PDA

Versiunea completa : Infectia urinara

danniella
06.09.2007, 13:30:01
dragele mele prietene,
cand eram in clasa a 9a,m-a prins ploaia la liceu si am racit jos.
am stat cu urinari dese si dureri insuportabile vreo saptamana,pana cand n-am mai rezistat si i-am spus mamei.
mi-a dat cateva pastile de neoxazol si mi-a trecut.
dar am ramas cu o mare sensibilitate la frig.
anul trecut am fost internata de 2 ori in spital si de fiecare data mi-au dat acelasi diagnostic dar alte pastile.:[email protected]
dupa ce fac tratmentul imi e bn o luna si pe urma iar urinez des si am niste usturimi groaznice.
ce sa fac??????????????^:)^
ajutati-ma cu un sfat.

dacaunico
06.09.2007, 13:48:21
Ti-ai facut urocultura si antibiograma ? Nu e bine sa iei antibiotice fara o antibiograma ,deoarece nu se cunoaste cauza si nu poate fi inlaturata infectia.
E bine sa iti faci o ecografie abdominala pt vizualizarea rinichilor ,prezenta calculilor reprezinta factor favorizant pt infectii renale.
Si eu am asemenea probleme si mi-a recomandat un tratament profilactic cu antibiotic (biseptol 1/2 cp timp de 2-3 luni) si vaccinarea cu urovaxom 10 zile pe luna timp de 3 luni,asta in cazul in care se prezinta infectii urinare repetate.
Pana la sosirea antibiogramei mi-a recomandat un tratament cu un antiseptic local (urinex,uricol) si sa beau aprox 2 L de lichide/zi.
Trebuie evitate constipatia,frigul,umezeala,sedentarismul.
Multa sanatate iti doresc.>:D<

Pisu
06.09.2007, 13:48:45
dragele mele prietene,
am stat cu urinari dese si dureri insuportabile vreo saptamana,pana cand n-am mai rezistat si i-am spus mamei.
anul trecut am fost internata de 2 ori in spital si de fiecare data mi-au dat acelasi diagnostic dar alte pastile.:[email protected]
dupa ce fac tratmentul imi e bn o luna si pe urma iar urinez des si am niste usturimi groaznice.
ajutati-ma cu un sfat.

Stiu ca nu e bine sa urmezi tratamente dupa ureche si ca cel mai bine e sa te duci la doctor, dar iti spun ce am luat eu, ca si eu am avut problema asta (imi revenea infectia la o luna). Spre rusinea mea, nici eu nu am ajuns la doctor, dar am luat Nolicin timp de 7 zile si acum au trecut 5-6 luni de cind nu am mai avut nimic... Cu asta mi-a trecut mie, acum nu stiu daca te ajuta si pe tine, dar poate te ajuta...

danniella
06.09.2007, 13:53:59
Stiu ca nu e bine sa urmezi tratamente dupa ureche si ca cel mai bine e sa te duci la doctor, dar iti spun ce am luat eu, ca si eu am avut problema asta (imi revenea infectia la o luna). Spre rusinea mea, nici eu nu am ajuns la doctor, dar am luat Nolicin timp de 7 zile si acum au trecut 5-6 luni de cind nu am mai avut nimic... Cu asta mi-a trecut mie, acum nu stiu daca te ajuta si pe tine, dar poate te ajuta...
crede-ma ca sunt nelipsita de la urgenta.
ma duc foarten des la doctor.
ultima oara cand am fost internata mi-a zis doctora sa nu mai ma duc ca CE?ASTA E BOALA PENTRU CARE SA TE INTERNEZI IN SPITAL CA SA-MI OCUPI PATU?
am facut si urocultura si ecografie,tot ce trebuie.
mi-au dat si mie o gramada de pastile printre care nolicin,uriclar,aulin,zanocin si rovatinex.
un doctor mi-a zis ca rinichii sunt ok,altu mi-a zis ca am pietre si ca le elimin.

denisamadalina
06.09.2007, 16:04:14
ultima oara cand am fost internata mi-a zis doctora sa nu mai ma duc ca CE?ASTA E BOALA PENTRU CARE SA TE INTERNEZI IN SPITAL CA SA-MI OCUPI PATU?

#-o Incerca intr-o sectie de Boli Infectioase, aici oamenii se joaca mai putin cu antibioticele. Spune ce te supara, de cand, de cate ori s-a repetat si pe cat posibil ce antibiotice ai luat. O sa ti se faca o urocultura si antibiograma pentru germenele identificat, apoi vei urma o antibioterapie tintita, in functie de antibioticul indicat de antibiograma. Desigur ca sunt necesare si niste masuri de preventie, cum ti s-a spus mai sus (igiena locala, evitarea constipatiei etc), dar infectia nu trece decat cu antibioticul potrivit si in doza potrivita.
Multa sanatate! ;-)

ramo
07.09.2007, 09:49:23
dragele mele prietene,
ajutati-ma cu un sfat.

Buna Daniela,

Din nou vin si iti povestesc experienta mea.

Nu am avut infectii urinare, desi si eu sunt sensibila la frig si urinez des dc am picioarele reci. Nimeni nu a putut sa fac nimic pt asta. In schimb nu am usturimi si nici urina nu miroase urat, deci nu e o cistita.

Asta e una, dar sa vezi ce mi se intampla: intai sa precizez ca locuiesc si studiez in Franta de 3 ani. La faculta, aud niste colege vorbind de probleme de infectii urinare ( cistite) si cate probleme au, ca sunt naspa, ca ustura, ca nu scapa de ele, si ma gandesc eu ce norocoasa sunt ca nu am asa ceva. Hahaha....o sapt mai tarziu ma trezesc din senin in miezul noptii cu o durere pe acolo pe unde urinezi si ma duc la baie. Fac pipi, dar doare si ustura si durerea nu trece. Iau un antiinflamator si incerc sa dorm. Dimineata parca e mai mai bine. Dau fuga la farmacie si ii zic farmacistei: ea imi zice ca sigur e cistita si sa dau fuga la medic, ca aici nu vezi antibiotica fara sa vii cu reteta; Nu pot merge la medic ca sunt in plina sesiune. deci imi da ceva sa mai usureze durerea, dar imi zice sa nu intarzii mult pt a merge la medic. Ajung la medic peste o sapt: ma cearta medicul ( generalist): pai trebuie sa fiu atenta ca aceste infectii nu sunt periculoase cat timp sunt la vezica, dar dc ajung la rinichi e de rau. Im da unn antibiotic si imi face analize. Zice ca dc la analize ies germeni care nu raspund la antibioticul dat ma suna el sa imi schimbe medicatia. Sun eu peste o zi si zice ca e bun medicamentul si sa continui.

Sa vezi ce mi-a zis: ca infectiile urinare apar mai des sau mai rar la femei sunt unele care au in fiecare luna; ca singurul mod in care le poti evita este urmatorul:
-sa urinezi intotdeauna dupa actul sexual si sa te speli
-sa te stergi cu hartia ducand-o inspre anus si nu invers
-sa bei multa-multa apa
-sa mergi la WC de cate ori te scapa si sa nu tii
-sa nu manaci picant tare, ca irita vezica
-sa nu consumi mult alcool

De ce toate astea: zicea ca bacteriile alea exista in anus ( in mod natural) si daca ajung la intrarea in vezica, urca pe uretra siapoi se prind de peretii vezicii. Si de evitat si alimentele pica,nte si alcoolul ca irita vezica.

Ce mi-a mai zis,ca aici in Franta este foarte raspandit un suc dintr-o planta care previne infectiile: colegele mele am auzit ca acum il folosesc si ca merge bine, adica au mult mai rar infectii: este suc din boabe de "cranberry", habar n-am cum le zice in romana, asta e termenul englez. Daca intr-adevar ce ai sunt cistite repetate si altceva este exclus, dupa un tratament cu antibiotice si cand nu mai ai simptome, semn ca a trecut, incepe sa bei zilnic suc din asta: dimineata si seara. Cica are in el o chestie care impiedica bacteriile sa se tina de peretii vezicii si astfel le elimini. Pana acum este singurul mod de prevenire pe care il cunosc.

Eu am mai avut o recidiva de atunci si iar am luat antibiotice 10 zile, mi-a trecut si acum sunt bine, dar sincer azi dau o tura la farmacie sa imi iau sirop concentrat de "cranberry" ca nu mai vreau sa risc. Aici se vinde sub forma de sirop concenntrat sau gelule si ii zice URELL. E 100% natural.

Sper ca experienta asta sa iti foloseasca.

Numai sanatate

Ramo

yan
07.09.2007, 10:23:55
crede-ma ca sunt nelipsita de la urgenta.
ma duc foarten des la doctor.
.

Cam are dreptate. Asta e lucru pentru medicul de familie care sa te trimita sa faci analizele in ambulator sau sa te trateze empiric. Si pentru policlinica. Nu prea e pentru urgenta.

danniella
07.09.2007, 10:28:40
Buna Daniela,

Din nou vin si iti povestesc experienta mea.

Nu am avut infectii urinare, desi si eu sunt sensibila la frig si urinez des dc am picioarele reci. Nimeni nu a putut sa fac nimic pt asta. In schimb nu am usturimi si nici urina nu miroase urat, deci nu e o cistita.

Asta e una, dar sa vezi ce mi se intampla: intai sa precizez ca locuiesc si studiez in Franta de 3 ani. La faculta, aud niste colege vorbind de probleme de infectii urinare ( cistite) si cate probleme au, ca sunt naspa, ca ustura, ca nu scapa de ele, si ma gandesc eu ce norocoasa sunt ca nu am asa ceva. Hahaha....o sapt mai tarziu ma trezesc din senin in miezul noptii cu o durere pe acolo pe unde urinezi si ma duc la baie. Fac pipi, dar doare si ustura si durerea nu trece. Iau un antiinflamator si incerc sa dorm. Dimineata parca e mai mai bine. Dau fuga la farmacie si ii zic farmacistei: ea imi zice ca sigur e cistita si sa dau fuga la medic, ca aici nu vezi antibiotica fara sa vii cu reteta; Nu pot merge la medic ca sunt in plina sesiune. deci imi da ceva sa mai usureze durerea, dar imi zice sa nu intarzii mult pt a merge la medic. Ajung la medic peste o sapt: ma cearta medicul ( generalist): pai trebuie sa fiu atenta ca aceste infectii nu sunt periculoase cat timp sunt la vezica, dar dc ajung la rinichi e de rau. Im da unn antibiotic si imi face analize. Zice ca dc la analize ies germeni care nu raspund la antibioticul dat ma suna el sa imi schimbe medicatia. Sun eu peste o zi si zice ca e bun medicamentul si sa continui.

Sa vezi ce mi-a zis: ca infectiile urinare apar mai des sau mai rar la femei sunt unele care au in fiecare luna; ca singurul mod in care le poti evita este urmatorul:
-sa urinezi intotdeauna dupa actul sexual si sa te speli
-sa te stergi cu hartia ducand-o inspre anus si nu invers
-sa bei multa-multa apa
-sa mergi la WC de cate ori te scapa si sa nu tii
-sa nu manaci picant tare, ca irita vezica
-sa nu consumi mult alcool

De ce toate astea: zicea ca bacteriile alea exista in anus ( in mod natural) si daca ajung la intrarea in vezica, urca pe uretra siapoi se prind de peretii vezicii. Si de evitat si alimentele pica,nte si alcoolul ca irita vezica.

Ce mi-a mai zis,ca aici in Franta este foarte raspandit un suc dintr-o planta care previne infectiile: colegele mele am auzit ca acum il folosesc si ca merge bine, adica au mult mai rar infectii: este suc din boabe de "cranberry", habar n-am cum le zice in romana, asta e termenul englez. Daca intr-adevar ce ai sunt cistite repetate si altceva este exclus, dupa un tratament cu antibiotice si cand nu mai ai simptome, semn ca a trecut, incepe sa bei zilnic suc din asta: dimineata si seara. Cica are in el o chestie care impiedica bacteriile sa se tina de peretii vezicii si astfel le elimini. Pana acum este singurul mod de prevenire pe care il cunosc.

Eu am mai avut o recidiva de atunci si iar am luat antibiotice 10 zile, mi-a trecut si acum sunt bine, dar sincer azi dau o tura la farmacie sa imi iau sirop concentrat de "cranberry" ca nu mai vreau sa risc. Aici se vinde sub forma de sirop concenntrat sau gelule si ii zice URELL. E 100% natural.

Sper ca experienta asta sa iti foloseasca.

Numai sanatate

Ramo
iti multumesc din suflet pentru sfat.
eu mi-am facut toate analizele posibile.
din 2 in 2 luni ma duc la medicul de familie,dar imi tot zice ca fac mereu pietre la rinichi si ca nu are ce sa imi faca ptr ca le elimin si asa sunt de dureroase cand sunt eliminate.

ramo
07.09.2007, 11:33:59
iti multumesc din suflet pentru sfat.
eu mi-am facut toate analizele posibile.
din 2 in 2 luni ma duc la medicul de familie,dar imi tot zice ca fac mereu pietre la rinichi si ca nu are ce sa imi faca ptr ca le elimin si asa sunt de dureroase cand sunt eliminate.

Cu placere,

Daca intr-adevar ai pietre la rinichi, astea trebuie confirmate prin eco. Oricum, daca faci cistite, care sunt si ele durerroase, poti sa ai dureri de burta ( insa o caracteristica imp este ca urina miroase puternic si apar usturimi si dureri mai ales catre sfarsitul mictiunii. Si ai mereu imipresia ca nu ai golit de tot vezica.) Asa am avut eu la prima aparitie. La a doua au fost mult mai usoare, insa nu mai las asa. Eu ma apuc de cure cu sucul ala si respect ce mi s-a spus.

Incearca si tu cu sucul de "cranberry" poate il gasesti si in tara. Uite ca traducere am gasit "rachitele". Cauta pe Wikipedia si poate recunosti fructul. Sau incearca sa ti-l procuri de undeva si incearca, fiind natural nu poate face rau. Eu asa zic.

Mult succes

Ramo

P.S. Ia uite ca pe wiki scrie ca e bun si impotriva formarii pietrelor la rinichi ;-)
Eu stiu sigur ca la cistite functioneaza din surse sigure. dar numai ca preventie, adica nu le vindeca.

danniella
07.09.2007, 13:19:42
Cu placere,

Daca intr-adevar ai pietre la rinichi, astea trebuie confirmate prin eco. Oricum, daca faci cistite, care sunt si ele durerroase, poti sa ai dureri de burta ( insa o caracteristica imp este ca urina miroase puternic si apar usturimi si dureri mai ales catre sfarsitul mictiunii. Si ai mereu imipresia ca nu ai golit de tot vezica.) Asa am avut eu la prima aparitie. La a doua au fost mult mai usoare, insa nu mai las asa. Eu ma apuc de cure cu sucul ala si respect ce mi s-a spus.

Incearca si tu cu sucul de "cranberry" poate il gasesti si in tara. Uite ca traducere am gasit "rachitele". Cauta pe Wikipedia si poate recunosti fructul. Sau incearca sa ti-l procuri de undeva si incearca, fiind natural nu poate face rau. Eu asa zic.

Mult succes

Ramo

P.S. Ia uite ca pe wiki scrie ca e bun si impotriva formarii pietrelor la rinichi ;-)
Eu stiu sigur ca la cistite functioneaza din surse sigure. dar numai ca preventie, adica nu le vindeca.
>:D<multumesc.
mi s-au confirmat pietrele la rinichi.
am toate simptomele pe care le-ai enumerat,dar urina nu miroase.
o sa ma interesez de cranberry.:*

Habib
07.09.2007, 14:52:18
mai bine te duci la o clinica privata si te trateaza altfel doctorii, e bine sa cereri parerea la mai multi doctori...

danniella
07.09.2007, 15:06:15
mai bine te duci la o clinica privata si te trateaza altfel doctorii, e bine sa cereri parerea la mai multi doctori...
am cerut parerea la mai multi doctori si unii mi-au zis asa unii asa.
am fost si la medicover si la polisano.
pareri diferite.:[email protected]

Habib
07.09.2007, 15:15:26
am cerut parerea la mai multi doctori si unii mi-au zis asa unii asa.
am fost si la medicover si la polisano.
pareri diferite.:[email protected]

atunci e ceva ciudat.........ai incercat pe cale naturista?

danniella
07.09.2007, 15:21:29
atunci e ceva ciudat.........ai incercat pe cale naturista?
am baut o data ceai de cozi de cirese.
dar as vrea niste pastile pe baza de p[lante.
:*

carmen07
17.09.2007, 13:20:18
si eu am probleme cu infectiile urinare. am fost la foarte multi doctori si mi s-au dat foarte multe tratamente, 99% dintre ele bazate numai pe antibiotice. azi-noapte m-am trezit cu o usturime ingrozitoare ce nu mi-a disparut nici pana in momentul acesta. eu cred ca infectia asta o sa ma urmareasca pana la adanci batraneti, cred ca am inceput sa ma obisnuiesc cu ea. cat despre doctori...nici macar nu stiu in competenta carui doctor intra infectiile urinare: medicii ginecologi ma trimiteau la urologie si de acolo obtineam o trimitere la ginecologie. am primit si eu aceleasi sfaturi ca cele mentionate mai sus, le-am respectyat aproape cu strictete, dar tot a revenit. am fost si la policlinici particulare dar mi-au dat acelasi uricol sau urinex + antibiotic. cat despre nolicin, am renuntat de ceva timp la el pentru ca nu-si face efectul decat daca esti "incepatoare" in ale infectiei urinare. cel putin stiu ca nu este fff periculoasa, asta este singurul lucru ce m-a mai calmat. dar nu stiu CE SA FAC SA SCAP DE EA !!!!

mariammary2000
17.09.2007, 13:24:28
si eu am probleme cu infectiile urinare. am fost la foarte multi doctori si mi s-au dat foarte multe tratamente, 99% dintre ele bazate numai pe antibiotice. azi-noapte m-am trezit cu o usturime ingrozitoare ce nu mi-a disparut nici pana in momentul acesta. eu cred ca infectia asta o sa ma urmareasca pana la adanci batraneti, cred ca am inceput sa ma obisnuiesc cu ea. cat despre doctori...nici macar nu stiu in competenta carui doctor intra infectiile urinare: medicii ginecologi ma trimiteau la urologie si de acolo obtineam o trimitere la ginecologie. am primit si eu aceleasi sfaturi ca cele mentionate mai sus, le-am respectyat aproape cu strictete, dar tot a revenit. am fost si la policlinici particulare dar mi-au dat acelasi uricol sau urinex + antibiotic. cat despre nolicin, am renuntat de ceva timp la el pentru ca nu-si face efectul decat daca esti "incepatoare" in ale infectiei urinare. cel putin stiu ca nu este fff periculoasa, asta este singurul lucru ce m-a mai calmat. dar nu stiu CE SA FAC SA SCAP DE EA !!!!
Pai in primul rand tb sa te duci la nefrolog ca infectiile urinare le faci din cz pietrelor de la rinichi care sunt eliminate si le provoaca. Trebuie sa tratezi rinichiul ca sa nu ai infectii urinare. Stiu ca si eu am patit o de trei ori. Asa ca la cateva luni ma duc fuguta la dr, fac ecografie si analize de urina si vad in ce stadiu sunt. Sunt persoane predispuse spre asa ceva

alecsa
18.09.2007, 11:03:05

mie la infectie urinara mi-a dat un doctor urinex (e din plante), cate 3 pe zi (sau cate 2 pastile de 3/zi, nu mai tin minte), insa nu stiu ce sa zic, mergi la farmacie si intreaba. infectiile urinare se pot complica in timp, e bine sa le tratezi din timp, sa nu le lasi netratate sau tratate pe jumatate.

alecsa
18.09.2007, 11:10:08

asa simteam si eu de la nolicin.

daca apuci sa faci odata infectie urinara, sau mai stiu ce infectie vaginala, tot timpul o sa ai probleme. conteaza f mult igiena de dupa tratament, lenjeria pe care o purtam, sa fie din bumbac, macar pe timpul tratamentului, si chiar e recomandat sa o aruncam dupa, si daca se poate sa porti in fiecare zi alta pereche (pe timpul tratamentului). mie asa mi-a zis. capeti o sensibilitate de care nu mai scapi, din pacate. eu am capatat-o de mica si acum ma feresc pe cat pot, insa tot mai fac din cand in cand. e f important sa nu-ti fie frig la picioare, sa le feresti, si sa nu stai cu spatele gol sau cu burta goala, sa nu faci baie cu apa rece, sa nu stai mult in apa rece (la mare etc). eu zici ca sunt o baba, stau cu sosete si vara in casa (mai ales ca am gresie pe o suprafata destul de mare), dar mi-e frica, pt ca stiu cat e de dureros.

alecsa
18.09.2007, 11:11:55

daca mai vrei o parere, te trimit la un laborator pe calea dorobantilor. eu mergeam acolo la un ginecolog, f bun, dar n-am mai mers de vreun an, insa daca vrei iti trimit pe pm adresa si numele doctorului si poti intreba daca mai lucreaza sau nu. el e si la elias:*

danniella
18.09.2007, 11:27:07
daca mai vrei o parere, te trimit la un laborator pe calea dorobantilor. eu mergeam acolo la un ginecolog, f bun, dar n-am mai mers de vreun an, insa daca vrei iti trimit pe pm adresa si numele doctorului si poti intreba daca mai lucreaza sau nu. el e si la elias:*
astept e pm numele doctorului.
ms mult:*:*

alecsa
18.09.2007, 11:49:14
astept e pm numele doctorului.
ms mult:*:*

ti-am trimis pm;;)

dacaunico
19.09.2007, 14:24:53
Se mai poate incerca si cu tratamente naturale.
Propolisul este frecvent utilizat in caz de infectii urinare,se suge o bobita de propolis 5-10g,zilnic.
Mierea poliflora se consuma cu suc proaspat de lamaie,de mere,de macese sau de morcovi.
Alt remediu este otetul de mere cu miere:se bea la fiecare masa un pahar de 100 ml apa in care se amesteca 2 lingurite de otet de mere si o lingurita de miere poliflora.
Infectia urinara poate fi combatuta si cu un amestec,in parti egale,din splinuta,dragaica si urzica.Se face infuzie din 4 lingurite de amestec la 1 l de apa clocotita.Se beau 4 cani pe zi.In fiecare cana se adauga o lingurita de bitter suedez.Tratamentul dureaza 21 zile.

danniella
19.09.2007, 14:34:04
Se mai poate incerca si cu tratamente naturale.
Propolisul este frecvent utilizat in caz de infectii urinare,se suge o bobita de propolis 5-10g,zilnic.
Mierea poliflora se consuma cu suc proaspat de lamaie,de mere,de macese sau de morcovi.
Alt remediu este otetul de mere cu miere:se bea la fiecare masa un pahar de 100 ml apa in care se amesteca 2 lingurite de otet de mere si o lingurita de miere poliflora.
Infectia urinara poate fi combatuta si cu un amestec,in parti egale,din splinuta,dragaica si urzica.Se face infuzie din 4 lingurite de amestec la 1 l de apa clocotita.Se beau 4 cani pe zi.In fiecare cana se adauga o lingurita de bitter suedez.Tratamentul dureaza 21 zile.
iti multumesc din suflet pentru ajutor.>:D<>:D<>:D<:*:*:*

dacaunico
19.09.2007, 14:36:56
iti multumesc din suflet pentru ajutor.>:D<>:D<>:D<:*:*:*
Cu toata placerea.Eu zic ca merita sa incerci,de multe ori remediile naturiste dau mai multe roade decat medicamentele.
Multa sanatate.:*

carmen07
20.09.2007, 15:07:52
infectia mea urinara nu este provocata de nisipul sau pietrele la rinichi ci de bacilul coli. eu iau acum uricol de 3 ori pe zi timp de 10 zile si pot sa va spun ca ma ajuta destul de mult. sunt sigura ca nu o sa dispara infectia decat cu antibiotic, dar doctorita mea se intoarce abia pe 9 octombrie.

mitzura
01.10.2007, 12:17:07
ma cam confrunt si eu cu aceasta problema si mi-e frica sa nu-mi fie frig la nunta!...Voua nu v-a fost?...Eu am fost la o nunta in iulie si afara era canicula,dar in biserica si la restaurant (unde era AC) am stat cu sacoul pe mine!

danniella
01.10.2007, 12:38:01
ma cam confrunt si eu cu aceasta problema si mi-e frica sa nu-mi fie frig la nunta!...Voua nu v-a fost?...Eu am fost la o nunta in iulie si afara era canicula,dar in biserica si la restaurant (unde era AC) am stat cu sacoul pe mine!
si eu sunt foarte friguroasa si incerc sa ma feresc mereu de frig.
am facut toate tratamentele posibile si degeaba daca ma ia putin frigul boala recidiveaza.:(

mitzura
01.10.2007, 13:51:10
si eu sunt foarte friguroasa si incerc sa ma feresc mereu de frig.
am facut toate tratamentele posibile si degeaba daca ma ia putin frigul boala recidiveaza.:(
asta e...:(.la nunta a fost ok?

alecsa
01.10.2007, 13:51:53
picioarele, burta si spatele, astea tb ferite!

danniella
01.10.2007, 14:11:34
picioarele, burta si spatele, astea tb ferite!
daca ma crezi eu si vara dorm cu sosete in picioare.
intotdeauna ma feresc de frig,dar....boala tot apare.#-o

anesya
01.10.2007, 14:28:27
Si eu am avut problema asta..stiti cu ce am scapat? Am baut Nolicin 10 zile cate 2 pe zi (una la 12 ore). Treb facut tot tratamentul....ca altfel recidiveaza. Eu de obicei luam 3 zile..ma simteam bine si nu le mai luam si iar raceam...

danniella
01.10.2007, 14:35:09
asta e...:(.la nunta a fost ok?
la nunta mea te referi?
a fost super bine ptr ca a fost cald afara .si cred ca atunci numai simteam daca imi era frig sau cald.

Rebe
09.11.2007, 08:16:32
In legatura cu "cranbery", stiu ca e pomul de merisor. Si eu am auzit ca e fructele sunt f bune pt cistite. Si e destul de raspandit. La Arad exista merisor chiar in fata garii. Am mancat si eu de acolo;))
Si eu am pb cistitelor..de cand m-am casatorit mi se intampla tot mai des sa racesc. Am luat antibiotice din ce a fost scris mai sus...ceea ce ma ajuta pe mine intotdeauna impotriva usturimii si senzatiei de arsura sunt baile fierbiti si mai ales pliculetele tantum rosa. E un praf ce se dizolva in apa calduta. Calmeaza imediat.

zippy
09.11.2007, 09:05:16
Si eu am avut probleme de genul asta. totul a inceput cu o cistita obisnuita. medicul mi-a prescris penicilina V! mi-a trecut atunci imediat dar, dupa cateva luni...iar. Am luat Neoxazol. prima data doua pastile dupa care una la 8 ore. M-a lasat pentru o vreme dupa care iar... Am luat prima doza 4 pastile dupa care doua la 8 ore. M-a lasat ca sa ma apuce iarasi dupa cateva luni. Mi-au prescris atunci Nitrofurantoin dar nu m-a ajutat pe termen lung si, in plus, erau foarte tari si cu o gramada de reactii adverse. Cand am repetat pentru a nu stiu cata oara analizele, pentru ca deja aveam hematurie (parca asa se spune), doctorii si-au dat seama ca am nisip. Un doctor super destept mi-a prescris Uricol. Sunt niste pliculete cu un praf efervescent. Are gust bun, nu contine antibiotic si are efect garantat pe termen lung. Si acum am nisip (ca nu voi scapa de asta niciodata) dar nu mai am neplaceri. Si nu iau zilnic. Odata pe saptamana sau la doua saptamani. Cateodata trece si o luna fara sa-l iau. Calmeaza durerile indiferent cat de intense sunt, contine un dezinfectant urinar destul de puternic si are ceva care elimina depunerile. va sugerez sa incercati dar, mai intai, intrebati-va medicul daca este ok sa folositi asa ceva. Inca ceva, nu afecteaza stomacul. E bine sa consultati si un ginecolog. Sunt o gramada de boli care dau simptomele de cistita. Din cate am inteles de la medicul meu, constipatia poate provoca cistita la un moment dat. Sau o igiena precara.
Multa sanatate miresici.

mitzura
07.01.2008, 20:28:24
citind pe aici,am incercat uricol si in cazul meu s-a dovedit eficient.am luat de abia oluna din cele 6 recomandate in cazuri cronice,dar sigur voi continua!

alecsa
29.01.2008, 23:01:57
In legatura cu "cranbery", stiu ca e pomul de merisor. Si eu am auzit ca e fructele sunt f bune pt cistite. Si e destul de raspandit. La Arad exista merisor chiar in fata garii. Am mancat si eu de acolo;))
Si eu am pb cistitelor..de cand m-am casatorit mi se intampla tot mai des sa racesc. Am luat antibiotice din ce a fost scris mai sus...ceea ce ma ajuta pe mine intotdeauna impotriva usturimii si senzatiei de arsura sunt baile fierbiti si mai ales pliculetele tantum rosa. E un praf ce se dizolva in apa calduta. Calmeaza imediat.

cum bai fierbinti? nu e bine asa, pt ca apa calda raspandeste microbii. eu cand aveam probleme imi puneam o perna din aia cu apa calda, dar pe burta.

MonaMD
01.02.2008, 02:59:49
Sper sa va pot ajuta cu urmatoarele idei: cistita este inflamatia vezicii urinare si face parte din infectiile urinare joase. Ca in orice afectiune, exista factori predispozanti sau de risc, cum ar fi: terenul genetic, actul sexual (mai ales daca nu e cu acelasi partener), frigul, staza urinii in vezica, folosirea spumantelor de baie sau gelurilor de dus care nu au un ph adecvat, folosirea gelurilor spermicide si multe altele. Cu o igiena riguroasa si, la nevoie, un antibiotic tintit se poate trata o infectie urinara. Daca nu raspunde la tratament, e vorba de alta afectiune. Nu luati antibiotice fara antibiograma si incercati sa evitati factorii de risc. Gasiti un medic bun (nu unul din cei care va cearta ca le ocupati paturile) si.....multa sanatate.

kykysor27
04.08.2008, 12:59:20
am o infectie care recidiveaza la 5 luni; am un baietel de 2 ani; apoi dupa nastere am mai ramas de 2 ori si am pierdut sarcinile; de fiecare data am facut aceasta infectie; iau tratament cu urisan pt 5 luni; il termin in octombrie dar acum o luna am facut din nou-ecoli; voi ce remedii stiti?

as vrea sa mai fac un bebe dar tb sa scap de acesta infectie

maxima
25.11.2008, 11:45:46
am o infectie care recidiveaza la 5 luni; am un baietel de 2 ani; apoi dupa nastere am mai ramas de 2 ori si am pierdut sarcinile; de fiecare data am facut aceasta infectie; iau tratament cu urisan pt 5 luni; il termin in octombrie dar acum o luna am facut din nou-ecoli; voi ce remedii stiti?

Si eu am probleme cu infectiile urinare. Acum iau UROVAXOM(parca asa se scrie) 10 zile pe luna timp de 6 luni ,este un fel de vaccin(comprimate) iar intre aceste prize iau merisor ( solutie sau capsule). Incerc acum pe naturiste. Mult propolis, multa miere si MULTE LICHIDE.
SANATATE.:*

finica
25.11.2008, 18:23:09

Cel mai indicat, cred că ar fi să mergi la un laborator să îți faci o urocultură ... dacă ai infecție urinară, în rezultatul de la urocultură vor fi menționate și medicamentele la care E-coli e sensibilă ... cu acest rezultat mergi la medicul de familie sau la medicul ginecolog și îți va spune care dintre medicamentele de acolo e bun pentru tine. să nătate multă îți doresc.>:D<

maxima
28.11.2008, 13:15:44
Cel mai indicat, cred că ar fi să mergi la un laborator să îți faci o urocultură ... dacă ai infecție urinară, în rezultatul de la urocultură vor fi menționate și medicamentele la care E-coli e sensibilă ... cu acest rezultat mergi la medicul de familie sau la medicul ginecolog și îți va spune care dintre medicamentele de acolo e bun pentru tine. să nătate multă îți doresc.>:D<

Chiar si cu tratament facut dupa antibiograma poate recidiva infectia.:*

mona28
28.11.2008, 13:52:20

Cel mai bine e sa mergi la doctor! Probabil o sa-ti dea un tratament cu antibiotice,dar cu toate astea,infectia poate sa reapara dupa un timp...Ca sa eviti asta,trebuie sa bei fooaaarte multe lichide si ceaiuri. Si eu am avut aceasta problema si am tratat-o cu Biseptol si o combinatie de ceai (fara zahar) de coada calului+matase de porumb,cate 2 cani mari pe zi,inainte de masa,timp de o luna.Ceaiul asta il poti bea linistita ca nu are nici o contraindicatie,dar Biseptol sau nici un alt medicament sa nu iei fara sa te consulti cu un doctor...:*

CRISTINALX
28.11.2008, 14:34:53
Si eu am avut aceasta problema! Am incercat o gramada de tratamente ..... dar ultimul a funcionat! Am luat niste pastile "Cranberola" sunt naturale ceva cu cirese de padure sau nu mai stiu exact. Am urmat tratamentul 6 luni si nu am mai avut probleme. Mi le-a recomandat ginecologul, ai putea sa incerci tinand cont de faptul ca sunt din plante.....poti citi pe net si vezi!

mona28
28.11.2008, 16:46:02
Si eu am avut aceasta problema! Am incercat o gramada de tratamente ..... dar ultimul a funcionat! Am luat niste pastile "Cranberola" sunt naturale ceva cu cirese de padure sau nu mai stiu exact. Am urmat tratamentul 6 luni si nu am mai avut probleme. Mi le-a recomandat ginecologul, ai putea sa incerci tinand cont de faptul ca sunt din plante.....poti citi pe net si vezi!
Spune-mi mai exact...timp de 6 luni,zi de zi ai luat acele pastile? m-i se pare foarte mult :-<

onutza200
30.11.2008, 12:55:19
infectia urinara apare din mai multe cauze!trebuie sa tratezi si cauza!dar pe langa medicamente trebuie sa bei f multe lichide!ca rinichii sa drenze bine!apoi un consult medical mai riguros e important!ca nu cumva sa devina infectie urinara cronica!!!!!!!api repeta urocultura la 2 sapt maxim si schimba medicul de nu e bun!nu trebuie sa iei 6 luni acelasi medicament si fara rezultat

ale26
30.10.2009, 15:23:13
ceva naturist nu se fabrica pt aceasta infectie?

ale26
30.10.2009, 15:24:09
imi spui te rog si mie despre acestea?

beanna
25.11.2009, 12:14:35
Si eu am avut durerile acelea insuportabile, din fericire nu au reaparut si sper sa nu mai apara; o vizita la ginecolog poate rezolva acest lucru daca este din cauza unei infectii vaginale.De asemenea trebuie sa folositi gelul pt igiena intima, care are un ph neutru, nu irita si curata delicat; baia intr-o cada care se foloseste si de alte persoane iar este ceva neadecvat pt ca oricat ai dezinfecta tot exista posibilitatea sa fie microbi. Igiena intima este importanta atat dimineata, cat si seara la culcare. Puteti folosi absorbantele zilnice, pe care le schimbati de cate ori simtiti nevoia intr-o zi; sunt foarte practice.

mucoasa
27.11.2009, 12:38:33
si eu am aceasta problema, fac cam de 2 ori pe an infectie urinara si e destul de neplacut.>:P

CocaCoca
13.04.2010, 14:04:47
ceva naturist nu se fabrica pt aceasta infectie?

ceaiul de merisor este foarte bun, il gasesti la Plafar. De asemenea cei de la Walmarkt au atat pastile cat si praf (de pus in apa) numit Urinal/ Urinal Akut - tot pe baza de merisor. Dar hidratarea fortzata e de baza, stai cu sticla de apa plata/ ceai dupa tine si ai sa vezi ca se rezolva.

laurik_crazy_laurik
13.08.2010, 10:00:27
eu aceasta problema de vreo 4 ani si am luat tratamentge peste tratamente si nimic, revine, traiesc toata viata cu asta. cand incepe criza de cistita......vin repede acasa, ma bag in pat, pun o sticla de apa calda, sau pungi din acelea cu apa, si le pun pe burtica, sa ma incalzeasca bine bine si ma abtin sa nu ma duc la toaleta sa fac acea picatura de shushu pt k mai rau imi face. eu stau in anglia si aici la farmacii sunt niste pliculete pt cistita, din cranberry(adica merisor pe romaneste) si sunt f f f bune. si beau si pliculete din alea si imi trece. sunt de 2 ani in anglia, cand am venit aici prima data 2 sapt la rand am avut in fiecare zi. dimineata ma simteam bine, ieseam afara si aici e umezeala si rece dim, si dupa 3 ore incepea senzatia, veneam d la munca terminata. si am facut 2 zile tratament cu pliculetele acelea si d atunci revine mai rar. cum revine beau repede un pliculet si deaj simt cum ma linisteste.le am intotdeauna in casa .dar am grija de mine, iarna plec cu 3 perechi de ciorapi, trebuie protejate f f f mult gleznele, colanti si pantaloni peste, si sa fie spatele acoperit. si asa am invins cistita, revine mai rar. dar in romania acum 3 ani, m-a apucat o criza iarna, si in 2 ore.....m-am dus la toaleta sa fac si picatura aia pana am ajuns si am facut sange:O si am dus analizala spital cu sange, si atunci m-au diagnosticat cu cistita cronica. deci ceaiul de merisor este f bun, sau suc, aici in anglia se gaseste si suc la cutie.dar cand va apuca acele crize, sa stati la caldura, sa luati tratament si sa beti si ceva f f f cald, ceai, ciocolata calda, trebuie sa va incalziti corpul f f fbine, si in cateva ore va simtiti mult mai bine. si in primul rand sa va protejatide frig si umezeala, cand vedeti ceata afara, sa fiti in alerta cu picioarele si spatele.

girafa
11.08.2011, 19:16:26
pentru fetele care au infectii urinare recomand:
-ecografie renala si vezicala
-un sumar urina
-o urocultura (ptr terapia tintita a infectiei)
tratament antibiotic conform cu antibiograma 7 zile (durata variaza fct de nivelul infectiei- vezica, rinichi, uretra)
CYSTONE 2 sptamani, ptr infectie (2-0-2)
3 luni, ptr calculi (2-0-2)
si lichide multe
INTOTDEAUNA LUATI TRATAMENT CONFORM ANTIBIOGRAMEI
altfel va intoxicati ficatul si rinichii degeaba si mai capatati si rezistenta la antibiotice