PDA

Versiunea completa : retete cu vanat....

ayana2010
29.08.2006, 20:45:17
iepure impanat mitutza (http://www.miresici.ro/showpost.php?p=656124&postcount=21)
iepure la ceaun AnaM (http://www.miresici.ro/showpost.php?p=385588&postcount=2)
iepure la ceaun lavinuta (http://www.miresici.ro/showpost.php?p=625834&postcount=15)
iepure cu vin si usturoi iuli_nicol (http://www.miresici.ro/showpost.php?p=385588&postcount=2)
friptura de iepure paradise (http://www.miresici.ro/showpost.php?p=527647&postcount=5)
friptura marinata de mistret mitutza (http://www.miresici.ro/showpost.php?p=638081&postcount=20)
mancarica rece cu iepure finica (http://www.miresici.ro/showpost.php?p=420137&postcount=4)
marinarea vanatului paradise (http://www.miresici.ro/showpost.php?p=628314&postcount=18)
pulpa de mistret cu afine Green_Eyes (http://www.miresici.ro/showpost.php?p=622702&postcount=13)

ayana2010
11.09.2007, 16:57:53
vreo reteta buna cu iepure stie cineva?

AnaM
12.09.2007, 09:45:47

Nu stiu reteta, dar matusa mea il unge biiiiine bine cu multa maioneza si condimente si-l lasa in baitul ala cateva ore la frigider. Dup-aia il gateste ori in ceaun, ori la cuptor. Iese o nebunie. Si nu e deloc gras, cum v-ati imagina (de la maioneza) :)>-

iuli_nicol
12.09.2007, 13:33:42
iepurele eu il fac fripturica cu vin alb si usturoi....
daca te intereseaza reteta....aceasta este
se caleste iepurele(taiat) un pic ptr culoare apoi se pune la fiert cu apa si sare....se fierbe bine...pana scade apa...la ce nivel vrei tu..se aduga vin alb...si pui condimente ce vrei tu...piper, oregan, tarhon,...etc...apoi dupa ce opresti aragazul pui usturoiul pisat...

asta e reteta bunicului meu...k el asa facea vanatul...

mie imi placea la nebunie...dar nu mai are cine sa mai vaneze...asa ca nu prea am mai mancat iepure:(

finica
02.10.2007, 09:46:45

Eu de obicei ma mancat iepurele ori la gratar, dupa ce l-am tinut in prealabil intr-o marinata, ori facut mancarica rece cu: ceapa, morcov, rosii, masline, foi de dafin, sare, piper, delikat.:-?

paradise
10.12.2007, 16:00:07
FRIPTURA DE IEPURE:

se bucateste cat de cat, se da cu apa pe el asa superficial ca vanatul nu se prea spala si apoi se pune in vin cu apa proportie 1/1, piper, foi de dafin, timp de 24-36 ore dupa care se pune la cuptor fara sa se mai spele de sosul respectiv, impanat cu fisii de grasime( sunca afumata) apa, delicat si un pic ulei dasupra.
gustul acrisor vine de la sosul in care a stat la fragezit, ca daca nu-l pui asa este foarte tare carnea aia.
cand este in cuptor carnea se pun ciupercile. maslinele se cresteaza, se pun la fiert separat 10 minunte. dupa ce au clocotit se pun in friptura catre sfarsit impreuna cu sosul de rosii. se fierbe pana carnea se rupe usor. ^:)^

cristina17
19.12.2007, 15:33:10
Fetelor, aseara am primit niste carne de vanat, mai exact caprior......este coasta cu cotlet.....cum as putea sa o pregatesc:-? ????

ALEX21A
08.02.2008, 18:22:24
eu am primit mistret si iepure.....si nu stiu sa l gatesc......nu ma pricep sa prepar vanat......stiu ca tb s ate pricepi....nici mama nu le are,ca a iesit nasol si fazanul si mistretul.....

cine cunoaste,poate ma ajuta si pe mine......please!![-o<

retete incercate,trucuri.......

cum fac iepurele?? friptura,friptura,dar cum??

mistretul??.......

>ce fac cu oasele?....ciorba,dar se tin oasele in apa cu otet??>asha mi a zis cineva.......

>o friptura,o marinata cum se face?..ideea e sa iasa frageda,buna....

cristina17
08.02.2008, 18:42:26
eu am primit mistret si iepure.....si nu stiu sa l gatesc......nu ma pricep sa prepar vanat......stiu ca tb s ate pricepi....nici mama nu le are,ca a iesit nasol si fazanul si mistretul.....[...]

Bun topicul..........si eu am intrebat acum ceva timp pe topicul cu preparate din carne cum as putea pregati niste carne de caprior si nu mi-a raspuns nimeni! Am facut-o pana la urma la cuptor cu vin si condimente, dar nu a iesit cine stie ce.......am tinut-o putin inainte la un bait din vin si condimente, dar poate prea putin........cred ca trebuia tinuta cateva ore bune, chiar o noapte, pt ca nu a iesit fraged deloc........desi carnea era tanara!!!
Asa ca astept si eu sa vad cum ar trebui facut vanatul ca sa iasa bun!!!

ALEX21A
08.02.2008, 18:45:00
nu......se face cu 'schepsis'.......si mistretul meu e tanar.......si fazanul era.........dar,tot degeaba.........tb sa stii.......:-s

Ritzi
08.02.2008, 18:49:51
nu......se face cu 'schepsis'.......si mistretul meu e tanar.......si fazanul era.........dar,tot degeaba.........tb sa stii.......:-s

eu zic sa spui ca donezi o parte din mistretul ala (poate chiar gatita) in schimbul unor informatii despre cum se gateste, poate asa o sa ai mai mult succes :)) nu am nici un interes, don't worry, eu nu stiu sa gatesc nici macar o vaca, daramite un mistret 8-| :D

finica
08.02.2008, 18:55:51
cum fac iepurele?? friptura,friptura,dar cum??

La iepure sunt mai multe posibilitati:
- ori faci mancare rece, cu ceapa, pasta de tomate, usturoi, masline
- ori faci friptura clasica
- ori tii carnea in marinata si o faci la gratar, pe carbuni

Green_Eyes
08.02.2008, 20:00:33
Am sa imi intreb si sotul cand vine de la serviciu, ca doar nu degeaba e bucatar :D
Deocamdata cateva info culese de pe net:">:
vanatul trebuie lasat citeva zile la fezandat pentru fragezire. Carnea se curata, se sterge (nu se spala) ši se transeaza in bucati, dupa cum urmeaza: pentru friptura — pulpele si muschii spatelui, pentru mincare — pulpele din fata (spete). Pasarile salbatice mari: rata, gisca, cocorul, lisita; se taie in sferturi. Se sareaza vinatul, se pune intr-un vas si se adauga toate componentele (ceapa curatata si taiata inele, teilna curatata, spalata si taiata felii subtiri. Se amesteca toate componentele cu carnea, se acopera si se lasa la marinat 2—3 ore, la loc racoros sau se tine la frigider 2 — 3 zile, in functie de timpul pregatirii. Prin fezandare carnea de vinat devine mai frageda, capata un gust si un miros mai placut.
Cand se scoate din bait, se scurge de zeama care s-a format. Carnea pentru friptura se impaneaza cu slanina si cu catei de usturoi. Baitul se strecoara si se adauga in mincare, cu care se fierbe 5 — 6 minute, se condimenteaza cu piper si sare, apoi se pune intr-o cratita cu grasime si adaos de apa.
Se acopera si se inabusa pana este bine patrunsa. In timpul inabusirii se amesteca, si se mai adauga vinul, iar spre sfirsit zeama si toate componentele de la macerare, dupa care se mai fierbe 10—15 minute. Cand este gata, se pastreaza in vasul de inabusire pina la servire. Se portioneaza si se ašeaza pe un platou incalzit, insotita de diferite garnituri: orez, macaroane, galuste, piure de cartofi etc.
Sosul din tava se strecoara si se serveste separat in sosiere.

Green_Eyes
08.02.2008, 20:01:48
Pulpa de mistret cu afine

Ingrediente

700 gr. pulpa de mistret, 2 linguri de zahar, 2 cepe rosii, 1 fir de rozmarin, 10 boabe de mustar, 2-3 dl. vin rosu, supa instant(din cubulet), 3 linguri de gem de afine pentru sos;
pentru garnitura: 3 franzelute, 1 ceapa mica, 2 oua, ulei, faina, sare si piper;
pentru bait: 6dl. vin rosu, 1 morcov, 1 ceapa, 1fir de rozmarin, 10 boabe de piper, 6 catei de usturoi, 10 boabe de ienupar, 3 bucati de cuisoare, 2 foi de dafin
Mod de preparare (timp estimat: 30 min, complexitate: mare)
Inainte de a fi preparata, carnea se tine in bait 2 zile. Pentru prepararea baitului, se amesteca toate ingredientele date, se pun la fiert 10 minute, apoi se lasa sa se raceasca putin, dupa care punem in bait carnea. Se acopera cu un capac si se lasa la rece 2 zile.
Se scoate carnea din bait, se sterge cu un prosop de bucatarie si se sareaza.
Se aseaza carnea intr-o cratita cu ulei incins si o frigem pana ce primeste o frumoasa culoare rosiatica. Se scoate carnea, se pune la cald, iar in uleiul ramas se calesc condimentele si zaharul. Se adauga ceapa tocata marunt si se pune la inceput vinul, apoi supa instant.(1-2dl). Se pune inapoi carnea, se acopere cratita si se fierbe pana cand carnea este bine patrunsa. Se scoate carnea si se taie felii. Uleiul din cratita se strecoara si se amesteca cu gemul de afine. Se fierb putin, se amesteca mereu. Acesta este sosul, pe care il servim langa carne. Se pregateste garnitura: feliile de franzela se prajesc, se taie apoi in cubulete, se calesc in ulei, se lasa sa se raceasca si se amesteca cu ceapa tocata foarte marunt, galbenusurile, sarea, piperul si 1 lingura de faina. Albusurile se bat spuma, se incorporeaza in compozitie, se amesteca usor si se lasa la odihna 10 minute. Apoi, cu mainile ude se formeaza galuste, pe care se fierbe in apa sarata. =P~

paradise
08.02.2008, 23:45:20
si eu am un iepure prin congelator...si am o carte veche de bucate in care spune pas cu pas cum sa faci vanatul...cand o sa am timp o sa va spicuiesc din e...ultima data cand am mancat vanat am mancat de la mama-soacra si a fost delicios...reteta e pe la preparate din carne, parca...iepure cu masline...:D

Habib
11.02.2008, 11:52:03
iepurele se mai poate face si la ceaun.................sa taie bucati potrivite si se pune in ceaun, se acopera cu ulei si 2 cesti de apa si se pune la prajit..................se incearca din cand in cand carnea..............se serveste cu mujdei de usturoi si mamaliguta calda..............

pofta buna!!!!!!!

mayday
11.02.2008, 18:27:17
Cred ca reteta, cum zicea si Green_Eyes, e sa se marineze carnea ceva vreme... asta-toamna am fost la niste prieteni in week-end si un vecin ne-a adus mistret... l-am pus in vin cu condimente de vineri pina simbata seara cind a fost bagat la cuptor! :x

L-am mincat cu trei feluri de piure... broccoli, cartofi si dovleac... si sos de coacaze... :x

ALEX21A
11.02.2008, 18:36:32
am facut ciorbitza de mistret....din oase........a iesit ff buna si frageda carnea.....am lasat o in prealabil vreo 2 ore in apa cu otet.......

tatronez terenul pt un fel 2 cu mistret......:-"

paradise
12.02.2008, 13:05:39
MARINAREA VANATULUI

2l apa
2-3 linguri otet
zarzavat de supa
ceapa
usturoi
piper
2 foi de dafin
1/2l vin alb
sare

la 2l de apa se adauga 2-3 linguri de otet si 1/2l de vin.
se poate face marinata si numai in vin indoit cu apa.
acest amestec se fierbe cu tot felul de zarzavaturi crestate, ceapa, usturoi, boabe de piper, sare, foi de dafin.
caprioara nu se marineaza niciodata cu otet, ci numai cu vin.
carnea se asaza la marinat intr-un vas anume, care sa nu aiba smaltul sarit si niciodata in vas de arama.
vasul trebuie sa fie destul de mare, pt ca toata carnea sa fie acoperita de lichid.
dupa ce zarzavatul a fier bine in apa, de adauga otetul si vinul si se lasa sa mai deam cateva clocote.
se toarna totul peste carne.
marinata trebuie sa fie fierbinte, insa nu clocotita.
se acopera, infasurandu-se peste capac cu un servet gros, astfel incat aburul sa ramana inauntru. la marinat se lasa sa stea 3-4 zile.
carnea va imprumuta si va capata un gust si o aroma speciala, foarte apreciata de cunoscatori.

paradise
12.02.2008, 13:09:15
am facut ciorbitza de mistret....din oase........a iesit ff buna si frageda carnea.....am lasat o in prealabil vreo 2 ore in apa cu otet.......

tatronez terenul pt un fel 2 cu mistret......:-"

poti face tocana sau cu varza sau friptura.

carnea de porc mistret se tine neaparat la marinat si se pune mai mult otet sau vin decat la celalalt vanat (cu pene sau iepure/caprioara).
in general carnea de porc mistret se pregateste la fel ca si porcul domestic. ^:)^

ALEX21A
17.02.2008, 10:19:37
am facut,pt inceput,friptura marinata de mistret.........si a iesit,surprinzator,f buna si frageda.........;-)

am pus 1,5 kg de carne.........spalata,fara pielite,transata in 4 bucatele-muschiulet........

peste am pus vin rosu cat sa acopere toata carnea........3 frunze dafin,2 cepe potrivite feliute,6 catei usturoi feliute,boabe de piper,delikat......le am lasat la marinat la frigider(vasul acoperit cu staniol) cam 20 ore(mi se pare enorm sa tii in frigi carne 2-3 zile.....eu n o tin mult decongelata.........dc nu o marunez,o pregatesc destul de repede).............dupa am scos o din marinata,si am pus o intr un vas de yena cu ulei,cimbru,2 catei usturoi......1 h acoperit vasul si dupa descoperita sa se rumeneasca si stropit un pic cu sosul din vas.........

ALEX21A
25.02.2008, 13:19:48
detalii...............iepurasul e iesit yamyy si f fraged.......

cum l am gatit??

pai l am pus pt 2-3 ore la marinat in frigider......in vin rosu sec(se poate si alb..sec sau demisec)..........cu rondele de ceapa,piper boabe ,ierburi aromate........

>>dupa am scos carnea si am impanat o din loc in loc cu felii subtiri si mici de slanina usor afumata........si cu usturoi feliute.......am stropit o cu ulei ,mirodenii si la cuptor........spre sf am adaugat rosii decojite si putin patrunjel...

>>am mai facut intr un fel.....dupa marinare,am scos iepurele .....am calit usor 2 cepe tocate.......iepurele intr un vas yena,peste ceapa calita,1 ceasca apa si am pus capacul.........la cuptor 1 h si ceva.....apoi am adaugat o cana de vin cu ceva bulin si rondele de masline.....piper,delikat .....dupa gust......inainte de a stinge cuptorul am lasat 15 min fara capac sa se rumeneasca......:)