in oras s-ar putea sa nu fie posibil)
    - masa mirilor sa fie vizibila din orice unghi
    - ringul de dans sa fie spatios, vizibil din orice unghi si fara inconveniente (gen scari sau stalpi)
    - mese rotunde (cele dreptunghiulare dau senzatia de cantina)
    - decorul salii sa nu fie ostentativ (culoarea peretilor sa se potriveasca temei alese de noi, etc)
    - locuri de parcare
    - pretul meniului si facilitatile ce intra in aceste costuri
    - acustica
    - meniuri vegetariene? (o parte din invitatii nostii sunt vegetarieni si raw vegani)

In principiu, din punctul meu de vedere cel putin, acesti factori ar trebui sa fie luati in calcul si de patroni in momentul in care vor sa faca astfel de evenimente.

Noi am ales sa facem nunta de noapte intrucat avem invitati din strainatate, Bucuresti, Pentrosani si Cluj.

Acum voi incerca sa iti explic cum si de ce am ales Europa.

Magura:

- locatie mirifica
    - parcare spatioasa
    - camere superbe - 42 locuri de cazare
    - camera mirilor gratuit - si nu e camera, e apartament cu 2 camere si 2 bai
    - sauna, biliard, ping-pong
    - aranjamentul bufetului de fructe intra in pret, dar fructulele le iei tu
    - meniul pret mediu (130 lei) - 5 feluri de mancare
    - posibilitate meniuri vegetariene
    - ospatarii - 200 lei/ospatar, iar un ospatar merge cam la 30 de persoane
    - avans 1000 lei

Din pacate, sala e oarecum in forma de copita ("U"), masa mirilor nu se vede din toate unghiurile, nici ringul, iar ringul e cam inghesuit. Capacitate de 250 de persoane si nici macar o persoana in plus. Mesele sunt dreptunghiulare, iar de la unele dintre ele daca vrei sa te ridici sa dansezi ca iti place piesa, pe cand ajungi la ring s-ar putea sa se termine deja.

Plusurile ar fi cele doua usi de acces la terasa, acustica, decorarea salii (e frumoasa sala si amenajata somptuos, mobilier din lemn masiv, asa ca nu va trebui sa cheltui asa multi bani pe decoratiuni) si faptul ca nu trebuie sa platesti bucatarii. Cumperi meniul, bucatarii intra in pret.

Carpati
    - alaturi de Romanita, e cea mai scumpa locatie din cele pe care le-am vazut noi
    - capacitate de 300 de persoane
    - mese rotunde de 10 persoane
    - ringul il faci unde vrei, iar masa mirilor e vizibila de oriunde
    - meniu pana in 200 lei
    - imbracatul scaunelor intra in pret, iar patroana are multe materiale si culori, iar daca tot nu iti place nimic face tot posibilul sa te acomodeze
    - cazarea in noaptea nuntii e gratuita pentru miri, iar la cazarea invitatilor se face discount
    - daca vrei artificii sau sa lansezi lampioane, toti invitatii pot urca pe acoperisul hotelului pentru un plus de efect, iar privelistea este deosebita (noaptea, evident), dar accesul la acoperis e inghesuit (se face pe niste scari inguste si trebuie sa te apleci altfel dai cu capul intr-o grinda)
    - bucatarii si ospatarii se platesc separat cu cate 200 lei/caciula si ai nevoie de un ospatar la 25 de persoane si un bucatar la 30 de persoane
    - preparatele se fac la cuptor, deci nu vor pluti in ulei
    - au si camere de fumatori
    - avans 1000 lei

Romanita
    - capacitate 350 persoane
    - pret meniu mediu spre mare, exclus celor ce doresc nunta cu bucate traditionale - iar daca invitatii tai nu sunt din aceia care mananca branza sarata cu gem, iti sugerez sa eviti acest restaurant
    - bucatarii si ospatarii se platesc cu cate 200 de lei/cap
    - au 30 de camere de cazare, toate de nefumatori
    - camera mirilor gratuita in noaptea nuntii
    - daca vrei fruit bar, fie platesti in plus 10 lei la meniu fie iti aduci tu fructele si ti le aranjeaza ei, iar 150 lei e fantana de ciocolata
    - aranjatul salii nu intra in pret, dar aranjamentele florale nu le poti face decat cu firma cu care lucreaza ei, exclus oricine altcineva (inclusiv tu daca ai decis sa te ocupi personal de aranjamente si sa nu angajezi firma)
    - avansul e 2000 lei
    - daca vrei sa fie singura nunta din local, poti sa iti iei gandul, mai au o sala de 150 de locuri si nu refuza alt eveniment in acelasi timp doar pentru ca tu iei sala mare
    - au piscina si o terasa spatioasa daca te gandesti sa faci ceva gen artificii, dar nu vei avea acces la ea daca in sala de 150 are loc o alta nunta

Casa Crisan
    - meniu de la 138 de lei in sus
    - in pret intra cafeaua, apa minerala/plata, berea, sucurile gama Coca Cola si vinul (pe cand in restul locatiilor intra doar cafeaua si apa)
    - 200 lei/ospatar, iar un ospatar deserveste 25 de persoane
    - 250 lei/bucatar
    - capacitate 300 persoane
    - fara cazare
    - 2000 lei avans
    - daca vrei sa ai focuri de artificii, invitatii trebuie sa treaca strada in parc, intrucat din restaurant iesi direct in strada, nu are terasa
    - una din mese e chiar langa toaleta
    - chiar langa ring sunt niste trepte, ceea ce e un minus din partea mea intrucat, focul dansului (in special la hore) invitatii se pot impiedica, iar eu incerc sa evit accidente si evenimente neplacute la nunta mea :P

Marul de aur
    - cel mai bun pret la meniu si mancare buna si multa (vazut, degustat)
    - posibilitate de a face 2 feluri de ciorbe, iar invitatii sa aleaga care le-ar placea - ceea ce e perfect pentru ca poti opta pentru ciorba de burta sau supa de pui a la grec, astfel vor fi multumiti si cei carora le place ciorba de burta si cei carora nu
    - sala e frumoasa, bine compartimentata, aerisita
    - ringul in mijloc, scena pentru dj
    - bai destul de spatioase (nu am vrea sa se formeze cozi la baie, nu-i asa)
    - ospatarii si bucatarii sunt inclusi in pretul meniului (nu trebuie sa ii platesti separat)
    - are curte in spate
    - sala mare e la etaj, capacitate - mai mult decat ai nevoie
    - mese patrate (nu dreptunghiulare)
    - de acustica nu stiu sa iti spun nimic
    - patroana e o doamna foarte draguta si receptiva
    - sarmalele pot fi servite in paine - ador acest detaliu

Seneca
    - desi are capacitate mare si e cea mai ieftina locatie din cele pe care le-am vizitat noi (inclusiv la cazare), a picat din start datorita locatiei, acusticii extrem de proaste si faptului ca arata ca o cantina oricat ai incerca sa o infrumusetezi (plus cele 2 nivele de mese - inevitabil cei care vor fi asezati la mesele de la nivelul inferior se vor simti prost)

Clubul campionilor a picat din start pentru ca in aceeasi curte exista un abator, iar mirosul din aceasta cauza era cel putin oribil. Nu zic ca nu e posibil sa fie mai bine vara cand totul e aerisit, dar eu nu am riscat.

Roxana Imperial
    - un nou venit pe piata nuntilor, s-a deschis cu aproximativ o luna in urma
    - meniul intre 100-150 lei - 5 feluri de mancare din care sarmalele se servesc in paine (un detaliu cel putin dragut din punctul meu de vedere)
    - un bucatar se plateste cu 300 de lei, dar iti trebuie doar 2 si 2 ajutoare de bucatar
    - ajutorul de bucatar si chelnerul sunt cate 200 lei
    - avans 500-1000 lei
    - covor rosu, bolta si stalpi din partea casei (dar ornatul lor nu)
    - posibilitate meniu vegetarian
    - camerele sunt la acelasi pret ca si cele de la Seneca
    - sala e draguta, cu oglinzi pe un perete, ceea ce da senzatia de spatiu
    - baile sunt un plus maxim - intrarea in baie nu se face direct din sala, ci printr-un hol destul de spatios, sunt facute cu bun gust si extrem de curate

Nu l-am ales pentru ca noi avem nunta in februarie, iar pe atunci nu sunt finalizate toate locurile de cazare si ringul de dans (care de altfel va fi superb - din sticla cu apa in interior, invitatii ar pluti pe apa in dans)

Am evitat Eurohotel. Desi sala e frumoasa, locatia lasa de dorit, iar intrarea in restaurant e izbitor de asemanatoare cu intrarea intr-un strip-club din ala ieftin de vezi in filmele americane. De asemenea, am evitat cele doua restaurante din parc intrucat nu pot gazdui nunti de noapte. Adica pot, doar ca dupa 3 noaptea muzica se reduce la nivel conversational sa nu deranjeze vecinii.

Iar ultimul, cel pe care l-am ales noi, Europa
    - ca pret, meniul e mediu
    - capacitate de peste 300 de persoane
    - bucatarii se platesc cu 250 lei/cap
    - ospatarii sunt 200 lei fiecare
    - avans 2000 lei

Minusuri: daca esti genul de persoana care trebuie sa aiba totul batut in cuie, evita Europa. Patronul e greu de gasit, evita sa semneze contract (pentru el contract inseamna semnatura ta pe o foaie cu posibil meniu - fara semnatura lui evident - dar nu-ti face griji, iti da chitanta pentru avans), iar tot ce inseamna degustare, alegerea meniului si orice fel de discutie mai exacta si clara se face cu abia 3 saptamani inainte de nunta. Locatia e iar un minus, ca sa nu mai spun de faptul ca tot ce vezi in jur sunt blocuri, benzinarie si biserica. Intrarea in sala e oarecum inghesuita si nu prea imi imaginez la o nunta asa de mare cum si unde as putea inghesui si masa cu sampanie si fruit bar-ul si masa cu marturii si photo booth-ul si masuta cu cartea de nunta. In meniu intra cafeaua si apa minerala, dar apa plata nu.

Plusuri: sala e superba (mese rotunde, pereti in stil victorian, covor rosu pe jos in toata sala inafara de ring) asa ca nu va trebui sa cheltui foarte mult pe decorarea salii. Ringul de dans e bine delimitat si dotat cu un lift care te ridica in aer la dansul mirilor (daca vrei. Noi am vrut :P ). Aparatul de gheata carbonica intra si el in pret, trebuie doar sa cumperi gheata carbonica. La cerere, costumatia ospatarilor poate fi costumatie populara. Iar transportul mirilor e gratuit si se face cu masini de epoca - un plus major pentru barbatii pasionati de masini sau motociclete (pentru ca da, au si motocicleta pentru miri). Mirii si ringul se vad din toate partile, iar dansul mirilor se poate exersa inainte de nunta ca sa fii sigura ca va iesi perfect in spatiul dat. Fac si mancare raw-vegan si vegetariana si vegana, iar invitatilor non-carnivor le puteti oferi optiunea de a alege ei la fata locului care e urmatorul fel de mancare pe care si-l doresc in farfurie.

Ce am facut noi in alegerea salii: am cautat pe net si printre prieteni impresii de la alti miri si nuntati despre locatii si asa am ramas cu Europa - cu exceptia a 2-3 persoane, mirii si nuntasii au avut pareri bune: mancare exceptionala, discounturi la final, servire prompta.

Sper sa te ajute mini-cercetarea noastra in ceea ce priveste salile. Noi am avut noroc ca facem nunta iarna si fiind extrasezon am avut din ce alege. Chiar am umblat mult si ne-am interesat de tot ce am putut, tot ce am crezut ca ne-am dori si tot ce am aflat de la altii ca ar fi important la o nunta.

Te las cu un sfat pe care l-am primit si noi de altii: pune accent pe mancare, bautura si entertainment.

Inregistrat
    28.11.2013

Post Re: Restaurante din Baia Mare

Buna,sunt noua pe acest site,si eu sunt in cautarea unui restaurant, m-am gandit la Seneca sau Romanita...mi se par ok!

Inregistrat
    06.05.2014

Dragele mele, in privinta cu pensiunea Golden Star voi ce parere aveti?

Inregistrat
    15.04.2015

Question Re: Restaurante din Baia Mare

Salut! Am anul acesta nunta la Secret Garden, Danesti pe 1 aug si va fi de zi. De la restaurant mi s-a spus ca piscina va fi deschisa si acum ma gandesc ca noi vom fi in sala si cum e exact cu vedere la piscina jumatate, invitatii o sa ii vada pe toti in costum de baie pe acolo... ceea ce nu e prea elegant. Daca a mai facut cineva nunta acolo si poate sa imi recomande ceva? Astept raspunsurile voastre cat mai repde. Multumesc de ajutor

Pagina 93 din 93 PrimulPrimul ... 4383919293

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.miresici.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.miresici.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us