PDA

Versiunea completa : Voi pe ce criterii v-ati ales biserica?

luiza
15.03.2005, 23:00:00

alina2
18.03.2005, 23:00:00
Buna!
Ma intereseaza o biserica mai ieftina. Majoritatea au taxe destul de mari. Stiti una mai ieftina in Bucuresti?

mary
18.03.2005, 23:00:00
Alina, eu am facut cununia la o biserica vis-a-vis de Camera de
Comert si Industrie si nu a trebuit sa platim nici o taxa. Nasii nostri
au insistat la parinte si atunci au pus in cutia bisericii cat au vrut
ei. Noua ne-a placut mult si a fost tare frumos.

Mult succes si casa de piatra!

alinuta
11.04.2005, 23:00:00
Eu fac cununia la Sf. Spiridon dar nu e prea ieftina. Am dat 1.500.000 la inscriere cu chitanta si am inteles ca mai trebuie inca 4.500.000 la cununie.[icon:g1/]

irina
12.04.2005, 23:00:00
[icon:g1/]
Biserici sunt f. multe in Bucuresti, deci slava Domnului, ai de unde alege. depinde cam ce vrei.
Eu am vazut cununii religioase la mai multe biserici si daca te-ai hotarat la Sf. Spiridon cred ca ai facut o alegere buna. E foarte frumoasa slujba, corul este superb si de prima data am zis ca aici o sa am si eu nunta. Si eu am platit 1500000 cand am rezervat ziua si ora, dar asta e...
Eu am nunta pe 20 august 2005, tu cand o ai?
[icon:g3/]

marilenapaula
14.04.2005, 23:00:00
Biserica trebuie sa apartina de fata,de locul unde locuieste ea.Se alege preotul nu biserica...asta spun cei batrani...Bafta tuturor;)

marilenapaula
14.04.2005, 23:00:00
Buna...si pt tine am acelasi raspuns.Trebuie sa-ti alegi preotul,nu biserica.Pt ca normal cununia religioasa ar trebui sa aiba loc la biserica de care apartii tu.Casa de piatra si numai bine...

iulia1
15.05.2005, 23:00:00
Eu fan cununia religioasa la biserica Antim si cred ca va fi bine. Cel putin asa a fost pana acum cand am fost.

elutzu_nou
14.06.2005, 23:00:00
am auzit si eu ca preotul de la biserica asta nu ia nimic. doar sa pui tu cat vrei in cutie...

mada79
05.11.2005, 23:00:00
Mary, eu stiu ca pe langa Camera de Comert si Industrie e Manastirea
Radu Voda. Despre asta vorbesti? Lamureste-ma si pe mine, te rog mult
de tot!

CASA DE PIATRA! SI SA FITI SANATOSI SI FERICITI!

anonymous
05.11.2005, 23:00:00
BUNA SUNT ADNANA!EU AM FACUT CUNUNIA RELIGIOASA IN MOLDOVA(LA BISERICA
SF.VOIEVOZI MIHAIL SI GAVRIL)SAVINESTI-PIATRA-NEAMT.NE-A CUNUNAT UN
PREOT CU MULT HAR F. RENUMITPREOTUL MUNTEANU.NOI AM FACUT DUPA 16 ANI
DE CASATORIE.ABIA ACUM AM PUTUT FACE CU BANII NOSTRI.MASA SI DANSUL
L-AM FACUT LA RESTAURANTUL *PESCARUS*BARAJ -BICAZ LANGA LAC. AM AVUT
PARTE DE O NUNTA CA IN POVESTI(23 IULIE2005).DACA VREI POT SA-TI TRIMIT
FOTOGR.DE LA NUNTA MEA.A FOST SUPERB!:love:

irina
18.11.2005, 23:00:00
Felicitari si casa de piatra! E bine ca ati reusit si ati facut si
cununia religioasa pana la urma; sunt oameni care dupa atata timp
renunta definitiv la ea si e pacat... Normal ca vrem sa vedem poze, cu
cat mai multe, cu atat mai bine... :laugh:

cecilia
19.04.2006, 23:00:00
Buna Mary.Te referi cumva la
Manastirea Radu Voda?Daca da da-ne cat mai multe detalii despre cum a
decurs slujba,ca s-ar putea sa fie multe fete interesate de subiect.Iti
multumesc anticipat si casa de piatra!

Raza_de_soare
22.10.2006, 13:57:34
Cum ne alegem biserica?

Pai, cred ca asta se face in functie de cerintele fiecaruia, de exigentele sale.

Eu una vreau
-o biserica coketa pe exterior, de preferat incadrata intre brazi:D
-impunatoare (dar in stil veki) pe interior (cu colane, sa fie foarte inalta si spatioasa)
-preotul sa cante frumos (nu lalait sau sa se prosteasca incercnd sa accentueze ceva, reiesind o minunata caricatura de slujba, cum am asistat la una din cele mai vestite biserici din Bucuresti)
-preotul sa imi permita sa aduc in biserica anumite accesorii de decoratiuni interioare (stalpi cu niste falduri, lumari, sfesnice, covor rosu)
-sa aiba cor maricel, nu din 2-3 persoane, ci din 10-15 persoane
-daca este catolica sa aiba orga (toate au si mi-ar palcea ca la nunta mea sa cante orga)
-sa aiba gradina cu foarte multe flori si verdeata
-sa aiba bancute, sa nu stea lumea in picioare ca in armata
-sa fie luminoasa, ca pozele si filmarea sa poata fi facute la parametri optimi
-la intrarea in biserica sa existe cateva scari (de preferat mai mult de 2-3)

Cred ca nu cer prea mult, nu:-p?Daca in plimbarile voastre ati vazut o asemena Biserica, dati-mi de stire!Ma mai marit o data<:-P!

Alessiacorinna
16.11.2006, 15:14:25
Buna Mary.Te referi cumva la
Manastirea Radu Voda?Daca da da-ne cat mai multe detalii despre cum a
decurs slujba,ca s-ar putea sa fie multe fete interesate de subiect.Iti
multumesc anticipat si casa de piatra!

Am vazut pozele de la nunta ta si mi-au placut foarte mult!! Ai avut niste idei foarte bune.. si cu d-rele de onoare si cu cea mica.. f frumos!! Dar spune-mi te rog care e biserica in care te-ai cununat si daca pozele in aer liber sunt facute in fata bisericii!!

Alessiacorinna
16.11.2006, 15:20:27
Cum ne alegem biserica?

Pai, cred ca asta se face in functie de cerintele fiecaruia, de exigentele sale.

Eu una vreau
-o biserica coketa pe exterior, de preferat incadrata intre brazi:D
-impunatoare (dar in stil veki) pe interior (cu colane, sa fie foarte inalta si spatioasa)
-preotul sa cante frumos (nu lalait sau sa se prosteasca incercnd sa accentueze ceva, reiesind o minunata caricatura de slujba, cum am asistat la una din cele mai vestite biserici din Bucuresti)
-preotul sa imi permita sa aduc in biserica anumite accesorii de decoratiuni interioare (stalpi cu niste falduri, lumari, sfesnice, covor rosu)
-sa aiba cor maricel, nu din 2-3 persoane, ci din 10-15 persoane
-daca este catolica sa aiba orga (toate au si mi-ar palcea ca la nunta mea sa cante orga)
-sa aiba gradina cu foarte multe flori si verdeata
-sa aiba bancute, sa nu stea lumea in picioare ca in armata
-sa fie luminoasa, ca pozele si filmarea sa poata fi facute la parametri optimi
-la intrarea in biserica sa existe cateva scari (de preferat mai mult de 2-3)

Cred ca nu cer prea mult, nu:-p?Daca in plimbarile voastre ati vazut o asemena Biserica, dati-mi de stire!Ma mai marit o data<:-P!

Si eu as vrea sa fac nunta in acelasi restaurant.. tu in care salon faci? Ai primit raspunsul repede? Cum ai facut?? Nu stiu cu cine sa vorbesc pentru CCa si daca mi-ai spune doua vorbe, m-ai ajuta mult!!

Raza_de_soare
17.11.2006, 09:37:08
Si eu as vrea sa fac nunta in acelasi restaurant.. tu in care salon faci? Ai primit raspunsul repede? Cum ai facut?? Nu stiu cu cine sa vorbesc pentru CCa si daca mi-ai spune doua vorbe, m-ai ajuta mult!!

In sala Gotica voi face.Raspunsul l-am primit odata cu insitentele mele.Ca daca ii lasam in legea lor, probabil ca nici azi nu primeam raspunsul (si asta cu pilele aferente).

dac vrei sa vb mai multe, putem vb ori pe privat, ori pe mess,ori direct la topicul despre CCA (unde parca am vazut ca ai scris, nu)?

Pupicuzti:*!

rallu
17.11.2006, 15:45:39
Raza de soare, ai descris biserica ideala pentru o nunta. Si eu imi doresc exact la fel. Oricum, vad ca tu ai fost la destul de multe si ai si facut poze (exeptional!, de mare-mare ajutor), insa nu ai gasit una care sa corespunda cerintelor. Daca gasesti ceva, da-mi si mie de stire, plizzz!!!

Raza_de_soare
15.01.2007, 11:05:40
Raza de soare, ai descris biserica ideala pentru o nunta. Si eu imi doresc exact la fel. Oricum, vad ca tu ai fost la destul de multe si ai si facut poze (exeptional!, de mare-mare ajutor), insa nu ai gasit una care sa corespunda cerintelor. Daca gasesti ceva, da-mi si mie de stire, plizzz!!!

Nu am gasit-o inca...cred ca daca o gasesc o dau la Cartea Recordurilor, sau o propun piesa de muzeu:))!

irinabusuioc
28.01.2007, 02:04:56
Fetelor,va rog stie careva ceva de Biserica Sf. Treime? Pe unde e mai exact,cum e, cat costa, cum sunt preotii, au cor? multumesc mult

Raza_de_soare
29.01.2007, 00:18:54
Fetelor,va rog stie careva ceva de Biserica Sf. Treime? Pe unde e mai exact,cum e, cat costa, cum sunt preotii, au cor? multumesc mult

Eu stiu o "sfanta treime", dar este baptista si este situata pe Str.Valaori, intre Bis.Sf stefan (Traian) si Sf Mina (colt cu Batistei).

Este ortodoxa biserica sau de ce "natzie"?

Oricum, ar fi binevenit un nou topic, ca aici se discuta despre "biserica ideala" care oricum nu se prea da gasita=P~!

esperance
29.01.2007, 17:52:03
Eu nu mi-am ales biserica neaparat dupa aspectul ei.E drept ca e mare si frumoasa, dar si daca ar fi fost una micuta, tot aici m-as fi cununat.De cate ori aveam vreo problema si imi doream sa ma rog, mergeam in biserica aceasta si intotdeauna ieseam cu inima usurata de acolo.Avea ceva...In plus, preotul paroh de aici este si duhovnicul meu si ma cunoaste de cand eram un copil.Nici nu i-a venit sa creada acum ca m-am dus sa-mi programez nunta.Cam astea sunt criteriile dupa care mi-am ales biserica.

CamyB
03.03.2007, 21:20:12
Ma chinuie si pe mine o curiozitate: voi pe ce criterii v-ati ales / va alegeti biserica?

ALEX21A
03.03.2007, 21:23:09
1. sa fie racoroasa
2.inalta si spatioasa(asta tine cam tot de racoare.....ca am fost la cateva nunti si am zis ca murim de cald in biserica)
3.sa aibe cor si sa cante frumos
4.sa fie slujba mai scurta(sa nu ne tina f mult in picioare si s o lalaie 5 ore ca ma apuca.....de fapt,ne apuca)
5.aproape de restaurant

iulia73190
03.03.2007, 21:37:12
Eu vroiam o biserica ortodoxa, dar asta ar fi insemnat sa traversez tot parisul, ceea ce mi-ar fi luat cel putin o ora (o ora in masina:-& , cu toti invitatii dupa mine); asa ca am ales biserica catolica de langa primarie unde am fost ( ambele ceremonii au avut loc in acceasi zi);
dar am fost foartemultumita, caci era o bisericutza datand din secolul XIII, cu foarte mult charm;
imi permit sa va pun cateva poze, sper sa nu va deranjeze!

ryanaro
03.03.2007, 22:17:53
iulia, superba bisericuta voastra. imi place foarte mult.:x

cum ne-am ales-o noi... asta e chiar amuzant. noi ne doream sa avem ceremonia afara si eram chititi pe asta, chiar ma gandeam eu la decoratiuni pt afara, chestii... si am gasit castelul care are capela proprie!!! si atunci am zis sa o folosim pe aia, daca e pusa la dispozitie. si este inclusa in pret, cu tot cu oficiant... suntem traditionalisti fara sa vrem!!! :))

iulia73190
03.03.2007, 22:41:03
iulia, superba bisericuta voastra. imi place foarte mult.:x

cum ne-am ales-o noi... asta e chiar amuzant. noi ne doream sa avem ceremonia afara si eram chititi pe asta, chiar ma gandeam eu la decoratiuni pt afara, chestii... si am gasit castelul care are capela proprie!!! si atunci am zis sa o folosim pe aia, daca e pusa la dispozitie. si este inclusa in pret, cu tot cu oficiant... suntem traditionalisti fara sa vrem!!! :))

Da am vazut-o si eu pe a vostra si arata bine, are un charm deosebit datorita faptului ca apartine de chateau; o sa fie great !!!abia astept sa vad si pozele tale:* !

ryanaro
03.03.2007, 22:44:51
Da am vazut-o si eu pe a vostra si arata bine, are un charm deosebit datorita faptului ca apartine de chateau; o sa fie great !!!abia astept sa vad si pozele tale:* !

toata lumea zice ca abia asteapta sa vada pozele mele. dar nimeni nu se gandeste la mine ca si eu abia astept LOOOOOL :)) :-p

iulia73190
03.03.2007, 22:53:47
toata lumea zice ca abia asteapta sa vada pozele mele. dar nimeni nu se gandeste la mine ca si eu abia astept LOOOOOL :)) :-p

Pai tu o sa traiesti live toata treaba, pe cand noi ne multumim cu poze:-p !

miti
03.03.2007, 22:56:35
Eu am ales pe criteriul sentimental....
puteam alege dintre biserica de la mine din sat si biserica ortodoxa de la iubi din oras...
am ales-o pe aia de la mine pt ca preotul de la iubi are o voce de ma zgarie pe creier si biserica e mare si intunecata....pe cand aia de la mine e cu banci si poate fi aranjata frumos cu flori...

ryanaro
03.03.2007, 22:59:20
Pai tu o sa traiesti live toata treaba, pe cand noi ne multumim cu poze:-p !

Pai daaaa, dar abia astept sa o traiesc live :x

iulia73190
03.03.2007, 23:04:00
Pai daaaa, dar abia astept sa o traiesc live :x

Off-topic: asata te cred si eu la cat te-ai pregatit; ti-am mai zis eu ca imediat se fac 2 ani decand iti framanti capul cu nunta asta; dar sigur o sa fie pe masura chinurilor tale; bafta, hai ca nu mai e mult>:D< !!!

ALEX21A
03.03.2007, 23:07:45
Eu am ales pe criteriul sentimental....

in bucuresti mai greu cu sentimentalismele.........slujba e pe acelasi calapod si ce sentimentalisme sa mai am cand astia cer cat cer pt a oficia o slujba:-L

miti
03.03.2007, 23:11:38
in bucuresti mai greu cu sentimentalismele.........slujba e pe acelasi calapod si ce sentimentalisme sa mai am cand astia cer cat cer pt a oficia o slujba:-L

am vazut si eu diferentele de pret Buc-restul tarii....

Ralucutz
04.03.2007, 10:22:11
criteriul a fost simplu...dimensiunea bisericii, pt ca o sa am cam multi invitati. dupa ce-am vazut mai multe, au ramas doar bisericile smechere si scumpe din bucuresti. casin s-a taiat ca mi-au zis 2 persoane diferite ca au fost la nunti desfasurate in paralelel acolo (Adica popa oficia 2 nunti in acelasi timp si cand au facut galagie-una din persoane era nasa- au zis ca dc nu le convine sa plece). elefterie si domnita balasa le-am taiat ca sunt prea scumpe si fitzoase si a ramas Sf.Spiridon nou care reprezinta compromisul :)) initial chiar vroiam la gradina icoanei, dar e prea mica...

oricum, si slujba trebuia sa fie ceva mai scurta, sa nu stam chiar 2h acolo, iar Spiridon nou e ideal pt asa ceva :D

dj
04.03.2007, 10:49:12
Noi am ales biserica pe urmatoarele criterii:
- preoti deosebiti si slujba facuta asa cum trebuie
- lipsa negocierii ca la piata; rar auzi de la un preot "dati cat vreti"
- cor superb
- locatie centrala
- racoroasa, gradina superba
- valoare istorica; e ceva sa te cununi la prima biserica din Bucuresti ;-)
- frumusetea bisericii in sine.

Eu vreau sa mergem tot acolo si pentru botez...

Alessiacorinna
04.03.2007, 11:28:39
Noi ne-am ales biserica dupa multe cautari:
1. sa aiba gradina mare si alee pana la intrarea in biserica
2. sa nu fie la strada
3. sa nu faca slujba ca pe banda
4.sa fie spatioasa inauntru si pictata frumos (renovata)
5. sa o putem amenaja inauntru cu stalpisori, cu petale si alte minunatii
6.si o nebunie a mea : sa fie alba

issa
04.03.2007, 11:50:38
criteriul a fost simplu...dimensiunea bisericii, pt ca o sa am cam multi invitati. dupa ce-am vazut mai multe, au ramas doar bisericile smechere si scumpe din bucuresti. casin s-a taiat ca mi-au zis 2 persoane diferite ca au fost la nunti desfasurate in paralelel acolo (Adica popa oficia 2 nunti in acelasi timp si cand au facut galagie-una din persoane era nasa- au zis ca dc nu le convine sa plece). elefterie si domnita balasa le-am taiat ca sunt prea scumpe si fitzoase si a ramas Sf.Spiridon nou care reprezinta compromisul :)) initial chiar vroiam la gradina icoanei, dar e prea mica...

oricum, si slujba trebuia sa fie ceva mai scurta, sa nu stam chiar 2h acolo, iar Spiridon nou e ideal pt asa ceva :D

Eu fac la Elefterie si chia nu consider ca este o biserica fitzoasa. din ce punct de vedere afirmi asta, datorita pretului:^o ....asta nu este un motiv. :> Eu am ales-o pentru ca este foarte frumoasa din punctul meu de vedere si mare, incapatoare exact cum mi-am dorit
>:D<

CamyB
04.03.2007, 19:50:59

Aici te contrazic - noi ne-am ales-o dupa preot (care ne-a zis "dati cat vreti" , BTW, a insistat sa ne cunoasca si parintii si ne-a facut si sfintirea casei - cu o slujba foarte frumoasa).
Iar slujbele nu sunt pe acelasi calapod. Din toate nuntile la care am fost noi eu am tras o singura concluzie - la bisericile "celebre" slujba tine putin (ca sunt multe nunti), se taie secvente mai mult sau mai putin importante, apar decalaje (si de o ora doua daca esti programat mai dupa-masa), preotul cununa prea multe cupluri ca sa-i si retina sau sa-l intereseze etc etc Eu cele mai frumoase slujbe - coincidenta sau nu - le-am vazut in bisericutele mai mici, mai "de cartier"....
Nu toti preotii isi bat joc de una din cele mai importante experiente religioase ale unui om.... hai sa nu generalizam....

CamyB
04.03.2007, 19:51:38
Eu fac la Elefterie si chia nu consider ca este o biserica fitzoasa. din ce punct de vedere afirmi asta, datorita pretului:^o ....asta nu este un motiv. :> Eu am ales-o pentru ca este foarte frumoasa din punctul meu de vedere si mare, incapatoare exact cum mi-am dorit

Dar preotul ti-a inspirat ceva, vreo caldura umana?

ALEX21A
04.03.2007, 20:32:12
Aici te contrazic - noi ne-am ales-o dupa preot (care ne-a zis "dati cat vreti" , BTW, a insistat sa ne cunoasca si parintii si ne-a facut si sfintirea casei - cu o slujba foarte frumoasa).
Iar slujbele nu sunt pe acelasi calapod. Din toate nuntile la care am fost noi eu am tras o singura concluzie - la bisericile "celebre" slujba tine putin (ca sunt multe nunti), se taie secvente mai mult sau mai putin importante, apar decalaje (si de o ora doua daca esti programat mai dupa-masa), preotul cununa prea multe cupluri ca sa-i si retina sau sa-l intereseze etc etc Eu cele mai frumoase slujbe - coincidenta sau nu - le-am vazut in bisericutele mai mici, mai "de cartier"....
Nu toti preotii isi bat joc de una din cele mai importante experiente religioase ale unui om.... hai sa nu generalizam....

camy,crede ma ca as dori cat mai multa lume sa ma contrazica...........si sa spuna ca preotizii ortodocsi sunt minunatzi,sunt oameni........sunt preoti in adevaratul sens al cuvantului......dar ,din nefericire,majoritatea sunt asa,iar f putzini sunt asa........discutiile despre biserici si preotzi spun multe.........si banii cerutzi pt oficierea cununiei spun multe.......slujbele pe banda........in fine.........ca iar ma enervez:-w

ps>ma bucur pt tine ca ai gasit un preot bun,un duhovnic,un om.........si criteriul a fost acesta...........asta ar tb sa fie......nici marimea bis,nici asezarea bisericii,nici gradina,aleile..........nimic altceva........ci un preot care tine o slujba din suflet pt unirea si binecuvantarea pe vecie a 2 oameni ce se iubesc...........

ryanaro
04.03.2007, 20:40:28

pai daca as fi facut la biserica in bucuresti, elefterie ar fi fost prima alegere. deci este fitoasa =)) =)) =)) cred ca se crede ca e fitoasa pt ca are bancute si e mai incapatoare asa, in general. :)

CamyB
04.03.2007, 22:20:12
pai daca as fi facut la biserica in bucuresti, elefterie ar fi fost prima alegere. deci este fitoasa =)) =)) =)) cred ca se crede ca e fitoasa pt ca are bancute si e mai incapatoare asa, in general. :)

Ry, la Elefterie eu am fost la slujba de duminica si plangea un copil mic si preotul s-a rastit la mama "Fa-l naibii sa taca" ..... Mai conteaza daca are bancute sau nu?

CamyB
04.03.2007, 22:24:48
camy,crede ma ca as dori cat mai multa lume sa ma contrazica...........si sa spuna ca preotizii ortodocsi sunt minunatzi,sunt oameni........sunt preoti in adevaratul sens al cuvantului......dar ,din nefericire,majoritatea sunt asa,iar f putzini sunt asa........discutiile despre biserici si preotzi spun multe.........si banii cerutzi pt oficierea cununiei spun multe.......slujbele pe banda........in fine.........ca iar ma enervez:-w

ps>ma bucur pt tine ca ai gasit un preot bun,un duhovnic,un om.........si criteriul a fost acesta...........asta ar tb sa fie......nici marimea bis,nici asezarea bisericii,nici gradina,aleile..........nimic altceva........ci un preot care tine o slujba din suflet pt unirea si binecuvantarea pe vecie a 2 oameni ce se iubesc...........

Si noi ne-am bucurat cand l-am gasit! :) - ca ai si tu dreptatea ta, marea majoritate au uitat de mult de ce s-au facut preoti.....din pacate....
Eu nu sunt din Bucuresti si, dupa aproape 10 ani, tot ma simt putin straina... Stii cat de mult a contat ca am vbit cu el de cununie si apoi am fost dupa vreo luna intr-o duminica la slujba, si la sfarsitul slujbei a venit si a stat de vorba cu noi, si stia cum ne cheama si cand avem nunta... am simtit ca da momentului asta important pentru noi importanta cuvenita... Si de-asta m-am bagat si zic hai sa nu generalizam, de dragul si din respect pentru putinii preoti cu har care mai exista!
Pupici!

mihaela_2006
04.03.2007, 22:42:59
Eu initial am vrut sa aleg biserica unde-l cunosc pe preot, dar aceasta e in renovare si s-ar putea sa fie schela in mijlocul bisericii. apoi am ales o alta biserica, unde s-au cununat si nasii nostri.

CamyB
04.03.2007, 22:46:13
Eu initial am vrut sa aleg biserica unde-l cunosc pe preot, dar aceasta e in renovare si s-ar putea sa fie schela in mijlocul bisericii. apoi am ales o alta biserica, unde s-au cununat si nasii nostri.

Frumoasa biserica! :)

ryanaro
04.03.2007, 23:11:58
Ry, la Elefterie eu am fost la slujba de duminica si plangea un copil mic si preotul s-a rastit la mama "Fa-l naibii sa taca" ..... Mai conteaza daca are bancute sau nu?

pt mine da, ca nu sunt religioasa. ;)) asta ar fi fost un criteriu esential. ;-)

offtopic: aici toate scolile bune sunt catolice. imi voi trimite copilul la o scoala catolica, desi nici macar nu va fi botezat. parca ma doare gura sa ma fac catolica, ortodoxa, budista, zoroastriana, bahai etc. :-B ne am uitat de scoli si colegii pt ca pt cele bune se face lista inca de la nastere LOOOL asa ca prefer sa fie totul din timp- nici macar nu sunt insarcinata =))... si am decis amandoi sa ne facem catolici deh, sa intre copilul pe lista =))

mihaela_2006
04.03.2007, 23:16:12
Frumoasa biserica! :)

Multumesc frumos

CamyB
04.03.2007, 23:30:39
pt mine da, ca nu sunt religioasa. ;)) asta ar fi fost un criteriu esential. ;-)

offtopic: aici toate scolile bune sunt catolice. imi voi trimite copilul la o scoala catolica, desi nici macar nu va fi botezat. parca ma doare gura sa ma fac catolica, ortodoxa, budista, zoroastriana, bahai etc. :-B ne am uitat de scoli si colegii pt ca pt cele bune se face lista inca de la nastere LOOOL asa ca prefer sa fie totul din timp- nici macar nu sunt insarcinata =))... si am decis amandoi sa ne facem catolici deh, sa intre copilul pe lista =))

pai daca nu esti religioasa de ce mai faceai cununie religioasa?

oricum, ca de obicei, un raspuns de 5* ;-)

ryanaro
04.03.2007, 23:37:52
pai daca nu esti religioasa de ce mai faceai cununie religioasa?

raspunsul cel mai egoist de pe pamant: pentru a purta rochia alba<:-P . nu concep sa port rochie de mireasa la civila, nu e indeajuns de fancy ;)) . am reusit acuma in schimb sa impac si capra si varza- port rochie alba dar nu am ceremonie religioasa, ci laica in care ne facem juraminte unul altuia. hooray! <:-P

map
04.03.2007, 23:42:41
Mie mi-a ales soacramea biserica si preotul catolic, si noi stiampreotul ortodox care vine orinde pentru noi, asta pentru ca la Patriarhie unde slujeste nu se fac nunti. Ar fi putut fi si prima biserica pe dreapta dupa colt ca oricum ma lasa rece atata timp cat preotul vine oriunde. Si fiind si preot superior ierarhic vorbind, n-o sa-mi taie nimeni din lungimea slujbii:D:D:D

Eu la Elefterie n-am fost niciodata, daca ar fi fost dupa mine m-as fi dus la Ilie Gorgani ca ma treceau fiori de fiecare data cand treceam pe langa biserica asta, dar daca asa a "gasit" dumneaei, eu ma multumesc si cu o biserica "de fitse":D:D:D

CamyB
04.03.2007, 23:50:43
Mie mi-a ales soacramea biserica si preotul catolic, si noi stiampreotul ortodox care vine orinde pentru noi, asta pentru ca la Patriarhie unde slujeste nu se fac nunti. Ar fi putut fi si prima biserica pe dreapta dupa colt ca oricum ma lasa rece atata timp cat preotul vine oriunde. Si fiind si preot superior ierarhic vorbind, n-o sa-mi taie nimeni din lungimea slujbii:D:D:D

Eu la Elefterie n-am fost niciodata, daca ar fi fost dupa mine m-as fi dus la Ilie Gorgani ca ma treceau fiori de fiecare data cand treceam pe langa biserica asta, dar daca asa a "gasit" dumneaei, eu ma multumesc si cu o biserica "de fitse":D:D:D

Sunt convinsa c-o sa ai o slujba frumoasa - la Patriarhie se slujeste tare frumos...si vorba ta, daca ai un preot bun de la Patriarhie, n-or sa-ti taie din ea :)
Oricum pe 21 aprilie n-o sa fie foarte aglomerat, ca nu e o data pe care sa se fi batut lumea ...
Noapte buna! (chiar ma culc c-o sa fiu chiauna maine)

issa
05.03.2007, 15:55:36
Dar preotul ti-a inspirat ceva, vreo caldura umana?

Nu stiu ce intelegi tu prin caldura umana. Nu intentionez sa ma imprietenesc cu preotul si sa-l fac duhovnicul familiei, nu sunt chiar asa bisericoasa. :-?Am fost la o slujba intr-o duminica si chiar mi-a placut vocea lui si felul in care isi tinea slujba. Ai fost vreodata in cursul saptamanii seara la Elefterie? Nu cred...ai sa ramai surprinsa este multa lume fata de alte biserici. Pentru mine preotii sunt la fel ca toti oamenii pacatosi>:P...poate chiar mai rau, cei cu mult har sunt calugarii...du-te la Cernica sa vezi acolo preoti nu ce vezi in Bucuresti

issa
05.03.2007, 15:57:33

Iti multumesc, stiu ca ai gusturi bune...dar eu chiar nu ma gandesc la Elefterie ca la o biserica fitzoasa....s-a incadrat in cerintele mele si aia a fost>:D<

ALEX21A
05.03.2007, 16:03:29
Nu stiu ce intelegi tu prin caldura umana. Nu intentionez sa ma imprietenesc cu preotul si sa-l fac duhovnicul familiei, nu sunt chiar asa bisericoasa. :-?Am fost la o slujba intr-o duminica si chiar mi-a placut vocea lui si felul in care isi tinea slujba. Ai fost vreodata in cursul saptamanii seara la Elefterie? Nu cred...ai sa ramai surprinsa este multa lume fata de alte biserici. Pentru mine preotii sunt la fel ca toti oamenii pacatosi>:P...poate chiar mai rau, cei cu mult har sunt calugarii...du-te la Cernica sa vezi acolo preoti nu ce vezi in Bucuresti

las o si pe aia cu cernica.........sa nu dau eu exemple de pe acolo......peste tot exista uscaturi.......partea proasta ca exista mult prea multe uscaturi,unde nu prea ar tb sa fie........in fine.........eu ma fac ca ploua,nu mai aud ,nu mai vad..........ca ma enervez degeaba.........eu am aj la stadiul de a nu mai suporta preotii........imi provoaca greata>:P

issa
05.03.2007, 16:26:06
Anul trecut de pasti am fost in fiecare zi din saptamana mare acolo, inclusiv de Inviere. M-am dus si eu ca o floricica imbracata sport ( cum ma imbrac de obicei) in jeans 1/3, adidasi, maieut mai scurt cei drept si cu o bluza de trening si aia pana in talie si vreau sa zic ca nu m-au primit si nu mi-au reprosat la modul urat, eu nu am luat-o asa....ci mi-au zis-o pe un ton frumos sa-mi acopar buricul si capul...iar de slujbe nu mai vorbesc, mie mi-au placut....dar acum na poate tu stii altceva mai din interiorul lor ca sa zic asa:*

ALEX21A
05.03.2007, 16:51:26
Anul trecut de pasti am fost in fiecare zi din saptamana mare acolo, inclusiv de Inviere. M-am dus si eu ca o floricica imbracata sport ( cum ma imbrac de obicei) in jeans 1/3, adidasi, maieut mai scurt cei drept si cu o bluza de trening si aia pana in talie si vreau sa zic ca nu m-au primit si nu mi-au reprosat la modul urat, eu nu am luat-o asa....ci mi-au zis-o pe un ton frumos sa-mi acopar buricul si capul...iar de slujbe nu mai vorbesc, mie mi-au placut....dar acum na poate tu stii altceva mai din interiorul lor ca sa zic asa:*

ai merg in fiec duminica la cernica.......pe ei nu ii interes cum sunt preitzii in general........se simt ei impacatzi......in fine,pe mine ma oripileaza nesimtirile lor..........eu am asistat la niste chestii mai urate.........si la niste nesimtiri grosolane,care tin de spovedanie........si alte chestii........in fine..............la faza cu imbracatu la cernica,eu am patit o pe pielea mea..........eu merg imbracata decent,si in ziua cand am mers eram decent imbracata..........s a legat de mine ca aveam pantaloni trei sferturi si mi se vedeau gleznele........s a oprit un calugar din rugaciune sa mi spuna asta.........si mi se vedeau doar gleznele si inca putin.......asta a vazut el la nivelul la care era in genunchi..........in fine...........asta nu e nimic.........chiar nimic.........

mie oricum nu mi place ideea de a fi cat mai sfioasa,mai prihanita,smerita,urata,imbracata oana in gat,cu fusta pana in pamant.........in fine........mi se pare normal sa te imbraci decent,nu cu ditai decolteul sau......

la greci,de ex,unde e mama otodocsismului e altfel........superb......tinerii merg cu familia in fiec duminica de placere,ca la sarbatoare,se imbraca normal,slujbele nu se tin in graba,slujba e tinuta frumos,rar,ca sa inte tot omul ce se citeste,ce se provaduieste........si nu mai spun de voci..........voci adevarate de ti se ridica paru pe tine.........asta mi a pov sor me a care a stat o vara intr o familie de greci,in grecia,evident........

ryanaro
05.03.2007, 19:18:42
mie niciodata nu mi s a spus ca sunt imbracata nu stiu cum pe la manastiri, dar a fost o faza super la una din bucovina, manastire de calugari... am intrebat si eu pe un calugar care era pe acolo de unde iau si eu apa sfintita ca imi ceruse mama sa i aduc, si ala s a uitat la mine de jos pana sus si s a dus si a facut matanii =)) =)) =)) ce sa i faci, daca sunt ispititoare?! =)) =)) =))

map
05.03.2007, 19:46:38
Sunt convinsa c-o sa ai o slujba frumoasa - la Patriarhie se slujeste tare frumos...si vorba ta, daca ai un preot bun de la Patriarhie, n-or sa-ti taie din ea :)
Oricum pe 21 aprilie n-o sa fie foarte aglomerat, ca nu e o data pe care sa se fi batut lumea ...
Noapte buna! (chiar ma culc c-o sa fiu chiauna maine)

Ah, si parintele care vine de la Patriarhie e calugar:D:D:D Si pe la inceputul lui decembrie cand au facut ai nostri rezervarea, se ocupase biserca pana la 17:30:D asta daca n-o fi fos banc de la soacra:D

CamyB
05.03.2007, 21:26:00

eu la Cernica nu mai calc cate zile voi avea. anul trecut am avut o suparare mare si simteam nevoia sa vorbesc cu un preot. asa ca m-am urcat in masina si m-am dus. pe drum a inceput o ploaie torentiala... am lasat masina la poarta manastirii si am mers pe jos prin ploaia aia nebuna vreo 10 minute, am ajuns uda pana la piele.... in halul in care eram, nu au vrut sa ma spovedeasca , ca "apartin de alta parohie" , de parca ma dusesem la primarie sau la administratia financiara....
M-am ales cu o pneumonie si cu o repulsie fata de Cernica.... Sunt subiectiva, dar asa am patit si mie nu mi se pare normal sa alungi omul din biserica, mai ales daca are o suparare...
Probabil fiecare are doza ei de subiectivism in legatura cu diferite biserici, generata de diferite experiente personale.
Sa dea Dumnezeu sa avem cu toate slujbe frumoase si preoti ok!

vivi
05.03.2007, 21:42:12
eu la Cernica nu mai calc cate zile voi avea. anul trecut am avut o suparare mare si simteam nevoia sa vorbesc cu un preot. asa ca m-am urcat in masina si m-am dus. pe drum a inceput o ploaie torentiala... am lasat masina la poarta manastirii si am mers pe jos prin ploaia aia nebuna vreo 10 minute, am ajuns uda pana la piele.... in halul in care eram, nu au vrut sa ma spovedeasca , ca "apartin de alta parohie" , de parca ma dusesem la primarie sau la administratia financiara....
M-am ales cu o pneumonie si cu o repulsie fata de Cernica.... Sunt subiectiva, dar asa am patit si mie nu mi se pare normal sa alungi omul din biserica, mai ales daca are o suparare...
Probabil fiecare are doza ei de subiectivism in legatura cu diferite biserici, generata de diferite experiente personale.
Sa dea Dumnezeu sa avem cu toate slujbe frumoase si preoti ok!
http://www.carpati.org/poze_fotograf...pe_gutai/5319/ (http://www.carpati.org/poze_fotografii/oas_gutai/cabana_gutai_din_cavnic_vazuta_chiar_de_pe_gutai/5319/) locatia cununiei religioase, sper sa intelegeti "de ce"

ALEX21A
05.03.2007, 22:45:46
http://www.carpati.org/poze_fotograf...pe_gutai/5319/ (http://www.carpati.org/poze_fotografii/oas_gutai/cabana_gutai_din_cavnic_vazuta_chiar_de_pe_gutai/5319/) locatia cununiei religioase, sper sa intelegeti "de ce"

tu ai pus poza asta ,ca sa l innebunesc eu pe iuby ca nu mai pot si tre sa mg pana la munte sa luam o gura de aer??........imaginea asta ma face sa plutesc.....

iulia
06.03.2007, 02:30:36
Eu biserica am ales-o in functie de preot. Un amic de familie, si ma stie de cand eram tzache.

Biserica e chiar unde mergeam eu pe vremea cand eram tanara si nevinovata, pura ca roua de dimineata...

Acum mai am o singura problema... Ca sa ajung de la ai mei, dupa ce ma ia sotul, pana la biserica, sunt 3 min de mers pe jos. Adica de traversat o strada cu 4 benzi, si una cu 2... Parca nu as vrea sa imi tarai rochia pe trecerea de pietoni... :) Asa ca ne suim in masini, comoditatea coana mare... si fugutza o tura prin oras - ca altfel totul dureaza prea putin - si mai apoi, ajungem si noi la biserica.

Sau sa curat putin drumurile patriei... ? ce ziceti? :-?:-?

map
06.03.2007, 02:38:56
Eu biserica am ales-o in functie de preot. Un amic de familie, si ma stie de cand eram tzache.

Biserica e chiar unde mergeam eu pe vremea cand eram tanara si nevinovata, pura ca roua de dimineata...

Acum mai am o singura problema... Ca sa ajung de la ai mei, dupa ce ma ia sotul, pana la biserica, sunt 3 min de mers pe jos. Adica de traversat o strada cu 4 benzi, si una cu 2... Parca nu as vrea sa imi tarai rochia pe trecerea de pietoni... :) Asa ca ne suim in masini, comoditatea coana mare... si fugutza o tura prin oras - ca altfel totul dureaza prea putin - si mai apoi, ajungem si noi la biserica.

Sa te urci ca o viitoare doamna in masina ca doar n-o sa astepti la semafor:D:D:D

iulia73190
06.03.2007, 12:44:30

Mai bine te urci in masina, si te duci sa stergi praful prin Piata Sfatului, e mai placut si poti profita sa faci si cateva poze;;) !!

ara65
06.03.2007, 16:32:23
Buna fetele,

Iulia, m-ai facut fericita urmarind pozele tale, ma doare efectiv dorul de Paris (off toipc, sorry).
Eu voi fi nasa in iulie la Pitesti si tare as vrea sa stiu cam ce tarife practica bisericile de acolo, pls...:-s .daca este cineva din Pitesti si ma poate ajuta !!!

Pupici tuturor si sa fiti fericite,

Anca

juliejolie
06.03.2007, 17:01:12
Miresici,
am si eu o intrebare la categotria criterii - mai precis dimensiune!!
Am in minte o biserica destul de mica si frumoasa (Icoanei) la care totul e Ok, mai putin faptul ca e cam mica (de sa zicem 30-40 pers).
O sa am la nunta aprox 200 de invitati; cum as putea estima cati vor veni la biserica??!! Daca vin 100? :gen_13:

map
06.03.2007, 17:12:24
Mai bine te urci in masina, si te duci sa stergi praful prin Piata Sfatului, e mai placut si poti profita sa faci si cateva poze;;) !!

Iulia, ca acuma ti-am vazut pozele! SUPERBA ai fost doamna:D:D Asta in afar de peisaj!

iulia73190
06.03.2007, 20:58:01
Iulia, ca acuma ti-am vazut pozele! SUPERBA ai fost doamna:D:D Asta in afar de peisaj!

^:)^ ^:)^ ^:)^ merci merci:"> !! sunt convinsa ca si tu ai sa fii!!!!

CamyB
06.03.2007, 22:21:19
Miresici,
am si eu o intrebare la categotria criterii - mai precis dimensiune!!
Am in minte o biserica destul de mica si frumoasa (Icoanei) la care totul e Ok, mai putin faptul ca e cam mica (de sa zicem 30-40 pers).
O sa am la nunta aprox 200 de invitati; cum as putea estima cati vor veni la biserica??!! Daca vin 100? :gen_13:

Eu am 250 de invitati si o biserica micuta. In primul rand m-ar mira sa vina toti iar in al doilea rand nici la slujba de duminica nu incape toata lumea in biserica si nu mai moare nimeni....Asa ca eu in locul tau nu m-as nelinisti - oricum multa lume vine la biserica dar nu tine musai sa si asiste la toata slujba, care e lunguta, mai ies pe-afara, mai stau la taclale prin curte / gradina cu alti cunoscuti....

CamyB
06.03.2007, 22:27:15

Subscriu. SUPERBA!

ALEX21A
06.03.2007, 22:30:25

deci,din cate stiu eu iulia a pus poze imediat dupa nunta........pt ca am eu poze copiate de la ea din album,pt ca mi au placut unele chestii........acum cred ca le a pus din nou.........mai mult ca sigur:) .......nu i asa iulia??:)

iulia73190
06.03.2007, 22:52:02
deci,din cate stiu eu iulia a pus poze imediat dupa nunta........pt ca am eu poze copiate de la ea din album,pt ca mi au placut unele chestii........acum cred ca le a pus din nou.........mai mult ca sigur:) .......nu i asa iulia??:)

multumesc fetele!!nu ,nu le-am pus dinou; erau si inainte in semnatura, doar ca acum mi-am pus sotzu la exercitziu sa-mi zica si mie cum se face sa ascunzi un link si sa pui gen "aici" cum face andrada; nu de alta dar valen mi-a explicat pe pm dar eu m-is bata rau si n-am priceput; asa ca s-a exersat iubi si mi-a transformat linku' in "poze nunta"=))

si acum o rog pe Dia sau un moderator sa mute off-topicul asta integral la off topicul nostru pana nu-s luata in suturi ...=)) !!

helenita
10.03.2007, 19:54:28
eu am ales-o pt ca e destul de interesanta,e gen maramuresan, de lemn, si afara vara infloresc floricele frumoase pe aleea care duce spre biserica, o sa fie superb, si am ales-o pt ca e si in drum spre restaurant, si pt ca slujba tine 45 de minute, nu 15 ca la altele

juliejolie
23.07.2007, 20:24:38
Fetelor, sunt f stresata cu problema asta, asa ca m-am gandit sa fac un subiect special de discutie, ca sa ma lamuresc mai bine (si cat mai curand :) )
Cred ca ar trebui sa existe o proportie intre nr de invitati si dimensiunea bisericii, nu-i asa?! Cu toate ca se stie ca multi nu vin la biserica (desi aia e partea cea mai importanta si emotionanta la o nunta...)o:-)

Asadar, concret - voi cate persoane ati avut (aveti) invitate la nunta, si cat de mare e biserica aleasa?!
Cum pot estima cati vin la biserica??!!
Eu o sa am aprox 150-170 invitati...si imi doresc Biserica Icoanei, care e cam mica... Ce ma sfatuiti??!! Daca vin prea multi si nu incap?!:-?

mihaela_2006
23.07.2007, 21:03:15
La biserica o sa vina mai mult persoanele din familie,cei apropiati iar ceilalti vin direct la restaurant
Daca ai inreadevar atatea persoane care vin la biserica, ar trebui sa alegi o biserica mai incapatoare

map
23.07.2007, 21:08:23
Fetelor, sunt f stresata cu problema asta, asa ca m-am gandit sa fac un subiect special de discutie, ca sa ma lamuresc mai bine (si cat mai curand :) )
Cred ca ar trebui sa existe o proportie intre nr de invitati si dimensiunea bisericii, nu-i asa?! Cu toate ca se stie ca multi nu vin la biserica (desi aia e partea cea mai importanta si emotionanta la o nunta...)o:-)

Asadar, concret - voi cate persoane ati avut (aveti) invitate la nunta, si cat de mare e biserica aleasa?!
Eu o sa am aprox 150-170 invitati...si imi doresc Biserica Icoanei, care e cam mica... Ce ma sfatuiti??!! Daca vin prea multi si nu incap?!:-?

De toti invitati au fost 110, cu tot cu formatie, cameraman si fotograf, noi parinti si domnisoare si TOT. La biserica au fost cam 45 din acesti. Nu poti sa-ti faci decat tu o idee, pentru ca tu stii cat de apropiati iti sunt cei care sunt invitati la nunta, si in consecinta numai tu poti sa evaluezi optiunile. In general, rudele apropiate si unii din prietenii apropiati (nu toti!) vor veni la biserica (am avut prieteni pe care-i consideram foarte apropiati si care mi-au spus ca nu au cum sa ajunga, si oameni pe care nu i-am vazut in viata mea, invitati ai socrilor, care au venit in numar foarte foarte mare).

Informatia de mai sus e un pic irelevant referitor la alegerea bisericii si a spatiului (noi am fost la Elefterie) dar ma gandesc eu ca poate te ajuta in a estima cam cati invitati vor veni si la biserica.

juliejolie
23.07.2007, 21:45:32
De toti invitati au fost 110, cu tot cu formatie, cameraman si fotograf, noi parinti si domnisoare si TOT. La biserica au fost cam 45 din acesti. Nu poti sa-ti faci decat tu o idee, pentru ca tu stii cat de apropiati iti sunt cei care sunt invitati la nunta, si in consecinta numai tu poti sa evaluezi optiunile. In general, rudele apropiate si unii din prietenii apropiati (nu toti!) vor veni la biserica (am avut prieteni pe care-i consideram foarte apropiati si care mi-au spus ca nu au cum sa ajunga, si oameni pe care nu i-am vazut in viata mea, invitati ai socrilor, care au venit in numar foarte foarte mare).

Informatia de mai sus e un pic irelevant referitor la alegerea bisericii si a spatiului (noi am fost la Elefterie) dar ma gandesc eu ca poate te ajuta in a estima cam cati invitati vor veni si la biserica.

Pai da, asta era ideea - cum as putea sa estimez cati vin la biserica?! Cat la suta din nr celor care vin la restaurant?!:-?
Ma gandesc ca pana si cei care vin din provincie isi aranjeaza programul in asa fel incat sa vina la biserica, nu-i asa?
Mie cel putin mi se pare momentul esential al nuntii...

E cineva care a avut 150 de invitati si a facut cununia religioasa la o biserica de dimensiune medie?!
Mie mi se pare ca toti imi (ne) sunt apropiati. :-p Dar asta nu inseamna sa caut o ditamai catedrala...

map
23.07.2007, 21:51:40
Pai da, asta era ideea - cum as putea sa estimez cati vin la biserica?! Cat la suta din nr celor care vin la restaurant?!:-?
Ma gandesc ca pana si cei care vin din provincie isi aranjeaza programul in asa fel incat sa vina la biserica, nu-i asa?
Mie cel putin mi se pare momentul esential al nuntii...

E cineva care a avut 150 de invitati si a facut cununia religioasa la o biserica de dimensiune medie?!
Mie mi se pare ca toti imi (ne) sunt apropiati. :-p Dar asta nu inseamna sa caut o ditamai catedrala...

La mine din provincie au fost ai mei, parinti, frate, sora, nepoata, unchi si veri. Cu exceptia unui var care a ajuns in Bucuresti tarziu, au fost toti al biserica. Si a fost foarte foarte placut. probabil ar trebui sa te gandesti ca aproximativ o treime din invitati or sa vina si la biserica.

issa
24.07.2007, 07:23:38
Noi cand amn ales biserica nu ne-am gandit la nr de invitati, ci la cum arata......dar alegand Elefterie nici nu ne facem probleme.....pot veni si toti ca tot incapem:-p
Dar asa cum ti-am zis si la celalalt subiect tu trebuie sa te gandesti si la invitati....sa nu stea cum se sta la Inviere unul in umarul celuilalt...trebuie sa fie si ei mai rasfirati sa se simta comozi. Map ti-a zis f bine...tu iti cunosti cel mai bine invitatii si pot sa aproximezi cati dintre ei ar veni si la biserica....degeaba iti zicem noi ca 30%, 40% dintre ei vin....ca este relativ....depinde de la caz la caz.>:D<

Raza_de_soare
24.07.2007, 12:31:49

Concret: am avut 58 de invitati si la biserica au fost peste 40.Dar unii de la biserica nu au venit la restaurant (putini, ce-i drept, 4 sau 5).

In rest, cred ca ai 3 optiuni:

1.alegi biserica cea mai mare din Bucuresti si iti vor incapea toti invitatii cu siguranta.

2.alegi biserica in functie de preot, cor, frumusetea ei, verdeata in jurul ei si cine incape bine, cine nu, se ingramadeste si tot incape daca vrea cu adevarat sa vada ceva.

3.dai invitattiile, ai confirmarile si, daca mai gasesti o biserica libera la data respectiva (cu cateva sapatamani inainte) si sa fie si pe capacitatea dorita de tine mergi acolo, daca nu, in aer liber sigur incap toti.Numai ca spaga preotului va fi mai consistenta.

Dar sincera sa fiu, nu m-am gandit ca iti poti alege biserica in functie de nr de invitati.Bucurestiul abunda in biserici mici, mari, cu sau fara verdeata, cu sau fara preoti cu har, cu gard sau fara, cu pisici in curte sau nu.

O biserica frumoasa pe dinauntru este Sf.Imparati Constantin si Elena (Piata Muncii).Acolo iti incap si 200 de persoane in picioare.LA fel si Elefterie, si Spiridon, si Radu Voda.Deci, din bisericile cu renume ai de unde alege.Insa daca pe tine te leaga ceva de Biserica Icoanei, fa acolo si ...Dumnezeu va avea grija de invitatii tai, doar nu o incepe ploaia si vijelia si ei sa aramana pe afara!

juliejolie
24.07.2007, 14:38:54
Ce Raza de soare calda si binefacatoare! :)
Mersi pt cuvintele frumoase!
Sigur ca as alege varianta a doua! E o biserica "de suflet", am facut liceul vizavi, la Scoala Centrala, stiu ca preotul preda religie si e un om deosebit.
Are toate calitatile pe care mi le-as putea dori o:-).... mai putin dimensiunea corespunzatoare... :((
Imi place preotul, corul, impodobirea bisericii, curtea cu verdeata si bancute, faptul ca e retrasa, frumoasa...

Altfel, stiu ca pt cor cea mai prestigioasa e Elefterie (si cea mai scumpa din Bucuresti), dar ca si Casin, mi se pare cam "megalomana" si cu preoti afaceristi... [-X
Daca ar fi sa ma gandesc numai la mine, as prefera oricum o biserica mai mica, nu una mare, insa in invitatii oricum se specifica biserica si ora, asa ca n-ai cum sa stii cati vin... :( M-as simti prost sa zica lumea "ia uite ce biserica a ales pt atata lume!" si unii sa stea pe afara sau sa stea inghesuiti ca sardelele inauntru...
Offf...e greu de ales sau de decis!!
Dar va multumesc oricum pt sfaturi!!!>:D<

CamyB
24.07.2007, 22:58:58
Noi am avut 210 invitati, si am facut intr-o bisericuta micuta (Sf Ecaterina). Nu stiu cati au venit la biserica (undeva intre 50 si 100 , chiar nu-mi dau seama exact), dar n-am remarcat sa fi fost probleme, si nici nu mi-a ajuns la urechi ca s-ar fi plans cineva ca n-a incaput in biserica.

Cred ca important e preotul si slujba . Restul chiar n-are importanta.

Raza_de_soare
25.07.2007, 13:05:42
Altfel, stiu ca pt cor cea mai prestigioasa e Elefterie (si cea mai scumpa din Bucuresti), dar ca si Casin, mi se pare cam "megalomana" si cu preoti afaceristi... [-X

Noi am avut cor de la filarmonica si biserica nu este una ultra cautata.Corul a fost divin si cred ca vine la orice biserica este kemat.Noua ne-a fost recomandat de biserica.

"Afaceri" kiar nu se fac din slujbele de nunti, poate si pt ca la biserica aleasa de noi (nu este cea din profil:D) nu se fac nunti prea des.Caietul de nunti dateaza din anii 1930 si ceva.Anul acesta nu au fost oficiate decat 3 nunti cu a noastra.Nu se ingramadeste lumea si...poate ca e bine asa.

Esti tratat cu respect, nu te jecmaneste nimeni (noi 1 mil l-am dat preotului dupa slujba si inca 1 mil pt biserica l-am dat in lunea de dupa nunta ca nu era nimeni la biserica sa incaseze banii in ziua nuntii.Iar corul l-am platit inainte de a intra in biserica, tot in ziua nuntii.Ei au spus ca merg pe incredere, ca nu iau banii in avans pt nimic.Doamna de la lumanari s-a oferit sa imi faca decoruri florale in biserica dar eu nu am dorit, pt ca biserica este superba fara decoratiuni.

Cu ajutorul DOmnului si viitorul botez tot acolo am dori sa il oficiem!

iony
05.09.2007, 21:41:21
noi speram sa fie gata pana la anul bisericao:-) din spatele blocului care este chiar in drum spre restaurant.(preotul de aici chiar are
har). daca nu...o sa cautam alta.

lyanna
17.09.2007, 16:37:15
Criteriile mele:
0. Sa nu ma oblige sa ma spovedesc. Criteriu eliminatoriu. Nu vreau sa fiu ipocrita de dragu unei biserici frumoase si de crezut sincer in spovedit nu cred.
1. Sa fie veche si frumoasa, arhitectura deosebita, sa dea bine in poze
2. Sa fie in centru, aproape de restaurant
3. - nu intruneste - sa arate bine si inauntru (mocheta intr-o culoare nu petice de covorase)
4. - nu intruneste - sa dureze putin slujba
5. - nu intruneste - sa aiba si o verdeata in jur .. dar are primaria :D (sector 2)
Dar ma bucur de alegerea facuta, pentru ca toate criteriile nu gaseam eu biserica sa le intruneasca..

zippy
19.10.2007, 08:09:37
Noi am ales biserica Sf C-tin si Elena pentru ca e aproape de restaurant, pentru ca e frumoasa (se pot face poze superbe acolo) si pentru ca ne-a fost recomandata cu caldura de agentie. Din cate am citit, slujba e foarte scurta, nu avem voie cu decorurile noastre in interiorul bisericii si nu e deloc ieftina. Asta e. Ma consolez cu gandul ca au un cor deosebit si ma bazez pe faptul ca nasul meu are "priza" la popi.

anabella
19.10.2007, 09:00:44
noi am ales catedrala din orasul nostru pt ca stim de anul trecut de cand s-au casatorit nasii nostri cum se desfasoara cununia religioasa si am fost cu adevarat impresionati. corul canta superb, te emotioneaza aproape pana la lacrimi in mometul in care tu, mireasa, intri in biserica si se aduc vocile acelea minunate de undeva de deasupra capului tau.
apoi interiorul este absolut superb, exact asa cum ii sta bine unei catedrale, iar slujba dureaza cam o ora, nici mult, nici putin, pt ca vrem sa avem timp sa simtim si noi ca e cununia noastra.
iar preotul este un om deosebit, cu un aspect cu adevarat "religios": e un batran cu o barba alba si lunga de zici ca vine de peste veacuri...o:-) il stim de multa vreme si avem toata increderea sa ne lasam cununati de el.

sim2126
28.11.2007, 20:13:56
Noi am ales Biserica Sf.Dumitru din Botosani pentru ca vara, cand ieseam seara la plimbare, treceam prin fata ei si ne-a placut foarte mult ca are o curte foarte mare, cu gazon, multe flori, are o fantana foarte frumoasa. De cand am vazut-o prima data dupa renovare, am spus ca acolo ne vom casatori. De pe atunci ne gandeam la pozele care pot fi facute acolo si sa ne ramana amintiri frumoase.

Simyy
28.11.2007, 20:21:09
Noi am ales acea biserica pentru ca e frumos pictat interiorul, se vede frumos in poze altarul, canta frumos preotii de acolo, imi place predica tinuta acolo - in mod special al unuia dintre preoti.
P.S. : Nu a spus nimeni ca spovedania inainte de casatorie e obligatorie!

mariammary2000
29.11.2007, 10:49:04
Noi am ales biserica Elefterie pentru ca mergem de fiecare Paste acolo, ne place f mult constructia in sine, e plasata central, se ajunge si usor la restaurant si am inteles ca au un cor superb!

evenstar
29.11.2007, 11:14:21
Eu am ales-o 50% pe criterii estetice/practice (frumoasa, spatioasa, racoroasa, slujba superba), 50% pe criterii sentimentale - unul dintre preoti a avut o relatie speciala cu familia mea, in special cu bunica mea care m-a crescut, iar el i-a fost duhovnic la sfarsitul vietii. Eu simt ca e si ea acolo, cu mine, daca ma cununa el, dar fiind si una dintre cele mai frumoase biserici din Bucuresti mi-a fost simplu sa il conving si pe al meu, a fost prima si singura biserica pe care a vazut-o pentru cununie si nici nu a mai vrut sa cautam alta... Si nasii la fel...

mirunica
29.11.2007, 11:19:01
Noi am ales biserica Elefterie pentru ca mergem de fiecare Paste acolo, ne place f mult constructia in sine, e plasata central, se ajunge si usor la restaurant si am inteles ca au un cor superb!
Iti pot confirma eu ca un cor superb! Ultima oara cand am fost la nunta unor prieteni mi s- a faut piele de gaina

alinutza81
30.11.2007, 09:26:21
Noi am facut la Biserica Icoanei...am ales-o pt ca, cu un an inainte nasii nostrii s-au cununat acolo..iar slujba a fost extrem de emotionanta(am bocit ca o baba:(( ). Corul este superb...ce sa mai a fost f frumos. Si cununia noastra a fost la fel de frumoasa...iar corul din nou..a facut toti banii. Sincer va recomand aceasta biserica...in plus pt decor..au si stalpisori din aceia din fier forjat..cu tull si flori..pe care ii folosesc daca mai platesti o suma modica (nu stiu exact cat...pt ca s-au ocupat nasii de partea asta). Aaa..si inca un aspect f important..biserica are aer conditionat.

taty_ana
04.12.2007, 18:50:17
noi am ales sa facem nunta la biserica la care am fost eu botezata...preotul de acolo are un dar de la Dumnezeu sa slujeasca...pur si simplu te unge la suflet!!!!:)

zippy
04.12.2007, 18:54:37
Noi am ales biserica cea mai apropiata de restaurant si care sa arate binisor. Am avut noroc pentru ca biserica e fix peste drum de restaurant si se pot face poze faine acolo (cel putin asa spuneau foste miresici care au avut nunta la aceeasi biserica).

dulcineea_ta
04.12.2007, 19:00:10
Noi am facut la Biserica Icoanei...am ales-o pt ca, cu un an inainte nasii nostrii s-au cununat acolo..iar slujba a fost extrem de emotionanta(am bocit ca o baba:(( ). Corul este superb...ce sa mai a fost f frumos. Si cununia noastra a fost la fel de frumoasa...iar corul din nou..a facut toti banii. Sincer va recomand aceasta biserica...in plus pt decor..au si stalpisori din aceia din fier forjat..cu tull si flori..pe care ii folosesc daca mai platesti o suma modica (nu stiu exact cat...pt ca s-au ocupat nasii de partea asta). Aaa..si inca un aspect f important..biserica are aer conditionat.

Alinutza, cat ti-au cerut preotii pentru cununie? Ti-au taiat din slujba sau a durat cat trebuie? Pentru mine e foarte important pentru ca e un moment unic in viata si nu vreau sa fie totul cum trebuie.

prapadeala
04.12.2007, 19:03:16
Am cautat biserica pe baza mai multor criterii. Nu am gasit liber ceea ce cautam deoarece am cautat destul de tarziu, si am fost la biserica unde a fost un preot foarte drag familiei, si care ne-a facut slujba :).

arekichan
27.12.2007, 13:37:06
noua ne trebuie un popa care sa accepte o mireasa botezata ortodox care acu e agnostica si un mire botezat catolic care acum e ateist, plus un certificat de casatorie strain. mama a vorbit cu un popa care a zis ca accepta mirele "ex-catolic" si certificatul de casatorie "ne-roman"... partea cu mirele si mireasa care nu le au cu biserica poate va fi mai greu de acceptat, dar sunt singura ca daca e bine platit va accepta :-L

evenstar
27.12.2007, 20:11:00
noua ne trebuie un popa care sa accepte o mireasa botezata ortodox care acu e agnostica si un mire botezat catolic care acum e ateist, plus un certificat de casatorie strain. mama a vorbit cu un popa care a zis ca accepta mirele "ex-catolic" si certificatul de casatorie "ne-roman"... partea cu mirele si mireasa care nu le au cu biserica poate va fi mai greu de acceptat, dar sunt singura ca daca e bine platit va accepta :-L

Da' chiar simti jnevoia sa discuti cu popa despre convingerile tale? :-? Ca, in mod normal, il vezi o data la programare si a doua oara inainte de cununie, si sigur n-ai nevoie sa discuti in ce crezi tu, de fapt... ;-)

arekichan
28.12.2007, 00:02:31
Da' chiar simti jnevoia sa discuti cu popa despre convingerile tale? :-? Ca, in mod normal, il vezi o data la programare si a doua oara inainte de cununie, si sigur n-ai nevoie sa discuti in ce crezi tu, de fapt... ;-)

am inteles ca inainte de nunta trebuie sa te spovedesti.... nici eu, nici iubi nu ne-am spovedit vreodata in viata... si nici nu tinem neaparat s-o facem...

evenstar
28.12.2007, 00:12:07
am inteles ca inainte de nunta trebuie sa te spovedesti.... nici eu, nici iubi nu ne-am spovedit vreodata in viata... si nici nu tinem neaparat s-o facem...

Daca tot nu credeti in asta, why bother? E ca si cum ai completa un dosar cu acte pentru primarie... Nu-ti place dar asta-i procedura. E o formalitate... Popa te intreaba, tu ii spui ce ai tu chef, dureaza 5 minute... Atata timp cat nu inseamna nimic pentru tine, nu vad nici un motiv sa-ti bati capul... Nici un preot nu te intreaba la spovedanie daca tu chiar crezi...:>

issa
28.12.2007, 09:04:13

Nu e obligatoriu sa te spovedesti...noi nu ne-am dus pt ca nu am vrut.....nu ne-am spovediti niciodata[-( .....si de aici sa nu intelegeti ca nu sunt credincioasa......respect biserica dar nu respect preotii.L-) Oricum din cate cununii au intr-o zi nu retin ei care au fost sau nu la spovedanie.>:D<

mesia
28.12.2007, 09:13:15
dupa nici un criteriu fiiecare catrier apartine de o parohie asa ca o sa facem la parohia de care apartinem ,oricum nu cred ca as fii facut in alta parte pentru ca biserica este superba si mare
Are o gradina plina cu flori e ceva super

morenna1004
29.12.2007, 18:49:56
Nu mai stau in orasul in care am hot. sa fac nunta si astfel am ales-o din auzite:adica e preotul de treaba, e mare si frumoasa biserica...Sa speram ca o sa am parte de o cununie religioasa frumoasa!!!

ro_anna05
31.12.2007, 06:07:46
Eu vroiam o biserica frumoasa, cu scari la intrare, pentru poze. Am fost intai la domnita Balasa unde ne-a placut insa dupa ce am citit pe acest site ce au patit fetele la aceasta biserica mi-am schimbat obtiunea. am citit apoi despre biserica Icoanei si dupa descriere am hotarat sa mergem sa o vedem. Ne-a placut mult, mai ales faptul ca este frumos ornata cu niste stalpisori cu flori. Este foarte frumoasa, are si cor( care am auzit pe acest site ca este superb ). Am ales deci aceasta biserica care nu este tocmai aproape de casa , spre disperarea parintilor, care deja au intrat in panica gandindu-se cum rezolvam cu transportul :-<

privatemtx
12.03.2008, 18:33:26
La catolici e gratis?

danamonica
30.03.2008, 20:17:08
buna, dragele mele miresici de 2008!
astazi am fost la biserica din ghencea si am facut o rezervare pentru 6 septembrie
mi-a placut f mult biserica
am platit 1 milion avans
am citit pe forum ca au si cor
stie cineva sa imi spuna cat e taxa de cununie religioasa+cor?

getuta81
31.03.2008, 11:50:42
buna, dragele mele miresici de 2008!
astazi am fost la biserica din ghencea si am facut o rezervare pentru 6 septembrie
mi-a placut f mult biserica
am platit 1 milion avans
am citit pe forum ca au si cor
stie cineva sa imi spuna cat e taxa de cununie religioasa+cor?

E cumva cea de la capatul tramvaiului 41? Mai aveau liber? La ce ora ai pus? Nu stiu care sunt taxele dar poti merge sa intrebi. eu am pe 13 sept nunta si sunt in cautare de biserici.

aris
31.03.2008, 12:52:17
Noi am cautat o biserica aproape de restaurant si dupa un timp am vrut sa fie si mai mare. De fapt cred ca am ales-o fiindca ne-a placut si timp de 5 ani de zile (cat a durat facultatea) treceam mereu pe langa ea si ne tot uitam cu un soi de admiratie la biserica noastra. Cred ca a fost sa fie ea, biserica in care sa ne cununam si ma bucur foarte mult. Imi da o senzatie de bine si frumos cand sunt in interiorul ei.
Mai tarziu am aflat si restul avantajelor....4 preoti + cor. Ce pot sa zic... mai mult de atat nu puteam spera sa am!

Joliutza
31.03.2008, 12:57:16
Noi am ales-o pentru ca este biserica de care apartinem, si ne place mult de preot.

gyulyana
23.04.2008, 10:07:21
noi am ales-o pentru k e f. aproape de restaurant, pentru k are ceva verdeata si o sa putem face poze frumoase, si ne-a placut mult si preotul. si-apoi si corul canta f bine

Azumi
23.04.2008, 12:33:18
a fost optiunea nasilor si este si aproape de casa de unde plecam cu "alaiul" ca sa zic asa :)

dana33
23.04.2008, 12:38:03
[quote=gyulyana;796131]noi am ales-o pentru k e f. aproape de restaurant, pentru k are ceva verdeata si o sa putem face poze frumoase, si ne-a placut mult si preotul. si-apoi si corul canta f bine[cam astea au fost si la noi criteriile dupa care ne-am ales biserica.

monici
23.04.2008, 16:10:44
Noi am ales-o pentru ca e aproape de casa, e micuta si are gradina. E importanta daca vrei sa faci poze sa alegi o biserica care are ori trepte in fata ori gradina, sa nu mai fie nevoie sa cauti ceva in zona

cristina19802007
23.04.2008, 19:37:40
Noi am ales-o pentru ca e aproape de casa, e micuta si are gradina. E importanta daca vrei sa faci poze sa alegi o biserica care are ori trepte in fata ori gradina, sa nu mai fie nevoie sa cauti ceva in zona
buna.noi am ales biserica pentru ca era aproape de starea civila si are si un parc(parcul Moghioros) foarte frumos langa, unde se pot face poze frumoase..la biserica asta am facut si logodna in iulie anul trecut.au un cor care te unge la suflet atunci cand canta si preotii au facut o slujba......nu pot exprima in cuvinte, ma refer in sensul bun...m-am gandit sa fie cat mai aproape unele de altele care sa nu plimb omanenii prin oras..ca mai am invitati si din provincie...

aandrutzikaa
24.04.2008, 17:15:24
buna.noi am ales biserica pentru ca era aproape de starea civila si are si un parc(parcul Moghioros) foarte frumos langa, unde se pot face poze frumoase..la biserica asta am facut si logodna in iulie anul trecut.au un cor care te unge la suflet atunci cand canta si preotii au facut o slujba......nu pot exprima in cuvinte, ma refer in sensul bun...m-am gandit sa fie cat mai aproape unele de altele care sa nu plimb omanenii prin oras..ca mai am invitati si din provincie...

noua ne-a placut biserica deoarece este in parc si este de lemn iar imprejur sunt o gramada de locuri unde poti sa faci poze.....noua ni s-a parut mia deosebita!!!!

Adamiresica
24.04.2008, 20:45:49
Noi am ales biserica pt ca este biserica la care amandoi mergem de mici, este o biserica mare, frumoasa , pictata cu gust!
Dar este si o traditie de famileie, parintii, bunicii s-au cununat acolo!
sotul meu e botezat acolo.. deci cam asta ar fi!!!

taia
02.05.2008, 20:23:53
Eu de cand eram mica mi-am dorit sa am nunta la Catedrala...am fost acolo la o nunta si credeti-ma e impresionant!
Adevarul e ca si specificul cununiei romano-catolice e putin diferit de altele insa...MERITA!

gabriela2010
15.07.2008, 07:40:48
Buna!
Ma intereseaza o biserica mai ieftina. Majoritatea au taxe destul de mari. Stiti una mai ieftina in Bucuresti?
Sfanta paraschiva sector 6.

carra_verona
14.10.2008, 16:15:50
Sfanta paraschiva sector 6.
dar cea de la razoare ce preturi are?
multzam fain.

mihaela82cta
27.11.2008, 03:52:14
la biserica unde vom oficia cununia religioasa a fost botezat prietenul meu si e f frumoasa ..sper sa fie o slujba foarte frumoasa

CristinaKitty
27.11.2008, 07:18:20
noi am ales biserica la care ne-am cununat pentru ca am fost botezata acolo . stiam de la alte nunti ca poti opta si pentru un cor si vazusem si interiorul;;)
intr-adevar a fost mai scump decat la alte biserici dar a meritat fiecare banut!;-)

Ank_Delice
06.02.2009, 14:33:47
Eu am ales Biserica dupa preot in primul rand(atat el cat si preoteasa mi-au fost profesori),apoi dupa interior si dupa gradina superba din fata bisericii,si mi-a mai conveit ca e aproape de starea civila,deci nu trebuie sa ma foiesc prea mult,deci voi avea timp sa merg si in gradina publica sa fac poze printre flori :-"

katerinka
06.02.2009, 14:56:48
Noi am vrut o biserica mai necunoscuta, unde sa nu fie aglomeratie si multi cersetori. Initial am incercat sa gasim una cu hramul Sf.Ioan, dar pt ca n-am gasit niciuna mai "in drum", am renuntat. Mi-a placut mult Delea Veche, dar nu exista posibilitate de parcare pt ca strada e ingusta si cu trotuare mici.
Sf.Ecaterina o aveam in minte (o stiam din timpul facultatii), dar nu era chiar in drumul spre restaurant. Pana la urma ne-am hotarat sa mergem intr-un w-e sa o vedem, sa-l vedem pe preot. Mi-a placut ca era plina de enoriasi si preotul Tanasache mi-a lasat din prima o impresie placuta. Am rezervat data de la prima vedere. Si am ales bine. Am avut o slujba frumoasa, parintele este un tip cu vocatie si taxa a fost de bun simt. Si daca parintele Tanasache o sa mai slujeasca acolo si cand o sa am bebe, tot la Sf. Ecaterina o sa fac si botezul.

Larisa1982
01.04.2009, 11:53:16
tot soaca si-a bagat coada si aici. a vrut la biserica ei din sat cu toate ca noi avem catedrala in oras , nu am zis nimic pt ca acolo e preot vecinul meu si e si foarte frumoasa biserica

Esmeralda
01.05.2009, 21:32:17
Noi ne-am ales biserica dupa cat de luminoasa este in interior, nu prea ne plac bisericile intunecoase, cum sunt de fapt majoritatea celor ortodoxe. Dar am facut un mare compromis la aspectul exterior (este intr.un cartier destul de saracacios si este undeva intre blocuri)...

meee
02.05.2009, 11:39:28
Am ales biserica pt simplul fapt ca e aproape de casa (5min) si pt aspectul ei exterior .

s_luiza
15.10.2009, 12:41:24
Vad ca tu ai biserica Elefterie.
Ai rezervat-o deja?
ai fost la vreo nunta acolo? ti-a placut? ai idee cat costa?
Eu nu am fost la nici o biserica inca.
Inca oscilez intre elefterie si icoanei
Elefterie e langa casa lui iubi si Icoanei e vis a vis de liceul in care am invatat.
Dar poate pan la urma optiunile mi se vor schimba.

justmemimi
15.10.2009, 14:38:22
acum cativa ani in drum spre munca (lucrez foarte mult in weekend atunci cand toata lumea este libera.. ;)) ) am oprit sa aprind cateva lumanari la biserica la sfantul elefterie.. era un botez iar in momentul in care am intrat si a inceput sa cante corul am avut un sentiment extraordinar.. nu iti pot descrie in cuvinte ce senzatie am trait. ulterior am fost si la o nunta..(in momentul in care am iesit de la munca..) si am avut aceeasi senzatie. de atunci mi-am dorit ca atunci cand voi fi mireasa sa avem binecuvantarea divina la sf. elefterie. corul este dumnezeiesc! parintii mei au fost in vara si au spus ca intr-adevar este deosebit.
stiu ca programarile pentru anul viitor se fac abia la sfarsitul acestui an asa ca mai avem putin de asteptat..

kamitzu
15.10.2009, 15:15:47
De Kretzulescu ce stiti? Cand incep programarile?

s_luiza
15.10.2009, 15:23:43
acum cativa ani in drum spre munca (lucrez foarte mult in weekend atunci cand toata lumea este libera.. ;)) ) am oprit sa aprind cateva lumanari la biserica la sfantul elefterie.. era un botez iar in momentul in care am intrat si a inceput sa cante corul am avut un sentiment extraordinar.. nu iti pot descrie in cuvinte ce senzatie am trait. ulterior am fost si la o nunta..(in momentul in care am iesit de la munca..) si am avut aceeasi senzatie. de atunci mi-am dorit ca atunci cand voi fi mireasa sa avem binecuvantarea divina la sf. elefterie. corul este dumnezeiesc! parintii mei au fost in vara si au spus ca intr-adevar este deosebit.
stiu ca programarile pentru anul viitor se fac abia la sfarsitul acestui an asa ca mai avem putin de asteptat..
Pe mine in general corul bisericilor ma emotionaza.
Important e sa fie o voce super in cor si problema e rezolvata.
Am fost la un botez in septembrie (imi scapa acum numele bisericii) si aproape ca am plins de emotie...au fost 3 tipi care au cantat, unu din ei avea o voce divina.

s_luiza
15.10.2009, 15:30:45
mi-am amintit , era biserica sf Gheorghe- aproape de strada Coltei

s_luiza
16.10.2009, 07:53:50
Buna dimineata, miresici!
Toata lumea prezenta sau trageti chiulul? :-B
Neata. Uite o miresica cu biserica icoanei. Esti hotarata pentru icoanei?
Ai rezervat sau urmeaza? Eu n-am mai intrat in biserica asta de cand eram in liceu. De fapt nu prea ma duc la biserica si nu stiu dupa ce criteriu sa-mi aleg biserica. Deocamdata ma uit la arhitectura.

kayli
16.10.2009, 16:26:04
Vad ca tu ai biserica Elefterie.
Ai rezervat-o deja?
ai fost la vreo nunta acolo? ti-a placut? ai idee cat costa?
Eu nu am fost la nici o biserica inca.
Inca oscilez intre elefterie si icoanei
Elefterie e langa casa lui iubi si Icoanei e vis a vis de liceul in care am invatat.
Dar poate pan la urma optiunile mi se vor schimba.

Elefterie este extrem de frumoasa pentru nunti! Am fost la vreo 4 nunti acolo si corul canta genial! Daca as fi facut nunta in Bucuresti acolo as fi vrut sa o fac...

green_eyes1505
02.12.2009, 11:22:38
eu mi-am ales biserica Pogorarea Sf. Duh din parcul Titan pentru ca este amplasata in parc, este in cartierul meu si imi place cum arata (e din lemn in stil maramuresan).

ALBA_CA_ZAPADA70
02.12.2009, 11:26:17
eu am facut acolo cununia dar este foarte intunecoasa
am avut noroc k fotograful a venit cu 4 reflectoare si am avut lumina in biserik si pozele au iesit foarte bine..altfel..nu stiu care ar fi fost rezultatul
Elefterie este extrem de frumoasa pentru nunti! Am fost la vreo 4 nunti acolo si corul canta genial! Daca as fi facut nunta in Bucuresti acolo as fi vrut sa o fac...

flori_de_camp
02.12.2009, 11:30:32
noi am avut la caramidarii de jos.ne-a placut ca e spatioasa si destul de luminoasa.iar corul e super :)

Gaby211081
02.12.2009, 13:27:09
Eu mi-am ales Sf. Anton deoarece am ajuns la aceasta biserica atunci cand eram intr-in moment foarte dificil din viata mea. Atunci cand credeam ca totul s-a naruit pentru mine. Nu mai aveam nici o speranta in viitor si eram incarcata cu sentimente negative. Sf. Antonie mi-a redat incredera in mine si mi l-a scos in care pe viitorul meu sot. De atunci ma duc in fiecare marti la aceasta bisericuta, de aproximativ 2 ani jumatate...
Si nici nu as concepe sa ma casatoresc in alta parte decat aici!

Aimee13
02.12.2009, 13:44:18
Pentru cununia religioasa, am primit o groaza de sfaturi. Unii imi spuneau ca este absolut necesar sa ne cununam la o biserica cu gradina, altii imi spuneau ca ar trebui sa aiba cor, altii ca nu trebuie sa lipseasca gradina...
In incercarile mele de multumi pe toata lumea, am vizitat foarte multe biserici. Nu neg ca majoritatea au fost cele cunoscute - Casin, Sf. Spiridon, Elefterie, Domnita Balasa... Toate foarte frumoase, si toate indeplineau criteriile dorite de mama, tata sau de prieteni. Dar eu am ales Biserica Sf. Ilie Rahova. Nu are vreun cor faimos, nici scari multe la intrare, dar este locul in care eu ma simt bine; acolo imi gasesc linistea. Este biserica in care practic am crescut, deoarece merg acolo de cand aveam 10 ani. Si tot acolo gasesc preoti minunati. Glasul Parintelui Mihai imi potoleste orice temere as avea. Tot el a fost preotul care a stiut sa ne dea curaj mie si familiei mele in momente foarte dificile. Si inca ceva: am mai ales acest loc si pentru ca aici nimeni nu-mi cere sume exorbitante, iar slujbele inca se mai tin cu pasiune si cu dragoste de Dumnezeu.
Sfatul meu este, viitoare miresici ca si mine, este sa alegeti biserica cu sufletul.

Gaby211081
02.12.2009, 16:07:44
Pentru cununia religioasa, am primit o groaza de sfaturi. Unii imi spuneau ca este absolut necesar sa ne cununam la o biserica cu gradina, altii imi spuneau ca ar trebui sa aiba cor, altii ca nu trebuie sa lipseasca gradina...
In incercarile mele de multumi pe toata lumea, am vizitat foarte multe biserici. Nu neg ca majoritatea au fost cele cunoscute - Casin, Sf. Spiridon, Elefterie, Domnita Balasa... Toate foarte frumoase, si toate indeplineau criteriile dorite de mama, tata sau de prieteni. Dar eu am ales Biserica Sf. Ilie Rahova. Nu are vreun cor faimos, nici scari multe la intrare, dar este locul in care eu ma simt bine; acolo imi gasesc linistea. Este biserica in care practic am crescut, deoarece merg acolo de cand aveam 10 ani. Si tot acolo gasesc preoti minunati. Glasul Parintelui Mihai imi potoleste orice temere as avea. Tot el a fost preotul care a stiut sa ne dea curaj mie si familiei mele in momente foarte dificile. Si inca ceva: am mai ales acest loc si pentru ca aici nimeni nu-mi cere sume exorbitante, iar slujbele inca se mai tin cu pasiune si cu dragoste de Dumnezeu.
Sfatul meu este, viitoare miresici ca si mine, este sa alegeti biserica cu sufletul.

Bravo!=D> Si eu o sa fac la fel!

dienuta06
02.12.2009, 20:57:58
Noua ne-a sugerat tatal sotului sa mergem sa asistam la slujba si daca ne place, sa stam de vorba cu preotul. Am avut un sentiment deosebit, de prima data cand am intrat acolo, si ne-am hotarat ( a ramas biserica de suflet- acolo am facut si botezul, impartasim copilul, etc).
De-abia dupa aceea am inceput sa cautam restaurant in zona ( si am fost norocosi, pentru ca biserica si restaurantul sunt la 200m :))

tsukinoakari
02.12.2009, 21:31:25
Noi am dori sa facem cununia religioasa pe plaja. Mi se pare ca sunt mai aproape de Dumnezeu la malul marii decat intre acei pereti de "piatra"(ce-i drept, fumos pictati si aranjati). Biserica e reprezentata de oameni nu de cladiri si cred ca o slujba se poate tine oriunde. Acum depinde si ce preot vom gasi.

Pep3roNel
02.12.2009, 21:49:56
Buna,

Biserica in care vom face noi nunta este una simpla si alba cu o mare gradina, este biserica in care eu practic am crescut. Slujba va fi oficiata atat de parohul bisericii cat si de un preot ortodox, eu sunt catolica iar viitorul sot este ortodox, si avand in vedere ca nici unul din noi nu vrea sa renunte la religia lui am ales sa facem o cununie mixta (pentru amandoi cununia religioasa este partea cea mai importanta din toata nunta). Corul nu va fi unul impozant, cu profesionisti ci va fi alcatuit din copii si adolescenti care vor canta la chitara, bongos si orga, vom avea si un moment mai "select" in care se va canta la vioara Ave Maria (Bach) si Canon (Pachelbel). Ne bucuram nespus ca toate cuvintele pe care le-am rostit pana acum in aceasta biserica (fie ele de bucurie, tristete sau simple rugaciuni) se vor contopi in curand cu DA-ul nostru plin de iubire. :D

Va pooop dulce si va urez si voua sa gasiti locul perfect pentru nunta la care visati!

Pep3roNel
02.12.2009, 21:53:40
Biserica e reprezentata de oameni nu de cladiri si cred ca o slujba se poate tine oriunde. .

Sunt de acord cu tine! Dar daca vrei sa faci cununia pe plaja va trebui sa ai grija cum faci cu sonorizarea, ar fi pacat sa nu se auda bine...

Tarya
08.12.2009, 14:54:11
creiterii....frumusete, simplitate, imprejurimi(locuri de parcare, priveliste):D