PDA

Versiunea completa : Operatie la ochi

mihu
22.02.2007, 15:31:52
Ce parere aveti? Eu am cam 2(catre 3)la ochil stang si 1(catre2)la ochiul drept...cu plus...O colega merge sa isi faca luna viitoare operatie cu laser in Budapesta...M-am gandit sa merg si eu...(Clar ca inainte voi consulta un medic)...Voi ce parere aveti?Mie nu imi place sa port ochelari...ma simt tare ciudat cu ei...si as vrea daca se poate sa se faca ceva...si sa vad bine(cum oricum n-am vazut niciodata)...Cand eram mica credeam ca e normal sa nu vezi bine cu un ochi...Dupa o vreme mi-am dat seama ca nu e normal...si trebuia sa port ochelari:-< ...Nu imi plac deloc deloc...:-< ...Si nu e vb de rame...a vb de ochelari in general

ALEX21A
22.02.2007, 15:49:01
Ce parere aveti? Eu am cam 2(catre 3)la ochil stang si 1(catre2)la ochiul drept...cu plus...O colega merge sa isi faca luna viitoare operatie cu laser in Budapesta...M-am gandit sa merg si eu...(Clar ca inainte voi consulta un medic)...Voi ce parere aveti?Mie nu imi place sa port ochelari...ma simt tare ciudat cu ei...si as vrea daca se poate sa se faca ceva...si sa vad bine(cum oricum n-am vazut niciodata)...Cand eram mica credeam ca e normal sa nu vezi bine cu un ochi...Dupa o vreme mi-am dat seama ca nu e normal...si trebuia sa port ochelari:-< ...Nu imi plac deloc deloc...:-< ...Si nu e vb de rame...a vb de ochelari in general

ma,iuby a avut pb ff mari cu ochii........si el s a operat ,dar acu f multi ani...........acu 15 ani a avut ultima interv........in total au fost 4..........

in ultima faza iuby aj sa aiba 5 si 7 cu plus.........a avnsat ff mult........de la 2 si 3 a inceput sa fie destul de rau.......el n a facut o pt estetic,sa scape de ochelari,dar nu se mai putea........si numai poarta ochelari de atunci...............eu zic sa te operezi,dar nush sa ti dau un sfat unde,ce metoda.........

valen
22.02.2007, 22:55:49
mereu m-am intrebat de ce medicii oftalmologi mai poarta ochelari daca sunt asa ok operatiile cu laser? nu sunt nici pro si nici contra pur si simplu neinformata

miti
23.02.2007, 11:13:30

Eu de cateva luni cand mi-am facut ochelari am intrebat si tinand cont de faptul ca am astigmatism oftamologul mi-a spus ca nu are rost ca ma operez ca tot o sa trebuiasca sa port ochelari in contuinuare doar o sa se amelireze putin......
Se pare ca depinde de ce pb ai....

mihu
23.02.2007, 11:15:50
Momentan nici eu nu stiu tare multe, oricum nu vreau s-o fac numai sa fie facuta...colega mea merge in 7 februarie, a zis ca operatia se face f.repede in cateva min...O sa astept sa vad ce zice si ea....cum se simte...(oricum ea e mai grav ca si mine...)eu mai vad cate una alta...dar ea nu prea...:-B

veronica
23.02.2007, 19:12:21
mereu m-am intrebat de ce medicii oftalmologi mai poarta ochelari daca sunt asa ok operatiile cu laser? nu sunt nici pro si nici contra pur si simplu neinformata

buna valen
imi permit sa ma bag si eu in seama, sunt noua printre voi, cunosc de mult siteul da nam indraznit sa ma bag in seama:) si ma intreb de ce nam facuto mai repede, ca tare interesant e aici la voi, multe mai afli

sa revin la ce vroiam sa zic apropo de operatie la ochii,
eu am fost operata de doua ori, odata cand aveam 1 an, fara laser:D si odat aku vreo 4 sau 5 ani cu laser, si ce sa zic, a fost oki, fusesem operata de doua lucruri odata de strabism si hipermetropie, strabismul la corectat destul de bine, dar hipermetropia in nici un caz, cica trebuia sa ma mai opereze odata dar o matusa nu ma lasat, ca anestezia face tare rau
in final toti doctori la care am fost miau zis ca nu mai au ce sami faca, si ca sa mai incerc ceva in afara de doctori din ro, care tot imi ziceaus a ma mai operez odata, am fost si in strainatate adica la bruxelles si miau zis ca nu se mai poate face nik, cu nici un fel de operatie, doar sa port ochelarii, asa doar cand obosesc prea tare, da mare lucru nu ma ajuta,

un lucru bun la operatie e ca si pe fata ma taiat tot cu laser, si dupa trei zile nu mai aveam nimik, si nici in ziua de azi nu maia m nici o cicatrice, in schimb operatia de cand aveam an se vede si
akum, asa putin

akuma depinde de problema ta, dar incearca mai multi oftalmologi, si daca ai posibilitatea dute in strainatate sa faci macar asa un control sa vezi ce zic,

si parerea mea e ca uni oftalmologi poarta ochelarii in functie de ce probleme au la ochii, ca si la mine sunt "handicapuri" la ochi, daca pot sa zic asa, care nu se pot corecta cu laser

totul e sa incerci

hai ca am vb destul, sper ca nu team plictisit

mihu
23.02.2007, 20:02:24
buna valen
imi permit sa ma bag si eu in seama, sunt noua printre voi, cunosc de mult siteul da nam indraznit sa ma bag in seama:) si ma intreb de ce nam facuto mai repede, ca tare interesant e aici la voi, multe mai afli

sa revin la ce vroiam sa zic apropo de operatie la ochii,
eu am fost operata de doua ori, odata cand aveam 1 an, fara laser:D si odat aku vreo 4 sau 5 ani cu laser, si ce sa zic, a fost oki, fusesem operata de doua lucruri odata de strabism si hipermetropie, strabismul la corectat destul de bine, dar hipermetropia in nici un caz, cica trebuia sa ma mai opereze odata dar o matusa nu ma lasat, ca anestezia face tare rau
in final toti doctori la care am fost miau zis ca nu mai au ce sami faca, si ca sa mai incerc ceva in afara de doctori din ro, care tot imi ziceaus a ma mai operez odata, am fost si in strainatate adica la bruxelles si miau zis ca nu se mai poate face nik, cu nici un fel de operatie, doar sa port ochelarii, asa doar cand obosesc prea tare, da mare lucru nu ma ajuta,

un lucru bun la operatie e ca si pe fata ma taiat tot cu laser, si dupa trei zile nu mai aveam nimik, si nici in ziua de azi nu maia m nici o cicatrice, in schimb operatia de cand aveam an se vede si
akum, asa putin

akuma depinde de problema ta, dar incearca mai multi oftalmologi, si daca ai posibilitatea dute in strainatate sa faci macar asa un control sa vezi ce zic,

si parerea mea e ca uni oftalmologi poarta ochelarii in functie de ce probleme au la ochii, ca si la mine sunt "handicapuri" la ochi, daca pot sa zic asa, care nu se pot corecta cu laser

totul e sa incerci

hai ca am vb destul, sper ca nu team plictisit
Asta intentionez si eu sa fac..sa vizitez un medic...momentan stiu ca nu vad bine....si am dioptriile cu plus...mi-as dori muult sa vad bine si sa nu fie nevoie de ochelari...
Chiar imi amintesc ca atunci cand eram mai mica credeam ca toate lumea nu vede cu ochiul stang/:) ...mi se parea normal...cand si-a dat seama mama mea de problema mea, m-a dus la medic...aveam 7 ani atunci...
poate e din nastere(mai ales ca eu nu imi amintesc sa fi vazut vreodata bine cu ochiul stang(sa vad clar ca si cu cel drept):-SS

veronica
23.02.2007, 20:21:34
Asta intentionez si eu sa fac..sa vizitez un medic...momentan stiu ca nu vad bine....si am dioptriile cu plus...mi-as dori muult sa vad bine si sa nu fie nevoie de ochelari...
Chiar imi amintesc ca atunci cand eram mai mica credeam ca toate lumea nu vede cu ochiul stang/:) ...mi se parea normal...cand si-a dat seama mama mea de problema mea, m-a dus la medic...aveam 7 ani atunci...
poate e din nastere(mai ales ca eu nu imi amintesc sa fi vazut vreodata bine cu ochiul stang(sa vad clar ca si cu cel drept):-SS

la mine e invers, eu nu vad cu cel drept, de fapt vad dar asa foarte rau, da sincer nici nu mai simt, doar cateodata cand is obosita
da in rest is obisnuita si in plus nu se vede

eu am "handicapul" din nastere, da cica sar fi putut rezolva daca actionam mai devreme, adica parintii daca ma duceau la doctor la timp, intre 5.10 ani,cu o operatie si mai stiu eu ce

si sincer eu consider ca ochelari is foarte estetici, chiar se poarta foarte mult, pari asa mai intelectuala;;)

da fiiecare cu ce ii place, oricum bafta, si sper sa se rezolve probeleme tale cat de curand, si daca faci vreo operatie sper sa iti reuseasca, bafta si mult curaj

radanannemary
01.03.2007, 13:39:02
Ma bag si eu in discutie, poate va ajuta cu ceva informatiile pe care le detin. Am lucrat 2 ani la o clinica privata de oftalmologie la care se practicau si aceste operatii cu laser despre care voi discutati. Laserul folosit se numeste Excimer. Acesta actioneaza pe cornee, subtiind-o, reducandu-se astfel numarul de dioptrii. Anestezia este locala, cu picaturi. In timpul operatiei se simte o usturime destul de puternica, care se intinde pe o perioada de cateva zile de la operatie. Totul dureaza in jur de 20-30 de minute dupa care pacientul pleaca acasa si revine a doua zi la control. Aspectul pe care vreau sa il evidentiez este mai putin incurajator. Operatia se suporta destul de greoi, este dureroasa, iar recuperarea se face treptat in cateva luni de zile, timp in care se folosesc picaturi. Partea cea mai nasoala a acestei probleme este faptul ca la o anumita perioada dupa operatie, dioptriile se pot mari din nou /:) lucru deloc placut dupa ce ai suferit o interventie dureroasa si ai scos din portofel o suma frumusica. Doctorii, la consultatie se feresc sa prezinte si acest aspect, nu este corect dar asa se intampla. Sfatul meu este sa va interesati foarte bine in legatura cu modul in care va evolua ochiul dupa operatie, asupra riscurilor (pentru ca am vazut f. multe interventii nereusite care in loc sa ajute vederea, au dus la complicatii de neimaginat) Chiar ieri am vorbit cu un prieten care a fost operat in urma cu un an si imi povestea ca deja simte nevoia ochelarilor in unele momente. Am uitat sa precizez ca tipul de laser folosit, difera, de la o clinica la alta, existand mai multe tipuri de laser folosite in acest gen de interventii. Sper sa va fi ajutat sa luati decizia cea mai buna pentru sanatatea vostra! Pup>:D<

radanannemary
01.03.2007, 13:39:55
Am o curiozitate: prietena ta care face operatia la Budapesta, a facut consultatia aici sau acolo? E foarte important ca medicul care urmeaza sa efectueze operatia, sa faca in prealabil si o consultatie, sa te sfatuiasca, sa-ti prezinte riscurile si beneficiile. Numai bine va doresc!

mihu
01.03.2007, 14:36:05
Am o curiozitate: prietena ta care face operatia la Budapesta, a facut consultatia aici sau acolo? E foarte important ca medicul care urmeaza sa efectueze operatia, sa faca in prealabil si o consultatie, sa te sfatuiasca, sa-ti prezinte riscurile si beneficiile. Numai bine va doresc!
Pai chiar cand a luat decizia sa se opereze, nu consultase nici un doctor...dupa aia a consultat unul din Romania, si i s-a zis ca are dioptrii ciudate...adica si cu minus si cu plus(pana acum nu am mai auzit de asa ceva)-poate nici ea nu mi-a explicate prea bine...Urmeaza cand ajunge in Budapesta sa i se faca si acolo un control...
SA stii ca m-ai pus serios pe ganduri...Astept sa vad cum va reactiona ea dupa operatie(saptamana viitoare merge)si o sa iti spun si tie...
Urmeaza sa fac si eu un control sa vad totusi daca chiar nu pot sa port macar lentile de contact(la ultima consultatie, mi-a zis ca am nu stiu ce unghiuri mai ciudate si nu imi pot face lentile)...Multumesc mult de sfaturi>:D<

veronica
02.03.2007, 19:48:08
Ma bag si eu in discutie, poate va ajuta cu ceva informatiile pe care le detin. Am lucrat 2 ani la o clinica privata de oftalmologie la care se practicau si aceste operatii cu laser despre care voi discutati. Laserul folosit se numeste Excimer. Acesta actioneaza pe cornee, subtiind-o, reducandu-se astfel numarul de dioptrii. Anestezia este locala, cu picaturi. In timpul operatiei se simte o usturime destul de puternica, care se intinde pe o perioada de cateva zile de la operatie. Totul dureaza in jur de 20-30 de minute dupa care pacientul pleaca acasa si revine a doua zi la control. Aspectul pe care vreau sa il evidentiez este mai putin incurajator. Operatia se suporta destul de greoi, este dureroasa, iar recuperarea se face treptat in cateva luni de zile, timp in care se folosesc picaturi. Partea cea mai nasoala a acestei probleme este faptul ca la o anumita perioada dupa operatie, dioptriile se pot mari din nou /:) lucru deloc placut dupa ce ai suferit o interventie dureroasa si ai scos din portofel o suma frumusica. Doctorii, la consultatie se feresc sa prezinte si acest aspect, nu este corect dar asa se intampla. Sfatul meu este sa va interesati foarte bine in legatura cu modul in care va evolua ochiul dupa operatie, asupra riscurilor (pentru ca am vazut f. multe interventii nereusite care in loc sa ajute vederea, au dus la complicatii de neimaginat) Chiar ieri am vorbit cu un prieten care a fost operat in urma cu un an si imi povestea ca deja simte nevoia ochelarilor in unele momente. Am uitat sa precizez ca tipul de laser folosit, difera, de la o clinica la alta, existand mai multe tipuri de laser folosite in acest gen de interventii. Sper sa va fi ajutat sa luati decizia cea mai buna pentru sanatatea vostra! Pup>:D<

buna

uite eu am fost operata la ochi, cel drept, si din ce spui tu, e aproape tot adevarat, adica??:-\ mie mi sa facut anestezie totala,deci nu am simtit nimik in timpul operatiei, e adevarat ca dupa ce te trezesti ai o stare de voma, cam timp de vreo 2 ore dai tot afara, si cam greu te misti in ziua respectiva, e amortit tot corpul

pe mine nu ma durut chiar asa tare cum zici, dupa 3 zile mai ca nu am simtit mai nimk, doar ca nu trebuia sa fac efort, si taietura cu laser de pe fata sa cicatrizat foarte repede,

aku am 5 ani de la opertaie , e drept ca nu a putut vindeca totul, numa stabismul, si putin hipermetropia, ca cica cea din urma trebuia operata pana in 10 ani,

si in fine, cam asta a fost, depinde si de doctori, daca dai peste unul bun ai noroc daca nu e si mai rau#:-S

mihu
02.03.2007, 19:57:32
buna

uite eu am fost operata la ochi, cel drept, si din ce spui tu, e aproape tot adevarat, adica??:-\ mie mi sa facut anestezie totala,deci nu am simtit nimik in timpul operatiei, e adevarat ca dupa ce te trezesti ai o stare de voma, cam timp de vreo 2 ore dai tot afara, si cam greu te misti in ziua respectiva, e amortit tot corpul

pe mine nu ma durut chiar asa tare cum zici, dupa 3 zile mai ca nu am simtit mai nimk, doar ca nu trebuia sa fac efort, si taietura cu laser de pe fata sa cicatrizat foarte repede,

aku am 5 ani de la opertaie , e drept ca nu a putut vindeca totul, numa stabismul, si putin hipermetropia, ca cica cea din urma trebuia operata pana in 10 ani,

si in fine, cam asta a fost, depinde si de doctori, daca dai peste unul bun ai noroc daca nu e si mai rau#:-S
Si tu unde ai facut operatia asta? In Romania sau in afara?:-\

veronica
04.03.2007, 21:08:15
Si tu unde ai facut operatia asta? In Romania sau in afara?:-\

am facut operatia in romania, mai exact la campina, langa ploiesti,
am avut parte de un doctor foarte bun, nu am ce sa ma plang
si nu a fost nici foarte scump, cel putin din cate imi amintesc eu

nu mai stiu cum ii zice, ca este ceva timp de atunci,

CamyB
04.03.2007, 21:33:04
Prietenul meu a vrut sa se opereze. Operatiile nu sunt intr-adevar foarte solicitante, insa ca la orice operatie EXISTA RISCURI. Pe care din pacate nu prea ti le spune nimeni. Noi am optat pentru lentile de contact pentru ca nu sufeream ochelarii. Eu una orice dioptrii as purta nu m-as opera decat daca e absolut necesar. .... E doar parerea mea, chiar nu vreau sa ma contrazic cu nimeni pe tema asta, ca nu ma pricep in domeniu....

ayana2010
04.03.2007, 23:00:32
a fct si bunicu' meu operatie la oki, aici in ro si acum e f multumit.. tot prin laser, a durat kteva min si nu a simtit dct o mik arsura, nedureroasa... nush dak aveti ac problema, nu ma pricep...dar ti-am spus.. t pup:*

veronica
05.03.2007, 09:42:23
Prietenul meu a vrut sa se opereze. Operatiile nu sunt intr-adevar foarte solicitante, insa ca la orice operatie EXISTA RISCURI. Pe care din pacate nu prea ti le spune nimeni. Noi am optat pentru lentile de contact pentru ca nu sufeream ochelarii. Eu una orice dioptrii as purta nu m-as opera decat daca e absolut necesar. .... E doar parerea mea, chiar nu vreau sa ma contrazic cu nimeni pe tema asta, ca nu ma pricep in domeniu....

bine nici eu nu vreau sa ma contrazic, eu am zis doar cum a fost la mine ;;)

bineinteles ca sunt riscuri foart mari, da eu trebuia sa ma operez, era chiar necesar
si trebuia sa ma operez si a 2 oara, da nu ma lasat o matusa de a mea, pt ca anestezia totala nu face bine la organism, si cum eram in crestere,
da mai bine ca nu am facuto, ca si asa nu mai schimba nik

ayana2010
05.03.2007, 10:33:35
a fct si bunicu' meu operatie la oki, aici in ro si acum e f multumit.. tot prin laser, a durat kteva min si nu a simtit dct o mik arsura, nedureroasa... nush dak aveti ac problema, nu ma pricep...dar ti-am spus.. t pup:*

uitasem sa zic, d atunci nu mai poarta okelari, desi are 80 d ani.. tot c a fct dupa a fost sa-si dea cu niste pikturi..
si yo sunt suparata din privinta asta pt k si yo port okelari, d fapt nu prea ii port pt k mi-a zis oftalmologul k nu e nevoie p strada dct dak vreau yo, in rest la laptop si la tv...dar yo incep sa nu mai vad din c in c mai rau.. acum ii iau din knd in knd si p strada si la fac...

dianablue
05.03.2007, 10:39:14

Si eu am -2 si nici mie nu imi place sa port ochelari, inainte nu prea purtam acuma am devenit dependenta de lentile.
Din cate am inteles eu operatiile sunt ok, dar stiu k medici buni sunt in Romania! O cunostinta a venit din Canada special in Romania ca sa faca operatia si e super multumita, nu mai are nici o problema. Incearca sa "testezi terenul" si la noi inainte :)

mihu
05.03.2007, 10:54:45
Si eu am -2 si nici mie nu imi place sa port ochelari, inainte nu prea purtam acuma am devenit dependenta de lentile.
Din cate am inteles eu operatiile sunt ok, dar stiu k medici buni sunt in Romania! O cunostinta a venit din Canada special in Romania ca sa faca operatia si e super multumita, nu mai are nici o problema. Incearca sa "testezi terenul" si la noi inainte :)
Oricum inca nu am luat decizia asta...Poate ar fi de preferat sa port lentile inainte...dar inca nu stiu exct...o sa ma interesez mai mult in momentul in care o sa ma decid...Ca doar pt asta sunt forumurile....te ajuta din experienta altora;-)

dianablue
05.03.2007, 12:56:57
Oricum inca nu am luat decizia asta...Poate ar fi de preferat sa port lentile inainte...dar inca nu stiu exct...o sa ma interesez mai mult in momentul in care o sa ma decid...Ca doar pt asta sunt forumurile....te ajuta din experienta altora;-)

sa stii ca asa e :)
Si eu te sfatuiesc sa incerci lentilele e asa o mare diferenta intre ele si ochelari...

radanannemary
05.03.2007, 13:16:23
Eu am lucrat la o clinica a unui medic cu renume in Romania, foarte bine dotata, iar ceea ce am spus, sunt probleme care pot aparea, sau nu. Fiecare pacient reactioneaza in mod diferit. Referitor la anestezia totala, probabil ca este vorba despre interventii diferite. Din cate stiu eu, aceste operatii sunt indicate doar dupa varsta de 20 de ani, varsta la care incep sa se stabilizeze dioptriile. Ideea e ca, si il citez pe domnul doctor: "ochiul, odata operat, nu mai e un ochi perfect normal, pot aparea tot felul de complicatii, iar un ochi asupra caruia se intervine si a doua oara, deja ridica semne mari de intrebare". Si eu am dioptrie la ochiul stang, dar nu as recurge nicicum la o astfel de operatie, dar asta este o alegere personala. Vreau sa mai precizez ceva, o diferenta dintre un ochi tanar si un ochi matur. Dioptria ochiului tanar este in continua modificare, chiar si dupa operatie, lucru care poate duce la reapatritia dioptriei initiale. Aceasta dioptrie se poate modifica pana ce ochiul ajunge la maturitate. Ochiul batran insa, nu va mai suferi modificari atat de pronuntate ca cel tanar, motiv pentru care, odata dioptria indepartata sau diminuata, exista sanse mici ca ea sa reapara. Nu vreau sa intru in detalii medicale pentru ca nu vreau sa dau vreo informatie gresita. De asemenea nu vreau sa descurajez sau sa contrazic pe nimeni ci doar am simtit nevoia sa va ofer cateva informatii pe baza experientei acumulate. Sper sa va fii fost de ajutor! >:D<

mihu
05.03.2007, 14:19:43
Eu am lucrat la o clinica a unui medic cu renume in Romania, foarte bine dotata, iar ceea ce am spus, sunt probleme care pot aparea, sau nu. Fiecare pacient reactioneaza in mod diferit. Referitor la anestezia totala, probabil ca este vorba despre interventii diferite. Din cate stiu eu, aceste operatii sunt indicate doar dupa varsta de 20 de ani, varsta la care incep sa se stabilizeze dioptriile. Ideea e ca, si il citez pe domnul doctor: "ochiul, odata operat, nu mai e un ochi perfect normal, pot aparea tot felul de complicatii, iar un ochi asupra caruia se intervine si a doua oara, deja ridica semne mari de intrebare". Si eu am dioptrie la ochiul stang, dar nu as recurge nicicum la o astfel de operatie, dar asta este o alegere personala. Vreau sa mai precizez ceva, o diferenta dintre un ochi tanar si un ochi matur. Dioptria ochiului tanar este in continua modificare, chiar si dupa operatie, lucru care poate duce la reapatritia dioptriei initiale. Aceasta dioptrie se poate modifica pana ce ochiul ajunge la maturitate. Ochiul batran insa, nu va mai suferi modificari atat de pronuntate ca cel tanar, motiv pentru care, odata dioptria indepartata sau diminuata, exista sanse mici ca ea sa reapara. Nu vreau sa intru in detalii medicale pentru ca nu vreau sa dau vreo informatie gresita. De asemenea nu vreau sa descurajez sau sa contrazic pe nimeni ci doar am simtit nevoia sa va ofer cateva informatii pe baza experientei acumulate. Sper sa va fii fost de ajutor! >:D<
Multumim mult...ma bucur ca primesc sfaturi si pro si contra...mai ales ca fiecare isi spune parerea si pana la decizia finala...voi asculta inca muuuuuuuuuulte sfaturi...:*

radanannemary
06.03.2007, 10:54:05
Multa sanatate tuturor! :*

mihu
09.03.2007, 16:43:59
Am primele informatii despre colega mea operata:
Inca n-am vb cu ea numai cu prietenul ei..
Operatia a durat 10 min...Dar dupa...o doare f tare(ca si cum i-ar razui cineva ochii)...nu suporta lumina, nu se poate odihni noaptea...
Revin cu detalii dupa ce o sa vina la serviciu(poate luni)...

radanannemary
12.03.2007, 09:36:44
Usturimea este normala, pentru ca laserul actioneaza prin ardere, si persista cateva zile. La fel sensibilitatea la lumina, va trebui sa poarte ochelari de soare cateva saptamani, daca nu chiar luni de zile si sa foloseasca tot timpul picaturile prescrise de medic. Ii doresc multa sanatate prietenei iar tie iti doresc mult succes in alegerea pe care o vei face. :*

mihu
12.03.2007, 15:28:28
Usturimea este normala, pentru ca laserul actioneaza prin ardere, si persista cateva zile. La fel sensibilitatea la lumina, va trebui sa poarte ochelari de soare cateva saptamani, daca nu chiar luni de zile si sa foloseasca tot timpul picaturile prescrise de medic. Ii doresc multa sanatate prietenei iar tie iti doresc mult succes in alegerea pe care o vei face. :*
Azi am vb cu ea...A zis ca a fost durerea cea mai mare care a suporat-o in viata pana acum...N-a dormit toata noaptea...si a luat medicamente impotriva durerii din ora in ora...A venit la serviciu cu ochelarii de soare...Isi pune picaturi...Vede in ceata inca...Ea e destul de pesimista momentan...Eu am zis ca ar fi foarte bine daca dupa ce se va recupera, va putea sa vada mai bine...

veronica
13.03.2007, 09:24:21
Azi am vb cu ea...A zis ca a fost durerea cea mai mare care a suporat-o in viata pana acum...N-a dormit toata noaptea...si a luat medicamente impotriva durerii din ora in ora...A venit la serviciu cu ochelarii de soare...Isi pune picaturi...Vede in ceata inca...Ea e destul de pesimista momentan...Eu am zis ca ar fi foarte bine daca dupa ce se va recupera, va putea sa vada mai bine...

buna draga

ma mira faptul ca are dureri asa mari,
nu zic ca si eu am avut, cel putin o sapt am stat in pat, dar fara sa am dureri insuportabile, la mine a durat operatie juma de ora, si totusi a fost oki

oricum sper sa se faca bine cat mai repede,
:-\ da cred ca sia reluat munca cam repede,

mihu
13.03.2007, 09:33:41
buna draga

ma mira faptul ca are dureri asa mari,
nu zic ca si eu am avut, cel putin o sapt am stat in pat, dar fara sa am dureri insuportabile, la mine a durat operatie juma de ora, si totusi a fost oki

oricum sper sa se faca bine cat mai repede,
:-\ da cred ca sia reluat munca cam repede,
Acum durerile nu mai sunt asa de mari...2 zile au durat...Vede in ceata si nu se simte prea bine inca....La ea a durat operatia 10 minute...
Ei...la munca nu sta inca la calculator...si nu isi forteaza ochii...A fost alegerea ei(mi-a zis ca s-a uitat la tv-asta chiar ca nu e bine L-) )...O sa mai scriu pe aici cum evolueaza:-?

cinderella
29.04.2007, 16:51:29
Eu mi-am facut operatie cu laser (LASIK) la ambii ochi (aveam in jur de -4.5 la fiecare ochi)anul trecut in aprilie. Pot sa va spun ca a fost cea mai buna decizie pe care am luat-o in ceea ce priveste sanatatea mea!
Operatia am facut-o in Spania pentru ca aici locuiesc, operatia in sine daca a durat 10 minute si nu m-a durut deloc( imi facusera anestezie cu picaturi); nu m-a durut nici in timpul operatiei si nici dupa. Am fost constienta tot timpul operatiei pt ca trebuie sa te uiti la un punct fix ca ei sa poata taia cu laserul.Eu sunt foarte rea la dureri, deci v-as zice! Ce m-a durut a fost INAINTE de operatie, cand faceau pregatirile pt operatie, dar au durat cateva minute....deja simteam ca lesin, dar a trecut repede.

Am stat cu ochelari de soare cam o saptamana, ma deranja lumina si in casa si afara. In prima zi vedeam incetosat, dar totul era conturat!! A trebuit sa am grija cu spalatul, mai ales cu spalatul pe cap. Si mi se uscau ochii foarte usor- dar aveam picaturi.Am avut si picaturi cu antibiotic ca sa previn infectiile. Dupa 2 zile as fi putut relua lucrul, dar imi luasem deja liber o saptamana.
Clinica unde am facut operatia se pare ca e f tare- mie mi-au explicat ca nu are cum sa revina dioptriile odata taiat acolo la cornee. Singurul risc era ca in loc sa ajung la dioptrii 0, sa mai ramana ceva gen 0.5 sau 0.75 si atunci trebuia intervenit din nou- nu a fost cazul si ziceau ca riscul e minim. Si ce mi-a placut cel mai mult a fost ca mi-au explicat tot ce urma sa imi faca, eram informata pana la ultimul detaliu.
Oricum, am colegi care si-au facut si ei operatii cu laser mai demult si sunt foarte multumiti.

Nu stiu insa in Romania ce aparatura au- trebuie sa va informati foarte bine, pentru ca pentru operatii de genul asta e nevoie de aparatura de ultima generatie.

Sper sa va fie de folos experienta mea! Va doresc sa va vedeti si voi visul de a avea vedere 20/20!! E minunat sa te dai jos din pat si sa NU CAUTI ochelarii, sa mergi la mare si sa nu te pierzi in drumul din mare spre cearcaf, si mai ales daca ai o meserie unde iti suprasoliciti ochii sa vezi tot timpul cum trebuie...e drept, imi mai obosesc si mie ochii, mi se mai usuca, sunt sensibili, dar e altfel!!VAD TOT, conturat, de departe, de aproape..asa cum ar trebui sa vedem cu totii!!

mihu
29.04.2007, 16:59:12
Ei bine...colega mea s-a operat...dupa primele zile a zis ca ii pare rau ca a luat decizia asta...au durut-o cam tare ochii...a purtat o vreme ochelari de soare...si nu s-a machiat...Acum ca au trecut cateva saptamani bune, vederea i s-a imbunatatit foarte bine...si e foarte multumita...az zis ca daca ar mai trebui sa mearga inca o data, ar mergem...chiar daca a durut-o...Mie imi pare rau ca eu nu pot sa fac operatia asta...eu am altceva la ochi... :-<

lina
11.07.2007, 19:14:02

Am citit post-ul meu si m-am revazut cu ochii mintii pe mine acum cativa ani buni. Nici eu nu vad bine cu un ochi, mi se parea absolut normal, insa cand am crescut si am realizat ce inseamna asta, stateam si ma minunam "iti dai seama ce bine vede un om normal?!?"
Eu m-as opera dar am deja o operatie la ochi la activ si mi-e cam frica...de prima am trecut cu bine dar deja sa se intample cine stie ce Doamne-fereste, parca mai bine stau asa.
Dar stiu ca in timp, chestia asta se agraveaza si ma sperie si mai rau...sper sa ma hotarasc odata si odata si sa imi inving frica.

mihu
11.07.2007, 19:39:46
Am citit post-ul meu si m-am revazut cu ochii mintii pe mine acum cativa ani buni. Nici eu nu vad bine cu un ochi, mi se parea absolut normal, insa cand am crescut si am realizat ce inseamna asta, stateam si ma minunam "iti dai seama ce bine vede un om normal?!?"
Eu m-as opera dar am deja o operatie la ochi la activ si mi-e cam frica...de prima am trecut cu bine dar deja sa se intample cine stie ce Doamne-fereste, parca mai bine stau asa.
Dar stiu ca in timp, chestia asta se agraveaza si ma sperie si mai rau...sper sa ma hotarasc odata si odata si sa imi inving frica.
:-? Si eu ma tot intreb oare cum vede un om normal....faza la mine e ca atunci cand imi obosesc tare ochii, imi apar firicele rosii...
LA mine din pacate nu se poate operatie...am fost la 2 doctori....8-|

cinderella
11.07.2007, 19:41:40
Inainte de operatie trebuie vorbit cu un medic- recomand sa vorbiti direct cu medicul la care ati vrea sa va faceti operatia.
Si dupa ce va explica despre ce e vorba, trebuie facute niste teste; pentru ca nu se poate face operatie pe orice ochi...
Succes!!!

RLK
12.07.2007, 11:00:03
Eu am vorbit cu cativa medici despre aceasta operatie, inca de acum doi ani si concluziile sunt acestea:
- nu este recomandat sa faci aceasta operatie inainte de a te hotara ca nu mai vrei sa ai copii. (eu vroiam, acum sunt insarcinata, asa ca probabil la sfarsitul anului viitor ma voi ocupa de asta)
- nu e bine sa faci operatia nici vara, nici iarna
- trebuie sa ai dioptrie minim 3 cu plus sau cu minus, ca sa nu existe riscul de a nu gresi in timpul operatiei
- o saptamana nu te poti uita la televizor, ochii te dor, lacrimeaza
- o luna- o luna si jumatate nu te machizi
- 2 luni nu iesi din casa fara ochelari de soare
- abia dupa 2 saptamani incepe sa ti se refaca vederea

Sper ca v-am fost cat de cat de ajutor.

cinderella
12.07.2007, 11:09:58
Eu am vorbit cu cativa medici despre aceasta operatie, inca de acum doi ani si concluziile sunt acestea:
- nu este recomandat sa faci aceasta operatie inainte de a te hotara ca nu mai vrei sa ai copii. (eu vroiam, acum sunt insarcinata, asa ca probabil la sfarsitul anului viitor ma voi ocupa de asta)
- nu e bine sa faci operatia nici vara, nici iarna
- trebuie sa ai dioptrie minim 3 cu plus sau cu minus, ca sa nu existe riscul de a nu gresi in timpul operatiei
- o saptamana nu te poti uita la televizor, ochii te dor, lacrimeaza
- o luna- o luna si jumatate nu te machizi
- 2 luni nu iesi din casa fara ochelari de soare
- abia dupa 2 saptamani incepe sa ti se refaca vederea

Sper ca v-am fost cat de cat de ajutor.

Eu am facut operatie la ochi in aprilie anul trecut. Asa ca iti pot spune din proprie experienta ca aproape tot ce ti-a zis medicul este adevarat mai putin primul punct.
Si eu citisem pe undeva ca daca faci operatie laser la ochi nu mai poti naste normal sau nu mai stiu daca normal sau cu cezariana, dar una din variante...am intrebat medicul si a busit-o rasul...mi-a zis sa nu mai dau crezare la tot ce citesc pe net, ca nu are nici o legatura cu nasterea!

Cat despre refacerea vederii, pot sa iti spun ca din momentul in care am iesit din operatie vedeam totul clar conturat, dar intr-o ceata provocata de trauma prin care trecusera ochii. De a doua zi insa vedem foarte bine, intr-adevar purtam ochelari de soare si in casa pt ca ma deranja lumina, de machiat nu m-am machiat mult timp dupa, etc. Tv si computer degeaba vroiam ca ma deranjau...insa medicul mi-a zis ca pot sa ma duc la serviciu de a treia zi dupa operatie dar preferabil sa iau repaus o saptamana...
>:D<>:D<

lina
12.07.2007, 14:46:01
:-? Si eu ma tot intreb oare cum vede un om normal....faza la mine e ca atunci cand imi obosesc tare ochii, imi apar firicele rosii...

Nu te da batuta! Apeleaza la clinicile Oculus si Oftapro, sunt cele mai bune si sunt convinsa ca nu iti vor da un raspuns negativ. Am prietene care au facut acolo operatii grele, implanturi si nebunii d-astea. Ai grija insa, preturile sunt net mai piperate. Dar e vorba de ochii tai, sa nu te uiti la bani si invinge-ti frica. Capata incredere in tine si gandeste-te la cum va fi dupa!
Eu am facut la Oftapro in anul 2005 o operatie de strabism care m-a costat 400 de euro, fara consultatia anterioara.
Dar, dupa operatie, am scris in jurnal: "Pentru prima oara in viata mea, ochisorii mei se uita cu adevarat drept". Ma iau fiorii cand imi amintesc.
Sper sa te aud si pe tine spunand ceva de genul asta.
Bafta maxima si nu te lasa.
Cu drag iti recomand si doctori de acolo daca vrei.
Te pup!

anisoara
12.01.2008, 15:19:34
Fetelor a mai facut vreuna dintre voi operatie la ochii?:-s
Daca ati facut va rog spuneti-mi si mie mai multe detalii ^:)^ ^:)^ ^:)^

cinderella
12.01.2008, 15:27:28
Fetelor a mai facut vreuna dintre voi operatie la ochii?:-s
Daca ati facut va rog spuneti-mi si mie mai multe detalii ^:)^ ^:)^ ^:)^

Eu am tot scris la subiectul asta; citeste de la pagina 3, ca am descris "experienta" mea.
Recomand tuturor operatia la ochi! Este o schimbare radicala de viata, te simti altfel...>:D<

annybunny
12.01.2008, 15:38:05
Eu am tot scris la subiectul asta; citeste de la pagina 3, ca am descris "experienta" mea.
Recomand tuturor operatia la ochi! Este o schimbare radicala de viata, te simti altfel...>:D<

Si eu asi vrea sa fac operatie, am tentatia sa zic asa, dar am dioptrie mica +2,5 si +2,25 si abea 20 de ani si trebuie sa mai astept, sotul meu e impotriva, si nu stiu daca sar renta pentru mine, ca daca raman cu 0.50 sau 0.75 dioptria? Ce am rezolvat? Ca trebuie sa port in continuare ochelarii sau lentile. Si oricum exista riscul sa faca vreo greseala si sa ramai fara vedere, asa mi-a zis si doctorul de aici, chiar daca sunt aparatele noi si sunt in Germania!

anisoara
12.01.2008, 16:01:04

Multumesc mult :*

anisoara
12.01.2008, 16:02:53
Si eu asi vrea sa fac operatie, am tentatia sa zic asa, dar am dioptrie mica +2,5 si +2,25 si abea 20 de ani si trebuie sa mai astept, sotul meu e impotriva, si nu stiu daca sar renta pentru mine, ca daca raman cu 0.50 sau 0.75 dioptria? Ce am rezolvat? Ca trebuie sa port in continuare ochelarii sau lentile. Si oricum exista riscul sa faca vreo greseala si sa ramai fara vedere, asa mi-a zis si doctorul de aici, chiar daca sunt aparatele noi si sunt in Germania!

Eu cred ca riscuri exista la orice operatie ,chiar si la o simpla apendicita acum fiecare cum decide :*

cinderella
12.01.2008, 16:14:27
Multumesc mult :*

Nu ai pentru ce. Daca ai ceva intrebari, poti sa imi spui. Eu pot sa iti povestesc din experienta mea; nu ca as fi medic sau ceva, doar ce am trait eu ca "pacient"...

anisoara
12.01.2008, 16:29:41
Nu ai pentru ce. Daca ai ceva intrebari, poti sa imi spui. Eu pot sa iti povestesc din experienta mea; nu ca as fi medic sau ceva, doar ce am trait eu ca "pacient"...

Hai sa detaliez putin situatia,operatia la ochi care ma intereseaza este pt. iubi al meu el are in jur de -2,5 la dreptu iar la stangu nu sunt chiar sigura dar cred ca in jur de -1.Acum un an cand am fost cu el la o clinica particulara in bucuresti doctora respectiva l-a sfatuit sa se opereze doar la ochiul la care are dioptria mai mare zicand ea ca este posibil ca stangul sa isi revina pt. ca nu mai este fortat .Tu te-ai operat la un singur ochi?
Imi cer scuze daca am scris ceva aiurea :D >:D<

cinderella
12.01.2008, 16:47:18
Hai sa detaliez putin situatia,operatia la ochi care ma intereseaza este pt. iubi al meu el are in jur de -2,5 la dreptu iar la stangu nu sunt chiar sigura dar cred ca in jur de -1.Acum un an cand am fost cu el la o clinica particulara in bucuresti doctora respectiva l-a sfatuit sa se opereze doar la ochiul la care are dioptria mai mare zicand ea ca este posibil ca stangul sa isi revina pt. ca nu mai este fortat .Tu te-ai operat la un singur ochi?
Imi cer scuze daca am scris ceva aiurea :D >:D<

Eu m-am operat la ambii ochi, insa aveam dioptrii mai mari- nu mai stiu exact, dar erau ceva de genul -4.75; sau -5 si ceva...
Din ce spui tu, am senzatia ca are cam mici dioptriile...
Oricum, poate e mai bine sa consulti si parerea altui doctor, ca sa te asiguri.

anisoara
12.01.2008, 16:58:09
Eu m-am operat la ambii ochi, insa aveam dioptrii mai mari- nu mai stiu exact, dar erau ceva de genul -4.75; sau -5 si ceva...
Din ce spui tu, am senzatia ca are cam mici dioptriile...
Oricum, poate e mai bine sa consulti si parerea altui doctor, ca sa te asiguri.

Asta sigur am sa o fac,niciodata nu ma bazez pe ce spune un medic pe deplin pana ce nu mai aud si a doua perere(am patit-o si sti cum e sufli si-n iaurt).Dioptriile nu le are mari dar lucreaza intr-un casino si acolo este mult fum (noi nu fumam si de aceea suporta mai greu fumul),nici lumina nu este chiar ff buna iar el sta mereu cu ochi ca un chinez sa vada :-B .
A,am uitat sa zic ca ochelari nu poarta ,nu ca nu i-ar trebui L-)
:*

mihu
12.01.2008, 20:05:54
Am facut si eu research si cred ca mi-am gasit un diagnostic.... ambliopie.... creierul meu l-a scos cumva din functie pe ochiul care nu vede(eu zic ca din nastere) si eu nu pot sa vad imaginea in 3d cum o vede toata lumea...ci o vad cica cu un singur ochi... :D sa nu va imaginati ca sunt ceva ciclop...ambii ochi arata perfect normal...eu nici macar nu stiu cum poate face creierul meu treaba asta...cert e ca foarte multa lume sufera de asa ceva mai ales in perioada copilariei....
Cand am fost eu la control mi-a zis ca nu exista operatie pt asa ceva...m-am uitat pe net...si cred ca exista....numai ca informatiile sunt tare incurcate si pe aici...Oricum daca as sti ca se poate face operatie...m-as duce cu mare drag....:-p

annybunny
12.01.2008, 22:01:21
Am facut si eu research si cred ca mi-am gasit un diagnostic.... ambliopie.... creierul meu l-a scos cumva din functie pe ochiul care nu vede(eu zic ca din nastere) si eu nu pot sa vad imaginea in 3d cum o vede toata lumea...ci o vad cica cu un singur ochi... :D sa nu va imaginati ca sunt ceva ciclop...ambii ochi arata perfect normal...eu nici macar nu stiu cum poate face creierul meu treaba asta...cert e ca foarte multa lume sufera de asa ceva mai ales in perioada copilariei....
Cand am fost eu la control mi-a zis ca nu exista operatie pt asa ceva...m-am uitat pe net...si cred ca exista....numai ca informatiile sunt tare incurcate si pe aici...Oricum daca as sti ca se poate face operatie...m-as duce cu mare drag....:-p

Si la mine este la fel, ptr permis de B a trebuit sa fac aici un test de ochii cum se face normal numai la permis de C (camion) si a vazut ca nu pot sa vad in 3d, dar nu e ceva grav, dar daca poti sa te operezi asta nu stiu

irina
13.01.2008, 00:07:54

Am citit ce ai zis tu si mai in urma, ca nu vezi cu un ochi... acum daca tot suntem la subiectul cu ochi :) si tot descoperim ca suntem f. diferiti (si eu am avut de mica probleme cu ochiul drept si nu intelegeam de ce toata lumea sta pe canapea sa se uite la tv si eu trebuie sa stau langa el :)) ), spune-mi si mie, cum adica nu vezi??? M-ai facut curioasa, cu descoperirea ta si informatiile nu ajuta, dar poate cuvintele tale m-ar ajuta :)
Eu stiu ca am astigmatism, dioptrii si cu minus si cu plus si nu am vazut niciodata bine cu ochiul drept (spre lamurire, pe panoul acela cu litere sau scaunele nu pot distinge decat primul rand de sus:-<), dar cum adica sa nu vezi 3D??? Ce chestie...:-?:)

mihu
13.01.2008, 09:30:51
Am citit ce ai zis tu si mai in urma, ca nu vezi cu un ochi... acum daca tot suntem la subiectul cu ochi :) si tot descoperim ca suntem f. diferiti (si eu am avut de mica probleme cu ochiul drept si nu intelegeam de ce toata lumea sta pe canapea sa se uite la tv si eu trebuie sa stau langa el :)) ), spune-mi si mie, cum adica nu vezi??? M-ai facut curioasa, cu descoperirea ta si informatiile nu ajuta, dar poate cuvintele tale m-ar ajuta :)
Eu stiu ca am astigmatism, dioptrii si cu minus si cu plus si nu am vazut niciodata bine cu ochiul drept (spre lamurire, pe panoul acela cu litere sau scaunele nu pot distinge decat primul rand de sus:-<), dar cum adica sa nu vezi 3D??? Ce chestie...:-?:)
Cand am fost la ultimul control la ochi pe biletul ala mi-a scris astigmatism si ambliopie...si am cautat pe net si cam asta am gasit si eu....
Faza cu 3D nici eu nu o inteleg(daca ar exista operatie sa imi corecteze ochii as putea sa spun dupa daca vad diferit fata de acum...momentan nu pot sa fac diferenta)...asta am citit pe internet....cand o sa ma duc la medic, cu siguranta o sa-l intreb.... Mie mi se pare ca vad bine...cand inchid ochiul stang, vad perfect cu dreptul(si la panoul cu litere vad si ultimul rand)dar daca acopar dreptul...se schimba situatia...la panou vad numai primele randuri.... am incercat sa-i explic sotului cum nu vad eu literele....e ca si cum literele alea ar fi facute din purici...si cand ma uit la ele....parca puricii aia nu mai stau in forma de litera...nu imi mai dau seama de forma lor...si daca sunt literele alea mici...parca e o dunga neagra tot randul :D la tv pot sa ma uit de pe pat...in schimb...daca ma uit la un film pe calculator, vad si cu o subtitrare normala...dar pana la finalul filmului m-ar durea ochii...asa ca pun subtitrarea un pic mai mare....
E tare greu sa explic cum vad....
8-|

RoxanaD
13.01.2008, 10:10:21
Cand am fost la ultimul control la ochi pe biletul ala mi-a scris astigmatism si ambliopie...si am cautat pe net si cam asta am gasit si eu....
Faza cu 3D nici eu nu o inteleg(daca ar exista operatie sa imi corecteze ochii as putea sa spun dupa daca vad diferit fata de acum...momentan nu pot sa fac diferenta)...asta am citit pe internet....cand o sa ma duc la medic, cu siguranta o sa-l intreb.... Mie mi se pare ca vad bine...cand inchid ochiul stang, vad perfect cu dreptul(si la panoul cu litere vad si ultimul rand)dar daca acopar dreptul...se schimba situatia...la panou vad numai primele randuri.... am incercat sa-i explic sotului cum nu vad eu literele....e ca si cum literele alea ar fi facute din purici...si cand ma uit la ele....parca puricii aia nu mai stau in forma de litera...nu imi mai dau seama de forma lor...si daca sunt literele alea mici...parca e o dunga neagra tot randul :D la tv pot sa ma uit de pe pat...in schimb...daca ma uit la un film pe calculator, vad si cu o subtitrare normala...dar pana la finalul filmului m-ar durea ochii...asa ca pun subtitrarea un pic mai mare....
E tare greu sa explic cum vad....
8-|
hmmm cam aceiasi problema o am si eu.cu ambi ochi vad bine.daca il inchid pe stangul cu dreptul vad bn dar daca il acopar pe dreptul vad asa ca in ceata si nu pot citi nici o litera nimic.am purtat ochelari in copilarie dar.......am sa ma duc la un control sa vad ce zice dc.

mihu
13.01.2008, 10:46:36
hmmm cam aceiasi problema o am si eu.cu ambi ochi vad bine.daca il inchid pe stangul cu dreptul vad bn dar daca il acopar pe dreptul vad asa ca in ceata si nu pot citi nici o litera nimic.am purtat ochelari in copilarie dar.......am sa ma duc la un control sa vad ce zice dc.
si eu am fost la diversi medici...si toti imi dadeau dioptrii mari :D si le ziceam ca nu vad bine nici cu alea.:-B ..si ca ametesc...dar au zis ca e normal L-) ....in fine..m-am mai uitat si azi pe net despre ambliopia asta....si cica e ireversibila... :-< dar eu tot sper la o operatie....poate ca totusi ar fi ok sa imi fac ochelari macar pt calculator :D ultima data am fost la o doctorita si ea mi-a zis si de ambliopie si mi-a dat dioptrii rezonabile(0.5 la dreptul si 0.5 la stangul dar cu ceva mentiuni-stiu ca trebuie sa fie rama intr-una pt ca lentila sa nu se miste...mi-au mai explicat ei pe acolo detaliile astea...)

RoxanaD
13.01.2008, 21:20:12
si eu am fost la diversi medici...si toti imi dadeau dioptrii mari :D si le ziceam ca nu vad bine nici cu alea.:-B ..si ca ametesc...dar au zis ca e normal L-) ....in fine..m-am mai uitat si azi pe net despre ambliopia asta....si cica e ireversibila... :-< dar eu tot sper la o operatie....poate ca totusi ar fi ok sa imi fac ochelari macar pt calculator :D ultima data am fost la o doctorita si ea mi-a zis si de ambliopie si mi-a dat dioptrii rezonabile(0.5 la dreptul si 0.5 la stangul dar cu ceva mentiuni-stiu ca trebuie sa fie rama intr-una pt ca lentila sa nu se miste...mi-au mai explicat ei pe acolo detaliile astea...)
offf.eu cred ca as putea trai in continuare cu ''problema'' asta ca nu ma deranjeaza.vad bine la calculator la televizor.la mine adevarata problema e ca nu vad bine la departare.sa fie oare din cauza ochiului stang?

iulya1505
01.02.2008, 00:16:48
buna am citit in mesajele de mai sus ca teai operat in spania si eu tot aici stau si vreau si eu sa ma operez de miopie cam mare e la mine -8 si -9am la ochii ai putea sa-mi dai si mie mai multe detalii despre clinica la care teai operat pe pm.mersi mult >:D<

kissa
12.02.2008, 15:28:37
buna am citit in mesajele de mai sus ca teai operat in spania si eu tot aici stau si vreau si eu sa ma operez de miopie cam mare e la mine -8 si -9am la ochii ai putea sa-mi dai si mie mai multe detalii despre clinica la care teai operat pe pm.mersi mult >:D<
Buna fetelor,si eu as fi interesata de experientele voastre....ceea ce am aflat eu de la doctor e ca cei care au miopia mai mare de -4,au sanse dupa operatia sa inceapa din nou sa creasca...:(acum mult depinde si da varsta,si de problema fiecaruia...eu demult ma gandesc la operatie,dar cei apropiati tot nu ma lasa....

bianca17
21.04.2009, 08:09:59
Am vazut zilele astea emisiunea "Frumusete pe muchie" (sau asa ceva) si o tipa care purta ochelari a fost operata cu laser si totul parea bine dupa operatie. N-am retinut pentru ce anume a fost operata. Ma puteti ajuta cu numele doctorului si al clinicii unde lucreaza? Multumesc.

evenstar
21.04.2009, 08:32:23
Am vazut zilele astea emisiunea "Frumusete pe muchie" (sau asa ceva) si o tipa care purta ochelari a fost operata cu laser si totul parea bine dupa operatie. N-am retinut pentru ce anume a fost operata. Ma puteti ajuta cu numele doctorului si al clinicii unde lucreaza? Multumesc.

Am vazut si eu emisiunea, a fost operata pentru miopie mare (-7 parca), medicul se numea Mircea Filip (din cate stiu lucreaza la Militar)

bianca17
21.04.2009, 08:53:25
Am vazut si eu emisiunea, a fost operata pentru miopie mare (-7 parca), medicul se numea Mircea Filip (din cate stiu lucreaza la Militar)

Merci frumos pentru raspuns. Am cautat pe net si acum lucreaza la o clinica particulara (nu dau nume pentru ca nu vreau sa fac reclama).

sttefi
02.11.2009, 15:51:38
Buna,

As dori sa aflu si eu mai multe detalii despre operatiile de strabism. Si-a mai facut cineva de aici?

Mersi,
Stefi

alipety
06.11.2009, 16:17:27
adresez si eu o intrebare miresicilor sau nu neaparat, celor care s-au operat cu laser la ochi, in special, de miopie.
cum stati cu vederea dupa atat timp de la operatie? sau daca nu aveti "mare vechime", stiti pe cineva cum se simte dupa operatie? dar sa fi trecut ceva vreme de cand s-a operat (2-5-10 ani)...cu cat mai mult timp, cu atat mai bine.
eu m-am operat in martie anul asta, pana acum nu am avut probleme, dar de cateva zile parca ma simt obosita si am ceva dureri de cap, ma gandesc sa nu fie de la ochi.

vedes
09.11.2009, 01:11:31
Dr mircea filip este f bun. sotul meu urmeza sa se opreze la el in curand de cataracta traumatica(schimbare cristalin). nu va recomand deloc spitalul de ochi din lahovari decat daca aveti undeva peste 70 de ani. mergeti la cel mai bun in domeniu!

Carmen_bm91
27.04.2010, 13:26:41

Buna te rog mult de tot dak poti spune-mi si mie mai exact unde anume sia facut prietena ta operatia si cam la ce costuri sa ridicat eu port ochelari de la 13/14 ani la inceput am avut -1.75 si -1.5 iar acum am aproape 19 ani si anul trecut aveam dioptriile cam -1.5 si -1.25 . te rog mult de tot dak poti raspunde-mi eu sunt din baia mare asta e idul meu carmen_ago2000 ms mult

panamea
05.01.2011, 19:24:09
si eu as vrea sa stiu costurile unei asemenea operatii,eu am-1.5 la ambii ochi deci nu e mult,vreau sa o fac pt confort mai mult ,oricum m-am obisnuit cu ochelarii si fara ei mi se pare ca nu vad nici la un metru.

alice_212
31.01.2011, 17:14:24
si eu as vrea sa stiu costurile unei asemenea operatii,eu am-1.5 la ambii ochi deci nu e mult,vreau sa o fac pt confort mai mult ,oricum m-am obisnuit cu ochelarii si fara ei mi se pare ca nu vad nici la un metru.

Buna, am citit si eu ce-au scris fetele inaintea mea si am mai aflat unele riscuri ale operatiei.
Operatia costa cu aproximatie intre 700 si 2500 euro (depinde de clinica si tara) din care nu se ramburseaza nimic fiind considerate operatii estetice.
Eu am astigmatism cu dioptrii -2 mi-ar placea sa ma operez insa nu-s 100% convinsa de rezultatele favorabile.
Mi-ar placea si mie sa stiu ce rezultate ati avut voi sau cunostintele voastre dupa operatie in timp?
Multa sanatate va doresc!

edera1981
01.05.2011, 11:34:28
Buna,

As dori sa aflu si eu mai multe detalii despre operatiile de strabism. Si-a mai facut cineva de aici?

Mersi,
Stefi

Si eu sunt interesata de o astfel de operatie. In ce consta operatia stie cineva ?

sttefi
03.05.2011, 19:46:44
Si eu sunt interesata de o astfel de operatie. In ce consta operatia stie cineva ?

Buna,

Eu am facut pana la urma.
Se corecteaza doar chirurgical, nu merge cu laser. E o operatie destul de simpla, ca sa zic asa. Adica pe mine m-au anesteziat si cand m-am trezit eram gata operata. Refacerea dureaza cam 2 saptamani, timp in care iti pui picaturi si urmezi instructiuni de la doctor. Nu ai voie in curent, praf...etc. Eu mi-am luat medical, pentru ca oricum in primele zile te dor ochii (dar e o durere mica, mai mult te tin muschii asa). In rest a fost destul de simplu...

Avantajul estetic este spectaculos daca operatia e reusita (a mea a fost, dar nu s-a vazut cine stie ce, pentru ca unghiul de deviatie era f mic la mine...), in schimb exista riscul sa ramai cu vedere dubla care nu se stie cand si cum trece, dar se poate corecta cu ochelari. Eu m-am operat in noiembrie 2009 si si acum mai vad putin dublu (se atenueaza cu trecerea timpului si la un moment dat dispare...cand nu se stie, la mine n-a disparut de tot). De asemenea exista riscul ca strabismul sa recidiveze: adica ochiul care era deviat sa revina la pozitie dupa o anumita perioada, dar este un risc si ti-l asumi pana la urma.

Ca si concluzie, la mine care se vedea f putin in poza, efectul fizic nu a fost sesizat decat de f putine persoane (pentru ca defectul se vedea daca te uitai f atent), insa efectul psihic a fost destul de puternic...am fost mult mai increzatoare, puteam sa privesc oamenii in ochi, nu mai eram complexata...deci eu una as sfatui pe oricine isi permite sa faca operatia. (mai ales daca se vede f tare, atunci merita garantat).

M-a costat 2400 lei in 2009, la ambii ochi, nush daca am voie sa spun clinica. Iti dau detalii pe privat.

Stef