Pagina 23 din 23 PrimulPrimul ... 13212223
Rezultate de la 177 la 184 din 184

Subiect: Cununia religioasa

Inregistrat
    22.02.2012

Implicit Re: Cununia religioasa

ai vazut la cineva de pe forum? imi poti spune te rog la cine?

Inregistrat
    27.01.2009

Citat Postat de happy.alexandra Vezi mesajul
    ai vazut la cineva de pe forum? imi poti spune te rog la cine?
    nu de pe forum, la niste cunostinte

Cam cat costa o cununie religioasa in Baia Mare? Mi-e jena sa intreb preotul... el mi-a spus doar ca nasii platesc.

Lumanarile voi de unde le luati? Stiu ca si alea le iau nasii, insa as vrea sa le impodobesc un pic... si nu as vrea sa-i pun pe ei la cheltuiala asa mare. Am intrebat la o florarie si mi-au spus ca pretul unei singure lumanari e ~ 65 lei (cu flori si impodobita) Nu e cam scump pt u lumanare si 2-3 fire de floare?

Inregistrat
    27.01.2009

Citat Postat de Artemis_2012 Vezi mesajul
    Cam cat costa o cununie religioasa in Baia Mare? Mi-e jena sa intreb preotul... el mi-a spus doar ca nasii platesc.

Lumanarile voi de unde le luati? Stiu ca si alea le iau nasii, insa as vrea sa le impodobesc un pic... si nu as vrea sa-i pun pe ei la cheltuiala asa mare. Am intrebat la o florarie si mi-au spus ca pretul unei singure lumanari e ~ 65 lei (cu flori si impodobita) Nu e cam scump pt u lumanare si 2-3 fire de floare?
    la preot dau nasii si se da cam 2 milioane in total (daca sunt 2 perechi fiecare da cate 1)

lumanarile sunt intradevar destul de scumpe eu mi le-am facut la central jos si m-au costat cam 40 ron acum nu stiu daca s-au scumpit
    ale mele erau si brodate cu ceara dar poti sa vezi in mai multe locuri

Inregistrat
    09.02.2009

Citat Postat de Roxana18Radu Vezi mesajul
    Oare exista cineva pe forum care a facut cununia religioasa la biserica ortodoxa de la intrare in parcul mare? Nu stiu exact cum se numeste. As dori sa aflu si eu impresii. Mersi mult, fetelor!

Nu am vazut pana acum mesajul. Nasii mei au facut acolo cununia religioasa, e biserica lor de "suflet"a fost superb. Au si un cor, sau cel putin aveau (nunta lor a fost in 2006 ) un cor care canta foarte frumos.

Inregistrat
    03.01.2012

Citat Postat de ankgeorgia2584 Vezi mesajul
    Nu am vazut pana acum mesajul. Nasii mei au facut acolo cununia religioasa, e biserica lor de "suflet"a fost superb. Au si un cor, sau cel putin aveau (nunta lor a fost in 2006 ) un cor care canta foarte frumos.
    Iti multumesc tare frumos pentru raspuns. Nu stiu pe nimeni care a facut cununia acolo si voiam oarecum sa aud ceva, orice!

Inregistrat
    04.02.2013

Buna!Sunt noua pe acest forum,as dori sa primesc si eu o recomandare in functie de ce se alege biserica??Nu suntem foarte mari fani ai biserici,nu prea frecventam biserica asa ca nu stiu care ar trebui sa o aleg

Inregistrat
    17.02.2010

Citat Postat de BiancaMateut Vezi mesajul
    Buna!Sunt noua pe acest forum,as dori sa primesc si eu o recomandare in functie de ce se alege biserica??Nu suntem foarte mari fani ai biserici,nu prea frecventam biserica asa ca nu stiu care ar trebui sa o aleg

O alegi in functie de ce consideri tu mai important pentru tine: slujba integrala, slujba "scurtata", pictura, corul, preotul/ii, sa fie aproape de casa/restaurant/starea civila/locatia pentru fotografii etc.

Multi miri merg la biserica de care apartin (de unde vine preotul cu Boboteaza si etc.). Dar asta nu e o regula.
    Unii preotii accepta fara probleme sa iti faca cununia religioasa, chiar daca nu apartii de parohia respectiva. Altii insa cer sa aveti in scris acordul preotul paroh. Altii poate nu vor deloc.

Ca exemplu, noi am facut cununia intr-un oras in care nu locuim in prezent, deci nici nu mergem la biserica acolo. Si am auzit de la cineva ca preotul de la o anumita biserica este ok, este un preot bun (ei au botezat un copil acolo si le-a placut mult cum le-a vorbit, cum s-a comportat cu ei, predica) si am zis sa mergem acolo. Am vorbit cu el, a fost foarte deschis (era un preot tanar, cam la 30 si ceva de ani), ne-a raspuns la toate intrebarile, am si glumit . Ce a mai fost important pentru noi a fost ca a acceptat sa vina si un alt preot, o cunostinta pe care il aveam si invitat la nunta.
    Pentru mine in primul rand a contat sa fie preotul ok / comunicativ si biserica pictata (nah, nu vroiam eu sa fac cununia intr-o biserica nefinalizata din motive de design ).

Sunt si miri care merg la o anumita biserica pentru traditia ei, poate ca e un monument important, gen catedrala.

Altii vor o slujba cat mai scurta (o prietena care era insarcinata a vrut musai sa fie scurta slujba, pentru ca pentru ea nu conta foarte mult, au facut-o ca asa se face si nici nu vroia sa se oboseasca stand prea mult in picioare cu burtica de 7 luni ).

Altii poate au vrut o anumita biserica pentru ca arata bine si are cor, dar costurile erau , asa ca au fost nevoiti sa renunte si sa se indrepte catre alta.

Concluzie, gandeste-te ce conteaza pentru tine, mergi si vorbeste in mai multe locuri si apoi alegi.

Pagina 23 din 23 PrimulPrimul ... 13212223

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.miresici.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.miresici.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us