PDA

Versiunea completa : Cafenele si ceainarii din Bucuresti si nu numai...

ryanaro
05.03.2008, 17:55:29
Cum sunt o mare iubitoare de cafenele si ceainarii, ma intereseaza sa aflu ce locuri ati mai descoperit voi. ;))

Imi plac Ceai la Cotroceni (R detesta locul ala) si Salzburg Cafe cel mai mult. :)

Ritzi
05.03.2008, 19:38:07
eu merg des la Vasiliada (e sub aceeasi "tutela" ca si ceainaria de la cotroceni, din cate stiu)...sau la Metoc (idem), pe strada Popa Rusu \:D/ \:D/ \:D/ acolo e chiar fain vara, e o curte plina de verdeata in care, printre smochini, sunt presarate fotolii de rachita, si unde nu te prea vezi cu vecinii de ceainarie, iar seara se aprind un soi de felinare improvizate ;;)

ma ofer sa te duc odata cand vii in buc. :D :D :D ;;)

ryanaro
05.03.2008, 22:19:57
eu merg des la Vasiliada (e sub aceeasi "tutela" ca si ceainaria de la cotroceni, din cate stiu)...sau la Metoc (idem), pe strada Popa Rusu \:D/ \:D/ \:D/ acolo e chiar fain vara, e o curte plina de verdeata in care, printre smochini, sunt presarate fotolii de rachita, si unde nu te prea vezi cu vecinii de ceainarie, iar seara se aprind un soi de felinare improvizate ;;)

ma ofer sa te duc odata cand vii in buc. :D :D :D ;;)

la vasiliada am fost, dar nu mi au placut scaunelele... du ma peste 2 saptamani, cand vin <:-P

tasha
05.03.2008, 22:21:51
Clasic, dar asta e, imi place: Carturesti :)

Ritzi
05.03.2008, 22:54:54
la vasiliada am fost, dar nu mi au placut scaunelele... du ma peste 2 saptamani, cand vin <:-P

pai n-auzi ca sunt in concediu :((

(stai putin, si de ce plang eu de fapt?? =P~ :)) )

imi pare rau ca te ratez iar...suntem in contratimp[-( 8-|

evenstar
06.03.2008, 07:07:10
Cum sunt o mare iubitoare de cafenele si ceainarii, ma intereseaza sa aflu ce locuri ati mai descoperit voi. ;))

Imi plac Ceai la Cotroceni (R detesta locul ala) si Salzburg Cafe cel mai mult. :)

Eu am descoperit recent Green Tea, langa biserica Popa Soare... Merita! E facuta de niste oameni care chiar se straduiesc - au alte ceaiuri decat in restul ceainariilor, cam tot ce exista in lume in materie de ceai, plus ca au saloane "tematice" - de exemplu, in salonul japonez se serveste ceaiul in boluri mici, asortate la ceainic, tot de forma celor japoneze... Nice! Daca aveti drum pe acolo, try it!

ryanaro
06.03.2008, 08:55:02
Eu am descoperit recent Green Tea, langa biserica Popa Soare... Merita! E facuta de niste oameni care chiar se straduiesc - au alte ceaiuri decat in restul ceainariilor, cam tot ce exista in lume in materie de ceai, plus ca au saloane "tematice" - de exemplu, in salonul japonez se serveste ceaiul in boluri mici, asortate la ceainic, tot de forma celor japoneze... Nice! Daca aveti drum pe acolo, try it!

unde este popa soare? :-?

evenstar
06.03.2008, 09:19:36
unde este popa soare? :-?

Undeva intre Calea Calarasilor, Foisorul de Foc si Izvorul Rece...

cecilia
14.03.2008, 00:50:25
Si mie imi plac f mult cafenelele.
Una din preferatele mele este Tempo ,situata in zona Piata Romana,in spatele mag Eva.Are cam 9-10 mese in total (deci e f micuta),are aspect modern/fitzos dar in acelasi timp mie imi da senzatia de intimitate/complicitate :D ,si au niste clatite cu ciuperci si cascaval ... =P~!

cinezee
14.03.2008, 10:17:16
la mine in dorobanti sunt 2 ceainarii & cafenele , una din ele e favorita mea , am sa ma uit astazi cum se chiama si va voi spune , idee e ca fiind in zona scumpa , preturile din acest loc sunt bune si ambinetul pe masura

BDiana
14.03.2008, 10:20:31
Grand Café Galeron - pe langa Byblos

cinezee
14.03.2008, 10:32:37
in ce zona se afla asta Diana
Grand Café Galeron - pe langa Byblos

calina
14.03.2008, 10:35:22
Chocolat...langa CEC mare sau biserica Stavreopoleos.

maxine
14.03.2008, 10:47:47
in ce zona se afla asta Diana

Pe langa Ateneu, prin spatele magazinului Eva, sunt multe cafenele dragute pe stradutele alea, Galeron e ceva mai mare. Sunt dragute si cafenelele de pe Lipscani, de exemplu Amsterdam

maxine
14.03.2008, 10:49:09
Chocolat...langa CEC mare sau biserica Stavreopoleos.

Daaaa, subscriu =P~ =P~ =P~ am mancat cateva chestii super bune acolo

cinezee
14.03.2008, 10:50:29
am trecut pe acolo le am vazut ,dar habar nu aveam cum se numesc , la Amsterdam , a fost una dintre intlanirile de miresici cand a venit Diana in ro asta vara
Pe langa Ateneu, prin spatele magazinului Eva, sunt multe cafenele dragute pe stradutele alea, Galeron e ceva mai mare. Sunt dragute si cafenelele de pe Lipscani, de exemplu Amsterdam

tasha
14.03.2008, 10:54:15
am trecut pe acolo le am vazut ,dar habar nu aveam cum se numesc , la Amsterdam , a fost una dintre intlanirile de miresici cand a venit Diana in ro asta vara

Galeron si Turabo....Sint face-to-face in spatele Ateneului ;;) Galeron imi place si mie....

cinezee
14.03.2008, 10:55:55
no ca amu chiar m-ati facut curioasa si am sa trec si eu pe acolo sa gust ceva , am trecut mereu pe langa ele , dar nu am intrat :-"

maxine
14.03.2008, 11:02:29
no ca amu chiar m-ati facut curioasa si am sa trec si eu pe acolo sa gust ceva , am trecut mereu pe langa ele , dar nu am intrat :-"

Daca vrei sa gusti ceva bun i-ati un desert de la Chocolat =P~ =P~ =P~ =P~

cinezee
14.03.2008, 11:06:52
iti dai seama ca acum , abia astept sa iau salariu sapt viitoare si dau o tura pana acolo , numai despre bunatati am citit zilele astea 8-} :-"

BDiana
14.03.2008, 11:08:07
Mie imi placea mult Amsterdam Grand Cafe (cel de pe Covaci), mai ales in timpul zilei - seara e cam aglomerat. Imi placea foarte mult sa mananc acolo... Din pacate, ultima oara cand am fost, in octombrie 07 cred, se schimbase total: a devenit magazin de mobila veche, in care poti sta sa bei o cafea, insa nu e de mancare... Nu mi-a placut. Stie cineva cum mai e acum?

maxine
14.03.2008, 11:18:22
iti dai seama ca acum , abia astept sa iau salariu sapt viitoare si dau o tura pana acolo , numai despre bunatati am citit zilele astea 8-} :-"

Saptamana viitoare mai dau si eu o fuga pana in Bucuresti:D

cinezee
14.03.2008, 11:18:35
Acolo mi-a placut si mie ,am mai fost de 2 ori dupa aceea cu sotul meu si culmea i-a placut ambinetul acolo

xelonitsa
20.03.2008, 17:16:40
Si mie imi plac f mult cafenelele.
Una din preferatele mele este Tempo ,situata in zona Piata Romana,in spatele mag Eva.Are cam 9-10 mese in total (deci e f micuta),are aspect modern/fitzos dar in acelasi timp mie imi da senzatia de intimitate/complicitate :D ,si au niste clatite cu ciuperci si cascaval ... =P~!

ceci "tempo" din pacate este in renovare momentan, si eu de multe ori am baut cafele acolo, la calderon e super fain si cu oameni de elita, ador cafeneaua de la mariott ( cea de la etaj ), iar ca ceainarii imi place mult de tot la Rendez-Vous in Dorobanti unde ador sa beau ceai rendez-vous cu vin rosu si scortisoara yum-yumii;;);;)

cinezee
20.03.2008, 17:30:31
Scubii ai din dorobanti e favoritaaa meaaaaa , ai vazut cum este interiorul si imi place ideea ca are prajitura casei , in fiecare zi altceva

ceci "tempo" din pacate este in renovare momentan, si eu de multe ori am baut cafele acolo, la calderon e super fain si cu oameni de elita, ador cafeneaua de la mariott ( cea de la etaj ), iar ca ceainarii imi place mult de tot la Rendez-Vous in Dorobanti unde ador sa beau ceai rendez-vous cu vin rosu si scortisoara yum-yumii;;);;)

xelonitsa
20.03.2008, 20:12:05
Scubii ai din dorobanti e favoritaaa meaaaaa , ai vazut cum este interiorul si imi place ideea ca are prajitura casei , in fiecare zi altceva

si ma innebunesc dupa un local unde imi place la nebunie atmosfera si lumea, merg deseori si mananc acolo, imi place locatia si au o mancarica de te lingi pe...bot !!!<:-P<:-P<:-Psi un frappeeeeeeeeeee ...la restaurantul mazagran <:-P<:-P

griewer
10.06.2008, 21:24:57
Incercati si Veda Lounge, au cel mai bun tiramisu.

lil_kim
23.10.2008, 11:15:00

pai merge sa incerci la TURABO...la ROXY unde mie personal chiar imi place mult de tot....f select..la Nova Brassilia unde au si niste prajituuriii mama mamaaa.....la Mon amour unde avem un ospatar "gay" foarte haios...

aloe
28.10.2008, 16:02:40
[quote=evenstar;680085]Eu am descoperit recent Green Tea

este super, atat de placut, atmosfera linistita, iar diversitatea te face sa te simti de fiecare data parca in alt loc si timp. sincera sa fiu, nu prea am mai fost in vara, dar odata cu venirea frigului, cu siguranta voi fi acolo pentru un ceai si prajiturele :D

cinezee
04.11.2008, 13:14:15
am fost recent in pubul ''CITY PRIDE '' de langa fostul magazin eva , acum DIVERTA , un loc destul de intim si palcut in interior , preturi bune si atmosfera british , il recomand cu drag si ptr mese festive sau altele unde sunt grupuri mai mari de 10 persoane

http://baruri-cluburi.bucharest-guide.ro/city-pride-pub.htm

este pub , deci numai bauturi , servirea destul de buna

gabitza_sta
20.11.2008, 16:16:00
Pentru amatoarele de ceai, in spate la Hala Traian am descoperit o super ceainarie.
Se cheama Green Tea, au o gramada de minuni de ceaiuri, negre, verzi, galbene, albe, mathe, fructate...si in plus numai minunatii.
Prajiturele de ceai, fursecuri, tort Krant cu inghetata, tort caramel, quiche-uri, salate, dulceata de zmeura, de afine, de toate nebuniile....

Nu se fumeaza deloc, au in schimb narghilea pentru cine doreste...au un mic magazin in care sa iti si cumperi daca doresti, cate ceva....
Parterul e decorat obisnuit, dar la et 1 e un salon indian si unul japonez iar la mansarda e "micul paris".
E foarte frumos...in wk-end sigur trebuie sa sunati pentru ca e plin.

Poti sa joci carti sau remy (iti dau ei), poti sa si citesti, muzica e in surdina si de foarte buna calitate.
e foarte dragut....
G.

x_enya
20.11.2008, 16:23:34
Pentru amatoarele de ceai, in spate la Hala Traian am descoperit o super ceainarie.
Se cheama Green Tea, au o gramada de minuni de ceaiuri, negre, verzi, galbene, albe, mathe, fructate...si in plus numai minunatii.
Prajiturele de ceai, fursecuri, tort Krant cu inghetata, tort caramel, quiche-uri, salate, dulceata de zmeura, de afine, de toate nebuniile....

Nu se fumeaza deloc, au in schimb narghilea pentru cine doreste...au un mic magazin in care sa iti si cumperi daca doresti, cate ceva....
Parterul e decorat obisnuit, dar la et 1 e un salon indian si unul japonez iar la mansarda e "micul paris".

Poti sa joci carti sau remy (iti dau ei), poti sa si citesti, muzica e in surdina si de foarte buna calitate.

e foarte dragut....
G.

ce bine suna!!! sper sa ajung pe acolo, ca tare frumos ai povestit despre locul asta! ;-)

ArtELLE
06.01.2009, 17:28:40
mie ceainaria cotroceni mi se pare f ok

cinezee
06.01.2009, 22:34:48
ce dor imi e de un remyyy :-< moooma de cand nu am mai jucat , asa ma oftic ca nu am cu cine juca :(

e foarte dragut....
G.

gabitza_sta
16.01.2009, 09:41:12
ce dor imi e de un remyyy :-< moooma de cand nu am mai jucat , asa ma oftic ca nu am cu cine juca :(
Eu la ei la ceainarie am jucat Septica....dupa vreo 100 de ani de cand am jucat ultima oara (adica prin liceu). :)

Cum nu ai cu cine juca???? Facem o intalnire de Miresici acolo....si jucam. dar nu din ala pe "etalate" ca ala nu l-am priceput vreodata...
G.

compact
16.01.2009, 11:26:38
Eu la ei la ceainarie am jucat Septica....dupa vreo 100 de ani de cand am jucat ultima oara (adica prin liceu). :)

Cum nu ai cu cine juca???? Facem o intalnire de Miresici acolo....si jucam. dar nu din ala pe "etalate" ca ala nu l-am priceput vreodata...
G.
am fost ieri acolo :D. e superb....

eu ma bag la o intalnire de miresici "rummy-iste"

ps. bila alba pt Gabi pt recomandare

evenstar
16.01.2009, 11:33:52

e foarte dragut....
G.
Da, o stiu, e foarte draguta.

gabitza_sta
16.01.2009, 14:04:28
am fost ieri acolo :D. e superb....

eu ma bag la o intalnire de miresici "rummy-iste"

ps. bila alba pt Gabi pt recomandare
Nu-i asa ca e dragut? Imi place ca mereu incerc alt ceai de baut, atmosfera e faina, muzica e in surdina, poti sa mananci ceva bun daca vrei...si poti sa citesti o carte sau in cazul nostru sa jucam un remmy (sau cum se scrie.
Compact, pot sa ma duc la "Bila alba / Bila neagra" si sa imi pun bila asta alba de la tine? :D
G.

compact
16.01.2009, 15:30:42
Nu-i asa ca e dragut? Imi place ca mereu incerc alt ceai de baut, atmosfera e faina, muzica e in surdina, poti sa mananci ceva bun daca vrei...si poti sa citesti o carte sau in cazul nostru sa jucam un remmy (sau cum se scrie.
Compact, pot sa ma duc la "Bila alba / Bila neagra" si sa imi pun bila asta alba de la tine? :D
G.
sigur :D

ps chiar ar fi dragut sa iesim intr-o seara la un rummy la Green Tea :*

oliviutza
10.02.2009, 13:13:38

Nu se fumeaza deloc

Eu sunt fan locul asta, l-am descoperit de o luna si mai am putin si-mi fac abonament la ei ;)) Nici daca-l faceam eu nu iesea asa pe gustul meu.
Din pacate insa nu prea pot sa imi iau prietenele acolo ca majoritatea fumeaza si nu pot sa stea nici o ora fara drog :) , dar daca au narghilea poate le conving. Eu cautam de mult un loc unde sa nu se fumeze deloc #:-S
Nu stiam de treaba cu jocurile, inca o chestie care face locul asta minunat. Nu vi se pare ca seamana cu o casa de turta dulce? :)

gabitza_sta
11.02.2009, 10:19:50
Eu sunt fan locul asta, l-am descoperit de o luna si mai am putin si-mi fac abonament la ei ;)) Nici daca-l faceam eu nu iesea asa pe gustul meu.
Din pacate insa nu prea pot sa imi iau prietenele acolo ca majoritatea fumeaza si nu pot sa stea nici o ora fara drog :) , dar daca au narghilea poate le conving. Eu cautam de mult un loc unde sa nu se fumeze deloc #:-S
Nu stiam de treaba cu jocurile, inca o chestie care face locul asta minunat. Nu vi se pare ca seamana cu o casa de turta dulce? :)
exact asta e senzatia...de casa cu bunatati...asa...un fel de casa bunicii.
Da, e adevarat ca nu se fumeaza...cu prietenele tale doar vara poti sa mergi cand au si terasa. Nu mi se pare ca e asa o mare pierdere ca nu se fumeaza....si eu sunt fumatoare si stiu ce zic.
G.

compact
11.02.2009, 11:48:45

ba da :D

ps. nu cred ca le poti convinge cu narghileaua.....

cinezee
05.03.2009, 23:30:12
astazi am fost si eu la aceasta ceainarie , in urma unei invitatii , trebuie sa recunosc ca devii adicted acestei ceanarii , marele plus este scrie clar la intrare nu se fumeaza , am fost mai mult decat incantata de aceasta idee

au un menu foartee variaT si clar ai de unde alege , nu mi s-a parut foarte scump o cana de ceai 10 lei , mai ales ca sunt o tipa care ies rar , mi s-a facut cinste

asadar dragelor , merita banii cu varf si indesat :>

e foarte dragut....
G.

laurabs22
22.04.2009, 10:41:06
tot in centrul vechi m-am simtit foarte bine la Kartel ... o recomand cu caldura! :D

laurabs22
22.04.2009, 10:43:51
mie ceainaria cotroceni mi se pare f ok
am fost acolo acum foarte multi ani... nici nu stiam ca mai exista...

Ninia81
27.04.2009, 21:53:36
In acest week-end am mers la Galleron. O recomand cu mare placere. M-am simtit super bine, intr-o atmosfera destul de prietenoasa si unde am mancat un tort cu fructe de padure delicios (mersi Lexi:* ).

gabitza_sta
10.06.2009, 14:16:26
Aseara am fost iar in Green Tea. Uitasem cat de frumos este, iar acum de cand e vara, locul s-a transformat intr-un mic paradis.
Lasand la o parte ca e foarte liniste in zona aia, nu tu zgomt de masini, de camioane....pe cele doua garduri luuungi ale curti, a inflorit iasomia. Nu va inchipuiti cum poate sa miroasa acolo...poti sa stai la masa si sa nu faci nimic, doar sa iti bei ceaiul si sa mirosi aerul din jurul tau.
Acum majoritatea ceaiurilor se comercializeaza si in varianta rece, cu gheata...deh, e vara.
Dulce nu am mancat, dar am stat impreuna cu o prietena la o vorba si am ascultat si o muzica de vis.
Era plin, abia am gasit o masa...scaune nici atat, ne-au adus unele din casa. :)
G.

laiurita
14.09.2009, 15:42:45
Recomand Cafepedia de la Romana (vis-a-vis de La Mama). In schimb sa nu mergeti la locatia de la Universitate... acolo mi se pare servirea cam urata.
De asemenea, pentru o discutie intre 2-3 prietene recomand The Coffee Store de pe Smardan. Au o locatie mai mare si la Universitate, chiar langa Jos Palaria s.a. (vis-a-vis de BCR).

laura_22
06.10.2009, 15:40:53
tot in centrul vechi m-am simtit foarte bine la Kartel ... o recomand cu caldura! :D
daaa! super tare! imi place tot... de la design, la servire... :D

dannemaria
18.11.2009, 12:51:58
Fetelor,

O cafenea draguta pentru nefumatori in Bucuresti (in afara de Green Tea, despre care am citit)? Alte criterii: sa nu fie inghesuita, sa aiba si bere :)

>:D<

MissSwan
28.11.2009, 21:12:25
Imi place mult la Carturesti pt ca poti lua o carte/revista la rasfoit in timp ce savurezi ceaiul. Si Rendez-vous din spate de la Universitate, pt decorul intim si deosebit.

mysisy
09.02.2010, 17:54:34

Eu sunt fumatoare si tot mergeam acolo. (inclusiv iarna :)) eram abonata la scrumiera de afara)
Mai e una in genul green tea, vis-s-vis de la scena, si au camera de fumatori.
dc vrei poti merge acolo cand iesi cu prietenele tale.

monicamm85
19.02.2010, 09:51:59
Buna,
Si eu am fost in Green Tea, e foarte placuta atmosfera, eu am fost in salonul frantuzesc. Mi s-a parut o locatie speciala, frumos decorata.

laiurita
08.03.2010, 08:59:05
Recomand "Sala de lectura" de la Teatrul Act, de pe Calea Victoriei. Atmosfera e placuta, meniul variat in materie de ceaiuri, iar acolo se tin si tot felul de evenimente, cum ar fi lansari de carte sau tot felul de spectacole (din domeniul culturii).

Andreea_Madalina
23.10.2012, 22:39:07
Imi place mult la Carturesti pt ca poti lua o carte/revista la rasfoit in timp ce savurezi ceaiul. Si Rendez-vous din spate de la Universitate, pt decorul intim si deosebit.

I agree with you, ambele sunt super de tot ;)

MissSwan
23.10.2012, 23:08:24
Acum as mai adauga si Infinitea care este super deosebita. Si mai sunt multe ceainarii frumoase aparute in ultimii ani in Bucuresti. :)