PDA

Versiunea completa : Pilates

baby_tweety
06.08.2007, 23:38:30
Practicati ex Pilates? Vreau sa ma apuc de ele(mai mult pt tonifiere si mentinere, ca n-am ce da jos) ca am citit ca sunt bune daca sunt facute corect. Sper sa nu fie grele:)))

mihaela_2006
07.08.2007, 00:12:44
cred ca aceste exercitii sunt si pe euforia la ora 7

prapadeala
11.09.2007, 03:36:23
Practicati ex Pilates? Vreau sa ma apuc de ele(mai mult pt tonifiere si mentinere, ca n-am ce da jos) ca am citit ca sunt bune daca sunt facute corect. Sper sa nu fie grele:)))

Nu am practicat pilates, am vazut doar. Imi plac f mult exercitiile de yoga.Vreau iarna asta sa ma apuc din nou ori de yoga sau pilates. sunt exceptional de bune pt sanatatea si corpul nostru! =D>

mihu
11.09.2007, 08:11:27
Si eu am vazut...posibil sa ma apuc si eu...dar nu e nimic sigur ;))

fleur_de_lis
18.09.2007, 17:02:18
Eu am facut consecvent pilates anul trecut, eu faceam exercitiile Winsor Pilates de Mari Winsor. Intre timp am mai incercat tot felul de filmulete, dar nu am mai fost asa perseverenta. Pot spune ca sunt f eficiente, cand le practicam, am fost in cea mai buna forma fizica.

Spor :)

MaryT
18.09.2007, 23:09:57
mama mea le face...
ea e mai costincioasa decat mine...8-|
ei i-au facut bine...ea oricum arata destul de bine ptr. varsta ei dar ea tot timpul zice ca tre sa arate si mai bine :))
le practica pe cele ale Mari Winsor si e multumita..
daca ma voi apuca vreodata de ele va anunt !!

>:D<

otilix
19.09.2007, 21:36:01
mie mi se par f eficiente exercitiile facute dupa un dvd. le poti urmari f usor si nu ai sentimentul ca muncesti de una singura sa te plictisesti. eu am facut exercitii prenatale dupa dvd si abia astept sa le incep pe cele postnatale zilele astea.

angel_rosses
23.09.2007, 21:38:59
eu cred ca trebuie facute incet astfel incat sa iti lucreze toti muschii

cicika
27.02.2008, 20:43:45
am auzit ca sunt tare bunev aceste exercitii si sunt indicate pt miresici.....:[email protected] :[email protected] :[email protected]
"tonifica abdomentul si sunt ca un corset" asa a zis o doamna la tv

otilik
27.02.2008, 22:13:14
eu am incercat si pot zice ca sunt destul de grele daca le executi corect:-< iar daca nu le faci bine...degeaba

mitzura
23.09.2008, 08:48:13
vreau sa ma apuc si eu!nu obosesti si nici nu transpiri ca la fitness sau aerobic,nu?

evenstar
23.09.2008, 09:05:34
Am un dvd cu un program complet pilates... e mai ok asa decat la tv pentru ca-l poti face in ritmul tau, nu cand dau ei emisiunea... dar nu cred ca sunt in stare sa le fac pentru ca am pb cu coloana... o sa incerc intr-o zi si va povestesc cum e... ;)) daca nu raman paralizata :))

anki
23.09.2008, 10:08:43
vreau sa ma apuc si eu!nu obosesti si nici nu transpiri ca la fitness sau aerobic,nu?

eu am facut pilates timp de vreun an, in paralel cu tae-bo. (am intrerupt cand m-am mutat in finlanda si am inceput sa practic fitness si jogging)

asta cu oboseala e relativa. depinde si cum iti e obisnuit corpul si in ce forma fizica te afli. de transpirat, nu transpiri la fel ca si la aerobic.
cert e ca, daca executi corect exercitiile, la final iti simti muschii si vei sti ca ii ai :)
pilatesul e un sport mai putin aerob decat aerobicul. are alta dinamica, alt ritm. e mai aproape de streching. are ca oiectiv mai degraba intinderea musculaturii, flexibilitatea ei.
nu se bazeaza pe multe repetitii, ci mai degraba pe miscari lungi, curgatoare, fluente, lente. exercitiile se leaga intre ele. importanta e respiratia corecta in timpul exercitiului si concentrarea si dozarea energiei exact pe grupa de muschi la care se adreseaza exercitiul respectiv. din cauza asta e necesara si implicarea mentala in timpul efortului fizic. si din cauza asta pilatesul e considerat un sport-antrenor al mintii.
bine, ca in orice tip de sport, e bine sa nu uitam ca rezultatele nu apar peste noapte. si ca e nevoie de perseverenta. sa aiba timp corpul nostru sa invete si sa se obisnuiasca cu noua activitate... apoi va sti sa raspunda pozitiv dorintei noastre (... fie ca vrem sa slabim ori sa ne modelam corpul ori pur si simplu sa ne simtim mai tonice si mai in forma...)

even, eu cred ca e un sport indicat celor care au probleme cu coloana. tocmai datorita fluiditatii miscarilor si a ritmului lor, care nu iti bruscheaza si nu iti agreseaza muschii. si, facand totul lent, poti sa iti dozezi singura efortul in functie de cum te simti tu mai confortabil.
(plus ca, te percep o persoana cu picioarele pe pamant si constienta de ce face. nu-mi inchipui ca o sa sari direct in sparga la inceputul exercitiilor.) ma gandesc ca programul tau de pe dvd e organizat in asa fel incat sa aiba parte de inceput, de incalzire... si apoi abia creste intensitatea.. iar in final sunt exercitii de relaxare a muschilor...

uai, ce m-am intins! ... da' imi place sportul, recunosc. abia astept sa nasc si sa incep alergatul prin paduri ;))

Lilly
23.09.2008, 13:11:47
buna feteleor...de unde pot face rost de dvd-uri sau cd-uri sau se face si in salile de fitness....tb sa ma apuc sa fac miscare /:)

movulina
23.09.2008, 14:14:42
Am un dvd cu un program complet pilates... e mai ok asa decat la tv pentru ca-l poti face in ritmul tau, nu cand dau ei emisiunea... dar nu cred ca sunt in stare sa le fac pentru ca am pb cu coloana... o sa incerc intr-o zi si va povestesc cum e... ;)) daca nu raman paralizata :))

vreau si eu, vreau si eu!

plis plis plis [-o<

^:)^

evenstar
24.09.2008, 17:21:39
even, eu cred ca e un sport indicat celor care au probleme cu coloana. tocmai datorita fluiditatii miscarilor si a ritmului lor, care nu iti bruscheaza si nu iti agreseaza muschii. si, facand totul lent, poti sa iti dozezi singura efortul in functie de cum te simti tu mai confortabil.
(plus ca, te percep o persoana cu picioarele pe pamant si constienta de ce face. nu-mi inchipui ca o sa sari direct in sparga la inceputul exercitiilor.) ma gandesc ca programul tau de pe dvd e organizat in asa fel incat sa aiba parte de inceput, de incalzire... si apoi abia creste intensitatea.. iar in final sunt exercitii de relaxare a muschilor...

Abia acum am vazut ce-ai scris... asa e, teoretic, dar pentru cei cu efectiuni de curbura etc - din cate stiu eu. Eu am, pe langa discopatie, o anomalie a coloanei - nitse vertebre sudate, care nu-mi prea permit sa fac miscari de rotatie si extensie in lateral. Asa ca ar ramane o parte foarte mica din programul propriu-zis pe care as putea sa-l fac fara riscuri... o sa incerc, deocamdata "chinui" bicicleta, ganterele si aparatul de abdomene, de care stiu ca-s safe... vad eu...
Daca as avea timp si bani sa fac pilates cu un antrenor personal, ar fi ok, dar ultima data cand am intrebat singura tipa din bucuresti care e certificata ca personal trainer pe Pilates cerea 100 ron pe sedinta, de 3 ori pe saptamana, si era available numai in jurul pranzului. Nu zic ca-s saraca lipita, dar n-am 12 milione pe luna pentru asta...#-o si nici 3 ore in jurul pranzului...

O s-o iau usor cu dvd-ul, sa vad cat pot face de fapt..

mitzura
30.09.2008, 11:19:14
revin cu impresii:la sedinta a fost ok,nu am obosit excesiv si nici nu am transpirat.dar a doua zi resimteam o usoara febra musculara, ceea ce inseamna ca organismul a lucrat.voi mai exersa,dar dupa 15 oct,pt ca acum nu imi mai permite timpul!eu am facut cu o grupa de 6 doamne,dar cred ca voi incerca intr-un cadru mai restrans,poate chiar individual.ideea e ca trebuie multa concentare pentru a coordona respiratia pe secventele de miscare corespunzatoare,dar o data prins "spilul" cred ca e chiar fun!

enjoythesilence
30.09.2008, 15:10:50
si eu am facut pilates 1 an de zile, acum vreau ceva mai eficient si ma duc la inot. eu am scolioza, hiperlordoza si intepeneala pe scaun :)) mi-a prins bine, ce mai. m-a scapat de intepeneala, eram mult mai energica, ma simteam mai bine, dormeam mai bine, ma miscam mai bine, aveam o mobilitate excelenta, nu ma mai durea spatele dar daca vreti sa slabiti nu e foarte eficient. pentru cele care vor sa faca miscare sa se simta mai bine e perfect!

ella-ling
11.11.2008, 22:51:18
nu prea sunt in masura sa dau sfaturi, insa pot sa povestesc din experienta mea. Ieri am fost la sala si cum imi era foarte lene sa aleg sau sa fac un curs de step sau aerobic am zis sa intru si eu la ora de Pilates. Ca le vedeam mereu pe fete prin geam ca nu faceau mare branza, arata foarte comfortabil, mi-am zis:cool:...
Well, tot cea a spus Anki mai sus intr-un mesaj reflecta f bine realitatea.
Rezultatul, am febra musculara la toti muschii din spate...Nu am transpirat asa de mult ca la un aerobic, insa mi-a transpirat creierul de atata inspira-respira...etc. Mentionez ca nu sunt o yoga-toosie, cum se zice pe aici, asa ca partea cu respiratul a fost mai grea.
Insa am de gand sa mai repet experienta, mi-a placut. Data viitoare ma duc la ora unde se lucreaza cu aparate (arata ca aparate de tortura:-SS:-SS).

otilix
11.01.2009, 11:47:56
vreo recomandare de dvd pt home practice cu dans aerobic sau oricum miscare, dar prin lectii de dans? thx.

helenita
11.01.2009, 13:33:10
vreo recomandare de dvd pt home practice cu dans aerobic sau oricum miscare, dar prin lectii de dans? thx.

eu am un video de o ora si 17 min (e aerobic combinat cu dans-pump it up asa ii zice;)) ), am si unul ''aerobic cu miki'', si unul de tae bo cardio cu billy blanks
daca vrei vb pe pm>:D<

Azumi
20.11.2009, 09:49:39
eu am un video de o ora si 17 min (e aerobic combinat cu dans-pump it up asa ii zice;)) ), am si unul ''aerobic cu miki'', si unul de tae bo cardio cu billy blanks
daca vrei vb pe pm>:D<

si eu am pe cel al lui billy blanks ;))
nu fac regulat pentru ca intervine lenea :D ori sotul se joaca la pc si eu nu il stiu din memorie.o:-)
De placut imi place.

SugarBaby
11.01.2010, 22:44:14
Salut!
Sunt sigura ca vei gasi pe youtube destule filmulete cu aerobic sau pilates. Eu personal merg la pilates, dar intentionez sa combin cu Tae-Bo sau Aerobic, sa slabesc mai repede. La pilates se pune foarte mult accent pe respiratie si miscari putine, ample, executate cat mai corect astfel incat sa simti ca iti tremura tot corpul.

Dianaim
28.06.2010, 14:09:10
buna fetelor, eu practi pilates de vreo 3 luni si ma simt super bine, am dat si joz, dar cel mai important ma simt mai activa si parca incep sa iasa muschii la suprafata si sa se topeasca din grasime :P
as vrea sa va intreb daca stiti un salon unde se face pilates in bacau ? sau un antrenor certificat pentru pilates. mai am 3 luni si ceva pana la nunta si vreau neaparat sa ma tin de sport (ma mut din iasi in bacau).
va rog tare mult, daca aflati ceva dati un mesaj.
multumesc frumos si spor la pilates ;)

misscherie
12.11.2010, 21:38:26
Buna si eu azi am facut prima sedinta de pilates si mi-am facut abonament pe 1 luna, mi-a placut si e mai distractiv in companie, decat acasa pe dvd. Sper sa ma simt mai bine si sa devin mai elastica. Sanatate!

ANDRAG
16.11.2010, 09:55:43
si eu am pe cel al lui billy blanks ;))
nu fac regulat pentru ca intervine lenea :D ori sotul se joaca la pc si eu nu il stiu din memorie.o:-)
De placut imi place.

Am si eu dvd cu biily balnks,prima dat knd m-am uitat mi s-a parut un pic cam costisitor,intr-un final m-am hotarat sa ma duc la tae bo,prima sedinta a fost groaznica (ma miscam ca o frunza:)) )dupa aceea mi-=am dat drumul,intr-o luna am slabit 4 kg,mergeam de 3 ori pe sapt.!acum ma duc doar de 2 ori pe sapt,nu-mi permite timpul sa ma duc de 3 ori....
O prietena a slabit foarte tare facns pilates,poate am sa incerc si eu!
O zi buna va doresc!:*

misscherie
16.11.2010, 19:46:42
Am si eu dvd cu biily balnks,prima dat knd m-am uitat mi s-a parut un pic cam costisitor,intr-un final m-am hotarat sa ma duc la tae bo,prima sedinta a fost groaznica (ma miscam ca o frunza:)) )dupa aceea mi-=am dat drumul,intr-o luna am slabit 4 kg,mergeam de 3 ori pe sapt.!acum ma duc doar de 2 ori pe sapt,nu-mi permite timpul sa ma duc de 3 ori....
O prietena a slabit foarte tare facns pilates,poate am sa incerc si eu!
O zi buna va doresc!:*
Eu de slabit nu prea vreau k am 49 kg, dar de ''topit'' sunculitele sigur si o mica remodelare prin anumite zone cu probleme, flexibilitate, eliminarea durerilor de spate, respiratie corecta, spate drept, armonie corp si suflet... Desi nu se prea transpira si ai senzatia k nu lucrezi nimic este total gresit, deoarece am deja dureri musculare, semn ca muschii au lucrat si daca reusesti sa executi exercitiile corect si devii constienta de corpul tau si inveti sa-l asculti, obtii un echilibru singura.
Va voi tine la curent cu progresul meu.

misscherie
26.11.2010, 06:57:21
Dupa o saptamana deja ma simt altfel, mult mai dinamica si cu mai multa energie. Fac exergitii o zi da una nu, alternand pilates, gimnastica posturala si yoga fit. Aveam mari dureri de spate, dar acum sunt mult mai suportabile si in plus se vede putin si la abdomen k este mai lucrat, in plus cred ca si la celulita incepe sa se cunoasca deoarece si dupa fiecare ''sedinta'' aplic prin masaj uleiuri naturale care ajuta. Sunt foarte incantata si mult mai pozitiva.

ralucaag
30.10.2011, 23:17:18
Dupa o saptamana deja ma simt altfel, mult mai dinamica si cu mai multa energie. Fac exergitii o zi da una nu, alternand pilates, gimnastica posturala si yoga fit. Aveam mari dureri de spate, dar acum sunt mult mai suportabile si in plus se vede putin si la abdomen k este mai lucrat, in plus cred ca si la celulita incepe sa se cunoasca deoarece si dupa fiecare ''sedinta'' aplic prin masaj uleiuri naturale care ajuta. Sunt foarte incantata si mult mai pozitiva.

Buna! poti sa imi spui te rog la ce sala practici Pilates? Si...in ce zona este sala?Multumesc!

zabest
05.07.2012, 15:21:14
stiti o sala in Sectorul 3?