PDA

Versiunea completa : "Meniul" de dupa servirea meniului

DANUTAmaria
10.07.2006, 16:40:08
Va salut dragelor!
Ma gandeam,asa, ca daca dupa ce se serveste totul, cu tot cu tortul miresei si toate celelalte, iar nuntasii se simt bine, iar nunta se prelungeste la ore "mici din noapte" - spre dimineata, si li se va face foame, ce fac?
Am fost anul trecut la o nunta si spre ora 3 dimineata, cheful era in toi, ramasesera numai tineret si toata lumea se distra mai, mai ca la inceput, s-au servit crenvusti, si sa stiti ca au picat tare bine...:-? Ce ziceti de asta?

dj
10.07.2006, 16:48:32
Va salut dragelor!
Ma gandeam,asa, ca daca dupa ce se serveste totul, cu tot cu tortul miresei si toate celelalte, iar nuntasii se simt bine, iar nunta se prelungeste la ore "mici din noapte" - spre dimineata, si li se va face foame, ce fac?
Am fost anul trecut la o nunta si spre ora 3 dimineata, cheful era in toi, ramasesera numai tineret si toata lumea se distra mai, mai ca la inceput, s-au servit crenvusti, si sa stiti ca au picat tare bine...:-? Ce ziceti de asta?
Macar sa ramana lumea dupa tort!
In mod normal tortul se taie pe la 3,30 - 4,30 dimineata. Felurile de mancare se servesc cu pauze mai lungi intre ele ca altfel nu mananca nimeni decat aperitivul iar spre dimineata mor de foame.

ryanaro
10.07.2006, 16:53:04
Pai eu am fost la o nunta in rom si mi s au lungit urechile de foame. Pauzele erau atat de lungi intre feluri- de vreo 2 ore asa. Si nici n-au avut multe feluri de mancare, sa zici ca te saturi. Daca stiam, veneam gata mancata de acasa LOL.

demonizza
10.07.2006, 17:05:34
eu am fost in ultimele doua luni la 5 nunti (si nu se termina aici...) si am constatat ca intervalul optim intre felurile de mancare este de o ora,o ora si jumatate intre antreu si felul 1, crescand treptat la 2 ore pt. urmatoarele feluri, cand deja nu mai esti infometat, si sa tai tortul pe la 4:30...
la doua dintre nuntile unde am fost s-a spart cheful la ora 3 (adik. f. devreme - eu imi doresc ca nunta mea sa tina 12 ore LOL, de la 8 seara la 8 dimineatza he he ...) pentru ca au adus felurile f. repede unele dupa altele si tortul a fost adus pe la 2:30...

pana la urma nunta intreaga depinde de cadenta si intervalul intre feluri...care ar trebui gandit astfel incat sa te asiguri ca se vor simti bine si nu agresati de tot felul de platouri care se succeda cu viteza pe sub okii lor...am inteles ca la unele restaurante osptarii procedeaza asa chiar pentru a grabi nunta, si a scapa mai repede...it's not fair!:-w

dj
10.07.2006, 17:13:55
eu am fost in ultimele doua luni la 5 nunti (si nu se termina aici...) si am constatat ca intervalul optim intre felurile de mancare este de o ora,o ora si jumatate intre antreu si felul 1, crescand treptat la 2 ore pt. urmatoarele feluri, cand deja nu mai esti infometat, si sa tai tortul pe la 4:30...
la doua dintre nuntile unde am fost s-a spart cheful la ora 3 (adik. f. devreme - eu imi doresc ca nunta mea sa tina 12 ore LOL, de la 8 seara la 8 dimineatza he he ...) pentru ca au adus felurile f. repede unele dupa altele si tortul a fost adus pe la 2:30...

pana la urma nunta intreaga depinde de cadenta si intervalul intre feluri...care ar trebui gandit astfel incat sa te asiguri ca se vor simti bine si nu agresati de tot felul de platouri care se succeda cu viteza pe sub okii lor...am inteles ca la unele restaurante osptarii procedeaza asa chiar pentru a grabi nunta, si a scapa mai repede...it's not fair!:-w
Nu doar ca nu e fair, dar e chiar penibil. Ospatarii sunt in general platiti separat, la noi sunt 10 % din pretul meniului! Si la cati bani iau la o nunta mi se pare normal sa nu faca chestii de genul asta!

ryanaro
10.07.2006, 17:21:06
Daca pleaca nemancat cineva de la nunta mea, inseamna ca e bulimic LOL. Am vazut oferta de catering pe care o vreau si e ceva de speriat. Pe langa meniul principal mai are si barbecue. Am uitat sa adaug ca la nunta am sa am si ceai- dar asta doar pt ca socrii beau cate 10 cani pe zi de caciula LOL (englezii astia- eu beau ceai doar cand sunt bolnava sau cand merg la o ceainarie LOL). Cred ca pt ca e o ocazie speciala, or sa bea si mai multe cani. Apropo de ceai, imi place la nebunie ceaiul de iasomie (din asta as servi). N-are nevoie de zahar, de lapte, de nimic.

valen
10.07.2006, 17:36:29
Daca pleaca nemancat cineva de la nunta mea, inseamna ca e bulimic LOL. Am vazut oferta de catering pe care o vreau si e ceva de speriat. Pe langa meniul principal mai are si barbecue. Am uitat sa adaug ca la nunta am sa am si ceai- dar asta doar pt ca socrii beau cate 10 cani pe zi de caciula LOL (englezii astia- eu beau ceai doar cand sunt bolnava sau cand merg la o ceainarie LOL). Cred ca pt ca e o ocazie speciala, or sa bea si mai multe cani. Apropo de ceai, imi place la nebunie ceaiul de iasomie (din asta as servi). N-are nevoie de zahar, de lapte, de nimic.
si eu sunt moarta dupa ceai .. pasiunile mele sunt verde si iasomie... si beau f mult ceai si am si vreo 15 feluri de ceai acasa aduse de prin vizitele mele in alte tari... dar nu as putea aduce ceai la nunta.. s-ar oripila cu totii si pe caldurile alea.. (ceea ce e fals ca atunci cand e cald tb sa bei fierbinte si nu rece)
e f buna ideea ca sa se mareasca timpul dintre felurile de mancare, pe masura ce trec orele...

xania
10.07.2006, 17:37:02
Va salut dragelor!
Nu pot sa cred ca te poti izbi de o astfel de problema. La mine nici nu au putut sa manance tot ce a fost, si tortul intr-adevar se taie pe la 4 dimineata, cand oricum multi au plecat de mult de la nunta, asa ca nu-ti fa griji!

razadesoare
11.07.2006, 14:52:05
Va salut dragelor!
Am fost anul trecut la o nunta si spre ora 3 dimineata, cheful era in toi, ramasesera numai tineret si toata lumea se distra mai, mai ca la inceput, s-au servit crenvusti, si sa stiti ca au picat tare bine...:-? Ce ziceti de asta? Sincer? N-am auzit de asa ceva pana acum! Si crede-ma, am tot fost la nunti...Faci cum vrei, dar...cred k invitatii iti dau bani doar pt meniu, nu si pt "supra-meniu"!

andya
05.09.2006, 08:59:16
Eu la nunti n-am mancat niciodata toate felurile de mancare din meniu. Asta pentru ca a fost mai mult decat suficienta si servita treptat...dupa cate-o repriza de hore, ca sa obosim bine....Nu am auzit pe nimeni sa spuna dimineatza ca ii este foame...tot timpul era satula toata lumea. Iar tortul se taie dimineatza..si apoi se strang banii si se cam sparge cheful.
Tu cate feluri de mancare ai in meniu de ti-e teama ca moare lumea de foame spre dimineatza?

cata_enea
14.09.2006, 11:05:45
Va salut dragelor!

buna maria,
si noi ne-am pus problema asta si chiar ne gindeam ca suntem deplasati, dar ne-am hotarit sa vorbim la restaurant. In ipoteza in care dupa tort si prajiturele si cafelute, dupa ce pleaca "batrinii satului" si ramin tinerii care dantuiesc si petrec, sa ne recomande ceva de mincare "mult, ieftin si bun".
Orice idee e binevenita

nikol
25.09.2006, 13:01:42
noi in mod sigur nu o sa mai punem nimic dupa tort, pt ca deja este exagerat de multa mancare!!!!!!!!!!

miau_to_miau
12.10.2006, 21:35:31
noi in mod sigur nu o sa mai punem nimic dupa tort, pt ca deja este exagerat de multa mancare!!!!!!!!!!
Sunt de acord cu voi. Da ce, facem cura de ingrasare rapida? De obicei eu mananc de vreo trei ori pe zi. La nunta sunt 4 feluri mancare plus desert (tortul). Pai oamenii astia cand mai si digera?

dana2006
12.10.2006, 23:03:47
La noi tortul s-a servit pe la 4, 4 si ceva...nunta incepand la ora 6...pana la ora respectiva sau servit prajituri sarate si dulci , fructe si 4 feluri de mancare...totusi dupa tort am avut si crenvusti de pui cu mustar, asa era meniul, oricum dupa tort nu poti sa mai dai friptura sau ceva de genul...trebuie o mancare mai usoara....insa la mine nunta s-a spart pe la vreo 5 si ceva, asa ca am ramas cu foarte multe kg de crenvusti, insa am discutat cu bucatarul sa nu ii fiarba pe toti si am putut sa ii i-au acasa, pt ca nu se puteau scadea din meniu...
Am fost oricum la multe nunti la care spre dimineata dupa tort s-au servit crenvusti , care picau super bine, avand in vedere faptul ca la nuntile respective tortul se aducea pe la ora 1 si pana dimineata ti se facea putina foame...
Depinde foarte mult de cate feluri de mancare sunt la nunta si de intervalul in care se aduc, si mai ales de calitatea lor care e super importanta...

cata_enea
13.10.2006, 12:51:58
inainte de nunta si eu imi faceam griji, inutile de altfel, ce o sa le dam invitatilor dupa ce se epuizeaza meniul??? Dar, atit de bogat a fost si gustos, incit n-a trebuit sa inventam nimic. Inca de la inceput au avut pe masa alune, fistic, diverse alte ronzaitoare si s-au delectat cu ele.

E foarte multa mincare, meiul este foarte bogat, deci va recomand sa nu va mai faceti probleme. Disctrati-va in continuare cu invitatii, si atit!!

CamyB
30.11.2006, 12:21:06
Parerea mea e ca, decat sa te complici cu meniu dupa meniu, mai bine pui pe mese niste platouri cu buseuri/saleuri etc, de la inceput, care vor fi acolo pana dimineata. Daca chiar lesina cineva de foame, are de ce se agata. (desi eu am fost in ultimii doi ani la vreo 20 de nunti si din cate am vazut deja la friptura lumea e cam satula).

loli
08.01.2007, 14:42:25
draga camyb, cred ca ai dreptate, asa o sa fac si eu, o sa aducem noi de la alune is fistic la buseiuri si pateuri, sa nu planga nimeni de foame! depinde, cred, de noroc si de restaurant, cat de mare e portia si ce stil de servire au, am mai fost ei eu la nunti unde nu mi-a placut ce s-a servit (somonnnnnn si friptura de vita) si da!, la 5 dimineata simteam ca omor mireasa daca nu isi da mai repede voalul jos, sa putem pleca! cred ca esti deschizatoarea de drumuri cu nunta pe 21 aprilie, anul acesta! sa fie intr-un ceas bun! eu te urmez dupa o saptamana si voiam sa te intreb daca esti gata cu toate detaliile.

pupick
17.01.2007, 19:15:57
Parerea mea e ca, decat sa te complici cu meniu dupa meniu, mai bine pui pe mese niste platouri cu buseuri/saleuri etc, de la inceput, care vor fi acolo pana dimineata. Daca chiar lesina cineva de foame, are de ce se agata. (desi eu am fost in ultimii doi ani la vreo 20 de nunti si din cate am vazut deja la friptura lumea e cam satula).

Da, foarte bine gandit! Si eu imi faceam probleme in privinta asta, dar mi-ai dat o idee minunata! Mersic>:D<

ele
17.01.2007, 22:14:12
un meniu cu aperitiv rece, gustare calda ,supa ,sarmale si friptura, urmat de prajituri si tort e destul de mult pt o singura noapte. eu am calculat gramajul si am ajuns la 2kg!!!! de persoana fara bauturi e meniul clasic ,cel putin in banat!
le va fi foame doar celor care nu manaca mai nimic pt ca prefera sa ramana pe ringul de dans sau sa-si intampine si intretina musafirii ,adica noi mirii;))
pt noi ar trebui sa ne gandim macar la un platou de fructe cu frisca de luat sus in camera;-)

diannaa
12.03.2007, 01:06:46
Noi vom avea un meniu clasic de 4 feluri.Marea problema e la cel de al 4 lea fel cand e problematica alegerea,fiind pe final,cand lumea e satula normal deja.Ce sugestii aveti,voi ce serviti?Pt.ca la multe nunti s-a comentat pe baza celui de-al 4 -lea fel.....:| si nu as vrea sa dau gres.....Va pup

Fluturas
12.03.2007, 11:01:16
Noi avem asha :Aperitiv cu o gramada de minunatii, aperitiv cald ca alegere, sarmalutze cu mamaligutza si ardei iute si al 4-lea friptura respectiv frigarui,porc si vita +cartofi+ salata de sezon.

mihaela_2006
12.03.2007, 11:08:44
Noi vom avea un meniu clasic de 4 feluri.Marea problema e la cel de al 4 lea fel cand e problematica alegerea,fiind pe final,cand lumea e satula normal deja.Ce sugestii aveti,voi ce serviti?Pt.ca la multe nunti s-a comentat pe baza celui de-al 4 -lea fel.....:| si nu as vrea sa dau gres.....Va pup

poate ar merge peste

ryanaro
12.03.2007, 11:09:41
pai pestele sa fie inainte de friptura pt ca e mai lejer. :-?

ayana2010
12.03.2007, 11:38:43

pei al 4 lea fel ,de obicei, e friptura! spune-ne tu ce ai la primele 3 feluri ca sa te ajutam.. daca le ai normal, adica asa cum a scris alexgiorgiana, friptura trebuie!

diannaa
12.03.2007, 20:34:32
Pe aici asa e: 1 fel e aperitivul,al 2-lea e gustarea calda(ex.peste,cas pane,cas elvetian) al 3-lea e friptura,apoi vine tortul si dupa tort e al 4-lea fel-gen carnaciori,crenvusti,sarmale,branza cu fructe.Dar nu as vrea nimic din astea,ca deja lumea e satula,ar trebui ceva usor la stomac si totusi nu ceva f simplu(ex.crenvusti)..............Asta este ordinea ingeneral pe la mancare pe aici(fara supa ca nu e nunta de noapte).Mersi de pareri ,astept in continuare, sper ca m-am facut inteleasa.

helenita
12.03.2007, 20:52:58
la mine al 4-lea fel este friptura asezonata cu o salata...ca altceva nici nu m-am gandit ca ar putea fi...:-\

ryanaro
12.03.2007, 21:01:54
Pe aici asa e: 1 fel e aperitivul,al 2-lea e gustarea calda(ex.peste,cas pane,cas elvetian) al 3-lea e friptura,apoi vine tortul si dupa tort e al 4-lea fel-gen carnaciori,crenvusti,sarmale,branza cu fructe.Dar nu as vrea nimic din astea,ca deja lumea e satula,ar trebui ceva usor la stomac si totusi nu ceva f simplu(ex.crenvusti)..............Asta este ordinea ingeneral pe la mancare pe aici(fara supa ca nu e nunta de noapte).Mersi de pareri ,astept in continuare, sper ca m-am facut inteleasa.

asta chiar n am mai auzit- sarmale dupa tort! pai tortul e ultimul fel de mancare! :O si cum e cu supa? si cu nunta de noapte? nu ma pricep. :-\

diannaa
12.03.2007, 22:56:39
In general am vz ca se da supa daca e nunta de noapte,sau mai mult la tara,la oras la nici o nunta la care am fost nu a fost supa,mie una nu mi se pare elegant.Sarmalele se dau ultimele,la nasa mea la nunta asa a fost doar ca au fost puse la bufet suedez,deci omul manaca sau nu atunci,putin mai tarziu,caci ele se mentineau calde.Cu sarmalele e problema ca daca nu sunt bune....trebuie neaparat sa gusti inainte le restaurant sau sa le aduci de acasa daca te lasa.Deci da,dupa tort se mai da ceva,totul nu face parte din cele 4 tipuri de mancare.

ALEX21A
12.03.2007, 22:59:13
la mine al 4 fel e gratarul cu cartofii copti si sos nush de care,plus salatica de varza alba si rosie:)

ryanaro
12.03.2007, 23:02:57
In general am vz ca se da supa daca e nunta de noapte,sau mai mult la tara,la oras la nici o nunta la care am fost nu a fost supa,mie una nu mi se pare elegant.Sarmalele se dau ultimele,la nasa mea la nunta asa a fost doar ca au fost puse la bufet suedez,deci omul manaca sau nu atunci,putin mai tarziu,caci ele se mentineau calde.Cu sarmalele e problema ca daca nu sunt bune....trebuie neaparat sa gusti inainte le restaurant sau sa le aduci de acasa daca te lasa.Deci da,dupa tort se mai da ceva,totul nu face parte din cele 4 tipuri de mancare.

asa, probabil ca e o chestie din ardeal, de aia n-am mai auzit. bine ca m-ai luminat si pe mine ca nu ma pricep :)

iulia
12.03.2007, 23:18:53
asa, probabil ca e o chestie din ardeal, de aia n-am mai auzit. bine ca m-ai luminat si pe mine ca nu ma pricep :)

Ardeleanca ma facu mama... dar de sarmale dupa tort nu am auzit.... :-?
Mie mi se pare o reteta ideala pentru o indigestie pe cinste...

Si oricum... dupa ce ai mancat ceva dulce... crema cioco frisca si alte cele... parca nu iti vine sa pui carne, ulei... Poate unii da... /:)

ryanaro
12.03.2007, 23:39:30
Ardeleanca ma facu mama... dar de sarmale dupa tort nu am auzit.... :-?
Mie mi se pare o reteta ideala pentru o indigestie pe cinste...

Si oricum... dupa ce ai mancat ceva dulce... crema cioco frisca si alte cele... parca nu iti vine sa pui carne, ulei... Poate unii da... /:)

nici eu nu auzisem. mi se pare ciudat. mie mi se pare normal ca felurile de mancare sa culmineze cu tortul... dupa daca mai vrei sa oferi inghetata sau fructe.... dar tot ceva dulce.:-?

ayana2010
12.03.2007, 23:52:37

ciudat! nu stiu c sa zic... chiar nici eu nu am auzit de al 4 lea fel dupa tort!! dar cred ca ar merge branza cu fructe, din cele pe care le-a scris u(ma gandesc ca e cea mai buna alegere dupa tort, merge mai bine dct sarmale si ce-ai mai enumerat)!

iulia
13.03.2007, 00:17:21
ciudat! nu stiu c sa zic... chiar nici eu nu am auzit de al 4 lea fel dupa tort!! dar cred ca ar merge branza cu fructe, din cele pe care le-a scris u(ma gandesc ca e cea mai buna alegere dupa tort, merge mai bine dct sarmale si ce-ai mai enumerat)!

Eu una nici branza nu as mai pune peste... Poate - cine stie - urda sau branza dulce de vaci cu miere. Adica tot ceva dulce. Ca altfel imi da o stare de :-&

vivi
13.03.2007, 05:28:11
nici eu nu auzisem. mi se pare ciudat. mie mi se pare normal ca felurile de mancare sa culmineze cu tortul... dupa daca mai vrei sa oferi inghetata sau fructe.... dar tot ceva dulce.:-?
La noi in ardeal nunta tine pana pe la 5,6 diimeatza, bun inteles ca nu toti invitatii stau pana la ora aia (deobicei raman tinerii) asha ca daca ultimul fel de mancare ar fi tortul nu l-ar mai prinde toata lumea. De aceea se da tortul pe la 1,2 noaptea si apoi spre dimineatza se dau sarmale.

bluesica
13.03.2007, 06:54:05
La noi tortul o sa fie la urma dupa cele 4 feluri de mancare (care nu am nici cea mai vaga idee ce o sa fie ca la noi se stabileste meniul cu putin timp inainte ..si imi vine sa ii impusc pe aia de la restaurant pentru asta). In primul rand ca ala e punctul culminant ...stins lumina, vine tortul TA DAM :A .. si in al doilea rand la urma is mai putini invitati si ne ramane noua sa roadem acasa dupa nunta :grin: :)).

PS: ultima parte a fost o gluma ... cred mai ales din cauza ca eu is inebunit dupa dulce, tort, frisca 8-}=P~=P~=P~=P~

roxana
13.03.2007, 19:17:37
Si eu tot din Ardeal, si sustin si eu idea cu felul 4 dupa tort. Deci sa nu intelegeti gresit... nu e imediat dupa tort... e o pauza destul de lunga pana cand se serveste ultimul fel, si "dulcele" de la tort isi cam pierde efectul.

Un mic dezavantaj in cazul asta cu sarmalele: trebuie pregatite si puse la fiert din timp, si de obicei ramane putina lume ca sa serveasca sarmale, si se fac multe degeaba. cu niste carnati sau ceva ce se prepara mai usor e mai bine, ca in momentul cand se prepara se cam stie cata lume a ramas la nunta, si nu se fac multe portii in plus.sper ca m-am facut inteleasa /:)

Ideea cu branza e SUPER!!! Am avut la revelion, ca ultimul fel de mancare, platou cu multe feluri de branza si fructe si vin.... foarte foarte tare. Nu a contat cat eram de satula, tot am putut savura felul asta si m-a bucurat cel mai tare. Aici poate ne da Rynaro mai multe detalii, ca ea e probabil obisnuita in Franta. Din pacate la mine la nunta, la oamenii pe care o sa-i am nu merge, o sa imi aud povesti de genu "ne-o dat branza goala, fara nimic, nici pregatita, nici paine nu ne-o dat":[email protected] noa, asta e...gasesc eu ceva

Sa nu va ganditi la felurile astea de mancare ca si cum ar fi o masa in familie sau ceva care dureaza cateva ore numai, si unde trebuie respectata strict ordinea, si desertul numai la sfarsit. O nunta tine de la 8 la 10 ore, si felurile de mancare se dau la anumite intervale, lumea mai danseaza, se mai face loc in stomac...

Si sa va ami zic o idee, nu prea intalnita, dar mie mi se pare super. Inghetata sa se serveasca cand se da prima cafea, adica intre cele doua aperitive... oricum atunci este pauza mare, si cred ca ar fi mai binevenita decat imrepuna cu torul, mai ales daca e ziua si e cald afara, si este un pic de loc in stomac...=P~=P~=P~=P~=P~

Ingerasul
14.03.2007, 15:20:18
ref. la al 4lea fel,...noi vrem sa renuntam la peste[-X , pe care restaurantul nostru nu-l prepara tocmai bine:-& si costa si o gramada $-) ...si sa adaugam spre sfarsit, pe la 4-5, niste pateuri cu branza, carne, ceva de rontait si alungat foamea...:-w