PDA

Versiunea completa : Renuntarea la fumat

Pagini : [1] 2 3

valen
28.01.2007, 23:14:22
eu sunt o militanta impotriva fumatului, dar sotul meu este fumator.. cred ca fumeaza de aproape 10 ani... am tot incercat sa il conving sa renunte dar nu am reusit in cei 4 ani decat sa mai reduca din ele. zicea la un momemnt dat ca se lasa cand raman insarcinata.. ei bine n-a facut-o... ce-i drept nu fumeaza niciodata acasa sau daca fumeaza seara se duce in fata blocului (n-avem balcoane). acum spune ca se lasa cand se va naste fiica noastra..
nu vreau sa il mai presez nicicum pt ca stiu ca isi doreste sa renunte dar nu are taria sa se lase...
careva a trecut prin procesul de renuntare cu succes? aveti ceva ponturi? exista tratamente care sa reduca dependenta de nicotina???
orice sfat e binevenit..

tweety82
28.01.2007, 23:35:18
eu sunt o militanta impotriva fumatului, dar sotul meu este fumator.. cred ca fumeaza de aproape 10 ani... am tot incercat sa il conving sa renunte dar nu am reusit in cei 4 ani decat sa mai reduca din ele. zicea la un momemnt dat ca se lasa cand raman insarcinata.. ei bine n-a facut-o... ce-i drept nu fumeaza niciodata acasa sau daca fumeaza seara se duce in fata blocului (n-avem balcoane). acum spune ca se lasa cand se va naste fiica noastra..
nu vreau sa il mai presez nicicum pt ca stiu ca isi doreste sa renunte dar nu are taria sa se lase...
careva a trecut prin procesul de renuntare cu succes? aveti ceva ponturi? exista tratamente care sa reduca dependenta de nicotina???
orice sfat e binevenit..

Cred ca cel mai bun pont este ambitia...eu am zis ca de la 1 nu mai fumez si nu am mai fumat...este adevarat ca simt nevoia, si ca rontzai mereu cate ceva, dar mai bine ma mai ingras putin decat sa mai fumez.
Din cate am auzit, exista guma de mestecat cu nicotina la farmacie..ma gandesc ca aia i-ar mai taia pofta de fumat un pic...oricum..trebuie sa aibe multa ambitie ca fara ambitie nu o sa poata.
Multa bafta ! :*

map
29.01.2007, 00:17:33
Guma de mestecat cu nicotina, patch-uri cu nicotina, un hobby nou, o ocupatie de spart bariera nervoasa, sport , ceaiuri anti-fumat, foarte multa vointa. Pana la urma, la marea majoritate a fumatorilor e un tic nervos - dusul tigarii la gura.
De curand s-a descoperit ca nevoia de fumat isi are originea undeva in partea stanga a creierului, in jurul tamplei -o zona cat o moneda de mare. Se asteapta ca in viitorul apropiat sa se inveteze/scoate pe piata medicamente care sa controleze acea zona. Sper eu cat de repede, ca stau prost cu vointa:D:D:D

cecilia
29.01.2007, 00:30:23
Eu sunt fumatoare si pot sa iti spun ca nu este asa de usor cum pare.Pentru un nefumator cred ca e destul de greu sa inteleaga,de asta te sfatuiesc sa nu il condamni prea tare,pt ca s-ar putea sa nu il intelegi.E f greu cand te-ai lasat de 2 zile si il vezi pe colegul tau ca isi aprinde o tigara,sa nu o faci si tu.Adica ti se face POFTA vazandu-i pe altii din jurul tau.La fel ,e f greu cand esti intr-o situatie tensionata,stresanta(sa zicem la servici),sa nu intinzi mana dupa o tigara de CALMARE.E f greu sa renunti la tigarile alea legate de la cafea,chestie pe care o trecem la capitolul TABIET.Si ar mai fi si faptul ca devine in timp o OBISNUINTA,face parte din viata ta,e un gest reflex.Ca sa nu mai zic ca,la urma urmei,fumatul da DEPENDENTA,vorbim de o substanta pe care simti nevoia sa o inhalezi.Sper sa nu mi-o iei in nume de rau,ti-am zis toate astea ca sa iti explic motivele pt care este greu sa te lasi de fumat.Pt ca daca intelegi motivele o sa il intelegi mai bine pe el.
Si noi ca proaspete sotii cred ca tre sa evitam cat mai mult sa ne punem in postura de neveste din alea cicalitoare.Asta ar fi un motiv pt care e bine sa nu il bati la cap.Al doilea ar fi ca un fumator nu se lasa pt ca ii spune altcineva sa o faca.Un fumator se lasa de fumat atunci cand ajunge singur la concluzia asta.
Poti sa incerci sa ii arati poze cu plamani din aia negri,am auzit ca la unii a functionat.Sau sa ii povestesti cazuri medicale grave.Dar oricum totul tine de ambitia lui si de decizia pe care o va lua singur.
Io de exemplu,in marea mea prostie,desi stiu ca e un obicei periculos si poti sa faci cancer,si sa faci riduri,si sa devii infertila,etc etc,ma consolez cu ideea ca sunt inca tanara (yeah right) si ca o sa ma las eu la un moment dat pana sa ma apuc sa ma imbolnavesc.Mare prostie,cu cat trec anii cu atat te lasi mai greu,dar ...ce sa iti zic,imi place sa fumez si nu am ambitia necesara.Totul se leaga de ambitie.

ryanaro
29.01.2007, 00:46:12
hmmmm.... tata a fost mare fumator si s-a lasat dupa ce a murit sora lui (nasa mea de botez) de chestii asociate fumatului. fumatorii chiar nu constientizeaza ca se moare din asa ceva. la inceput e o presiune sociala, apoi devine dependenta... tata s a ingrasat mult dupa ce s a lasat de fumat, dar s a lasat cu multa vointa, a mai supt bomboane cu menta etc. azi sunt o groaza de ajutatoare, cum a zis si map... dar trebuie sa vrea sa se lase.

sunt extrem de impotriva fumatului, si ma deranjeaza ca fumatorii pasivi ca tine valen au la fel de multe sau chiar mai multe pericole pt sanatate... ma bucur extrem de tare ca aici de anul asta se va interzice fumatul oriunde se serveste mancare....

ps: ca o gluma, ca sa se lase, ce poti sa i faci LOOOL e sa l inchizi intr o cabina telefonica si sa se afume inauntru LOOOOL :-p

mihu
29.01.2007, 07:26:40
Citeam undeva ca ar fi bine sa ii scri declaratii de dragoste pe fiecare tigara sau un mesaj(poti profita acum de Sf.Valentin):x ...si apoi ii va fi mila sa le fumeze...a mai scris mai multe dar le-am uitat ca am citit demulta vreme...asta mi s-a parut simpatica si mi-am amintit-o acum

map
29.01.2007, 07:53:33
Citeam undeva ca ar fi bine sa ii scri declaratii de dragoste pe fiecare tigara sau un mesaj(poti profita acum de Sf.Valentin):x ...si apoi ii va fi mila sa le fumeze...a mai scris mai multe dar le-am uitat ca am citit demulta vreme...asta mi s-a parut simpatica si mi-am amintit-o acum

U-huuuu:D Asa as fugi pana la colt sa-mi iau alt pachet:D Ca sa nu mai zic, fumatorii inraiti au MEREU pitite tigari pe undeva, just in case raman fara!:D:D:D
Eu fumez, sotul meu nu. El ma sprijina cand incerc sa ma las de fumat, si ajunge sa calce prin casa ca pe coji de oua sa nu ma supere peste nervii pe care-i am cand imi lipseste nicotina:D:D:D

Delfinas
29.01.2007, 08:12:07
U-huuuu:D Asa as fugi pana la colt sa-mi iau alt pachet:D Ca sa nu mai zic, fumatorii inraiti au MEREU pitite tigari pe undeva, just in case raman fara!:D:D:D
Eu fumez, sotul meu nu. El ma sprijina cand incerc sa ma las de fumat, si ajunge sa calce prin casa ca pe coji de oua sa nu ma supere peste nervii pe care-i am cand imi lipseste nicotina:D:D:D
Map ..si eu sunt in aceeasi situatie..eu fumez al meu nu....:-SS
As vrea sa ma las...am inceput sa le mai raresc...dar nu pot sa renunt la ele definitiv...voi spuneti ca tine de vointa..poate..dar..in afara de asta mai exista altceva?
Am incercat si cu tigari de la farmacie...nimic...:D...fumez in continuare...uff...mare tampenie am facut cand m-am apucat de ele...

dj
29.01.2007, 09:23:08
Map ..si eu sunt in aceeasi situatie..eu fumez al meu nu....:-SS
As vrea sa ma las...am inceput sa le mai raresc...dar nu pot sa renunt la ele definitiv...voi spuneti ca tine de vointa..poate..dar..in afara de asta mai exista altceva?
Am incercat si cu tigari de la farmacie...nimic...:D...fumez in continuare...uff...mare tampenie am facut cand m-am apucat de ele...
Eu fumam cam 25 de tigari pe zi si sotul una. El imi facea mereu morala sa fumez mai putin. Intai am zis ca ma las din august, sa apuc 3 luni fara fumat cand e bebe pe drum. Da' de unde! Nici macar nu le-am redus. Cand am aflat ca e bebe pe drum, am inceput sa le reduc pana ajunsesem cam la 4-5 tigari pe zi. Era printre putinele lucruri la care pofteam. De la inceputul lui ianuarie am reusit sa ma las de tot. Acum am inceput eu sa ii fac lui morala si sa il rog sa se lase.=))

urmychance
29.01.2007, 09:31:43
Eu fumam cam 25 de tigari pe zi si sotul una. El imi facea mereu morala sa fumez mai putin. Intai am zis ca ma las din august, sa apuc 3 luni fara fumat cand e bebe pe drum. Da' de unde! Nici macar nu le-am redus. Cand am aflat ca e bebe pe drum, am inceput sa le reduc pana ajunsesem cam la 4-5 tigari pe zi. Era printre putinele lucruri la care pofteam. De la inceputul lui ianuarie am reusit sa ma las de tot. Acum am inceput eu sa ii fac lui morala si sa il rog sa se lase.=))

acum mai fumezi?

dj
29.01.2007, 09:40:01
acum mai fumezi?
Nu, acum nu mai fumez. Am spus ca am reusit sa ma las de tot de la inceputul lui ianuarie.

Delfinas
29.01.2007, 09:41:56
Si in situatia ta sunt..as vrea si eu bebe cat de curand...si as vrea sa renunt definitiv la tigari...vorba ta..macar sa fie o puaza de 3 luni in care sa nu pun tigara in gura...sunt zile in care fumez 2 tigari..si zile in care fumez 15...(:|
stiu ca venirea pe lume a unu bebe este un stimulent foarte bun sa te lasi...dar as vrea sa le las inainte...uff..numai de as reusi...

urmychance
29.01.2007, 09:50:49
Nu, acum nu mai fumez. Am spus ca am reusit sa ma las de tot de la inceputul lui ianuarie.

asa e, scuze|-)

mireasa
29.01.2007, 10:00:41
he he he...ce-mi place mie subiectul asta......<:-P ..in februarie fac 7 luni de cand m-am lasat.....am fumat 6 ani ..cam 2 pachete pe zi....incepusem sa sforai noaptea, imi "puteau" toate hainele, mi se ingalbenisera dintii, unghiile.......fata mea era tot timpul palida si obosita, parul imbacsit chiar dac mergeam in fiecare zi la coafor.......asa ca am zis NU" tigarilor....si acum sunt fericita si ma simt iar tanara si frumoasa...succes fetelor.....<:-P ..LASATI-VA DE TIGARI!!

miti
29.01.2007, 11:01:42
Eu fumam un pachet pe zi si am fumat 5 ani.
Am avut cateva tentative nereusite sa ma las de tigari.
Gresala mea era ca de fiecare data cand vedeam un coleg,un prieten fumuand ma gandeam ca imi trebuie si mai si numaram zilele de cand n-am mai fumat.
Mare prostie ca tocmai numarand zilele ma facea sa ma gandesc la tigari mai cu pofta.
Am hotarat sa nu mai numar zilele si am ajuns la 2 ani si ceva de cand n am mai fumat . Nu ma gandeam ca imi trebuie si am reusit.
Am citit un articol foarte fain intr o revista(Lasa-te de fumat cum te ai lasa de un barbat toxic), si erau vreo10 analogii, dar ce mi-a ramas in minte era:"Nu o sa ma mai apuc de fumat sa vad cum e pentru ca deja stiu cum e!"
Valen, mult spor in lasatul de tigari al sotului tau!
Daca vrei si celelatle 9,,nici nu stiu cum sa te zic,ti le pot trimite(cam intr-o saptamana)

rosspariss
29.01.2007, 11:08:41
Felicitari! Eu incerc sa ma las, vreau sa ma las .Am reusit sa fumez mai putin in timpul zilei dar e de jale dimineata la cafea.Am incercat sa renunt la cafea dar incepe sa ma doare capul.Nu stiu ce sa mai fac...Pastilele, guma nu merg..:((

valen
29.01.2007, 11:13:27
ca sa intelegeti mai bine.. eu nu imi icalesc sotul.. poate am facut-o la inceput... acu doar ii mai zic din cand in cand cate o chestie "interesanta" despre fumatori. il amenint mereu ca atunci cand se va imbolnavi de la tigari o sa il las ca eu nu umblu cu el prin spitale din cauza faptului ca nu a putut/nu a vrut sa se lase.. :) evident glumesc
imi doresc sa se lase pt ca s-ar mai ingrasa si el cateva kg si ar avea nevoie si ca ar fi mai sanatos.
nu prea vb deschis despre asta decat cand vrea el... adica spune ca ar vrea sa se lase dar atat.
vad ca a facut un efort sa nu mai fumeze seara acasa, la inceput era nervos acu i-a trecut.

valen
29.01.2007, 11:16:36
apropo felicitari tuturor care s-au lasat.. stiu multi care efectiv nu vor sa se lase pt ca motiveaza ei fumeaza din placere.. ceea ce mi se pare o prostie.. tot dependenta e si aia. in fine yo nu stiu cum e ca n-am fumat iar bunicul a murit de la fumat - a facut cancer la plamani si stomac si la 55 de ani a murit

ALEX21A
29.01.2007, 11:46:22
orice sfat e binevenit..

ambitia si vointa sunt totul..........al meu are un stil f ciudat........ma uimeste si pe mine.........din iunie s a lasat de fumat.........acum fumeaza doar ocazional>adica,cand iesim cu prieteni la rest,sau la un gratar si sunt fumatori mai fumeaza si el..........la inceput mi a fost teama ca va continua si a doua zi.........ca se va apuca de fumat din nou...........nu,nu>>fumeaza 1-2 tigari in ziua respectiva si nu mai fumeaza dupa aia cu saptamanile.........

ALEX21A
29.01.2007, 11:50:17
eu cred ca sarcina ta si viitorul bebe este un motiv fff intemeiat......acum ar fi momentul:) .........totusi e bine ca nu fumeaza in casa.........nici al meu n a fumat niciodat in casa.........

carmen73000
29.01.2007, 14:44:23
eu am fumat 10 ani si m-am lasat de fumat acum 4ani jumate.inainte fumam 1pachet pe zii,citeodata il incepeam pe al doilea.de cind m-am maritat am renuntat,sotului meu nu-i place mirosul de tigare.

Miru
29.01.2007, 15:52:40
eu fumez de vreo 6-7 ani. am zile cand fumez un pachet si zile cand nu fumez deloc. al meu nu fumeaza, cand mergem in concediu nici eu nu fumez. m-am lasat vreo 10 luni de fumat 9am zis intr-o seara gata, si a fost gata) insa in mod cu totul inexplicabil m-am reapucat. acuma zic iar gata (m-ati ambitionat cu discutia asta) si sa vad daca ma tine. ma duc si la aerobic de acuma ca sa dau afara nervii. succes celor care vor sa renunte. e nevoie de ambitie de fier, mai ales cand fumeaza cineva langa tine cu pofta. sa ne gandim in acele clipe ca persoana aceea va imbatrani mult mai repede si urat decat noi...

valen
29.01.2007, 16:24:29
a folosit vreuna din voi cu succes plasturi cu nicotina sau alte produse de la farmacie pt renuntarea la fumat?

ligia
29.01.2007, 16:30:36
Nasii mei iau ceva medicamente, care cica actioneaza ca un antidepresiv la nivelul creierului. Si nu mai fumeaza de vreo 2 luni, asa brusc. Si cica nici nu mai simt nevoia, nici de nicotina, nici de gestul in sine. Sunt curioasa si eu, dar nu acum, dupa sesiune. :) Nu stiu cum se cheama, o sa-i intreb.

valen
29.01.2007, 16:33:57
Nasii mei iau ceva medicamente, care cica actioneaza ca un antidepresiv la nivelul creierului. Si nu mai fumeaza de vreo 2 luni, asa brusc. Si cica nici nu mai simt nevoia, nici de nicotina, nici de gestul in sine. Sunt curioasa si eu, dar nu acum, dupa sesiune. :) Nu stiu cum se cheama, o sa-i intreb.
astept sa imi spui ce iau

miti
29.01.2007, 16:46:01
Am auzit azi la radio ca s a inventat ceva medicament de 3 ori mai puternic fata de cele existente pana acum,si care te face sa ti se para tigarile rele,dar nu mai stiu cum se numeste,la stiri la EUropa FM am auzit

ligia
29.01.2007, 16:56:20
Am intrebat de medicamente. Cica se cheama ZIBAN, costa 800.000 si iti ajung 2 sapt. In primele 3 zile au luat cate una si apoi cate 2 pe zi. Ei fumau de 20 de ani si de cand le iau n-au mai fumat deloc. Si ii mai apuca cheful numai cand au o problema f. mare, dar rezista. De atunci au strans intr-o pusculita banii de tigari, cate un pachet pe zi fiecare si acum au deja 9 mil. stransi. Super tare!

dj
29.01.2007, 16:59:03
Am intrebat de medicamente. Cica se cheama ZIBAN, costa 800.000 si iti ajung 2 sapt. In primele 3 zile au luat cate una si apoi cate 2 pe zi. Ei fumau de 20 de ani si de cand le iau n-au mai fumat deloc. Si ii mai apuca cheful numai cand au o problema f. mare, dar rezista. De atunci au strans intr-o pusculita banii de tigari, cate un pachet pe zi fiecare si acum au deja 9 mil. stransi. Super tare!
Mie si asta mi se pare o super motivatie!
Chiar, si eu economisesc cate 135 RON pe luna de cand nu mai fumez. Cam atat dadeam pe tigari... minim.

bubuveselie
29.01.2007, 18:31:24
eu fumez numai daca sunt fumatori langa mine... la facultate, la serviciu... dar daca nimeni nu fumeaza nu simt nevoia... sotul ma cicaleste mereu sa ma las... acum nu mai fumez de 3 luni...

Ancuta_Weiser
29.01.2007, 18:56:42
Eu nu am mai fumat de cand am ramas insarcinata, adica, din august 2005...si nu simt nevoia sa ma reapuc de fumat.
Plus ca, la 6 euro pachetul! nu imi mai vine!:D
Parerea mea este ca poti renunta fara medicmente sau ceva de genul asta. Iti trebuie doar o motivatie puternica...de ex....un bebe! asa ca, fetelor, va rog, luati exemplu:D

alli_utza
29.01.2007, 19:02:23
Si eu am fumat 9 ani ,iar anul acest am implinit 1 an de cand m-am lasat:)I-mi pare atat de rau ca nu am facut-o mai demult....pt ca de abia dupa ce m-am lasat am vazut ce bine fara tigari(par imbacsit de fum ,voce ingrosata, lipsa de energie, ten stafidit si ingalbenit ,etc,fara sa vb de problemele de sanatate)Asa ca fetelor care fumati: nu au nici un rost tigarile,LASATILE!!!!!

911
30.01.2007, 14:54:37
orice sfat e binevenit..
Ca remediu pentru sot nu stiu... dar iti zic remediul meu: AM RAMAS INSARCINATA (Evident asta la el nu merge :D)!!! Si inainte fumam, nu gluma... In zilele "AERISITE" fumam cam 1 pach si 1/2 pe zi, dar in zilele de "MAXIMA AUDIENTA" fumam sigur 2 pachete... SI nu as fi crezut vreodata ca o sa ma pot lasa... dar cum am aflat, nici nu am mai simtit nevoia de tigara ci doar NEVOIA de a-mi proteja puiul!!!

PS: Sotul meu inca incearca sa se lase... Dar e bine... ca si el a redus tigarile... Si in loc de 1,5-2 pach pe zi acum fumeaza 2-3 tigari/zi, si cateodata niciuna!!!

valen
30.01.2007, 17:32:06
Ca remediu pentru sot nu stiu... dar iti zic remediul meu: AM RAMAS INSARCINATA (Evident asta la el nu merge :D)!!! Si inainte fumam, nu gluma... In zilele "AERISITE" fumam cam 1 pach si 1/2 pe zi, dar in zilele de "MAXIMA AUDIENTA" fumam sigur 2 pachete... SI nu as fi crezut vreodata ca o sa ma pot lasa... dar cum am aflat, nici nu am mai simtit nevoia de tigara ci doar NEVOIA de a-mi proteja puiul!!!

PS: Sotul meu inca incearca sa se lase... Dar e bine... ca si el a redus tigarile... Si in loc de 1,5-2 pach pe zi acum fumeaza 2-3 tigari/zi, si cateodata niciuna!!!
nu pot sa cred ca TU fumai atat??? hmmm rusine.. si mai esti si medic...meriti trasa de coada..
da oricum bine ca te-ai lasat.. sper sa nu te apuci dupa ce nasti

rallu
30.01.2007, 21:44:29
si sotul meu fuma cand ne-am cunoscut. eu i-am zis de la inceput ca daca nu se lasa de fumat nu am ce discuta cu el ... pur si simplu nu suportam mirosul de tigara la el. si treptat le-a redus, nu mai fuma in prezenta mea. insa a mai durat cateva luni pana nu a mai pus deloc tigara in gura.
a vrut si el, ce-i drept, insa a avut nevoie de sustinere, mai ales psihica. a inceput sa rontzaie multe seminte. chiar radeam, cand ieseam cu prietenii si fumau toti in jurul lui, el isi scotea punguta cu seminte din buzunar si incepea sa rontzaie.
imi aduc aminte ca s-a lasat definitiv a doua zi de Paste, in 2004.
era ft slab cand fuma, acum a cam pus vreo 15-20 de kg. bine ca nu toate se "datoreaza" renuntarii la fumat, ci mai ales mancaricii bune pe care i-o gateste sotia ;))

gabitza_86
02.02.2007, 13:37:40
si eu am 5 ani de cand fumez:( si sincer sunt constienta ca nu e bine,mai ales acum de cand au aparut pachetele astea noi cu scrisul mare ma cam sperie un pic dar sper ca in viitor sa ma las,si cel mai sigur ma voi lasa atunci cand voi face un bebe,el nu o sa aibe nici o vina daca imi fac rau mie asta e,dar copilului meu NICIODATA.am un caz concret in bloc o vecina care e in 3 luni si nu renunta la tutun mereu sta pe capul meu si ma viziteaza ca sa fumeze,deoarece sotul si cei din casa stiu ca s-a lasat,eu i-am explicat ca nu-i minte pe ei ci pe ea.pacat oricat i-am explicat nu intelege si se supara.daca nici asta nu e un motiv sa se schimbe atunci...

allyy
02.02.2007, 14:19:54
Si eu am fumat 9 ani ,iar anul acest am implinit 1 an de cand m-am lasat:)I-mi pare atat de rau ca nu am facut-o mai demult....pt ca de abia dupa ce m-am lasat am vazut ce bine fara tigari(par imbacsit de fum ,voce ingrosata, lipsa de energie, ten stafidit si ingalbenit ,etc,fara sa vb de problemele de sanatate)Asa ca fetelor care fumati: nu au nici un rost tigarile,LASATILE!!!!!

Iti dau dreptate 100%. Si eu am fumat aproape 9 ani si m-am lasat de 2 ani si sunt super fericita ca am facut pasul asta. Consecintele nu le iei in calcul sau daca le iei, uneori e prea tarziu!Dar diferenta dupa ce te lasi se vede ca de la cer la pamant!Cel mai mult ma inspaimanta faptul ca esti constient ca iti face rau si ca nu are absolut nimic bun fumatul si , cu toate astea, continui fara nici cea mai mica reactie sau ingrijorare!!:-SS

elena_lorelei
03.02.2007, 15:02:34
Bun subiect cu fumatul...eu fumez de 10 ani.de la inceput am luat-o numai cu tiagri tari "rosii'. Acum 3 ani am racit foarte tare si nu am fumat 4 zile ca nu aveam gust si nu suportam mirosul de tigara.Si in loc sa stau cuminte, m-am apucat de tigari mentolate.Asa ca si in prezent tot asta fumez.problema e ca fiind mult mai slabe, fumez mai mult, ajung si la doua pachete pe zi. Si intr-adevar singura motivatie care ma va putea face sa renunt va fi momentul aparitiei copilului.Cand nu esti suficient de responsabil pt. viata si sanatatea ta, atunci doar responsabilitatea pt. viata copilului tau te poate face sa renunti.
pe de alta parte, am studiat mult problema, si mi-am dat seama ca nu stiu cata nevoie de nicotina am ...asta e doar dimineata si in momentele fff tensionate. In restul zilei fumez de placerea de a fuma, sunt multe de spus: e vorba de imagine, de ticul in sine, de faptul ca la un fumator inrait deja face parte din el insusi. Eu de ex. nu pot vb la tel daca nu fumez.Stiu ca suna absurd, dar e real.De asemeni, la intalniri cu mai multe pers, unde se vb , se distreaza, toti fumatorii fumeaza mai mult, pt ca deja am ajuns in stadiul in care, cum va spuneam mai sus, face parte din ei.
E greu cu adev sa te lasi de fumat. Trebuie sa se faca o cone3xiune in creier prin care singur fumatorul sa isi gaseasca motivatia suficient de puternica pt a se lasa. NICI UN FUMATOR NU SE LASA DACA II SPUNE CINEVA!!!!
Eu chiar cred ca atunci cand voi ramane insarcinata ma voi lasa. Dupa sarcina....nu garantez nimic. As vrea sa reusesc....
Cea mai buna solutie este intr-adevar sa nu te apuci niciodata!!!

miti
03.02.2007, 16:33:35
Bun subiect cu fumatul...eu fumez de 10 ani.de la inceput am luat-o numai cu tiagri tari "rosii'. Acum 3 ani am racit foarte tare si nu am fumat 4 zile ca nu aveam gust si nu suportam mirosul de tigara.Si in loc sa stau cuminte, m-am apucat de tigari mentolate.Asa ca si in prezent tot asta fumez.problema e ca fiind mult mai slabe, fumez mai mult, ajung si la doua pachete pe zi. Si intr-adevar singura motivatie care ma va putea face sa renunt va fi momentul aparitiei copilului.Cand nu esti suficient de responsabil pt. viata si sanatatea ta, atunci doar responsabilitatea pt. viata copilului tau te poate face sa renunti.
pe de alta parte, am studiat mult problema, si mi-am dat seama ca nu stiu cata nevoie de nicotina am ...asta e doar dimineata si in momentele fff tensionate. In restul zilei fumez de placerea de a fuma, sunt multe de spus: e vorba de imagine, de ticul in sine, de faptul ca la un fumator inrait deja face parte din el insusi. Eu de ex. nu pot vb la tel daca nu fumez.Stiu ca suna absurd, dar e real.De asemeni, la intalniri cu mai multe pers, unde se vb , se distreaza, toti fumatorii fumeaza mai mult, pt ca deja am ajuns in stadiul in care, cum va spuneam mai sus, face parte din ei.
E greu cu adev sa te lasi de fumat. Trebuie sa se faca o cone3xiune in creier prin care singur fumatorul sa isi gaseasca motivatia suficient de puternica pt a se lasa. NICI UN FUMATOR NU SE LASA DACA II SPUNE CINEVA!!!!
Eu chiar cred ca atunci cand voi ramane insarcinata ma voi lasa. Dupa sarcina....nu garantez nimic. As vrea sa reusesc....
Cea mai buna solutie este intr-adevar sa nu te apuci niciodata!!!
MULTA BAFTA tuturor celor care incearca sa se lase de fumat!

gabitza_86
07.02.2007, 14:11:36
am auzit ca a aparut terapia prin biorezonanta.a incercat cineva aceasta metoda?da rezultate?bibi meu a sunat si si-a facut programare,acum sper sa se tina de cuvant si sa se duca.costa 4 mil,iar pt pensionari si studenti 2500.cica 9 din 10 persoane se lasa de fumat prin aceasta metoda.

gabitza_86
07.02.2007, 14:17:35
nu a auzit nimeni de aceasta metoda? :-SS nu stie nimeni nimic?

valen
07.02.2007, 16:26:43
nu a auzit nimeni de aceasta metoda? :-SS nu stie nimeni nimic?
nu chiar nu am auzit... nici nu stiu in ce consta.. poate stii tu mai multe detalii

dianablue
07.02.2007, 17:10:51
Si eu am fumat o perioada si asta pentru ca mereu stateam intre fumatori, mereu ieseam cu prietena mea la o cafea si o tigara... Pana cand mi-am dat seama ca totusi e cazul sa renunt si m-am reprofilat o perioada - am iesit numai cu prieteni nefumatori :) Va recomand sa incercati! Parca nu iti mai vine sa iti aprinzi tigara dupa tigara cand ceilalti nu fumeaza.
(bine si acum cand sunt mai nervoasa sau am pofta mai pufai cate o tigara, dar foarte rar...)

BDiana
07.02.2007, 17:29:52
Dupa cum spuneam pe un alt subiect,
am citit saptamana trecuta ca s-a gasit se pare o zona din creier care e responsabila de dependenta de tutun...
Uitati aici linkul: http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/6298557.stm

urmychance
07.02.2007, 17:37:19
eu nu prea cred in dependenta de nicotina...poate doar de obicei. Eu am fumat 12 ani cate un pachet pe zi si de curand m-am lasat....nu am facut nici o criza, nu am mancat in plus; nu zic, imi mai e pofta sa fumez, dar doar de gest.

precizare: imi pare extrem de rau ca tb sa spun ceva care sa fie contra unei afirmatii de-a Dianei:):X

iulia73190
07.02.2007, 17:38:43
Ei vezi ca nu eram chiar asa departe "stimulation electrodes"=)) !!! no sa vezi si sa nu crezi; eu una cred ca am mai multa vointa sa ma las singura , decat sa-l las pe unu sa-mi scormoneasca creierul.

iulia73190
07.02.2007, 17:44:04
eu nu prea cred in dependenta de nicotina...poate doar de obicei. Eu am fumat 12 ani cate un pachet pe zi si de curand m-am lasat....nu am facut nici o criza, nu am mancat in plus; nu zic, imi mai e pofta sa fumez, dar doar de gest.

precizare: imi pare extrem de rau ca tb sa spun ceva care sa fie contra unei afirmatii de-a Dianei:):X

Si eu fumez de 11 ani si acum sunt pe cale de a ma lasa; sper sa si reusesc; in schimb eu mananc in plus dar asta pt ca imi vine sa fumez, dar mananc fructe si alte chestii care nu ingrasa; o metoda buna cand iti vine sa fumezi este si sa bei apa, cel putin eu asa fac ( ma indop cu apa pana nu mai imi vine de nimic); pofta imi cam e tot timpul dar ma abtin; nu-i usor dar cred ca se merita!!! asa ca succes la toate candidatele :bye_04: !!

ryanaro
07.02.2007, 17:44:42
uitati campania anti fumat de aici cu sloganul " get unhooked"...

pe mine ma sperie ingrozitor LOOOOL

BDiana
07.02.2007, 17:46:14

Muhahaha :)) Pai mie-mi place la nebunie sa discut in contradictoriu! Pana-n panzele albeeee >:)
Tocmai asta e... Tu ai dreptate in ce zici, numai ca articolul nu te contrazice... :) E vorba de o zona a creierului care controleaza fix... pofta! :) Acum, evident, exista oameni mai puternici (asa ca tine :-p) care pot sa-si controleze aceasta pofta, sau care au simptome mai usoare...

urmychance
07.02.2007, 17:49:00
saru'mana stapana,<):) nu sunt eu chiar asa puternica...m-a ajutat Doamne Doamne!

iuliab
07.02.2007, 18:30:12
Si eu am fumat aproape 6 ani, dar de 2 ani m-am lasat. Am zis sa ma mai ingras si eu un pic, dar n-am pus nici un gram. Am mai incercat pe la petreceri sa mai fumez, dar acum nu mai pot , mi se face rau, nu le mai suport , ma deranjeaza si fumul de tigara. L-am convins (asa imi place mie sa zic, dar de fapt el s-a hotarat) si pe al meu sa renunte la ele si de 1 an e si el nefumator.
Pupici pufosi!

iuliab
07.02.2007, 18:33:39
Tatal meu , spre exemplu, a folosit plasturi care se lipeau pe brat, daca nu ma insel, si acum nu mai fumeaza. El era fumator inrait, de cand il stiu eu fuma si nu tinea cont de tigari, orice fel. Acum 1 an jumatate au plecat din tara (el si mama) si acolo li s-au impus anumite conditii, printre care si renuntarea la fumat. Si cu ajutorul plasturilor a reusit sa scape de ele.
Asa ca ....se poate!

gabitza_86
07.02.2007, 23:20:56
Tatal meu , spre exemplu, a folosit plasturi care se lipeau pe brat, daca nu ma insel, si acum nu mai fumeaza. El era fumator inrait, de cand il stiu eu fuma si nu tinea cont de tigari, orice fel. Acum 1 an jumatate au plecat din tara (el si mama) si acolo li s-au impus anumite conditii, printre care si renuntarea la fumat. Si cu ajutorul plasturilor a reusit sa scape de ele.
Asa ca ....se poate!
sunt destule metode,ideea e sa-ti doresti acest lucru.cu ambite,vointa si rabdare eu zic ca se poate.

gabitza_86
07.02.2007, 23:23:03
nu chiar nu am auzit... nici nu stiu in ce consta.. poate stii tu mai multe detalii
eu am vazut la stire.te conecteaza la un aparat timp de o ora dupa care iti da un disc pe care trebuie sa-l porti in permanenta la tine nu stiu ce timp.si trebuie sa bei o cana de apa la o ora.;))

911
09.02.2007, 11:13:37
nu pot sa cred ca TU fumai atat??? hmmm rusine.. si mai esti si medic...meriti trasa de coada..
da oricum bine ca te-ai lasat.. sper sa nu te apuci dupa ce nasti
PAi nu stii proverbul: "Sa faci ce ZICE popa... NU ce FACE popa!!!" Asa e si cu medicii... :-"

Si... dupa nastere nu vreau sa ma reapuc... Pentru ca am luat sarcina asta ca pe un dar divin care printre altele sa ma jute sa scap de acest VICIU... :D

Miru
09.02.2007, 22:11:10
de cand v-am zis ca nu mai pun tigara in gura, nici n-am mai pus. au trecut vreo 2 sapt. nu poftesc chiar ma simt mai bine (gatul imi facea probleme). singurul remediu impotriva fumatului e dorinta determinarea si ambitia...parerea mea

valen
10.02.2007, 06:07:28
de cand v-am zis ca nu mai pun tigara in gura, nici n-am mai pus. au trecut vreo 2 sapt. nu poftesc chiar ma simt mai bine (gatul imi facea probleme). singurul remediu impotriva fumatului e dorinta determinarea si ambitia...parerea mea
<:-P <:-P felicitari!!!!!!!!!!

iuliab
10.02.2007, 07:59:01

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>
Felicitari si tine-o tot asa!

dj
10.02.2007, 10:45:24
Felicitari! Si tine-o tot asa!=D> =D> =D>

Miru
10.02.2007, 20:04:27
multzumesc tare mult de incurajari. adevarul e ca sunt foarte mandra de mine, insa...mananc destul de des...m-am apucat totusi de sport ca sa nu devin cat casa poporului pana la nunta. noroc cu miresicile ca am luat aceasta rezolutie

iulia73190
01.03.2007, 16:21:11
Azi se implineste o luna decand nu am mai fumat!!! si am vrut sa va spun si voua:"> !

Miru
01.03.2007, 16:25:06
Bravo! eu am o luna si cateva zile!bravo si mie!

miti
01.03.2007, 16:25:40
Azi se implineste o luna decand nu am mai fumat!!! si am vrut sa va spun si voua:"> !

Felicitari la toata lumea care a reusit sa xse lase de fumat.........
<:-P <:-P <:-P
Eu nici nu stiu cat timp a trecut decand n am mai fumat...
hm....cativa ani.....

iulia73190
01.03.2007, 16:37:21
Bravo! eu am o luna si cateva zile!bravo si mie!

Bravo si tie!!<:-P !!

iulia73190
01.03.2007, 16:38:26
Felicitari la toata lumea care a reusit sa xse lase de fumat.........
<:-P <:-P <:-P
Eu nici nu stiu cat timp a trecut decand n am mai fumat...
hm....cativa ani.....

Multumim Miti!!! eu zic : "vive" nefumatoarele<:-P !

iulia73190
01.03.2007, 16:40:08
\:D/ AAA!! si am uitat sa va spun, mi-am corupt si sotiorul!!:-p ; dar el e la inceput, n-a mai fumat de o saptamana<:-P !!

miti
01.03.2007, 16:47:15
\:D/ AAA!! si am uitat sa va spun, mi-am corupt si sotiorul!!:-p ; dar el e la inceput, n-a mai fumat de o saptamana<:-P !!

Si mai bine!
In doi cand incerci parca te simti mai puternic!<:-P

nikol
01.03.2007, 17:05:53
si eu as vrea sa ma las de fumat dar...................imi este frica de faptul ca voi pune ceva kilograme pe mine................si chiar nu e momentul sa ma ingras, nu vreau sa fiu o mireasa durdulie...........chiar am incercat sa ma las la un moment dat dar .........nu am reusit...........voi incerca din nou, probabil dupa nunta

allyy
02.03.2007, 12:17:32
si eu as vrea sa ma las de fumat dar...................imi este frica de faptul ca voi pune ceva kilograme pe mine................si chiar nu e momentul sa ma ingras, nu vreau sa fiu o mireasa durdulie...........chiar am incercat sa ma las la un moment dat dar .........nu am reusit...........voi incerca din nou, probabil dupa nunta

Depinde foarte mult de ce relatie ai cu sportul. Iti spun din proprie experienta. Faptul ca incepi sa mananci dupa ce te lasi de fumat este o chestie care vine aproape involuntara, nu prea iti dai seama! Dar daca esti pregatita moral sa o infrunti, la modul ca stii deja la ce sa te astepti( eu nu am stiut), si sa incepi sa faci sport in mod constant( macar odata la 2 zile) nu vei lua in greutate. Se poate sa nu te ingrasi, tb doar sa faci un pic de efort!Bafa multa!!

iulia73190
02.03.2007, 12:29:05
Asta cam asa e, cu ingrasatul se pare ca nu e solutie, e automat daca te lasi de fumat; eu am pus 2 kg intr-o luna cu toate ca am incercat sa ma duc la sala de 2/ saptamana (in ultima vreme numai 1 data pt ca nu mai am timp) si am practicat squash intre 1-3/saptamana (tot in functie de timp); am incercat sa fac si atentie la ce mananc, problema fiind totusi rontaitul, dar se pare ca tot m-am ales cu ceva kg;
sa nu mai pui ca nu suport sa ma ingras dar nici nu sunt adepta curelor de slabire ( de altfel n-am facut niciodata regim );
in consecinta o sa fiu si mai nemiloasa cu mine la sport si sper ca voi reusi sa revin la greutatea mea obisnuita; DAR CLAR NU MAI FUMEZ[-X !!! sanatatea mea inainte de toate;-) !

CamyB
02.03.2007, 12:36:38
Eu fumez, el nu.. Vreau sa ma las de fumat dupa nunta ca vreau bebe la anul...
Cred ca dincolo de dependenta de nicotina - pe care pana la urma o rezolvi cu guma.patch-uri sau ceaiuri - e foarte mult vorba de dependenta psihica de gest... Eu am incercat o vreme sa fumez tigari fara nicotina (se gasesc in farmacii), si ajunsesem sa mai fumez doar una cu nicotina (dimineata :) ).
Bravo celor care au reusit sa se lase! Sper sa va dau motive sa ma felicitati si pe mine peste cateva luni!

mihu
02.03.2007, 13:32:16
E destul de sugestiv...
http://images.bigoo.ws/content/gif/funny/funny_31.gif (http://www.bigoo.ws/view_content.php?category=funny&type=506&pag=0)

iulia73190
02.03.2007, 20:10:38
Cred ca dincolo de dependenta de nicotina - pe care pana la urma o rezolvi cu guma.patch-uri sau ceaiuri - e foarte mult vorba de dependenta psihica de gest... Eu am incercat o vreme sa fumez tigari fara nicotina (se gasesc in farmacii), si ajunsesem sa mai fumez doar una cu nicotina (dimineata :) ).
Bravo celor care au reusit sa se lase! Sper sa va dau motive sa ma felicitati si pe mine peste cateva luni!

Eu te felicit de pe acum numai pt faptul ca te gandesti sa te lasi!!!=D> si prin urmare te incurajez sa treci la fapte!!!

Primele 3 zile sunt critice, urmatoarele 7 sunt grele, iar la sfarsit de luna ai si uitat si ce e aia sa fumezi ( nu ,nici chiar , exegerez dar dupa o luna nu mai ai dependenta psihica legata de obisnuinta, iti ramane doar dorinta de a fuma in momente specifice cum ar fi de mare stres, nervi sau bucurie); am sa-ti dau un exemplu : personal nu sunt o mare bautoare, dar inainte sa ma las de fumat obisnuiam sa beau cate o cupa 2 de sampanie in weekend cu o tigara bineinteles; acum am pastrat sampania care imi procura placere, dar am inlocuit tigara cu masline negre si pot sa iti spun ca senzatia obtinuta e echivalenta;
in orice caz tine-ne la curent cand iei decizia iar noi te vom sustine!!:)>-

Fluturas
06.04.2007, 21:30:36

Hmmmm...suna foarte cunoscut..si la noi,aceeasi situatie.Eu fumez,el nu.Nu a fumat niciodata.Am incercat sa ma las insa nu am reusit,poate data viitoare voi avea mai multa ambitie !

valen
11.05.2007, 23:37:20
sotul meu s-a lasat.. nu mai fumeaza de cand s-a nascut Daria...:x a zis ca a mai fumat cate o tigare in primele zile dar acum nu mai fumeaza.. sunt f mandra de el... parca nici n-a fumat vreodata:x

alecsa
13.05.2007, 01:42:36

mda, e o chestie psihica, dependenta de "gest".... sper sa reusesti la ce ti-ai propus!>:D<

alecsa
13.05.2007, 01:43:54
eu am vrut sa ma las, insa nu pot. mama fumeaza, prietenele mele fumeaza, si mi-e greu sa ma abtin! e f greu. am reusit sa nu mai fumez 10 zile, insa :-& :-& m-am apucat din nou. ufffff....

Miru
13.05.2007, 05:49:20
chestia cu ingrasatul e mai nasoala. si eu am pus vreo 2 kg automat, cu tot cu sport...dar acuma parca incep sa dau jos, se pare ca nu mai rontai atata. m-am obisnuit fara tigara. in ceea ce priveste problema cu anturajul care fumeaza, este greu intradevar. singura modalitate este sa iti dai seama ce rau iti face fumul lor...la mine asa a inceput, ma deranja fumul celor din jur. Bafta tuturor care incearca si bravo tuturor carora ne-am lasat! Pentru mine acest subiect si fetele de pe forum au fost un mare imbold si un ajutor de necontestat. multumesc!

cc78
23.05.2007, 22:17:04
Astazi am aproape o luna de cand nu am mai fumat:) Si nu am simtit nevoia nici o secunda...dimpotriva...nu pot sa mai stau intr-o incapere in care se fumeaza:)) Cum am reusit??? Se vede la semnatura...datorita lui bebe, e extraordinar...nu-mi imaginam ca e atat de usor!!! Sper sa fiu suficient de desteapta incat sa nu ma apuc mai traziu...Multa bafta celor care se lasa de fumat...

iuli_nicol
23.05.2007, 22:31:43
sotul meu s-a lasat.. nu mai fumeaza de cand s-a nascut Daria...:x a zis ca a mai fumat cate o tigare in primele zile dar acum nu mai fumeaza.. sunt f mandra de el... parca nici n-a fumat vreodata:x
felicitari...asta da vointza
al meu fumeaza de vreo 14-15 ani...si a zis ca se lasa cand voi ramane insarcinata..nu s-a lasat...apoi cand eram in 7 luni a incercat sa se lase si a reusit doar vreo 2 saptamani...apoi din cauza anturajului s-a apucat iar....a zis cand nasc vor fi ultimele tigari din cauza stresului...a trecut si noaptea ciu naterea..bb are 2 luni si el nu se lasa...nu vreau sa-l fortez...k e ca un copil mic...la el nu trebuie sa-i impui nimik...k se ambitioneaza si nu o mai face..chiar daca vroia initial...
nu trebuie sa-l bat la cap...
cum sa-l fac sa renunte...?

iuli_nicol
23.05.2007, 22:34:26
Astazi am aproape o luna de cand nu am mai fumat:) Si nu am simtit nevoia nici o secunda...dimpotriva...nu pot sa mai stau intr-o incapere in care se fumeaza:)) Cum am reusit??? Se vede la semnatura...datorita lui bebe, e extraordinar...nu-mi imaginam ca e atat de usor!!! Sper sa fiu suficient de desteapta incat sa nu ma apuc mai traziu...Multa bafta celor care se lasa de fumat...
bv...felicitari...nu mzi cuvinte de lauda ptr tine...uite cum schimba un bb pe o mamik...de ar fi asa si cumnata mea...ea fumeaza 2 pachete pe zi...se trezeste si noaptea si fumeaza...si stie k nu e bine...k doar are antecedente cu baietelul de 5 ani care are probleme...dar o doare in...14

cinezee
24.05.2007, 01:36:30
yo am fumat cam pe la 30 de ani exact 6 luni si atunci ca sa zic asa "pipam" cam 3 ..4 tigari pe zi saui erau zile cand nu era niciuna ..si cand mi-am dat seama ca imi pute hainele si mainile .....am renuntat definitiv...dar din pacate acum sunt " fumator pasiv" din cauza sotului...dar ...decad a aflat ca am probleme cu gatul..numai fumeaza pe langa mine ...la rugamintea mea ...decat pe balcon..sau la bucatarie ... cert este un lucru in 3 ani ,...de acum incolo ....i-am spus ca atunci cand vom decide sa avem bebe ..mnu vreau sa mai simt nimic din tigari prin casa ..si a fost de acord cu mine =P~

pana la proba contrarie ...am sa il cred ;))

otilix
24.05.2007, 15:13:05
yo am fumat cam pe la 30 de ani exact 6 luni si atunci ca sa zic asa "pipam" cam 3 ..4 tigari pe zi saui erau zile cand nu era niciuna ..si cand mi-am dat seama ca imi pute hainele si mainile .....am renuntat definitiv...dar din pacate acum sunt " fumator pasiv" din cauza sotului...dar ...decad a aflat ca am probleme cu gatul..numai fumeaza pe langa mine ...la rugamintea mea ...decat pe balcon..sau la bucatarie ... cert este un lucru in 3 ani ,...de acum incolo ....i-am spus ca atunci cand vom decide sa avem bebe ..mnu vreau sa mai simt nimic din tigari prin casa ..si a fost de acord cu mine =P~

pana la proba contrarie ...am sa il cred ;))

felicitari ca ai reusit sa te lasi. cat despre ma lasa cand vine bebe.... sper sa mearga la voi. eu nu reusesc sa il conving pe sot, mai ales ca eu nu am fumat si nu fumez si ma deranjeaza f tare acest obicei. nu cred ca se va lasa vreodata...:-L

cinezee
24.05.2007, 18:14:43
felicitari ca ai reusit sa te lasi. cat despre ma lasa cand vine bebe.... sper sa mearga la voi. eu nu reusesc sa il conving pe sot, mai ales ca eu nu am fumat si nu fumez si ma deranjeaza f tare acest obicei. nu cred ca se va lasa vreodata...:-L

candam avut probleme serioasa cu gatul si vocea .....i-am sugerat asta iarna sa fumeze in balcon si a fost de acord ...si nu s-a suparat pe mine ...sper sa aveti si voi parte de asa intlegere cu sotii vostri>:D<

iuli_nicol
25.05.2007, 13:35:12
felicitari Cinezee ka i reusit sa te lasi...si ma bucur ca ai parte de intelegere de la sotul tau

cinezee
25.05.2007, 16:48:34
felicitari Cinezee ka i reusit sa te lasi...si ma bucur ca ai parte de intelegere de la sotul tau

lui ii pasa de sanatatea mea si nu doreste sa aiba o sotie bolnava ....si tocmai de aceea face astea ptr mine ....iar yo apreciez in felul meu atentiile lui fata de mine

otilix
25.05.2007, 23:11:59
candam avut probleme serioasa cu gatul si vocea .....i-am sugerat asta iarna sa fumeze in balcon si a fost de acord ...si nu s-a suparat pe mine ...sper sa aveti si voi parte de asa intlegere cu sotii vostri>:D<

nici sotul meu nu fumeaza in casa, defapt fumeaza f rar acasa. mai mult cat e la lucru si cand iesim in oras. rar simt ca miroase a tigari tocmai din aceasta pricina. dar eu vreau sa se lase de tot, pt ca nu vreau sa isi strice sanatatea in nici un fel, iar eu enfiind fumatoare nu pot fi de acord nici macar cu ideea de tigara. desi se pareca sunt, ca doar fuma de prima data de cand l-am cunoscut. dar ce sa fi facut, daca el mi-a placut?

yaky
16.06.2007, 10:40:06
Parerea mea este ca daca esti fumator, dar ti se da un motiv bun pentru care sa te lasi si ai destula vointa te lasi.

Mie mi-a zis viitorul sot inainte sa ne mutam impreuna, ca daca vreau sa ne mutam impreuna trebuie sa ma las de fumat. Pana atunci nu fumam niciodata cand trebuia sa ne intalnim sau cand venea pe la mine pentru ca stiam ca nu ii place si imi spusese ca atata vreme cat nu simte el, pot sa fumez. Dar cand am inceput sa vorbim de mutat impreuna a schimbat placa :) si mi-a dat o lista de motive. Am gandit-o peste noapte la o tigara :)) si de a doua zi i-am zis ca nu mai fumez, n-am mai fumat si ne-am mutat impreuna.

Sigur ca mi s-a mai facut si inca mi se mai face pofta, dupa 2 ani, si am colegi care fumeaza si merg la tigara si fumeaza cand iesim.... si am un chef nebun sa fumez cand ma cert cu el, dar nu o fac, pentru ca nu as vrea sa il mint si pentru ca daca ar sti ca am fumat ar fi dezamagit de mine. Nu cred ca ar pleca, dar ar fi o chestie urata intre noi. Si nu vreau asta, de aceea nu fumez :) de 2 ani :) si stiu ca daca n-ar fi el acum as fuma, fara sa ma intereseze pericolele, de care sunt constienta cand nu imi e pofta :))

valen
16.06.2007, 13:02:03
felicitari...asta da vointza
al meu fumeaza de vreo 14-15 ani...si a zis ca se lasa cand voi ramane insarcinata..nu s-a lasat...apoi cand eram in 7 luni a incercat sa se lase si a reusit doar vreo 2 saptamani...apoi din cauza anturajului s-a apucat iar....a zis cand nasc vor fi ultimele tigari din cauza stresului...a trecut si noaptea ciu naterea..bb are 2 luni si el nu se lasa...nu vreau sa-l fortez...k e ca un copil mic...la el nu trebuie sa-i impui nimik...k se ambitioneaza si nu o mai face..chiar daca vroia initial...
nu trebuie sa-l bat la cap...
cum sa-l fac sa renunte...?
eu i-am zis sotului meu ca nu il las sa o pupe pe daria decat dupa ce se spala temeinic pe dinti. ca citisem eu ca daca un parinte fumeaza si sta nas in nas cu bebe, bebe inhaleaza nicotina din respiratia lui.. si s-a lasat..
dar si acum imi mai reproseaza ca l-am constrans sa se lase. si nu ma simt prea bine

vicky
17.06.2007, 22:36:18
fumam un pachet sau mai mult pana in ziua in care a iesit testul de sarcina pozitiv. din ziua aceea nu am mai fumat. acum se fac 4 luni si jumatate de cand m-am lasat, pana acum 2 saptamani nu am suferit deloc de lipsa lor, nu ma gandeam deloc la tigara, imi pierdusem si gesturile de a tine tigara in mana... era ca si cum nu a fost..

daarrrr, de 2 saptamani, parca a intrat aghiuta in mine, ca asa as aprinde o tigara la cafea.. imi aduc aminte de diminetile de sambata cand eram libera, faceam cafeaua in bucatarie si fumam impreuna cu sotul la cafea... si asa as aprinde o tigara :((. lipsa fumatului incepe sa ma consume intr-atat incat intr-o noapte am si visat ca mi s-a dat o tigara, am dus-o la gura dar nu am putut sa o aprind.
legat de asta, sotul a zis ca fac cum vreau , nu vrea el sa imi impuna ceva anume, dar ar fi pacat sa ma reapuc acum :) . dragul de el!
la serviciu ne luam pauza de fumat, ies afara cu colegii dar eu beau numai cafeaua, ei mai si fumeaza :). daca iesim la o terasa se intampla la fel...

nu imi explic de ce 4 luni nu am simtit lipsa, si deodata a revenit atat de acut nevoia de nicotina :(

otilix
20.06.2007, 14:03:57
fumam un pachet sau mai mult pana in ziua in care a iesit testul de sarcina pozitiv. din ziua aceea nu am mai fumat. acum se fac 4 luni si jumatate de cand m-am lasat, pana acum 2 saptamani nu am suferit deloc de lipsa lor, nu ma gandeam deloc la tigara, imi pierdusem si gesturile de a tine tigara in mana... era ca si cum nu a fost..

daarrrr, de 2 saptamani, parca a intrat aghiuta in mine, ca asa as aprinde o tigara la cafea.. imi aduc aminte de diminetile de sambata cand eram libera, faceam cafeaua in bucatarie si fumam impreuna cu sotul la cafea... si asa as aprinde o tigara :((. lipsa fumatului incepe sa ma consume intr-atat incat intr-o noapte am si visat ca mi s-a dat o tigara, am dus-o la gura dar nu am putut sa o aprind.
legat de asta, sotul a zis ca fac cum vreau , nu vrea el sa imi impuna ceva anume, dar ar fi pacat sa ma reapuc acum :) . dragul de el!
la serviciu ne luam pauza de fumat, ies afara cu colegii dar eu beau numai cafeaua, ei mai si fumeaza :). daca iesim la o terasa se intampla la fel...

nu imi explic de ce 4 luni nu am simtit lipsa, si deodata a revenit atat de acut nevoia de nicotina :(

vicky, imi pare rau ca te chinuie tocmai pofta asta. dar mie mi-ai lasat impresia ca esti o tipa tare hotarata si ferma, asa ca stiu sigur ca vei alege ce e mai bine pt tine si pt bebe. nu am emotii in acest sens.;;)

vicky
04.07.2007, 23:25:19

m-am reapucat de fumat cam 4-5 tigari pe zi. daca inainte nici nu concepeam sa fumez tigari lights, acum fumez ultra-ultra-ultralights, adica kent nanotek. au cea mai putina nicotina dintre toate, 0.1 mg, iar gudronul este de 1 mg.... se zice ca sunt cel mai putin toxice ;-)

dj
05.07.2007, 00:26:15
m-am reapucat de fumat cam 4-5 tigari pe zi. daca inainte nici nu concepeam sa fumez tigari lights, acum fumez ultra-ultra-ultralights, adica kent nanotek. au cea mai putina nicotina dintre toate, 0.1 mg, iar gudronul este de 1 mg.... se zice ca sunt cel mai putin toxice ;-)
Lui bebe tot ii fac rau asa ca mai bine te-ai lasa si de astea....

vicky
05.07.2007, 13:29:18
Lui bebe tot ii fac rau asa ca mai bine te-ai lasa si de astea....

da, stiu. daca puteam sa nu fumez nu ma reapucam...

otilix
05.07.2007, 14:07:25
offf, mai, vicky, mai..
ce mai face bebe mihaita? ati fost in concediu?

iuli_nicol
05.07.2007, 20:23:39
da, stiu. daca puteam sa nu fumez nu ma reapucam...
are dreptate corpul ii cere nicotina...:-$ ...asta e eu te inteleg...dar nu fuma multe...eu nu fumez ...sunt impotriva tigarilor...dar si dr spun k nu e bine sa te lasi de tot daca ai fumat mult timp...ci doar sa le reduci cat poti de mult

valen
10.07.2007, 17:41:45
are dreptate corpul ii cere nicotina...:-$ ...asta e eu te inteleg...dar nu fuma multe...eu nu fumez ...sunt impotriva tigarilor...dar si dr spun k nu e bine sa te lasi de tot daca ai fumat mult timp...ci doar sa le reduci cat poti de mult
pe asta nu am mai auzit-o cum adica sa nu te lasi de tot...???ce e rau in asta?

vicky
10.07.2007, 19:18:18

am mai auzit si eu asa explicatii. sunt cazuri in care s-au pierdut repetat sarcini in saptamani mici tocmai pt ca se renunta brusc la fumat la inceputul sarcinii.

organismul isi formeaza un echilibru chiar si asa cu toxinele pe care le avem in corp, iar atunci cand nu mai fumezi se produce un dezechilibru si posibil respingere a fatului.

e din auzite, da? sa nu radeti! ;))
vedeti voi, in cazul meu sarcina nu mai este la inceput deci nu are nici o legatura...

valen
10.07.2007, 23:22:09
am mai auzit si eu asa explicatii. sunt cazuri in care s-au pierdut repetat sarcini in saptamani mici tocmai pt ca se renunta brusc la fumat la inceputul sarcinii.

organismul isi formeaza un echilibru chiar si asa cu toxinele pe care le avem in corp, iar atunci cand nu mai fumezi se produce un dezechilibru si posibil respingere a fatului.

e din auzite, da? sa nu radeti! ;))
vedeti voi, in cazul meu sarcina nu mai este la inceput deci nu are nici o legatura...
foarte ciudat imi suna...
dar dat fiind faptul ca sotul meu nu e insarcinat nu o sa pateasca nimic ca s-a lasat brusc :D

ryanaro
11.07.2007, 13:13:30
foarte ciudat imi suna...
dar dat fiind faptul ca sotul meu nu e insarcinat nu o sa pateasca nimic ca s-a lasat brusc :D

astea sunt povesti, inventate de fumatori :))... cum le dau dependentilor de heroina metadona. pai tot dependenta e si aia. :[email protected]

lina
12.07.2007, 16:21:54
Eu fumez de 5 ani, si sincera sa fiu...nu vreau sa ma las (nu dati cu rosii). Nu stiu daca pot sau nu, cert este ca nu vreau. Parca nu concep cafeaua fara tigara, iesitul la terasa unde toata lumea fumeaza eu sa stau sa ma uit la ei, "tigara de dupa" :D ...s.a.m.d.
Iubi nu fumeaza si i-am zis ca daca se apuca il mananc de viu...(ce impocrita sunt) dar fac asta pentru ca sunt constienta ca viciul asta face rau...
Mama s-a imbolnavit de tuberculoza, chestia asta ar fi trebuit sa fie o lectie pentru mine dar, as! am continuat sa fumez....
Un singur lucru stiu: cand voi ramane insarcinata pot sa crap de pofta ca nu o sa mai fumez....Asta daca da D-zeu sa raman...:(

Kiss ya all!

vicky
12.07.2007, 16:35:10
Un singur lucru stiu: cand voi ramane insarcinata pot sa crap de pofta ca nu o sa mai fumez....Asta daca da D-zeu sa raman...:(

Kiss ya all!

asa sigura pe mine eram si eu. niciodata sa nu spui niciodata :(

lina
12.07.2007, 16:48:02
Corect spus, dar prea mare sarbatoare va fi atunci si parca prea ma gandesc plangand la un bebe la mine in burtica....ca sa imi ucid visele singura....

diannaa
13.08.2007, 22:11:58
am fumat 11 ani si dupa nunta pur si simplu nu am mai fumat.Beau cafea de 11 ani dar pot sa treca anii fara sa bea cafea.Fumam mult zilnic dar putea sa treaca zile si sa nu fumez,fumeam pt ca vroiam sa fumez,nu de nevoie si totusi stau sa ma intreb de unde la altii asa-zisa dependenta?

Ruby_Tuesday
23.08.2007, 11:57:37
E tare cu dus intors faza cu dependenta si lasatul de tigari. Eu ma recunosc fumatoare inraita (fumez cam de 14 ani, mult si doar tigari tari). Cred ca la mine e si trasatura de familie (ai mei fumeaza ca turcii de cand se stiu, mama chiar a fumat gravida cu mine - nu o judecati prea aspru, a incercat sa se lase, dar datorita unor probleme foarte nasoale nu a reusit). Chiar daca au incercat sa ma fereasca in copilarie, tot in mediu cu nicotina am crescut. La randul meu m-am apucat de fumat din placere (nu din teribilism, la un chef undeva) si imi place enorm.
Culmea e urmatoarea. Deoarece ne-am propus si noi sa incercam sa facem un bb, mi-am facut toate analizele (inclusiv plamani etc) care mi-au iesit super oki, chiar doctorul s-a mirat cand i-am zis cat si de cand fumez.
Eu sincer asi incerca sa ma las, dar nu gasesc nici o motivatie. Iar lasatul dupa ce afli ca esti insarcinata, implica anumite riscuri (tot doctorul mi-a spus). Asta in sensul ca in momentul in care te lasi de fumat, organismul incearca sa elimine toate toxinele acumulate pana atunci, intr-o cantitate mare, toxine care ajung in placenta si afecteaza fatul.
De aceea mi-am propus sa ma las ... dar nu prea am puterea necesara ...#-o

ALEX21A
23.08.2007, 12:02:24

dc esti fumatoare si afli ca esti insar nu e bine sa te lasi brusc.......e bine sa reduci nr de tigari.....

asa ca.......cel mai bine renunti cu cateva luni inainte de a ramane insar.....

eugenieone
23.08.2007, 13:52:49
dc esti fumatoare si afli ca esti insar nu e bine sa te lasi brusc.......e bine sa reduci nr de tigari.....

asa ca.......cel mai bine renunti cu cateva luni inainte de a ramane insar.....
Regret sa te contrazic,dar atat studiile medicale cat si cele psihologice sustin renuntarea brusca la fumat si nu treptat. Mecanismul adictiei la tutun este diferit de cel al altor droguri, motiv pentru care sevrajul este mai mult de ordin psihologic decat de ordin fizic. Nu e ca la alte droguri unde dezintoxicarea necesita un substitut cu activitate mai slaba(de exemplu, metadona). Asa ca, cel mai bine ar fi sa nu fumati deloc, iar daca fumati si ramaneti insarcinate sa opriti imediat tigariele pentru ca saracul bebelus trebuie sa suporte cele 60 de substante toxice continute in tigari.

ALEX21A
23.08.2007, 14:03:19
Regret sa te contrazic

eu nu ma SUPAR ca ma contrazici.......n ai de ce sa regreti.....asta e parerea ta,asa stii......

,dar atat studiile medicale cat si cele psihologice sustin renuntarea brusca la fumat si nu treptat.

este vorba de femei insarcinate......si renuntarea la fumat.....si categoric studiile spun sa nu se renunte brusc in cazul asta,si sa se reduca nr lor......dupa cum am spus ideal ar fi sa se renunte inainte de sarcina cu ceva timp.......

eu asa stiu din surse sigure,din recomandarea altor medici......plus ca aceasta discutie am avut o duminica si cu nasa mea care este si ea medic.....

..........

Ruby_Tuesday
23.08.2007, 14:10:50
Regret sa te contrazic,dar atat studiile medicale cat si cele psihologice sustin renuntarea brusca la fumat si nu treptat. Mecanismul adictiei la tutun este diferit de cel al altor droguri, motiv pentru care sevrajul este mai mult de ordin psihologic decat de ordin fizic. Nu e ca la alte droguri unde dezintoxicarea necesita un substitut cu activitate mai slaba(de exemplu, metadona). Asa ca, cel mai bine ar fi sa nu fumati deloc, iar daca fumati si ramaneti insarcinate sa opriti imediat tigariele pentru ca saracul bebelus trebuie sa suporte cele 60 de substante toxice continute in tigari.
Intr-adevar, cea mai buna metoda de renuntare la fumat este brusc, insa nu in cazul femeilor deja insarcinate. In afara de toxinele pe care le elimina organismul in cantitate mare, mai apare si factorul de stress (cum ai zis si tu, legat de sevrajul psihologic), foarte daunator copilului.

ryanaro
23.08.2007, 16:21:50
in curand cred ca va fi chiar ok sa fumezi in timpul sarcinii. LOL

ps: sunt sarcastica. 8-|

vicky
23.08.2007, 17:19:23

chiar nu era nevoie de sarcasm aici. este o discutie foarte serioasa..

Ruby_Tuesday
23.08.2007, 17:25:50

N-ar fi exclus ... :-p. Hai ca acum sunt eu sarcastica. Oricum, ideea e ca fumatul face rau in general si in special in timpul sarcinii, de aceea e de preferat sa te lasi inainte de a ramane insarcinata. Dar sincer, nu cred ca face mult mai rau decat alte "prostii" pe care le fac unele femei insarcinate, iar la urma urmei fiecare face propriile alegeri ...
Eu personal, deoarece ne gandim sa facem curand un bb, incerc sa ma las (cu toate ca sunt fumatoare rea-rea de tot:-L). Pe de alta parte, am doua prietene care au facut bb si care doar au redus nr tigarilor in timpul sarcinii la max 5/zi si nu au avut pb nici ele nici copii. Stiu, iarasi, ca pb la copil pot aparea mai tarziu (la mine, ma rog, n-au aparut pana la 30 de ani, iar cele care vor aparea in viitor nu cred ca le mai pot pune pe seama fumatului mamei mele cand era gravida =P~).
Va pup si poate imi dati si mie o idee cum sa ma las de fumat:((:((

ryanaro
23.08.2007, 17:38:22
chiar nu era nevoie de sarcasm aici. este o discutie foarte serioasa..

pai tocmai de aia sunt sarcastica, pt ca este o discutie serioasa si se pune problema intr un mod foarte lejer. mie mi se pare ca se cauta scuze pt a se fuma in timpul sarcinii, a se reduce treptat etc in loc sa se spuna ca e ceva foarte rau care nu trebuie facut in nici un fel in timpul sarcinii. nu e o mandrie sa fumezi cand esti insarcinata, e o rusine. vorba aia, ca si la avort, e treaba fiecaruia ce si face la corp, dar nu vreau sa aud dupa aia ca doamne fereste s a intamplat ceva pt ca nu merita compasiune (ma gandesc la o cunostiinta).

ryanaro
23.08.2007, 17:44:16
NEu personal, deoarece ne gandim sa facem curand un bb, incerc sa ma las (cu toate ca sunt fumatoare rea-rea de tot:-L). Pe de alta parte, am doua prietene care au facut bb si care doar au redus nr tigarilor in timpul sarcinii la max 5/zi si nu au avut pb nici ele nici copii. Stiu, iarasi, ca pb la copil pot aparea mai tarziu (la mine, ma rog, n-au aparut pana la 30 de ani, iar cele care vor aparea in viitor nu cred ca le mai pot pune pe seama fumatului mamei mele cand era gravida =P~).
Va pup si poate imi dati si mie o idee cum sa ma las de fumat:((:((

eu am o cunostiinta care are probleme cu copilul si sunt convinsa ca e din cauza asta... nu ar recunoaste nici moarta ca asta e cauza, dar recunoaste ca a fumat pe tot parcursul sarcinii. desigur, poate fi vorba si de o genetica defectuoasa, dar fumatul a ajutat in mod cert!!! :-B

Ruby_Tuesday
23.08.2007, 17:52:05
pai tocmai de aia sunt sarcastica, pt ca este o discutie serioasa si se pune problema intr un mod foarte lejer. mie mi se pare ca se cauta scuze pt a se fuma in timpul sarcinii, a se reduce treptat etc in loc sa se spuna ca e ceva foarte rau care nu trebuie facut in nici un fel in timpul sarcinii. nu e o mandrie sa fumezi cand esti insarcinata, e o rusine. vorba aia, ca si la avort, e treaba fiecaruia ce si face la corp, dar nu vreau sa aud dupa aia ca doamne fereste s a intamplat ceva pt ca nu merita compasiune (ma gandesc la o cunostiinta).
Iti dau dreptate, intr-o astfel de situatie nu incape compasiune. Dar nu cred ca cineva este atat de absurd sa caute scuze pt fumatul in timpul sarcinii (nici macar eu). Eu am inteles perfect ce ai vrut sa spui si sunt de acord cu tine. Insa, sincer, este foarte foarte greu pt anumite persoane (recte eu) sa se lase de fumat. Incerc, dar habar n-am daca voi reusi. Si unicul motiv pt care incerc este ca nu vreau sa fie viitorul bb afectat. Daca insa nu reusesc, ce fac? Sa renunt la ideea de a avea un copil? Sincer, habar n-am. Am incercat azi sa fumez mai putin decat de obicei si deja sunt agitata si nervoasa=((=((

ryanaro
23.08.2007, 17:55:08
Iti dau dreptate, intr-o astfel de situatie nu incape compasiune. Dar nu cred ca cineva este atat de absurd sa caute scuze pt fumatul in timpul sarcinii (nici macar eu). Eu am inteles perfect ce ai vrut sa spui si sunt de acord cu tine. Insa, sincer, este foarte foarte greu pt anumite persoane (recte eu) sa se lase de fumat. Incerc, dar habar n-am daca voi reusi. Si unicul motiv pt care incerc este ca nu vreau sa fie viitorul bb afectat. Daca insa nu reusesc, ce fac? Sa renunt la ideea de a avea un copil? Sincer, habar n-am. Am incercat azi sa fumez mai putin decat de obicei si deja sunt agitata si nervoasa=((=((

mai, eu doar prezint partea ne-roz a situatiei. destul s a prezentat partea roz, cu copii sanatosi (adevarate miracole!) si continuam ca pana acuma. ^:)^

BDiana
23.08.2007, 18:01:56
O sa fii agitata si nervoasa vreo 2 saptamani... Dar din ce in ce mai putin. Primele zile sunt mai grele, si ar fi excelent daca ai putea sa-ti aranjezi programul in asa fel incat sa nu mai ai ocazii sa fumezi (sau macar sa le raresti)...

Si eu fumez, ca si tine, de multa vreme, iar in Romania fumam mult - cam 1 pachet / zi... De and sunt aici insa, datorita stilului de viata si al anturajului, am reusit sa reduc... Acum, in mod normal (adica 29 zile / luna) fumez intre 4 si 7 pe zi - de obicei 5). O sa incerc sa ajung la 3.

Cum am facut? Pai, in primul rand nu ies foarte mult in baruri / discoteci. Acolo fumam cel mai mult. In curand cred ca interzic si aici fumatul in interior, asa ca o sa fie ok :). Apoi, nu fac niciodata pauze de tigara. Nu fumez cand astept autobuzul etc.

Fumez, cu placere, dimineata la cafea - 2 tigari, dupa pranz, la cafea - alte 2, si seara, cand ajung acasa, ca gratificare pentru nenumaratele sarcini casnice marunte pe care le-am indeplinit (de genul curatat nisipul matzei, pus farfuriile in masina de spalat vase etc) inca o tigara. In programul asta bineinteles, mai intervin mici variatii...

O sa incerc acum sa nu mai fumez niciodata 2 tigari una dupa alta... In felul asta as putea ajunge, fara mare efort, la 3 :)

Ruby_Tuesday
23.08.2007, 18:06:11
O sa fii agitata si nervoasa vreo 2 saptamani... Dar din ce in ce mai putin. Primele zile sunt mai grele, si ar fi excelent daca ai putea sa-ti aranjezi programul in asa fel incat sa nu mai ai ocazii sa fumezi (sau macar sa le raresti)...

Si eu fumez, ca si tine, de multa vreme, iar in Romania fumam mult - cam 1 pachet / zi... De and sunt aici insa, datorita stilului de viata si al anturajului, am reusit sa reduc... Acum, in mod normal (adica 29 zile / luna) fumez intre 4 si 7 pe zi - de obicei 5). O sa incerc sa ajung la 3.

Cum am facut? Pai, in primul rand nu ies foarte mult in baruri / discoteci. Acolo fumam cel mai mult. In curand cred ca interzic si aici fumatul in interior, asa ca o sa fie ok :). Apoi, nu fac niciodata pauze de tigara. Nu fumez cand astept autobuzul etc.

Fumez, cu placere, dimineata la cafea - 2 tigari, dupa pranz, la cafea - alte 2, si seara, cand ajung acasa, ca gratificare pentru nenumaratele sarcini casnice marunte pe care le-am indeplinit (de genul curatat nisipul matzei, pus farfuriile in masina de spalat vase etc) inca o tigara. In programul asta bineinteles, mai intervin mici variatii...

O sa incerc acum sa nu mai fumez niciodata 2 tigari una dupa alta... In felul asta as putea ajunge, fara mare efort, la 3 :)
O sa incerc sa iti adopt metoda :x. O sa fie un pic complicat pt ca in jurul meu toata lumea fumeaza (parintii, sotul, toti prietenii si colegii). Cred ca imi voi opri un pachet gol de tigari in care voi pune zilnic 5 bucati si voi incerca sa le dozez, sa vedem ce iese:-&. Sper doar sa nu divortez intre timp de nervi :D
Mercic de sfaturi:">

BDiana
23.08.2007, 18:10:27
Mai voiam insa sa spun ca si campaniile anti fumat sunt niste exagerari... Traim inconjurati de exagerari, si de spaime, si numai bine nu e. Intr-un fel e normal, pt. ca trebuie sa existe metode de control al maselor, si cum inhibitiile de ordin moral / social sunt tot mai slabe (de genul "aoleo, dar ce-o sa zica vecinii daca ma vad fumand") trebuie sa apara altele ("aoleo, o sa ma imbolnavesc daca fumez").

Evident, fumatul nu este sanatos, insa ma intreb daca a stat vreunul dintre sustinatorii inversunati (si sinceri) ai inscriptionarii pachetelor cu mesaje cutremuratoare sa se gandeasca la faptul ca tocmai aceste mesaje (aceasta campanie) ar putea cauza un numar de boli... Ca daca ti se tot spune ca e rau sa fumezi, iti intra in cap, si se stie cat de puternic este creierul... Atat de puternic incat sa ajungi sa te imbolnavesti pentru ca asta se asteapta de la tine...

BDiana
23.08.2007, 18:11:21
O sa incerc sa iti adopt metoda :x. O sa fie un pic complicat pt ca in jurul meu toata lumea fumeaza (parintii, sotul, toti prietenii si colegii). Cred ca imi voi opri un pachet gol de tigari in care voi pune zilnic 5 bucati si voi incerca sa le dozez, sa vedem ce iese:-&. Sper doar sa nu divortez intre timp de nervi :D
Mercic de sfaturi:">
Pai poate il convingi si pe el sa faca la fel... Dozati impreuna :)
Oricum, dupa ce plecati se vor schimba mult lucrurile :)

ryanaro
23.08.2007, 18:59:13
Evident, fumatul nu este sanatos, insa ma intreb daca a stat vreunul dintre sustinatorii inversunati (si sinceri) ai inscriptionarii pachetelor cu mesaje cutremuratoare sa se gandeasca la faptul ca tocmai aceste mesaje (aceasta campanie) ar putea cauza un numar de boli... Ca daca ti se tot spune ca e rau sa fumezi, iti intra in cap, si se stie cat de puternic este creierul... Atat de puternic incat sa ajungi sa te imbolnavesti pentru ca asta se asteapta de la tine...

nasa(matusa) mea a murit de cord pulmonar pe vremea cand pachetele nu se inscriptionau. de aia sunt eu asa de inversunata... in problema cu inscriptionatul, sunt de acord cu tine. e o prostie. e ca si cum ai cumpara o masina pt ca e f eficienta in ceea ce priveste benzina LOL.

Andra_St
23.08.2007, 19:44:21
in primul rand: nu sunt fumatoare, nu beau nici cafea - mi se pare ca are un gust amar si chiar nu-mi place - nu beau nici macar sucuri acidulate. sunt adepta apei plate.
in al doilea rand: sincere felicitari celor care au reusit sa se lase. in jurul meu au fost si sunt destui fumatori si inteleg oarecum stresul, cel putin din punctul de vedere al unui fumator pasiv.
in al treilea rand: viitorul sot nu a fumat niciodata, i se pare o mare prostie si niic nu are vreodata de gand sa o faca.
in al patrulea rand: cineva foarte drag mie fumeaza destul de mult - nu stiu exact cat zilnic - zice ca nu se poate lasa; e femeie, tanara.
si nu in ultimul rand: si barbatii se pot lasa, daca vor. am un unchi care, dupa 20 de ani de fumat si-a dat seama intr-o zi ca ajunsese sotia lui sa-l pazeasca noaptea de crize de astm si brusc s-a hotarat sa se lase. nu am mai fumat de vreo 2 ani. alt unchi - nu ii cunosc motivatia, dar copil avea deja de vreo 6 ani - s-a lasat si el si nu mai fumeaza de vreo 3 ani.
daca vreti sa va lasati si va lipseste o motivatie: ganditi-va cat rau faceti celor dragi, cei care fumeaza pasiv - ma refer evident la cele unde e cazul. nu e o critica, nici repros, ci doar punctul de vedere al unui fumator pasiv ocazional care priveste cu durere la fumatorul activ.
mult succes tuturor!!!

eugenieone
23.08.2007, 19:49:14
..........
Vad ca suntem o gramada de medici pe aici, dar se pare ca am citit carti diferite. Avand in vedere ca eu am si studii de psihologie, este posibil sa ma detasez un pic de latura stric medicala. Incerc sa privesc lucrurile din mai multe perspective ;i ma documentez in consecinta. Oricum este bine pentru noi ca ne informam, dar dupa cum stii si tu exista multe informatii contradictorii chiar si in cartile de capatai ale medicinii. Asta este!
Mai in gluma, mai in serios va spun sa refuzati la magazin pachetele pe care scrie:"Tutunul cauzeaza impotenta!".Luati-le pe cele cu cancer!

tasha
23.08.2007, 19:49:28
Stiti cu ce nu sint eu de acord in ce priveste inscriptionatul? Pe cuvint de onoare daca eu am vazut pina acum vreun salam pe care sa scrie "E-urile sint cancerigene" sau "acesti cremvusti pot cauza impotenta". Suna haios, dar de fapt e chiar serios dupa parerea mea. Si acum la noi in familie e un mare concurs: eu fumez, puiul meu maninca mezeluri. Amindoi exagerat de mult. Asa ca acum ne indemnam unul pe altul sa renuntam la "viciul" de rigoare.... Sa vedem care reuseste primul :)

eugenieone
23.08.2007, 20:05:02
Tinem pumnii amandurora!Sunt sigura ca veti reusi. Cu vointa este posibil.
Off-topic:M-am indragostit de pozele voastre.Sunt superbe ca si ale Mitutzei si ale lui Map.Prietenii stiu de ce!

tasha
23.08.2007, 20:17:35
Si tu Brutus? Off, ar trebui sa facem un club :D Tu nu ti-ai selectat data nuntii, viitoare sau deja miresica?

map
23.08.2007, 20:18:13
Tinem pumnii amandurora!Sunt sigura ca veti reusi. Cu vointa este posibil.
Off-topic:M-am indragostit de pozele voastre.Sunt superbe ca si ale Mitutzei si ale lui Map.Prietenii stiu de ce!

Si ale Tashei, si altele:) Ale mitutzei doar cele de la casatoria civila - iarta-ma mitutza ca am vorbit in numele tau:)

tasha
23.08.2007, 20:19:33
Sintem total off-topic, dar nu ma pot abtine: si ale Marinuscai (proaspete-proaspete) si ale lui Filip Carol......

map
23.08.2007, 20:20:43
Sintem total off-topic, dar nu ma pot abtine: si ale Marinuscai (proaspete-proaspete) si ale lui Filip Carol......

Si mai urmeaza Miky:)

tasha
23.08.2007, 20:23:51
Daaa, dupa care forumul Lyons si NATO ala mare, ca a fost asa impresionat nasu' ca l-a bagat la inaintare. L-am rezolvat pe Daniel, tre' sa imi dea trei lazi de bere la cit i-am dat de lucru :))

eugenieone
23.08.2007, 20:47:01
HAi ca am pierdut randul uitandu-ma la pozele marinuscai.Sunt topita dupa ele.
Viitoare miresica, Tasha.Doar ca pentru moment suntem in cautare de locatie si deci nu avem o data fixa.
Facem fan club Daniel ca e super tare!Platesc si cotizatie daca e nevoie:))

vicky
23.08.2007, 21:23:16
nasa(matusa) mea a murit de cord pulmonar pe vremea cand pachetele nu se inscriptionau. de aia sunt eu asa de inversunata...

nu tine... scuza asta nu tine... nu lasa sa iti afecteze judecata.
adica daca cunosc pe cineva care a murit la nastere sa ma inversunez si eu sa nu mai fac copii pt ca o sa mor? sunt cazuri si cazuri...

mai, dar tu fumezi, sau ai fumat vreodata ca sa stii cum e sa te lasi, sau vorbesti doar in teorie?

sa fie clar, nu sustin si nu am sustinut ca este bine sa fumezi in sarcina!

diannaa
25.08.2007, 03:26:43
Exista lucruri logice in viata si chiat daca nu sunt medic asta mi se pare logic,mai ales ca primele 3-4 luni sunt cele mai importanta in dezvoltarea fatului.Si apoi peste ani sa apara probleme si carente la copil cum mai dai timpul inapoi sa schimbi ceva?E iresponsabila o femeie care fumeaza gravida fiind si din pacate cunosc destule(eu fumatoare pt 11 ani,cafegista, dar de placere si de chef,de gest,nu s-a legat de mine viciul asta desi am incercat)^:)^

laraa
26.08.2007, 11:05:32
fetelor...nu stiu daca s-a mai propus topicul asta...oricum se stie ca tigarea este foarte nociva pt corpun nostru (pt psihic e o incantare :D ),,dar ce ne facem cu plamanii , tenul, dintii....cum ne lasam oare de drog?...trebuie macar in timpul sarcinii, nu?..care , cat si ce fumati voi....eu sunt "nefericita posesoare a unei obsesii pt Kent 8:">

MeMyself
26.08.2007, 12:33:21
eu fumez pallmall, cam un pachet pe zi. Exista nenumarate motive pentru care trebuie sa ma las, dar....parca nu vreau.As vrea sa am o dantura frumoasa in primul rand, si cu banii de pe tigarii as face o gramada de lucruri. O sa ma las in timpul sarccinii, oricat de greu mi-ar fi, pentru ca ma gandesc la bebe mai mult decat la mine. Si sper ca apoi sa nu mai fumez deloc.

dacaunico
26.08.2007, 12:45:20
Si eu fumez cam un pachet de L&M rosu /zi.Nu imi plac tigarile light.
Cu toate ca stiu ca nu imi fac bine si ca cheltui o gramada de bani pe ele,imi place sa fumez...nu-mi inchipui o dimineata fara cafeluta si tigara.
Bineanteles,cand ne hotaram ca vrem un bebe,o sa ma las.Stiu ca o sa-mi fie destul de greu,dar asta e...e mai importanta sanatatea bebe-ului decat un viciu.

Fluturas
26.08.2007, 13:12:03
exista deja un topic foarte interesant:

http://www.miresici.ro/showthread.php?t=2838

corinutza79
26.08.2007, 15:14:23
Sotul meu a reusit sa se lase de fumat! :)>-S-a lasat de aproape un an si sunt foarte multumita! Si el la fel. Fuma de vreo 10 ani. A luat cateva kg in greutate, e drept, dar cu toate astea sunt super incantata!
Nu s-a lasat treptat, ci brusc si-a stabilit o data de la care a zis ca nu se mai atinge de tigari si asa a fost. Majoritatea prietenilor lui sunt fumatori, frecventam localuri in care se fumeaza, si cu toate astea nici macar nu a zis vreodata ca i-ar fi pofta sau altceva.
E drept ca si eu l-am incurajat, dar nu i-am facut observatie si nici nu l-am certat vreodata din cauza fumatului. Apropo, eu nu sunt fumatoare. Nu am fost niciodata. Sunt din categoria `gustat, ne-placut>:P, renuntat urgent`!
Sa dea Dumnezeu sa nu se mai apuce niciodata. Deci, se poate!!!:D Vrem sa incurajam pe toti cei care vor sa se lase!!!:A

MaryT
29.08.2007, 16:15:52
:-B am incercat sa rasofiesc topicul dar sunt o groaza de off-topicuri ...:D
vreau sa stiu un exemplu concret de la o miresica care s-a lasat de fumat !
daca s-a ingrasat si cam cat..etc..detalii
eu vreau sa ma las dar nu vreau atat de tare incat sa ma si las...
dar de catva timp am ceva sa ma sustina...un bebe...vreau bebe :(( :(( :(( na..si normal ca vreau sa ma las din timp de fumat...:-SS ..dar mie frica ca ma ingras..L-)
cand m-am apucat de anticonceptionale m-am ingrast instant 5 kg..eu la 1,81 si 56 de kg am pus pe mine 9 kg.:-SS :-SS :-SS ..dupa multe ore de tenis si o alimentatie sanatoasa am ajuns pe la 58-59 kg...si e perfect asa..dar daca iara m-as ingrasa fac vreo drepesie ca sunt cu capu`:-& ....sunt mandra de cum arat si asa vreau sa fiu mereu ( =)) ) dar vreau sa ma las de fumat !
vreun sfat concret?:-B

dacaunico
29.08.2007, 16:53:32
Si eu as dori sa ma las de fumat,dar nu prea stiu cum sa fac ca sa reusesc,problema e ca imi place sa fumez.Cel mai mult m-as lasa pt ca ma gandesc ca as mai pune cateva kg pe mine,dar asta nu e sigur...de ex,cumnata mea a reusit sa se lase de fumat si nu a pus pe ea nici un kg in plus.Nu a inlocuit tigara cu tot felul de bombonele,ciocolatele si alte asemenea bunatati,a mancat la fel ca inainte.

eu31
29.08.2007, 16:59:16
Si eu m-am lasat sis tare mandra de asta <:-P \:D/ :-p
Eu una nu m-am ingrasat nici un gram cand m-am lasat \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ Si is cativa ani de atunci..
Sfaturile mele: lasat brusc (nu gen: maine, mai trag una azi, inca una ca daca tot iesim in oras, inca una ca X fumeaza si am pofta), evitat locurile unde se fumeaza, e mai usor cu un sot/ partener de viata care nu fumeaza sau se lasa si el, gasit substitute de rontait fara calorii si de ce nu: munca, munca si iar munca asa incat sa n-ai timp nici sa te gandesti la o tigara :D

Bafta celor care vor sa se lase :rocking:

diannaa
29.08.2007, 22:11:19
Si eu m-am lasat sis tare mandra de asta <:-P \:D/ :-p
Eu una nu m-am ingrasat nici un gram cand m-am lasat \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ Si is cativa ani de atunci..
Sfaturile mele: lasat brusc (nu gen: maine, mai trag una azi, inca una ca daca tot iesim in oras, inca una ca X fumeaza si am pofta), evitat locurile unde se fumeaza, e mai usor cu un sot/ partener de viata care nu fumeaza sau se lasa si el, gasit substitute de rontait fara calorii si de ce nu: munca, munca si iar munca asa incat sa n-ai timp nici sa te gandesti la o tigara :D

Bafta celor care vor sa se lase :rocking:
suscriu,nici eu nu am mai fumat dupa nunta,deci de 3 luni.Nu m-am ingrasat,asta e o scuza ieftina sa nu te lasi de fumat,si eu chai fumam pt ca imi placea sa tin tigara in mana,sa vad fumul cum iese etc.Daca vrei sa te lasi te lasi daca nu nu,nu se poate lasa cine nu vrea!

eu31
30.08.2007, 09:22:48
suscriu,nici eu nu am mai fumat dupa nunta,deci de 3 luni.Nu m-am ingrasat,asta e o scuza ieftina sa nu te lasi de fumat,si eu chai fumam pt ca imi placea sa tin tigara in mana,sa vad fumul cum iese etc.Daca vrei sa te lasi te lasi daca nu nu,nu se poate lasa cine nu vrea!
Felicitari!!!! \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/
Super le-ai zis :D

diannaa
30.08.2007, 23:40:29
Felicitari!!!! \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/
Super le-ai zis :D
mersi de sprijin:*

MaryT
30.08.2007, 23:43:42
deci intr-o zi ati decis sa nu mai fumati...na si ???
ceva concret!! cand va era pofta de vreo tigara ce faceati?????????????

eu31
31.08.2007, 09:50:45
Dupa umila =)) mea parere sunt mai multe tipuri de fumatori..
- unii care fumeaza pt ca n-au altceva mai bun de facut: n-au job, stau acasa in fata calculatorului si se plictisesc si desigur ca isi ocupa timpul cu fumat. Solutie: gasit un job si ocupat timpul cu lucruri folositoare
- unii care fumeaza cand sunt in compania altor fumatori sau atunci au cel mai mult pofta sa fumeze. Solutie: evitat fumatorii (cel putin in prima perioda cand e cel mai "greu")
- unii care fumeaza din cauza stresului din viata de zi cu zi: job, familie etc. Solutie: mers la o sala de fitnes, sau masaj, sau alte chestii care ajuta la relaxare
- unii care fumeaza pt ca vor, ca e trendy, ca fumeaza vecina si care nici macar n-au chef sa se lase de fumat "de ce sa ma las?". Ei nici macar nu incearca pt ca zic din prima ca nu pot, ca nu vor etc.
Si tot asa.. cred ca cel mai usor e sa determini ce te face sa fumezi si apoi sa gasesti singur/-a solutiile care ti se potrivesc cel mai bine..
Sau sa-ti gasesti un tel/ scop: de ce vrei sa te lasi: pt ca vrei sa ramai gravida, pt ca o sanatate mai buna, pt ca vreau si pt ca pot... Si eventual sa te recompensezi cu banii pe care i-ai fi dat altfel pe tigari :)

Mie de exemplu mi se facea pofta sa fumez cand eram in compania unor fumatori. Chiar si acum mi se mai face cand merg la un chef undes fumatori. Cand m-am lasat evitam chefurile, apoi cand mergeam la chef mai trageam o tigara dar deja eram in perioada in care fumam atunci una si a doua zi nu-mi mai trebuia, iar acum tigara nu-mi mai zice nimic.
Cand ma gandesc ce prostuta am fost sa ma apuc, si sa tot inventez scuze ca sa nu ma las..

diannaa
31.08.2007, 21:14:22
deci intr-o zi ati decis sa nu mai fumati...na si ???
ceva concret!! cand va era pofta de vreo tigara ce faceati?????????????
daca imi este pofta de tigara pur si simplu nu fumez.si am acces tot timpul la tigari,chiar acum am venit de la o cafea si 4 butelii de vin baute de ziua unei prietene si toti fumau.si ce? am stat in um dar nu am fumat.Nu e mai puternica o tigara decat vointa mea!

sunset
03.09.2007, 18:19:37
offf.. ma apuca disperarea... musai trebuie sa ma las... si e cumplit de greu.
Eu fumez de 10 ani, al meu fuma de 3, ne-am hotarat noi ca ne lasam de la 1 ian... zis si facut... am reusit sa nu fumez cam o luna jumate, dupa care am luat-o de la capat. Al meu nu.. are deja 8 luni de nefumator, si a devenit intolerant.... si asta ne afecteaza relatia, mi-a zis ca nu mai poate sa suporte mirosul ( chiar daca ma spal de dinti de 5 ori pe zi / mestec guma mentolata)
Nu mai fumez asa de mult ( max 10-12 / zi ) , dar nu pot sa ma opresc.
Nu imi gasesc motivatia... imi aduc aminte ce nasol a fost in ianuarie ( imi era asa de foame incat eram in stare sa mananc si tencuiala de pe pereti, eram asa de irascibila incat nu se putea sta pe langa mine)

M-am gandit ca va fi mai usor daca reduc tigarile, macar sa ma educ ( desi acum tigara e premiul ca am asteptat " n" ore fara fumat ).. nu stiu daca o sa mearga..

MaryT
03.09.2007, 18:52:49
daca imi este pofta de tigara pur si simplu nu fumez.si am acces tot timpul la tigari,chiar acum am venit de la o cafea si 4 butelii de vin baute de ziua unei prietene si toti fumau.si ce? am stat in um dar nu am fumat.Nu e mai puternica o tigara decat vointa mea!

corect....dar e asa de greu ca nu prea am multa vointa...si stiu ca asta e principala chestie cand te lasi de fumat...va mai tin la curent...:-< :-< :-<

MaryT
03.09.2007, 18:53:30
imi aduc aminte ce nasol a fost in ianuarie ( imi era asa de foame incat eram in stare sa mananc si tencuiala de pe pereti, eram asa de irascibila incat nu se putea sta pe langa mine)
M-am gandit ca va fi mai usor daca reduc tigarile, macar sa ma educ ( desi acum tigara e premiul ca am asteptat " n" ore fara fumat ).. nu stiu daca o sa mearga..

mai stiu eu pe cineva...:D

Andra_St
03.09.2007, 19:44:08
fetelor care fumati, e adevarat ca renuntarea la fumat te poate scoate din minti la propiu?
una dintre cumnatele mele nu mai avea pace cu sotul in casa, nu se putea intelege deloc cu el -se lasase de fumat de 2 ani jumatate si acum iar fumeaza. iar ea a fumat tot timpul asta si inca fumeaza.

sunset
04.09.2007, 20:31:57
corect....dar e asa de greu ca nu prea am multa vointa...si stiu ca asta e principala chestie cand te lasi de fumat...va mai tin la curent...:-< :-< :-<

Partea cu vointa/motivatia e cea mai grea... chiar nu imi vine. Vreau sa o fac doar pt ca ar fi o chestie buna pt relatia mea si pentru ca sa am bebe. Dar daca as fi singura nici nu mi-ar pasa.

Oricum o sa ma stradui... o sa imi fixez o zi ... si o sa ma las. Ca , mai nou, faptul ca fumez ma streseaza mai mult decat ma relaxez fumand o tigara.#-o:|

sunset
04.09.2007, 20:40:44
pt motivatie .... :-L

http://i40.photobucket.com/albums/e220/ralu_twr/moldoveanu03.jpg

tasha
04.09.2007, 20:41:44
Partea cu vointa/motivatia e cea mai grea... chiar nu imi vine. Vreau sa o fac doar pt ca ar fi o chestie buna pt relatia mea si pentru ca sa am bebe. Dar daca as fi singura nici nu mi-ar pasa.

Ce bine te inteleg.... Eu recunosc ca fumez cam mult, dar problema e ca nu o fac din cauza stressului sau din cauza anturajului, eu fumez pentru ca pur si simplu imi place. Mult. Si fumez si tigari tari.... :(( Acum mi-am propus ca din iarna sa ma las, si sper sa am suficienta vointa, da' e greu rau de tot....

Habib
05.09.2007, 10:59:05
eu am fumat si am reusit sa ma las........prin vointa......am spus :'' de azi gata!''..........si am reusit, am mai fumat cate o tigara, si mi-a venit rau, m-a luat cu stari de ameteala,............sotul meu fumeaza, si am ajuns sa nu mai suport fumul de tigara, ca imi face rau

corinutza79
13.09.2007, 08:39:23
pt motivatie .... :-L

http://i40.photobucket.com/albums/e220/ralu_twr/moldoveanu03.jpg
Bravo! Motivant, intr-adevar!:)>-

movulina
13.09.2007, 08:53:10
cu mandrie va spun ca am o luna si o zi de cand n-am pus tzigara-n gura.....si sper sa ma ajute Doamne Doamne sa nu o mai pun!

multa vointza si suPcese!

PUP!

corinutza79
14.09.2007, 17:22:54
cu mandrie va spun ca am o luna si o zi de cand n-am pus tzigara-n gura.....si sper sa ma ajute Doamne Doamne sa nu o mai pun!

PUP!

Bravo! :DFelicitari!!!!:)>- <:-P
Nu te da batuta, tine-o tot asa!!

oana
15.09.2007, 14:34:07
si eu fumez Kent 4 cam 1,5 pachete/zi:-SS :-SS :-SS
nu pot sa renunt la cafeaua de dimineata si la tigara
astept sa raman insarcinata si sa nu mai pun tigara in gura:)

eu31
15.09.2007, 15:12:36

PUP!
FELICITARI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Tine-o tot asa

\:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/

otilix
15.09.2007, 23:25:39

PUP!

bravo, deci cu vointa se poate!\:D/ \:D/

dacaunico
15.09.2007, 23:37:11

PUP!
Felicitari !
Oare unde si cand gasesc si eu atata vointa ? :-w

Crita
18.09.2007, 11:27:29
Hello!
Eu fac parte din categoria celor care nu au gasit motivatia pentru care sa se lase de fumat...degeaba al meu se tot tine de mine sa renunt, degeaba m-a amenintat ca ma paraseste intr-un an dc nu ma las (a trecut anul si nu m-a parasit:)>- ), degeaba vad poze cu plamani varza, degeaba aud despre tot felul de cazuri...degeaba....
Recunosc, sunt hopeless...
Sunt Crita si sunt dependenta de fumat!:D
In fine, felicitari celor care au invins in lupta cu ele insele si s-au lasat>:D<

oana
18.09.2007, 11:47:18
mda....cred ca de asta imi vine sa vomit....prea multe tigari:-& :-&

prapadeala
23.09.2007, 03:59:51
Unele din consecintele fumatului mai putin serioase includ dinti patati, miros neplacut al gurii si o scadere drastica in simtul gustului.

Cand fumezi, pulsul creste, in medie cam 10-25 de ori in plus pe minut, sau 36 000 de ori in plus pe zi. Asta forteaza inima sa lucreze mai mult si poate contribui riscului unui atac de inima.

Fumatul ataca sistemul de aparare al plamanilor si pot paraliza procesul natural de curatare al plamanilor.

Fumatorii au "fata de fumator" cum se zice. Asta e caracterizata de o nuanta mai gri a pielii si linii mai pronuntate la coltul gurii si a ochilor. Efectele astea sunt cauzate de o lipsa oxigenului la pielea fetei.

Fumatul poate rezulta in mai putini ani reproductivi la femei si o scadere abrupta in fertilitate la femei. Femeile fumatoare au probabilitatea sa fie infertile de 3 ori mai mare decat cele nefumatoare, si sa atinga menopauza cu 2 ani mai repede ca femeile nefumatoare.

Astea sunt doar niste efecte ale fumatului, citite intr-un articol care promoveaza sanatatea, si detaliile de mai sus sunt pe baza de cercetari medicale :)

alecsa
23.09.2007, 12:16:25
si pe pachete scrie la ce poate duce fumatul, insa nici asta nu ne impiedica sa fumam. eu am inceput dintr-o prostie, acum a devenit o obisnuinta: tigara si cafelutza. mai bine nu ma apucam:-"

miti
23.09.2007, 15:22:25
si pe pachete scrie la ce poate duce fumatul, insa nici asta nu ne impiedica sa fumam. eu am inceput dintr-o prostie, acum a devenit o obisnuinta: tigara si cafelutza. mai bine nu ma apucam:-"

cred ca toata lumea asa incepe!!!

laraa
23.09.2007, 17:32:11
in fiecare seara "ma las " ..si dimineatza "hai..inca una si gata"....mai tarziu " hai sa termin pachetul asta ca a costat bani"..silly thinking #-o

vicky
26.09.2007, 22:09:08
pentru stie ea cine:

timp de 10 ani am fumat cam 1 pachet de tigari tari pe zi pana in ziua in care testul de sarcina a iesit pozitiv, apoi nu am mai fumat timp de 5 luni. m-am lasat brusc si nici nu am mai simtit nevoia. nu imi pot explica cum de nu mai tanjeam dupa tigari dar asa a fost. stii ca bebe in primele 3 luni isi formeaza toate organele iar in ultimele luni ia in greutate si ar fi nemaipomenit daca te poti abtine primele 4 luni care sunt cruciale...

din luna a 5-a am inceput sa disper dupa o tigara.. sufeream rau.. visam noaptea ca o mana imi intindea tigara si aveam procese de constiinta daca sa o iau sau nu, apoi o luam si aveam procese de constiinta daca sa o aprind sau nu. ma trezeam atat de rascolita incat nu imi mai intra nimeni in voie toata ziua

medicul mi-a zis inca de la 6 saptamani ca ideal este sa nu fumez, dar este ok si daca nu depasesc 5 tigari/ zi. din luna a 5-a cand m-am reapucat nu am depasit decat o singura data 5 tigari, si am ales sa nu mai fumez tigarile tari de dinainte (marlboro rosu cu 10 mg de gudron si 1 mg nicotina) ci un sortiment de kent care are in compozitie 1 mg de gudron si 0.2 mg nicotina.
ti-am dat detaliile astea ca sa intelegi ca chiar daca m-am apucat de fumat o fac in niste limite, fumez tigrati de 10 ori mai slabe si incerc sa tin situatia sub control.

iar acum, cam de 2 saptamani iar nu mai fumez pentru ca se pare ca bebe a ramas in urma cu greutatea iar eu am citit ca tigarile ar putea fi una din cauze. un alt efect secundar este nasterea prematura :(

sfatul meu este sa te lasi pentru ca asa iti dicteaza constiinta, nu pentru ca iti cere cineva asta/sotul. vorbeste si cu medicul care iti urmareste sarcina si vezi ce sfat iti da. apoi trebuie sa mai stii ca au fost cazuri in care intreruperea brusca a fumatului a dus la avorturi spontane deoarece organismul este obisnuit cu anumite chimicale in el, iar oprirea brusca a fumatului creeaza un dezechilibu...

ps: nu sunt singura de pe forum care am fumat in sarcina, mai este cel putin o mamica .. dar ea nu a vrut sa recunoasca public acest lucru tocmai pentru a evita judecata publica.

ti-am scris toate astea aici in ideea ca poate experienta mea mai poate ajuta si alte fete :).
mult succes si tarie de caracter!

RoxanaD
26.09.2007, 23:23:14
si eu am fumat in sarcina.............:|
sper ca la a doua sa ma pot lasa definitiv.

DanaS
27.09.2007, 02:38:56
pentru stie ea cine:

timp de 10 ani am fumat cam 1 pachet de tigari tari pe zi pana in ziua in care testul de sarcina a iesit pozitiv, apoi nu am mai fumat timp de 5 luni. m-am lasat brusc si nici nu am mai simtit nevoia. nu imi pot explica cum de nu mai tanjeam dupa tigari dar asa a fost. stii ca bebe in primele 3 luni isi formeaza toate organele iar in ultimele luni ia in greutate si ar fi nemaipomenit daca te poti abtine primele 4 luni care sunt cruciale...

din luna a 5-a am inceput sa disper dupa o tigara.. sufeream rau.. visam noaptea ca o mana imi intindea tigara si aveam procese de constiinta daca sa o iau sau nu, apoi o luam si aveam procese de constiinta daca sa o aprind sau nu. ma trezeam atat de rascolita incat nu imi mai intra nimeni in voie toata ziua

medicul mi-a zis inca de la 6 saptamani ca ideal este sa nu fumez, dar este ok si daca nu depasesc 5 tigari/ zi. din luna a 5-a cand m-am reapucat nu am depasit decat o singura data 5 tigari, si am ales sa nu mai fumez tigarile tari de dinainte (marlboro rosu cu 10 mg de gudron si 1 mg nicotina) ci un sortiment de kent care are in compozitie 1 mg de gudron si 0.2 mg nicotina.
ti-am dat detaliile astea ca sa intelegi ca chiar daca m-am apucat de fumat o fac in niste limite, fumez tigrati de 10 ori mai slabe si incerc sa tin situatia sub control.

iar acum, cam de 2 saptamani iar nu mai fumez pentru ca se pare ca bebe a ramas in urma cu greutatea iar eu am citit ca tigarile ar putea fi una din cauze. un alt efect secundar este nasterea prematura :(

sfatul meu este sa te lasi pentru ca asa iti dicteaza constiinta, nu pentru ca iti cere cineva asta/sotul. vorbeste si cu medicul care iti urmareste sarcina si vezi ce sfat iti da. apoi trebuie sa mai stii ca au fost cazuri in care intreruperea brusca a fumatului a dus la avorturi spontane deoarece organismul este obisnuit cu anumite chimicale in el, iar oprirea brusca a fumatului creeaza un dezechilibu...

ps: nu sunt singura de pe forum care am fumat in sarcina, mai este cel putin o mamica .. dar ea nu a vrut sa recunoasca public acest lucru tocmai pentru a evita judecata publica.

ti-am scris toate astea aici in ideea ca poate experienta mea mai poate ajuta si alte fete :).
mult succes si tarie de caracter!

Vicky,sarut mina de raspuns. Nu sa stresez prea tare dac ma judeca lumea sau nu ca fumez. Sincer eu nu mai stiam de nimeni care fumeaza si e cu bebe d-aia te-am intrebat pe tine. Mie una mi-e rau de tot, tremur, visez, trec pelinga careva cu tigarea si bales si trag pe nas cit pot.......adica jalnic. Mi-e mie rusine de mine si am mustrari de constiinta. Azi am fost la cumaraturi si puteam sa-mi iau un pachet dar am rezistat.
Daca o fi sa numai rezist, o sa ma apuc iar dar binenteles moderat si eu fumam mult inainte un pachet -2 citeodata si tari, cind am aflat ca am bebe am rarit tare mult si am trecut la Vogue din alea super lights,pina am zis ca numai pun gura.
N-am Doctor inca, sunt inca in cautari si n-am cu cine sa ma consult dar mie mi-e extrem de greu si am niste stari super nasoala si ma gindesc ca nici la bebe nu e prea bine daca eu sunt in halul asta.

OOOFFFFFFFFFfffff, in fine inca o data mersi mult :*:*

Crita
27.09.2007, 08:17:33
sfatul meu este sa te lasi pentru ca asa iti dicteaza constiinta, nu pentru ca iti cere cineva asta/sotul.

Si eu sunt de parere ca fara o motivatie interioara toate sfaturile celor din jur sunt vorbe in vant. Nici eu nu ma las, desi si al meu, si mama, imi fac morala...Ca inca nu inteleg de ce ar trebui...

movulina
27.09.2007, 08:35:34
fetele! Fruntea sus!!!

Nu ne poate rapune un viciu! Trebuie sa ne controlam!

Vreau sa spun ca daca veti sta sa asteptati marea motivatie pentru a va lasa de fumat...............nu o veti face niciodata......pe cuvant.....
Si pe mine m-a amenintat al meu.....de fapt nu-i pot spune amenintare.....mai degraba..............conditziune.....ca nu facem nunta pana nu ma las de fumat.......dragutzu` de el.....mi-a facut pe plac.....

Trebuie sa spui GATA!!!

Cand am stabilit ca ma voi lasa de fumat eram in pen-ultima zi de concediu la Herculane, in piscina la Hotel.....si de la apa aia calda rau de tot si de la sulful ala ieseau numai carbuni din mine (imi simteam si eu respiratia aia naspa de fumacios) si atunci al meu mi-a spus: "Uite vezi? Chiar nu e bine ce faci, nu e bine sa fumezi.....iti dai seama?" si i-am zis asa " Daca ajung acasa fara sa fumez, nu mai pun tzigarea-n gura" si asa a si fost dragele mele miresici!

Si uite ca a trecut si timpul (e lucru mare ca am o luna si jumatate fara tzigari), timp in care am fost pe terase, in restaurante, chiar la serviciu in fumoar cu o colega (sau tot cu colegii la o tzigare), dar nu am fumat!!!

Si sper sa ma ajute Dumnezeu sa nu o mai fac vreodata!!!

fetelor care aveti bebei in burtici! TREBUIE sa aveti puterea sa spuneti nu!!! in primul rand pentru ei....... (noi ne-am planificat un BB, dar va intra "in productie" abia la anul prin septembrie....si asta pentru ca vreau sa treaca un an fara tutun - doar am fost fumatoare, cam 1 pachet pe zi, vreme de 10 ani)

Va pupic!!!

Moralul sus!!!:*

shoricel
27.09.2007, 11:42:51
Nu sunt fumatoare - nici nu stiu cum de am ajuns sa citesc la subiectul asta ;))

Ma gandesc, insa la o metoda care poate v-ar ajuta ... teoretic, cel putin, mi se pare realizabil 8-|, dar numai un fumator isi poate da cu parerea.
Am o prietena fumatoare pe care tot am incercat s-o conving sa se lase, dar ea nu vrea, nu ca nu ar putea.

In primul rand, e posibil sa renuntati brusc la tigari, dar, probabil ca o sa va simtit destul de rau o vreme. Celulele din organism s-au obisnuit cu nicotina si daca nu le dati "tainul" zilnic, se supara si fac urat, li se pare ca nu functioneaza bine fara nicotina. Si asa o sa intrati in sevraj.

Acum metoda la care m-am gandit eu:
Sa presupunem ca fumati 30 de tigari pe zi.
- in prima saptamana fumati normal, 30 de tigari pe zi, nu mai multe, nu mai putine, ci fix 30;
- in a doua saptamana, renuntati la 2 tigari, deci veti fuma 28 de tigari pe zi timp de 7 zile;
- in a treia saptamana mai renuntati la inca doua si veti fuma 26 de tigari;
...
- ajungeti la 10 tigari pe saptamana; veti schimba un pic ritmul in sensul ca incepand de aici veti renunta doar la o tigara pe saptamana;
- saptamana urmatoare veti fuma 9 tigari/zi;
- apoi o saptamana cu 8 tigari/zi;
- saptamana cu 7 tigari/zi;
...
si tot asa pana ajungeti la ultima saptamana cu 1 tigara pe zi :D
Apoi:
- o tigara la 2 zile timp de o saptamana (asta inseamna cam 3 tigari in sapt aia)
- o tigara la 3 zile pentru inca o saptamana (cam 2 tigari in acea saptamana);
- o singura tigara fumata in ultima saptamana;

Si ... GATA! 0 tigari in saptamanile ce urmeaza

Nu e vreo metoda medicala, m-am gandit eu la asta ca s-o ajut pe prietena mea, dar ea nu vrea sa se lase. :(

Nu stiu cat de eficienta ar fi. Mi se pare, insa, ca i se ofera organismului ragaz sa se obisnuiasca cu din ce in ce mai putina nicotina si sa nu se resimta asa puternic nevoia de tigari ca in cazul renuntarii bruste la orice fel de tigara.

Hmmm ... ce ziceti?:-?

Fluturas
27.09.2007, 11:46:35
Nu sunt fumatoare - nici nu stiu cum de am ajuns sa citesc la subiectul asta ;))

Ma gandesc, insa la o metoda care poate v-ar ajuta ... teoretic, cel putin, mi se pare realizabil 8-|, dar numai un fumator isi poate da cu parerea.
Am o prietena fumatoare pe care tot am incercat s-o conving sa se lase, dar ea nu vrea, nu ca nu ar putea.

In primul rand, e posibil sa renuntati brusc la tigari, dar, probabil ca o sa va simtit destul de rau o vreme. Celulele din organism s-au obisnuit cu nicotina si daca nu le dati "tainul" zilnic, se supara si fac urat, li se pare ca nu functioneaza bine fara nicotina. Si asa o sa intrati in sevraj.

Acum metoda la care m-am gandit eu:
Sa presupunem ca fumati 30 de tigari pe zi.
- in prima saptamana fumati normal, 30 de tigari pe zi, nu mai multe, nu mai putine, ci fix 30;
- in a doua saptamana, renuntati la 2 tigari, deci veti fuma 28 de tigari pe zi timp de 7 zile;
- in a treia saptamana mai renuntati la inca doua si veti fuma 26 de tigari;
...
- ajungeti la 10 tigari pe saptamana; veti schimba un pic ritmul in sensul ca incepand de aici veti renunta doar la o tigara pe saptamana;
- saptamana urmatoare veti fuma 9 tigari/zi;
- apoi o saptamana cu 8 tigari/zi;
- saptamana cu 7 tigari/zi;
...
si tot asa pana ajungeti la ultima saptamana cu 1 tigara pe zi :D

Nu e vreo metoda medicala, m-am gandit eu la asta ca s-o ajut pe prietena mea, dar ea nu vrea sa se lase. :(

Nu stiu cat de eficienta ar fi. Mi se pare, insa, ca i se ofera organismului ragaz sa se obisnuiasca cu din ce in ce mai putina nicotina si sa nu se resimta asa puternic nevoia de tigari ca in cazul renuntarii bruste la orice fel de tigara.

Hmmm ... ce ziceti?:-?

teoretic pare simplu, practica insa te omoara :-"

movulina
27.09.2007, 11:46:41
parerea mea e ca nu merge!
ori te lasi de fumat ori nu te lasi.....:)>-

shoricel
27.09.2007, 11:58:26
Ok, voi stiti mai bine ;)).
Eu nu stiu cum e pentru ca n-am pus tigara in gura niciodata. :D

Ma gandisem la metoda asta bazandu-ma pe fatpul ca acum, celulor organismului vostru "li se pare" ca nu pot functiona cum trebuie fara nicotina si de asta apare sevrajul, stare de agitatie, de nervozitate si nevoia puternica de a fuma: fac celulele scandal! :D:D:D (explicatia nu e stiintifica, dar e adevarata ;)) )

tasha
27.09.2007, 12:00:01
parerea mea e ca nu merge!
ori te lasi de fumat ori nu te lasi.....:)>-
De acord! Trebuie sa le lasi brusc, nevoia de nicotina o poti suplini initial cu plasturi, sde gasesc si la noi in farmacii....Dar ai totusi nevoie de o motivatie puternica, nu neaparat un bebe, poate fi orice, o sperietura legata de sanatate, orice.

MaryT
27.09.2007, 12:02:18
De acord! Trebuie sa le lasi brusc, nevoia de nicotina o poti suplini initial cu plasturi, sde gasesc si la noi in farmacii....Dar ai totusi nevoie de o motivatie puternica, nu neaparat un bebe, poate fi orice, o sperietura legata de sanatate, orice.

da.da.da.da.....lupul moralist =)) =))

tasha
27.09.2007, 12:05:54
da.da.da.da.....lupul moralist =)) =))
Bai, ti-am zis, eu ma las din ianuarie, pe 3 mai exact, cind ne intoarcem de unde om merge pt Revelion :))
Eu am mai renuntat odata doua luni, nu am mai pus gura pe tigara, dar motivatia nu era suficient de puternica, asa ca atunci cind a aparut un factor suplimentar de stress (mi-am schimbat job-ul) m-am reapucat urgent :((

MaryT
27.09.2007, 12:11:19
Bai, ti-am zis, eu ma las din ianuarie, pe 3 mai exact, cind ne intoarcem de unde om merge pt Revelion :))
Eu am mai renuntat odata doua luni, nu am mai pus gura pe tigara, dar motivatia nu era suficient de puternica, asa ca atunci cind a aparut un factor suplimentar de stress (mi-am schimbat job-ul) m-am reapucat urgent :((

am pus reminder...sa te aud atunci :)>- :)>- :)>- :)>-

movulina
27.09.2007, 12:15:44

sper sa nu-ti iau urma.....
stiu cateva persoane care nu au fumat 6 luni-un an-doi si dupa aia s-au apucat iar!

Tasha dragutza,
dc nu te lasi de pe acum?:-? >:D<

tasha
27.09.2007, 12:18:30
sper sa nu-ti iau urma.....
stiu cateva persoane care nu au fumat 6 luni-un an-doi si dupa aia s-au apucat iar!

Tasha dragutza,
dc nu te lasi de pe acum?:-? >:D<
Pentru ca nu ma simt in stare inca.... Am mai povestit eu ca trebuie sa imi "inscriu" adinc in subconstient hotarirea, sa imi compun o motivatie strong :) Momentan ma bucur de aminarea asta, mai profit un pic :)

tasha
27.09.2007, 12:19:08
am pus reminder...sa te aud atunci :)>- :)>- :)>- :)>-
Si tu? Pe cind?

movulina
27.09.2007, 12:20:39
sunteti neserioaze! >:P

tasha
27.09.2007, 12:24:10
sunteti neserioaze! >:P
De ce? :O :O

movulina
27.09.2007, 12:26:01
Poi dara gasiti tot felu` de scuze ca sa nu ma lasati viciul......

Nu ca vreau sa fac pe lupu` moralist da` ...... de ce te gandesti si analizezi mai mult de aia vei gasi mai multe "motive" k sa nu te lasi

tasha
27.09.2007, 12:34:58
Poi dara gasiti tot felu` de scuze ca sa nu ma lasati viciul......

Nu ca vreau sa fac pe lupu` moralist da` ...... de ce te gandesti si analizezi mai mult de aia vei gasi mai multe "motive" k sa nu te lasi
Aici te contrazic daca imi permiti, ma cunosc suficient de bine ca sa stiu ce imi trebuie. 'Motive' sa nu te lasi nu exista, exista doar o dependenta de nicotina si mai rau de atit un obicei social prost. Iar faptul ca mi-am propus o tinta si am explicat ca am nevoie de timp sa imi compun starea necesara nu cred ca ma face neserioasa.

movulina
27.09.2007, 12:51:22
Aici te contrazic daca imi permiti, ma cunosc suficient de bine ca sa stiu ce imi trebuie. 'Motive' sa nu te lasi nu exista, exista doar o dependenta de nicotina si mai rau de atit un obicei social prost. Iar faptul ca mi-am propus o tinta si am explicat ca am nevoie de timp sa imi compun starea necesara nu cred ca ma face neserioasa.

Oka, daca asa sta problema din punctul tau de vedere, no comment

mariammary2000
27.09.2007, 13:37:12
Pentru ca nu ma simt in stare inca.... Am mai povestit eu ca trebuie sa imi "inscriu" adinc in subconstient hotarirea, sa imi compun o motivatie strong :) Momentan ma bucur de aminarea asta, mai profit un pic :)
offfff:( :( :( asa zice si al meu, exact ca tine. Eu n am fumat niciodata insa sunt fumator pasiv de cativa ani ca al meu nu ma scuteste deloc:D ; si aud aceeasi placa de fiecare data, mai nou isi propusese de vreo jum de an, el singur, ca dupa licenta nu mai trage din pipa. Si ce credeti?:D :D :D a venit licenta, a trecut licenta, tigara tot la coltul gurii>:D< >:D< >:D<

diannaa
30.09.2007, 23:27:46
Dupa nunta nu am mai fumat,am 4 luni paste cateva zile.Nu am inteles niciodata oamenii care isi fac rau cu mana lor si sunt constienti de asta.Nu sunt asa de slaba daca nu vreau sa fac ceva sa nu pot sa ma abtin,ce naiba!Pacat e atunci cand e prea tarziu,copilul are probleme,te trezesti cu boala fumatorului inrait in bronhii,si cazuri si mai grave.Sa riste cine vrea,mai bine previn decat sa tratez,dar de fapt si doctorii trebuie sa aiba de lucru,ce s-ar face daca nu ar fi oameni bolnavi....poate cam dur spus..
De sfaturi nu asculta nimeni,pe piele proprie cand te loveste te trezesti la realitate,asa ca treziti-va inainte sa va lovesaca!

Altheea18
18.10.2007, 14:25:46
exista in farmacii un medicament relativ nou impotriva fumatului, se numeste Champix si este produs de pfizer. din ce am citit despre el pe net a jutat f multe persoane sa se lasa de fumat. actioneaza undeva pe creier. Mai multe detalii cititi aici: http://www.sfatulmedicului.ro/news/Champix_cel_mai_nou_medicament_antifumat_se_lansea za_in_Romania.html
http://cercetaremedicala.scienceline.ro/CHAMPIX__CEL_MAI_NOU_MEDICAMENT_ANTIFUMAT_5324_651 _1.html
Eu l-am gasit la sensiblu. tratamentul se face 3 luni iar costul pe luna
depaseste cu putin 300 ron. destul de costisitor dar merita

bushi
22.11.2007, 11:34:01
Dupa nunta nu am mai fumat,am 4 luni paste cateva zile.Nu am inteles niciodata oamenii care isi fac rau cu mana lor si sunt constienti de asta.Nu sunt asa de slaba daca nu vreau sa fac ceva sa nu pot sa ma abtin,ce naiba!Pacat e atunci cand e prea tarziu,copilul are probleme,te trezesti cu boala fumatorului inrait in bronhii,si cazuri si mai grave.Sa riste cine vrea,mai bine previn decat sa tratez,dar de fapt si doctorii trebuie sa aiba de lucru,ce s-ar face daca nu ar fi oameni bolnavi....poate cam dur spus..
De sfaturi nu asculta nimeni,pe piele proprie cand te loveste te trezesti la realitate,asa ca treziti-va inainte sa va lovesaca!
Diannaa, mi-ai taiat pofta de a mai fuma si iti multumesc. M-am lasat din martie dar inca ma mai gandesc(cateodata) ce frumos era cu paiul in gura :).

crisstynna
22.11.2007, 11:52:56
Si eu eram o fumatoare de mult timp....si nici nu aveam de gand sa ma las.....Tot timpul ziceam cand voi fi gravida am sa ma las.Ei bine din momentul in care am aflat ca sunt insarcinata nu am mai pus tigara in gura,nici nu am poftit si am si uitat ca am fumat vreodata....pur si simplu mi le-am scos din minte.Sunt asa de fericita ca am reusit....si acum sunt f hotarata sa nu ma mai apuc niciodata.Imi pare f rau ca am o prietena care este si ea graviduta si care nu a lasat tigara...si baga mai mult de un pachet pe zi.Ea zice ca nu-i face rau copilului desi eu ma indoiesc.....Hai 5-6 tigari maxim pe zi daca esti gravida dar nu mai mult de un pachet...#-o

diannaa
25.11.2007, 22:59:29
Diannaa, mi-ai taiat pofta de a mai fuma si iti multumesc. M-am lasat din martie dar inca ma mai gandesc(cateodata) ce frumos era cu paiul in gura :).
Doamna ajuta Bushi sa fim sanatoase in ceea ce depinde de noi,ca sunt si alte necazuri pe lumea asta cu care ne confruntam.....de evitat sunt regratele tardive........cel mai rau e sa stii ca copilul tau e nenorocit din cauza ta ,poate a fumatului....nici nu vreau sa ma gandesc...

pufarin
09.12.2007, 09:11:48
in primul rand felicitari celor care au reusit sa se lase.
si eu am acus un an de cand m-am lasat, si la fel nu ma gandeam k va veni ziua in care ma voi lasa.
pentru cele care nu s-au lasat inca vreau sa le spun ceva, fara rautate
am vazut aseara la televizor , nu stiu dak era reclama sau ce era, a fost vb de 2 min, era prezentat un laringe, al unui om decedat probabil, era scos si avea niste excrescente pe el. dar cel mai naspa a fost cand l-a strans si a iesit din el o substanta mai groasa si albicioasa, urat tare de tot, deci dak cineva care fumeaza vede asa ceva cred k i-ar trece de fumat (sau paote nu)
dar acuma depinde de fiecare om.
oricum bafta celor care incerca.
:up

cj83cia
15.01.2008, 13:46:36
FELICITARI, fetelor. Si eu vreau sa ma las :((

CristinaMM
15.01.2008, 13:56:31
FELICITARI, fetelor. Si eu vreau sa ma las :((

Si ai mai incercat?
Ca eu cica am mai incercat de cateva ori (de obicei dupa cate o noapte in oras si un pachet jumate fumat :D). Si de lasat m-am lasat brusc, cand mi-am dat seama ca mi-am programat bebe peste vreo 10 luni. Functioneaza, ca motivatia este foarte puternica (la mine, cel putin).
Dar daca crezi ca totusi n-ai renunta, io zic sa vorbesti si cu medicul tau de familie, ca sunt tot felul de chestii aparute in domeniu.
Bafta! >:D<

movulina
15.01.2008, 14:04:14
O gravida care fumeaza si spune ca fumatul nu face rau copilului e cea mai MARE INCONSTIENTA!!!!

Din ce am citit eu:
1. Fumatul scade cantitatea si calitatea sangelui care oxigeneaza placenta micutzului
2. Fumatul CRESTE riscul malformatiilor
3. Fumacioasele nasc copii mai slabi cu pana la 700-900g fata de cele nefumacioase

Nu spun ca nu poti fuma in timpul sarcinii.....din contra poti....dar ai fi o inconstienta.....LA CATE BOLI SUNT PE LUMEA ASTA SI LA CATE RISCURI SUNT.......DESTULE......DAR EU M-AM LASAT DE FUMAT, DUPA 10 ANI DE FUMAT - POATE CHIAR DOUA PACHETE/ZI- TOCMAI DIN ACEASTA CAUZA:

NU VREAU SA-I FAC RAU BBLUSHULUI MEU CU MANA MEA SI CONSTIENT!!!

Sper ca m-am exprimat destul de clar - iar daca nu am facut-o imi cer scuze.....ca sunt prea infuriata pe treaba asta...

Habib
15.01.2008, 14:48:34
O gravida care fumeaza si spune ca fumatul nu face rau copilului e cea mai MARE INCONSTIENTA!!!!

Din ce am citit eu:
1. Fumatul scade cantitatea si calitatea sangelui care oxigeneaza placenta micutzului
3. Fumacioasele nasc copii mai slabi cu pana la 700-900g fata de cele nefumacioase

Nu spun ca nu poti fuma in timpul sarcinii.....din contra poti....dar ai fi o inconstienta.....LA CATE BOLI SUNT PE LUMEA ASTA SI LA CATE RISCURI SUNT.......DESTULE......DAR EU M-AM LASAT DE FUMAT, DUPA 10 ANI DE FUMAT - POATE CHIAR DOUA PACHETE/ZI- TOCMAI DIN ACEASTA CAUZA:

Sper ca m-am exprimat destul de clar - iar daca nu am facut-o imi cer scuze.....ca sunt prea infuriata pe treaba asta...

si pe mine ma infurie cand vad o femeie gravida si cu tigara in gura........cata inconstienta, sunt unele care consuma si alcool...........si se mai mira ca se nasc copii cu malformatii sau cu tot felul de boli incurabile,

vicky
15.01.2008, 14:55:45
iar incepeti...
daca o gravida fumeaza nu inseamna ca este inconstienta (unele sunt chiar prea constiente) ci mai degraba ca este dependenta. dependenta este o boala asa cum este spre exemplu varsatul de vant; dependenta se trateaza la fel ca oricare alta boala..
pana nu puteti accepta ca gravidele nu sunt inconstiente eu nu mai citesc aici!

ziua buna!

Fluturas
15.01.2008, 15:03:00

Din ce am citit eu:

Te felicit pentru faptul ca te-ai lasat de fumat, eu nu am reusit.
Asta nu inseamna ca sunt inconstienta, haideti sa ne gandim inainte de a scrie asemenea cuvinte.
Am vorbit cu medicul, i-am spus ce si cum, bineinteles ca nu exista medic care sa-ti spuna ca e bine sa fumezi dar nici nu este cea mai mare tragedie.

movulina
15.01.2008, 15:09:24
Nu am postat aici pentru a supara pe cineva!

Pur si simplu asta este parerea mea si punct!!!

Si daca am aceasta parere nu inseamna ca si judec pe cineva!!! NU AM ACEST DREPT!

Flutu imi e draga!!! Si ii doresc un bebica sanatos, voios, voinic, papacios si tot ce-si doresc ei pentru Bebe FLutu al lor!!!

[-o<
NU am vrut sa supar pe nimeni, prin faptul ca mi-am spus o parere!

Mamica lui MIHAI >:D<

anisoara
15.01.2008, 15:24:45
Si eu am fumat 3-4 ani ,dar m-am lasat pt. iubi al meu el nu fumeaza si ma simteam aiurea asta pe langa faptul ca el nu era de acord.
Sunt sigura ca trebuie sa ai o anumita motivatie ca sa te lasi de fumat si daca pt. unele femei nici macar un BB nu este destul de motivant atunci ce poate fi ?Sunt de acord ca sunt dependente si eu am fost ,fumam cel putin un pahet pe zi dar pt. mine e inadmisibil sa fumezi in timpul sarcini .Am o prietena are 1,55 m,43 kg este insarcinata in luna a treia si fumeaza in continuare ,nu mi se pare normal :(

Fluturas
15.01.2008, 15:27:40
Nu am postat aici pentru a supara pe cineva!

Pur si simplu asta este parerea mea si punct!!!

Si daca am aceasta parere nu inseamna ca si judec pe cineva!!! NU AM ACEST DREPT!

Flutu imi e draga!!! Si ii doresc un bebica sanatos, voios, voinic, papacios si tot ce-si doresc ei pentru Bebe FLutu al lor!!!

[-o<
NU am vrut sa supar pe nimeni, prin faptul ca mi-am spus o parere!

Mamica lui MIHAI >:D<

multumesc ^:)^

helenita
15.01.2008, 18:43:03
Te felicit pentru faptul ca te-ai lasat de fumat, eu nu am reusit.
Asta nu inseamna ca sunt inconstienta, haideti sa ne gandim inainte de a scrie asemenea cuvinte.
Am vorbit cu medicul, i-am spus ce si cum, bineinteles ca nu exista medic care sa-ti spuna ca e bine sa fumezi dar nici nu este cea mai mare tragedie.

si o fosta colega de-a mea a fumat tot timpul sarcinii...nu stiu dc acum cand alapteaza mai frumeaza...iar dr-ul i-a spus ca poate fuma max 2 tigari/zi...copilul a fost ok...dar asta nu e o regula(nu vreau sa sperii pe nimeni), bineinteles>:D<

deeelorene
15.01.2008, 18:46:50
multumesc ^:)^
dar ma gandesc ca nu fumezi un pachet pe zi, nu?

deeelorene
15.01.2008, 18:48:54
mama si cand i-am spus la al meu ca nu ma las de fumat , si o sa fumez si cand o sa fiu insarcinata a sarit ca ars=)) am ras de numa de el....bineinteles ca o sa le reduc, dar nu ma las....acuma zo, pt ce sa ma las daca tot m-am apucat=))? imi psunea o prietena care fuma in timpul cat a fost insarcinata , pt ca i-a spus doctorul ca de pofta poate sa fumeze 1-2-3-5 etc

Fluturas
15.01.2008, 19:03:17
dar ma gandesc ca nu fumezi un pachet pe zi, nu?

bineinteles ca nu !>:D<

mariammary2000
16.01.2008, 12:51:50
mama si cand i-am spus la al meu ca nu ma las de fumat , si o sa fumez si cand o sa fiu insarcinata a sarit ca ars=)) am ras de numa de el....bineinteles ca o sa le reduc, dar nu ma las....acuma zo, pt ce sa ma las daca tot m-am apucat=))? imi psunea o prietena care fuma in timpul cat a fost insarcinata , pt ca i-a spus doctorul ca de pofta poate sa fumeze 1-2-3-5 etc
pana mea, macar incerci si tu sa te lasi dar daca ai atitudinea asta de la inceput atunci e cam nasol:-B

MIHAINA
16.01.2008, 14:46:50
Eu fumez de 6 ani, anul asta vreau sa ma las de ele, pentru ca am vrea sa facem un bebe dupa nunta, dar nu prea stiu cum.
Am avut o tentativa anul trecut,in concediu, care a esuat bineinteles, din cauza faptului ca m-am intors la servici, unde cam toti colegii mei fumeaza.

Sylvester
16.01.2008, 14:48:37
Anunt: m-am lasat de fumat. Am deja 2 zile in care nu m-am mai atins de tigara! <:-P

movulina
16.01.2008, 14:49:46
Anunt: m-am lasat de fumat. Am deja 2 zile in care nu m-am mai atins de tigara! <:-P

BRAVAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

:* :* :* :* :*

CristinaMM
16.01.2008, 14:59:12

Bravo!
Fa-ti ticker sa te putem felicita la o sapt., la o luna etc :).

lady_l
16.01.2008, 15:03:44

Eu o saptimina nu am fumat..au perioade cind nu am fumat si cite o luna si cind venea cite un val de stres mai mare..ma apucam iar:-w...sper macar la tine sa tina....iti doresc din tot sufletul sa reusesti.

Sylvester
16.01.2008, 15:04:49
Bravo!
Fa-ti ticker sa te putem felicita la o sapt., la o luna etc :).

Pai nu stiu sa fac :))
Stai ca incerc ...

cj83cia
18.01.2008, 13:08:07
Ai 4 zile azi?

CristinaMM
18.01.2008, 13:10:27
Pai nu stiu sa fac :))
Stai ca incerc ...

Cauta pe google dupa cuvantul ticker. O sa gasesti mai multe site-uri. Iti faci un ticker, si dupa aia te ajutam noi sa ti-l pui pe miresici. Ok?

luminitza99
01.02.2008, 17:05:48
salutare...am citit cu mare interes ce ati scris aici....si eu fumez de vreo 4 ani dar in ultimii 2 ani (de cand mi-am ales k specializare marketing) chiar nu le mai controlez. iubi al meu mi-a dat "n" ultimatumuri sa ma las si nimic. imi doresc tare mult sa ma las, m-am lasat de cateva ori dar m-am apucat din nou cand a inceput stresul de la facultate.
problema mea cea mai mare este perioada aia de sevraj knd nu ma suport nici eu (dar nici fumatoare nu ma mai suport[-() , ma cert cu toata lumea, nu ma pot concentra sa lucrez la cele 17 proiecte care le am de facut, etc.........as vrea sa fie o solutie sa fiu cel putin "suportabila" in perioada asta.........poate stiti voi^:)^
p.s. am doua zile de cand nu am fumat si deja m-am certat cu cate cineva

Sylvester
04.02.2008, 09:08:51
Luminitza, eu m-am lasat de 2 ori pana acum. Prima data m-a tinut 2 ani iar acum am cateva saptamani de cand n-am mai fumat.
Eu, ca si tactica, de cate ori simt ca devin irascibila si nervoasa si imi vine sa aprind o tigara imi spun: "Ma face pe mine o tigara? Adica e chestia aia mica cat un cui mai puternica decat mine?" Si functioneaza! La mine trece criza.
Daca totusi simti nevoia de tigara, incearca si cu niste plasturi de-aia sau, am auzit ca exista niste pastile care iti mai taie pofta de fumat. Numai ca sunt foarte scumpe :(.

CristinaMM
04.02.2008, 09:26:08
Luminitza, eu m-am lasat de 2 ori pana acum. Prima data m-a tinut 2 ani iar acum am cateva saptamani de cand n-am mai fumat.
Eu, ca si tactica, de cate ori simt ca devin irascibila si nervoasa si imi vine sa aprind o tigara imi spun: "Ma face pe mine o tigara? Adica e chestia aia mica cat un cui mai puternica decat mine?" Si functioneaza! La mine trece criza.
Daca totusi simti nevoia de tigara, incearca si cu niste plasturi de-aia sau, am auzit ca exista niste pastile care iti mai taie pofta de fumat. Numai ca sunt foarte scumpe :(.

Nu ti-ai mai facut ticker sa vedem de cand nu fumezi :).
Incearca aici: http://www.tickerfactory.com/ezticker/ticker_designer.php

Sylvester
04.02.2008, 09:37:34
Gata! Se vede! Merci

CristinaMM
04.02.2008, 09:44:42
Gata! Se vede! Merci

Felicitari, deja ai 21 de zile! Sincer cand ai zis ca nu mai fumezi de 2 zile ma gandeam: Bine ma, 2 zile?! Sa vedem cat dureaza...
Dar m-ai contrazis si ma bucur, si iti tin pumnii sa ajungi la 2 luni si ceva ca mine, eu la 5 ca Vivi, si tot asa >:D<.

PS: De curiozitate: care e motivatia de data asta, ca ai zis ca te-ai mai lasat pana acum?

Sylvester
04.02.2008, 09:51:06
Felicitari, deja ai 21 de zile! Sincer cand ai zis ca nu mai fumezi de 2 zile ma gandeam: Bine ma, 2 zile?! Sa vedem cat dureaza...
Dar m-ai contrazis si ma bucur, si iti tin pumnii sa ajungi la 2 luni si ceva ca mine, eu la 5 ca Vivi, si tot asa >:D<.

PS: De curiozitate: care e motivatia de data asta, ca ai zis ca te-ai mai lasat pana acum?

Merci! Si voua, felicitari!
Motivatia este una de sanatate. Aveam dureri din ce in ce mai mari in gat si au disparut dupa ce am renuntat.

luminitza99
08.02.2008, 08:07:37
multumesc stress si multa bafta in continuare:*. chiar functioneaza chestia cu nu ma face pe mine o tigara
eu am 12 zile de cand pot sa ma consider nefumatoare<:-Psi sper sa o tin tot asa k ma simt mult mai bine. mi-am luat si niste gumite cu nicotina dar apelez foarte rar la ele. sunt zile in care nu mestec niciuna dar atunci cand tentatia e prea mare gumita chiar functioneaza, iti taie "pofta" de tigara.
va poop pe toate :*:*:*

CristinaMM
08.02.2008, 10:35:45
multumesc stress si multa bafta in continuare:*. chiar functioneaza chestia cu nu ma face pe mine o tigara
eu am 12 zile de cand pot sa ma consider nefumatoare<:-Psi sper sa o tin tot asa k ma simt mult mai bine. mi-am luat si niste gumite cu nicotina dar apelez foarte rar la ele. sunt zile in care nu mestec niciuna dar atunci cand tentatia e prea mare gumita chiar functioneaza, iti taie "pofta" de tigara.
va poop pe toate :*:*:*

Lumi, ia fa-ti si tu un ticker sa te putem lauda si sustine! >:D<
http://www.tickerfactory.com/ezticker/ticker_designer.php

Tigrutza
08.02.2008, 18:12:09
Eu nu pot sa ma las de fumat. Cred ca nu am vointa necesara. Oricat imi impun, ma trezesc cu tigara in gura.
Din pacate fumez si tigari tari (M rosu). Mi-am luat light...Mi-am luat mentolate... Nimic, Fumam si mai mult
Deci, fumez deja intens de vreo 10 ani...Din pacate sunt zile cand "bag" un pachet pe zi :(( :(( :(( :((
Imi zic ca nu e sanatos deloc, ca imi miroase parul si hainele urat...Ca dau bani de pomana...Dar nimic nu ma induioseaza. Nici macar acum, cand "lucram" la bebe nu pot sa le las. parca le-am mai redus, dar daca e o zi agitata, o iau de la capat
Am zis ca nu mai fumez in casa.... Nici o problema, ies pe balcon! Nu se mai fumeaza in majoritatea localurilor...Nu mai ies
Mi-a trimis o prietena niste plasturi dar mi s-a facut un rau de la ele de am crezut ca mor. Habar nu am de ce. Dupa cateva ore de somn mi-am revenit si mi-am aprins tigara...
Ma urasc ! Vreau sa le las. Vreau sa le las !
Am incercat varianta sa le las deodata. Nimic ! Dupa 5 ore sunt cu tigara in mana.
Am incercat sa reduc o tigara pe saptamana. A mers...Mult mai bine decat ma asteptam. dar a venit o zi stresanta la job si...iar trecea un pachet...
Tata a fumat 40 de ani Carpati fara filtru si le-a lasat. Brusc. Si s-a facut cat un butoi ;)) Cred ca a pus 20 de kg pe el. Dar nu mai fumeaza de 3 ani. Nici macar una. Si zice ca nici nu simte nevoia
Eu de ce nu am vointa asta????? Ma urasc !!

Fluturas
08.02.2008, 18:35:03
Eu de ce nu am vointa asta????? Ma urasc !!

ei, nici chiar asa !!!

editare: Felicitari, ai devenit http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000201EF.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&ref=10)

Tigrutza
08.02.2008, 18:39:19
ei, nici chiar asa !!!

editare: Felicitari, ai devenit http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000201EF.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&ref=10)

Sunt putin trista ca de obicei sunt foarte ambitioasa si realizez ce imi propun... Dar asta cu fumatul, ma omoara efectiv

Si.....ai dreptate, acum am vazut si eu... SUNT PRINTESA, SUNT PRINTESA...nananananananananana ;)) ;)) ;)) ;)) ;)) ;)) ;))
>:D< Dar id-ul tot nu mi-l schimba nenea admin :-"

Fluturas
08.02.2008, 18:42:57
Sunt putin trista ca de obicei sunt foarte ambitioasa si realizez ce imi propun... Dar asta cu fumatul, ma omoara efectiv

Si.....ai dreptate, acum am vazut si eu... SUNT PRINTESA, SUNT PRINTESA...nananananananananana ;)) ;)) ;)) ;)) ;)) ;)) ;))

o sa-l schimbe stai linistita >:D<

CristinaMM
08.02.2008, 18:52:55

De ce sa ti-l schimbe? Noi va deosebim >:D<.
Cat despre fumat...nu stiu ce sa zic. Dar cred ca intr-o zi o sa gasesti ambitia si vointa sa te lasi, fiindca cred ca esti o femeie puternica. Si daca nu, macar incearca sa le reduci, daca faceti bebe :). Iti tin pumnii!

lulu_81
15.02.2008, 19:03:52
Fetelor, in primul rand vreau sa le felicit pe deja "fostele fumatoare".Eu din pacate nu ma numar printre ele...Am incercat, dar nu a mers (nici macar cu plasturi)...M-asteptam sa-mi fie rau, da' n-am avut nici pe naiba.Imi place sa fumez.Mult!...Vroiam insa sa va spun ca acum cateva zile am citit un articol in care se spunea ca un grup de cercetatori au descoperit ca fumatul in timpul sarcinii nu este periculos si-n special in primele 5 luni cand se considera ca era cel mai periculos pentru ca e perioada cand se formeaza bebe.Nici dupa aceasta perioada nu ar fi, singurul efect negativ ar fi o greutate mai mica a lu' bebe la nastere (dar nu semnificativa).Sper sa nu ma injurati.M-am gandit ca e o informatie importanta...Va pup si mult curaj in renuntarea la fumat

Sylvester
18.02.2008, 08:47:02
..am citit un articol in care se spunea ca un grup de cercetatori au descoperit ca fumatul in timpul sarcinii nu este periculos si-n special in primele 5 luni cand se considera ca era cel mai periculos pentru ca e perioada cand se formeaza bebe.Nici dupa aceasta perioada nu ar fi, singurul efect negativ ar fi o greutate mai mica a lu' bebe la nastere (dar nu semnificativa).Sper sa nu ma injurati.M-am gandit ca e o informatie importanta...Va pup si mult curaj in renuntarea la fumat

Nu te injuram, nu-ti face griji. Dar cercetatorii aia sigur nu erau angajati de Philip Morris sau British American Tabaco?

CristinaMM
18.02.2008, 08:57:25
Nu te injuram, nu-ti face griji. dar cercetatorii aia sigur nu erau angajati de Philip Morris sau British American Tabaco?

:D
Stress, felicitari pentru o luna si ceva! >:D<

Sylvester
18.02.2008, 08:59:19
Merci >:D< ... deja imi este mai usor. Primele 2 saptamani au fost mai dificile!

CristinaMM
18.02.2008, 09:00:35
Merci >:D< ... deja imi este mai usor. Primele 2 saptamani au fost mai dificile!

N-o sa fie foarte usor nici de acum, dar deja poti sa zici: am o luna, nu merita sa stric totul :).

luminitza99
19.02.2008, 08:24:23
am 15 zile de cand nu am fumat<:-P dar e al naibii de greu mai ales cand sunt cu prietenii prin oras la cafea, suc...ma omoara pofta de o tigara...dar sunt mandra ca pana acum am reusit sa ma abtin...va poop
bafta in continuare stress

CristinaMM
19.02.2008, 08:26:19
am 15 zile de cand nu am fumat<:-P dar e al naibii de greu mai ales cand sunt cu prietenii prin oras la cafea, suc...ma omoara pofta de o tigara...dar sunt mandra ca pana acum am reusit sa ma abtin...va poop

Mai rezista inca 15 zile, si dupa aia mai vezi tu :). Oricum, ai trecut de o parte foarte grea. Eu zic ca o sa reusesti!

Green_Eyes
19.02.2008, 09:34:42

Bravo!!! Tine-o tot asa... mai ales ca se scumpesc tigarile in curandL-) Un pachet va costa in jur de 8RON:(($-)$-):-SS

diannaa
27.02.2008, 21:02:43
eu deja nu mai fumez de....9 luni!!! si e extrem de usor...

ginutza83
12.03.2008, 14:57:09
eu fumez de 4 ani. nu pot sa spun cate tigari pe zi, pt ca uneori fumez 2-3, altadata poate aproape un pachet (n-am depasit aceasta limita). am avut si perioade de cateva saptamani in care nu am fumat deloc.insa...sunt inca fumatoare. si viitorul sot este fumator, inainte 'inghitea' un pachet pe zi, acum parca nu mai fumeaza chiar atat. am hotarat sa ne lasam de fumat anul acesta. mie mi-ar fi mai usor sa ma las daca s-ar lasa si el, asa ca l-am convins ca trebuie sa ne lasam cu ceva timp inainte sa avem bebe, ca sa eliminam toxinele din organism s.a.m.d. si este de acord. orice pt bebele nostru!
parerea mea este ca nici un fumator nu se lasa de fumat ca asa i se spune de catre X sau Y. daca el nu vrea asta e. pe mine, de ex., ma enerveaza predicile legate de fumat (sau orice altceva). dom'le sunt majora, cunosc consecintele, daca eu am ales asta e treaba mea, nu ai de ce sa te bagi si in nici un caz nu ma las ca asa zici matale. si ma mai enerveaza si unii nefumatori (imi pare rau, dar asta este adevarul) care zic ca nu inteleg de ce nu ne putem lasa. nici eu nu am inteles pana nu am devenit fumatoare. nu le spun sa se apuce, dar nici sa faca cate unii pe desteptii, de parca ei nu ar avea vicii poate mai rele decat asta.

Ligia_b
14.03.2008, 01:07:08
Pe mine nu ma deranjeaza persoanele care fumeaza...e treaba lor, viata lor. Dar ma deranjeaza enorm cand eu respect o persoana fumatoare si ea ce face?? Imi fumeaza in lift (si eu care stau la et 4 sunt nevoita sa respir fumul ei pt 4 etaje si asta la noi fiind clar INTERZIS prin lege), fumeaza in casa in asa un fel ca fumul de la ea (usa paralela cu a mea cam la 2 m distanta) intra la mine in hol. Pe mine asta ma deranjeaza, nu mai vb de atunci cand merg pe strada si imi trece una din fata si isi lasa fumul in nasul meu...L-)

Ligia_b
14.03.2008, 01:13:14
Pe mine nu ma deranjeaza persoanele care fumeaza...e treaba lor, viata lor. Dar ma deranjeaza enorm cand eu respect o persoana fumatoare si ea ce face?? Imi fumeaza in lift (si eu care stau la et 4 sunt nevoita sa respir fumul ei pt 4 etaje si asta la noi fiind clar INTERZIS prin lege), fumeaza in casa in asa un fel ca fumul de la ea (usa paralela cu a mea cam la 2 m distanta) intra la mine in hol. Pe mine asta ma deranjeaza, nu mai vb de atunci cand merg pe strada si imi trece una din fata si isi lasa fumul in nasul meu...L-)

MeMyself
16.03.2008, 08:34:08
Am inceput sa iau niste pastile anti fumat. Pana acum am luat doar 2, dar nu am putut sa fumez decat 2 tigari, pentru ca dupa fiecare am dat la bobocei. Nu stiu ce sa fac: sa continui cu pastilele sau nu?

CristinaMM
16.03.2008, 09:40:40
Am inceput sa iau niste pastile anti fumat. Pana acum am luat doar 2, dar nu am putut sa fumez decat 2 tigari, pentru ca dupa fiecare am dat la bobocei. Nu stiu ce sa fac: sa continui cu pastilele sau nu?
Daca ti-a fost rau numai dupa ce ai fumat, eu zic sa continui sa le iei. Pana la urma asta e scopu lor, sa te faca sa renunti, nu? :)

Ruby_Tuesday
17.03.2008, 12:13:19
Fetelor, in primul rand vreau sa le felicit pe deja "fostele fumatoare".Eu din pacate nu ma numar printre ele...Am incercat, dar nu a mers (nici macar cu plasturi)...M-asteptam sa-mi fie rau, da' n-am avut nici pe naiba.Imi place sa fumez.Mult!...Vroiam insa sa va spun ca acum cateva zile am citit un articol in care se spunea ca un grup de cercetatori au descoperit ca fumatul in timpul sarcinii nu este periculos si-n special in primele 5 luni cand se considera ca era cel mai periculos pentru ca e perioada cand se formeaza bebe.Nici dupa aceasta perioada nu ar fi, singurul efect negativ ar fi o greutate mai mica a lu' bebe la nastere (dar nu semnificativa).Sper sa nu ma injurati.M-am gandit ca e o informatie importanta...Va pup si mult curaj in renuntarea la fumat
Mda ... culmea e ca asta mi-a zis si mie doctorul care imi supravegeaza sarcina/:) ... Sper sa nu dati cu rosii in mine, dar sunt o viitoare mamica fumatoare :-& . Oricum, maximul ce am putut face a fost sa scad tigarile de la 30/zi (chiar mai multe in cazul in care ieseam seara in oras), la 6-7 programate la ore fixe pe parcursul zilei ... Sper din tot sufletul sa pot ajunge la 5/zi.
Acum, va spun sincer, chiar daca multe dintre voi nu ma vor crede ... Mi-e imposibil sa ma las de fumat ... Fumez de aprox 15 ani (deci va dati seama de gradul de dependenta), plus ca imi place atat de mult :( ... Faptul ca nu pot fuma cat mi-as dori este singurul lucru frustrant pt mine in timpul sarcinii ... Abia astept sa termin si cu alaptatul si sa ma intorc la pachetul meu de tigari zilnic ... Acum ... astept criticile, pe care le merit, insa trebuie sa va spun sincer ca apreciez fetele pe care ''binele lui bb'' le face sa poata sa isi depaseasca anumite limite ... Sper ca, deoarece eu nu pot face asta, sa nu fiu o mama mai putin buna sau mai putin dedicata copilului :-SS

CristinaMM
17.03.2008, 12:18:20
Mda ... culmea e ca asta mi-a zis si mie doctorul care imi supravegeaza sarcina/:) ... Sper sa nu dati cu rosii in mine, dar sunt o viitoare mamica fumatoare :-& . Oricum, maximul ce am putut face a fost sa scad tigarile de la 30/zi (chiar mai multe in cazul in care ieseam seara in oras), la 6-7 programate la ore fixe pe parcursul zilei ... Sper din tot sufletul sa pot ajunge la 5/zi.
Acum, va spun sincer, chiar daca multe dintre voi nu ma vor crede ... Mi-e imposibil sa ma las de fumat ... Fumez de aprox 15 ani (deci va dati seama de gradul de dependenta), plus ca imi place atat de mult :( ... Faptul ca nu pot fuma cat mi-as dori este singurul lucru frustrant pt mine in timpul sarcinii ... Abia astept sa termin si cu alaptatul si sa ma intorc la pachetul meu de tigari zilnic ... Acum ... astept criticile, pe care le merit, insa trebuie sa va spun sincer ca apreciez fetele pe care ''binele lui bb'' le face sa poata sa isi depaseasca anumite limite ... Sper ca, deoarece eu nu pot face asta, sa nu fiu o mama mai putin buna sau mai putin dedicata copilului :-SS
Eu nu dau cu rosii. Cred sincer ca sunt lucruri mult mai nocive pentru un copil decat o mama fumatoare (violenta psihica si fizica, abuz, neglijenta etc). Cred totusi ca ai mare vointa daca ai redus de la 30 la 6-7...e aproape ca si cum te-ai fi lasat de fumat, intr-un fel :).
Iti doresc multa vointa in continuare, sarcina usoara si bebe sanatos!

Sylvester
17.03.2008, 12:19:24
Stai linistita, nu da nimeni cu rosii :). Tot ce iti doresc este sa-ti dea Dumnezeu puterea sa renunti de tot pentru ca va fac rau si tie si lui bb.>:D<

tasha
17.03.2008, 12:21:30

Din pacate tare mi-e teama ca voi fi in aceeasi situatie :( Fumez de 15 ani, cam un pachet si jumatate pe zi, si cu o placere enorma! Am tot incercat in ultimele luni sa renunt in ideea ca ne pregatim si noi de bebe, dar se pare ca nici plasturii nici nimic nu functioneaza :( Ca despre vointa.....nu zic nimic :-SS

Ruby_Tuesday
17.03.2008, 12:26:06
Din pacate tare mi-e teama ca voi fi in aceeasi situatie :( Fumez de 15 ani, cam un pachet si jumatate pe zi, si cu o placere enorma! Am tot incercat in ultimele luni sa renunt in ideea ca ne pregatim si noi de bebe, dar se pare ca nici plasturii nici nimic nu functioneaza :( Ca despre vointa.....nu zic nimic :-SS
Da, la gradul asta de dependenta (mai ales daca e dublat de o placere reala), este foarte greu ... Acum, pe mine m-a speriat de fapt nu ca nu ma pot lasa de fumat, ci ca nu ma pot lasa de fumat pt binele lui bb :(( . Eram convinsa ca in momentul in care esti gravida, iar ulterior mamica, poti face orice pt binele copilului ... Pe mine asta ma ingrijoreaza cel mai tare. Oki, ma opresc aici, ca sigur sunt off-topic :-<

CristinaMM
17.03.2008, 12:28:22
Da, la gradul asta de dependenta (mai ales daca e dublat de o placere reala), este foarte greu ... Acum, pe mine m-a speriat de fapt nu ca nu ma pot lasa de fumat, ci ca nu ma pot lasa de fumat pt binele lui bb :(( . Eram convinsa ca in momentul in care esti gravida, iar ulterior mamica, poti face orice pt binele copilului ... Pe mine asta ma ingrijoreaza cel mai tare. Oki, ma opresc aici, ca sigur sunt off-topic :-<
Am citit pe undeva ca nu e bine sa te lasi brusc de fumat cand ramai gravida. Pe de alta parte, eu zic ca daca chiar n-o sa poti lasa de fumat deloc pana alaptezi, mai bine renunti la alaptat. Au crescut destui copii cu lapte praf, si inca o sa mai creasca :).