PDA

Versiunea completa : De ce se sperie barbatii de copii?

Habib
22.11.2007, 08:09:39
De ce se teme barbatul de a fi tata?
Noi ne dorim foarte mult un bebe....................dar cand vine in discutie acest subiect, parca il vad speriat, parca se teme de a fi ''tata''.
Si nu numai in cazul meu, dar am vazut atatia barbatii, care atunci cand ''vine barza'' intra in transa....................isi revin mai greu decat o femeie care abia a nascut.
Se simt atat de legati daca au un copil.............:-<:-<:-<:-<:-<:-<:-<

Fluturas
22.11.2007, 08:25:46
Noi ne dorim foarte mult un bebe....................dar cand vine in discutie acest subiect, parca il vad speriat, parca se teme de a fi ''tata''.
Si nu numai in cazul meu, dar am vazut atatia barbatii, care atunci cand ''vine barza'' intra in transa....................isi revin mai greu decat o femeie care abia a nascut.

:gen_07: :gen_07: :gen_07: :gen_07: :gen_07: :gen_07: :gen_07: :gen_07: :gen_07: :gen_07: :gen_07: :gen_07: :gen_07:

Alisori
22.11.2007, 09:12:05
al meu sot abia asteapta...chiar pot zice ca nu mai are rabdare....daca s-ar putea sa vina barza acu' ar fi cel mai fericit om.
cununati civil suntem... la anul o sa facem si religios care e in iunie..si am zis ca de prin aprilie - mai sa ne apucam de bebe...pt ca nu vreau sa fiu miresica cu burtica ;;)
cum am scris si mai sus...al meu abia asteapta...si tatal meu mereu imi zice ca vrea un terorist (a)..sa faca nazbatii

DDna
22.11.2007, 11:11:45
:gen_07: :gen_07: :gen_07: :gen_07: :gen_07: :gen_07: :gen_07: :gen_07: :gen_07: :gen_07: :gen_07: :gen_07: :gen_07:
Nu te mai da asa tare ... ma pastreaza-te si pentru restul, care vor urma ;))

Miky
22.11.2007, 11:16:36
hei fetele ce mai faceti?????
am intrat si eu sa va pupicesc, pana acum am umblat haihui pe la alte topicuri, si p-aici la recuperari8-| ...iar acum zic ca va pupicesc putin, ca apoi trebuie sa ma bag la calcato:-)

uuuuf meeeeerde asta il scrisesem pt guralive, nici eu nu mai stiu pe unde umblu....

si daca tot am scris aici ceva, sa va spun si eu ca al meu abia o asteapta p asta mica nici nu mai are rabdare, sa o ia in brate, si inainte de a ramne insarcinata tot el era cel care imi zicea mereu "hai ma sa avem si noi un bb"........

Fluturas
22.11.2007, 11:17:28
Nu te mai da asa tare ... ma pastreaza-te si pentru restul, care vor urma ;))

cata dreptate ai =)) =)) =)) =)) =)) =))

MaryT
22.11.2007, 12:11:29

:O :O :O :O eu n-am auzit in viata mea de asa ceva...

pai sunt barbati stimata, ei nu nasc deci n-au cum sa intre in transa..adica al meu....vb.in nume propriu...de restul nu stiu.... :> ..

PS. Flutu, Deni are dreptate !!!!!

cinezee
22.11.2007, 12:36:24
am sa va spun si eu ceva , e adevarat barbatii multi din ei se sperie in momentul cand femeia decide sa faca copil ,dar se si implica , ma uitam la cumnatul meu , la primul copil a ajutat-o pe sora mea cu strictul necesar ,acum la al 2-lea copil se implica total

apoi ...mult depinde si de el cat de familist este ,cat de mult si-a dorit familie si mult depinde cum femeia ii spune , cand decide sa faca si de altfel cum a fost el crescut /"educat"

Lavinuta ,apropo nu exista asa ceva , poate respinge idee la inceput dar cand femeias naste ,toti barbatii se schimba radical , cel putin acum in ultimii ani , ca inainte acum vreo 20 de ani erau alte mentalitati

Pysycuta
22.11.2007, 13:35:19
Se sperie pentru ca ei inca sunt copii ;)) :D

alinutza81
22.11.2007, 13:38:04
Al meu nu se sperie de loc..e innebunit dupa copii. Cand am stabilit noi cum si ce vom face..ziceam ca ne apucam dupa nunta..apoi am mai amanat eu un pic. Am hotarat in final ca la anu'..prin vara..ne apucam de proiectat:)) ..sa fim si noi la casutza noastra. Daca ar fi dupa el..as putea sa-l nasc chiar acum..ca ar fi cel mai fericit. Abia astept sa il vad cu bb in brate. >:D<

diannaa
25.11.2007, 22:55:28
nu e vb de a fi speriat,dimpotriva,eventual emotionat,este (si asta la primul copil in special) cel mai deosebit si unic lucru care i se poate intampla,nu are termen de comparatie,este incununarea casatoriei pe care o simte si ea si el!!!! deci daca exista sperietura cu adevaratelea....e bai mare cu el sau in cuplu!!!

Tzitzi_mic
26.11.2007, 17:15:36
Al meu e fff dornic de a avea un copil cat mai repede si tot incearca sa ma faca sa las pastilele si sa avem bb. Cred ca vrea sa-si apuce nepotii, sa fie un bunic tanar si mai intai un tata tanar. Deci nu e speriat deloc, e chiar putin inconstient.Eu sunt mai speriata ca el din cauze financiare, gandindu-ma dak vom fi in stare sa-i oferim copilului tot ce va avea nevoie..cand va fi cazul..:-s

georgyank1981
14.12.2007, 11:01:51
majoritatea se sperie deoarece cred ca cel mic le va ocupa locul in inima sotiei sau pur si simplu pt. ca ei inca mai sunt niste copii iar venirea pe lume a unui bb ii obliga sa se maturizeze.

lady_l
14.12.2007, 15:21:50
"Se sperie" in general cei care afla ca vor fi tatici nefiind planuit acest lucru....oricum e o responsabilitate. Cunosc un caz cind fata aramas insarcinata iar el s-a schimbat complet....nu a fugit de responsabilitati, dar acea frica ca nu este inca pregatit si ca nu stie cum ar trebui sa se comporte si ce sa faca l-a schimbat enorm si a produs o ruptura intre ei.

Milagros
14.12.2007, 20:49:08
Al meu parca iubeste mult bebeii, dar sa nu fie al lui :-< (nu inca)

PS Editez ca hop si el pe aici :D

gabriela_rgh
14.12.2007, 21:04:40
Al meu parca iubeste mult bebeii, dar sa nu fie al lui :-< (nu inca)

PS Editez ca hop si el pe aici :D
Si al meu iubeste copii foarte mult! De multe ori si ei tot copii sunt.....
Cred ca fiecare isi doreste sa le poata oferi tot ceea ce ei nu au avut si e cam greu in zilele de astazi in care iti cumperi o casa si platesti pentru ea o viatza......
De cele mai multe ori grijile materiale ii inhiba....Mamele noastre aveau la varsta noastra si 2 copii dar erau alte si alte situatii.....Cred ca dupa ce ajung la conditia materiala dorita ajung ei sa isi doreasca foarte mult copii!

laraa
14.12.2007, 21:24:17
al meu mires abia asteapta o bebitza (ca asta vrem sa avem...am cosmaruri ca ma trezesc cu 2 baieti gemeni...=)) )...dar am o prietena care isi doreste un copil enorm de mult dar sotul spune ca nu sunt pregatiti (in parte are dreptate...long story ) ...si ieri am fost la ei si ea ii spunea "hai mai geo..nu tiar place si tie o bucatica de carnita sa alerge pe aici prin casa ?" la care el : " doar daca-i friptura " =)) =))

issa
15.12.2007, 00:37:57
Si al meu e un pic speriat de etapa urmatoare...recunosc si eu sunt:-" ;)) ....mai avem cate ceva de facut pana sa vina si momentul bebelusului.....dar eu ma amuz f tare pe tema asta....i-am facut-o intr-o dimineata....dupa ce am facut dus....vin in dormitor ......cu fata schimbata si ii zic ......pui cred ca sunt insarcinata:-" ....ii statuse inima=))....dupa mi-a zis ca simtise ceva unic....si ingrijorare si bucurie;;) Acum ne-am programat deja momentul......2009 va fi anul fericit:">

enjoythesilence
21.12.2007, 23:59:11
el se sperie de ce ma sperii si eu: urla mult, daca esti neatent si te joci cu copilul tinandu-l deasupra capului...fara scutec...face pipi pe tine ca in reclama, vrea bobo, vrea caca, vrea pipi, vrea caca in scutec nu in olita, nu mai vrea caca, plange, urla si iar urla, se imprieteneste cu copii care se bat, se bate si el, se drogheaza, fumeaza, bea, cand in sfarsit zambeste si esti fericit ca ai un bebe de fapt iti dai seama ca aia era fata lui de "tocmai o sa vomit" nu de "tocmai o sa rad ca un bebe dragut ce sunt", mananca prea mult si o sa-l supere copii, mananca prea putin si o sa-l supere copii, la 7 ani o sa-ti zica prima oara ca te uraste, la 50 prima oara ca te iubeste si tot asa...pe mine asta ma sperie...si pe al meu. nu spun ca nu o sa facem niciodata copii, poate ne razgandim, desi eu oricum nu pot sa fac copii, dar asta e parerea noastra acum si suntem destul de fericiti si egoisti amandoi ca sa fim in stare sa impartim totul, de fapt sa dam totul unui bebe...

annybunny
22.12.2007, 00:41:49
el se sperie de ce ma sperii si eu: urla mult, daca esti neatent si te joci cu copilul tinandu-l deasupra capului...fara scutec...face pipi pe tine ca in reclama, vrea bobo, vrea caca, vrea pipi, vrea caca in scutec nu in olita, nu mai vrea caca, plange, urla si iar urla, se imprieteneste cu copii care se bat, se bate si el, se drogheaza, fumeaza, bea, cand in sfarsit zambeste si esti fericit ca ai un bebe de fapt iti dai seama ca aia era fata lui de "tocmai o sa vomit" nu de "tocmai o sa rad ca un bebe dragut ce sunt", mananca prea mult si o sa-l supere copii, mananca prea putin si o sa-l supere copii, la 7 ani o sa-ti zica prima oara ca te uraste, la 50 prima oara ca te iubeste si tot asa...pe mine asta ma sperie...si pe al meu. nu spun ca nu o sa facem niciodata copii, poate ne razgandim, desi eu oricum nu pot sa fac copii, dar asta e parerea noastra acum si suntem destul de fericiti si egoisti amandoi ca sa fim in stare sa impartim totul, de fapt sa dam totul unui bebe...

Iuby al meu nu se sperie de copii, chiar iubeste mult copii, dar deocamdata nu vrem inca copii, amandoi. In primul rand suntem prea tineri, ptr o asemenea responsabilitate, si in al doilea rand vrem sa mai asteptam sa avem sai oferim si ceva lui bebe. Asa cum a scris si enjoy, din motivele astea inca nu ne simtim pregatiti ptr un bebe >:D<

adaya
22.12.2007, 09:29:33
=)) Al meu e speriat de copii si copii de el=)) Nu are nico treaba cu copii habar nu are cum trebui sa se poare cu ei,are impresia ca atunci cand sta de vb cu un copil de 3 ani sta de vb cu unul de 15 ani si are pretentii la el=)) I-am zis ca dk o fi asa si cu copilul meu il strang de gat.In cele din urma isi da seama ca trebui sa se coboare un pic la minte lor

daniel
19.01.2008, 14:03:13
Eu imi doresc foarte mult un bb, abia astept sa treaca nunta si sa gasim un moment oportun pentru a-l face.

ana5maria
19.01.2008, 14:41:38
ei bine la noi rolurile sunt inversate fetelor, el isi doreste ffffffffffff mult un bebe, numai despre asta vorbesteproblema sunt eu,eu sincer nu imi doresc,nu in acest moment.diferenta intre noi e de 7 ani,problema e ca eu abia acum termin facultatea(doamne ajuta :P) si as vrea sa ma ocup intai de cariera, el vrea un bebe, ce sa facccccccccc?????:-<

luyza
27.02.2008, 23:27:47
ei bine la noi rolurile sunt inversate fetelor, el isi doreste ffffffffffff mult un bebe, numai despre asta vorbesteproblema sunt eu,eu sincer nu imi doresc,nu in acest moment.diferenta intre noi e de 7 ani,problema e ca eu abia acum termin facultatea(doamne ajuta :P) si as vrea sa ma ocup intai de cariera, el vrea un bebe, ce sa facccccccccc?????:-<

auau...avem in mare aceeasi problema..ma tot bate la cap ca vrea bb,ca sa ma las de pilule..eu nu vreau inca,am de dat gradul,vreau sa ma mai bucur un pic de viata in 2...of of.
p.s. si mi-e frica de faptul ca nu o sa ma descurc in postura de mami

Alisori
28.02.2008, 08:31:38
cred ca am mai scris la acest subiect :D 8-}
si noi vrem bebe cat mai repede...cununia civila am avut-o anul trecut...si puteam sa incepem imediat la bebe:D dar am vrut sa terminam si cu cea religioasa de anul asta.nu-mi doresc sa fiu miresica cu burtica mare la vedere :-p
ne-am hotarat sa incepem munca asidua :)) :)) din aprilie....
chiar daca raman in timp record insarcinata :-p :)) in iunie cand o sa fie nunta nu o sa se observe burtica.
speram ca pana la sf anului sa raman insarcinata....pe langa noi care ne dorim enorm un bebe...mai sunt si bunicii..mai ales tatal meu care este pensionar si nu mai are rabdare =P~
deja isi face planuri cum se va plimba cu teroristul (asa ii zice :D ) si va trece apoi pe la mamaie (mama mea) sa o ia de la munca...vor veni impreuna acasa...vor papa..iar apoi la somn si el si tataie :-p .
este asa de dulce tatal meu cand il aud cum vorbeste...despre viitorul nepot/a>:D<

darwina30
10.10.2008, 10:38:35
buna mireisci si viitoare mamici!!!
barbatii se sperie de copii din cauza ca e o mare responsabilitate sa ai un copil!!!!
eu am auzit o discutie intre barbati!!!
suna cam asa!!!
ar fii bine sa mai astepti cu copilul ca in momentul cand vine copilul tu o sa cazi pe locul 2!! nevasta-ta nu o sa te mai intrebe daca vrei o cafeluta sau daca tie foame!!! toata iubirea ei va fii a copilului!!!
si cand vine copilul sa zis cu viata ta!!!
gata cu distractia ,gata cu prietenii pt ca va trebuii sa stai acasa cu nevasta si cu copilul!!!
cat despre relatiile intime!! ohoooooo vor fii din an in pasti!!! totdeauna motivul va fii ca nu am chef ca-s obosita sau ca acuma trebuie sa-l adorm sau ca trebuie sa-l hranesc pe copil ....etc!!!
astea erau sfaturile unor tatici catre un altul care se pregatea sa devina tatic!!!:D

chika
10.10.2008, 13:00:53
noi ne dorim copil cat mai repede(dupa nunta)
el daca vede un copil, vrea sa se joace cu el, sa il pupe, ii zic sa se mai abtina, ca nu toata lumea agreeaza sa se atinga un strain de copilul lor.
daca vede ca nu il las, le face poze
eu am zis ca vreau sa concep copilul in noaptea nuntii, dar m-a asigurat ca nu o sa mai am nici un chef atunci, ca nu imi doresc decat sa se termine nunta si sa ma culc.

darwina30
11.10.2008, 15:47:12
noi ne dorim copil cat mai repede(dupa nunta)
el daca vede un copil, vrea sa se joace cu el, sa il pupe, ii zic sa se mai abtina, ca nu toata lumea agreeaza sa se atinga un strain de copilul lor.
daca vede ca nu il las, le face poze
eu am zis ca vreau sa concep copilul in noaptea nuntii, dar m-a asigurat ca nu o sa mai am nici un chef atunci, ca nu imi doresc decat sa se termine nunta si sa ma culc.

ei niciodata nu se stie!!!
al meu sotior a fost asa dragut ca in noaptea nuntii mi-a zis hai sa te iubesc Dna David!!!;))
si apropo eram rupti de obositi!!!

evenstar
11.10.2008, 17:16:30
buna mireisci si viitoare mamici!!!
barbatii se sperie de copii din cauza ca e o mare responsabilitate sa ai un copil!!!!
eu am auzit o discutie intre barbati!!!
suna cam asa!!!
ar fii bine sa mai astepti cu copilul ca in momentul cand vine copilul tu o sa cazi pe locul 2!! nevasta-ta nu o sa te mai intrebe daca vrei o cafeluta sau daca tie foame!!! toata iubirea ei va fii a copilului!!!
si cand vine copilul sa zis cu viata ta!!!
gata cu distractia ,gata cu prietenii pt ca va trebuii sa stai acasa cu nevasta si cu copilul!!!
cat despre relatiile intime!! ohoooooo vor fii din an in pasti!!! totdeauna motivul va fii ca nu am chef ca-s obosita sau ca acuma trebuie sa-l adorm sau ca trebuie sa-l hranesc pe copil ....etc!!!
astea erau sfaturile unor tatici catre un altul care se pregatea sa devina tatic!!!:D
Darwina, trebuie sa recunosti ca exista, totusi, o urma de adevar in aceste "povesti"... Nu trebuie sa condamnam pe nimeni, dar poate ar trebui sa ne puna pe ganduri. Daca ne pregatim de venirea copilului constiente de faptul ca putem fi tentate sa ne neglijam partenerii, poate vom reusi sa nu-i mai facem sa se simta "dati la o parte"... :-?

compact
15.12.2008, 22:46:39
=)) Al meu e speriat de copii si copii de el=)) Nu are nico treaba cu copii habar nu are cum trebui sa se poare cu ei,are impresia ca atunci cand sta de vb cu un copil de 3 ani sta de vb cu unul de 15 ani si are pretentii la el=)) I-am zis ca dk o fi asa si cu copilul meu il strang de gat.In cele din urma isi da seama ca trebui sa se coboare un pic la minte lor

asa e si sotul meu :">

nu stie cum sa se poarte pe langa copii si e terifiat de ideea de a avea un copil care va deveni la un moment dat: adolescent :))

Darwina, trebuie sa recunosti ca exista, totusi, o urma de adevar in aceste "povesti"... Nu trebuie sa condamnam pe nimeni, dar poate ar trebui sa ne puna pe ganduri. Daca ne pregatim de venirea copilului constiente de faptul ca putem fi tentate sa ne neglijam partenerii, poate vom reusi sa nu-i mai facem sa se simta "dati la o parte"... :-?
si al meu mi-a spus asta, ca se gandeste ca daca avem un copil o sa pun copilul pe primul loc

si ar avea dreptate intr-un fel, pentru mine copilul ar fi mai important si cand as lua o decizie m-as gandi in primul rand la copil si apoi la orice altceva.

desigur, s-a linistit din punctul asta de vedere....pentru ca a vazut ca nu as fi o mama posesiva si "sarita": ce face copilul?, respira?, nu respira?, trebuie sa stau 100% din timp cu copilul, nu putem sa mergem nicaieri pana nu face copilul 10 ani....

4499ELENUTA
17.12.2008, 07:09:30
si sotul meu e speriat putin de ideea de a avea un bebe, eu as vrea la anul in octombrie-pana la sfarsitul anului viitor sa raman insarcinata dar el imi zice sa mai asteptam 2 ani ca sa ne mai bucuram si noi de viata in 2.:-? nu stiu ce voi face, probabil il voi convinge pana la urma.:D

meliaro
18.12.2008, 15:30:27
si sotul meu e speriat putin de ideea de a avea un bebe, eu as vrea la anul in octombrie-pana la sfarsitul anului viitor sa raman insarcinata dar el imi zice sa mai asteptam 2 ani ca sa ne mai bucuram si noi de viata in 2.:-? nu stiu ce voi face, probabil il voi convinge pana la urma.:D

Elenuta, nu este vorba de "convingere"....o data pus in faa faptului implinit, vei vedea cum va fi alaturi de tine si va avea grija de "amandoi"...in cazul meu, imi intarziase 2 saptamani, si credeam ca am ramas:-& plus ca incepusem sa am simptome: greturi, oboseala...la inceput lui A. ii cam pierise culoarea din obraz, dar pana la urma a acceptat...si incepusem sa ne uitam dupa lucrusoare ( nu imi facusem inca testul, asa ca nu aveam nimic concret).
Mi-am facut testul, mi-a venit ciclul....iar A a ramas dezamagit pana in panzele albe....ca isi facuse iluzii, ca se gandise deja la nume, unde sa-i punem patutul......era mai dezamagit ca mine:-<

Andrusca81
19.12.2008, 15:09:36
Acum eu intr-un fel ii inteleg pe barbati...ca sincer mie nu mi se pare ca femeile insarcinate arata bine orice ar fi si cum ar fi, sunt diforme + toate simptomele astea care vin odata cu sarcina.Nu stiu cat de speriat e sotul meu dar va spun ca mie mi se face rau instantaneu cand ma gandesc la idee a de a fi insarcinata.Imi este frica de o groaza de lucruri...ca mi se va schimba silueta in primul rand( ingrozitor,ca voi avea stari de rau...si etc).Oricum eu cred ca barbatii fac un efort sa se poarte bine cu sotiile insarcinate ...chiar nu cred ca nu se schimba ceva in perceptia lor fata de femeia iubita care arata intr-un fel la inceput si care arata cu totul altfel cat e insarcinata...si asta pt ca ei nu au cum sa dezvolte acest sentiment de paternitate concomitent cu cel al mamei care poarta copilul in burtica ( parerea mea).:D

evenstar
19.12.2008, 19:05:47
Acum eu intr-un fel ii inteleg pe barbati...ca sincer mie nu mi se pare ca femeile insarcinate arata bine orice ar fi si cum ar fi, sunt diforme + toate simptomele astea care vin odata cu sarcina.Nu stiu cat de speriat e sotul meu dar va spun ca mie mi se face rau instantaneu cand ma gandesc la idee a de a fi insarcinata.Imi este frica de o groaza de lucruri...ca mi se va schimba silueta in primul rand( ingrozitor,ca voi avea stari de rau...si etc).Oricum eu cred ca barbatii fac un efort sa se poarte bine cu sotiile insarcinate ...chiar nu cred ca nu se schimba ceva in perceptia lor fata de femeia iubita care arata intr-un fel la inceput si care arata cu totul altfel cat e insarcinata...si asta pt ca ei nu au cum sa dezvolte acest sentiment de paternitate concomitent cu cel al mamei care poarta copilul in burtica ( parerea mea).:DImi pare tare rau pentru tine daca barbatii din viata ta te-au lasat sa simti asta... Un barbat matur intr-o relatie la fel de matura vede dincolo de silueta femeii pe care a ales-o sa fie mama copiilor lui. Desigur, nu vorbim de "femeile-trofeu", de regula mai tinere, alese exclusiv pe criterii fizice... :-<

4499ELENUTA
19.12.2008, 20:41:01
Acum eu intr-un fel ii inteleg pe barbati...ca sincer mie nu mi se pare ca femeile insarcinate arata bine orice ar fi si cum ar fi, sunt diforme + toate simptomele astea care vin odata cu sarcina.Nu stiu cat de speriat e sotul meu dar va spun ca mie mi se face rau instantaneu cand ma gandesc la idee a de a fi insarcinata.Imi este frica de o groaza de lucruri...ca mi se va schimba silueta in primul rand( ingrozitor,ca voi avea stari de rau...si etc).Oricum eu cred ca barbatii fac un efort sa se poarte bine cu sotiile insarcinate ...chiar nu cred ca nu se schimba ceva in perceptia lor fata de femeia iubita care arata intr-un fel la inceput si care arata cu totul altfel cat e insarcinata...si asta pt ca ei nu au cum sa dezvolte acest sentiment de paternitate concomitent cu cel al mamei care poarta copilul in burtica ( parerea mea).:D

mie mi se pare din contra ca o femeie insarcinata este frumoasa si dulce,iar un copil este mai important decat o silueta pe care dupa nastere cu ambitie si putin efort o poti recapata si simtul paternitatii se poate dezvolta la fel de bine ca si al mamei atata timp cat barbatul este destul de matur si dornic de a fi tata.:D

4499ELENUTA
19.12.2008, 20:45:47
;))
Elenuta, nu este vorba de "convingere"....o data pus in faa faptului implinit, vei vedea cum va fi alaturi de tine si va avea grija de "amandoi"...in cazul meu, imi intarziase 2 saptamani, si credeam ca am ramas:-& plus ca incepusem sa am simptome: greturi, oboseala...la inceput lui A. ii cam pierise culoarea din obraz, dar pana la urma a acceptat...si incepusem sa ne uitam dupa lucrusoare ( nu imi facusem inca testul, asa ca nu aveam nimic concret).
Mi-am facut testul, mi-a venit ciclul....iar A a ramas dezamagit pana in panzele albe....ca isi facuse iluzii, ca se gandise deja la nume, unde sa-i punem patutul......era mai dezamagit ca mine:-<

pai totusi nu as vrea sa-l pun in fata faptului implinit, as vrea sa fim amandoi de acord si cand va veni momentul sa ne bucuram impreuna nu sa stam sa discutam,, dar totusi de ce nu m-ai intrebat si pe mine,sau nu ma simt pregatit,,.oricum pana la anul mai este putin;)) si pana atunci vom lua sigur o decizie favorabila amandurora.va pup pe toate

pisoias
19.12.2008, 21:07:52

sa inteleg ca sotului tau...cand vei fii insarcinata cu copilul lui si ii vei face una dintre cele mai mari bucurii posibile ...ii va fii scraba de tine ca te-ai ingrasat?:-B:-&:-&foarte tare.pai de ce nu infiati macar un copilas daca nu vrei sa iti modifici silueta.

Andrusca81
20.12.2008, 17:55:45
Pai nu e vb de ce am am auzit de la barbatii din viata mea( asta pentru cine nu a citit cu atentie ce am scris )...e vb ca asha privesc eu lucrurile deocamdata,si apoi chiar daca le privesc asha in momentul acesta...tot va veni momentul sa am si eu un copil.Cat despre aspectul fizic...asha privesc eu femeile insarcinate ,parerea mea e ca nu arata bine dar ca se trece peste aspectul acesta deoarece altceva este mai important.Cat despre sotul meu si cum ma va privi...chiar nu stiu ce sa spun.Si totusi nu sunteti de acord ca unele din motivele de mai sus ar putea fi si cele pe care ii sperie pe barbati atunci cand vine vb de copii!!!???Nu vb aici de sotii nostri,,,dar chiar cred ca sunt si cazuri de barbati care le considera dezagreabile pe cele insarcinate.Pe langa posibilele motive enumrate de mine mai sus cred ca poate fi si frica de aceasta mare responsabilitate,faptul ca un copil iti schimba viata iremediabil..si tot asha,insa nu tuturor le este frica de bebe...:)>-

compact
21.12.2008, 14:22:06
Pai nu e vb de ce am am auzit de la barbatii din viata mea( asta pentru cine nu a citit cu atentie ce am scris )...e vb ca asha privesc eu lucrurile deocamdata,si apoi chiar daca le privesc asha in momentul acesta...tot va veni momentul sa am si eu un copil.Cat despre aspectul fizic...asha privesc eu femeile insarcinate ,parerea mea e ca nu arata bine dar ca se trece peste aspectul acesta deoarece altceva este mai important.Cat despre sotul meu si cum ma va privi...chiar nu stiu ce sa spun.Si totusi nu sunteti de acord ca unele din motivele de mai sus ar putea fi si cele pe care ii sperie pe barbati atunci cand vine vb de copii!!!???Nu vb aici de sotii nostri,,,dar chiar cred ca sunt si cazuri de barbati care le considera dezagreabile pe cele insarcinate.Pe langa posibilele motive enumrate de mine mai sus cred ca poate fi si frica de aceasta mare responsabilitate,faptul ca un copil iti schimba viata iremediabil..si tot asha,insa nu tuturor le este frica de bebe...:)>-
cea care nu a fost atenta....a facut psihologia (la fel ca mine) si...chiar s-a gandit la acelasi lucru la care m-am gandit si eu cand am citit postul tau.

tu iti creezi conceptiile si opiniile in functie de experienta, cunostinte...iar cei din jurul tau au o mare influenta pentru ca alaturi de ei ai experientele de care vorbeam mai devreme.

nu, felul in care arata o femeie insarcinata, cum arata dupa nastere nu are o importanta majora pentru un barbat matur, care vrea o familie (casatorit sau pe cale de a se casatori)....

ps. peste 10 ani nu o sa mai arati ca azi, ce crezi ca te va privi sotul tau in acel moment?

cristoiash
21.12.2008, 15:28:58
Cat despre aspectul fizic...asha privesc eu femeile insarcinate ,parerea mea e ca nu arata bine dar ca se trece peste aspectul acesta deoarece altceva este mai important.Cat despre sotul meu si cum ma va privi...chiar nu stiu ce sa spun.Si totusi nu sunteti de acord ca unele din motivele de mai sus ar putea fi si cele pe care ii sperie pe barbati atunci cand vine vb de copii!!!???Nu vb aici de sotii nostri,,,dar chiar cred ca sunt si cazuri de barbati care le considera dezagreabile pe cele insarcinate.Pe langa posibilele motive enumrate de mine mai sus cred ca poate fi si frica de aceasta mare responsabilitate,faptul ca un copil iti schimba viata iremediabil..si tot asha,insa nu tuturor le este frica de bebe...:)>-

Andrusca, eu nu neg ca exista si barbati care gasesc o femeie insarcinata a fi dezgustatoare, ideea e insa ca e preferabil sa ne cautam soti putin mai maturi si mai putin superficiali decit acestia la care faci tu referinta.

Eu una am un barbat care ma gaseste la fel sau poate mai frumoasa decit inainte (si pot spune si dupa apetitul sexual crescut, ca nu-l mai dau jos de pe mine). Ma face sa ma simt frumoasa si iubita si sincer, nu cred ca e un joc actoricesc, ca sunt profi in domeniu si recunosc actoria de proasta calitate. Si pina acum eu n-am intilnit un barbat care sa afirme ceea ce ai spus tu mai sus.

Eu cred ca afirmatia pe care ai facut-o despre barbati si cum gindesc ei izvoraste mai degraba din propriile tale temeri. Sunt oameni care pun atit pret si focus pe aspectul corporal incit li se pare ca s-ar termina viata daca li s-ar lasa sinii. Daca faci parte dintre ei, nici-o grija, exista chirurgi care pot repara, exista sali de gimnastica unde poti recupera silueta anterioara sarcinii.

Am mai subliniat ultimul lucru pe care l-ai spus. Asta da, cred ca este un motiv pentru care barbatii se sperie de copii. Responsabilitatea si schimbarea.

evenstar
21.12.2008, 23:21:38
cea care nu a fost atenta....a facut psihologia (la fel ca mine) si...chiar s-a gandit la acelasi lucru la care m-am gandit si eu cand am citit postul tau.

tu iti creezi conceptiile si opiniile in functie de experienta, cunostinte...iar cei din jurul tau au o mare influenta pentru ca alaturi de ei ai experientele de care vorbeam mai devreme.

nu, felul in care arata o femeie insarcinata, cum arata dupa nastere nu are o importanta majora pentru un barbat matur, care vrea o familie (casatorit sau pe cale de a se casatori)....

ps. peste 10 ani nu o sa mai arati ca azi, ce crezi ca te va privi sotul tau in acel moment?

Thanks! >:D<
Da, exact la asta m-am gandit, si prin "barbatii din viata ta" nu am vrut sa spun neaparat "sotul", el poate sa fie... inocent in privinta asta. Poatet sa insemne foarte bine tatal, fratele, un cunoscut care a avut un comportament care ti-a marcat gandirea...

Andrusca81
22.12.2008, 14:06:55
Whatever..ideea e ca eu sunt ingrozita de ideea de a nu ma putea misca lejer...de faptul ca mi se va schimba si fizicul dar si viata intr-un mod in care nu ma simt pregatita .Nu e vb doar de schimbarea aspectului fizic,nu ma intelegeti gresit....ci ca si gandire,prioritati etc.Ideea e ca nu poti pune aceasta frica pe seama experientelor celor din jurul meu si nici pe marturia barbatilor din viata mea..ca sincer nu am avut femei insarcinate in familie si nici barbati a caror matrurie sa o ascult.Este doar teama pe care o am eu personal fata de aceasta experienta.A...s-ar putea spune ca am citit despre acest aspect si am citit ba ca te umfli,ba ca nu-ti mai vezi picioarele din cauza burtii :D,ba ca in ultimele luni dormi ca vai de tine,am vazut femei care merg cracanate si care se tin de spate sau care mananca tot ce apuca si de la toti:)),ori parerea mea e ca cel putin pe perioada sarcinii ti se schimba viata...dar nasol tare.Eu asha mi-as dori sa am un copil : sa am un catalog din care sa aleg caracteristicile si sa dau comanda ( suna a gluma),dar intr-un fel mi s-ar parea mai putin infricosator:D.

P.S. Si daca cele de mai sus nu va conving ca aceasta temere e personala si fiintiala ..va asigur ca am uitat sa mentionez de momentul nasterii ,care ori prin cezariana ,ori naturala...mi se pare terifianta.

Ioana85
22.12.2008, 14:15:17
Andrusca, nu trebuie sa te justifici, era suficient sa spui ca nu esti pregatita pentru un copil. :D Daca ai fi fost, toate detaliile care te ingrozesc acum (si crede-ma pe cuvant, in realitate sunt mai multe decat ai mentionat tu) n-ar fi contat absolut deloc.

Un singur lucru in plus, ca sa te mai linistesc: daca sotul tau este un barbat matur si care te iubeste pentru ceea ce esti, nu doar pentru ambalajul frumos, sarcina va fi un moment care va va apropia si mai mult (inclusiv sexual) si vei constata ca imaginea ta despre tine nu coincide cu imaginea lui despre tine. ;-)

Asa ca relaxeaza-te, sarcina e o perioada frumoasa si grea in acelasi timp, iar cand vei fi cu adevarat pregatita nu vei mai gandi ca acum.

compact
22.12.2008, 14:16:16
Whatever..ideea e ca eu sunt ingrozita de ideea de a nu ma putea misca lejer...de faptul ca mi se va schimba si fizicul dar si viata intr-un mod in care nu ma simt pregatita .Nu e vb doar de schimbarea aspectului fizic,nu ma intelegeti gresit....ci ca si gandire,prioritati etc.Ideea e ca nu poti pune aceasta frica pe seama experientelor celor din jurul meu si nici pe marturia barbatilor din viata mea..ca sincer nu am avut femei insarcinate in familie si nici barbati a caror matrurie sa o ascult.Este doar teama pe care o am eu personal fata de aceasta experienta.A...s-ar putea spune ca am citit despre acest aspect si am citit ba ca te umfli,ba ca nu-ti mai vezi picioarele din cauza burtii :D,ba ca in ultimele luni dormi ca vai de tine,am vazut femei care merg cracanate si care se tin de spate sau care mananca tot ce apuca si de la toti:)),ori parerea mea e ca cel putin pe perioada sarcinii ti se schimba viata...dar nasol tare.Eu asha mi-as dori sa am un copil : sa am un catalog din care sa aleg caracteristicile si sa dau comanda ( suna a gluma),dar intr-un fel mi s-ar parea mai putin infricosator:D.

P.S. Si daca cele de mai sus nu va conving ca aceasta temere e personala si fiintiala ..va asigur ca am uitat sa mentionez de momentul nasterii ,care ori prin cezariana ,ori naturala...mi se pare terifianta.
Poate am gresit noi si de fapt esti doar imatura emotional (nu sariti, e termen stiintific).

discutia devine offtopic asa ca ma voi opri aici.

cristoiash
22.12.2008, 14:32:33
Andrusca, e absolut normal sa iti fie frica. Mai ales atunci cind nu esti pregatita psihic si emotional pentru asa ceva. Ar fi o mare greseala sa faci un copil in clipa asta, chiar daca s-ar putea da comanda asa din catalog. Fiindca nu cred ca ai fi pregatita nici pentru ceea ce urmeaza. Dar e absolut firesc si cred ca la virsta ta si eu as fi fost la fel de terifiata de sarcina, nastere si cresterea unui bebenac.

Cit despre miscat lejer, pot sa iti spun ca totul depinde de tine, de cit de sportiva esti inainte si in timpul sarcinii. Eu sunt in luna a 5a, cu burtica destul de mare si cu toate astea sunt in fiecare luni seara la cursurile de dans si eu cu sotul meu inca suntem printre cei mai buni la jive din grupul nostru :D (asta e cam cel mai topait dans). Merg in continuare la gym si sauna si nu umblu cracanata sau tinindu-ma de spate. Depinde de atitia factori cum te simti si cum te schimba o sarcina, incit n-are rost sa te framinti de pe acum.

anaemona
27.06.2009, 02:41:10
De ce se sperie barbatii de copii?

Pentru ca nu sunt construiti genetic sa ii faca, motiv pentru care hormonii lor nu o iau razna si organismul nu le CERE sa creasca inauntrul lor, timp de 9 luni, "un pui de om".

anaemona
27.06.2009, 02:56:53
...chiar nu cred ca nu se schimba ceva in perceptia lor fata de femeia iubita care arata intr-un fel la inceput si care arata cu totul altfel cat e insarcinata....:D

Citind aceste randuri mi-am amintit de o emisiune TV in care am auzit urmatoarele: "vreau sa imi pun silicoane, ca am 2 copii si sotul imi spune ca sanii mei arata ca doua pielite". M-am intors instant catre TV sa vad individa care poate gandi asa. M-am enervat crunt: de ce doar femeile isi fac probleme de cum o sa arate in timpul sarcinii si dupa ce nasc? Eu am auzit un singur barbat spunand ca isi doreste operatie de marire a pectoralilor (intr-un FILM). Dupa 40 de ani, ei arata la fel ca la 20? Dupa nastere majoritatea femeilor raman cu semne: cicatrice de cezariana, vergeturi, kg in plus si multe dintre ele isi fac probleme, iar ei se afiseaza plini de mandrie chiar daca au burta, fire albe, inceput de chelie etc. :-w

Nu am avut niciodata o silueta de invidiat, nici cine stie ce forme, dar nici nu mi-am dorit sa schimb nimic la mine (fizic) si abia astept sa fiu insarcinata ;))

Georgiana_didi
27.06.2009, 10:43:25
Eu una abia astept momentul in acre va aparea o sarcina. Sa stiu ca creste acolo un pui mic sa ii vb sa il alint , sa il mangai etc. Sunt f multe motive pt care ne dorim un bebe. Al meu viitor sot, isi doreste si el copilasi. A zis ca prima vrea sa fie fetita ca sa aiba grija dupa aia de fratior, ca fetele is mai grijuluii cu ceimici , zice el :). Ma emotioneaza numai gandul. Un exemplu de cat de mult isi doreste sa ma vada cu burtica e ca seara dupa ce mananc, daca e prea tarziu ma cam balonez si mi se umfla burtica si daca mai trag aer si incerc sa il tin se vede fix ca la o femeie insarcinata, si atunci el incepe sa-mi mangaie burtica sa ma sarute si mi se pare super emotionant. Abia asteptam un bebe mic, frumos si sanatos. Acum problema e alta, eu mai am un an de fac an cu licenta etc, motiv pt care nu ne grabim, dar in 2 anisor probabil va veni si juniora sua juniorul:))...V-am pupat..:*

andrada21
30.09.2009, 11:18:39
si noi ne dorim mult un bebelino.eu am 23 de ani si sotul 26,dar simt ca sunt pregatita sa fac pasul asta.mereu vb de bebe,i am gasit si nume ....acum am reusit sa ne cuparam un apartament(pana acu asta era problema cea mai mare)acum o sa incercam sa il mobilam etc si cred ca pe la anul facem si bebele.mie perioada sarcinii mi se pare atat de emotionanta si de frumoasa.uneori imi imaginez cum as fi cu burtica

adinuca
30.09.2009, 13:35:18
Nu toti se sperie, al meu isi doreste bebe foarte mult, doar ca ar vrea sa avem intai un apartament al nostru si sa ne casatorim.

alexandraaa
25.10.2009, 18:58:32
Eu sunt mai speriata de ideea de a avea un bebe decat este sotul meu. Dar sunt costienta ca mai devreme sau mai tarziu o sa dea buzna instinctul matern si peste mine, ca deh, nu poti sa te pui cu mama natura.

dannemaria
26.10.2009, 08:25:48
Eu nu stiu ce sa zic de iubitul meu... De fapt nu inteleg momentul la care se refera intrebarea: cel cand exista certitudinea copilului (vestea sarcinii sau venirea pe lume a copilului) sau ideea de a avea, candva, un copil?
In prezent, ne dorim amandoi un copil; iubitul meu ar fi fost gata sa ne apucam de treaba imediat dupa ce am stabilit data nuntii; eu am zis sa ne apucam din luna de miere; asadar pana aici e totul in regula.
Pe de alta parte, sunt foarte curioasa cum se va comporta cand chiar vom avea unul... cand mai vad tati cu copii pe strada mi se pare foarte induiosator...; chestia e ca iubitul meu nu prea se joaca cu alti copii (ma refer la cei ai prietenilor, rudelor); mie imi plac tare mult, ma maimutaresc, merg de-a busilea cu ei, chestii de-astea - el e retras... e adevarat ca nici nu exista vreun copil foarte "aproape" de noi (adica unul pe care sa il vedem foarte des), dar totusi ma pune putin pe ganduri atitudinea lui...
In orice caz, abia astept sa-i vad - pe el si pe tatal meu - cand vom avea minunea noastra ;;)

ioanacity
26.10.2009, 09:16:06
al meu se vede tata pe la 40 de ani! din rasputeri incerc sa ii schimb ideea si sa il fac sa isi doreasca un copil! are ar eimpresia ca toti sunt ca nepotusu care tipa si face numai prostii! mai am de lucur pe tema copiilor dar pot sa zic ca e cam speriat in legat cu tema asta! chiar nu stiu cum sa il fentez:D ....dar astept sa treaca cu nunta si apoi sa imi fac un plan de bebe!

corinuta
26.10.2009, 10:31:27
Pana acum eu eram innebunita (in sensul bun) la gandul ca vom avea un bebe, vb mereu despre asta, sotul meu zicea ca vrea si el dar..nu era atat de "hotarat"..numai ca acum s-au cam schimbat rolurile:)), adica el vrea ACUM, eu zic sa mai asteptam sa avem casuta noastra etc...O sa vedem cum va fi pana la urma;))

Andrusca81
26.10.2009, 12:50:02
Eu sunt mai speriata de ideea de a avea un bebe decat este sotul meu. Dar sunt costienta ca mai devreme sau mai tarziu o sa dea buzna instinctul matern si peste mine, ca deh, nu poti sa te pui cu mama natura.
Asa si eu, sunt speriata rau de ideea de maternitate si nici macar nu imi dau seama daca imi doresc sau nu bebe...e grele :-<, insa sotul meu chiar a fost" vrajit" de nepotica si chiar ii surade ideea, de altfel e si foarte simplu pentru el...nu va avea burta, nu va naste, nu va alapta..bla bla bla:-".

CONT-INCHIS-041
26.10.2009, 16:06:30
Asa si eu, sunt speriata rau de ideea de maternitate si nici macar nu imi dau seama daca imi doresc sau nu bebe...e grele :-<, insa sotul meu chiar a fost" vrajit" de nepotica si chiar ii surade ideea, de altfel e si foarte simplu pentru el...nu va avea burta, nu va naste, nu va alapta..bla bla bla:-".

Ti-am citit posturile de la acest topic, si parerea mea sincera este ca in primul rand nu esti nici pe departe pregatita pt pasul asta iar in al doilea rand eu cred ca nu te-ai gandit nici o secunda la "partile bune" sa zic asa ale "afacerii" asteia cu bebele. Nu am sa-ti insirui eu aici toate motivele PRO nasterii pentru ca de asta ar trebuii sa te interesezi tu :-B (asta in cazul in care primul "mama" spus de copilul tau se incadreaza la argumente pro, pt tine /:) ). In orice caz, nu stiu ce varsta ai , insa si eu sunt chiar foarte tanara as putea spune....si chiar daca acum am o silueta , (cu o totala lipsa de modestie :D) de invidiat ....sunt absolut convinsa ca un copil nu ma va face cat China si nici nu o sa vomite barbatii cand o sa ma vada pe strada :-& ;)). Nu vreau sa te fac in vreun fel sa-ti schimbi parerea, insa ar fi o idee sa incerci sa intelegi mai bine fenomenul (nu sa crezi ca o sarcina este o adevarata "apocalipsa" fizica....)

lavinia_ava
26.10.2009, 17:04:22
Ti-am citit posturile de la acest topic, si parerea mea sincera este ca in primul rand nu esti nici pe departe pregatita pt pasul asta iar in al doilea rand eu cred ca nu te-ai gandit nici o secunda la "partile bune" sa zic asa ale "afacerii" asteia cu bebele. Nu am sa-ti insirui eu aici toate motivele PRO nasterii pentru ca de asta ar trebuii sa te interesezi tu :-B (asta in cazul in care primul "mama" spus de copilul tau se incadreaza la argumente pro, pt tine /:) ). In orice caz, nu stiu ce varsta ai , insa si eu sunt chiar foarte tanara as putea spune....si chiar daca acum am o silueta , (cu o totala lipsa de modestie :D) de invidiat ....sunt absolut convinsa ca un copil nu ma va face cat China si nici nu o sa vomite barbatii cand o sa ma vada pe strada :-& ;)). Nu vreau sa te fac in vreun fel sa-ti schimbi parerea, insa ar fi o idee sa incerci sa intelegi mai bine fenomenul (nu sa crezi ca o sarcina este o adevarata "apocalipsa" fizica....)

Eu nu sunt tanara.. si totusi ma sperie ideea de a avea un copil mai mult decat pe sotul meu... nu cred ca imi pot imagina prea bine bucuriile pe care mi le-ar aduce un copil inainte de a avea unul... si nici nu mai cred ca imi va veni vreodata un chef nebun de a ramane insarcinata... avand in vedere ca nu mi-a venit in 30 de ani. Asta nu inseamna ca nu le inteleg pe femeile care viseaza dintotdeauna sa devina mame... care considera ca maternitatea e cel mai important lucru care li se va intampla in viatza... pur si simplu nu cred ca eu sunt asa.. si nu vad nimic rau in asta...

Si ca sa fiu la subiect... un copil inseamna o responsabilitate foarte mare pentru un barbat (ar trebui sa insemne la fel de mult cat pentru o femeie) si sunt multi barbati care nu doresc sa-si asume raspunderea asta asa de repede.. si apoi se uita si ei in jur.. si cazurile de barbati "ramasi pe dinafara" (a se citi neglijati de sotii) din cauza copiiilor sunt multe.. ca vrem ca nu vrem noi sa recunoastem... prioritatile se schimba complet si ei analizeaza mai degraba logic decat emotional venirea pe lume a unui copil si implicatiile ei asupra vietii de zi cu zi...

Andrusca81
26.10.2009, 17:10:22
Da, ce sa zic..ceea ce am scris in mesajele anterioare sunt chiar lucruri pe care le-am auzit eu spuse de barbati pe la TV , sondaje, reviste si chiar relatate de femei si etc etc....deci nu sunt inventate de mine sub nici o forma.

Ceea ce simt eu este in proportie de 90 % frica de schimbare si asta intr-adevar pentru partile posibile negative, ca de alea pozitive nu poate fi nimeni niciodata infricosat ;))...iar peste asta trebuie sa trec eu personal.

P.S. Nu cred ca are legatura cu varsta, am 28 de ani...sooo

Andrusca81
26.10.2009, 17:16:17
Eu nu sunt tanara.. si totusi ma sperie ideea de a avea un copil mai mult decat pe sotul meu... nu cred ca imi pot imagina prea bine bucuriile pe care mi le-ar aduce un copil inainte de a avea unul... si nici nu mai cred ca imi va veni vreodata un chef nebun de a ramane insarcinata... avand in vedere ca nu mi-a venit in 30 de ani. Asta nu inseamna ca nu le inteleg pe femeile care viseaza dintotdeauna sa devina mame... care considera ca maternitatea e cel mai important lucru care li se va intampla in viatza... pur si simplu nu cred ca eu sunt asa.. si nu vad nimic rau in asta...

Si ca sa fiu la subiect... un copil inseamna o responsabilitate foarte mare pentru un barbat (ar trebui sa insemne la fel de mult cat pentru o femeie) si sunt multi barbati care nu doresc sa-si asume raspunderea asta asa de repede.. si apoi se uita si ei in jur.. si cazurile de barbati "ramasi pe dinafara" (a se citi neglijati de sotii) din cauza copiiilor sunt multe.. ca vrem ca nu vrem noi sa recunoastem... prioritatile se schimba complet si ei analizeaza mai degraba logic decat emotional venirea pe lume a unui copil si implicatiile ei asupra vietii de zi cu zi...
De acord, iar eu sunt foarte criticata pentru lucrurile scrise....desi intrebarea suna chiar asa " De ce se sperie barbatii de copii?"...si chit ca nu se vrea a se recunoaste, sunt multi barbati speriati din diverse motive atunci cand se aduce vorba de copii ;)). Nu toti...dar daca toti ar fi la fel de incantati de ideea de bebe, nu ar mai exista semne de intrebare referitoare la " frica" barbatilor in acest sens.

Si mie imi este frica, si frica din varii motive...si in primul rand pentru ca nu stiu cum va fi...of of of

alexandraaa
28.10.2009, 03:18:34
Eu stiu cu certitudine ca nu sunt pregatita pentru asta, din nici un punct de vedere. Nu sunt o imatura, dar asta nu ma impiedica sa copilaresc - si chiar o fac. Nu vad nimic rau in faptul ca nu imi doresc acum un copil, nici nu stiu daca pe viitor imi voi dori. Probabil ca da, cu toate ca in clipa asta nu imi pot inchipui sentimentul. Totusi exista posibilitatea pur si simplu sa nu vreau niciodata copii :)

CONT-INCHIS-041
28.10.2009, 09:37:26
Intradevar, mai sus am fost un pic off topic :-". Cat despre parerea barbatilor din jurul meu despre ideea de a avea un copil nu pot spune decat de bine....probabil de aceea si eu m-am simtit un pic mai confortabil in pielea mea de "ahtiata" dupa bebe :D. Si aici nu ma refer numai la viitorul meu sot (care daca s-ar putea sa torn o echipa de fotbal asa dintr-o data ar fi super =)) ...bine aici mai si glumesc :P), insa majoritatea barbatilor casatoriti sau intr-o relatie foarte seriosa, pe care ii cunosc viseaza sa-si duca progenitura la gradi de manuta si altele :). Mai demult chiar vorbeam cu o prietena de-a mea care a terminat psihologia despre frica asta a barbatilor de a avea copii si mi-a spus ca marea majoritate a barbatilor nu se tem neaparat de faptul ca femeia nu le va mai acorda atentie sau altele ci de simplu fapt ca nu vor fi tatii perfecti, asa cum si-ar fi dorit sa fie tati lor. Pentru ca probabil fiecare barbat (la fel ca si femeia cu mama), isi stabileste un model de tata pe care sa-l urmeze....si le este frica nu cumva sa esueze. Intradevar , la urma urmei tot ca o frica de responsabilitate poate fi interpetata, insa se pare ca are radacini ceva mai adanci aceasta frica. Ma rog ...asta este explicatia mai "freudiana" sa zic asa, pe care am primit-o ;)).
Aaaa..si era sa uit...din ciclul "exista si nebuni pe lumea asta" 8-} , am intalnit mai de mult un cuplu (care erau casatoriti de vreo 4 ani ) de la care am auzit cel mai tare motiv pentru care nu fac copii: tipului ii era frica sa faca un copil cu respectiva pentru ca o considera pe ea prea iresponsabila si neindemanatica....:| ....si ca un plus la chestia asta , o convinsese chiar si pe ea de lucrul asta....:|

pufuleata
28.10.2009, 13:35:06
astea nu sunt lucrurile urate in toata povestea asta...sunt cele minunate!;-)

corinuta
28.10.2009, 13:46:39
Intradevar, mai sus am fost un pic off topic :-". Cat despre parerea barbatilor din jurul meu despre ideea de a avea un copil nu pot spune decat de bine....probabil de aceea si eu m-am simtit un pic mai confortabil in pielea mea de "ahtiata" dupa bebe :D. Si aici nu ma refer numai la viitorul meu sot (care daca s-ar putea sa torn o echipa de fotbal asa dintr-o data ar fi super =)) ...bine aici mai si glumesc :P), insa majoritatea barbatilor casatoriti sau intr-o relatie foarte seriosa, pe care ii cunosc viseaza sa-si duca progenitura la gradi de manuta si altele :). Mai demult chiar vorbeam cu o prietena de-a mea care a terminat psihologia despre frica asta a barbatilor de a avea copii si mi-a spus ca marea majoritate a barbatilor nu se tem neaparat de faptul ca femeia nu le va mai acorda atentie sau altele ci de simplu fapt ca nu vor fi tatii perfecti, asa cum si-ar fi dorit sa fie tati lor. Pentru ca probabil fiecare barbat (la fel ca si femeia cu mama), isi stabileste un model de tata pe care sa-l urmeze....si le este frica nu cumva sa esueze. Intradevar , la urma urmei tot ca o frica de responsabilitate poate fi interpetata, insa se pare ca are radacini ceva mai adanci aceasta frica. Ma rog ...asta este explicatia mai "freudiana" sa zic asa, pe care am primit-o ;)).
Aaaa..si era sa uit...din ciclul "exista si nebuni pe lumea asta" 8-} , am intalnit mai de mult un cuplu (care erau casatoriti de vreo 4 ani ) de la care am auzit cel mai tare motiv pentru care nu fac copii: tipului ii era frica sa faca un copil cu respectiva pentru ca o considera pe ea prea iresponsabila si neindemanatica....:| ....si ca un plus la chestia asta , o convinsese chiar si pe ea de lucrul asta....:|

=)) =)) tare asta! ce sa mai zic, ca si mie mi-e teama sa nu-i fac vreun rau cand e micut micut si are capul moale etc...sunt cam impiedicata si ma gandesc:"daca ma impiedic cu bebeul in brate si-mi sare copilul cat colo?"#-o

Andrusca81
28.10.2009, 14:14:59
[/b]
Nu am spus ca sunt urate, numai ca imi par foarte grele sau imi imaginez ca pot fi grele ( pentru ca posibilitatea exista clar)... si am mai auzit si marturii #-o

Andrusca81
28.10.2009, 14:28:50
Acum iti dai seama ca si eu ma gandesc tot daca voi reusi sa fiu o mama buna, daca voi reusi sa ii dau o educatie buna, la ce fel de caracter ar putea avea, daca va fi problematica sau nu....dar pe langa toate aceste lucruri la care se gandesc barbatii, eu m-am blocat totusi la sarcina ( daca va fi cu probleme sau nu, daca imi va fi usor sau nu), la nastere care ma terifiaza indiferent ca ar putea fi naturala sau prin cezariana, la alaptat si la dintii copilului hranace...si uite cum cele din urma aspecte nu au cum sa faca parte din preocuparile viitorului tata ;-).

Sotul meu eu un scump, cand a auzit pe cineva povestind de o nastere naturala mi-a spus " Daca as putea l-as naste eu, iti dai seama!"...insa nu asta e ideea. Nu am cunoscut personal nici un barbat care sa se exprime la modul pieorativ in legatura cu femeile insarcinate...si nici nu sunt genul care atunci cand ajung la concluzia ca imi doresc ceva, sa ma mai intereseze ce ar putea spune unul sau altul....sunt destul de fixista si de independenta in gandire, dar cu frica am eu de dus lupta acum :-<

pufuleata
28.10.2009, 14:51:12
Nu am spus ca sunt urate, numai ca imi par foarte grele sau imi imaginez ca pot fi grele ( pentru ca posibilitatea exista clar)... si am mai auzit si marturii #-o
daca stateam sa aud tot ce zicea lumea despre copii/nastere/sarcina...nu mai faceam veci copii!:-" =))

CONT-INCHIS-041
28.10.2009, 15:08:18
daca stateam sa aud tot ce zicea lumea despre copii/nastere/sarcina...nu mai faceam veci copii!:-" =))

Exact de aceeasi parere sunt si eu :D. Si cu toate ca la mine riscul sarcinii e ceva mai mare decat la restul femeilor (perfect sanatoase) nu consider ca sunt in vreun fel inconstienta sau iresponsabila....ba din contra , asta nu ma sperie si ma face sa imi doresc si mai tare un copil :). Pufuleata sa stii ca te apreciez foarte mult pentru cum gandesti (mai ales ca suntem de varste apropiate ;)))

Andrusca81
30.10.2009, 10:25:40
Da, bine pusa problema...dar sa nu iti imaginezi ca stau cu limba de un cot de fiecare data cand aud sau citesc ceva, se intampla pur si simplu numai ca au probabil un impact destul de dur asupra creierului meu :D

lavinia_ava
30.10.2009, 10:27:02
[/b]

Asa gandeai si inainte de a fi insarcinata?

pufuleata
30.10.2009, 11:29:20
Asa gandeai si inainte de a fi insarcinata?
spre surprinderea ta....DA!:D

lavinia_ava
30.10.2009, 12:22:17
spre surprinderea ta....DA!:D

Nu ma surprinde neaparat... vroiam doar o confirmare ca exista femei care gandesc asa... pentru ca eu nu gandesc asa... si asta nu inseamna ca e gresit nici ca mine nici ca tine.. ci doar ca suntem diferite...:)>-

pufuleata
30.10.2009, 12:52:53
Nu ma surprinde neaparat... vroiam doar o confirmare ca exista femei care gandesc asa... pentru ca eu nu gandesc asa... si asta nu inseamna ca e gresit nici ca mine nici ca tine.. ci doar ca suntem diferite...:)>-
evident ca nu e gresit si sunt destule femei care gandim asa.:)>-

alynna89
26.06.2010, 22:32:01
barbatii se sperie de copii ca vor ei sa mai copilareasca:)

minicutta
05.07.2010, 15:12:18
acum nu stiu daca intr adevar se sperie sau isi dau seama de ceea ce implica venirea pe lume a unui "pui de om".
De exemplu al meu sot, mare barbat, mare caracter :-p , isi doreste enorm un bebe si toooata ziua numai asta zice "da` noi cand o sa avem un bebe? nu mai ramai odata insarcinata? "(pt ca lucram la asta), insa cand vede un bebe mic si ce implica ingrijirea lui (hranit, schimbat scutece, medicamente, leganat, dragalit...atentia indreptata spre el 100 %, mai zice "ce bine ca nu avem un copi, poate nu ramai asa repede insarcinata". Stiu ca pare contradictie, insa stiu ca e realist si cu picioarele pe pamant

arys
06.10.2010, 14:30:23
Nu mai sunt ei in centrul atentiei! :-p

andrea85
06.10.2010, 16:49:28
Nu prea am auzit pana acum ca barbatii s-ar speria de copii...dimpotriva, cu ei se simt ei in largul lor. :-p :-$

elixir
19.10.2010, 17:47:15
multi, din gelozie, posesivism, egoism... eu am avut un specimen de acest tip si e groaznic!

minicutta
21.10.2010, 11:31:04
Nu mai sunt ei in centrul atentiei! :-p

sincer, CRED ca asta e principalul motiv, chiar daca nu vor sa recunoasca acest lucru=;

Inna_
25.10.2010, 11:19:22
Probabil pentru ca nu se simt pregatiti pentru o asemenea responsabilitate, pentru ca vor sa mai copilareasca, pentru ca nu vor mai fi in centrul atentiei. Ma bucur insa ca sotul meu nu face parte din aceasta categorie. La inceput credeam ca si el e speriat de ideea de a avea un bebe pentru ca de fiecare data cand il intrebam spunea ca vom face un bebe cand ma voi simti eu pregatita. Bineinteles ca eu eram speriata de idee, si probabil ca nu m-as fi simtit niciodata pregatita desi imi doream foarte mult...asa ca el a fost mai curajos ca mine si intr-o seara mi-a facut o "surpriza" si uite asa a aparut bebe :D Acum ma bucur f mult ca s-a intamplat asa..si de abia astept ca mica noastra minune sa-si faca aparitia :x

deea24gl
28.10.2010, 15:56:55
Probabil pentru ca nu se simt pregatiti pentru o asemenea responsabilitate, pentru ca vor sa mai copilareasca, pentru ca nu vor mai fi in centrul atentiei. Ma bucur insa ca sotul meu nu face parte din aceasta categorie. La inceput credeam ca si el e speriat de ideea de a avea un bebe pentru ca de fiecare data cand il intrebam spunea ca vom face un bebe cand ma voi simti eu pregatita. Bineinteles ca eu eram speriata de idee, si probabil ca nu m-as fi simtit niciodata pregatita desi imi doream foarte mult...asa ca el a fost mai curajos ca mine si intr-o seara mi-a facut o "surpriza" si uite asa a aparut bebe :D Acum ma bucur f mult ca s-a intamplat asa..si de abia astept ca mica noastra minune sa-si faca aparitia :x
Hi hi hi...asa este...ii cam sperie pe unii gandul de a avea un copil...

geanygl21
28.10.2010, 16:02:25
Al meu clar nu se sperie de copii, isi doreste chiar uneori cred ca mai mult decat mine ,mereu ma intreaba "cand facem si noi un bobocel mic :">?"

ali81
01.11.2010, 12:43:49
Si al meu e la fel ... Mai mult eram speriata eu de copii ... Daca ar fi fost dupa el aveam deja vreo 3-4 :D
Acum in sfarsit ma simt si eu pregatita si deja am inceput sa nu ne mai ferim ... Cand va vrea Dumnezeu sa ne dea si noua unul il vom primi cu bratele deschise :x

duplanty
01.11.2010, 12:49:46
inainte sa raman gravi sotul meu era cam nehotarat de bebe..acum cand au facut cunostinta se iubesc foarte mult..ii da sa manance inca de cand am adus-o acasa, el a asezat-o in cadita pentru prima ei baita...numai pempelu nu il schimba motiv ca e mai gretos de fire;))...e teama de necunoscut..asta se explica retinerea lor...dupa care totul este minunat:)

carla80
08.11.2010, 09:52:41
Sotul meu inca de acum 3 ani bazaia ca vrea bebe, chiar niciodata nu l-am vazut sa se simta speriat de ideea de a avea un copil.Cred ca barbatilor care simt teama asta le este in general frica de orice responsabilitate.Sau poate isi iubesc nevasta atat de mult, incat nu suporta ideea de a o imparti cu cineva.
Eu sunt curioasa cum se va comporta al meu cand apare bebe, daca o sa aiba grija de el, daca o sa devina mai responsabil ( ca e un zapacit momentan :) ) si mai ales daca o sa schimbe scutece, apropo de ce a scris si duplanty...

Nicolet
09.11.2010, 13:49:26
Cred ca se tem de responsabilitatea prea mare care le cade pe cap!!!!#:-S#:-S#:-S

laura17
07.03.2011, 20:03:34
nici baiatul meu nu se sperie de copii, din contra ii plac foarte mult si isi doreste unu, doi...;;)

Inna_
07.03.2011, 21:01:18
Sotul meu nu a fost niciodata speriat de ideea de a avea un bebe, din contra el era cel care dorea bebe, dar a spus ca asteapta sa fiu si eu pregatita.
Acum este un tatic exemplar!:love:

lucia_bk
26.03.2011, 07:48:12
o nu stiu..am vazut barbati speriati de a devenii responsabili..parerea mea asta e...acuma cu a meu nu am treaba ..abia astepta sa treaca nunta sa avem bebic....este momentan in p-lan..dar nu pus in aplicare;;)

catalina_oana
01.07.2011, 12:25:25
al meu este foarte speriat de ideea de a mai avea inca un copil (are un copil din prima casnicie).

Dar acum se teme ca e prea batran (la anul face 40 de ani), ca nu vom putea sa-i asiguram financiar copilului tot ceea ce va avea nevoie, ca nu vom mai avea timp pentru noi.

Ma rog, el are si experiente neplacute cu copilul lui care a fost foarte rasfatat de fosta lui sotie si care e obraznic si nu-l asculta niciodata si probabil se gandeste ca nu mai are nervii si rabdarea necesara s-o ia de la inceput.

Insa stie ca eu imi doresc f mult un copil si sunt absolut sigura ca daca se va intampla si ne va binecuvanta Dumnezeu cu un bebe o sa-l iubeasca la fel de mult ca si pe primul copil (e topit dupa el si dupa copii in general).

Eu sunt constienta ca el are dreptate sa se teama ca nu va mai avea rabdare rabdare si energie, caci si eu simt ca nu prea mai le am, si eu fac la anul 35 de ani, insa cu iubire si intelegere sunt sigura ca am putea sa fim niste parinti minunati.

HONEY24
09.11.2011, 17:16:45
Cred ca e doar o fatada vor sa crezi ca ei nu vor si ca nu sunt pregatiti cand defapt si ei isi doresc poate la fel de mult iar odata ce au nu mai pot de fericire.