PDA

Versiunea completa : Animalutze zdrobite pe sosele...

madutz
03.12.2007, 11:43:18
Salut, fetelor!

Voi nu v-ati saturat sa vedeti cadavre de animale (de cele mai multe ori carcase in putrefactie) imprastiate pe soselele Romaniei? Am fost weekend-ul asta spre Petrosani, la munte, si mi s-a rupt sufletul in doua la numarul absolut impresionant de animalute imprastiate pe sosea: catei (principal), pisici, vulpi, iepuri, si nu numai.:((

Eu personal am ajuns la un punct in care nu mai suport sa vad asa ceva. Nu se poate sa nu se faca nimic in privinta asta, cel putin pe autostrada. Am vazut peste 20 de animalute zdrobite de-a lungul autostrazii Pitesti. Pe portiuni exista un soi de plasa, dar e totusi vorba de 100km de autostrada, unde oamenii dau in masina, si nu pot evita catei, oameni, etc. care fac imprudenta de a le iesi in drum.

Daca si voi simtiti la fel (si chiar as vrea sa stiu ce ganditi), as propune sa facem o petitie sa cerem ca toate autostrazile sa aiba parapeti de vreun soi (fie si din plasa de Buzau), prin care sa nu poata trece animalele. Macar acolo, daca pe sosele oricum nu putem face nimic.

Si nu e doar atat. Nu numai animalutele (saracele) au de suferit. Sunt atatea accidente produse de soferi care incearca sa evite animale iesite pe strada. Ca o fac pentru a proteja fiinta respectiva sau caroseria masinii - pana la urma nu mai conteaza. Conteaza ca trebuie sa inceteze cumva.

Voi ce credeti? V-ati aflat in astfel de situatii? Cele care v-ati plimbat pe afara, ati vazut vreun animalut pe autostrazi? Eu una, in Austria si Italia, desi era cateodata blocata privelistea, m-am simtit mult mai linistita ca nu riscam sa gasesc vreun animal pe carosabil. Oricum, ce mare priveliste e pe drumul spre mare sau spre Pitesti, pana la urma?

Cert e ca nu mai vreau sa vad (asa cum am avut groaznica ocazie) pisici zbatandu-se pe marginea strazii calcate de taxiuri (mai dureros a fost ca nu se mai putea face nimic pentru ea...[-o< ). Dupa experienta drumului pana la Petrosani, am condus la intoarcere cu ochii in pioneze tot drumul pentru ca nu cumva sa iasa vreun catel in drum si sa nu il pot evita cumva (si chiar au fost vreo 5, desi era 10-11 seara. :-SS

Cine are experienta in scrierea unei petitii? Exista miresici care au background in legal? Eu stiu doar recrutare si media, din nefericire, dar imi pun timpul si energia la bataie...Mai cunosc destui care s-ar implica...
https://www.secure.europarl.europa.eu/parliament/public/petition/secured/submit.do?language=RO

http://www.petitiononline.com/create_petition.html

gabitza_86
03.12.2007, 13:56:27
asa e este dureros sa vezi atatea animale moarte pe carosabil,dar din pacate cateodata chiar nu ai cum sa le eviti.cel putin al meu avea viteza si a omorat fara sa vrea o pisicuta,dar daca nu dadea in ea facea accident,mi-a zis ca chiar nu a avut cum sa o evite.i-a parut enorm de rau,pt ca al meu e genul de om care nu omoara nici un gandac.mie imi plac ff mult cainii care traverseaza pe la trecerea de pietoni,asa de mult ma amuz,si le acordam prioritate :)

ALEX21A
03.12.2007, 14:31:22
numai pe autostrada?!.......da,se intampla si in mijlocul bucurestiului,pe diverse strazi sau in alte orashe....eu n am patit o,dar cunostiinte au patit o........inclusiv sotul,tata....chiar nu e placut si nimeni nu le calca de placere.......mai ales ca,deseori,te trezesti la masina cu pagube zdravene......masina in service,bani......o adevarata distractie:-& :-& .......sa nu mai vb de reale accidente din sperietura trasa,din incercarea de a evita ........solutia>> n au ce cauta pe strazi,pe trotuare.....fie pisici ,fie caini.......cine doreste sa fie posesorul unor animale,sa aiba grija de ele,sa le supravegheze...problema este a celor de pe strada...animalele fara stapan......primaria sa si faca datoria ......asta ar trebui......si totul ar fi perfect.......apoi pe autostrazi ar tb plase in diverse zone.....acolo unde sunt animale salbatice...in preajma padurilor sau.....

ps>> nu numai accidente din pricina acestor animale 'neajutorate'.......dar e ff neplacut sa mg printre blocuri si sa fie caini,de ex........sa mai ai si bebe mic si sa latre,sa vina spre tine in haita,sa te muste........o adevarata placere........revin.......n au ce cauta pe strazi........

Pysycuta
03.12.2007, 14:35:29
Mie mi se face mila de bietele animale care se intampla sa fie accidentate =((
Oricum ar fi sunt si ele un suflet mic si plapand care are dreptul la viata :)>-

mariammary2000
03.12.2007, 14:36:35
cred ca e prea exagerat topicul asta cu petitie cu tot.sa fim serioase, nu e asa un fenomen in masa incat sa merite dezbatut pe larg

Habib
03.12.2007, 14:38:04
si mie imi este tare mila de animalutele moarte pe carosabil.............dar uneriori, daca incerci sa le eviti poti face accident si poti ajunge pom cu masina............am patit-o si eu, eram cu sotul meu,era iarna si un polei pe jos de abia puteai merge..............la un moment dat a sarit un caine in fata masinii iar eu am strigat ''catelul''...............sotul meu s-a sperit si a pus frana.........de s-a invartit masina in loc..............asa ca de-atunci, numai spun nimic, pentru ca era sa ne rasturnam cu masina.................imi pare rau pentru ele, dar asta e.............

ryanaro
03.12.2007, 16:54:52
cred ca e prea exagerat topicul asta cu petitie cu tot.sa fim serioase, nu e asa un fenomen in masa incat sa merite dezbatut pe larg

sunt de acord. si aici se intampla, in special cu animale salbatice, gen iepuri, prepelite etc. :)>-

BDiana
04.12.2007, 09:58:30
Da, sigur ca ar trebui puse garduri de protectie pe autostrazi... Dar inainte, ar trebui sa avem autostrazi, sa avem drumuri mai bune in orase, sa avem parcari, sa se poata merge pe trotuar...

ryanaro
04.12.2007, 10:25:31
sa se poata merge pe trotuar...

ca o paranteza, unde stau ai mei in militari, toti pietonii merg pe mijlocul soselei. si ma miram eu de ce se intampla asta... pana cand mi am dat seama ca toate masinile sunt parcate PE trotuar, fara macar un locsor de trecut #-o. si problema este, ca acolo chiar nu au unde altundeva sa le parcheze. o solutie ar fi o parcare supraetajata. :-B

BDiana
04.12.2007, 10:30:11
ca o paranteza, unde stau ai mei in militari, toti pietonii merg pe mijlocul soselei. si ma miram eu de ce se intampla asta... pana cand mi am dat seama ca toate masinile sunt parcate PE trotuar, fara macar un locsor de trecut #-o. si problema este, ca acolo chiar nu au unde altundeva sa le parcheze. o solutie ar fi o parcare supraetajata. :-B
Da, asa e in tot Bucurestiul...
Acum au inceput sa desfiinteze din "spatiile verzi" si "locurile de joaca" dintre blocuri (da alea cu gunoi si garaje alandala pe ele) ca sa faca parcari pt. riverani. In Crangasi cel putin... Ce nu inteleg eu este de ce nu pun si niste pomi acolo, ca sa rezolve 2 iepuri dintr-n foc: verdeata si parcare... O sa devina irespirabil aerul daca nu planteaza mai multa verdeata (deja e...)
Cu parcarile supraetajate e o mica problema: costa foarte mult! Primaria pare sa n-aiba bani, iar cine le face vrea sa-si amortizeze investitia, (vezi parcarea de la Unirii) asa ca pune niste taxe pe care nici un roman de rand (si nici unul mai bogat) nu si le permite...

mariammary2000
04.12.2007, 10:33:15
Acum au inceput sa desfiinteze din "spatiile verzi" si "locurile de joaca" dintre blocuri (da alea cu gunoi si garaje alandala pe ele) ca sa faca parcari pt. riverani. In Crangasi cel putin... Ce nu inteleg eu este de ce nu pun si niste pomi acolo, ca sa rezolve 2 iepuri dintr-n foc: verdeata si parcare... O sa devina irespirabil aerul daca nu planteaza mai multa verdeata (deja e...)
Cu parcarile supraetajate e o mica problema: costa foarte mult! Primaria pare sa n-aiba bani, iar cine le face vrea sa-si amortizeze investitia, (vezi parcarea de la Unirii) asa ca pune niste taxe pe care nici un roman de rand (si nici unul mai bogat) nu si le permite...
asta de subiect de discutie :)):)):)) sunt multe de spus. eu cand vin de la birou merg pe mijlocul strazii ca pe trotuar nu am loc de masini si tampitii ma claxoneaza iritati, probabil isi imagineaza ca mi place sa merg asa de nebuna pe carosabil

madutz
04.12.2007, 10:57:18
Sunt intristata de cateva dintre raspunsurile voastre, stiu ca mai sunt enorm de multe lucruri de facut in tara asta inainte de a fi bine, dar chiar nu va pasa de ceea ce se intampla si cu ele? am senzatia ca iubitorii de animale nu se prea gasesc pe forumul asta....:(
Nu am spus sa devina prioritate nationala, am sugerat sa propunem ceva ce e normal oriunde afara - ca pe autostrazi sa existe garduri. Daca e aiurea sa cer normalitate, ce pot sa mai spun? Nu doresc nimanui sa vada un animal in fata la 130km/h....

madutz
04.12.2007, 11:06:33
asa e este dureros sa vezi atatea animale moarte pe carosabil,dar din pacate cateodata chiar nu ai cum sa le eviti.cel putin al meu avea viteza si a omorat fara sa vrea o pisicuta,dar daca nu dadea in ea facea accident,mi-a zis ca chiar nu a avut cum sa o evite.i-a parut enorm de rau,pt ca al meu e genul de om care nu omoara nici un gandac.mie imi plac ff mult cainii care traverseaza pe la trecerea de pietoni,asa de mult ma amuz,si le acordam prioritate :)

SI mie imi plac tare mult, gabita, si le dau prioritate...:) Cateodata sunt mai inteligenti decat toti pietonii care traverseaza pe unde ii taie capul...

madutz
04.12.2007, 11:56:56

Maria,

Nu imi vine sa cred ca poti gandi chiar asa, tu ai fost vreodata pe o autostrada, pe o sosea? Ai auzit vreodata de accidente pentru ca diversi Gica au incercat sa traverseze autostrada? De accidente in lant cu nustiucati morti si raniti pentru ca a incercat sa evite un caine?

Ai fost vreodata afara, sa vezi cum se face la altii mai civilizati ca noi? Ca sa imi citez seful, dupa o vizita in Siria: Romania e ca Siria, numai ca Siria e mai civilizata. :P:P:P:P

Prin atitudini de genul asta ajutam parlamentarii Romaniei sa-si ingrase contul - normalitatea nu e cea pe care ne-o prezinta ei, cacealmaua cu care ne-am obisnuit. Normalitatea noastra include carcase de animale pe autostrazi si sosele, masini care circula pe contrasens pe autostrada, Gica Accidentatul care traverseaza autostrada ca sa ajunga mai repede acasa, etc. Hai sa ne uitam si dincolo de gard....

A vazut cineva noua centura Pitesti? E superba, cu parapeti de beton, si tabla deasupra....Nici picior de animal (biped sau patruped).

mariammary2000
04.12.2007, 12:54:28
Maria,

Nu imi vine sa cred ca poti gandi chiar asa, tu ai fost vreodata pe o autostrada, pe o sosea? Ai auzit vreodata de accidente pentru ca diversi Gica au incercat sa traverseze autostrada? De accidente in lant cu nustiucati morti si raniti pentru ca a incercat sa evite un caine?

Ai fost vreodata afara, sa vezi cum se face la altii mai civilizati ca noi? Ca sa imi citez seful, dupa o vizita in Siria: Romania e ca Siria, numai ca Siria e mai civilizata. :P:P:P:P

Prin atitudini de genul asta ajutam parlamentarii Romaniei sa-si ingrase contul - normalitatea nu e cea pe care ne-o prezinta ei, cacealmaua cu care ne-am obisnuit. Normalitatea noastra include carcase de animale pe autostrazi si sosele, masini care circula pe contrasens pe autostrada, Gica Accidentatul care traverseaza autostrada ca sa ajunga mai repede acasa, etc. Hai sa ne uitam si dincolo de gard....

A vazut cineva noua centura Pitesti? E superba, cu parapeti de beton, si tabla deasupra....Nici picior de animal (biped sau patruped).
=))=))=)) nu vreau sa ti creezi o impresie gresita ds mine, nu sunt un mare iubitor de animale dar nu le doresc in nici un caz asa o soarta.
Ideea e ca e un pic exagerat topicul asta in sensul ca avem alte prioritati, ca tara, ca miresici, ca oameni :) . NU e rau sa ne gandim si la chestia asta pe care ai propus o tu insa avem mai inainte copiii traficati, bebelusii aruncati la ghena, etc. Pana la petitii si ce vrei tu sa facem e prea mult. Tb sa fim realisti :)
Asta am vrut sa spun

BDiana
04.12.2007, 14:11:47
Sunt intristata de cateva dintre raspunsurile voastre, stiu ca mai sunt enorm de multe lucruri de facut in tara asta inainte de a fi bine, dar chiar nu va pasa de ceea ce se intampla si cu ele? am senzatia ca iubitorii de animale nu se prea gasesc pe forumul asta....:(
Nu am spus sa devina prioritate nationala, am sugerat sa propunem ceva ce e normal oriunde afara - ca pe autostrazi sa existe garduri. Daca e aiurea sa cer normalitate, ce pot sa mai spun? Nu doresc nimanui sa vada un animal in fata la 130km/h....
De fapt, m-am mai gandit si cred ca ai dreptate. Este o initiativa foarte buna pe care o ai, si e bine ca se ocupa cineva de asa ceva. Nu a pricep la compus petitii, insa o voi semna in caz ca o vei face...

Si apropo de prioritati, asa e, sunt altele mai importante :) Dar de undeva trebuie inceput...

911
04.12.2007, 14:19:39
Acum am vazut topicul....

Din cate stiu eu AUTOSTRADA pt. a fi denumita astfel intruneste mai multe conditii printre care si ACEST GARD! Ca la noi NU e... asta e alta problema... care intr-adevar TREBUIE SOLUTIONATA! Am votat si eu :D:)>-

PS: Unde mai pui ca in primavara asta (in plin sezon de imperechere al iepurilor :))) am lovit unul si am distrus TURBINA de nu venea nimanui sa creada ca iepure am lovit si nu ditamai vitelul :))

CataAna
04.12.2007, 15:04:31
In Scotia unde locuim noi autostrazile au garduri din sarma electrificata. Aici sunt foarte multe animalute salbatice vulpi, iepuri, veverite, prepelite etc. Din pacate pe alte sosele unde nu exista astfel de garduri de protectie sunt o multime de animalute moarte, poate chiar mai multe decat am vazut in Romania. Deci se intampla peste tot, dar asta nu inseamna ca nu trebuie facut ceva in privinta asta.:)>-

ryanaro
04.12.2007, 23:13:58
mai, si eu am votat, si voi semna o eventuala petitie. eu ma cred o iubitoare de animale, insa, intre un om si un animal, voi alege intotdeauna omul. cred ca sunt multe lucruri cu prioritate mai mare, gen copiii bolnavi. ca un exemplu care imi ridica parul de nervi, cand a fost tsunami in thailanda, maldive si sri lanka in 2004, niste organizatii salvau delfini prinsi intre alge etc in loc sa salveze oameni sau copii si sa le dea apa sau de mancare supravietuitorilor. :| da, salvam si delfinii, dar numai dupa ce salvam toate persoanele. asa si cu animalele de pe carosabil. trebuie sa incepem cu ceva, dar de ce sa nu incepem cu ceva legat de oameni? :-B

oana
04.12.2007, 23:44:18

eu anul trecut, pe 30 decembrie (halal Revelion:-& :-& :-& ) am facut praf masina (am radiat-o), pentru ca am evitat un catelus mic alb si am pierdut controlul masinii....m-am oprit in unul parcat....o:-) o:-) o:-)

p.s.: dar era asa mic si speriat....ca nu mi-a mai pasat de masina;)) ;)) ;))

mariammary2000
05.12.2007, 09:39:14
mai, si eu am votat, si voi semna o eventuala petitie. eu ma cred o iubitoare de animale, insa, intre un om si un animal, voi alege intotdeauna omul. cred ca sunt multe lucruri cu prioritate mai mare, gen copiii bolnavi. ca un exemplu care imi ridica parul de nervi, cand a fost tsunami in thailanda, maldive si sri lanka in 2004, niste organizatii salvau delfini prinsi intre alge etc in loc sa salveze oameni sau copii si sa le dea apa sau de mancare supravietuitorilor. :| da, salvam si delfinii, dar numai dupa ce salvam toate persoanele. asa si cu animalele de pe carosabil. trebuie sa incepem cu ceva, dar de ce sa nu incepem cu ceva legat de oameni? :-B
my point exactly :)

VeraQ
05.12.2007, 09:50:04

Crangasi e no man's land in ceea ce priveste parcarile. Se parcheaza direct pe strada, se blocheaza un sens, ca si asa mai e unul ;)), in intersectii etc. Noroc ca ubi are loc platit =D> Un miiiiiic plus este la metrou, unde pe fosta hala de acolo, au facut o parcare cu mici insertii de spatiu verde. Bun si asa. Si ca sa fiu on topic, fix in zona aia "renovata" te izbeste un miros de animal mort de nu-ti mai trebuie cina acasa :|
madutz, n-ai idee cate veverite moarte sunt pe soselele din anglia/scotia. sunt dese ca stalpii de iluminat #-o(si ei au stalpi, nu glume ca la noi)
Life... ce sa-i faci? :)

madutz
07.12.2007, 12:47:05
Crangasi e no man's land in ceea ce priveste parcarile. Se parcheaza direct pe strada, se blocheaza un sens, ca si asa mai e unul ;)), in intersectii etc. Noroc ca ubi are loc platit =D> Un miiiiiic plus este la metrou, unde pe fosta hala de acolo, au facut o parcare cu mici insertii de spatiu verde. Bun si asa. Si ca sa fiu on topic, fix in zona aia "renovata" te izbeste un miros de animal mort de nu-ti mai trebuie cina acasa :|
madutz, n-ai idee cate veverite moarte sunt pe soselele din anglia/scotia. sunt dese ca stalpii de iluminat #-o(si ei au stalpi, nu glume ca la noi)

E life, dar ca sa citez o alta miresica, in specificatiile autostrazilor (facute cum trebuie) sunt acele garduri (electrice sau nu) care sa nu permita oamenilor sau animalelor sa intre pe carosabil - pentru protectia tuturor. Ca dovada, bucata noua de centura a pitestiului - nu trece nimeni si nimic. Despre asta vorbeam.

Chiar nu gasim nici un legal bride pe aici? :) Eu sunt dispusa sa cotizez (si financiar) la scrierea petitiei, daca e cineva pe aici care stie sa o scrie. Sunt convinsa ca dra de la protv cu petitia ne-ar ajuta sa o promovam, si mai am si eu o tona de contacte in media.

E usor sa trecem pe langa, dar nu e atat de greu sa ne implicam. Pana la urma cerem ceva pe care avem dreptul sa il cerem, ca izolatia corespunzatoare la blocurile noi. Cotizam ca naiba la autostrazile astea, avem dreptul sa cerem calitate si siguranta.

Voi ce credeti?

madutz
07.12.2007, 12:48:30

Vera, pe sosele sau pe autostrazi? Cum e la ei? (in afara de lumina si lipsa de gropi, banuiesc...:) )

ALEX21A
07.12.2007, 12:55:43
Voi ce credeti?

ca sunt lucruri cu muuuuuuuulttttttttttt mai importante de facut in tara asta.......pana la garduri de protectie ar tb sa facem o petitie sa se repare odata si bine faimoasa autostrada,sa se faca alte autostrazi,sa se repare gropile si strazile ca e un calvar traficul........sa dispara bietele animalutze de pe strazi,de exemplu>multe sunt chiar agresive........sa se faca ceva pt copii acestei tari........spitalele sunt cum sunt....atatia copii bolnavi........

cum au spus si celelate miresici...sunt lucruri mai imp de facut.....dar,evident trebuie inceput de undeva si cu gardurile astea pt animale....aveam de toate,astea lipseau in ultima instanta........sa inceapa cineva si cu asta,insa ,dupa cum se vede,entuziasmul acestui subiect e aproape zero......chiar nu trebuie exagerat,ca nu e ceva primordial...........

ps>> ma bucur ca,totusi,exista initiative pt sanatatea din romania.......pt sanatatea romanilor.macar din cand in cand........vezi campania de la antena 1.........decat deloc,e bine si asha.........eu in chestii de genu m as implica mai multtttttt..........mai ales financiar dc as dispune de f multi,dar si prin PETITII si chestii de genu:)

VeraQ
10.12.2007, 18:27:21
Vera, pe sosele sau pe autostrazi? Cum e la ei? (in afara de lumina si lipsa de gropi, banuiesc...:) )
Pe ambele. Sunt plini de veverite ;))
La ei traficul e parfum, oricum. Autostrazile au si cate 4 benzi pe sens, niciun claxon ehh, un mic paradis al soferilor ^:)^

Swanheart
17.04.2008, 09:44:59
Fetelor, chiar ma intristeaza unele dintre raspunsurile voastre... =((

Daca asta e atitudinea vis-a-vis de animale, atunci nu ma surprinde faptul ca intr-adevar, nu se face nimic pentru protectia acestora. Pentru mine, asta e un subiect sensibil, si ma "razboiesc" cu oricine, pana in panzele albe!

E drept ca exista cazuri in care oamenii sunt muscati de caini, dar cred ca tot omul e cauza, pentru ca acel caine nu face decat sa se apere de noi, care de mici ii obisnuim cu picioare in burta! Bietele animale nu sunt constiente, dar noi suntem , asa ca NOI suntem cei care trebuie sa faca ceva!

Eu nu mai suport sa vad pe sosele animalute strivite, deci semnez o eventuala petitie!

P.S. Vreau sa va arat si voua copilasul meu, gasit abandonat, intr-o unitate militara parasita. Nu m-a lasat sufletul sa il las acolo, si l-am adus acasa, in ciuda impotrivirilor (vehemente >:P) ale tatalui meu. E un scump, si abia astept sa ajung acasa, sa ne jucam. Sunt convinsa ca ma asteapta cu aceeasi nerabdare.
Vreau sa va spun ca eu abia ma trezeam dimineata, cu greu ma ridicam din pat, dar de duminica incoace sar din pat cu 20 de min mai devreme, sa am timp sa ii dau de mancare sufletelului mic, si sa il scot putin la aer. :X

ryanaro
17.04.2008, 09:51:02
E drept ca exista cazuri in care oamenii sunt muscati de caini, dar cred ca tot omul e cauza, pentru ca acel caine nu face decat sa se apere de noi, care de mici ii obisnuim cu picioare in burta! Bietele animale nu sunt constiente, dar noi suntem , asa ca NOI suntem cei care trebuie sa faca ceva!
hai sa nu incepem cu asta, te rog! eu iubesc animalele, iubesc cainii, imi doresc unul de nu mai pot... si cu toate astea prin 2002 am fost muscata de un caine vagabond. fara niciun motiv sau provocare. eu credeam ca a venit langa mine sa ma miroasa, n a latrat, n a marait, ci m a muscat direct! [-X

ps: cat timp vor exista batrani care ling apa din balti in bucuresti, nici nu ma intereseaza cainii vagabonzi. [-X

bianca82
17.04.2008, 10:01:11
Apropo de aceasta vesnica si marrre problema a cainilor vagabonzi....toata lumea sau majoritatea nu stie cum sa faca sa scape intr-un fel sau altul de ei. Dar dragele mele, de boschetarii care perinda strazile zi si noapte ce mai ziceti? De ce nu se se iau mai bine masuri pentru acestia. Sincera sa fiu mi se pare o problema mult mai importanta decat cea a casapirii bietelor animale. Mie, sincer imi este de o mie de ori mai groaza de un asemenea vagabond decat de un animal fara stapan. De multe ori mi s-a intamplat sa fiu injurata daca dadeam de pomana altceva decat bani acestor cersetori. Un caine insa niciodata nu te va musca daca ii vei arunca o bucata de paine si dragostea din ochii lor ar putea sa topeasca si cele mai reci inimi. Parerea mea.
Nu zic ca nu exista si exemplare care pun probleme dar tot datorita rautatii omului. In toate numai omul este de vina. Animalele nu au atata minte ca noi dar ca suflet cu siguranta ne intrec....

Swanheart
17.04.2008, 10:25:11
hai sa nu incepem cu asta, te rog! eu iubesc animalele, iubesc cainii, imi doresc unul de nu mai pot... si cu toate astea prin 2002 am fost muscata de un caine vagabond. fara niciun motiv sau provocare. eu credeam ca a venit langa mine sa ma miroasa, n a latrat, n a marait, ci m a muscat direct! [-X

ps: cat timp vor exista batrani care ling apa din balti in bucuresti, nici nu ma intereseaza cainii vagabonzi. [-X

Da, Rya, dar omul e constient, si de multe ori ajunge sa bea apa din balta din vina lui (cunosc multe "putori" care prefera sa mearga sa cerseasca, decat sa vina sa dea cu sapa, pentru un ban cinstit). Un animal nu isi poate alege soarta, de exemplu copilutul gasit de mine nu a ales sa fie aruncat acolo unde l-am gasit, si sa moara de frig si de foame, daca nu il gaseam.
Eu nu zic sa se declare toata omenirea iubitoare de animale, dar macar sa fie indiferenti, sa nu le faca rau, sa nu le decida soarta SPRE RAU! Daca nu te intereseaza sa ii fie bine, macar lasa-l in pace (ma refer in general, nu la tine >:D<)!

Imi pare rau ca te-a muscat acel caine (si eu am fost muscata de unul, in timp ce il mangaiam pe cap), dar bag mana in foc ca inainte sa te muste pe tine, el deja a primit multe picioare si bate, si deja avea acel instinct de aparare impotriva omului.

Poate gresesc, dar eu refuz sa cred ca un caine care nu a fost batut si luat la goana de oameni, te musca pur si simplu! [-(

Am vazut zilele astea la TV cum niste copii au fost muscati de cativa caini, care au sarit un gard si au mers direct la copii sa ii muste! Astea sunt povesti!!! Sa imi spuneti mie "cutzu" :D, daca acei copii nu au dat cu pietre sau alte obiecte dupa acei caini, si nu i-au provocat! Imi pare foarte rau pt copilasi, dar ceea ce vreau sa spun e ca acei caini i-au muscat doar pentru ca au fost provocati!

Ideea e ca omul rationeaza, iar cainele NU! Omul e cel care trebuie sa faca CEVA pentru a rezolva problema cainilor (si nu sa ii prinda si sa ii omoare cu ranga, sa le dea in mancare cuie, sau sa le puna pe bot cutii de conserve si sa ii lase sa moara asa - am 2 poze in care 2 catei, unul mai mare si unul mititel, aveau trase pe bot 2 cutii de conserve, mari, carora le era taiat fundul, si le-a intrat metalul in bot. Nu cred ca ati vrea sa le vedeti, vi s-ar rupe sufletul daca ati vedea ochisorii tristi ai respectivilor caini. =(()

MeMyself
17.04.2008, 10:40:09
Da, Rya, dar omul e constient, si de multe ori ajunge sa bea apa din balta din vina lui (cunosc multe "putori" care prefera sa mearga sa cerseasca, decat sa vina sa dea cu sapa, pentru un ban cinstit). Un animal nu isi poate alege soarta, de exemplu copilutul gasit de mine nu a ales sa fie aruncat acolo unde l-am gasit, si sa moara de frig si de foame, daca nu il gaseam.
Eu nu zic sa se declare toata omenirea iubitoare de animale, dar macar sa fie indiferenti, sa nu le faca rau, sa nu le decida soarta SPRE RAU! Daca nu te intereseaza sa ii fie bine, macar lasa-l in pace (ma refer in general, nu la tine >:D<)!

Imi pare rau ca te-a muscat acel caine (si eu am fost muscata de unul, in timp ce il mangaiam pe cap), dar bag mana in foc ca inainte sa te muste pe tine, el deja a primit multe picioare si bate, si deja avea acel instinct de aparare impotriva omului.

Poate gresesc, dar eu refuz sa cred ca un caine care nu a fost batut si luat la goana de oameni, te musca pur si simplu! [-(

Am vazut zilele astea la TV cum niste copii au fost muscati de cativa caini, care au sarit un gard si au mers direct la copii sa ii muste! Astea sunt povesti!!! Sa imi spuneti mie "cutzu" :D, daca acei copii nu au dat cu pietre sau alte obiecte dupa acei caini, si nu i-au provocat! Imi pare foarte rau pt copilasi, dar ceea ce vreau sa spun e ca acei caini i-au muscat doar pentru ca au fost provocati!

Ideea e ca omul rationeaza, iar cainele NU! Omul e cel care trebuie sa faca CEVA pentru a rezolva problema cainilor (si nu sa ii prinda si sa ii omoare cu ranga, sa le dea in mancare cuie, sau sa le puna pe bot cutii de conserve si sa ii lase sa moara asa - am 2 poze in care 2 catei, unul mai mare si unul mititel, aveau trase pe bot 2 cutii de conserve, mari, carora le era taiat fundul, si le-a intrat metalul in bot. Nu cred ca ati vrea sa le vedeti, vi s-ar rupe sufletul daca ati vedea ochisorii tristi ai respectivilor caini. =(()

Nu e deloc asa! Chiar daca nu sunt provocati, cainii vagabonzi tot sar sa te muste. Mie mi s-a intamplat de n- ori. Nici macar nu am intins mana sa-i mangai, nici macar nu m-am uitat la ei si tot incepeau sa latre si sa sara sa muste. Recunosc ca mi-e frica de ei si stiu ca ei simt frica, dar mie nu mi se pare normal sa nu pot merge linistita pe strada din cauza cainilor. Cat despre copii si oameni muscati, sincer iti spun ca daca as asista la o faza d-asta sau mi s-ar intampla mie nu as ezita sa omor acel caine. Pentru mine sunt mai importanti oamenii!
Nu am nimic impotriva animalelor, chiar nu am. Dar nici nu pot sa iau apararea unui caine care musca si poate ca omul ala va muri din cauza cainelui.

bianca82
17.04.2008, 19:47:37
Sunt de acord cu tine si chiar subliniez cele spuse. De cele mai multe ori dragutii nostri copilasi provoaca animalele fara nici un motiv, din pur teribilism de a se da mari sau pur si simplu ca sa ii enerveze si sa isis gaseasca din asta subiect de amuzament. Asta tine de educatia de acasa foarte mult. Si eu am vazut multe animalute chinuite de copii fara minte si este foarte trist ca exista atata nepasare.
Si DA pot sa afirm ca un caine nu ataca ne provocat. Ca exemplu la mine in fata blocului exista doi caini"de cartier" pe care toata lumea ii iubeste si care ...oare de ce?...numai tigani, boschetari si betivi latra. Oricum cu ocazia asta scara nu a continuat sa existe pe post de refugiu pt diversi indivizi dubiosi noaptea.
Si totusi daca exista vointa se poate face ceva ca sa se ajunga la un compromis acceptabil intre om si animal.
Parerea mea este ca mai bine demnitarii nostri si-ar bate capul cu problema tiganilor care este mult mai dureroasa si a manelistilor care isi bat joc de cultura noastra si care indoctrineaza cu multe ineptii o mare parte a tineretului de azi!!!

VeraQ
18.04.2008, 07:53:50

Ideea e ca omul rationeaza, iar cainele NU!
Pai daca un caine nu rationeaza, de ce se gudura pe langa stapan, de ce-l asteapta cu bucurie sa vina acasa si-l recunoaste ca fiind "mami" sau "tati" care-l hraneste si-l plimba? Vad ca tu privesti lucrurile intr-un mod extremist si exclusiv in favoarea cainilor. Ori nu-mi spune tu mie ca nu exista caini (sau orice animal) rai. Ca eu am exemple si te invit cordial sa treci pe podul grant, piciorul dinspre turda sa faci cunostinta cu cei 4 caini (ma rog , unul era legat langa un cotet de aurolacii care le erau stapani) care ne-au fugarit pe mine si pe prietenul meu. Si da, unul din protejatii tai m-a muscat fix de picior. Iar rezultatele sunt: 1 anti-tetanos, 3 antirabice si urmele care inca se mai vad desi a trecut ceva timp din 2 martie, nu crezi? Si te las sa ghicesti cam de ce ne-au muscat... dar mai bine iti spun eu ca sigur inventezi suturi in dorsal pe care pesemne eu le-am aplicat cu gratie vreunui patruped: DEGEABA... sau pentru ca le-am facut umbra probabil cand am trecut pe langa ei. Inutil sa-ti spun ca imi caut un aparat cu ultrasunete de protectie impotriva cainilor ca sa nu mai pornesc de la minus in "lupta" cu vreun caine agresiv.
Ziceai tu "dar cred ca tot omul e cauza" - inteleg ca nu poti gandi altfel decat exclusiv pro-caini, dar remarca asta deja ma deranjeaza, e ca si cum mi-ai zice "stii ce, nu te mai vaicari de muscatura, ca e vina ta ca esti om". =;
Nu ma intelege gresit, iubesc animalele, am avut in casa dintodeauna pisici si visez la un caine, doi, trei, cinci, noua, cand o sa am curtea mea, dar recunosc un soi rau cand il vad. N-am tras vreun sut niciunui animal, nu le-am dat otrava, am plans cand i-am vazut chinuiti etc. Dar nu mi se pare corect ca tu sa faci niste generalitati care jignesc. Ia-ti in casa cati caini poti, hraneste-i, spala-i etc, dar nu ma arata pe mine cu degetul ca sunt vinovata de situatia cainilor. :)>-
P.S. Fetita omorata de caini cred ca prezenta un real pericol, la un metru inaltime si 20 de kg sau cat o fi avand un kinder de 6 ani :(
P.P.S. Te sfatuiesc sa ai grija cand "iei partea" cainilor in favoarea copiilor muscati, ca pe aici sunt multe mamici care numai ele stiu cum e sa iasa la plimbare sau sa-si lase kinderii afara la joaca si sa aiba de-a face cu maidanezi agresivi. :|

Si DA pot sa afirm ca un caine nu ataca ne provocat.
Bianca, postul meu e valabil si pentru tine. 8-|
Fetelor, zau ca ma faceti sa va urez sa vi se intample si voua sa fiti atacate de o haita agresiva si evident, muscate ca doar asta e tot farmecul L-)

MachuPicchu
18.04.2008, 08:13:41
Imi plac cainii dar mie foarte frica de ei ... cand aveam vreo 10 ani m-a muscat unul, si cu mana pe inima pot sa zic ca nu i-am facut nimic (mie imi era frica si de gaini la varsta aia, eu fugeam de ele si ele de mine :"> ) ... asa ca nu puteti zice ca musca numai daca sunt provocati >:/

Fluturas
18.04.2008, 08:21:53
Fetelor, zau ca ma faceti sa va urez sa vi se intample si voua sa fiti atacate de o haita agresiva si evident, muscate ca doar asta e tot farmecul L-)

;)) ;)) ;)) ;)) ;)) ;)) ;))

issa
18.04.2008, 08:46:00
Mai problema asta este f grava si nu se poate dezbate aici in cateva randuri. Eu nu am intalnit caini in haita care sa atace (si sper nici sa nu-i intlnesc:> ) DAR cainele nu este un animal fioros care sa atace oameni pt hrana de ex, nu fac asta din foame. Atunci stam si ne intrebam care este cauza? Violenta umana....parerea mea:)>- .....si nu a celui muscat neaparat ci si a altora, cainele acela care musca a patit ceva in viata lui amarata, cainele musca din frica, din aparare, nu din plictiseala sau pt ca unul are dorsalul mai mare sau mai mic.
Un caine turbat musca din orice motiv, chiar daca pana in momentul imbolnavirii era un caine pasnic, o sa radeti dar un caine mai musca si daca nu a fost la catele;)) ....exista multe motive.
Daca am avea si noi o politie a animalelor acesti caini nu ar exista pe strada si nu s-ar mai intampla monstruozitatile acestea legate de moartea lor.

Iar ce zicea Bianca legat de tigani este f adevarat.....eu am un ciobanesc german.....este perfect normal....ne apara curtea, reactioneaza la oricine se apropie de poarta noastra, dar cand trec tigani pe strada ne stie toata lumea, pur si simplu inebuneste.....este pur si simplu o chestie de feeling la el;))

VeraQ
18.04.2008, 08:56:11
Daca am avea si noi o politie a animalelor acesti caini nu ar exista pe strada si nu s-ar mai intampla monstruozitatile acestea legate de moartea lor.
Aici subscriu, as semna 536558 milioane de petitii sa se formeze odata politia animalelor, sa existe o lege care sa protejeze animalele si care sa prevada pedepse aspre pentru cei care le maltrateaza dar si care sa le controleze numarul. :)>- Din pacate Romania sta foarte prost la toate capitolele: legislatie, educatie (si acasa si la scoala, vorba...vorbei) sau chiar bun simt si "inima" :|

bianca82
18.04.2008, 09:06:33
Pai tocmai asta este cel mai trist...nepasarea din tara noastra! Ce vrem, traim intr-o astfel de tara si dupa unii ar trebui sa ne "resemnam". Si faza este ca sunt si multi care doar dau din gura fara rost dar in rest nu fac nimic practic. Ca si noi de altfel;)) Ne alertam, contrazicem, poate o sa ajungem sa ne si certam dar situatia tot la fel va ramane. Trista pentru bietele animale, trista si pentru noi oamenii.
Dar speranta...nu moare niciodata....

MeMyself
18.04.2008, 09:19:42
Am vazut azi dimineata la tv ca Sighisoara ar putea fii primul oras din tara fara caini vagabonzi. Au facut un program care a durat 5 ani: i-au sedat, i-au castrat si nu s-au mai inmultit. Asa mi se pare normal si ar trebui sa se faca la fel peste tot.

Magdolna
18.04.2008, 14:34:14
Nu e deloc asa! Chiar daca nu sunt provocati, cainii vagabonzi tot sar sa te muste. Mie mi s-a intamplat de n- ori. Nici macar nu am intins mana sa-i mangai, nici macar nu m-am uitat la ei si tot incepeau sa latre si sa sara sa muste. Recunosc ca mi-e frica de ei si stiu ca ei simt frica, dar mie nu mi se pare normal sa nu pot merge linistita pe strada din cauza cainilor. Cat despre copii si oameni muscati, sincer iti spun ca daca as asista la o faza d-asta sau mi s-ar intampla mie nu as ezita sa omor acel caine. Pentru mine sunt mai importanti oamenii!
Nu am nimic impotriva animalelor, chiar nu am. Dar nici nu pot sa iau apararea unui caine care musca si poate ca omul ala va muri din cauza cainelui.

:-? Eu am fost muscata de caini de 3-4 ori...nu stau sa numar. De 2 ori am ramas cu cicatrici pe picior si culmea nu am omorat cainele, nici nu am incercat sa-l ranesc din cauza ca isi aparau teritoriul. Practic eu i-am provocat atunci cand i-am invadat spatiul. Si imi este mai frica de ce pot face oamenii, decat de muscatura cainilor......

MeMyself
18.04.2008, 15:15:23
:-? Eu am fost muscata de caini de 3-4 ori...nu stau sa numar. De 2 ori am ramas cu cicatrici pe picior si culmea nu am omorat cainele, nici nu am incercat sa-l ranesc din cauza ca isi aparau teritoriul. Practic eu i-am provocat atunci cand i-am invadat spatiul. Si imi este mai frica de ce pot face oamenii, decat de muscatura cainilor......

Chestia cu invadarea spatiului este relativa. Da, sunt de acord, n-ai ce sa cauti in curtea omului sau mai stiu eu pe ce teren viran unde se stie ca sunt caini ca ti-o cauti cu lumanarea. Dar de ex, ce te faci cand vrei sa traversezi strada din fata blocului (de fapt trebuie sa traversezi) si acolo te asteapta un caine care te latra si poate sare sa te muste?
Mergeam cu sotul pe strada, era lumina afara dar cam pustiu...mergem noi linistiti...mai si dintr-o data ne sare in fata un caine(nu stiu nici azi de unde a aparut) , ne latra in ultimul hal, scosese coltii sa ne muste si mai ca sarea la noi. Nu pot sa spun in ce hal eram: ni se facusera inimile mici de tot, iar eu n-am mai putut sa respir de teama.
Eu n-am considerat si nu consider ca i-am invadat spatiul pt ca mergeam pe strada, pe mijlocul strazii.
Eu tot zic ca ar trebui sa continue cu programul de la Sighisoara in toata Romania. E cea mai buna solutie asta cu castrarea.Sa nu se mai inmulteasca.

ryanaro
18.04.2008, 15:21:06
hai ca asta e tare- isi aparau teritoriul!!!! LOOOOL =))

crisanti
18.04.2008, 15:31:47
swanheart, permite-mi sa nu fiu de acord cu tine; si mai mult, am un caine pe care il iubesc ca pe ochii din cap

eu una sunt pentru protectia animalelor, dar inteleasa asa - cainii fara stapan nu au ce cauta pe strada! sa se faca adaposturi de unde cei milosi sa vina sa ii adopte; dar nu au ce cauta pe strada

si sa iti povestesc si experienta mea - vin in tara anul trecut in vacanta si imi iau si cainele, ca deh! nu m-am indurat sa il las la vreo pensiune canina 3 saptamani fara noi; BUUUUNNN. si ma duc si stau la frate-miu, in pantelimon.
Normal ca unui caine (curat) ii trebuie iesire de cel putin 2 ori pe zi afara, sa isi faca nevoiele, sa alerge...

si l-am scos. si de prima data cand am iesit intr-o dimineata afara, m-au inconjurat 3-4 dulai imensi, care maraiau, isi aratau niste ditamai coltii si se dadeau la noi; eu din pacate am un caine care nu e dominant si care nu zice nici pas daca il provoci; deci a ramas sa ma descurc singura! si cu toata pregatirea mea si cunostintele mele despre caini si comportamentul lor, iti spun ca am murit de frica; noroc ca am avut sange rece cat sa le tin piept ca daca nu Thor si eu pe langa el eram facuti harcea- parcea
si nu le acordasem nici o atentie;

sa nu imi spuneti acum de violarea teritoriului! cunosc povestea...

dar pune-te in locul meu - ce sa fac? unde gasesc un coltisor unde nu violez teritoriul unui caine vagabond??? ca sunt peste tot!

imi este si frica ptr mine si cainele meu - ne intoarcem in tara peste 2 luni, in mirificul crangasi de care povestea veraq; oare cate perechi de blugi trebuie sa imi iau pe mine cand ies? ..

eu as da o suma lunara ca sa ii tina undeva intr-un refugiu; dar cati ar da ca mine cand sunt alte probleme mult mai mari si mai importante?

c

MeMyself
18.04.2008, 15:40:12
Poti sa spui ca ei, cainii ne invadeaza teritoriul! Ca ei stau pe strazile pe care mergem noi.Am ajuns sa ocolesc 3 strazi ca sa ajung acasa de la servici pentru ca drumul cel mai scurt e ocupat de caini. Ca sa nu mai zic ca prefer sa parchez masina pe unde apuc, chiar si jumate in strada decat in spatele blocului unde-i loc berechet, dar nu parcheaza mai nimeni din cauza cainilor. Si sa vezi trafic si balamuc in fata, iar in spate stau cainii bine-mersi.

mariammary2000
18.04.2008, 15:40:44
swanheart, permite-mi sa nu fiu de acord cu tine; si mai mult, am un caine pe care il iubesc ca pe ochii din cap

eu una sunt pentru protectia animalelor, dar inteleasa asa - cainii fara stapan nu au ce cauta pe strada! sa se faca adaposturi de unde cei milosi sa vina sa ii adopte; dar nu au ce cauta pe strada

si sa iti povestesc si experienta mea - vin in tara anul trecut in vacanta si imi iau si cainele, ca deh! nu m-am indurat sa il las la vreo pensiune canina 3 saptamani fara noi; BUUUUNNN. si ma duc si stau la frate-miu, in pantelimon.
Normal ca unui caine (curat) ii trebuie iesire de cel putin 2 ori pe zi afara, sa isi faca nevoiele, sa alerge...

si l-am scos. si de prima data cand am iesit intr-o dimineata afara, m-au inconjurat 3-4 dulai imensi, care maraiau, isi aratau niste ditamai coltii si se dadeau la noi; eu din pacate am un caine care nu e dominant si care nu zice nici pas daca il provoci; deci a ramas sa ma descurc singura! si cu toata pregatirea mea si cunostintele mele despre caini si comportamentul lor, iti spun ca am murit de frica; noroc ca am avut sange rece cat sa le tin piept ca daca nu Thor si eu pe langa el eram facuti harcea- parcea
si nu le acordasem nici o atentie;

sa nu imi spuneti acum de violarea teritoriului! cunosc povestea...

dar pune-te in locul meu - ce sa fac? unde gasesc un coltisor unde nu violez teritoriul unui caine vagabond??? ca sunt peste tot!

imi este si frica ptr mine si cainele meu - ne intoarcem in tara peste 2 luni, in mirificul crangasi de care povestea veraq; oare cate perechi de blugi trebuie sa imi iau pe mine cand ies? ..

eu as da o suma lunara ca sa ii tina undeva intr-un refugiu; dar cati ar da ca mine cand sunt alte probleme mult mai mari si mai importante?

c
^:)^^:)^^:)^ eu sunt pt castrare! N au ce cauta pe strada si punct! nu exista nici o scuza si nu ma intereseaza ca au fost agresati in trecut, bla bla si de asta sunt indreptatiti sa ma muste pe mine. La cate probleme am avut eu in viata ar insemna sa i fugaresc si eu pe ei, nu?

crisanti
18.04.2008, 15:56:08
^:)^^:)^^:)^ eu sunt pt castrare! N au ce cauta pe strada si punct! nu exista nici o scuza si nu ma intereseaza ca au fost agresati in trecut, bla bla si de asta sunt indreptatiti sa ma muste pe mine. La cate probleme am avut eu in viata ar insemna sa i fugaresc si eu pe ei, nu?

chiar daca vor fi castrati, pana dispare generatia lor tot pe strazi vor sta!
se spune ca un caine castrat nu mai este agresif! dar nu e demonstrat!

si castrare si refugiu e cel mai bine

de 5 ani de cand sunt aici nu am vazut niciodata un caine vagabond! si sunt persoane care sunt muscate de caini, chiar si copii care mor (dne feri) dar in cazul asta exista cineva care sa raspunda pentru animal: stapanul!

Magdolna
18.04.2008, 15:56:41
:-w V-ati gandit macar o secunda de ce sunt atatia caini fara stapan??
In jurul blocului unde stau parintii mei sunt cativa caini de rasa, dar fara stapan....Stapanii care la un moment dat s-au saturat sa-si scoata cainele in fiecare zi la plimbare si sa-i dea de mancare pur si simplu ii abandoneaza intr-un colt de strada......Sa recunoastem ca cei mai multi romani nu-si castreaza caini, mai bine i-au puii si-i duc pe un teren viran unde ii abandoneaza.....

Avem nevoie de legi care sa protejeze atat oamanii cat si cainii. Cainii ar trebui castrati dusi la adapost....nu omorati in bataie, impuscati, arsi cum se procedeaza pe la noi....

paradise
18.04.2008, 16:05:14
cand eram prin clasa intai si locuiam in ferentari s-a intamplat sa ne dea drumul de la scoala mai devreme...si am plecat singura acasa...prin dreptul curtii unor oameni un un dulau era la poarta...mi-am zis ca daca trec pe langa el si nu mi-e frica n-o sa-mi faca nimic...gresit! a tabarat pe mine, m-a pus la pamant si a inceput sa traga de mine...noroc ca era iarna si aveam o geaca groasa pe mine si ca mi-am acoperit fata cu mainile ca altfel ma mutila...niste oameni mi-au auzit tipetele si m-au scos vie din gura lui...si totusi nu am ramas cu frica de caini...imi plac cainii, dar de cei necunoscuti pastrez o oarecare reticenta...
si eu sunt pt castrare! acum, parapet si garduri la autostrazi...o sa iesim ieftin daca se pun ca nu avem prea multe, dar cei mai multi vor muri pe drumurile nationale, care nu cred ca au vreo sansa la garduri!
daca se infiinteaza politia animalelor, mi-ar placea sa ma inscriu ca voluntar! :)>-

ryanaro
18.04.2008, 17:55:27
acuma nu ca vreau sa fiu rea, dar stiti cat e media de viata a unui caine? cam 10 ani. deci si daca i castreaza tot mai e de tras. :-s

CristinaMM
18.04.2008, 18:33:30
acuma nu ca vreau sa fiu rea, dar stiti cat e media de viata a unui caine? cam 10 ani. deci si daca i castreaza tot mai e de tras. :-s
Si in Sighisoara tot 10 ani e media de viata a unui caine. Da, castrati nu mai sunt asa agresivi, si da, ar fi frumos sa avem adaposturi pt.caini, dar nu prea avem. Castrarea e scumpa, dar cred ca pe termen lung e cea mai eficienta si mai umana solutie.

Swanheart
19.04.2008, 10:35:44

Este parerea ta, si o respect, pentru ca e exprimata pe un ton civilizat! :*

chiar daca vor fi castrati, pana dispare generatia lor tot pe strazi vor sta!
se spune ca un caine castrat nu mai este agresif! dar nu e demonstrat!

si castrare si refugiu e cel mai bine

de 5 ani de cand sunt aici nu am vazut niciodata un caine vagabond! si sunt persoane care sunt muscate de caini, chiar si copii care mor (dne feri) dar in cazul asta exista cineva care sa raspunda pentru animal: stapanul!

Poate am fost inteleasa gresit! Oricum, am deviat de la subiectul initial... Dar, ca sa fiu mai explicita: nici eu nu militez pentru popularea oraselor cu caini vagabonzi! Ideea mea era ca NOI suntem vinovati pentru asta, si tot noi ne plangem. Cand am spus ca unii caini sunt agresivi si musca pentru ca au fost si ei agresati de mici, si doar incearca sa se apere de rautatea unor oameni, nu aveam intentia de a incuraja aceste fenomene (care din pacate, se intampla). Ofeream doar o explicatie pentru faptul ca acei caini musca. Bine-nteles, nu e singura cauza, dar cred ca e preponderenta, tocmai de aceea cainii maidanezi sunt mai agresivi (pentru ca ei au mai multe de "indurat" din partea noastra). Si trebuie sa ajung din nou la concluzia ca omul, care rationeaza, trebuie sa faca ceva, si sa nu mai arunce vina pe caini (care NU au ratiune - nu ca asta ar fi o scuza sa ne poata musca in voie).

Nu ai vazut niciodata un caine vagabong in Franta (daca nu ma insel) pentru ca ei au facut ceva impotriva acestui "fenomen", si au luat masuri. Dar atata timp cat la noi (in Romania) exista oameni cu mentalitatea pe care au exprimat-o si cateva fete aici, e clar ca nici nu se va face ceva (mereu existand ALTE prioritati).

De fapt, ma insel...se face "ceva". Asta:

dianastan
19.04.2008, 11:09:19
Fetelor, topicul asta nu era despre animalutze zdrobite pe sosele?
vad ca ati deviat complet...
vina este a autoritatilor. punct.

cosicel
22.04.2008, 08:46:15

Doamne, chiar tb sa pui pozele astea?
Cruzimea umana e mai dureroasa decat orice alt tip, pt ca-i facuta in mod constient!
Dar pana si numai faptul ca cineva poate sa pozeze asemenea orori mi se pare o cruzime!

mariammary2000
22.04.2008, 15:32:09
Si in Sighisoara tot 10 ani e media de viata a unui caine. Da, castrati nu mai sunt asa agresivi, si da, ar fi frumos sa avem adaposturi pt.caini, dar nu prea avem. Castrarea e scumpa, dar cred ca pe termen lung e cea mai eficienta si mai umana solutie.
frumos ar fi sa nu existe deloc caini vagabonzi in orase!eu sunt de parere ca investitiile facute in adaposturi pt caini sunt o pierdere de timp cand exista atatia copii nevinovati parasiti pe strazi. Mi se pare lipsit de logica sa ne preocupam atat de soarta cainilor vagabonzi si de facut garduri de protectie pe autostrazi cand exista alte prioritati. Sa fim realiste fetelor!

CristinaMM
22.04.2008, 17:00:23
frumos ar fi sa nu existe deloc caini vagabonzi in orase!eu sunt de parere ca investitiile facute in adaposturi pt caini sunt o pierdere de timp cand exista atatia copii nevinovati parasiti pe strazi. Mi se pare lipsit de logica sa ne preocupam atat de soarta cainilor vagabonzi si de facut garduri de protectie pe autostrazi cand exista alte prioritati. Sa fim realiste fetelor!
Traiesc ciu ideea (poate gresita) ca bani ar fi (bani europeni pt. proiecte viabile), dar ducem lipsa de organizare. Cred ca s-ar putea incerca si rezolvarea problemei copiilor parasiti, cat si cea a cainilor vagabonzi.

ryanaro
22.04.2008, 17:03:45
Traiesc ciu ideea (poate gresita) ca bani ar fi (bani europeni pt. proiecte viabile), dar ducem lipsa de organizare. Cred ca s-ar putea incerca si rezolvarea problemei copiilor parasiti, cat si cea a cainilor vagabonzi.

cu copiii au rezolvat o- se vand pentru organe. :-B acuma trebuie sa ne gandim ce facem cu cainii. :-B

bianca82
22.04.2008, 23:22:46
Este parerea ta, si o respect, pentru ca e exprimata pe un ton civilizat! :*

Poate am fost inteleasa gresit! Oricum, am deviat de la subiectul initial... Dar, ca sa fiu mai explicita: nici eu nu militez pentru popularea oraselor cu caini vagabonzi! Ideea mea era ca NOI suntem vinovati pentru asta, si tot noi ne plangem. Cand am spus ca unii caini sunt agresivi si musca pentru ca au fost si ei agresati de mici, si doar incearca sa se apere de rautatea unor oameni, nu aveam intentia de a incuraja aceste fenomene (care din pacate, se intampla). Ofeream doar o explicatie pentru faptul ca acei caini musca. Bine-nteles, nu e singura cauza, dar cred ca e preponderenta, tocmai de aceea cainii maidanezi sunt mai agresivi (pentru ca ei au mai multe de "indurat" din partea noastra). Si trebuie sa ajung din nou la concluzia ca omul, care rationeaza, trebuie sa faca ceva, si sa nu mai arunce vina pe caini (care NU au ratiune - nu ca asta ar fi o scuza sa ne poata musca in voie).

Nu ai vazut niciodata un caine vagabong in Franta (daca nu ma insel) pentru ca ei au facut ceva impotriva acestui "fenomen", si au luat masuri. Dar atata timp cat la noi (in Romania) exista oameni cu mentalitatea pe care au exprimat-o si cateva fete aici, e clar ca nici nu se va face ceva (mereu existand ALTE prioritati).

Doamne...pozele astea te lasa fara cuvinte...:(( Ador animalele si mi se rupe sufletul cand vad asa ceva. Eu cred ca ar trebui sa se ia masuri in privinta acestor psihopati (altfel nu ii pot numi) care isi varsa frustrarile si teribilismul pe niste animale nevinovate. Si ne mai intrebam de ce ne musca....UITE DIN ACEASTA CAUZA !

Cum a spus cineva mai inainte ca nu ar ezita sa loveasca sau chiar sa omoare un caine daca ar ataca, vazand aceste imagini pot sa spun ca nici eu nu m-as da in laturi sa ii trag una in cap aluia care ar face asemenea lucruri...indiferent de varsta lui!!!! CLAR....

issa
22.04.2008, 23:55:18

Banii europeni nu sunt pentru protectia animalelor....sunt pt multe alte lucruri, dar pt asta nu.....eu nu cunosc nicio organizatie de stat, toate sunt particulare ca sa zic asa, sunt asociatii non-guvernamentale unde de multe ori se spala bani, sunt doar de suprafata:-w

Iar in privinta copiilor de pe strazi....hai sa fim seriosi, aveti idee de cate ori au fost stransi din canale si dusi la orfelinate si eu s-au intors inapoi? Sunt sigura ca nu:)>- ......sunt multi carora nu le place viata de la camin, lipsa d elibertate......pai mai au ei unde sa fumeze, unde sa se drogheze, unde sa faca sex? NU....pai si atunci nu este mai bine pe strada, locul unde ei sunt Dumnezeu si fac ce vor muschii lor?

bianca82
23.04.2008, 10:23:08
Banii europeni nu sunt pentru protectia animalelor....sunt pt multe alte lucruri, dar pt asta nu.....eu nu cunosc nicio organizatie de stat, toate sunt particulare ca sa zic asa, sunt asociatii non-guvernamentale unde de multe ori se spala bani, sunt doar de suprafata:-w

Iar in privinta copiilor de pe strazi....hai sa fim seriosi, aveti idee de cate ori au fost stransi din canale si dusi la orfelinate si eu s-au intors inapoi? Sunt sigura ca nu:)>- ......sunt multi carora nu le place viata de la camin, lipsa d elibertate......pai mai au ei unde sa fumeze, unde sa se drogheze, unde sa faca sex? NU....pai si atunci nu este mai bine pe strada, locul unde ei sunt Dumnezeu si fac ce vor muschii lor?
=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>
=D> =D> =D>
De zece ori bravo pentru raspunsul tau!!! In acelasi mod gandesc si eu...proiecte create in van....

mariammary2000
23.04.2008, 11:02:49
=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>
=D> =D> =D>
De zece ori bravo pentru raspunsul tau!!! In acelasi mod gandesc si eu...proiecte create in van....
nu sunt create van - pur si simplu nu exista cu adevarat! un adapost si un colt de paine nu sunt suficiente , e nevoie de educatie, blandete si multe altele. iar bani sunt, slava Domnului, pentru asta

dianastan
23.04.2008, 11:07:57
mai bine v-ati pune in locul copiilor si nu v-ati mai da cu parerea asa...parca au ei vreo vina ca s-au nascut in asemenea conditii. daca tu crezi ca ei se drogheaza de placere sau fumeaza ca s-au gandit ei sa fumeze, te inseli amarnic.
tot unul mare pe care l-a durut undeva i-a pus punga cu aurolac in mana sau tigara.
daca te-ai uita bine la ei ai vedea ca in spatele amaraciunii in care traiesc, tot un suflet de copil au. unul trist ce-i drept. ar trebui sa fim mai buni, mai ales ca se apropie pastele. dar mai bine, hai sa plangem soarta animalelor iar de copii, hai sa-i lasam, ca, ce naiba, doar ei vor sa aiba viata asta.
mai bine de noi ca ne-am nascut in familii care ne-au iubit, ca avem ce manca, unde dormi. ceilalti, da-i incolo! noua sa ne fie bine!
Si puteti sa fiti sigure ca politia chiar isi face treaba...da, da...cu siguranta ii strange pe toti si ii baga la inchisoare pe capii cersetorilor din bucuresti...
copiii sunt vinovati, ca se intorc.
Pacat.....Traiasca nepasarea....acum nu mai aplaudati?

crisanti
23.04.2008, 15:58:41
stau si ma uimesc ce intorsatura ia discutia asta

rya si dianastan, as putea intelege ironia voastra in momentul in care eram la un topic care discuta problema copiilor de pe strada - hai sa deschidem un topic special si sa discutam acolo problema aceea, ca sa vedeti cat putem fi de compatimitoare si cate putem sari in ajutorul lor

aici se discuta despre animalute si s-a ajuns la cazul precis al cainilor vagabonzi

nu cred ca trebuie sa dovedim nimanui ca suntem oameni! a se intelege ca putem fi compatimitori, altruisti, putem sari in ajutorul cuiva!

si atat! ca eu de data asta chiar ca sunt suparata!

ryanaro
23.04.2008, 16:34:32
si atat! ca eu de data asta chiar ca sunt suparata!

pai hai sa rezolvam 2 probleme dintr un foc- problema cainilor vagabonzi si lipsa de carnati la oktoberfest =)) =)) =))

ma ierti ca rad, dar mie subiectul asta mi se pare un fel de "tara arde si baba se piaptana". :)>-

crisanti
23.04.2008, 16:38:09
sunt probleme mai mari decat animalele zdrobite de masini si decat cainii vagabonzi! de acord!

dar ce te faci cand iesi pe strada si te musca unul dintre ei?

si atat! ca mi-am adus aminte ca eram suparata :)
cred ca se poate raspunde la un subiect si fara un ton persiflant! .. nu stiu de ce m-am simtit eu vizata

BDiana
23.04.2008, 16:39:28
Problema cainilor vagabonzi este complicata. Evident, este foarte trist, si e vina oamenilor ca s-a ajuns aici. Este vina comunismului care a demolat case si a mutat oamenii la bloc silindu-i sa-si lase in urma animelele, este vina mentalitatii orientale (vezi cainii din Ma numesc Rosu al lui Pamuk) si este vina nepasarii generale.

DAR! Odata ce ne aflam in aceasta situatie, ce se poate face?! Eu am fost ani de zile in RO terorizata sa ies din casa seara sin cauza haitelor de caini din cartier. Am fost si atacata. Erau 10 caini, in miezul zilei. Erau si oameni care se uitau si radeau. Crezi ca am avut vreo jena sa dau in cainii aia?! M-am batut parte-n parte cu ei, noroc ca aveam o geanta grea plina cu carti.

Eu m-am bucurat de campania lui Basescu pe vremea cand era la primarie. Pt. ca imi puneam o problema de supravietuire. A mea. Si mi-a parut rau ca nu a reusit sa termine ce incepuse, din cauza unora ca Brigitte Bardot care vorbesc dar nu fac nimic concret. M-as fi bucurat si mai mult daca madam Bardot i-ar fi luat cu dansa la ea acasa, pe toti 2 milioane, ca doar nu voiam neaparat sa-i vad morti.

BDiana
23.04.2008, 16:44:22
[...]ma ierti ca rad, dar mie subiectul asta mi se pare un fel de "tara arde si baba se piaptana". :)>-
Am zis si eu ceva similar mai demult la subiectul asta, insa intre timp mi-am revizuit putin atitudinea. Acum as spune ca e simplist sa privesti lucrurile asa, pt. ca desi evident exista alte lucruri mai importante decat gardurile de protectie pt. animale, toate sunt ipostaze ale aceleiasi mentalitati romanesti manfisiste, care trebuie schimbata pe cat se poate, peste tot.

ryanaro
23.04.2008, 16:50:39
sunt probleme mai mari decat animalele zdrobite de masini si decat cainii vagabonzi! de acord!

dar ce te faci cand iesi pe strada si te musca unul dintre ei?

si atat! ca mi-am adus aminte ca eram suparata :)
cred ca se poate raspunde la un subiect si fara un ton persiflant! .. nu stiu de ce m-am simtit eu vizata

draga mea, eu personal am fost muscata de un caine. cred ca am si zis acum cateva pagini. ;;) nu persiflam, sau cel putin nu pe tine ;)) o:-)

ryanaro
23.04.2008, 16:54:05
Am zis si eu ceva similar mai demult la subiectul asta, insa intre timp mi-am revizuit putin atitudinea. Acum as spune ca e simplist sa privesti lucrurile asa, pt. ca desi evident exista alte lucruri mai importante decat gardurile de protectie pt. animale, toate sunt ipostaze ale aceleiasi mentalitati romanesti manfisiste, care trebuie schimbata pe cat se poate, peste tot.

stiu ca a zis cineva ca trebuie inceput de undeva. dar eu vreau sa incepem de la ceva legat de oameni. ;;)

BDiana
23.04.2008, 16:55:34
stiu ca a zis cineva ca trebuie inceput de undeva. dar eu vreau sa incepem de la ceva legat de oameni. ;;)
Pai de fapt NOI nu incepem de nicaieri. Asta-i shpilu'... Noi nu putem decat sa discutam ce am face daca... Sau ce ar trebui facut :)

ryanaro
23.04.2008, 16:58:03
Pai de fapt NOI nu incepem de nicaieri. Asta-i shpilu'... Noi nu putem decat sa discutam ce am face daca... Sau ce ar trebui facut :)

ne place sa discutam si sa comentam :D

issa
23.04.2008, 22:15:45
mai bine v-ati pune in locul copiilor si nu v-ati mai da cu parerea asa...parca au ei vreo vina ca s-au nascut in asemenea conditii. daca tu crezi ca ei se drogheaza de placere sau fumeaza ca s-au gandit ei sa fumeze, te inseli amarnic.
tot unul mare pe care l-a durut undeva i-a pus punga cu aurolac in mana sau tigara.
daca te-ai uita bine la ei ai vedea ca in spatele amaraciunii in care traiesc, tot un suflet de copil au. unul trist ce-i drept. ar trebui sa fim mai buni, mai ales ca se apropie pastele. dar mai bine, hai sa plangem soarta animalelor iar de copii, hai sa-i lasam, ca, ce naiba, doar ei vor sa aiba viata asta.
mai bine de noi ca ne-am nascut in familii care ne-au iubit, ca avem ce manca, unde dormi. ceilalti, da-i incolo! noua sa ne fie bine!
Si puteti sa fiti sigure ca politia chiar isi face treaba...da, da...cu siguranta ii strange pe toti si ii baga la inchisoare pe capii cersetorilor din bucuresti...
copiii sunt vinovati, ca se intorc.
Pacat.....Traiasca nepasarea....acum nu mai aplaudati?

Desi suntem off-topic....vreau sa-ti raspund pt ca cu siguranta raspunsul tau era la adresa mea#:-S
Tu chiar crezi ca ei au inceput sa se drogheze si fumeze fara voia lor? Ii obliga cineva? La de cineva cate un sut in partea dorsala daca nu o fac?
Asta imi aduce aminte de un proces in care un fumator da in judecata compania Tabacco pt ca a facut el cancer;)) Pai cine l-a pus sa fumeze? Compania? Suntem oameni, avem un cap pe umeri si nu doar pt a nu ne ploua in gat, putem lua singuri decizii pentru noi, nu ne obliga nimeni sa facem ceva din ce nu dorim;;) Si daca o duc atat de rau, da-mi tu un motiv de ce nu raman ei in orfelinate? Au mese calde, un pat, se duc la scoala, se joaca, se duc la spectacole, chiar si in tabere.....din pacate nu au caldura si iubirea parintilor si aici este cel mai mare pacat:-<

dianastan
23.04.2008, 22:42:47
Desi suntem off-topic....vreau sa-ti raspund pt ca cu siguranta raspunsul tau era la adresa mea#:-S
Tu chiar crezi ca ei au inceput sa se drogheze si fumeze fara voia lor? Ii obliga cineva? La de cineva cate un sut in partea dorsala daca nu o fac?
Asta imi aduce aminte de un proces in care un fumator da in judecata compania Tabacco pt ca a facut el cancer;)) Pai cine l-a pus sa fumeze? Compania? Suntem oameni, avem un cap pe umeri si nu doar pt a nu ne ploua in gat, putem lua singuri decizii pentru noi, nu ne obliga nimeni sa facem ceva din ce nu dorim;;) Si daca o duc atat de rau, da-mi tu un motiv de ce nu raman ei in orfelinate? Au mese calde, un pat, se duc la scoala, se joaca, se duc la spectacole, chiar si in tabere.....din pacate nu au caldura si iubirea parintilor si aici este cel mai mare pacat:-<

pentru ca suntem off-topic, nu mai continuu discutia. e bine ca tu ai luat deciziile bune mai ales cand aveai 7-8 ani.
vezi ca in aceste orfelinate super care nu prea exista nu sunt locuri pentru toti copiii....
hai sa incheiem ca nu suntem pe aceeasi lungime de unda si nu are rost. fiecare crede ce vrea.
noapte buna!

kiss_tyna
06.11.2008, 12:21:05
Dumnezeu i-a dat omului animalele ca sa-i infrumuseteze viata...si totusi....
Ieri si in special alaltaieri am fost foarte devastata, suparata, trista, etc. Si acum sa va spun si de ce. Marti seara am iesit de la scoala, apoi am fost cu iuby pe la Carrefour, apoi am trecut pe acasa pe la el prin Prundu, si pe la ora 21:30 am zis sa mergem si noi acasa ca se facuse tarziu.Ne urcam in masina, si cand am ajuns pe Fratii Golesti, am vazut un catel de vreo 6 luni pe partea stanga, in fata noastra(la 100 metri) mai era o masina care mergea cu vreo 90 la ora, si in clipa urmatoare cand m-am uitat in fata,am vazut cum a lovit din plin catelul (care a vrut sa traverseze strada) si l-a rostogolit pe sub masina(bine ca nu l-a calcat cu rotile).In clipa aceea mi-am pus mainile la ochi si am inceput sa tip si sa-l injur pe soferul din fata care a lovit catelul.Iuby a oprit imediat pe dreapta, soferul masinii a oprit si el sa vada daca nu cumva si-a rupt bara de la masina(atunci am inceput si mai rau sa-l injur).Iuby s-a dus si a luat catelul din mijlocul strazii pt ca scheuna saracul de durere si l-a pus pe margine.Cand l-am vazut asa am inceput si mai tare sa plang, tremuram toata, si in viata mea nu cred ca am mai facut o astfel de criza. Ne uitam la el cum respira, am sunat-o repede pe mami sa-mi dea nr de telefon al doctoritei veterinare (desi era aproape ora 22).Intre timp a venit la noi si soferul care a dat peste catel si s-a scuzat ca cica ''nu l-a vazut'', ca ''i-a sarit brusc in fata'',etc. Imi venea sa-i rup gatul!!!!A zis ca venea de la Bucuresti si ca era grabit....l-am intrebat atunci daca stie vreun doctor veterinar bun in Bucuresti pt ca vroiam sa-l ducem atunci si ne-a zis ca nu stie si nici nu crede ca va mai trai pana la Bucuresti catelul.:-L Dupa aceea a zis ca-i pare rau si a plecat. Plangeam incontinuu pt ca nu stiam ce sa facem cu el.Pe noi nu ne-a lasat sufletul sa-l lasam in strada si am sunat-o pe doctorita veterinara si a rugat-o iuby sa vina repede pana la cabinet.Pana la urma a acceptat si ne-a zis sa venim la cabinetul din Prundu. Am luat catelul in brate...desi era aproape lesinat de durere, abia mai respira, am urcat in masina si ne-am dus repede la cabinet.Noi am ajuns in vreo 3 minute si am mai asteptat-o pe doctorita inca vreo 10 minute.Intre timp am pus catell pe jos pt ca era destul de greut. Statea intins pe os, abia mai respira, si am zis ca daca are leziuni interne si nu mai poate fi salvat, macar sa-l eutanasieze(desi eu sunt total impotriva acestei masuri)ca sa nu se mai chinuie. Intr-un final a venit si doctorita si l-a consultat....amandoua picioarele pe spate rupte si un picior pe fata era rupt de la incheietura.I-a facut niste injectii, vreo 7-8, saracul catel scheuna de durere si inima mea era =(( .Am intrebat-o pe doctorita ce sa facem cu el ca n-avem cum sa-l luam acasa pt ca va scheuna toata noaptea si mai avem si o pisica acasa, si ne-a spus sa incercam sa-l ducem la Smeura la adapostul de caini ca acolo il va opera a doua zi-pt ca avea nevoie de operatie la picioare. I-am dat la doctorita 60 lei si am plecat spre Smeura.....intre timp catelul mai scheuna, eu nu mai stiam cum sa-l tin ca sa nu aiba dureri asa mari....m-am uitat la el si avea lacrimi in ochi si atunci chiar ca mi-a rupt inima.:(( =(( Pana la urma am gasit si adapostul, am claxonat la poarta ca initial nu era nimeni si venisera si niste caini si latrau la masina(nu ne puteam da jos).Pana la urma a raspuns portarul, i-am dat toate datele noastre, i-am spus ce a patit catelul(ca sa stie sa-i spuna medicului de dimineata) i-am zis ca platim noi tot ce trebuie numai sa-l faca bine, si i l-am dat.L-a pus intr-o cutie si a zis ca o sa-l bage intr-o cusca pana dimineata cand vine doctorul sa-l consulte si sa-l opereze. Acum asteptam sa ne sune de la adapost sa vedem ce s-a mai intamplat, daca l-a operat, etc. Noi speram sa fie totul bine, am facut tot ce se putea pt el, mai mult numai Dumnezeu poate sa faca. Zilele acestea, daca nu ne suna nimeni de la adapost, vrem sa mergem pana acolo sa vedem ce s-a mai intamplat.
Am ramas dezgustata cand am vazut cat de rai pot fi unii oameni....daca nu-l salvam noi, il calcau masinile....Pe sofer l-a interesat daca si-a rupt ceva la masina, nu-l mustra constiinta ca a distrus un suflet.:-s Dar Dumnezeu le vede pe toate....
Sper ca nu v-am intristat si pe voi dar sunt foarte revoltata de ceea ce s-a intamplat....Nici acum nu-mi vine sa cred cata rautate pot avea unii oameni in ei.:-?
Si apropo, soferul care a distrus dreptul catelului de a avea o viata normala, avea numarul de inmatriculare B 85 RPR. Asta in caz ca poate cunoasteti sau intalniti in trafic acest sofer.
Am creat acest subiect ca sa spuneti si voi astfel de intamplari, si sper ca in mare parte, povestile sa aiba happy-end.

Ballet
06.11.2008, 12:33:29
Si noi umblam mult prin tara si e plin de animale calcate in mijlocul drumului. Dar facute una cu asfaltu....:((
Se mai intampla sa nu-l vezi, ce sa zic, mai ales daca mergi cu 150 km/h :-&..... Dar sa-l lovesti si sa nu opresti mi se pare de o cruzime fara margini, e un suflet si el sarmanu....un suflet care se va chinui pana la extenuare din cauza ranilor.....
Astia nu sunt oameni :sad:

kiss_tyna
06.11.2008, 13:16:05
Si noi umblam mult prin tara si e plin de animale calcate in mijlocul drumului. Dar facute una cu asfaltu....:((
Se mai intampla sa nu-l vezi, ce sa zic, mai ales daca mergi cu 150 km/h :-&..... Dar sa-l lovesti si sa nu opresti mi se pare de o cruzime fara margini, e un suflet si el sarmanu....un suflet care se va chinui pana la extenuare din cauza ranilor.....
Astia nu sunt oameni :sad:
A oprit....sa vada daca a patit ceva la masina.:-w =((

piersicuta
06.11.2008, 13:23:53
Mentionez ca sunt dog lover. Stiu ca o sa-mi pun jumatate de forum in cap, dar...

-e f greu daca e intuneric si ai 90 la ora (ceea ce e ok in afara Bucurestiului) sa vezi cainele si sa-l eviti.

-e f naspa daca ai viteza asta sa franezi, sau sa tragi de volan. Am vazut faza asta o data, cainele a scapat, dar tipa s-a rasturnat de vreo 3 ori pe autostrada, si au intrat si alte masini in ea.

-e de asemenea groaznic ca la noi nu exista garduri de sarma, daca tot nu exista destule adaposturi incat sa nu mai avem caini pe strada.

-recunosc sportiv ca el nu a reactionat tocmai ok, si ar fi fost frumos sa se duca el cu cainele la veterinar.

Dar nu-l acuzati pt ca l-a lovit. Parerea mea.

Sa ne dai vesti despre catel, te rog!

kiss_tyna
06.11.2008, 13:29:32
Mentionez ca sunt dog lover. Stiu ca o sa-mi pun jumatate de forum in cap, dar...

-e f greu daca e intuneric si ai 90 la ora (ceea ce e ok in afara Bucurestiului) sa vezi cainele si sa-l eviti.

-e f naspa daca ai viteza asta sa franezi, sau sa tragi de volan. Am vazut faza asta o data, cainele a scapat, dar tipa s-a rasturnat de vreo 3 ori pe autostrada, si au intrat si alte masini in ea.

-e de asemenea groaznic ca la noi nu exista garduri de sarma, daca tot nu exista destule adaposturi incat sa nu mai avem caini pe strada.

-recunosc sportiv ca el nu a reactionat tocmai ok, si ar fi fost frumos sa se duca el cu cainele la veterinar.

Fiecare cu parerea lui...eu oricum sunt foarte revoltata de gestul lui!
Faza nu s-a intamplat in Bucuresti ci in Pitesti pe o strada destul de luminoasa, mai ales daca am vazut eu catelul cand statea pe stanga la 150 metri....deci nu era asa intunecata.Si mai ales ca pe strada respectiva se pune aproape zilnic radar pt ca toti merg cu viteza.In fine....
Bineinteles ca o sa va dau vesti...poate pun si niste poze cu el.Sa speram ca e bine.

Bea24
06.11.2008, 14:40:27

Ba da,piersicuta,eu il acuz/ii acuz pe cei care lovesc animalele.Pentru ca in locul acelui animal putea fi un om(un copil).Si nu ma pot abtine sa nu intreb:daca era un copil,un om,la fel proceda?Oprea sa vada ce a patit masina,spunea ca-i pare rau,se urca la volan si pleca?Da-mi voie sa spun ca sunt convinsa ca la fel proceda.Astfel de......(nu stiu cum sa-i numesc) imi provoaca greata.Inclusiv cei care se amuza atunci cand maltrateaza un animal...Si in clipele acelea nu-mi doresc decat sa simta si ei durerea pe care o simt bietele animale care nu au nici o vina...Pentru ca si ele sunt doar niste suflete ca si noi...

kiss_tyna
06.11.2008, 14:59:42
Ba da,piersicuta,eu il acuz/ii acuz pe cei care lovesc animalele.Pentru ca in locul acelui animal putea fi un om(un copil).Si nu ma pot abtine sa nu intreb:daca era un copil,un om,la fel proceda?Oprea sa vada ce a patit masina,spunea ca-i pare rau,se urca la volan si pleca?Da-mi voie sa spun ca sunt convinsa ca la fel proceda.Astfel de......(nu stiu cum sa-i numesc) imi provoaca greata.Inclusiv cei care se amuza atunci cand maltrateaza un animal...Si in clipele acelea nu-mi doresc decat sa simta si ei durerea pe care o simt bietele animale care nu au nici o vina...Pentru ca si ele sunt doar niste suflete ca si noi...
L-a intrebat iuby: ''Daca era un copil?'' Si a dat din umeri.

kitana
06.11.2008, 15:26:25

La faza asta sunt de acord cu tine. Dar daca "autoritaile" nu se gandesc sa foloseasca banii contribuabililor intr-un scop cu adevarat util...Asta pentru ca efectiv NU LE PASA DE ANIMALE:(( . Ce sa mai...nu le pasa nici de oameni dar de bietii caini sau cai care ajung pe sosele (si nu din vina lor!!!!!!!!!!!). Ar trebui construiti parapeti astfel incat sa nu aiba acces la sosele animalele.
Ma intristeaza tot mai mult cand aud astfel de cazuri, sa nu mai zic ca ni s-a intamplat si noua de cateva ori sa intalnim animale pe sosea. Sotul meu de cele mai multe ori oprea (daca animalul vroia sa traverseze) sau incetinea, insa am avut si cazuri in care cu greu le-a evitat, si asta in situatia in care mergea omeneste cu 80-90/h. Bine ca pana acum nu am avut nicio situatie din aceasta...Doamne fereste sa trebuiasca sa fii sofer in Romania. Mi-e mila de acesti catei care ajung victime pana la urma si mi-e greata de cei care au puterea de a face ceva si totusi nu o fac:-& :-& :-&
cristinutza2007 sa ne spui ce mai face cutu, sper sa se faca bine=((

Habib
06.11.2008, 15:39:57
cristinuta, stai linistita, oameni de genul asta sunt pe toate drumurile in romania si sincer nu ai cum sa-i schimbi
am vazut si eu tot o chestie de genul asta si sincer nu am mai oprit, intelegi ce vreau sa spun...........nu mai aveam de ce sa oprim...........ma doare sufletul cand vad pe soselele noastre catei, pisici............pentru ca am facut liceul de medicina veterinara , sunt tehnician veterinar.............si iti imaginezi cum ma simt................
sunt oameni fara suflet
ti-as mai povesti ceva dar e prea sadic...............lucruri intentionate:-< :-<

piersicuta
06.11.2008, 15:48:26

Daca era un copil, si era in mijlocul strazii noaptea si el venea cu 90 la ora, cred ca la fel il lovea. Nu din rautate ci pur si simplu pt ca nu putea sa-l evite.

Faza cu ce a patit masina, aveti toata dreptatea din lume. E urat si josnic, copil sau animal. Si la fel cu faptul ca a plecat.

Dar eu zic sa nu-l invinovatiti ca l-a lovit, pentru ca pur si simplu e bezna in Romania pe strada. Din pacate eu conduc zilnic. Si seara cand plec acasa ma rog la dumnezeu sa nu-mi sara un copil, caine, pasare, whatever, pt ca nu vezi nimic. Nici macar pe trecerile de pietoni, cu liniile sterse de vreme, si pe care nu le vopseste nimeni.

Pentru ca a plecat, sau pt ca s-a dat jos sa vada ce face pretioasa masina, e un dobitoc. (scuzat sa-mi fie cuvantul).

Nikkole
07.11.2008, 23:52:54
Cristinuta ce s-a intamplat cu catelul pana la urma? E bine? Mi s-a zbarlit pielea pe mine cand am citit povestea...e trist! Ai facut o fapta f. buna ca ai incercat sa salvezi acel catel...
Eu merg pe ruta Buc - Bz aproape saptamanal si mie groaza de ce vad. Numai animale facute una cu asfaltul :(. Acum cateva luni ma intorceam spre Buc cand vad pe marginea soselei un dalmatian ce fusese calcat...nu va spun ce am simtit atunci,=((=(( mai ales ca eu am o catelusa aceeasi rasa.
Tragic ce se intampla pe soselele din tara noastra...#-o

bliss
08.11.2008, 00:10:49
Dumnezeu i-a dat omului animalele ca sa-i infrumuseteze viata...si totusi....

:(( Mi-au dat lacrimile cand am citit mesajul tau si incep sa ma conving ca sunt multi oameni fara suflet, iresponsabili si egoisti:( . Aproape de fiecare data cand am trecut pe autostrada am vazut cate un catel mort si nici nu puteam sa ma uit, e foarte trist...
Alte exemple nefericite:
-catelusi aruncati intr-o punga de plastic (cand i-am gasit i-am luat eu cu prietenul meu si am avut grija de ei pana am reusit sa le gasim proprietari care aveau o catelusa sa ii alapteze)acesta a fost un caz fericit in final
-caine alergat de 2 nebuni care aruncau cu pietre in el (asta a vazut mama si nu i-a venit sa creada)
-lovirea intentionata a animalelor, pisici, caini. Acestea sunt din pacate cele mai frecvente...

desi nu se incadreaza la subiect, am vazut si un film despre cum sunt sacrificate animalele, terifiant, nu am putut sa-l vad pana la capat. Nu-mi aduc aminte numele filmului acum, dar daca vreti il scriu maine

compact
16.11.2008, 08:55:02
eu stau la 15 km de Bucuresti si am vazut o gramada de caini loviti pe sosea...s-a intamplat sa ne sara in fata si nu l-am lovit din noroc, pentru ca soseaua nu e luminata si faza scurta (sunt dobitoci care merg cu faza lunga, eventual si farurile de ceata....dar e f deranjant pt cei de pe banda cealalta) nu bate f mult.....

s-a intamplat sa lovim un catel. mergeam cu 30km/h intr-un loc in care nu mai fusesem....ne-am oprit imediat...oricum cainele nu a patit nimic...doar a fost impins (nu a ajuns sub masina) cativa metri, pana s-a oprit masina....dar eu am avut o criza vreo 10 min. Dupa ce ne-am uitat la el (nu aveam cum sa mergem dupa el ca intrase intr-o curte printr-un gard) si fugea....la fel cum fugise inspre noi (nu l-am vazut cand a sarit, doar am simtit impactul cu bara de protectie) am inceput sa plang si a trebuit sa opreasca sotul din nou masina....

nu am vrut sa il lovim, dar nu l-am vazut. asa cum a zis si piersicuta se poate intampla.

sigur ca in cazul asta, cu vizibilitate buna, nu are nici o scuza. la fel cum nu are nici o scuza ca nu s-a dus cu el la veterinar.

judie
16.11.2008, 09:07:44
Eram intr-o noapte in masina inchiriata cu un vecin care o conducea si mergeam in Bucuresti pe una din strazile inguste unde incape doar o masina dus una intors, pe de alaturi fiind parcate masinile....deodata de la 5-10 metri in fata, f putin vad o pisica alergand in fata masinii intr-o tentativa de a traversa, din fata pe sens opus venea o masina, in laturi nu aveam cum sa evitam fiindca erau masini parcate si uite -asa ...a lovit-o insa a fugit mai departe, nu aveam viteza.....ce era sa mai faca soferul? cateodata, daca moare animalul incerci sa te gandesti k nu a avut zile , doar nu o sa te duci sa ii aprinzi o lumanare...dar cert e ca nu uiti ce ai facut...si dc era copil cum se spunea mai sus, sigur intra in orice masina de pe alaturi incercand sa evite, era de inteles- un animal pe constiinta nu e ca si cum ai lovi un om , Doamne fereste....oricum, imi pare rau pt orice animal lovit, numai la noi pe autostrazi vezi asa ceva..catei, pisici si mai nou....cai..:(

compact
16.11.2008, 09:52:44
s-a intamplat sa ne sara si un copil in fata....fugea dupa minge si nu a vazut masina, noi nu l-am vazut, vizibilitate redusa in stanga....tot cu 30km/h mergeam ca nu stiam nici zona nici orasul si cautam ceva....a reusit sa franeze si sa nu il loveasca....dar eram in prag de criza de nervi....parinti tampiti care isi lasa copii sa joace cu mingea in fata blocului. daca aveam mai mult de 30km/h sigur il loveam....

chika
07.12.2008, 23:49:28
ati vazut filmuletul in care un catel a salvat viata altui catel ranit pe autostrada? s-a strecurat printre masini si l-a tarat pana pe margiea soselei. uimitor...

Andrusca81
09.02.2009, 21:16:39
Si eu iubesc foarte mult animalele si mi se rupe sufletul cand le vad ucise pe strazi.Eu cat am condus am ocolit orice animalutz care fugea prin fata masinii...intr-un fel ma bucur ca nici nu mi-am periclitat viata salvandu-le pe ele...desi era sa ajung in sant din cauza unui catel care iesea dintr-o curte odata.De cate ori traverseaza vreun animalutz prin fata masinii, il stresez foarte muult pe sotul meu...desi oricum nu ar omori el vreunul.Eu inteleg ca o coliziune cu un animal produce avarii masinii...dar cred ca sunt si unii care chiar daca ar putea nu evita impactul.Cred ca daca as fi ucis vreun animalutz nu as fi fost om muult timp....insa sunt oameni care de fapt nu sunt oameni ,asta e problema.
Am vazut odata un articol pe net si m-am ingrozit realmente( nu stiu de ce m-am mai uitat,dar probabil mi s-a parut incredibil) , niste creaturi " oameni" si-au gasit un mod de a se distra prin a pune pisici in carlige si a momi rechinii....:((:((:((:((:((:((:((.
Cred ca acest tip de comportament se datoreaza in mare parte parintilor, pentru ca daca acestia nu isi educa copiii in asha mod incat sa respecte sufletelele din jurul lor...degeaba,e ca o setare care lipseste din fabricatie.
Mi s-ar parea normal sa se instituie o lege ca si in America,conform careia indivizii care chinuie, ucid,infometeaza animale sa fie sanctionati.

Swanheart
11.03.2009, 12:27:06
Si eu iubesc foarte mult animalele si mi se rupe sufletul cand le vad ucise pe strazi.Eu cat am condus am ocolit orice animalutz care fugea prin fata masinii...intr-un fel ma bucur ca nici nu mi-am periclitat viata salvandu-le pe ele...desi era sa ajung in sant din cauza unui catel care iesea dintr-o curte odata.De cate ori traverseaza vreun animalutz prin fata masinii, il stresez foarte muult pe sotul meu...desi oricum nu ar omori el vreunul.Eu inteleg ca o coliziune cu un animal produce avarii masinii...dar cred ca sunt si unii care chiar daca ar putea nu evita impactul.Cred ca daca as fi ucis vreun animalutz nu as fi fost om muult timp....insa sunt oameni care de fapt nu sunt oameni ,asta e problema.
Am vazut odata un articol pe net si m-am ingrozit realmente( nu stiu de ce m-am mai uitat,dar probabil mi s-a parut incredibil) , niste creaturi " oameni" si-au gasit un mod de a se distra prin a pune pisici in carlige si a momi rechinii....:((:((:((:((:((:((:((.
Cred ca acest tip de comportament se datoreaza in mare parte parintilor, pentru ca daca acestia nu isi educa copiii in asha mod incat sa respecte sufletelele din jurul lor...degeaba,e ca o setare care lipseste din fabricatie.
Mi s-ar parea normal sa se instituie o lege ca si in America,conform careia indivizii care chinuie, ucid,infometeaza animale sa fie sanctionati.

Avem si noi o astfel de lege, daca nu ma insel e Legea 9/2008.

sweetNicoleta
29.09.2009, 15:15:01
ieri, pe drumul brasov-cluj am vazut prea multe animale imprastiate pe strada! eu nu mai suport asa ceva! Mi se face sila sa le vad imprastiatate asa pe sosea! Toate strazile din afara localitatilor ar trebui sa aiba gard..dar de..il fura oamanii pt fier vechi

bibianca
29.10.2009, 10:10:08
mie imi plac foarte mult animalele,mi-e atat de mila si cand le vad pe strada slabutze si fara mancare dar sa le mai vad si pe drum moarte:-s
sunt unii oameni care chiar daca pot evita asa ceva nu o fac...unii o fac doar din distractie,nu se gandesc ca si ele au un sufletzel:-s

dianaruxi
30.10.2009, 11:40:06
si eu vad in fiecare zi, ba pisici moarte ba catei, mi se face inima cat un purice. Si eu sunt sofer si cand vad unu ca iese in calea mea intotdeauna claxonez si franez. Saptamana trecuta am vazut pe o strada un catel ff dragut roscat asa cum imi plac mie, l-am ocolit sa nu il calc. si a doua zi l-am vazut strivit in locul ala, mi s-a facut rau instantaneu. Mi se parea ca a murit cineva cunoscut. Eu am si o pisica portocalie, si am vazut odata una strivita pe Fundeni, vaaaaaai nu va inchipuiti ce oroare. Ce sa mai zic de autostrazi, am vazut si vulpi, si iepuri si arici!! E un masacru in tara asta.

sweetNicoleta
30.10.2009, 15:09:33
si eu vad in fiecare zi, ba pisici moarte ba catei, mi se face inima cat un purice. Si eu sunt sofer si cand vad unu ca iese in calea mea intotdeauna claxonez si franez. Saptamana trecuta am vazut pe o strada un catel ff dragut roscat asa cum imi plac mie, l-am ocolit sa nu il calc. si a doua zi l-am vazut strivit in locul ala, mi s-a facut rau instantaneu. Mi se parea ca a murit cineva cunoscut. Eu am si o pisica portocalie, si am vazut odata una strivita pe Fundeni, vaaaaaai nu va inchipuiti ce oroare. Ce sa mai zic de autostrazi, am vazut si vulpi, si iepuri si arici!! E un masacru in tara asta.

cat de grozanic...ar trebui pus gard pe marginea drumului...dar il vor fura pt fier vechi..

cristina8112
14.11.2009, 01:36:18
va scriu aici ca ma regasesc in subiect...si eu sunt f. miloasa, mai ales cu cateii(pisicile neimpresionandu-ma deloc), dar acum 3 sapt, pe autostrada Bucuresti-Pitesti, am avut ghinionul sa ne apara din neant(eu si sotul meu, care se afla la volan) un catel in fata masinii...si nu va inchipuiti ca impact puternic a putut avea loc, la o viteza mai mare de 100km/h(deh!!! eram pe autostrada), iar masina a intrat in balans...noi eram pe banda a 2 a si deja ma vedeam proiectata in parapetii de pe interiorul soselei....am avut noroc ca masina e buna si ca era al meu sot la volan si l-a tinut strans in maini, ca altfel...nu se stie in ce situatie eram acum, sau dc. mai eram...
oricum, masina a fost avariata f. rau, deoarece de 3 sapt. sta in service:D si am adus-o pe platforma:((
condoleante cainelui, chiar imi pare rau...dar sincer, prefer sa salvez mie si sotului meu, vietile, mai intai de un catel...
va pup si numai bine!

arekichan
14.11.2009, 08:56:57
eu o vreme am stat intr-un satuc, inconjurat de paduri.... acolo nu "animalutzele" erau problema, ci animale "serioase" - mistreti, caprioare, cerbi. si cand iti iese o asemenea chestie in fata, noaptea, cel mai sigur e sa apesi pe acceleratie, ptr ca daca incerci sa-l eviti sigur intri in vre-un copac - asa ziceau toti cei ce locuiau in zona. la inceput am zis "saracul bambi", pana am vazut o masina rasturnata pe marginea drumului si ambulanta care il lua pe sofer

Anaa
14.11.2009, 21:56:54
Nu credeam ca o sa scriu aici, insa in seara asta s-a produs inevitabilul: eram cu R in masina si a sarit un caine si nu a avut ce face :(
Nu aveam viteza, max 30/h, eram in afara Bucurestiului intr-o comuna, dar pur si simplu a sarit in fata masinii....chestie de o fractiune de secunda....chiar imi pare rau, dar asta e, nu am avut ce face :(((

willy
15.11.2009, 07:22:37
mie imi plac foarte mult animalele,mi-e atat de mila si cand le vad pe strada slabutze si fara mancare dar sa le mai vad si pe drum moarte:-s
sunt unii oameni care chiar daca pot evita asa ceva nu o fac...unii o fac doar din distractie,nu se gandesc ca si ele au un sufletzel:-s
nu stiu dc esti soferita, dar doamne fereste sa incerci evitarea unui caine la 90 la ora... nu cred ca exista persoane care din distractie nu evita animalele pe sosele... nu stiu cine si-ar dori sa se aleaga cu bara sparta, sau mai rau...

mihapet
18.03.2010, 14:36:43
nu stiu dc esti soferita, dar doamne fereste sa incerci evitarea unui caine la 90 la ora... nu cred ca exista persoane care din distractie nu evita animalele pe sosele... nu stiu cine si-ar dori sa se aleaga cu bara sparta, sau mai rau...
Am vazut eu astefl de specimene. In loc in care viteza max este 20-30 km/h (zona rezidentiala) un cioban cu un BMW din 1907 toamna facea drifturi si a lovit intetionat un catel. Cand l-am intrebat de ce il loveste a zis ca face ce vrea. I-as fi crapat capul, dar se pare ca nu poti face nimic in fata unor asemenea ciobani fara nici un fel de ajutor alaturi de tine. Pacat. Mi-e rusine cu unii dintre compatriotii mei (ciobani)

mihapet
18.03.2010, 14:39:01
Nu credeam ca o sa scriu aici, insa in seara asta s-a produs inevitabilul: eram cu R in masina si a sarit un caine si nu a avut ce face :(
Nu aveam viteza, max 30/h, eram in afara Bucurestiului intr-o comuna, dar pur si simplu a sarit in fata masinii....chestie de o fractiune de secunda....chiar imi pare rau, dar asta e, nu am avut ce face :(((
In asemenea situatii nu ai ce face. Si mie mi s-a intamplat asa ceva. Un catel ce avea obiceiul sa latre dupa masini a intrat cu coltii in portiera noastra. Stiu ca am auzit un schelalait. Nu stiu ce s-a intamplat cu el, ca nu a vrut sa opreasca, deoarece nu avea unde (drum E85), dar am plans pana acasa (timp de 2h)

mihapet
18.03.2010, 14:48:56
Avem si noi o astfel de lege, daca nu ma insel e Legea 9/2008.
Dar nu se aplica, la fel ca oricare din legile noastre:(

MihaelaEne
15.04.2010, 20:34:56
Plasele plasata pe marginea autostrazilor au fost furate de tigani. Si oamenii sunt prea nepasatori sa faca ceva pt animalute.

violetza
18.12.2011, 08:40:49
ohhh cate animalute mor zdrobite pe sosele. este enorm de urat sa vezi animalutele pe jos calcate
mi se inmoaie sufletul. si uite asa daca te gandesti, TOT DIN CAUZA VITEZEI, MOR SI OAMENII.