PDA

Versiunea completa : Greutate "ideala"

vio
06.12.2007, 15:57:22
Deschid acest topic starnita fiind de doi tineri care m-au oprit pe strada ca sa ma intrebe daca nu vreau sa ma "ingras sanatos" (ca ei ofera ceva "cure" etc) pentru ca au observat ca o parte din populatia romaniei este anorexica. Ideea e ca eu tocma o persoana slaba nu sunt... . Asadar stau si ma intreb... Sunteti multumite de greutatea voastra? si unde considerati voi "normalul"?(binenteles ca in functie de inaltime) .
Astept cu interes raspunsurile voastre.

MachuPicchu
06.12.2007, 16:00:07
Eu am 1,73 ... greutatea normala cica ar fi pe la 63 ... atat am acum, si am "sunculite" ... pt mine as zice un 58-60 kg. (depinde si daca ai o conformatie solita, osoasa)

mirunica
06.12.2007, 16:14:32
Eu am 1.65 si 45 de kg, dar nimeni nu mi-a zis ca as fi prea slaba!. eu consider ca sunt numai bine, asa cum sunt.

Pisu
06.12.2007, 17:48:08
Eu am 1,64m inaltime si vreo... nu stiu... ca nu ma cintersc... vreo 64-65 kg cred.... si mi se pare ca sint cit casa, dar acum vreo 3 ani, ajunsesem pe la 50 si ma simteam tot la fel... :-s Evident ca realitatea era alta si poate si acum este, dar eu asa ma simteam... asa ca nu stiu ce sa zic, cit ar fi "normal" sau "bine", cel putin in ceea ce ma priveste....

ALEX21A
06.12.2007, 19:27:43
despre greutatea ideala s a mai vb pe acest forum.......exista mai multe grafice,formule de calcul....indici de masa corporala....(unele au fost expuse cu timp in urma)....ideea e sa arati ok,sa te simti bine in pielea ta.......in ansamblu,greutatea ideala raportata la inaltime> diferenta dintre inaltime si greutate trebuie sa fie cam de 10 kg.......cel mult egala......(adica la 1,50 cm ..max 50 kg......ideal intre 40-50 kg).......

nuantele 'greutatii ideale' sunt mai complicate.....si conteaza f mult 'masa de grasime' si nu numai......

ayana2010
06.12.2007, 23:52:50
despre greutatea ideala s a mai vb pe acest forum.......exista mai multe grafice,formule de calcul....indici de masa corporala....(unele au fost expuse cu timp in urma)....ideea e sa arati ok,sa te simti bine in pielea ta.......in ansamblu,greutatea ideala raportata la inaltime> diferenta dintre inaltime si greutate trebuie sa fie cam de 10 kg.......cel mult egala......(adica la 1,50 cm ..max 50 kg......ideal intre 40-50 kg).......

nuantele 'greutatii ideale' sunt mai complicate.....si conteaza f mult 'masa de grasime' si nu numai......
nici chiar asa!!! eu ma uit la mine... am 1,74 si nu ar fi ideal sa am 64-74 de kg(serios!!!!!) ideal ar fi 57-62, zic eu

ALEX21A
07.12.2007, 13:12:25
nici chiar asa!!! eu ma uit la mine... am 1,74 si nu ar fi ideal sa am 64-74 de kg(serios!!!!!) ideal ar fi 57-62, zic eu

am spus ca depinde si de alti factori(sunt pers care arata bine la 'o inaltime egala cu greutatea'(sunt pers cu str osoasa mai grea,musculatura mai dezv si nu grasime in exces..... si altele din contra.....trebuie sa aiba chiar mai mult de 10 kg in minus ....cum spui ca e cazul tau).... .........eu vb,in general.....;;)

LORICICA
07.12.2007, 13:17:54
Eu cred ca sunt un pic cam slaba..am 1.67 inaltime si 47 greutate...

gabitza_86
07.12.2007, 13:41:41
eu am 1.75,iar greutatea ideala pt mine ar fii 65kg...dar mai am pana sa ajung la 65 mai trebuie sa slabesc vreo 10 kg.

allyy
07.12.2007, 14:20:22
Dupa mine, nu exista o formula standard dupa care ar trebui sa ne calculam greutatea ideala, pentru ca fiecare corp e diferit (unele avem oasele mai grele, altele avem muschii mai dezvoltati si tot asa). Din punctul meu de vedere, greutatea ideala este cea la care tu te simti cel mai bine, cea la care esti multumita de ceea ce vezi cand te uiti in oglinda, cea la care te iubesti si te accepti asa cum esti (asta, bineinteles, exclude cazurile extreme de anorexie sau de obezitate)

oana
07.12.2007, 14:37:30
a zis bine Mitutza cu indicele de masa corporala....insa trebuie luata in calcul si osatura, masa musculara...etc!
eu de ex. am 1,73 si 61 kg....si tot as mai da jos putintel numai=))

gabriela_rgh
08.12.2007, 04:47:23
Hmmmm....Eu am 1.67m si vreo 59 kg....Daca ar fi dupa mine m-asi simti ok in pielea mea pe la vreo 50 de kg.....Daca merg la medic imi zice ce e greutatea normala.M-asi declara multumita si pe la vreo 55 de kg....Dar acum la sarbatori cam slabe sansele de slabit!=)) =))

MaryT
08.12.2007, 10:04:40
eu am 1,80 si 57-58 de kg...si sunt perfecta :[email protected] 8-} :)) >:D< :x

cinezee
08.12.2007, 10:50:14
la fel de perfecta , la 1 .69 am 51 kg ....cam slaba sunt ....dar oasele ce mai cantaresc de mine ;))

Fluturas
08.12.2007, 11:06:59
eu am 1,80 si 57-58 de kg...si sunt perfecta :[email protected] 8-} :)) >:D< :x

normal! asa sunt divele, perfecte !\:D/ \:D/ \:D/

yra_kity
08.12.2007, 11:21:19
Buna fetelor,
Multe dintre voi isi fac probleme cum sa slabeasca, la mine problema e chiar invers. Am 1.65 si 48 kg si ma simt prea slaba. Multi prieteni imi spun ca arat ok si nu mai trebuie sa ma mai ingras, in schimb parintii , viitorii socri si al meu barbat ma bat la cap toata ziua sa mananc si sa mai pun cateva kg pe mine.
Eu ma simt bine asa cum sunt si nu stiu ce sa mai cred.
Pupici

helenita
08.12.2007, 11:25:49
eu la 1.63cm am ....59kg...ar mai trebui sa slabesc vreo 4-5 kg(mai ales ca vreau sa raman insarcinata si cica e mai bine sa ai o greutate mai mica decat cea normala)...dar e greu cu serviciul(stau tot timpul pe scaun:"> ), si mai ales ca acum vin sarbatorile...si mai greu:(
inainte de nunta am tinut o cura si ajunsesem la 54-55kg, dar pe urma am fost in luna de miere unde m-am cam desfatat:D ...si apoi serviciul...

ei lasa...noi sa fim sanatoase:)>-

MaryT
08.12.2007, 11:27:35
normal! asa sunt divele, perfecte !\:D/ \:D/ \:D/

absolut o:-) o:-) o:-) :> :> :> :D :D :x :x :x ;;) ;;) ;;)

danniella
08.12.2007, 11:37:42
eu am 1.67 si 48 kg...familia imi spune sa ma ingras si cunoscutii imi spun ca arat chiar bine.:-"

Pysycuta
08.12.2007, 12:13:05
Eu am 1.79 si am ajuns sa cantaresc 49 de kg.Din cauza stresului,emotiilor am slabit 5 kg si acum nu le mai pot pune la loc :(
Nu sunt multumita de mine,dar incerc sa ma accept asa cum sunt.
Ma gandesc ca nimeni nu este perfect si asta ma consoleaza >:D<

fifiri
08.12.2007, 20:39:58
eu am 1,60 si 52 kg. si nu-mi convine. as vrea sa mai slabesc cam 3 kg, dar e f greu. practic, eu numai cu sport as putea da jos (deja nu mananc prajeli, grasimi animale si vegetale, si nici cu dulciurile nu fac excese), si de sport n-am timp.

oricum, am avut si 47 kg, si tot ma consideram grasa. si asta din pricina ca am picioarele mai umflatele si nu am cum slabi la ele. asta insa nu ma mai deranjeaza. singura chestie e ca nu port fusta. dar in pantaloni, arat f bine (a se citi: sunt multumita de mine :[email protected]) .

Tzitzi_mic
09.12.2007, 12:09:36
Fata de voi eu sunt chiar grasa..am 1.63 si 63kg...ma mentineam si eu la 60de obicei,dar de vreo 3luni mi-i tot foame>:P si mai mananc si seara, cand vin de la aerobic. Probabil greutatea mea ideala ar fi vreo 55kg,dar atata am avut doar in timpul facultatii(cand mancam 3 mese pe zi dar nu se lega nik de mine). #-o

Andrusca81
06.02.2009, 21:49:12
Eu am 1.72 si 56 kg de cativa ani buni si cred ca asta e greutatea ideala pentru mine chiar daca par mai subtiratica...dar nu m-as simti deloc bine cu sunculite pe mine.Si eu stiu ca e ideal ar fi la 1.72 sa am 62 de kg...insa cred ca as fi cam calutz la greutatea asta...sincer!!!=))Nu cred ca ideal e sa fii nici prea slab dar nici prea gras,atat din pdv estetic dar si al sanatatii.;;)Eu daca nu as fi multumita de fizicul meu nu cred ca as lua de bune sfaturile de genul' trebuie sa te simti bine in pielea ta"...daca eu as simti ca de fapt nu ma simt bine.

otilik
06.02.2009, 22:25:12
Eu am 1.72 si 56 kg de cativa ani buni si cred ca asta e greutatea ideala pentru mine chiar daca par mai subtiratica...dar nu m-as simti deloc bine cu sunculite pe mine.Si eu stiu ca e ideal ar fi la 1.72 sa am 62 de kg...insa cred ca as fi cam calutz la greutatea asta...sincer!!!=))Nu cred ca ideal e sa fii nici prea slab dar nici prea gras,atat din pdv estetic dar si al sanatatii.;;)Eu daca nu as fi multumita de fizicul meu nu cred ca as lua de bune sfaturile de genul' trebuie sa te simti bine in pielea ta"...daca eu as simti ca de fapt nu ma simt bine.
heii la 1.72 si 62kg ai fi grasa.....eu am 1.72 si 58kg si tot mai merge sa dau jos vre-o 2 kg....cum spunea si o miresica de mai sus....problema mea e ca nu fac sport.mananc dietetic,dulciuri foarte rar,am renuntat la sucuri,dar.....f greu fara sport.am noroc ca fac zilnic masaj:|

kristinuta
06.02.2009, 22:32:42
hello! eu am 1.60 si 48-50 kg. cel mai bine ma simt intre 46-48, dar nu reusesc sa dau jos cele 2 randuri de grasime de pe burtica#-o
am avut si 54 si eram cam durdulie=)) , insa de vreo 3 ani sunt tot sub 50, asa ca m-am obisnuit. oricum, sanatatea e cea mai imp>:D<

Andrusca81
07.02.2009, 11:04:04
heii la 1.72 si 62kg ai fi grasa.....eu am 1.72 si 58kg si tot mai merge sa dau jos vre-o 2 kg....cum spunea si o miresica de mai sus....problema mea e ca nu fac sport.mananc dietetic,dulciuri foarte rar,am renuntat la sucuri,dar.....f greu fara sport.am noroc ca fac zilnic masaj:|
Hihihi...asha m-am gandit si eu, ca se zice ca asha ar fi ideal...insa in mod cert as fi cam plinutza.Eu am 56 de kg...si mi se pare ca arat bine..desii in opinia unora as mai putea adauga ceva,insa eu ma simt foarte bine asha.Eu deocamdata nu fac nici gym,nici nu mananc excesiv ,desi mananc chaorma si toate prajelile posibile...insa nu sunt o mare fana a dulciurilor :D.Dar daca as fi mai plinuta cu siguranta as fi f atenta la aspectul meu fizic si nu as consuma toate mancarurile care as sti ca mi l-ar schimba.Eu de exemplu cunosc cateva persoane mai plinute dar care mananca dulciuri in prostie...eu nu prea inteleg chestia asta!!!

siana
07.02.2009, 11:23:14
Hihihi...asha m-am gandit si eu, ca se zice ca asha ar fi ideal...insa in mod cert as fi cam plinutza.Eu am 56 de kg...si mi se pare ca arat bine..desii in opinia unora as mai putea adauga ceva,insa eu ma simt foarte bine asha.Eu deocamdata nu fac nici gym,nici nu mananc excesiv ,desi mananc chaorma si toate prajelile posibile...insa nu sunt o mare fana a dulciurilor :D.Dar daca as fi mai plinuta cu siguranta as fi f atenta la aspectul meu fizic si nu as consuma toate mancarurile care as sti ca mi l-ar schimba.Eu de exemplu cunosc cateva persoane mai plinute dar care mananca dulciuri in prostie...eu nu prea inteleg chestia asta!!!
da, intocmai, daca TU ai fi mai plinuta...ai avea grija de silueta ta, dar poate ca alte persoane fie nu sunt interesate sa slabeasca..fie sunt foarte pofticioase si gurmande...nu ai cum sa stii ce e in mintea celuilalt:)
ca sa ma intorc la subiect, eu am 1.65 si 49 kg, in partea de sus chiar sunt foarte slaba, mi se vad coastele=))toata lumea imi spune slabatura si face misto de mine ca ma ia vantul pe sus:D
eu, sincer, asi mai fi vrut sa slabesc un pic de la picioare dar merge greu...:Ddaca tin cura slabesc de sus in jos:))si la sala nu am avut timp sa ma duc, probabil de acum inainte o sa-mi fac timp si pentru asta:-p

ayana2010
07.02.2009, 11:40:21
nici chiar asa :)) din punctul meu de vedere, ”gras” incepe de la supraponderal si tine pana la obez. o aripioara sau o burticuta nu te transforma intr-o persoana grasa.... la o diferenta de 10 intre inaltime si greutate te poti numi normal sau plinut (depinde de conformatie), dar nu gras.
revenind la subiect, eu ma simt perfecta :D la 1,74 si 58kg.

Andrusca81
07.02.2009, 11:51:49
da, intocmai, daca TU ai fi mai plinuta...ai avea grija de silueta ta, dar poate ca alte persoane fie nu sunt interesate sa slabeasca..fie sunt foarte pofticioase si gurmande...nu ai cum sa stii ce e in mintea celuilalt:)
ca sa ma intorc la subiect, eu am 1.65 si 49 kg, in partea de sus chiar sunt foarte slaba, mi se vad coastele=))toata lumea imi spune slabatura si face misto de mine ca ma ia vantul pe sus:D
eu, sincer, asi mai fi vrut sa slabesc un pic de la picioare dar merge greu...:Ddaca tin cura slabesc de sus in jos:))si la sala nu am avut timp sa ma duc, probabil de acum inainte o sa-mi fac timp si pentru asta:-p

Ei...din cate am vazut arati foarte bine,dar probabil esti tu perfectionista. Pai nu vorbeam de persoanele care mananca de toate si observa ca se ingrasa ,dar nu sunt nici prea interesate de aspectul fizic...ciii de cele care papa chestii care ingrasa...dar care se si intereseaza de diete si sunt tristute ca nu slabesc,spun asta pentru ca am vazut persoane de genul.

Andrusca81
07.02.2009, 12:00:24
nici chiar asa :)) din punctul meu de vedere, ”gras” incepe de la supraponderal si tine pana la obez. o aripioara sau o burticuta nu te transforma intr-o persoana grasa.... la o diferenta de 10 intre inaltime si greutate te poti numi normal sau plinut (depinde de conformatie), dar nu gras.
revenind la subiect, eu ma simt perfecta :D la 1,74 si 58kg.
Pai la greutatea asta nici nu ai cum sa te simti altfel ;-).Si eu am 1.72 si 56...si chiar sunt slabutica...ma gandesc ca poate am si oasele mai greute, nu stiu...dar dintotdeauna am fost considerata o persoana mai mult slaba decat plinuta.

siana
07.02.2009, 12:26:09
Ei...din cate am vazut arati foarte bine,dar probabil esti tu perfectionista. Pai nu vorbeam de persoanele care mananca de toate si observa ca se ingrasa ,dar nu sunt nici prea interesate de aspectul fizic...ciii de cele care papa chestii care ingrasa...dar care se si intereseaza de diete si sunt tristute ca nu slabesc,spun asta pentru ca am vazut persoane de genul.
inseamna ca nu-si doresc cu adevarat sa slabeasca:))poate doar ”tânjește”;))
cine vrea cu adevarat..incearca si face tot posibilul sa reuseasca;))

evenstar
07.02.2009, 12:53:06
inseamna ca nu-si doresc cu adevarat sa slabeasca:))poate doar ”tânjește”;))
cine vrea cu adevarat..incearca si face tot posibilul sa reuseasca;))Mai, asa ziceam si eu, dar am vazut-o pe mama care a fost si la nutritionist, care i-a dat un regim absolut criminal, avea voie doar 800 g de alimente pe zi, si doar salata verde, mere, carne de vita, lapte degresat si inca ceva... si dupa o luna se tinea de pereti saraca, a respectat regimul intocmai, si a slabit 1,5 kg. Depinde si de dereglarile metabolice sau hormonale, de starea de sanatate...

otilik
07.02.2009, 13:08:52
Pai la greutatea asta nici nu ai cum sa te simti altfel ;-).Si eu am 1.72 si 56...si chiar sunt slabutica...ma gandesc ca poate am si oasele mai greute, nu stiu...dar dintotdeauna am fost considerata o persoana mai mult slaba decat plinuta.
si pe mine unii ma vad slaba,dar numai eu stiu ce colacel am sub bluza=))

cinezee
07.02.2009, 13:10:46
hopaa a iesit subiectul asta de la ''naftalina ''

eu dupa ce ca eram ca slabuta , mi s-a mai topit inca cam 1 kg , asa ca la 1.69 am cam 50 kg nu stiu u nde naiba se duc si de ce naiba nu pun pe mine

recunosc ca mi-ar placea sa pun putin pe mine , dar ma simt ok asa

arekichan
07.02.2009, 13:22:06
eu am pus vreo 10 kg din septembrie pana acu:-< rezultat: nu prea mai am cu ce sa ma imbrac. desi in general nu prea imi bat capul cu diete, acu am doar 2 posibilitati:ori imi shimb 90% din garderoba, ori fac regim.#-o
nici nu stiu dca sunt in stare sa fac un regim:simpla idee de a renunta la o prajitura ptr ca are prea multe calorii....:((:((
la 1,60 m ar trebui sa am cam 50 kg - azi dimineatza cantarul indica 61,5 kg

bonnye
07.02.2009, 13:48:26
eu pana acum cateva luni aveam 49 de kilograme la 1, 73..cam asa..pe mine stresul ma slabeste..si avand in vedere ca am avut bac-ul....am slabit...si tot timpul knd aveam vacanta de vara mai puneam ceva pe mine...dar knd incepea scoala :| slabeam...ei, acum k nu mai invat si nu mai sunt stresata, stau mai mult acasa si am un program de masa normal, am pus cateva kile ;)) am 53-54, si sunt foarte multumita..acum pot zice si eu ca arat normal...si mai ales, inainte, fiind slaba si mai putin inzestrata cu bust,,va puteti imagina ce "nu aveam" =)) acum am si eu ceva sani..si inca mai cresc...:> bine, nu pot sa ma laud cu mai mult de 86 [cred, k nu m-am masurat] la bust, dar e un inceput :-B si eu nu pun prea repede pe mine,,,iar knd pun dau repede jos...:D

Andrusca81
07.02.2009, 13:51:28
si pe mine unii ma vad slaba,dar numai eu stiu ce colacel am sub bluza=))
I see....eu acum nu militez pentru persoanele cu silueta neaparat, daaaar macar sa iti vina hainele din dulap..ma gandesc ca asta e un ideal ushor de atins.Eu nu pot spune ca am vreun colacel,dar fiind obisnuita cu silueta mea dintotdeauna...ceva ceva parca vad asha ...numai ca atunci cand ma plang ca am un asha zis colacel...sotul rade si zice" Dar vrei sa fii numai piele si os???" Eu am tinut numai diete de ingrasat,pentru ca slabesc foarte repede daca nu mananc prea mult intr-o zi...si mooor cand vad ca imi stau hainele ca pe gard:D.Daca as simti ca ma ingras cred ca as lua masuri in secunda 2 ,asta e clar.

alina_si_cristi
07.02.2009, 14:17:39
eu dupa ce ca eram ca slabuta , mi s-a mai topit inca cam 1 kg , asa ca la 1.69 am cam 50 kg nu stiu u nde naiba se duc si de ce naiba nu pun pe mine

recunosc ca mi-ar placea sa pun putin pe mine , dar ma simt ok asa

si eu sunt in aceeasi situatie 1.69 si 50 kg.pun greu pe mine si dau jos foarte usor.ma slabesc stresul si oboseala.sper sa mai pun cateva pana la nunta sa imi stea rochia bine :D...dar la cat stres este inainte,sa nu cumva sa slabesc mai mult :))

otilik
07.02.2009, 14:19:20
I see....eu acum nu militez pentru persoanele cu silueta neaparat, daaaar macar sa iti vina hainele din dulap..ma gandesc ca asta e un ideal ushor de atins.Eu nu pot spune ca am vreun colacel,dar fiind obisnuita cu silueta mea dintotdeauna...ceva ceva parca vad asha ...numai ca atunci cand ma plang ca am un asha zis colacel...sotul rade si zice" Dar vrei sa fii numai piele si os???" Eu am tinut numai diete de ingrasat,pentru ca slabesc foarte repede daca nu mananc prea mult intr-o zi...si mooor cand vad ca imi stau hainele ca pe gard:D.Daca as simti ca ma ingras cred ca as lua masuri in secunda 2 ,asta e clar.
e foarte bine ca slabesti repede...esti norocoasa.de aceea iti este si usor sa zici ca daca ai vedea ca pui pe tine imediat ai lua masuri....din pacate sunt fete care se chinuie foarte mult sa-si pastreze silueta sau sa slabeasca un kg....inainte si eu mancam tot ce-mi doream indiferent de ora,acum.....mai ocolesc frigiderul pentru ca se vede imediat:-sdaca nu m-as abtine si as manca tot ce as dori in cateva luni cred ca as ajunge obeza:((

siana
07.02.2009, 15:43:24
Mai, asa ziceam si eu, dar am vazut-o pe mama care a fost si la nutritionist, care i-a dat un regim absolut criminal, avea voie doar 800 g de alimente pe zi, si doar salata verde, mere, carne de vita, lapte degresat si inca ceva... si dupa o luna se tinea de pereti saraca, a respectat regimul intocmai, si a slabit 1,5 kg. Depinde si de dereglarile metabolice sau hormonale, de starea de sanatate...
perfect de acord cu tine:)dar noi vb de persoane care isi doresc sa slabeasca dar mananca dulciuri, alimente care ingrasa..care nu tin regim, care nu au grija;)) dar ele isi doresc si ”sufera” pt ca nu reusesc sa slabeasca
stai linistita ca am avut si eu perioade in care mancam 3 mere pe zi si ma ingrasam:-< imi era metabolismul dat peste cap:-"

reeman
07.02.2009, 15:48:15
Vorbind de greutatea ideala, a mea ar trebui sa fie 53 kg! Cu atatea kg se simte corpul meu cel mai bine, doar ca in prezent am cu 3 in plus:D ! Deci la 1,63 am 56 de kg! Naaspa, dar ce sa-i faci daca am tot papat diverse dulcegarii:"> ! oricum eu daca nu exagerez cu dulciurile si pastele fainoase reusesc sa ma mentin! Nu ma dau in vant dupa sosuri, tocaturi si grasimi, etc. In schimb mor dupa ciocolata si alte asemenea!

Cami_
07.02.2009, 17:38:39
Eu am 1.56 si 53 de kg :"> Ideal pentru mine ar fi 48 Kg :-<si nu pot ajunge la ele prea usor. De obicei am grija ce mananc dar nu slabesc, doar ma mentin... Cred ca sportul m-ar ajuta, dar nu prea e de mine...

Dar sunt o "plinuta" foarte draguta ;;)

Andrusca81
07.02.2009, 19:32:00
e foarte bine ca slabesti repede...esti norocoasa.de aceea iti este si usor sa zici ca daca ai vedea ca pui pe tine imediat ai lua masuri....din pacate sunt fete care se chinuie foarte mult sa-si pastreze silueta sau sa slabeasca un kg....inainte si eu mancam tot ce-mi doream indiferent de ora,acum.....mai ocolesc frigiderul pentru ca se vede imediat:-sdaca nu m-as abtine si as manca tot ce as dori in cateva luni cred ca as ajunge obeza:((
Sunt sigura ca arati foarte bine...si probabil vei arata asha mereu pentru ca esti preocupata de acest aspect.
Norocoasa??!!! ..Cred ca in primul rand sunt norocoasa prin faptul ca nu sunt innebunita dupa dulciuri ( daca as fi si mai plinuta cred ca nici nu m-as mai uita la ele =)),imi sunt indiferente).In general nu mananc foarte mult..si daca o fac,o fac pentru a ma ingrasa =)),logic de altfel.
>:D< " plinutelor" dragutze!!!!

Babutza
15.02.2009, 14:46:51
eu am 1.69 si 54 55 de kg....ma invart cu astea de 3 ani :) nu ocolesc frigidere si nu mananc dulciuri ca nu`mi plac.. piperat chilli....boia...this things ...sper sa si raman asa ever<:-P(:|

mihaana
15.02.2009, 17:37:50
Eu am 1,69 m si 57-58 de kg. Si nu-mi place, am facut solduri, trebuie sa scap cumva de ele:((

chani
15.02.2009, 18:19:38
;;) eu am 1,75 si 64 kg si bineinteles ca si eu am facut niste aripioare destul de "consistente" ;)) si as cam vrea sa ajung pe la 57-58 kg :D dar :)) nu prea reusesc , de abia am slabit 2 kg ;;)

Babutza
15.02.2009, 18:23:52
;;) eu am 1,75 si 64 kg si bineinteles ca si eu am facut niste aripioare destul de "consistente" ;)) si as cam vrea sa ajung pe la 57-58 kg :D dar :)) nu prea reusesc , de abia am slabit 2 kg ;;)

pls pls dai mie inaltimea ta :-$ :"> <:-P

chani
15.02.2009, 18:26:10
ia-oooooooo ca e cosmarul vietii mele =)) de asta am si tendinta sa merg cocosata :)) noroc cu al meu sot ca este inalt ;)) sa mai pot purta si eu ca omu tocuri ;;)

Babutza
15.02.2009, 18:31:57
ia-oooooooo ca e cosmarul vietii mele =)) de asta am si tendinta sa merg cocosata :)) noroc cu al meu sot ca este inalt ;)) sa mai pot purta si eu ca omu tocuri ;;)

a meu are 1 ,83 1,84 cam asa...eu fara tocuri,...se vede ca e mai inalt...cu tocuri e ok :D:D as vrea sa fiu putin mai inalta :D

0itzu
11.03.2009, 14:15:18
eu am 1.68 - 1.69 si 49 de kg. Vreau sa ajung pe la 52 maxim dar pt asta fac sala. Oricum nu am avut niciodata probleme cu greutateasi nici nu am avut peste 49 de kg. Sunt destul de activa si foarte energica, daca nu imi consum energia nu ma simt bine, incep sa am cosmaruri noaptea sunt mai depresiva ;))

miresicamica
11.03.2009, 20:16:26
Eu am 1,68 si 57kg,dar cel mai bine ma simt la 55kg.>:D<

dana33
12.03.2009, 10:10:12
eu am 1,65 si 54kg.vreo 10ani m-am mentinut la 50kg.

CONT-INCHIS-049
07.04.2009, 22:24:55
Sunt sigura ca arati foarte bine...si probabil vei arata asha mereu pentru ca esti preocupata de acest aspect.
Norocoasa??!!! ..Cred ca in primul rand sunt norocoasa prin faptul ca nu sunt innebunita dupa dulciuri ( daca as fi si mai plinuta cred ca nici nu m-as mai uita la ele =)),imi sunt indiferente).In general nu mananc foarte mult..si daca o fac,o fac pentru a ma ingrasa =)),logic de altfel.
>:D< " plinutelor" dragutze!!!!

Si eu sunt innebunita dupa dulciuri, o data pe saptamana tot fac ceva bun/dulce sau daca nu trebuie sa am in casa , nu trece zi sa nu pap....eu de fapt pap mancarea rapid , nu tot normal (si ii zic lu iuby ca nu mai pot sa pap si el ma intreaba "dar desert vrei?", euuu "daaaaaaaaaa" si el imi zice "dar parca ziceai ca nu mai poti papa", dar pt desert imi fac room:)) ) pt ca stau cu gandul la desertul de dupa masa. Eu am 1.66 si 50 kg, greutatea ideala la mine ar trebui sa fie 56 kg, dar ma simt bine asa, iuby ma vrea cu 3.-4 kg in plus:))

miresicamica
11.04.2009, 12:26:14
Si eu sunt innebunita dupa dulciuri, o data pe saptamana tot fac ceva bun/dulce sau daca nu trebuie sa am in casa , nu trece zi sa nu pap....eu de fapt pap mancarea rapid , nu tot normal (si ii zic lu iuby ca nu mai pot sa pap si el ma intreaba "dar desert vrei?", euuu "daaaaaaaaaa" si el imi zice "dar parca ziceai ca nu mai poti papa", dar pt desert imi fac room:)) ) pt ca stau cu gandul la desertul de dupa masa. Eu am 1.66 si 50 kg, greutatea ideala la mine ar trebui sa fie 56 kg, dar ma simt bine asa, iuby ma vrea cu 3.-4 kg in plus:))
:)) :)) :))Pentru desert este si la mine loc mereu.
Si cand mergem la ai mei in weekend primul lucru ii intreb ce au dulce ca sa stiu cat si ce mananc,astfel incat sa intre si dulcele in stomacel.:D

maryus_cd
14.09.2009, 18:41:08
Pentru Miresici Si Miresoi;-)

CUM SLABIM SI CUM NE MENTINEM IN FORMA PENTRU LA NUNTA SI DUPA NUNTA
Regimului Alimentar Dietetic "SCARSDALE" L-A URMAT CINEVA?
ESTE RECOMANDAT SAU....MURIM
CE SFATURI DIETETICE AVETI SI IMI PUTETI DA?

maryus_cd
14.09.2009, 18:49:18
Regulile de Baza ale Regimului Alimentar Dietetic "SCARSDALE":
• Acestea sunt simple. Consulta-le ori de cate ori esti in dubiu.
• Mananca exact ceea ce prevede regimul. Nu inlocui nici unui aliment.
• Abtine-te de la orice bautura alcoolica.
• Intre mese, daca iti este foame, mananca doar morcovi sau telina, pe saturate daca vrei.
• Singurele bauturi permise sunt cafeaua obisnuita sau decafeinizata fara zahar, frisca sau lapte; ceaiul; apa gazoasa (cu lamaie, daca doresti); si bauturile acidulate dietetice cu orice aroma. Poti bea lichide oricat de des vrei.
• Prepara-ti toate salatele fara ulei, maioneza sau alte sosuri bogate in grasimi. Nu folosi decat lamaie si otet, vinegreta sau sos cu mustar.
• Mananca legumele proaspete fara unt, margarina sau alte grasimi; poti sa le pui suc de lamaie.
• Toate carnurile trebuie sa fie foarte slabe; inlatura orice urma de grasime vizibila. La pui si la curcan da pielea deoparte.
• Nu este nevoie sa consumi toate alimentele prevazute in meniu, dar nu inlocui nici un aliment cu altul. Trebuie sa respecti combinatiile de alimente indicate.
• Nu-ti supraincarca niciodata stomacul. Cand te simti satul(a), Opreste-te!
• Nu tine regimul mai mult de 14 zile la rand.
• Pregateste un tabel de 14 zile pentru a-ti supraveghea scaderea in greutate:
Plan alimentar

Luni
MIC DEJUN: Cafea sau ceai cu îndulcitor artificial si &frac12; grepfrut
PRANZ : Orice cantitate de carne macra de vita, pui sau peste + salata de rosii + cafea sau ceai
CINA: Peste la gratar + salata de laptuci si rosii + grepfrut sau pepene galben

Marti
PRANZ : Orice cantitate de salata de fructe + cafea
CINA : Hamburger (fara paine) + orice cantitate de legume gatite

Miercuri
PRANZ : Salata de ton + grepfrut sau pepene
CINA : 2 cotlete de porc (fara grasime) + salata de verdeturi + cafea

Joi
MIC DEJUN Cafea sau ceai cu îndulcitor artificial si &frac12; grepfrut
PRANZ 2 oua + branza de vaci + 85g dovlecel + o felie de paine prajita + cafea
CINA Pui la gratar (cu sau fara piele) + spanac + cafea

Vineri
PRANZ : Orice cantitate de parmezan + spanac + o felie de paine prajita
CINA: Peste la gratar + legume gatite sau salata de verdeturi + o felie de paine prajita

Sambata
MIC DEJUN: Cafea sau ceai cu îndulcitor artificial si &frac12; grepefrut
PRANZ: Orice cantitate de salata de fructe + o cafea
CINA : Pui la gratar (cu sau fara piele) + salata de laptuci si rosii+ grepfrut sau pepene galben+ cafea

Duminica
MIC DEJUN: Cafea sau ceai cu indulcitor artificial si &frac12; grepfrut
PRANZ : Pui cald sau rece + salata de laptuci si rosii + grepfrut sau pepene galben + cafea
CINA: Carne macra de vita + salata amestecata (rosii, laptuci, verdeturi, morcovi, telina) + cafea

In cea de-a doua saptamana de regim repeta toate meniurile din prima saptamana. Daca dupa paisprezece zile de regim tot mai trebuie sa scazi in greutate, urmeaza in continuare atat cat este necesar, dar mimim doua saptamani programul “Mananca pastrandu-ti supletea”, care este explicat in continuare. De fapt este un mou mod de alimentatie sanatos, care poate fi urmat oricat de mult timp fara nici un pericol.

Recomandarea mea este ca in timpul sau imediat dupa cele 2 saptamani de dieta sa faci 10-12 sedinte de bioenergie pentru reglarea energetica a glandelor specifice.

2.
Instructiunile Programului “MANANCA SI PASTREAZA-TI SUPLETEA”:
Cele doua saptamani consacrate RAD Scarsdale it vor fi permis nu numai sa pierzi in greutate, ci si sa iti schimbi fara complicatii obiceiurile alimentare, datorita meniurilor prescrise, care sunt sarace in grasimi si hidrati de carbon si, prin urmare, sarace in calorii.
Daca esti la fel ca majoritatea celor care au urmat RAD Scarsdale, inseamna ca ai capatat, fara sa-ti dai seama, un anumit gust pentru o hrana mai sanatoasa, mai putin bogata in calorii, in substante grase si in hidrati de carbon, precum si o aversiune fata de mesele prea copioase si alimentele prea dulci si prea bogate in calorii. Acesti doi factori iti vor face mai placuta si mai usoara sarcina de a urma programul “Manaca si pasteaza-ti supletea”.
Linia de conduita ce trebuie urmata e foarte simpla. Acest program cuprinde o gama de alimente mult mai larga decat primul. Pentru a va convinge, studiaza lista restrictiilor enumerate mai jos. Nu te razvrati in fata rutinei pe care iti cer s-o respecti; te asigur ca iti vei atinge scopul usor, fara nici un pericol.
Iata deci in ce consta acest regim “Manaca si pastreaza-ti supletea ”.

Lista restrictiilor:
• Nu mai mult de doua felii de paine neagra sau Graham pe zi.
• Fara zahar, dar sunt permisi inlocuitorii de zahar.
• Fara cartofi, paste fainoase sau alimente pe baza de faina.
• Fara produse lactate bogate in materii grase.
• Fara dulciuri sau deserturi (cu exceptia celor cu gelatina, fara zahar, si a fructelor).
• Consum redus de alcool: 4,5 cl. de alcool pe zi, sau 13 cl. de vin sec, sau 23 cl. de bere cu putine calorii (sa nu bei bere obisnuita).

Alimentele interzise:
Alimentele interzise care urmeaza ar trebui s-ti raspunda la toate intrebarile pe care ti le-ai putea pune:
• Fara zahar, dar poti folosi inlocuitori.
• Fara smantana.
• Fara lapte integral; bea lapte degresat sau lapte cu 2% grasimi daca vrei, dar cu moderatie.
• Fara inghetata, nici cu frisca, nici cu lapte; fara serbeturi sau produse care contin zahar sau smantana de lapte.
• Fara prajituri, tarte, biscuiti, jeleuri dulci, dulceturi, bomboane si ciocolata.
• Fara cartofi, orez, cartofi dulci, fasole uscata, avocado.
• Fara spaghete, macaroane sau alte produse asemanatoare, taitei sau alimente pe baza de gris.
• Fara carnati, parizer, salam, mezeluri de orice fel, etc., sau carnuri grase.
• Fara deserturi facute cu zahar; poti manca deserturi cu gelatina, cu orice aroma.
• Fara sosuri satioase, fara maioneze sau alte condimente de acest gen.
• Fara unt, margarina, ulei, slanina sau substante grase, indiferent care; nici pentru gatirea alimentelor, nici pentru pus pe paine, nici pentru asezaonari.
• Fara unt de arahide.
• Nu mai mult de doua felii de paine pe zi si, de preferinta, paine neagra, sau Graham.

Alimente diverse permise:
Studiaza cu atentie lista de alimente excelente pe care le permite acest program. Ea cuprinde o mare diversitate de alimente delicioase, care iti vor satisface apetitul:
• Un pahar de alcool (fara zahar) pe zi, daca doresti: 4,5 cl. de bautura tare (whisky, vodca, gin, rom sec, coniac sau altele) sau 13 cl. de vin sec. Fara lichioruri dulci. Fara cocktailuri cu bauturi dulci. Un Manhattan sec sau un Martini sec sunt permise. Fara amestecuri cu bauturi acidulate dulci: numai bauturi acidulate dietetice sau apa gazoasa.
• Toate vinurile seci – roze, albe, negre – precum si sampanie sau cherry sec. Fara vin de Porto, de Murfatlar sau alte vinuri dulci. Este permisa numai berea cu putine calorii .
• Orice carne slaba , servita calda sau rece: vita berbecut, vitel, jambon slab si porc. Curata intotdeauna orice urma de grasime inainte de a manca.
• Pui si curcan , cald sau rece, gatit dupa diverse retete, dar niciodata prajit. Curata intotdeauna orice urma de grasime inainte de a manca.
• Toate felurile de peste proaspat sau congelat; evita insa conservele cu sosuri bogate in calorii. Pregateste-l dupa gust, dar fara a folosi niciodata unt, margarina, ulei sau alte substante grase.
• Fructe de mare de tot felul: creveti, scoici, homar, crab.
• Oua (nu mai mult de trei pe saptamana) pregatite dupa fantezia proprie, dar fara unt, margarina, ulei sau alte substante grase. Varietatea ramane mare: oua batute, omleta, oua fierte moi, tari, ochiuri (in putina supa de pui din concentrat sau facute intr-o tigaie de teflon).
• Branzeturi – branza de vaci obisnuita, degresata, cascaval de tot felul, Camembert; pe scurt, aproape toate branzeturile.
• Supe, ciorbe cu legume, carne, peste, pasare; dar fara smantana sau lapte integral si fara grasime.
• Legume – portii generoase, dupa placul inimii.
• Fructe – mere, portocale, pere, cirese, prune, struguri, grapefruit, pepene galben, pepene verde.
• Sucuri de fructe si de legume, dar numai din cele la care nu s-a adaugat zahar – suc de mere, de portocale, de grapefruit etc. Sunt permise sucul de rosii si de legume, fara zahar.
• Nuci sunt permise, dar cu moderatie.
• Painea este permisa, dar trebuie sa te limitezi la doua felii pe zi. Pentru a varia putin, din cand in cand poti manca si altfel de paine: chifle, de exemplu, dar cu conditia de a nu mânca mai mult de doua pe zi si sa nu fie dulci.
• Jeleuri si gemuri de fructe, fara zahar, pot fi mancate cu moderatie.
• Salatele , facute cu toate legumele verzi pe care le gasesti si in orice cantitate, sunt recomandate. Poti sa le asezonezi cu vinegreta cu putine calorii (nu mai mult de 15 calorii la o lingura) sau cu lamaie, otet si amestecuri fara ulei.
• Bauturi , calde sau reci, cat doresti – cafea, ceai, bauturi acidulate dietetice, fara zahar. Nu folosi niciodata zahar, dar inlocuitorii sunt permisi. Daca vrei, poti pune in cafea sau ceai lapte degresat sau cu putine grasimi.
• Condimente – ketchup, sos cocktail, mustar, hrean, marinate, masline de tot soiul – sunt permise, dar cu moderatie.
• Ierburi, condimente , dupa gust.

DECI A URMAT CINEVA ASA CEVA?:-w :-SS :-p :)>- ;-)

zoridezi11
14.09.2009, 22:06:07
Incep sa cred ca nu esti mire ci miresica...:-? :-? Nu ca ar fi de rau...

Eu am slabit din martie si pana iulie-august 17 kg cu Dieta Rina (http://forum.oneden.com/topic/3248-dieta-de-90-de-zile-partea-2/page__pid__59690__st__0&#entry59690). Mult succes si vointa in orice intreprinzi. :)>- :)>- ;-) ;-)

maryus_cd
14.09.2009, 22:32:42

Eu am slabit din martie si pana iulie-august 17 kg cu Dieta Rina (http://forum.oneden.com/topic/3248-dieta-de-90-de-zile-partea-2/page__pid__59690__st__0&#entry59690). Mult succes si vointa in orice intreprinzi. :)>- :)>- ;-) ;-)
te indoiesti degeaba si sincer iti spun o miresica mi-a recomandat forumul si am vaz ca sunt lucruri foarte utile care te pot ajuta si de aia mi-am fac cont cat despre slabit citeam undeva prin foprum ca si miresoii ar trtebui sa slabeasca si de aia mi-am pus si eu intrebarea ptr ca am burtika si as vrea sa scap de ea:D

zoridezi11
15.09.2009, 01:03:01
te indoiesti degeaba si sincer iti spun o miresica mi-a recomandat forumul si am vaz ca sunt lucruri foarte utile care te pot ajuta si de aia mi-am fac cont cat despre slabit citeam undeva prin foprum ca si miresoii ar trtebui sa slabeasca si de aia mi-am pus si eu intrebarea ptr ca am burtika si as vrea sa scap de ea:D

Cred ca o dieta echilibrata, mai putine grasimi si fainoase, plus sala te poate ajuta. Incearca sa nu combini carbohidratii (fasole, cartofi, orez) cu proteine sau grasimi. Pe mine asta ma ajuta. Depinde acum si cat de mult vrei sa slabesti.Voi aveti noroc ca barbatii slabesc f usor. Al meu viitor sot daca nu mananca de cel mutin 3-4-5 ori pe zi mancare, nu gustari, slabeste imediat. Si nu are nevoie. Asa am o ciuda pe el:-w :-w

ingerash_mic
15.09.2009, 07:23:57
Eu una nu am de gand sa tin nicio dieta de slabit.Mai degraba as vrea sa ma mai ingras vreo 2kg,chiar 3.Oricum noi femeile ca si barbatii suntem frumosi oricum

danusza
15.09.2009, 09:12:54

:O 17 kg???
Felicitari pentru performanta si vointa!!!!
Eu nu am tinut niciodata cura de slabire. Nu am prea multe kg in plus (dar tot as vrea sa scap de ele cumva) dar mi-e teama ca m-as putea ingrasa mai tare dupa o dieta 8-|
Eu am zis ca o sa incerc sa ma duc la sala...sa vedem ce iese :)

alina512
16.09.2009, 10:25:07
Pentru Miresici Si Miresoi;-)

CUM SLABIM SI CUM NE MENTINEM IN FORMA PENTRU LA NUNTA SI DUPA NUNTA
Regimului Alimentar Dietetic "SCARSDALE" L-A URMAT CINEVA?
ESTE RECOMANDAT SAU....MURIM
CE SFATURI DIETETICE AVETI SI IMI PUTETI DA?

Mie orice dieta mi se pare o mare tampenie. De ce nu incercati pur si simplu sa aveti un stil de viata sanatos, adica sa nu va infometati, sa mancati multe fructe si legume, sa aveti mese regulate, dar fara grasimi, fara prajeli, cat mai putine dulciuri si fainoase si nu in ultimul rand o mentalitate buna - totul porneste de la creier.
Datorita stilului meu de viata sanatos eu nu am probleme de greutate si daca ma ingras in concediu de obicei (mancare si odihna, mai ales la all inclusive), dau jos acele kg imediat ce vin din concediu. Eu sunt insarcinata in 3 luni ci ceva si nu am pus nici macar 0.5 kg pe mine. ;-)
E mai sanatos asa - intrebati orice medic, nu intai ne ingrasam si apoi tinem diete sa slabim ci MANCATI SANATOS.

apricot
17.09.2009, 18:24:56
Buna,

Eu am 1.67 m si 55 kg...imi doresc sa mai slabesc 1-2 kg...

laiurita
17.09.2009, 23:54:20
Buna,

Eu am 1.67 m si 55 kg...imi doresc sa mai slabesc 1-2 kg...

Eu cred ca stai foarte bine, dar pana la urma trebuie sa te simti tu bine. Adevarul este ca eu la 1.69 m m-am simtit cel mai bine cand aveam 54 kg. Acum, din pacate, am 61 :-< Dar sper ca pana la nunta sa ajung inapoi la greutatea "ideala" :)

iolanda889
18.09.2009, 08:34:42
Eu am 1,75 si 62 kg, la nunta am avut 59 (slabisem cred de la stres) si mi se parea excelent, dar aste e, in saptamana de miere am pus la loc (am dormit mult si am mancat mereu cu pofta, cred ca de la aer)...mi-ar placea sa ajung din nou la 58-59, trebuie sa ma straduiesc un pic!

alecssandra
18.09.2009, 10:26:53
Eu am 1.70 si 50 de kg,desi toata lumea imi spune ca sunt prea slaba inclusiv iubitul meu care ma toaca la cap sa manac sa ma ingras,eu ma simt excelent asa,mai ales ca pap de toate si la orice ora,am perioade cand ma trezesc noaptea si mananc ca mi-e foame si daca nu pap nu pot dormi toata noaptea.

Brandusa_a
29.09.2009, 20:12:21
Eu am 1.70 si 56 kg. Incerc de ceva vreme sa mai pun cateva kg, familia ma bate la cap ca sunt prea slaba. Nu ma prea atrag dulciurile si daca sunt stresata slabesc imediat. Vad ca la topicul asta mai sunt persoane care sunt in situatia mea.

Habib
30.09.2009, 07:52:10
eu am 1,72 si 55kg!

cristoiash
30.09.2009, 08:18:27
Ce ti-e si cu obsesia asta cu greutatea ...

Eu am 1,54m si 59 kg dupa nastere. Nu tin diete, slabesc incetisor. Greutatea mea ideala este de 55-56kg. Mai jos de 55 arat ca pe patul de moarte.

Crisro
30.09.2009, 16:42:28
Raportez si eu 1.62 in inaltime si 44 de kg...cel mai mult am avut 49...ideal mi se pare la 45-46 (iarna pe acolo ma situez-vara in schimb sunt pe la 43 de kg...):*

oana_mis
09.10.2009, 15:01:21
am 1.72 si 58 kg..si eu ma simt f bn asa...poate daca mai dau 2 kg e si mai bn :P

dianaruxi
03.11.2009, 12:16:50
eu am 1.68, si 67 kg nu imi place de mine, inainte eram slaba aveam vreo 56kg, mentionez ca am oase grele si de aia nu se vede asa mult pe cat am. Lumea zice ca arat ok, dar mie nu-mi place. am facut sunculite pe la solduri si aipioare la fund, si ma doare celulita cand stau jos. Eu eram la 56 kg la greutatea ideala.

michelle_N
03.11.2009, 14:07:57
Eu am 1.59 - 1.60m si 45 kg acum, iar vara cam 44 kg. Cred totusi ca am oasele cam grele, pt ca par cam slaba si eu mananc destul de mult.

MissSwan
28.11.2009, 21:21:37
Eu ma ghidez dupa indicele de masa corporala. Mi se pare o metoda rationala de a calcula greutatea ideala (trebuie sa fie undeva intre 18.5 si 25 pt a fi considerata o greutate sanatoasa). Eu am 1.65 si vreo 55 de kg momentan, dar vreau sa slabesc pana la 51 kg. Asa ma simt eu cel mai bine.;;)

maryus_cd
02.12.2009, 18:54:47
Mie orice dieta mi se pare o mare tampenie. De ce nu incercati pur si simplu sa aveti un stil de viata sanatos, adica sa nu va infometati, sa mancati multe fructe si legume, sa aveti mese regulate, dar fara grasimi, fara prajeli, cat mai putine dulciuri si fainoase si nu in ultimul rand o mentalitate buna - totul porneste de la creier.
Datorita stilului meu de viata sanatos eu nu am probleme de greutate si daca ma ingras in concediu de obicei (mancare si odihna, mai ales la all inclusive), dau jos acele kg imediat ce vin din concediu. Eu sunt insarcinata in 3 luni ci ceva si nu am pus nici macar 0.5 kg pe mine. ;-)
E mai sanatos asa - intrebati orice medic, nu intai ne ingrasam si apoi tinem diete sa slabim ci MANCATI SANATOS.
am mancat sanatos aprox 1 luna si am slabit 4 kg si deja pot spune ca ma simt mai bine...

alina512
03.12.2009, 06:46:08
am mancat sanatos aprox 1 luna si am slabit 4 kg si deja pot spune ca ma simt mai bine...

Ma bucur pentru tine, la mine functioneaza stilul de viata sanatos. ;;)

maryus_cd
03.12.2009, 08:21:54
da e cel mai bine ...fara sa te fortezi cu diete de toate felurile de la niscavai profesionisti...nu ma indoiesc de ei dar cvonsideri c daca stii sa ai grija de tine si sanatatea ta e cel mai bun mod de a trai intr-o lume si asa poluata si plina de stres

MariaMihai
07.12.2009, 20:25:02
am auzit ca pentru a fi "perfecta". trebuie sa ai cu 10-13 kg mai putin raportat la inaltime.Acum, nu stiu cat e de adevarat,dar depinde si de greutatea oaselor.

helenita
07.12.2009, 20:57:07
am auzit ca pentru a fi "perfecta". trebuie sa ai cu 10-13 kg mai putin raportat la inaltime.Acum, nu stiu cat e de adevarat,dar depinde si de greutatea oaselor.

depinde si de conformatie...

la barbati e mai bine, daca au de ex 1.80m trebuie sa aiba 80 kg,simplu nu?
vrem si noi:))

alecssandra
16.12.2009, 10:40:17
eu am 1.68, si 67 kg nu imi place de mine, inainte eram slaba aveam vreo 56kg, mentionez ca am oase grele si de aia nu se vede asa mult pe cat am. Lumea zice ca arat ok, dar mie nu-mi place. am facut sunculite pe la solduri si aipioare la fund, si ma doare celulita cand stau jos. Eu eram la 56 kg la greutatea ideala.

Poate pare stupid ce intreb,dar e prima data cand aud.Celulita doare?:O

michelle_N
16.12.2009, 10:54:34

Da, celulita doare. Ma rog, e impropriu spus, de fapt pielea devine dureroasa la atingere, dar asta se intampla in general doar in stadiile 3 si 4, mai ales 4 (cand se formeaza macronodule).

alecssandra
16.12.2009, 10:57:19
Da, celulita doare. Ma rog, e impropriu spus, de fapt pielea devine dureroasa la atingere, dar asta se intampla in general doar in stadiile 3 si 4, mai ales 4 (cand se formeaza macronodule).

Am inteles,merci de explicatii,chiar nu stiam:*

michelle_N
16.12.2009, 10:59:40
Am inteles,merci de explicatii,chiar nu stiam:*

Cu placere. :)

flori_de_camp
20.12.2009, 16:30:43
eu am 1,64 si 46 de kg cel mai mult am avut 48-49.

alynna89
22.06.2010, 20:44:37
eu am 1,63m si 48Kg....as vrea sa mai pun macar un Kg:)

alynna89
22.06.2010, 20:46:39

da si eu am auzit ca doare...nu am deocamdata celulita foarte vizibila si am o temere ptr viitor:-SS

andrea85
22.06.2010, 20:57:43
Eu la 1.62 de m am 45 de kg...deci nu prea cred ca ar fi ideal, ar fi bine daca as putea sa mai pun vreo 2-3 kg pe mine. :D

MissSwan
22.06.2010, 21:01:39
Puteti sa va calculati aici greutatea sanatoasa in functie de inaltime: http://www.doctor.info.ro/calculator_imc.html

andrea85
22.06.2010, 21:07:05
Puteti sa va calculati aici greutatea sanatoasa in functie de inaltime: http://www.doctor.info.ro/calculator_imc.html

Deci clar ca intru la categoria "Subponderal"...:(

MissSwan
22.06.2010, 21:10:51

Pai n-ai de ce sa fii trista, ai o scuza sa mananci multe dulciuri acum. :D=P~

andrea85
22.06.2010, 21:13:19
Pai n-ai de ce sa fii trista, ai o scuza sa mananci multe dulciuri acum. :D=P~

Nu prea imi plac dulciurile si de cand ma stiu nu am avut niciodata mai mult decat 45 de kg. :D

alynna89
22.06.2010, 22:00:45

si eu ma gandesc mereu ca nu am kg ideale ptr inaltimea mea...dar in timp corpul se va maturiza si voi mai dobandi cateva kg in plus...eu seman si cu mama mea care tot asa slabuta este si oricata silinta mi-as da nu cred ca ma voi ingrasa oricat de mult as manca...orikm pana akm am mancat tot ce mi-am dorit:)

andrea85
22.06.2010, 22:13:56
si eu ma gandesc mereu ca nu am kg ideale ptr inaltimea mea...dar in timp corpul se va maturiza si voi mai dobandi cateva kg in plus...eu seman si cu mama mea care tot asa slabuta este si oricata silinta mi-as da nu cred ca ma voi ingrasa oricat de mult as manca...orikm pana akm am mancat tot ce mi-am dorit:)

Si eu pot sa mananc orice si tot nu ma ingras, deci toate astea au si o latura positiva. ;;)

larryssa83
22.06.2010, 22:44:17
Eu pana la 22 de ani am fost bat...aveam 40 de kg, apoi supa ce am luat vitamine am ramas cu o predispozitie pt ingrasare. Momentan am 47.8 kg la 1.58 m. As vrea sa ajung la 46.5 - 47 dar e cam greu :). Sunt foarte pofticioasa. :)

dianaruxi
25.08.2010, 18:58:04
Eu pana la 22 de ani am fost bat...aveam 40 de kg, apoi supa ce am luat vitamine am ramas cu o predispozitie pt ingrasare. Momentan am 47.8 kg la 1.58 m. As vrea sa ajung la 46.5 - 47 dar e cam greu :). Sunt foarte pofticioasa. :)
incearca sa ai cu 10 kg in plus fata de cat ar trebui sa ai. Tu te stresezi pt 1 kg?

strumfnou
25.08.2010, 20:02:53
Eu am 1,80 m si 60 de kg. Toata lumea imi spune ca sunt slaba, unii chiar ca sunt prea slaba. Pentru mine e greutatea ideala pentru ca ma simt bine in pielea mea.

geanygl21
08.09.2010, 10:41:28
incearca sa ai cu 10 kg in plus fata de cat ar trebui sa ai. Tu te stresezi pt 1 kg?

asa diana...mai zii :-w mare chestie un kg.....sa vezi cand te confrunti cu mai multe peste si nu poti da sub nici o forma jos....:-<

dianaruxi
08.09.2010, 10:43:54
asa diana...mai zii :-w mare chestie un kg.....sa vezi cand te confrunti cu mai multe peste si nu poti da sub nici o forma jos....:-<
da nici eu nu pot sa dau jos deloc. nu mananc seara, nu mananc grasimi, mananc multe fructe si legume, si fac sport si tot degeaba.

panamea
06.01.2011, 23:27:19
important e sa fim sanatoase......

madalinapol
06.01.2011, 23:35:29
eu am slabit in ultimele 5 luni 4 kg.....am 1,67 si 53 de kg....cred k pana la nunta o sa mai slabesc...

geanygl21
07.01.2011, 07:26:00
important e sa fim sanatoase......

mare adevar grait'ai ..:)

panamea
07.01.2011, 09:18:08
eu am slabit in ultimele 5 luni 4 kg.....am 1,67 si 53 de kg....cred k pana la nunta o sa mai slabesc...
ai mare grija...sa nu patesti ca mine si sa nu-ti mai vina rochia:D

miha2009
07.01.2011, 11:51:44
Cand mi-am cumparat rochia cred ca aveam in jur de 55-56 de kg, iar la nunta aveam 49 de kg, am slabit foarte mult, noroc ca rochia era cu corset si nu s-a cunoscut:)

oana_mis
31.03.2011, 10:03:28
1.70 si 53 kg, eu as mai vrea sa mai pun 2-3 kg

alexandra890
12.05.2011, 13:31:19
@oana_mis: cam asa sunt si eu, in situatia ta. A aparut azi prima din cele 7 carti Adevarul despre alimentatia romanilor a lui Gheorghe Mencinicopschi. E despre cum sa ai o dieta cat mai sanatoasa, despre cum sa slabesti renuntand la tot feluri de obiceiuri pe care poate nici nu le constientizezi. Se vinde in fiecare joi cu Gazeta Sporturilor. Poate ne ajuta :-p