PDA

Versiunea completa : Sinuzita si durerile de cap

minicutta
11.05.2010, 11:33:02
Buna fetelor !!!
M am uitat p aici si parca n am vazut nici o dezbatere legata de durerile acute de cap (daca gresesc dati mi :gen_02:si indrumati ma la topic ul potrivit) . Multam.

Sotul meu se confrunta cu o sinuzita care a condus la dureri puternice de cap. Am fost la un medic (2 de fapt) care , in urma consultatiei, i au prescris sinupret, si nurofen 2/zi. Ideea e ca atat timp cat a luat nurofen, nu l a mai durut capul. Insa am considerat ca 3 saptamani e deja prea mult, si nu cred ca e indicat administrarea acestui medicament pentru toata viata. Medicul zice ca ar trebui sa i treaca. Deh, medicii din tara noastra..:[email protected], insa durerile sunt groaznice.
Am incercat infuzii, ceaiuri, leacuri babesti, dar nu da nimic rezultate.
Aveti vreo idee??V ati confruntat cu asa ceva?? N ati auzit pe la vecini / rude de cazuri si tratament??
Ma doare sufletul sa l vad asa.............Multumesc.

alinagr
11.05.2010, 14:54:53
Buna fetelor !!!
M am uitat p aici si parca n am vazut nici o dezbatere legata de durerile acute de cap (daca gresesc dati mi :gen_02:si indrumati ma la topic ul potrivit) . Multam.

Sotul meu se confrunta cu o sinuzita care a condus la dureri puternice de cap. Am fost la un medic (2 de fapt) care , in urma consultatiei, i au prescris sinupret, si nurofen 2/zi. Ideea e ca atat timp cat a luat nurofen, nu l a mai durut capul. Insa am considerat ca 3 saptamani e deja prea mult, si nu cred ca e indicat administrarea acestui medicament pentru toata viata. Medicul zice ca ar trebui sa i treaca. Deh, medicii din tara noastra..:[email protected], insa durerile sunt groaznice.
Am incercat infuzii, ceaiuri, leacuri babesti, dar nu da nimic rezultate.
Aveti vreo idee??V ati confruntat cu asa ceva?? N ati auzit pe la vecini / rude de cazuri si tratament??
Ma doare sufletul sa l vad asa.............Multumesc.
Buna
Si eu am sinuzita cronica(sau acuta - am uitat ce a iesit la RMN ).In afara de sinupret si ketonal,nu-mi trece cu nimic.
Sinupret se ia de 3 ori pe zi cate 2 tablete si ketonal(tabelete)doar la durere,dar sa nu se depaseasca 3 pe zi.

Eu asa iau si ma lasa

minicutta
11.05.2010, 15:38:34
Buna
Si eu am sinuzita cronica(sau acuta - am uitat ce a iesit la RMN ).In afara de sinupret si ketonal,nu-mi trece cu nimic.
Sinupret se ia de 3 ori pe zi cate 2 tablete si ketonal(tabelete)doar la durere,dar sa nu se depaseasca 3 pe zi.

Eu asa iau si ma lasa

da, si sotul meu ia (in functie de reteta data de dr) ori augmentin/ nurofen/...orice i da...insa la 2-3 zile de la intrerupere, iar il apuca...si sa iei nurofen non stop ....nu cred ca i indicat.

Butterfly87
15.07.2011, 09:34:58
am fost diagnosticata cu tumora chistica epifizara....in 2006 de atunci stagneaza..nu se stie daca m-am nascut cu ea sau am dobandit-o
totusi neclaritatea mea pe care nimeni nu a putut sa mi-o rezolve este urmatoare::: faceam cam de 2 ori pe an crize:adica amorteli in mana stanga .furnicaturi pe limba si in piciorul stang..durere de cap..si la un ochi vedere incetosata..disparea cam dupa 10 min
are legatura cu diagnosticul sau e lipsa de magneziu sau calciu cum auzeam?
multumesc

iri_nuka
27.02.2012, 15:32:32
eu am descoperit de curand, la recomandarea dnei dr Raluca Grigore, de la Coltea, un medicament foarte bun pt sinuzita. este facut din plante(gentiana , macris,verbina,soc ,ciubotica-cucului) si nu necesita sa-l combini cu antiinflamator.
Sinutox il cheama, am luat tratamentul timp de 10 zile, de 3 ori pe zi. o cutie iti ajunge pt tot tratamentul. il gasesti la farmacie si costa pana in 30 ron.