PDA

Versiunea completa : Renuntarea la fumat

Pagini : 1 [2] 3

MaryT
17.03.2008, 13:20:00
cat am stat in spital nu am fumat nici o tigara si sunt mandra de asta !!<:-P <:-P <:-P <:-P <:-P
de cand am aflat de bebe am fumat maxim 5 tigari ( cele mai light posibile )...
dar ieri..am fumat..si azi...#-o #-o #-o #-o #-o
oricum fumez putin..azi de exemplu o singura tigara..offf..sper sa le las de tot...^:)^ ^:)^

bushi
17.03.2008, 14:14:58
Pe 23 martie implinesc un an de cand m-am lasat de fumat<:-P
Sincera sa fiu inca le simt lipsa in anumite momente :-<

fevronia
19.03.2008, 14:04:18
noi fumam amandoi si eu tot spun ca atunci cand va veni bebe le las de tot,desi...daca vreau o tigara si nu se poate#-o ...dependenta de nicotina isi face simtita prezenta si agitatia si starea mea de nervozitate e mare.mai frumos e ca mama nu stie:-$ desi am o varsta nu vreau sa provoc scandal sau dureri de inima si ...cosmeticile sunt la putere si guma!:-" poate o data si o data le las...nu cred ca de tot, dar mai stii????

Gazutza_83
19.03.2008, 15:18:52
Cam asa ma simteam eu...daca vroiam sa fumez si nu aveam tigari eram un pachet de nervi..sotul nu fumeaza asa ca saracul nu intelegea de ce ma comport asa...de 3 ani se roaga de mine sa ma las de tigari dar mereu gaseam scuze sau amanam momentul..ii spuneam ca atunci cand vom avea un copil cu siguranta ma voi lasa..pana acum 2 saptamani...nu stiu sa explic motivul,pur si simplu nu am mai vrut sa fumez,am simtit ca mi-a ajuns(fumam de 8 ani).Si de atunci nu am pus tigara in gura...Nu vreau sa dau exemple nimanui..pur si simplu ma bucur ca s-a intamplat asta.Stiu cum gandeste un fumator...am trecut si eu prin insistentele celorlalti, am avut si eu parte de nesfarsitele prelegeri despre cat rau imi fac fumand..bla,bla,bla..dar cred ca cel mai bine ne cunoastem noi si in primul rand trebuie sa ne simtim noi pregatite(i) sa ne lasam de fumat(daca vrem asta)...nu pot sa ma laud ca ma simt mai bine acum ca nu fumez pentru ca nu e adevarat..inca poftesc dar incerc sa ma abtin..singurul lucru bun (pana acum) e faptul ca economisesc niste bani..in concluzie...fiecare se lasa cand vrea si cum vrea..eu nu pot decat sa va doresc succes:*:*:*

CristinaMM
19.03.2008, 15:52:57
Cam asa ma simteam eu...daca vroiam sa fumez si nu aveam tigari eram un pachet de nervi..sotul nu fumeaza asa ca saracul nu intelegea de ce ma comport asa...de 3 ani se roaga de mine sa ma las de tigari dar mereu gaseam scuze sau amanam momentul..ii spuneam ca atunci cand vom avea un copil cu siguranta ma voi lasa..pana acum 2 saptamani...nu stiu sa explic motivul,pur si simplu nu am mai vrut sa fumez,am simtit ca mi-a ajuns(fumam de 8 ani).Si de atunci nu am pus tigara in gura...Nu vreau sa dau exemple nimanui..pur si simplu ma bucur ca s-a intamplat asta.Stiu cum gandeste un fumator...am trecut si eu prin insistentele celorlalti, am avut si eu parte de nesfarsitele prelegeri despre cat rau imi fac fumand..bla,bla,bla..dar cred ca cel mai bine ne cunoastem noi si in primul rand trebuie sa ne simtim noi pregatite(i) sa ne lasam de fumat(daca vrem asta)...nu pot sa ma laud ca ma simt mai bine acum ca nu fumez pentru ca nu e adevarat..inca poftesc dar incerc sa ma abtin..singurul lucru bun (pana acum) e faptul ca economisesc niste bani..in concluzie...fiecare se lasa cand vrea si cum vrea..eu nu pot decat sa va doresc succes:*:*:*
Foarte bine, facem chef la o luna! <:-P
Stress, felicitari, ai 2 luni si ceva! Chef? :D

manusa
19.03.2008, 16:05:36
Pe 23 martie implinesc un an de cand m-am lasat de fumat<:-P
Sincera sa fiu inca le simt lipsa in anumite momente :-<
super !!!felicitari..si sotul meu s-a lasat de tigari si sunt foarte fericita...<:-P

Alisori
19.03.2008, 16:10:08
cand mi-am cunoscut sotul fuma si recunosc ca nu-mi place ca persoana de langa mine sa fumeze..chiar deloc ;))
nu-mi placea cand se baga in patut si mirosea tot a tutun..chiar daca se spala pe dinti..si hainele..si parul..obosea repede etc
dupa o luna de stat impreuna..i-am zis sa nu se supere pe mine...dar eu vreau sa se lase de fumat :D
nici n-a trebuit sa-i zic a 2 a oara ca s-a si lasat...au trecut de atunci aproape 2 ani...si mereu imi multumeste..daca nu erai tu..vai si amar de plamanii mei :*

Sylvester
20.03.2008, 08:56:32
Stress, felicitari, ai 2 luni si ceva! Chef? :D

Multumesc. Chef inca nu ... cred ca pe la 6 luni asa! :))
Cateodata mi-e greu si ma gandesc ca prost moment mi-am ales sa ma las de fumat .... :(

CristinaMM
20.03.2008, 10:36:51
Multumesc. Chef inca nu ... cred ca pe la 6 luni asa! :))
Cateodata mi-e greu si ma gandesc ca prost moment mi-am ales sa ma las de fumat .... :(
Mda, asa si eu: am o perioada oribila la job, de-mi vine sa-mi dau demisia. Pe de alta parte...nu stiu daca exista o perioada 'buna' sa te lasi de fumat, ca intotdeauna apare un motiv numai bun sa-ti aprinzi o tigara :D.

chika
02.07.2008, 13:09:26
scuza cu "ma las de fumat cand vine bebele" nu este plauzibila. Trebuie sa te lasi de fumat cu 2 ani, 2 ani jumate inainte de a incepe sarcina. Cel mai rau pt bebe este sa fumezi in primul trimestru de sarcina.

oana
02.07.2008, 13:55:13
nici chiar asa, totusi :-B

BDiana
02.07.2008, 14:00:31
Nu m-am laudat inca aici pana azi: M-am lasat de fumat!!! <:-P Pe 10 iulie se implinesc 3 luni. Mi-a fost foarte greu in prima saptamana, apoi a devenit tot mai usor, iar acum nu-mi mai lipseste decat foarte rar... Am invatat sa beau cafea fara tigara, bere fara tigara, sa ies cu prietenii in oras fara sa fumez, chiar daca ei o fac... Vinerea trecuta am trecut marele prag al iesitului intr-un club. Mi-a fost un pic pofta sa fumez, dar a trecut repede. :)

oana
02.07.2008, 14:38:10
Felicitari Diana! tine-o tot asa! :* :* :*

Donutza
01.08.2008, 10:49:10
Am fumat si eu la viatza mea vrio 10 ani cred :"> dar intr-o zi (acu un an in urma) ... nam mai vrut... pur si simplu mia trecut pofta.. fara sami pun in plan sa las fumatul... sa lasat el singur de mine <:-P desi uneori mai trag cite una la o bere... dar se intimpla foarte rar... si numi vine pofta sa o fac zi de zi... o data in luna sau la doua luni uneori mai mumez:)

Green_Eyes
01.08.2008, 10:54:21
Si eu fumam la inceput, acum aproximativ 5 ani, cate un pachet sau chiar mai mult in fiecare zi.. incetul cu incetul, le-am redus fara sa-mi propun..
Acum, exceptand iesirile in oras:D, fumez cam 3 tigari/zi<:-PPur si simplu, nu mai simt nevoia.. insa nu pot sa renunt deloc la cele doua tigari de dimineata de la cafea#-o#-o#-oFara alea, sunt in transa:D
FELICITARI tuturor celor care au reusit!^:)^<:-P

Donutza
01.08.2008, 17:16:36
Si eu fumam la inceput, acum aproximativ 5 ani, cate un pachet sau chiar mai mult in fiecare zi.. incetul cu incetul, le-am redus fara sa-mi propun..
Acum, exceptand iesirile in oras:D, fumez cam 3 tigari/zi<:-PPur si simplu, nu mai simt nevoia.. insa nu pot sa renunt deloc la cele doua tigari de dimineata de la cafea#-o#-o#-oFara alea, sunt in transa:D
FELICITARI tuturor celor care au reusit!^:)^<:-P

he he nici nu pot da un sfat.. pt ca nici la mine nu avea efect sfaturile.. pina nu te saturi nu te leasi ;)) ;)) ;))

katerinka
01.08.2008, 21:37:39
Eu am fumat vreo 8 ani. Nu inrait dar destul de mult. Mai ales la scoala sau cand ieseam cu prietenii. Acum vreo 7 ani m-am lasat brusc, intr-o iarna, cand am facut o gripa urata. A fost un mic pariu cu mine. Cat am fost bolnava eram atat de slabita ca nu puteam sa stau in picioare, dar sa mai si fumez, iar dupa vreo 2 saptamani, cand m-am refacut complet mi-am zis ca daca am stat atata fara tigari sa incerc si de acum incolo. Si am reusit fara efort, in conditiile in care atat pritenul meu cat si restul celor din anturaj si colegii fumau pe rupte.
De atunci am mai tras doar 2 fumuri din 2 tigari diferite la vreo 5-6 luni dupa ce m-am lasat (primul pt ca mi-a facut pofta o prietena dupa o zi de stat la coada la un targ de munca :D si al doilea la insistentele unui prieten, ca aparusera tigarile cu arome).
Vreun an dupa ce m-am lasat mai visam noaptea ca fumez, dar atat.

Donutza
02.08.2008, 14:11:50
Eu am fumat vreo 8 ani. Nu inrait dar destul de mult. Mai ales la scoala sau cand ieseam cu prietenii. Acum vreo 7 ani m-am lasat brusc, intr-o iarna, cand am facut o gripa urata. A fost un mic pariu cu mine. Cat am fost bolnava eram atat de slabita ca nu puteam sa stau in picioare, dar sa mai si fumez, iar dupa vreo 2 saptamani, cand m-am refacut complet mi-am zis ca daca am stat atata fara tigari sa incerc si de acum incolo. Si am reusit fara efort, in conditiile in care atat pritenul meu cat si restul celor din anturaj si colegii fumau pe rupte.
De atunci am mai tras doar 2 fumuri din 2 tigari diferite la vreo 5-6 luni dupa ce m-am lasat (primul pt ca mi-a facut pofta o prietena dupa o zi de stat la coada la un targ de munca :D si al doilea la insistentele unui prieten, ca aparusera tigarile cu arome).
Vreun an dupa ce m-am lasat mai visam noaptea ca fumez, dar atat.

=)) =)) =)) felicitari... ai tarie de caracter;-)

katerinka
03.08.2008, 22:03:21
=)) =)) =)) felicitari... ai tarie de caracter;-)

Mersi. Cred ca a fost mai mult norocul ca nu se lipesc dependentzele de mine.

nicoleta
05.08.2008, 01:02:42
as vrea sa renunt dar parca mi-e frica !!!!!!!! probabil va intrebati de ce ??? veche poveste !!! o fi adevarat ... nu o fi adevarat .. cine stie . eu de un lucru sunt sigura ... majoritatea persoanelor care le cunosc si s-au lasat de fumat s-au ingrasat tare !!!!!!

katerinka
05.08.2008, 12:52:44
as vrea sa renunt dar parca mi-e frica !!!!!!!! probabil va intrebati de ce ??? veche poveste !!! o fi adevarat ... nu o fi adevarat .. cine stie . eu de un lucru sunt sigura ... majoritatea persoanelor care le cunosc si s-au lasat de fumat s-au ingrasat tare !!!!!!

N-am pus nici macar 200 gr. si m-am lasat dintr-o data.

tweety82
05.08.2008, 13:14:36
N-am pus nici macar 200 gr. si m-am lasat dintr-o data.

Eu o luna nu am pus tigara in gura si m-am ingrasat 6 Kg..binenteles ca m-am speriat si cateva luni am fumat cate 2 tigari pe zi apoi usor,usor am inceput sa fumez iarasi ca turcul. Din pacate din cele 6 Kg, nu prea am reusit sa dau decat 1 maxim 2 jos, si asta pt ca nu sunt in stare sa tin o dieta 8-| si sunt obisnuita sa mananc toate prostiile pamantului :-p.
Nu mi s-a parut asa greu sa ma las de fumat. Eram cam nervoasa uneori, pofta de tigara aveam maxim de 2 ori pe zi, dar faza cu ingrasatul m-a dat pe spate:(( si stiind ca nu pot tine o dieta am preferat fumatul. Sper sa reusesc sa-mi fac timp sa merg la sala, aerobic ceva, si poate asa ma las iarasi...doar ca daca mai pun inca 6 Kg MOR.

nicoleta
05.08.2008, 21:05:04
Eu o luna nu am pus tigara in gura si m-am ingrasat 6 Kg..binenteles ca m-am speriat si cateva luni am fumat cate 2 tigari pe zi apoi usor,usor am inceput sa fumez iarasi ca turcul. Din pacate din cele 6 Kg, nu prea am reusit sa dau decat 1 maxim 2 jos, si asta pt ca nu sunt in stare sa tin o dieta 8-| si sunt obisnuita sa mananc toate prostiile pamantului :-p.
Nu mi s-a parut asa greu sa ma las de fumat. Eram cam nervoasa uneori, pofta de tigara aveam maxim de 2 ori pe zi, dar faza cu ingrasatul m-a dat pe spate:(( si stiind ca nu pot tine o dieta am preferat fumatul. Sper sa reusesc sa-mi fac timp sa merg la sala, aerobic ceva, si poate asa ma las iarasi...doar ca daca mai pun inca 6 Kg MOR.

asta e frica cea mai mare !!!! ingrasatul !!!!>:D<>:D<>:D<

ligiutza
05.08.2008, 21:45:13
Eu m-am lasat pe 3 iulie anul asta deci de o luna !!!<:-P

Fumam de 8 ani si fumam destul de mult. Am vazut ca nu reusesc sa le raresc si mi-am dat seama ca singura sansa e sa renunt de tot. M-am gandit la asta mult timp inainte si nici eu nu eram convinsa ca o sa reusesc.... dar eu zic ca am reusit. Nu mai simt deloc nevoia, ies cu prietenii si ei fumeaza iar eu ma simt ok ca nu fumez, chiar si sotul inca fumeaza si stau cu el pe balcon cand fumeaza dar nu simt nevoia. Primele zile au fost mai grele dar acum nu cred ca e ceva ce m-ar putea face sa fumez din nou... chiar am vrut sa reusesc :)

Si mie mi-a fost frica ca o sa ma ingras si ma cantaream in fiecare dimineata ... dar pana acum nu am patit absolut nimic! Cred ca depinde si de la om la om...

Sper sa nu vorbesc prea devreme ;))

asta e frica cea mai mare !!!! ingrasatul !!!!>:D<>:D<>:D<

compact
05.08.2008, 21:53:22
Eu m-am lasat pe 3 iulie anul asta deci de o luna !!!<:-P

FELICITARI!!!! <:-P<:-P<:-P<:-P<:-P

georgyk81
24.08.2008, 22:47:39
Buna tuturor...vreau sa fac si eu parte din clubul ex-fumatoare..:"> pt ca sunt tare mandra de mine;;) eu am 23 de ani,fumez cred ca de la 14 ani ,la inceput rar doar cand mergeam la discoteca,dar dupa un an pe la 15 ani ...ca turcul...viitorul meu sot l-am intalnit la 15 ani(primul meu prieten):"> nu fuma,si nu fumeaza nici acum ma incuraja ,ma ameninta cu tot felul de chestii,la inceput ca ma zice parintilor mei,dupa ce astia au aflat ca ma paraseste....nimic mai tare bagam in mine nicotina...asta pana anul acesta in mai cand ne-am intors din concediu...asa m-am trezit eu intr-o dimineata fara chf de tigara am rezistat pana seara si mi-am zis ...trebuie sa profit..a fost groaznic..muream de pofta cand il vedeam pe tatal meu fumand ,salivam pe langa el..poate ,poate inspir si eu putin fum ,dar cu ajutorul lor am rezistat si acum cand simt miros de tigara mi-e tare pofta dar rezist tentatiei la inceput in fiecare zi ma gandeam si eram fericita ca a mai trecut o zi acum imi amintesc o data la o saptamana e mai usor\:D/ tin sa precizez ca si maicamea e disperata sa il faca pe tatal meu sa se lase ii cupara gumite cu nicotina si mori de ras cand il vezi pe tata ca mesteca guma si cu tigara in gura=)) parerea mea e ca te lasi de fumat cand vrei tu,cand simti ca e momentul..nu cand iti impune cineva...cel putin eu sunt asa:* vam pupat

georgyk81
24.08.2008, 22:51:56
Apropo de ingrasat ....nici un gram tot 49 de kl am=)) aaaaaaaaaa eu am renuntat si la cafea odata cu tigara pt ca altfel...nu concepeam cafea fara tigara si invers,asa ca le-am lasat pe amandoua;)) >:D<

CONT-INCHIS-18537
24.08.2008, 22:53:17
Apropo de ingrasat ....nici un gram tot 49 de kl am=)) aaaaaaaaaa eu am renuntat si la cafea odata cu tigara pt ca altfel...nu concepeam cafea fara tigara si invers,asa ca le-am lasat pe amandoua;)) >:D<
felicitari din suflet ....pt amandoua renuntari!

georgyk81
26.08.2008, 22:11:04
felicitari din suflet ....pt amandoua renuntari!
Mersi fain >:D<

mishulina
29.08.2008, 15:46:35
Salutare, si eu pot sa zic aproape soptit (caci nici mie nu-mi vine sa cred) ca de 2 zile nu mai fumez; asta dupa 10 ani de fumat ca turcul.
De cateva luni bune ma gandeam in fiecare zi ca trebuie sa ma las de fumat insa in loc sa fac ceva in sensul asta faceam exact opusul, fumam din ce in ce mai mult de teama ca la un moment dat va trebui sa ma las.
Ii spuneam logodnicului meu ca nu e bine ca fumam, ma aproba si-mi spunea ca daca eu reusesc sa ma las de fumat o va face si el.
E greu, si doar un fumator poate intelege, ca daca ajungeai cu 5 minute mai devreme la o intalnire iti aprindeai o tigare, daca nu venea autobuzul faceai la fel. Sa nu mai vorbim de momentele cand esti suparat, iritat sau nervos si cand simti ca o tigara te calmeaza; dar nu cred ca e asa acum cand m-am enervat si m-am calmat fara ele.
Si totusi parca uneori nu-mi pot imagina ca nu voi mai fuma niciodata, pare ca un ultimatum, si totusi la ce e bun fumatul?; in prima zi de ne-fumat ma simteam ca un copil caruia i s-a luat o jucarie- tare ciudat.
Astept mai multe pareri ale celor care au reusit sa renunte la acest viciu, si sfaturi sa nu mai cadem iar in patima aceasta. Vointa si curaj imi doresc si va doresc.:)

enjoythesilence
29.08.2008, 16:00:40
eu fumez de vreo 5 ani serios si vreau sa ma las dar la fel, imi este foarte greu. am reusit acum cateva luni sa incep procesul :) fumam 1 tigara pe zi si atunci de "pofta" dar dupa vreo saptamana m-a lovit o nevoie pe care n-am avut vointa sa mi-o controlez si am revenit la un pachet pe zi. nu prea mai pot sa fac sport, sa alerg dupa autobuz, tusesc si asta ma ingrijoreaza. aproape in fiecare zi ma gandesc ca trebuie sa ma las si ma culc gandidu-ma ca de maine nu mai fumez dar degeaba. oricum cand te lasi trebuie sa te lasi de tot si daca pui gura pe tigara din nou te reapuci. asta stiu sigur. nu stiu cum sa fac sa ma las si eu...:(

mishulina
29.08.2008, 16:13:12
eu fumez de vreo 5 ani serios si vreau sa ma las dar la fel, imi este foarte greu. am reusit acum cateva luni sa incep procesul :) fumam 1 tigara pe zi si atunci de "pofta" dar dupa vreo saptamana m-a lovit o nevoie pe care n-am avut vointa sa mi-o controlez si am revenit la un pachet pe zi. nu prea mai pot sa fac sport, sa alerg dupa autobuz, tusesc si asta ma ingrijoreaza. aproape in fiecare zi ma gandesc ca trebuie sa ma las si ma culc gandidu-ma ca de maine nu mai fumez dar degeaba. oricum cand te lasi trebuie sa te lasi de tot si daca pui gura pe tigara din nou te reapuci. asta stiu sigur. nu stiu cum sa fac sa ma las si eu...:(
Am mai incercat sa ma las o singura data dar nu am reusit decat jumatate de zi si apoi ca turcul ,parca incercam sa recuperez acea jumatate de zi.
Dar sper sa depasesc momentul ala de "sevraj" daca exista cu adevarat; de fapt nu vreau sa ma gandesc prea mult de cand m-am lasat cate zile , ore s.a.m.d.
Am reusit sa nu mai fumez, e o chestie tare buna;))

CristinaMM
29.08.2008, 16:22:25
Salutare, si eu pot sa zic aproape soptit (caci nici mie nu-mi vine sa cred) ca de 2 zile nu mai fumez; asta dupa 10 ani de fumat ca turcul.
De cateva luni bune ma gandeam in fiecare zi ca trebuie sa ma las de fumat insa in loc sa fac ceva in sensul asta faceam exact opusul, fumam din ce in ce mai mult de teama ca la un moment dat va trebui sa ma las.
Ii spuneam logodnicului meu ca nu e bine ca fumam, ma aproba si-mi spunea ca daca eu reusesc sa ma las de fumat o va face si el.
E greu, si doar un fumator poate intelege, ca daca ajungeai cu 5 minute mai devreme la o intalnire iti aprindeai o tigare, daca nu venea autobuzul faceai la fel. Sa nu mai vorbim de momentele cand esti suparat, iritat sau nervos si cand simti ca o tigara te calmeaza; dar nu cred ca e asa acum cand m-am enervat si m-am calmat fara ele.
Si totusi parca uneori nu-mi pot imagina ca nu voi mai fuma niciodata, pare ca un ultimatum, si totusi la ce e bun fumatul?; in prima zi de ne-fumat ma simteam ca un copil caruia i s-a luat o jucarie- tare ciudat.
Astept mai multe pareri ale celor care au reusit sa renunte la acest viciu, si sfaturi sa nu mai cadem iar in patima aceasta. Vointa si curaj imi doresc si va doresc.:)
Gandeste-te cand te mai apuca pofta de o tigara ca nu merita sa strici ce-ai realizat pana acum (fiindca e o chestie de care poti fi mandra, nu?). Nu te face pe tine o tigara! Eu nu m-am lasat gandindu-ma ca nu o sa mai fumez niciodata, fiindca urasc cuvantul asta si sentimentul de impunere pe care ti-l da. Gandeste-te ca faci o pauza cat mai lunga pentru organismul tau. Iti tin pumnii! >:D<

mishulina
29.08.2008, 16:38:27
Gandeste-te cand te mai apuca pofta de o tigara ca nu merita sa strici ce-ai realizat pana acum (fiindca e o chestie de care poti fi mandra, nu?). Nu te face pe tine o tigara! Eu nu m-am lasat gandindu-ma ca nu o sa mai fumez niciodata, fiindca urasc cuvantul asta si sentimentul de impunere pe care ti-l da. Gandeste-te ca faci o pauza cat mai lunga pentru organismul tau. Iti tin pumnii! >:D<
Sa stii ca la asta m-am gandit de fiecare data cand ma apuca, ca e pacat pentru atatea secunde, minute, chiar zile, cat m-am abtinut sa calc stramb dintr-o prostie.
Si mie mi se pare foarte dur acest "niciodata nu voi mai fuma".
Imi lipseste gestul foarte mult, era ca o evadare.
Imi este pe de o parte si teama, caci nu vreau sa fiu iar ca un sclav in fata unui fum, teama ca voi ceda la un moment dat.
Asa stresata am fost dupa prima zi de abstinenta incat noaptea m-am trezit de cateva ori si incercam sa imi aduc aminte daca mai fumez sau nu.
Multam mult pentru sustinere.

Ritzi
29.08.2008, 16:47:11
eu m-am lasat ultima data (=P~ ) pe 6 ianuarie...si vreau sa cred ca e definitiv de data asta...am mai incercat de 2-3 ori pana acum, in decurs de vreo 4 ani, prima data m-am lasat 1 an intreg, timp in care am luat 8-9 kg:D bine, eram si slaba moarta pe atunci, rau nu mi-a prins:">

deci am deja..cate luni? 7:D <:-P <:-P <:-Pcifra mea norocoasa

Ritzi
29.08.2008, 17:14:05
Si mie mi-a fost foarte frica de iesiri, povesti si...bere :D. dar am rezistat absolut eroic (nici berea nu mai merge asa bine fara tigara). Si mi-am mai facut probleme ce-o sa fac la servici in pauza de..tigara :).

simplu...o inlocuiesti cu pauza de...M I R E S I T:-B ;)) ;)) ;))

CristinaMM
29.08.2008, 17:15:01
simplu...o inlocuiesti cu pauza de...M I R E S I T:-B ;)) ;)) ;))
Exact! :))

compact
14.09.2008, 08:51:26
eu am fumat in liceu. consideram ca arat "cool" cu tigara in mana asa ca am inceput sa fumez. dupa ceva timp am considerat ca am trecut de perioada asta (tot in liceu eram) si nu am mai fumat ;))

eu sunt INDEPENDENTA si nu accept nici o dependenta in viata mea.....mi-am cumparat un pachet de tigari de foi si l-am fumat, vroiam sa incerc ceva nou cand eram la o prietena o:-)
acum am o narghilea si fumez cand am chef 3-4 ori pe saptamana sau 1-2 ori sau deloc. as putea renunta la ea fara nici o problema

nici de cafea nu sunt dependenta, desi la serviciu beau in jur de 4-5 cani de cafea pe zi....poate beau si seara daca ies pe undeva....dar pot sa nu beau.

eu aleg daca beau sau nu cafea, daca fumez sau nu (tigara, tigara de foi, narghilea) si nu sunt dependenta de nimic

ps. daca as ramane insarcinata nu as accepta nici un fumator langa mine :-"

pufuleata
14.09.2008, 20:16:26
eu 9 luni cat am fost gravida nu am pus gura pe tigara.si nici nu am simtit macar o data vreo pofta sa fumez.dar acum...ca o proasta ce sunt...m-am apucat iar.[-(

anabella
15.09.2008, 08:18:13
eu aleg daca beau sau nu cafea, daca fumez sau nu (tigara, tigara de foi, narghilea) si nu sunt dependenta de nimic

asa am gandit si eu ani de zile referitor la cafea si tigari
fumam mult, uneori un pachet jumate de tigari foarte tari pe zi. cafea la fel. stiam insa ca nu sunt dependenta, pt ca totul tine de psihic si de cat de mult control ai asupra ta.
la un moment dat si eu si sotul ne-am plictisit de fumat (el dupa 11 ani fara pauza, eu dupa 5 ani jumate cu multe intreruperi ocazionale). acum avem eu 7 luni si el 3 de cand nu ne-am mai atins de tigari si stim ca nu o vom mai face vreodata
cafeaua inca imi place, nu vreau sa renunt la ea
aceastea nu sunt droguri puternice, care sa te afecteze mai intai fizic daca vrei sa le lasi
parerea mea e ca poti sa zici stop intr-o dimineata si sa fii perfect ok in ziua urmatoare fara tigari. poate fi putin greu, dar numai la inceput. odata ce te-ai lasat definitiv, uiti efectiv ca ai fumat vreodata

compact
15.09.2008, 09:02:31
asa am gandit si eu ani de zile referitor la cafea si tigari
fumam mult, uneori un pachet jumate de tigari foarte tari pe zi. cafea la fel. stiam insa ca nu sunt dependenta, pt ca totul tine de psihic si de cat de mult control ai asupra ta.

exact asta am vrut sa spun.....ce e amuzant e faptul ca unii confunda autocontrolul cu perfectiunea ;))

ce nu imi place la fumatori (am trait toata viata printre fumatori) e ca nu se gandesc la cei din jur (majoritatea). Daca vor sa aprinda o tigara pe strada, o fac si exemplele pot continua. daca ar exista si la noi amenzi si s-ar da cred ca nu am mai trece prin parc prin fum de tigara si s-ar lasa de fumat mai usor si cei care vor sa faca asta (mai putine locuri in care sa poata fuma).

anabella
15.09.2008, 09:44:41
exact asta am vrut sa spun.....ce e amuzant e faptul ca unii confunda autocontrolul cu perfectiunea ;))

ce nu imi place la fumatori (am trait toata viata printre fumatori) e ca nu se gandesc la cei din jur (majoritatea). Daca vor sa aprinda o tigara pe strada, o fac si exemplele pot continua. daca ar exista si la noi amenzi si s-ar da cred ca nu am mai trece prin parc prin fum de tigara si s-ar lasa de fumat mai usor si cei care vor sa faca asta (mai putine locuri in care sa poata fuma).

e totusi un inceput bun faptul ca atunci cand iesi undeva te poti aseza in spatiul pentru nefumatori, ca sa nu mai fii nevoit sa inhalezi fumul celor din jur. bine, sunt putine spatiile in care nefumatorii chiar sunt separati de fumatori si nu se simte nimic la ei, de aceea am si taiat de pe lista multe locuri din bucuresti unde inainte mergeam cu plarere iar acum nu le mai suport pe acest considerent

p.s: perfectiunea n-are nici o treaba cu nimic din contextul de fata

compact
15.09.2008, 09:48:26
e totusi un inceput bun faptul ca atunci cand iesi undeva te poti aseza in spatiul pentru nefumatori, ca sa nu mai fii nevoit sa inhalezi fumul celor din jur. bine, sunt putine spatiile in care nefumatorii chiar sunt separati de fumatori si nu se simte nimic la ei, de aceea am si taiat de pe lista multe locuri din bucuresti unde inainte mergeam cu plarere iar acum nu le mai suport pe acest considerent
si noi am fost la un restaurant chinezesc si ne-au dus in spate, dupa bucatarie in "salonul" de nefumatori =))
dar cred ca asta e un motiv pentru a te apuca/nu te lasa de fumat :-p

anabella
15.09.2008, 09:53:14
dar cred ca asta e un motiv pentru a te apuca/nu te lasa de fumat :-p

=)) =))
e un punct de vedere la care nu m-am gandit
serios vorbind, pt mine e un motiv sa nu mai frecventez localul respectiv.

compact
16.09.2008, 11:49:17
ce parere aveti de campania: "Fumatul e singura placere?"

monicas
01.10.2008, 16:24:03
Eu am fumat 10 ani de zile si am renuntat inainte de a pleca spre UK. Gandul ca voi plati 5 lire pe un pachet de tigari a contat foarte mult. Am avut si o dorinta imensa de a reusi aici si mi-am zis ca nu voi irosi banii pe tigari. Inainte de a renunta ajunsesem la 1 pachet jumate pe zi. Acum incerc sa ii conving pe toti fumatorii din jurul meu sa renunte... dar daca ei nu isi doresc cu adevarat eu nu pot face mare lucru... Cand fumam trebuia sa beau cola si alte bauturi carbogazoase, foarte daunatoatre organismului de asemenea.Este incredibila diferenta de spirit si conditie fizica - recomand tuturor! Insa trebuie sa aveti un motiv intemeiat si o vointa de fier!

Success!!!!

vicky
01.10.2008, 16:41:29
Eu am fumat 10 ani de zile si am renuntat inainte de a pleca spre UK. Gandul ca voi plati 5 lire pe un pachet de tigari a contat foarte mult. Am avut si o dorinta imensa de a reusi aici si mi-am zis ca nu voi irosi banii pe tigari. Inainte de a renunta ajunsesem la 1 pachet jumate pe zi. Acum incerc sa ii conving pe toti fumatorii din jurul meu sa renunte... dar daca ei nu isi doresc cu adevarat eu nu pot face mare lucru... Cand fumam trebuia sa beau cola si alte bauturi carbogazoase, foarte daunatoatre organismului de asemenea.Este incredibila diferenta de spirit si conditie fizica - recomand tuturor! Insa trebuie sa aveti un motiv intemeiat si o vointa de fier!

Success!!!!

dece zici ca trebuia sa bei cola cand fumai?

BDiana
01.10.2008, 17:17:19
dece zici ca trebuia sa bei cola cand fumai?
Stiu multi oameni care simt ca "trebuie" sa bea ceva, cola / cafea cand fumeaza... :)

mona28
01.10.2008, 17:25:11
Da' ce parere aveti voi despre femeile care nu renunta la fumat nici macar in timpul sarcinii? In cercul nostru de prieteni,e o tipa insarcinata in luna a 6-a si fumeaza cate un pachet pe zi. De cate ori o vad,imi vine sa-i bag tigara-n ochi! Si eu am fumat,si stiu cat de greu e sa te lasi,dar daca nici sanatatea bebelui nu e un motiv pt a renunta la fumat,atunci ce?!...:-L

vicky
01.10.2008, 17:34:16
Da' ce parere aveti voi despre femeile care nu renunta la fumat nici macar in timpul sarcinii? In cercul nostru de prieteni,e o tipa insarcinata in luna a 6-a si fumeaza cate un pachet pe zi. De cate ori o vad,imi vine sa-i bag tigara-n ochi! Si eu am fumat,si stiu cat de greu e sa te lasi,dar daca nici sanatatea bebelui nu e un motiv pt a renunta la fumat,atunci ce?!...:-L

eu am o parere buna. un pachet este mult prea mult. dar in conditiile in care esti fumatoare de mult timp 5 tigari sunt ok in sarcina, de la medic zicere.
nici nu se recomanda sa te lasi brusc de fumat cand esti gravida pentru ca privezi organismul de anumite toxine cu care el invatase sa traiasca si apar dereglari.
ar fi multe de scris, s-a mai discutat despre asta, ne-am mai si certat pe aici legat de fumat si sarcina...

mona28
01.10.2008, 20:45:50
eu am o parere buna. un pachet este mult prea mult. dar in conditiile in care esti fumatoare de mult timp 5 tigari sunt ok in sarcina, de la medic zicere.
nici nu se recomanda sa te lasi brusc de fumat cand esti gravida pentru ca privezi organismul de anumite toxine cu care el invatase sa traiasca si apar dereglari.
ar fi multe de scris, s-a mai discutat despre asta, ne-am mai si certat pe aici legat de fumat si sarcina...
Nu te contrazic,dar eu personal sint total contra fumatului in sarcina! Iar doctorul care mi-ar zice ca e ok 5 tigari pe zi,cu siguranta nu m-as mai duce in continuare la el...

CristinaMM
01.10.2008, 21:12:04
Nu te contrazic,dar eu personal sint total contra fumatului in sarcina! Iar doctorul care mi-ar zice ca e ok 5 tigari pe zi,cu siguranta nu m-as mai duce in continuare la el...
Vicky are dreptate, nu e bine sa te lasi brusc de fumat cand esti gravida. Dar un pachet pe zi e foarte mult, si asta e marea diferenta.

raluca_popeasca
02.10.2008, 19:36:09
Vicky are dreptate, nu e bine sa te lasi brusc de fumat cand esti gravida. Dar un pachet pe zi e foarte mult, si asta e marea diferenta.

Haideti mai fetelor, nu-mi spuneti ca nu e bine sa te lasi brusc daca esti gravida, ca eu asa m-am chinuit sa le las#-o #-o
Intr-adevar, de cand am aflat, le-am lasat intr-o saptamana, de la un pachet la 10....5 tig pe zi.
Apoi gata, a fost destul de greu, dar am reusit<:-P <:-P <:-P <:-P
acum am deja 3 saptamani de cand nu am mai tras nici un fum.
Astazi am fost chiar intr-un bar cu o prietena care fumeaza si n-am avut nici o treaba.

Singura chestie naspa e ca sunt cam irascibila cateodata si ca mananc destul de mult.
Sper sa imi mai treaca.

Pup fetele si sper ca cele care isi doresc cu adevarat sa poate renunta la fumat.
Eu cred ca asta conteaza. Inainte de bebe nici prin gand nu-mi trecea sa renunt la fumat, pt ca imi placea prea mult. Sincer, nu stiu daca dupa sarcina voi renunta de tot.
Vedem!

vicky
03.10.2008, 08:03:32
Haideti mai fetelor, nu-mi spuneti ca nu e bine sa te lasi brusc daca esti gravida, ca eu asa m-am chinuit sa le las#-o #-o
Intr-adevar, de cand am aflat, le-am lasat intr-o saptamana, de la un pachet la 10....5 tig pe zi.
Astazi am fost chiar intr-un bar cu o prietena care fumeaza si n-am avut nici o treaba.

Singura chestie naspa e ca sunt cam irascibila cateodata si ca mananc destul de mult.
Sper sa imi mai treaca.

Pup fetele si sper ca cele care isi doresc cu adevarat sa poate renunta la fumat.
Eu cred ca asta conteaza. Inainte de bebe nici prin gand nu-mi trecea sa renunt la fumat, pt ca imi placea prea mult. Sincer, nu stiu daca dupa sarcina voi renunta de tot.
Vedem!

nu am zis ca nu e bine, am zis ca nu se recomanda pentru ca poate sa nu fie bine. si eu m-am lasat brusc in ziua in care a iesit testul pozitiv. am rezistat eroic 6 luni

compact
04.10.2008, 08:23:34

oricum tipa respectiva nu ar trebui sa fumeze nici langa copil.....lucru care se vede destul de des de strada/prin parc.

dar, dupa cum ziceam, fumatorii sunt egoisti si incapabili sa se controleze - daca ei vor sa fumeze nu conteaza daca in jurul lor sunt copii sau nefumatori.....gasesc tot felul de scuze pentru viciu: "nu pot sa ma las", "mi-a spus doctorul ca....", "am o scuza sa ies din birou"

ps. imi cer scuze anticipat tuturor fumatorilor care intreaba: "pot sa imi aprind o tigara", care nu fumeaza cand sunt copii in preajma etc

sigur, dar te poti lasa de fumat inainte de a ramane gravida :-p

alla76
04.10.2008, 08:30:38

Sper sa imi mai treaca.

Vedem!

felicitari! imi doresc sa am si eu ambitia ta!

CristinaMM
04.10.2008, 08:38:20
oricum tipa respectiva nu ar trebui sa fumeze nici langa copil.....lucru care se vede destul de des de strada/prin parc.

dar, dupa cum ziceam, fumatorii sunt egoisti si incapabili sa se controleze - daca ei vor sa fumeze nu conteaza daca in jurul lor sunt copii sau nefumatori.....gasesc tot felul de scuze pentru viciu: "nu pot sa ma las", "mi-a spus doctorul ca....", "am o scuza sa ies din birou"

ps. imi cer scuze anticipat tuturor fumatorilor care intreaba: "pot sa imi aprind o tigara", care nu fumeaza cand sunt copii in preajma etc

sigur, dar te poti lasa de fumat inainte de a ramane gravida :-pEu asa am facut :). Bine, acuma sper sa si raman gravida :)).

compact
04.10.2008, 08:47:40
Eu asa am facut :). Bine, acuma sper sa si raman gravida :)).

succes <:-P

Froggy
05.10.2008, 14:39:55
nu am zis ca nu e bine, am zis ca nu se recomanda pentru ca poate sa nu fie bine. si eu m-am lasat brusc in ziua in care a iesit testul pozitiv. am rezistat eroic 6 luni

eu 5 luni jumate, timp in care mi-a fost rau non stop si nu stiam de ce. Pt ca de la 1 pachet si jumatate pe zi, am ajuns la 0 barat. Acum fumez 2-3 pe zi, si am trecut el Kent 4 la Vogue. Cat despre judecatile de valoare de genul "nu esti o mama buna" sau "esti o fumatoare egoista"...scuti-ma :) Si eu am judecat foarte aspru pana am fost pusa in situatia. Asa ca, vorba mamei, nu spune hop pana nu sari gardu...

evenstar
05.10.2008, 15:04:02
eu 5 luni jumate, timp in care mi-a fost rau non stop si nu stiam de ce. Pt ca de la 1 pachet si jumatate pe zi, am ajuns la 0 barat. Acum fumez 2-3 pe zi, si am trecut el Kent 4 la Vogue. Cat despre judecatile de valoare de genul "nu esti o mama buna" sau "esti o fumatoare egoista"...scuti-ma :) Si eu am judecat foarte aspru pana am fost pusa in situatia. Asa ca, vorba mamei, nu spune hop pana nu sari gardu...

Da, ma gandesc si eu cu groaza la ziua in care-mi va iesi testul pozitiv, din punctul asta de vedere... am puse la "loc de cinste" 3 pachete de tigari din frunza de alun si alte scarbosenii - din alea, de 15 lei pachetul, la care imi propun sa trec de indata ce aflu ca sunt gravida. Sper sa ma tina... Oricum, cred ca voi avea certuri mari cu al meu daca nu ma las, pentru ca i-am promis ca nu voi fuma in timpul sarcinii...
Dar am asa un feeling ca voi mai trage cate una ca-n liceu, in fundul curtii, si voi umbla cu cuisoare in buzunar si servetele cu mentol in poseta sa nu-mi miroase mana...:">

Froggy
05.10.2008, 15:09:09
Da, ma gandesc si eu cu groaza la ziua in care-mi va iesi testul pozitiv, din punctul asta de vedere... am puse la "loc de cinste" 3 pachete de tigari din frunza de alun si alte scarbosenii - din alea, de 15 lei pachetul, la care imi propun sa trec de indata ce aflu ca sunt gravida. Sper sa ma tina... Oricum, cred ca voi avea certuri mari cu al meu daca nu ma las, pentru ca i-am promis ca nu voi fuma in timpul sarcinii...
Dar am asa un feeling ca voi mai trage cate una ca-n liceu, in fundul curtii, si voi umbla cu cuisoare in buzunar si servetele cu mentol in poseta sa nu-mi miroase mana...:">

cunoastem, cunoastem "tertipurile" adolescentei :)) Sotul meu a fost foarte intelegator, mai ale scand a vazut cat imi e de rau. Cu riscul de a parea o mama denaturata, e una sa iti iubesti copilul si sa ii doresti tot binele din lume si alta ca din momentul in care ai vazut testul pozitiv sa incetezi sa existi ca om si sa repiri/traiesti numai pt copil. Nu fumam nici macar o tigara, nu bem cafea, nu ne vopsim pe par, nu ne facem manichiura, nu ne epilam cu ceara, renuntam de tot la ciocolata etc. Fiecare femeie isi traieste sarcina cum crede de cuviinta, esential este sa nu judecam pe NIMENI care alege sa faca altfel decat noi. Ca vba aia, nu imi cumpara nimeni tigarile pe care le fumez :)

evenstar
05.10.2008, 15:18:00
cunoastem, cunoastem "tertipurile" adolescentei :)) Sotul meu a fost foarte intelegator, mai ale scand a vazut cat imi e de rau. Cu riscul de a parea o mama denaturata, e una sa iti iubesti copilul si sa ii doresti tot binele din lume si alta ca din momentul in care ai vazut testul pozitiv sa incetezi sa existi ca om si sa repiri/traiesti numai pt copil. Nu fumam nici macar o tigara, nu bem cafea, nu ne vopsim pe par, nu ne facem manichiura, nu ne epilam cu ceara, renuntam de tot la ciocolata etc. Fiecare femeie isi traieste sarcina cum crede de cuviinta, esential este sa nu judecam pe NIMENI care alege sa faca altfel decat noi. Ca vba aia, nu imi cumpara nimeni tigarile pe care le fumez :)
Mai, da, e adevarat ce spui... dar e atat de violenta campania asta americaneasca anti-fumat, de parca de la asta s-ar trage toate relele omenirii si un nefumator intelege foarte greu ce inseamna, in primul rand, si e influentat de media sa aiba reactii de parca ai trage la "liniuta", in al doilea rand... Vara-mea a fumat tot timpul sarcinii, cateva tigari pe zi (pall mall rosu...). Are o fetita superba, cuminte, desteapta, mai dezvoltata fizic decat varsta... Nu-i draq asa negru, si nu cred ca o tigara pe zi face mai rau decat tot plumbul si monoxidul de carbon pe care-,l respiram chiar si in casa...
Dar mie imi va fi greu, cu un sot nefumator si o cumnata nebuna ca a mea, care deja comenteaza (impreuna cu soacra), cum ca "ar fi trebuit sa te lasi de fumat deja, daca vrei sa nu iasa copilul cu malformatii ai nevoie de 6 luni sa iasa tutunul din corp" :gen_07:

CristinaMM
05.10.2008, 19:16:59
Mai, da, e adevarat ce spui... dar e atat de violenta campania asta americaneasca anti-fumat, de parca de la asta s-ar trage toate relele omenirii si un nefumator intelege foarte greu ce inseamna, in primul rand, si e influentat de media sa aiba reactii de parca ai trage la "liniuta", in al doilea rand... Vara-mea a fumat tot timpul sarcinii, cateva tigari pe zi (pall mall rosu...). Are o fetita superba, cuminte, desteapta, mai dezvoltata fizic decat varsta... Nu-i draq asa negru, si nu cred ca o tigara pe zi face mai rau decat tot plumbul si monoxidul de carbon pe care-,l respiram chiar si in casa...
Dar mie imi va fi greu, cu un sot nefumator si o cumnata nebuna ca a mea, care deja comenteaza (impreuna cu soacra), cum ca "ar fi trebuit sa te lasi de fumat deja, daca vrei sa nu iasa copilul cu malformatii ai nevoie de 6 luni sa iasa tutunul din corp" :gen_07:Ai nevoie de 2 ani, asa ca ai pierdut startul :D. Eu zic ca daca le reduci la maxim 5 pe zi cand o sa fii gravida e bine. Nu cred ca vrei sa experimentezi sevrajul chiar atunci, nu? :)

Froggy
05.10.2008, 19:35:24
Ai nevoie de 2 ani, asa ca ai pierdut startul :D. Eu zic ca daca le reduci la maxim 5 pe zi cand o sa fii gravida e bine. Nu cred ca vrei sa experimentezi sevrajul chiar atunci, nu? :)

crede-ma ca nu :|

evenstar
05.10.2008, 20:59:41
Ai nevoie de 2 ani, asa ca ai pierdut startul :D. Eu zic ca daca le reduci la maxim 5 pe zi cand o sa fii gravida e bine. Nu cred ca vrei sa experimentezi sevrajul chiar atunci, nu? :)

Mai, stii care-i culmea... ii mai povesteam cuiva azi: nici macar nu am incercat vreodata sa ma las, sa zic ca n-am putut... Nu stiu cum o fi...
Oricum, am un organism nesimtit, de porc...:@) Dupa 10 ani de fumat "sanatos" cand am fost la micro medicul se uita si nu-i era foarte clar daca fumez sau nu... Asta in timp ce altora le tinea discursuri...
O sa incerc cu "petarde" din acelea de la farmacie si cu un kil de seminte... (asa am constatat ca nu imi mai trebuie tigara, daca rontai seminte...)
Nu vreau sa ma las acum pentru ca incerc sa nu-mi schimb viata complet asteptand o sarcina despre care nu stiu nici cand, nici daca apare... Atunci chiar as lua-o razna... E suficient ca plang pe teste in fiecare luna, daca as mai intra si intr-un regim de "cantonament" in asteptarea ei ar fi si mai rau...#-o

oana
06.10.2008, 12:25:05

ba uite ca eu ma duc :> :> :>

si am reusit sa ma las complet doar 5 zile...acum tot mai trag 2-3 /zi

diannaa
07.10.2008, 12:02:45
eu am deja 1 an si 4 luni de cand nu am mai fumat deloc, dupa ce nu voi mai alapta voi fuma din nou....nu regret nici o clipa ca nu am fumat in sarcina,mi-am demonstrat ca sunt mai puternica decat un viciu...macar orice ar fi si pe vitor cu bebe,diverse posibile carentze, stiu ca nu pot sa-mi bag de vina fumatul....

compact
09.10.2008, 12:06:04
eu am deja 1 an si 4 luni de cand nu am mai fumat deloc, dupa ce nu voi mai alapta voi fuma din nou....nu regret nici o clipa ca nu am fumat in sarcina,mi-am demonstrat ca sunt mai puternica decat un viciu...macar orice ar fi si pe vitor cu bebe,diverse posibile carentze, stiu ca nu pot sa-mi bag de vina fumatul....

sunt de acord cu tine.

ma enerveaza fumatorii cand spun: "daca nu stii cum e....". eu am fumat cand am fost plecata de acasa o saptamana 10 tigari pe zi - toate seara, adica intr-un interval de maxim 4 ore. am vrut sa fumez in perioada aia, dupa ce am terminat ultimele tigari nu am mai cumparat/acceptat nici o tigara, si nu pentru ca sotul mi-ar zice ceva daca as fuma (la noi in casa se fumeaza, chiar daca suntem nefumatori, si oricum fumam narghilea) ci pentru ca nu am vrut sa mai fumez.

sunt multe exemple si pro si contra, sunt femei care au fumat si copii nu au avut probleme si sunt femei care au fumat si au avut probleme cu copii....dar, ca mama, iti poti asuma riscul asta? eu nu as putea, diana nu ar putea......

CristinaMM
09.10.2008, 12:08:21
De ce? Daca tot n-ai fumat atata timp...

vicky
09.10.2008, 12:08:40
sunt de acord cu tine.

ma enerveaza fumatorii cand spun: "daca nu stii cum e....". eu am fumat cand am fost plecata de acasa o saptamana 10 tigari pe zi - toate seara, adica intr-un interval de maxim 4 ore. am vrut sa fumez in perioada aia, dupa ce am terminat ultimele tigari nu am mai cumparat/acceptat nici o tigara, si nu pentru ca sotul mi-ar zice ceva daca as fuma (la noi in casa se fumeaza, chiar daca suntem nefumatori, si oricum fumam narghilea) ci pentru ca nu am vrut sa mai fumez.

sunt multe exemple si pro si contra, sunt femei care au fumat si copii nu au avut probleme si sunt femei care au fumat si au avut probleme cu copii....dar, ca mama, iti poti asuma riscul asta? eu nu as putea, diana nu ar putea......

ma enerveaza nefumatorii care repeta acelasi lucru la infinit

oana
10.10.2008, 15:14:07

si pe mine :)) :)) :))

uka22
10.10.2008, 17:20:21
Si pe mineeeeee ma enerveaza.....si noi pe ei si ei pe noi....si tot asa...asta e!Ma sperie gandul kand o sa fiu gravidutza:-SS k pe al meu viitor sot mi`a luat 3ani sa`l conving sa ma lase sa fumez:)) (bn glumesc,nu am insistat in astia 3ani...insa cand am simtit k nu mai pot a trebuit sa accepte)el fiind nefumator....si mi`a zis clar pe perioada sarcinii sa nu auda de tigari...dar eu stiu de pe akum k noi voi putea reusii....ce ma fac?:(

oana
10.10.2008, 19:05:53
te gandesti prea departe! ai putina rabdare :))
daca nu o sa poti, o sa tragi 2-3 pe zi si gata....dar poate tie o sa-ti fie rau si nu ai sa poti...eu nu am avut norocul asta:-$

Froggy
10.10.2008, 19:53:51
sunt de acord cu tine.

Compact, ce ar fi sa nu mai faci tu insinuari de genul celei de mai sus, ca nici eu, nici Viky, nici Oana nici alte mame care au mai tras un fum in sarcina nu sunt mai putin mame decat eroinele care nu au pus tigara in gura. Ti-as accepta parerea daca ai fi fumatoare si daca ai fi mama. Deocamdata nu indeplinesti nici unul din cele doua criterii, asa ca din punctul meu de vedere, postarea ta nu este valida. Dar, fiecare cu parerea lui!

prapadeala
10.10.2008, 20:25:49
fumatul este intr-adevar un viciu, si teodora nu te contrazic, insa nu trebuie sa fi fumatoare sau mama sau viitoare mama ca sa sti cat de mare este pericolul sa fumezi in timpul sarcinii. Este un risc foarte mare, cunosc si eu persoane care au fumat in timpul sarcinii si au copii frumosi si sanatosi. Insa dupa parerea mea (si a miilor de doctori si experti :)) ) este un risc mult prea mare care il asumi asupra viitorului copil. Dar binenteles, puterea de a 'se lasa de fumat' nu este mare in fiecare viitoare mama, cu toate suntem diferite, avem anumite prioritati si griji, fiecare cu ale lor :). Si nu cred ca compact spune ca esti mai putin mama, nici ca cele care s-au lasat sunt eroine :), doar ca una din datoriile ca mama si viitoare mama este sa faci tot ce e mai bine pentru copil, ceea ce in cazul acesta inseamna sa nu atingi tigara cat esti insarcinata. Cred ceea ce spune este ca nu este 'ok' sau 'bine' sa tragi fum in timpul sarcinii, indiferent care este scuza :). Pana la urma.. sanatosi sa fim si noi si familiile noastre! Cateodata faci tot ce trebuie si tot se intampla ceva urat.. fara sa ne dorim. >:D<

Ritzi
10.10.2008, 20:27:41
Mai, stii care-i culmea... ii mai povesteam cuiva azi: nici macar nu am incercat vreodata sa ma las, sa zic ca n-am putut... Nu stiu cum o fi...
Oricum, am un organism nesimtit, de porc...:@) Dupa 10 ani de fumat "sanatos" cand am fost la micro medicul se uita si nu-i era foarte clar daca fumez sau nu... Asta in timp ce altora le tinea discursuri...
O sa incerc cu "petarde" din acelea de la farmacie si cu un kil de seminte... (asa am constatat ca nu imi mai trebuie tigara, daca rontai seminte...)
Nu vreau sa ma las acum pentru ca incerc sa nu-mi schimb viata complet asteptand o sarcina despre care nu stiu nici cand, nici daca apare... Atunci chiar as lua-o razna... E suficient ca plang pe teste in fiecare luna, daca as mai intra si intr-un regim de "cantonament" in asteptarea ei ar fi si mai rau...#-o

sunt oribile....mie mi-au facut si mai tare pofta de tigari la vremea respectiva...am aruncat mai mult de juma' de pachet la gunoi:-& :-& :-&

Froggy
10.10.2008, 21:10:42
fumatul este intr-adevar un viciu, si teodora nu te contrazic, insa nu trebuie sa fi fumatoare sau mama sau viitoare mama ca sa sti cat de mare este pericolul sa fumezi in timpul sarcinii. Este un risc foarte mare, cunosc si eu persoane care au fumat in timpul sarcinii si au copii frumosi si sanatosi. Insa dupa parerea mea (si a miilor de doctori si experti :)) ) este un risc mult prea mare care il asumi asupra viitorului copil. Dar binenteles, puterea de a 'se lasa de fumat' nu este mare in fiecare viitoare mama, cu toate suntem diferite, avem anumite prioritati si griji, fiecare cu ale lor :). Si nu cred ca compact spune ca esti mai putin mama, nici ca cele care s-au lasat sunt eroine :), doar ca una din datoriile ca mama si viitoare mama este sa faci tot ce e mai bine pentru copil, ceea ce in cazul acesta inseamna sa nu atingi tigara cat esti insarcinata. Cred ceea ce spune este ca nu este 'ok' sau 'bine' sa tragi fum in timpul sarcinii, indiferent care este scuza :). Pana la urma.. sanatosi sa fim si noi si familiile noastre! Cateodata faci tot ce trebuie si tot se intampla ceva urat.. fara sa ne dorim. >:D<

eu nu gandesc asa :) deloc chiar. Si da, compact a insinuat exact ce am zis eu. Acestea fiind spuse, repet, atata timp cat cineva nu a avut "viciul" (si nu, ca a fumat 2 sapt in viata chiar nu se pune) nu e cazul sa dea sfaturi despre cat de usor este a te lasi. In cazul meu nu a fost o chestiune de vointa pt ca 5 luni nu am fumat deloc. Daca fumez 2 tigari pe zi, o fac pentru ca imi face placere. Mama egoista ce sunt! :)) Si da, ca mama am facut tot ce am cosniderat ca este mai bine pentru copilul meu in cele 8 luni de sarcina de pana acum. Nu am nimic sa imi reprosez :)

evenstar
10.10.2008, 21:27:30
eu nu gandesc asa :) deloc chiar. Si da, compact a insinuat exact ce am zis eu. Acestea fiind spuse, repet, atata timp cat cineva nu a avut "viciul" (si nu, ca a fumat 2 sapt in viata chiar nu se pune) nu e cazul sa dea sfaturi despre cat de usor este a te lasi. In cazul meu nu a fost o chestiune de vointa pt ca 5 luni nu am fumat deloc. Daca fumez 2 tigari pe zi, o fac pentru ca imi face placere. Mama egoista ce sunt! :)) Si da, ca mama am facut tot ce am cosniderat ca este mai bine pentru copilul meu in cele 8 luni de sarcina de pana acum. Nu am nimic sa imi reprosez :)
Mai, de fapt e absolut fair asa... Tu esti singura responsabila pentru copilul ala, si viata are sute de nuante, nu e alb si negru. Nu vreau sa insist si sa dezvolt subiectul, dar fiecare femeie isi duce singura sarcina, si mi se pare absurd sa o judeci si sa insinuezi tot felul de lucruri atata timp cat
a) legal, moral si cum mai vreti este singura raspunzatoare pentru acel copil si
b) nu ti-l aduce la usa (la propriu sau la figurat) sa-l cresti.
Da, as judeca si eu, in momentul in care mama al carei copil are probleme din cauza fumatului in timpul sarcinii (sau alcoolului, sau drogurilor) ar veni aici si ar zice "dati-mi un ban ca uite ce nenorocita sunt"... :)>-

Nikkole
10.10.2008, 23:05:57
Mai, de fapt e absolut fair asa... Tu esti singura responsabila pentru copilul ala, si viata are sute de nuante, nu e alb si negru. Nu vreau sa insist si sa dezvolt subiectul, dar fiecare femeie isi duce singura sarcina, si mi se pare absurd sa o judeci si sa insinuezi tot felul de lucruri atata timp cat
a) legal, moral si cum mai vreti este singura raspunzatoare pentru acel copil si
Da, as judeca si eu, in momentul in care mama al carei copil are probleme din cauza fumatului in timpul sarcinii (sau alcoolului, sau drogurilor) ar veni aici si ar zice "dati-mi un ban ca uite ce nenorocita sunt"... :)>-

Foarte corect, imi place cum ai spus-o! :)>- Si eu sunt fumatoare, si stiu riscurile care mi le asum, insa sunt ale mele, nu ale altuia! L-)

uka22
11.10.2008, 11:26:48
te gandesti prea departe! ai putina rabdare :))
daca nu o sa poti, o sa tragi 2-3 pe zi si gata....dar poate tie o sa-ti fie rau si nu ai sa poti...eu nu am avut norocul asta:-$

pai...nu prea ma gandesc departe k dupa nunta noi vrem bebe :D si nu mai e chiar asa mult!cred k va iesii un scandal ;)) o sa vedem ce va fii....va mai povestesc atunci :D :*

oana
11.10.2008, 11:29:38
atunci incearca sa experimentezi sevrajul de pe acum:)) :)) :))

uka22
11.10.2008, 11:33:14
Am vazut acum cateva zile o emisiune in care se vb despre gravidute...ce trebuie sa manance si sa bea ca sa fie copilul sanatos.Si doctorul a spus asa...o alimentatie cat mai sanatoasa,fara e-uri,suc din fructe proaspete,fara alcool....la care prezentatorul a spus "fara tigari" si doctorul a spus "astea nu se beau...bautura alcoolica este foarte daunatoare pt copii,tutunul mai putin" au fost copii care au avut probleme mari de sanatate din cauza mamelor care beau in timpul sarcinii...de la tigari eventual un asm...cam atat...deci nefumatoarele nu ne criticati pt k este extrem de greu....mai ales dak esti o pers.k mn kare adora fumatul :D

uka22
11.10.2008, 11:35:41
atunci incearca sa experimentezi sevrajul de pe acum:)) :)) :))

:)) da as putea incerca...insa imi place prea mult...prefer sa renunt la dulciuri,la iesit in oras...etc decat sa renunt la fumat=))

evenstar
11.10.2008, 12:23:42
:)) da as putea incerca...insa imi place prea mult...prefer sa renunt la dulciuri,la iesit in oras...etc decat sa renunt la fumat=))
Din pacate, si eu sunt la fel... daca n-am mancare in casa nu ma stresez, ne-om descurca noi cumva... daca n-am tigari, in schimb, intru in panica. E cam singurul lucru care ma poate scoate din casa intr-o zi cu ploaie torentiala sau cu viscol...:D

uka22
11.10.2008, 12:29:06
Din pacate, si eu sunt la fel... daca n-am mancare in casa nu ma stresez, ne-om descurca noi cumva... daca n-am tigari, in schimb, intru in panica. E cam singurul lucru care ma poate scoate din casa intr-o zi cu ploaie torentiala sau cu viscol...:D

;)) corect!pot sa mor de foame,de sete.....dak am tigari totul e ok :)) nici dupa pastile nu ma duc dak ma doare ceva....dar dak nu mai am tigari in secunda urmatoare am tulit`o :)

compact
13.10.2008, 18:34:39

vezi ca sunt chiar NEfumatoare :)

Si da, compact a insinuat exact ce am zis eu. Acestea fiind spuse, repet, atata timp cat cineva nu a avut "viciul" (si nu, ca a fumat 2 sapt in viata chiar nu se pune) nu e cazul sa dea sfaturi despre cat de usor este a te lasi. In cazul meu nu a fost o chestiune de vointa pt ca 5 luni nu am fumat deloc. Daca fumez 2 tigari pe zi, o fac pentru ca imi face placere. Mama egoista ce sunt! :)) Si da, ca mama am facut tot ce am cosniderat ca este mai bine pentru copilul meu in cele 8 luni de sarcina de pana acum.

pai daca ai fi citit mai atenta posturile mele ai fi vazut ca am fumat in liceu, am fumat ocazional si fumez narghilea, dar doar atunci cand am chef, fumez doar cand acest lucru imi face placere si as renunta la orice tip de tigara (btw am fumat si tigari de foi) in perioada sarcinii si a alaptarii. Convingerile mele nu se vor schimba daca voi ramane insarcinata. Nu voi fuma si nu voi accepta fumatori langa mine - lucru f usor de realizat (la serviciu sunt locuri dedicate fumatorilor, exista restaurante cu loc de nefumatori si acasa ar veni doar prietenii care imi respecta principiile.....adica cei care vin si acum)

iar tu citesti si postezi pe topicul:"Renuntarea la fumat".....iti dai seama ca fumatul acum poate dauna copilului tau si iti dai seama si ca in anumite momente esti "o mama egoista" pentru ca cedezi unui viciu in loc sa pui pe primul plan copilul tau.

compact
13.10.2008, 18:47:45

imi place cum ai pus problema :)>-

uka22
13.10.2008, 19:08:50
da....cred k de fapt problema noastra este k ne e frik de acel moment si ca nu vom reusii....si vedem k nu ne putem face intelese....incercam un "ajutor" o vb buna ceva de genul....de aceea ne exteriorizam si noi aici :D unde nu ne cunoaste nimeni sau aproape nimeni personal :D avem nevoie de sustinere...probabil....k banuiesc k toate avem pr cu rudele,sotii,prietenii kare ne bat la cap ca nu e bn....:(

Ninia81
13.10.2008, 20:05:24
Pe mine nu ma bate nimeni la cap sa ma las...iar in privinta fumatului in sarcina...sper sa am norocul ca la prima...sa ma las singura. In momentul in care am ramas...nu am mai putut fuma nici macar o tigara.
Sotul meu spune ca lui ii place fumatul ca gest.;))

uka22
14.10.2008, 10:49:59
super!sper sa am si eu norocul asta si sa nu mai suport fumul :D ....cat despre sotul tau...prea tare;))

mamuska
14.10.2008, 11:00:32

Ca de fiecare data,eve stie cum sa puna problema!!!!!=D> =D> =D> .....este corect tot ce ai spus!!!!:*

uka22
16.10.2008, 08:08:27
da intradevar ai dreptate...no comment!:D

Froggy
30.10.2008, 20:41:54
iar tu citesti si postezi pe topicul:"Renuntarea la fumat".....iti dai seama ca fumatul acum poate dauna copilului tau si iti dai seama si ca in anumite momente esti "o mama egoista" pentru ca cedezi unui viciu in loc sa pui pe primul plan copilul tau.

tu esti un fel de mama Omida sau Freud? de stii tu tot? :)) nu citesc aici pt ca ma simt vinovata, citesc aici ca sa vad ce ineptii se mai debiteaza si daca nu ai putut citi ironia din afirmatia mea "mama egoista ce sunt" inseamna ca tot ce am scris aici a fost degeaba. Si cine esti tu sa imi spui ca nu pun copilul pe primul plan? stii tu ce sarcificii am facut eu in sarcina asta si pentru ca totul sa fie bine pentru el? stii tu prin ce am trecut in astea 9 luni? nu stii, asa ca te rog sa taci si sa iti dai cu parerea in alta parte. Nu e prima data cand faci judecati de valoare la adresa altora si deja ai sarit calul cu mine. Abtine-te. Multumesc.

compact
01.11.2008, 05:44:43
tu esti un fel de mama Omida sau Freud? de stii tu tot? :)) nu citesc aici pt ca ma simt vinovata, citesc aici ca sa vad ce ineptii se mai debiteaza si daca nu ai putut citi ironia din afirmatia mea "mama egoista ce sunt" inseamna ca tot ce am scris aici a fost degeaba. Si cine esti tu sa imi spui ca nu pun copilul pe primul plan? stii tu ce sarcificii am facut eu in sarcina asta si pentru ca totul sa fie bine pentru el? stii tu prin ce am trecut in astea 9 luni? nu stii, asa ca te rog sa taci si sa iti dai cu parerea in alta parte. Nu e prima data cand faci judecati de valoare la adresa altora si deja ai sarit calul cu mine. Abtine-te. Multumesc.

comentariile despre mama Omida si Freud sunt chiar ineptii (dupa cum ziceai si tu) :-"

pai tu ai spus ca nu iti pui copilul pe primul plan cand e vorba de tigara....eu nu am facut decat sa subliniez asta.

Nu stiu ce sacrificii ai facut in perioada sarcinii pentru copilul tau, le vad doar pe cele care nu le-ai facut.

mihaela82cta
01.11.2008, 06:38:38
si eu sunt mandra ca de 2 luni nu mai fumez si sper sa ramana asa..sunt f slabuta si am inceput sa mananc mereu sper sa mai pun cate kg pe mine ...e nevoie de putinaaa ambitie succes

aloe
01.11.2008, 06:55:08
eu sunt foarte happy <:-P ca iubitul meu s-a lasat de fumat de o luna (Sper sa il tina si mai mult). De cand suntem impreuna am tot incercat sa il fac sa se lase, dar nu credeam ca exact motivul pe care l-a avut acum ma va ajuta: a zis ca se cantareste si daca are mai putin de 70 kg se lasa de fumat si avea 72 cu tot cu haine :D asa ca gata :). Adevarul ca in ultimul timp a slabit f f mult; ar trebui sa mearga la un control :-B

lauramaria5
01.11.2008, 08:48:25
pe 19 octombrie am implinit 1 an de cand am scapat de acest viciu<:-P si nu a fost nimic planificat pur si simplu nu am mai fumat ,asa ca personal nu cred in scuze de genu "nu pot sa ma las" sau "am incercat atatea" etc .in concluzie...bravo mie;))

CristinaMM
01.11.2008, 09:09:45
comentariile despre mama Omida si Freud sunt chiar ineptii (dupa cum ziceai si tu) :-"

pai tu ai spus ca nu iti pui copilul pe primul plan cand e vorba de tigara....eu nu am facut decat sa subliniez asta.

Nu stiu ce sacrificii ai facut in perioada sarcinii pentru copilul tau, le vad doar pe cele care nu le-ai facut.
Fiecare isi traieste viata cum vrea. E usor de dat verdicte, dar niciodata nu stii exact ce traieste celalalt, asa ca eu nu condamn pe nimeni.
Pana la urma sarcina poate fi o perioada extrem de grea si de frustranta, si sa bei alcool, sa te droghezi sau sa mananci numai e-uri cred ca e mai rau decat sa fumezi 2-3 tigari pe zi.
Povestim aici cine si cum s-a lasat de fumat, nu de ce nu s-au lasat altii. Sau nu?

oana
01.11.2008, 10:46:38
m-am gandit eu ca vrea sa faca numarul de mesaje...tocmai de aia am raspuns asa...anyway, moderatorii isi pot face treaba, banuiesc

on-topic: felicitari celor care s-au lasat de fumat....compact, cred ca ar trebui sa te mai abtii de la judecati de valoare;-)

dianamarilena
01.11.2008, 10:55:54
eu m-am lasat de fumat la 2 saptamani de cand aflasem ca sunt insarcinata, mi-a fost foarte greu dar cu siguranta merita efortul. mentionez ca am fumat de la 17 ani, deci sunt 12 ani de fumat. iar dorinta mea ar fi ca dupa nastere sa nu ma apuc iar de fumat, cred ca asta ar fi cel mai bine. fetelor......cu multa vointa, se poate.

luiza
01.11.2008, 16:26:53

Cred ca aici se vorbeste despre renuntarea la fumat, cum sa facem, sfaturi, etc, nu sa criticam pe altii pentru ceea ce fac. Va rog sa reveniti la subiect. Cred ca este treaba fiecaruia ce face cu corpul lui, indiferent de parerea noastra.

diannaa
04.11.2008, 23:01:36
eu dupa ce nu voi mai alapta,voi fuma din nou pt ca imi place...de asta am fumat si inainte de sarcina ani de zile....ce pot sa spun este acum,ca vad copilul langa mine,este ca da, este adevarat ca merita mai mult decat as putea spune in cuvinte,este adevarat ca viata mea s-a schimbat,in bine, ma simt implinita si da, as fuma acum o tigara,dar nu,pt ca ma gandesc la fetitza,si stiu ca acest copil nu a cerut el sa-l aduc pe lume si sa-l ingrijesc,e un dar de la D-zeu pt mine si pe langa dragostea infinita ce o am pt ea,o respect cel putin la fel de mult ca sa-i dau ceea ce inteleg eu prin ,,totul,,:*

diannaa
04.11.2008, 23:33:20
si credeti-ma, certurile sunt infinit de inutile,haideti sa avem toate miresicile bebei sanatosi si cuminti,sa-i crestem si educam cum putem noi mai bine,sa le oferim ce putem noi mai bun si sa-i iubim mai mult decat pe noi insene.........>:D<

chika
20.01.2009, 09:52:48
nu nu am mai fumat de 14 zile, nu pot sa zic ca ma simt mai bine fizic, dar psihic - radiez. sunt mandra de mine, ca dupa 12 ani in care nici nu stiam cum arat fara tigara, am reusit, brusc, sa le las.
am mai avut tentative (ca fiecare, cred) cand ziceam de la 1, nu mai fumez, sau de la ziua mea, sau de la anu', dar nu rezistam decat cateva ore, eram disperata, credeam ca nu o sa reusesc niciodata.
nu imi este pofta de tigara, am un pachet inceput in serarul de la birou, altul acasa, ramase asa de cand am zis GATA, deci, tentatia e langa mine, dar nu ma atrage.
m-am lasat, in primul rand, pentru ca vreau sa fac un bebe
am vazut cazuri cand mama era fumatoare si copilul a iesit perfect sanatos, dar am vazut si bebelusi cu probleme din cauza fumatului in timpul sarcinii. eu nu vreau sa risc

Green_Eyes
20.01.2009, 10:07:29
nu nu am mai fumat de 14 zile, nu pot sa zic ca ma simt mai bine fizic, dar psihic - radiez. sunt mandra de mine, ca dupa 12 ani in care nici nu stiam cum arat fara tigara, am reusit, brusc, sa le las.
am mai avut tentative (ca fiecare, cred) cand ziceam de la 1, nu mai fumez, sau de la ziua mea, sau de la anu', dar nu rezistam decat cateva ore, eram disperata, credeam ca nu o sa reusesc niciodata.
nu imi este pofta de tigara, am un pachet inceput in serarul de la birou, altul acasa, ramase asa de cand am zis GATA, deci, tentatia e langa mine, dar nu ma atrage.
m-am lasat, in primul rand, pentru ca vreau sa fac un bebe
am vazut cazuri cand mama era fumatoare si copilul a iesit perfect sanatos, dar am vazut si bebelusi cu probleme din cauza fumatului in timpul sarcinii. eu nu vreau sa risc

Felicitari! Si eu am doua luni de cand am renuntat la marele meu viciu:-p si sper sa am taria sa nu ma reapuc dupa nastere :-SS:D

chika
20.01.2009, 10:19:21
felicitari si tie! sa dea Domnul sa nu ne mai apucam, ar fi o prostie sa reluam ceva la care ne-am chinui mult sa renuntam.
felicitari si pentru bebe! imi doresc si eu unul, dar mai astept pana in octombrie ;-)

BDiana
20.01.2009, 10:28:08
Bravo Theo! Sa fii tare mai departe si sa nu te reapuci!

Eu m-am lasat de fumat pe 9 aprilie 2008. :D

Vedeti ce mare realizare a fost, de tin minte si azi data. Si stiu ca nu ma voi mai apuca niciodata! Nu pot sa cred ce proasta am fost sa fumez atata vreme (ca sa nu mai zic ce proasta am fost ca m-am apucat). Da, imi facea placere, si luni intregi (si chiar si acum) imi lipsea tigara, si simteam ca nu mai pot sa ma bucur cu adevarat de nimic, insa mereu am stiut ca e doar din capul meu, ca nu e adevarat, si ca dupa ce va trece dependenta, si creierul meu va relua productia corecta de dopamina, o sa ma simt din nou bine. Si asa a si fost. E greu, dureaza mult (mai mult de 6 luni), dar merita!!

PS. Pe mine m-a ajutat foarte mult la inceput sa nu spun la nimeni ca ma las... :) Vreo 2-3 saptamani nu a stiut nimeni, nici macar mie nu mi-am recunoscut ca nu mai fumez. Incercam doar sa mai aman urmatoarea tigara. In felul asta, presiunea a fost mai mica...

ryanaro
20.01.2009, 16:35:10
Bravo Theo! Sa fii tare mai departe si sa nu te reapuci!

Eu m-am lasat de fumat pe 9 aprilie 2008. :D..

<:-P <:-P <:-P <:-P Bravo!!!! <:-P

diannaa
20.01.2009, 22:30:09
deja e 1 an si 7 luni de cand nu mai fumez.......si ma va tine sigur cat voi alapta.....

georgia_jojo
15.03.2009, 19:20:44
Eu am 7 zile de cand n-am mai pus tigara in gura...e drept, nu singura, ci cu ajutorul unor pastile-Champix :">, pe care mi le-a dat peneumologul. A fost mai greu vreo 3-4 zile dar azi am reusit sa ies la un restaurant si sa fac fata grupului in care ma aflam. Singurii nefumatori eram eu si Tavi...si a trecut bine. M-am apucat sa citesc si cartea lui Allen Carr "In sfarsit nefumator" care evidentiaza aspecte ale fumatului de care eram constienta dar nu voiam sa le recunosc. Acum ma simt mai bine fizic si psihic, unghile nu mai sunt galbene, tenul e mai luminos, respiratia e proaspata si cel mai importatnt ma pupa Tavi fara sa ma mai bombane ca miros a tigara :-p

vicky
15.03.2009, 19:53:38
Eu am 7 zile de cand n-am mai pus tigara in gura...e drept, nu singura, ci cu ajutorul unor pastile-Champix :">, pe care mi le-a dat peneumologul. A fost mai greu vreo 3-4 zile dar azi am reusit sa ies la un restaurant si sa fac fata grupului in care ma aflam. Singurii nefumatori eram eu si Tavi...si a trecut bine. M-am apucat sa citesc si cartea lui Allen Carr "In sfarsit nefumator" care evidentiaza aspecte ale fumatului de care eram constienta dar nu voiam sa le recunosc. Acum ma simt mai bine fizic si psihic, unghile nu mai sunt galbene, tenul e mai luminos, respiratia e proaspata si cel mai importatnt ma pupa Tavi fara sa ma mai bombane ca miros a tigara :-p

asa repede?

Anaa
15.03.2009, 22:40:36
Fumez de aproape 7 ani, am incercat de cateva ori sa ma las si evident nu am reusit. M-am gandit ca de fapt nu vreau sa ma las, altfel nu-mi explic. Acum vreo 2 ani ajunsesem la 2 pachete pe zi, momentan am redus la 1 pachet jumatate maxim. Imi place f mult sa fumez, recunosc. Sunt constienta cat dauneaza sanatatii, dar asta este, fiecare alege ce vrea sa faca cu viata lui. M-am gandit ca in momentul in care voi ramane insarcinata sa ma las, poate o sa reusesc sa ma las de tot. Inca o problema ar fi ca eu imi cumpar cartuse, nu cate un pachet-2, am constatat ca nu e bine, asa stiu tot timpul ca am tigari. Cand plec de-acasa am tot timpul unul inceput si altul nedesfacut, mai am si in masina unul de rezerva. Mai rau o sa fie cand nu o sa se mai poata fuma peste tot, in localuri mai ales. Dupa ce mananc imediat trebuie sa fumez, n-am cum altfel. Dependenta asta...

Milka
16.03.2009, 01:03:58
Fumez de aproape 7 ani, am incercat de cateva ori sa ma las si evident nu am reusit. M-am gandit ca de fapt nu vreau sa ma las, altfel nu-mi explic. Acum vreo 2 ani ajunsesem la 2 pachete pe zi, momentan am redus la 1 pachet jumatate maxim. Imi place f mult sa fumez, recunosc. Sunt constienta cat dauneaza sanatatii, dar asta este, fiecare alege ce vrea sa faca cu viata lui. M-am gandit ca in momentul in care voi ramane insarcinata sa ma las, poate o sa reusesc sa ma las de tot. Inca o problema ar fi ca eu imi cumpar cartuse, nu cate un pachet-2, am constatat ca nu e bine, asa stiu tot timpul ca am tigari. Cand plec de-acasa am tot timpul unul inceput si altul nedesfacut, mai am si in masina unul de rezerva. Mai rau o sa fie cand nu o sa se mai poata fuma peste tot, in localuri mai ales. Dupa ce mananc imediat trebuie sa fumez, n-am cum altfel. Dependenta asta...
si eu sunt fumatoare, nu asa "veterana" ca si tine , doar de vre-0 3 ani. la fel ca si tine si eu am problema asta cu mancare ... dupa ce termin de papat ... e un fel de "lege" sa-mi aprind tigara.dar cu multa vointa si straduinta ... sper sa nu ma apuce vara "fumatoare:D:">"

ariana_4me
16.03.2009, 01:42:38
si eu sunt fumatoare, nu asa "veterana" ca si tine , doar de vre-0 3 ani. la fel ca si tine si eu am problema asta cu mancare ... dupa ce termin de papat ... e un fel de "lege" sa-mi aprind tigara.dar cu multa vointa si straduinta ... sper sa nu ma apuce vara "fumatoare:D:">"

buna..eu fumez cam de 3-4 anisori...si am inceput ca imi placea ideea, desi in liceu nu am fost tentata unde majoritatea colegilor fumau...iar in facultate eram singura dintre colegi care fumam :D:D....pana nu de mult spuneam ca nu vreau sa renunt la tigari pentru ca pur si simplu imi place sa fumez :) om nebun....dar acum cateva zile am realizat ca nu mai pot renunta la ele atat de usor cum o faceam pana acum...erau zile uneori chiar saptamani in care nu aveam chef sa fumez....

ink nu vreau sa ma las de tigari....poate mai tarziu...doar ca mi-e aiurea pt viitorul meu sotior care nu fumeaza....cred ca il voi invata si pe el sa fumeze :)):)):)) glumeam....

eu consider ca e nevoie de vointa pentru a te lasa de tigari :D si daca vrei cu adevarat reusesti :)

bafta celor care vor sa renunte la tigari :)>-

oliviutza
16.03.2009, 02:21:49
Felicitari miresicilor care au reusit sa se lase de fumat si le tin pumnii celor care incearca! >:D<
Eu n-am fumat niciodata, mi s-a parut o prostie sa bag otrava in mine chiar si cand aveam 15 ani si toata lumea interesanta din liceu fuma. Probabil ca am avut noroc cu incapatanarea asta, pana la urma cea mai buna metoda de a te lasa e sa nu te apuci.
Mi se pare insa foarte trist sa vezi oameni intelegenti si logici de felul lor care spun cu seninatate "stiu ca nu e bine, stiu ca imi afecteaza sanatatea, dar nu ma las pentru ca imi place". Asa iti dai seama ca este un drog capabil sa anuleze capacitatea de a gandi logic, ceea ce, cum spuneam, este foarte trist. Nu mai vorbesc de faptul ca un fumator, oricat de inteligent si de bun simt in general, nu se gandeste niciodata la faptul ca le face rau celor dragi lui obligandu-i sa respire fumul (ca sotul te iubeste pentru alte calitati, asa ca o sa te suporte, copilul te iubeste ca esti maica-sa, asa ca o sa te suporte, prietenilor le esti draga, asa ca o sa te suporte.. dar fiecare isi scurteaza un pic din viata pentru ca te iubesc si vor sa stea cu tine).
Si cel mai trist este ca aceeasi oameni inteligenti si logici in general spun lucruri de genul "e corpul meu fac ce vreau cu el", "oricum nu vreau sa traiesc 100 de ani" si, evident, "tot trebuie sa mor de ceva". Inca n-am vazut un fumator pe patul de moarte care sa nu-si dea cu pumnii in cap ca a fumat.
Bunica (fumatoare 40 de ani, si care a murit acum 2 saptamani din cauza emfizemului pulmonar - va prindeti singure de la ce se face) zicea asa: cand esti tanar si iti place sa fumezi zici ca e, si ce, o sa mor si gata.. dar nu te gandesti ca s-ar putea sa nu mori usor si repede, ci o sa ajungi sa te tarasti ca o rama ca nu mai poti respira, obosesti daca faci doi pasi si nu mai esti in stare de nimic... stai si iti astepti moartea cu plamanii praf.
Si inca ceva..daca aveti sau veti avea copii, regula cu e corpul meu si viata mea, fac ce vreau, nu mai e integral valabila, pentru ca aveti datoria sa stati langa copiii vostri si sa nu-i puneti in situatia sa va ingroape din cauza unui cancer, accident cerebral sau infarct la o varsta la care nici macar nu stiu ce e aia cancer sau moarte. Mie mi s-a intamplat, si de-asta ma apuca disperarea cand vad cu cata seninatate trateaza oamenii (mai ales cei cu responsabilitati) faptul ca se otravesc in fiecare zi.. de placere. Si tot de-asta sunt foarte fericita cand aud ca cineva, chiar daca necunoscut, s-a lasat de fumat.
Inteleg.. iti place.. dar merita ce dai la schimb?

oliviutza
16.03.2009, 02:36:31
Si ca sa fiu si utila, nu numai moralizatoare (sunt convinsa ca fumatoarele dupa 3 randuri din postul meu de mai sus s-au enervat si au renuntat sa mai citeasca :) .. asa fac toate prietenele mele fumatoare cand incep cu teoria :) ), sa va spun cum s-a lasat sotul meu de fumat. Fumator inrait (1-2 pachete pe zi) de la 16 la 27 de ani, intr-o zi n-a apucat sa-si ia tigari (norocul lui ca pe vremea aia statea in Taiwan si la cati fumatori sunt acolo n-avea nici un coleg de la care sa ceara, seara dupa o zi plina la firma s-a dus acasa, a uitat sa-si ia tigari si i-a fost lene sa se mai duca la 24/7 sa cumpere. A doua zi dimineata s-a trezit tarziu, a trebuit sa fuga la firma, iar fara tigari. Asa ca si-a dat seama ca a reusit sa stea o zi jumate fara sa fumeze (era o premiera in cei 11 ani) si a zis ca ce-ar fi sa incerce sa se lase. Incercatul asta a insemnat in primul rand sa nu-si mai cumpere tigari deloc. Acasa (el fiind foarte ordonat si fan curatenie :^o) avea cateva scrumiere pline cu mucuri de tigara adunate de cateva zile, pe care evident ca s-a apucat sa le fumeze, in lipsa de altceva. Si a fumat mucuri vreo cateva zile, refolosindu-le (a rezistat sa nu-si cumpere tigari), de ajunsese sa le fumeze cu penseta.. pana cand dupa cateva zile i s-a facut rau de la ce gust avea mucul de tigara rerererefolosit si atunci i s-a taiat de tigari de tot. Acum are mai mult de 3 ani de cand s-a lasat si daca ii zici de tigari se face verde, ca i-a ramas gustul ala ingrozitor in cap. Puteti sa incercati metoda asta, sigur merge, ca el era genul caruia ii tremurau mainile dupa o tigara si as fi putut sa jur ca n-o sa se lase niciodata.

ariana_4me
16.03.2009, 03:24:02
dap...eu una sincer iti spun ca am citit pana la capat...si chiar nu m-am enervat...fiecare are dreptul la parerea lui...si la opinie...nu toti suntem la fel...si nu toti gandim la fel...desi un singur adevar exista....privit din diferite unghiuri....pare total altul....

crede-ma ca in familie la mine tatal meu s-a lasat de tigari dupa 23 de ani...si nu a fost foarte incantat cand eu..."copil matur" am decis sa fumez....a fost decizia mea...fara influenta din jur...e adevarat ca pe langa noi sufera si cei din jur inhaland fumul....dar asta e ordinea vietii...fiecare acceptam unele lucruri din partea amicilor,rudelor, sau chiar sotului care poate nu ne sunt tocmai pe plac....

sper ca atunci cand voi decide sa spun STOP TIGARI sa nu fie nici o problema....desi cred ca asta e deja imposibil :-$

compact
16.03.2009, 08:44:18
oliviutza imi place cum ai pus problema (dar asta cred ca e o regula ;)) ) si din pacate chiar ai dreptate. Ieri ne-am plimbat prin parc si ma minunam cati parinti considera ca a avea grija de copil inseamna 2 caciulite si tinut de mana la locul de joaca...iar cand e vorba de tigari "e viciul lor....e corpul lor...."

ariana_4me: "fiecare acceptam unele lucruri din partea amicilor,rudelor, sau chiar sotului care poate nu ne sunt tocmai pe plac...." - si colegii? si cei de pe strada? si cei din restaurant (sunt locuri doar de fumatori)?

comentariul tau este foarte foarte foarte urat [-X

ariana_4me
16.03.2009, 08:56:13
foarte foarte urat????

pai de ce asa???

colegii...cei de pe strada...cei din restaurant??? pai cam da sunt locuri speciale pentru fumatori....iar pe strada, e cam urat sa fumezi...asta e parerea mea....si pe langa toate astea....sa fie asta singurul meu defect sau singura mea greseala fata de cei din jur....hai acum fetelor fiti seriose....fumatul e "o chestie daunatoare", pe care si-o asuma persoana care fumeaza :D iar pana la urma urmei nu sufar de narsicism si nu vreau sa fiu placuta de toata lumea :)):)) am sa renunt si eu la tigari candva...sau poate nu :D

uitati-va putin in jurul vostru...si veti vedea ca sunt lucruri care afecteaza mai mult decat inhalatul fumului de tigara :D

cate persoane verifica laptele cand il cumpara la a cata procesare este???sau cata apa se baga in anumite legume si fructe doar pentru a cantari mai mult????sau cate E-uri sunt in mancaruri....cine gateste doar cu apa plata???offfffffffff..............acum ca voi nu fumati e normal sa aveti o alta parere...cunosc sentimentul...totusi aveam 19 anisori cand m-am apucat de tigari....si aceeasi morala le-o faceam si eu colegelor....dar am invatat sa ma uit doar in ograda mea...si daca e ceva ce simt eu ca ma afecteaza evit cat pot de mult :D

fetelor....nu va suparati pe mine....dar mie chiar imi place deocamdata sa fumez....asa ca mai bine nu mai intru pe subiectul asta...nu de alta dar vad ca doar cei care nu fumeaza sau cei care s-au lasat intra...si nu as vrea sa spuneti in continuare ca e foarte foarte urat din partea mea...
:[email protected]

va pupic

compact
16.03.2009, 09:41:17
cate persoane verifica laptele cand il cumpara la a cata procesare este???sau cata apa se baga in anumite legume si fructe doar pentru a cantari mai mult????sau cate E-uri sunt in mancaruri....cine gateste doar cu apa plata???offfffffffff..............acum ca voi nu fumati e normal sa aveti o alta parere...cunosc sentimentul...totusi aveam 19 anisori cand m-am apucat de tigari....si aceeasi morala le-o faceam si eu colegelor....dar am invatat sa ma uit doar in ograda mea...si daca e ceva ce simt eu ca ma afecteaza evit cat pot de mult :D

fetelor....nu va suparati pe mine....dar mie chiar imi place deocamdata sa fumez....asa ca mai bine nu mai intru pe subiectul asta...nu de alta dar vad ca doar cei care nu fumeaza sau cei care s-au lasat intra...si nu as vrea sa spuneti in continuare ca e foarte foarte urat din partea mea...

mai....e alegerea fiecaruia ce mancare cumpara sau ce mananca si asta nu e un argument pro-fumat sau pro-acceptat-fumatori

btw...subiectul se numeste "renuntarea la fumat"

evenstar
16.03.2009, 11:09:30
comentariul tau este foarte foarte foarte urat [-X

Heyyy, fata a facut un comentariu pertinent si de bun simt, urat ar fi fost daca raspundea agresiv/ certaret/ jignitor, dar ea nu a facut decat sa-si spuna propria parere! :)>- Sa nu fim nedrepti... ;-)

compact
16.03.2009, 12:09:13
Heyyy, fata a facut un comentariu pertinent si de bun simt, urat ar fi fost daca raspundea agresiv/ certaret/ jignitor, dar ea nu a facut decat sa-si spuna propria parere! :)>- Sa nu fim nedrepti... ;-)
haide eve....chiar nu ti se pare urat comentariul:

...e adevarat ca pe langa noi sufera si cei din jur inhaland fumul....dar asta e ordinea vietii...fiecare acceptam unele lucruri din partea amicilor,rudelor, sau chiar sotului care poate nu ne sunt tocmai pe plac....

evenstar
16.03.2009, 12:23:08
haide eve....chiar nu ti se pare urat comentariul:

Nu, mi se pare o opinie... urat mi s-ar parea un comentariu de genul "madam, tine-ti naibii gura" sau ceva de genul... Fata si-a exprimat o opinie, hai sa fim consecventi in ceea ce priveste libertatea de exprimare ;-)

BDiana
16.03.2009, 12:56:19
Cu totul de acord. Nu mi se pare nimic "urat" la mijloc. :)

vicky
16.03.2009, 13:13:51
btw...subiectul se numeste "renuntarea la fumat"

si daca se cheama asa topicul fumatoarele nu au ce cauta?
tocmai, fumatoarele ar trebui cu precadere sa intre pe topic sa citeasca despre foste fumatoare care s-au lasat de tigara si sa prinda curaj. aici ar trebui sa se sustina una pe alta, sa numere zilele de cand nu fumeaza si sa-si planga sevrajul.

btw..vad ca ai scris la "cresa sau bunica" fara sa ai copii :)>-

ryanaro
16.03.2009, 14:00:07
tocmai, fumatoarele ar trebui cu precadere sa intre pe topic sa citeasca despre foste fumatoare care s-au lasat de tigara si sa prinda curaj. aici ar trebui sa se sustina una pe alta, sa numere zilele de cand nu fumeaza si sa-si planga sevrajul.

sunt de acord. ;;) ar trebui ca mai multe fete care incearca sa se lase de fumat sa si scrie aici oful ;;)

evenstar
16.03.2009, 14:21:34
sunt de acord. ;;) ar trebui ca mai multe fete care incearca sa se lase de fumat sa si scrie aici oful ;;)

Acum nu e cazul nici sa le interzicem accesul celor care nu au fumat vreodata.:)>-
Insa e clar ca interventiile de genul "eu nu am fumat pentru ca mi se pare o prostie" nu au cum sa ajute un fumator sa se lase. E ca si cum m-as duce eu la o sectie de detox sa le spun ca eu n-am luat niciodata coke, ca mi s-a parut o tampenie, si mi se pare importanta viata rationala. Nu as ajuta pe nimeni, ba chiar as risca sa ma aleg cu un ochi vanat de la vreun dependent in sevraj. Daca ar fi atat de simplu, nu ar mai exista dependenti pe lume...
Ca sa sprijini, trebuie sa fii suportiv(a) (da, stiu ca e un pleonasm cat mine de mare, dar nu pare asa de evident), nu moralizator...

judie
16.03.2009, 14:26:22
Si eu m-am lasat de fumat dupa 10 ani in care ajunsesem sa fumez 1 pachet jumate pe zi:-SS ( in ultimii ani ). Cand fumam atat ma simteam rau, gheara in piept, greutate cand ma trezeam dimineata, tuse seara, respiram greu si fara sa fac prea mare efort, aveam tenul ingalbenit, cearcane, parul imi cadea, sa nu mai zic de mirosul hainelor si al mainilor, al gurii:D Oricum , nimic din toate astea nu contau fiindca imi placea sa fumez, ma recream asa si cine imi atragea atentia era pus la zid ( din principiu nu imi place sa fac pe lupul moralist si nu acceptam morala din partea altora ). Am incercat sa ma las gandindu-ma ca fac economie de bani - nu luam tigari si la final de saptamana imi luam ceva frumos de banii aia...dupa o saptamana de nefumat, eram turbata, imi luat 2 cartuse si stateam treaza noaptea sa fumez, ca sa recuperez:-& nicicum nu ma puteam impulsiona. Mi-am luat Nic Assistant si Nicorette, am reusit sa reduc tigarile insa mestecam la nicotina din aia pana imi venea iute pe gat:> si mai mult decat era voie si tot fumam. Oricum , mi-am spus ca ma voi lasa cand voi ramane insarcinata. Si cand eram eu in desfatarea suprema acum doua veri ( stateam singura cu chirie ) il cunosc pe actualul sot, si el fumator si da-i petreceri si fumam ca turcii, taiai fumul cu toporul:O daca o tineam tot asa cred ca pana acum crapam. Apoi am ramas insarcinata si stiam ca trebuie sa ma las si sa vedeti cum te tampeste drogul asta, eu tot nu vroiam sa ma las...sotul m-a obligat insa in luna a doua, s-a lasat si el sa imi fie mai usor si de atunci nu am mai fumat ( noiembrie 2007 ), dar doar pentru copil m-am lasat ca dc ar fi dupa mine m-as reapuca si maine. Nu simt nevoia , e asa o prostie , sa fii in rand cu lumea, nu stiu, dar nu ma mai apuc fiindca am auzit ca dc un fumator care s-a lasat se reapuca, va fuma si mai mult ca inainte...eu am noroc si cu sotul ca nu ma lasa, ma cearta rau ( dar el s-a reapucat:-$ numai k fumeaza un pachet la 3 zile nu ca inainte , 3 pe zi )....bafta la lasatul de tigari, stiu ca nimic nu te poate face sa te lasi decat perspectiva faptului ca esti pe patul de moarte si copilul inca ti-e mic si nu are cine sa ti-l creasca , asa ca ...ganditi-va si la asta cand aprindeti urmatoarea tigara, functioneaza:( :*

oliviutza
16.03.2009, 18:17:15
Acum nu e cazul nici sa le interzicem accesul celor care nu au fumat vreodata.:)>-
Insa e clar ca interventiile de genul "eu nu am fumat pentru ca mi se pare o prostie" nu au cum sa ajute un fumator sa se lase. E ca si cum m-as duce eu la o sectie de detox sa le spun ca eu n-am luat niciodata coke, ca mi s-a parut o tampenie, si mi se pare importanta viata rationala. Nu as ajuta pe nimeni, ba chiar as risca sa ma aleg cu un ochi vanat de la vreun dependent in sevraj. Daca ar fi atat de simplu, nu ar mai exista dependenti pe lume...
Ca sa sprijini, trebuie sa fii suportiv(a) (da, stiu ca e un pleonasm cat mine de mare, dar nu pare asa de evident), nu moralizator...

Eu inca mai cred ca un om inteligent poate sa renunte la tigari cu ajutorul propriului creier, si atunci poate e important sa stie ca altii care nu-s tocma idioti considera fumatul o prostie (si de ce). Cred ca un fumator renunta la tigari cand in sfarsit se convinge sau il conving altii ca nu e bine (da, nu am fumat, dar asta imi spun toti ceilalti fosti fumatori pe care ii cunosc "problema e numai la tine in cap"). Comparatia cu celelalte droguri e exagerata (sper), acolo nu mai ai control asupra ta. Daca intr-adevar le pui pe picior de egalitate e foarte trist.

evenstar
16.03.2009, 19:15:11
Eu inca mai cred ca un om inteligent poate sa renunte la tigari cu ajutorul propriului creier, si atunci poate e important sa stie ca altii care nu-s tocma idioti considera fumatul o prostie (si de ce). Cred ca un fumator renunta la tigari cand in sfarsit se convinge sau il conving altii ca nu e bine (da, nu am fumat, dar asta imi spun toti ceilalti fosti fumatori pe care ii cunosc "problema e numai la tine in cap"). Comparatia cu celelalte droguri e exagerata (sper), acolo nu mai ai control asupra ta. Daca intr-adevar le pui pe picior de egalitate e foarte trist.

Eu nu vreau sa intru in polemica cu tine la acest subiect pentru ca e evident ca esti foarte patimasa pe tema asta. Din pacate (sau din fericire :D ) sunt foarte putine lucruri pe care nu le-am incercat eu insami in viata, de acolo comparatia cu drogurile. Era singurul echivalent care mi-a venit in minte.
De altfel, eu nu vreau sa vorbesc despre mine. Nu simt nevoia nici sa ma apar, nici sa ma justific, e decizia mea e fac cu viata mea. Am incercat sa spun doar ca nu are rost sa va napustiti pe o biata fata care si-a exprimat propria parere, in termeni politicosi (chiar daca fermi), si ca atitudinea vehementa si judgemental nu ajuta la comunicare
Sunt de acord sa nu se fumeze in spatii publice, in prezenta altor persoane care nu isi doresc acest lucru etc. Dar cred ca aici se opreste dreptul nostru de a judeca... :)>-

bimmer4now
16.03.2009, 19:34:23

Eu sunt convinsa ca nu e bine si tot nu ma las. Nu vreau. Si modestia poti sa mi o pui la indoiala, dar inteligenta NU.

evenstar
16.03.2009, 19:54:37
Eu sunt convinsa ca nu e bine si tot nu ma las. Nu vreau. Si modestia poti sa mi o pui la indoiala, dar inteligenta NU.

;)) ;)) ;)) Mi-a placut aceasta fraza, Andreea... Nu de alta, dar mi-a sunat a ceva ce as fi putut sa spun si eu... ;))

Mai, eu am un exemplu in familie - poate e putin altfel, dar m-a facut sa inteleg multe la vremea respectiva. Unchiul meu preferat, varul mamei, care era un tip extrem de inteligent, dar un "bon viveur", sa zic asa, genul de om cariua ii placea viata efectiv, a fost diagnosticat la 50 si ceva de ani cu diabet zaharat cu complicatii renale. I s-a dat un regim drastic, din care nu lipseau numai berea, vinul si tigarile ci si alimente care noua ne par a fi de baza. Plus recomandarea de a se pensiona, de a evita efortul, stressul, tot.
Ei bine, omul ala a stat, a reflectat, si a declarat tuturor (inclusiv fiicei lui) ca decat sa traiasca pana la 80 de ani o viata care lui i se pare searbada si fara farmec, mai bine mai traieste un an bucurandu-se de viata. Asa cum stia el.
Da, am plans si eu dupa el, am suferit enorm, dar am inteles ca poti privi un astfel de moment in multe feluri. Intr-un fel l-am admirat si il admir inca pentru ca a avut taria sa spuna ce gandeste si sa faca ce simte.
Da, poate un lucru iti face rau si iti scurteaza viata cu 10 ani. Dar, dupa ce il iei la cunostinta, esti singurul in masura sa decizi. Si nu, nu mi se pare ca un om inteligent e neaparat acela care alege sa traiasca 100 de ani...

Andrusca81
16.03.2009, 19:56:26
Pot spune ca sunt happy ca sotul meu a renuntat la fumat de 8 zile #:-S .Eu nu sunt atat de pornita importiva fumatului , insa ma deranja faptul ca fuma din punct de vedere al sanatatii.Am meu nu fuma nici prea mult, insa mi-am dorit sa renunte la aceasta dependenta.

compact
17.03.2009, 07:25:50
Eu nu vreau sa intru in polemica cu tine la acest subiect pentru ca e evident ca esti foarte patimasa pe tema asta. Din pacate (sau din fericire :D ) sunt foarte putine lucruri pe care nu le-am incercat eu insami in viata, de acolo comparatia cu drogurile. Era singurul echivalent care mi-a venit in minte.
De altfel, eu nu vreau sa vorbesc despre mine. Nu simt nevoia nici sa ma apar, nici sa ma justific, e decizia mea e fac cu viata mea. Am incercat sa spun doar ca nu are rost sa va napustiti pe o biata fata care si-a exprimat propria parere, in termeni politicosi (chiar daca fermi), si ca atitudinea vehementa si judgemental nu ajuta la comunicare
Sunt de acord sa nu se fumeze in spatii publice, in prezenta altor persoane care nu isi doresc acest lucru etc. Dar cred ca aici se opreste dreptul nostru de a judeca... :)>-
even, si eu pot spune ca am incercat orice (tigari, trabuc, pipa, narghilea, tigari de foi) in afara de droguri, dar nu as spune nu la marihuana...si sunt de acord si ca fiecare poate sa faca ce vrea...dar libertatea fiecaruia se termina cand incepe libertatea celui de langa el...

unchiul tau a murit pentru a facut o alegere...dar nu a ales doar pentru el, ci si pentru cei din jurul lui, din acest motiv comentariul miresicii de care am vorbit mi se pare EXTREM DE URAT...pentru ca dra considera NORMAL ca prietenii/sotul/familia sa stea in fumul ei de tigara pentru ca nici ei nu sunt perfecti :-o

olivia, te contrazic...un om inteligent poate face o gramada de lucruri prostesti. cand e vorba de fumat nu IQ-ul conteaza ci cateva aspecte ale personalitatii si motivatia.

btw..vad ca ai scris la "cresa sau bunica" fara sa ai copii :)>-
poate sa intre cine vrea....dar daca intrii trebuie sa te astepti ca ceilalti sa te combata...mai ales intr-un subiect atat de delicat

evenstar
17.03.2009, 07:42:32
even, si eu pot spune ca am incercat orice (tigari, trabuc, pipa, narghilea, tigari de foi) in afara de droguri, dar nu as spune nu la marihuana...si sunt de acord si ca fiecare poate sa faca ce vrea...dar libertatea fiecaruia se termina cand incepe libertatea celui de langa el...

unchiul tau a murit pentru a facut o alegere...dar nu a ales doar pentru el, ci si pentru cei din jurul lui, din acest motiv comentariul miresicii de care am vorbit mi se pare EXTREM DE URAT...pentru ca dra considera NORMAL ca prietenii/sotul/familia sa stea in fumul ei de tigara pentru ca nici ei nu sunt perfecti :-o

Mai... in primul rand da, sunt de acord cu tine, libertatea ta se termina cand incepe a celuilalt... Dar astea sunt chestii care se "negociaza", sa zic asa, in familie. De unde stii tu ca oamenii din jurul ei sunt la fel de deranjati ca tine de fumul ei de tigara? Poate ei privesc mult mai lejer povestea asta... Eu am cunoscut la viata mea nefumatori care nu ar fi pus un picior intr-un loc unde se fumeaza, si nefumatori care veneau de buna voie si pierdeau vremea cu noi la locul de fumat, unde era fum ca in birt, evident... Hai sa nu dramatizam chiar asa, oamenii isi fac propriile alegeri mereu, si daca nu suntem singuri pe lume si nu traim in munti mereu actiunile noastre au legatura mai mica sau mai mare cu cei din jur. Dar si cei din jur au doza lor de liberatte de a actiona. Daca nu o dau afara in strada pe domnisoara, banuiesc ca lor nu li se pare o asemenea tragedie, pentru ca imi imaginez ca in familia aia nu se duc lupte de strada, totusi.
Lumea asta larga e plina de lucruri pe care le valorizam diferit, si tu stii asta. Inteleg ca esti sensibila la subiectul fumat, promit ca nu voi fuma niciodata in aceeasi camera cu tine :-p , dar gandeste-te cati oameni care nu sunt atat de deranjati de asta ca tine ai vazut la viata ta... Sunt convinsa ca sunt multi, si nici macar nu sunt toti fumatori la randul lor
(De exemplu, bunicii mele ii placea mirosul de fum de tigara. Si te rog sa ma crezi ca nu era o cretina)

compact
17.03.2009, 08:28:09
Mai... in primul rand da, sunt de acord cu tine, libertatea ta se termina cand incepe a celuilalt... Dar astea sunt chestii care se "negociaza", sa zic asa, in familie. De unde stii tu ca oamenii din jurul ei sunt la fel de deranjati ca tine de fumul ei de tigara? Poate ei privesc mult mai lejer povestea asta... Eu am cunoscut la viata mea nefumatori care nu ar fi pus un picior intr-un loc unde se fumeaza, si nefumatori care veneau de buna voie si pierdeau vremea cu noi la locul de fumat, unde era fum ca in birt, evident... Hai sa nu dramatizam chiar asa, oamenii isi fac propriile alegeri mereu, si daca nu suntem singuri pe lume si nu traim in munti mereu actiunile noastre au legatura mai mica sau mai mare cu cei din jur. Dar si cei din jur au doza lor de liberatte de a actiona. Daca nu o dau afara in strada pe domnisoara, banuiesc ca lor nu li se pare o asemenea tragedie, pentru ca imi imaginez ca in familia aia nu se duc lupte de strada, totusi.
Lumea asta larga e plina de lucruri pe care le valorizam diferit, si tu stii asta. Inteleg ca esti sensibila la subiectul fumat, promit ca nu voi fuma niciodata in aceeasi camera cu tine :-p , dar gandeste-te cati oameni care nu sunt atat de deranjati de asta ca tine ai vazut la viata ta... Sunt convinsa ca sunt multi, si nici macar nu sunt toti fumatori la randul lor
(De exemplu, bunicii mele ii placea mirosul de fum de tigara. Si te rog sa ma crezi ca nu era o cretina)
in primul rand pe mine ma deranjeaza mai mult atitudinea fumatorilor fata de viciu decat fumul de tigara. Fumatorii (sigur, sunt si exceptii....sigur, e parerea mea etc) considera ca TREBUIE tolerati pentru ca au un viciu (:|

Pai se poate "dramatiza" pentru ca un copil de 1 an nu poate face nimic in privinta fumului din camera, de exemplu. Si pe mine si pe Olivia de exemplu ne deranjeaza ca fumatorii se asteapta sa mergem in locuri pentru fumatori cand iesim la restaurant etc.

higgs
17.03.2009, 12:10:53
Pai se poate "dramatiza" pentru ca un copil de 1 an nu poate face nimic in privinta fumului din camera, de exemplu. Si pe mine si pe Olivia de exemplu ne deranjeaza ca fumatorii se asteapta sa mergem in locuri pentru fumatori cand iesim la restaurant etc.

Pai nu cred ca asteapta nimeni asta, sau cel putin nimeni cu capul pe umeri :) La restaurant locurile pentru fumatori si nefumatori sunt separate, nu-i asa?

compact
17.03.2009, 12:18:44
Pai nu cred ca asteapta nimeni asta, sau cel putin nimeni cu capul pe umeri :) La restaurant locurile pentru fumatori si nefumatori sunt separate, nu-i asa?
nu prea. de cand a fost data noua lege, sunt mult mai multe localuri de fumatori (exclusive)

iar in privinta fumatorilor care au pretentia sa se mearga numai in locuri de fumatori, chiar asa e....sau cel putin vorbesc de majoritatea celor pe care ii cunosc eu

vicky
17.03.2009, 12:35:04
nu prea. de cand a fost data noua lege, sunt mult mai multe localuri de fumatori (exclusive)

iar in privinta fumatorilor care au pretentia sa se mearga numai in locuri de fumatori, chiar asa e....sau cel putin vorbesc de majoritatea celor pe care ii cunosc eu

tu de fapt pe cine esti suparata?
pe mentalitatea fumatorilor, pe autoritati ca nu fac legi bune, pe patronii restaurantelor ca nu respecta legile.. unde vrei sa ajungi ca pe mine m-ai pierdut...

Goldmoon
17.03.2009, 12:40:19

La nivel teoretic... sau legislativ, da.
Oricum au facut o minunatie de modificare in legislatie prin care le-au oferit localurilor portita sa nu mai fie nevoiti sa aiba spatii pentru nefumatori.

Eu nu am probleme foarte mari... sunt printre cei pe care ii cheama colegii "la o tigara", chiar daca nu fumez - ca sa facem o pauza. Insa tot eu sunt cea care nu rezista mai mult de doua ore cand iesim undeva in oras pentru ca ma pisca ochii.
Prefer sa nu fie fum in jurul meu cand mananc, as prefera sa nu put a fum cand ajung acasa dintr-un bar - de nu imi suport mirosul propriului par.
Da, facem compromisuri pentru cei dragi dar mi se pare normal ca aceste compromisuri de fie de ambele parti... adica nu e musai sa fumezi cand stam la masa (si de aici nu vad nici o problema in a merge in zona de nefumatori), si eu sunt de acord sa fumezi cand iesim la o bere :)>-

oanazzz
17.03.2009, 12:46:38
........De exemplu, bunicii mele ii placea mirosul de fum de tigara. Si te rog sa ma crezi ca nu era o cretina)
Si mie imi place cum miroase "fumul proaspat" de tigara...ma relaxeaza foarte mult sa stau cu fumatorii, dar nu undeva unde e imbacseala.. nu sunt fumatoare;))

tweety82
17.03.2009, 13:03:14
Hai ca ma bag si eu ca musca-n lapte :))
Pe la inceputul subiectului ( sper sa nu ma insel) ma laudam ca m-am lasat de fumat. Nu m-am lasat decat pt o luna, pt ca dupa ce am vazut ca am pus 6 Kg ( daca-mi plac dulciurile si sticks'urile ce sa-i faci ) intr-o singura luna, mi-am bagat picioarele si m-am reapucat de fumat( n-as putea zice ca ma plang:-p).

Ce ma deranjeaza :

Am mers in weekend in magazinul Unirii si daca tot eram acolo am zis sa mergem la cafenea sa mancam si o salata. Dupa ce am dat comanda am cerut si o scrumiera, si vine raspunsul... nu se mai fumeaza deloc, nu am voie sa va aduc scrumiera ... bunnn..deci nu mai pot fuma decat daca ma tine pielea sa iau amenda. Mie una mi se pare discriminare, zau asa. Presupun ca o sa renunt si la salata care-mi place, si nu o sa mai merg acolo ( decat daca ma las vreodata de fumat :)))
Am fost o singura data in Mall Liberty ( parca asa se numeste ) nu se fumeaza deloc ...am zis ca nu mai calc pe acolo si nici n-am mai facut-o.

Zau ca nu mi se pare corect:-"si culmea e ca sunt multe locuri in care NU SE FUMEAZA DELOC>:P

compact
17.03.2009, 13:04:00
pe mentalitatea fumatorilor, pe autoritati ca nu fac legi bune, pe patronii restaurantelor ca nu respecta legile.. unde vrei sa ajungi ca pe mine m-ai pierdut...
nu e prima data :))

pe mine ma deranjeaza, asa cum am mai spus, mentalitatea fumatorilor.

higgs nu e din RO...in Olanda situatia e diferita...

La nivel teoretic... sau legislativ, da.
Oricum au facut o minunatie de modificare in legislatie prin care le-au oferit localurilor portita sa nu mai fie nevoiti sa aiba spatii pentru nefumatori.

Eu nu am probleme foarte mari... sunt printre cei pe care ii cheama colegii "la o tigara", chiar daca nu fumez - ca sa facem o pauza. Insa tot eu sunt cea care nu rezista mai mult de doua ore cand iesim undeva in oras pentru ca ma pisca ochii.
Prefer sa nu fie fum in jurul meu cand mananc, as prefera sa nu put a fum cand ajung acasa dintr-un bar - de nu imi suport mirosul propriului par.
Da, facem compromisuri pentru cei dragi dar mi se pare normal ca aceste compromisuri de fie de ambele parti... adica nu e musai sa fumezi cand stam la masa (si de aici nu vad nici o problema in a merge in zona de nefumatori), si eu sunt de acord sa fumezi cand iesim la o bere :)>-

sunt de acord cu tine

compact
17.03.2009, 13:06:53
Pe la inceputul subiectului ( sper sa nu ma insel) ma laudam ca m-am lasat de fumat. Nu m-am lasat decat pt o luna, pt ca dupa ce am vazut ca am pus 6 Kg ( daca-mi plac dulciurile si sticks'urile ce sa-i faci ) intr-o singura luna, mi-am bagat picioarele si m-am reapucat de fumat( n-as putea zice ca ma plang:-p).

Ce ma deranjeaza :

Am mers in weekend in magazinul Unirii si daca tot eram acolo am zis sa mergem la cafenea sa mancam si o salata. Dupa ce am dat comanda am cerut si o scrumiera, si vine raspunsul... nu se mai fumeaza deloc, nu am voie sa va aduc scrumiera ... bunnn..deci nu mai pot fuma decat daca ma tine pielea sa iau amenda. Mie una mi se pare discriminare, zau asa. Presupun ca o sa renunt si la salata care-mi place, si nu o sa mai merg acolo ( decat daca ma las vreodata de fumat :)))
Am fost o singura data in Mall Liberty ( parca asa se numeste ) nu se fumeaza deloc ...am zis ca nu mai calc pe acolo si nici n-am mai facut-o.

Zau ca nu mi se pare corect:-"si culmea e ca sunt multe locuri in care NU SE FUMEAZA DELOC>:P
vorbesti de niste spatii inchise....

Goldmoon
17.03.2009, 13:15:52

Ce ma deranjeaza :

:)) :)) :)) Si invers vin eu si zic ca sunt discriminata ca nu pot sa mananc fara fum de tigara in nas. Totul e o chestiune de punct de vedere.
Mie mi s-a parut ok legea ci fiecare local sa aiba 50-50 spatiu fumatori-nefumatori, si atata timp cat tu este de acord sa stam la nefumatori pana mancam salata si eu sunt de acord sa trecem la fumatori dupa sa ne bem cafeaua :)>-
In Cluj, iti zic sincer - stim 2 cofetarii unde intr-adevar nu se fumeaza deloc. (si ma rog - mall-urile, da pe alea incercam sa le evitam cand e vorba de iesit in oras :D )

Mie asta mi-a placut foarte tare in Italia... ca nu se fuma in localuri. Si paradoxal (in afara de incantarea mea ca ajungeam acasa si nu puteam) chiar si fumatorii pe care i-am cunoscut erau multumiti de acest lucru. Mai ieseau in fata barului sa fumeze, dar foarte rar... si ziceau ca asa macar au redus considerabil numarul de tigari. Nu, nu s-au lasat de tot, nici nu aveau intentia asta, dar li se parea un lucru bun ca au redus cantitatea.

vicky
17.03.2009, 13:19:37
de fapt noi dezbatem aici praful de pe toba mare :))
bine macar ca am primit dreptul sa scriem la acest topic :-B

tweety82
17.03.2009, 13:21:10
vorbesti de niste spatii inchise....

Si am voie sa fumez numai afara ?

Parca se vorbea de compromisuri.....
Normal ar fi sa fie cumva impartite. Daca merg undeva sa beau o cafea, imi iau cafeaua afara ca sa pot fuma? La ce naiba ies in oras? Ca sa vad lumea sau sa ma relaxez? :))

:)) :)) :)) Si invers vin eu si zic ca sunt discriminata ca nu pot sa mananc fara fum de tigara in nas. Totul e o chestiune de punct de vedere.
Mie mi s-a parut ok legea ci fiecare local sa aiba 50-50 spatiu fumatori-nefumatori, si atata timp cat tu este de acord sa stam la nefumatori pana mancam salata si eu sunt de acord sa trecem la fumatori dupa sa ne bem cafeaua :)>-
In Cluj, iti zic sincer - stim 2 cofetarii unde intr-adevar nu se fumeaza deloc. (si ma rog - mall-urile, da pe alea incercam sa le evitam cand e vorba de iesit in oras :D )

Mie asta mi-a placut foarte tare in Italia... ca nu se fuma in localuri. Si paradoxal (in afara de incantarea mea ca ajungeam acasa si nu puteam) chiar si fumatorii pe care i-am cunoscut erau multumiti de acest lucru. Mai ieseau in fata barului sa fumeze, dar foarte rar... si ziceau ca asa macar au redus considerabil numarul de tigari. Nu, nu s-au lasat de tot, nici nu aveau intentia asta, dar li se parea un lucru bun ca au redus cantitatea.

Si eu sunt de acord cu asta.

compact
17.03.2009, 13:22:10

eu am fost intr-un bar in Germania (Sttutgart) si nu se fuma inauntru. Era ful, masa langa masa si era perfect. Fumatorii ieseau pe balcon (marisor) si fumau acolo.....

Si am voie sa fumez numai afara ?

Parca se vorbea de compromisuri.....
Normal ar fi sa fie cumva impartite. Daca merg undeva sa beau o cafea, imi iau cafeaua afara ca sa pot fuma? La ce naiba ies in oras? Ca sa vad lumea sau sa ma relaxez? :))
e o diferenta intre un restaurant/bar si un loc in mijlocul magazinelor....unde sunt multi oameni, aerisirea lasa de dorit si nefumatorii stau la aceleasi mese...

Goldmoon
17.03.2009, 13:38:13
eu am fost intr-un bar in Germania (Sttutgart) si nu se fuma inauntru. Era ful, masa langa masa si era perfect. Fumatorii ieseau pe balcon (marisor) si fumau acolo.....

Dar si in cele doua localuri din Cluj de care va ziceam ca nu se fumeaza e plin tot timpul (si sunt cu preturi peste medie).

tweety82
17.03.2009, 13:46:01
e o diferenta intre un restaurant/bar si un loc in mijlocul magazinelor....unde sunt multi oameni, aerisirea lasa de dorit si nefumatorii stau la aceleasi mese...

Pai aici e bubita. Si pe mine ma deranjeaza unde ne este aerisire asa cum ar trebui ( ca doar am si eu ochi ca si voi si chiar si pe mine, marea fumatoare, ma ustura de la fum mult :-p). Daca ar fi cat de cat impartite ar fi altceva.

In fine.. pana la urma o citez pe Vicky: " noi dezbatem aici praful de pe toba mare" si nu am vazut sa intereseze pe cineva ca nu ne convine noua ce legi s-au dat :))

Goldmoon
17.03.2009, 13:48:26
Pai aici e bubita. Si pe mine ma deranjeaza unde ne este aerisire asa cum ar trebui ( ca doar am si eu ochi ca si voi si chiar si pe mine, marea fumatoare, ma ustura de la fum mult :-p). Daca ar fi cat de cat impartite ar fi altceva.

In fine.. pana la urma o citez pe Vicky: " noi dezbatem aici praful de pe toba mare" si nu am vazut sa intereseze pe cineva ca nu ne convine noua ce legi s-au dat :))

Cred ca asta e cel mai trist... dar deja chiar intram in alta discutie... mult prea off-topic =))

evenstar
17.03.2009, 14:58:17

Pe fumatori ca au un viciu.... :D

tina19
17.03.2009, 15:00:04
ete fas! ca suntem pacatosii lumii.
mie imi place cat de mare tam-tam se face cu fumatul si cum imi spune x si y cat de mare rau face fumatul. alcoolul face si mai mult rau dar nimeni nu militeaza impotriva lui. nimeni n-a ridicat 2 degete sus sa propuna interzicerea alcoolului.

compact
17.03.2009, 15:02:40

nope. si eu fumez narghilea, de ex. dar nu fumez daca avem musafiri de ex care nu fumeaza.

am mai zis si pe alte topicuri...la noi in casa se fumeaza de ex, desi sotul nu fumeaza deloc si eu fumez narghilea, dar am avut in vizita fumatori care au pufait 1 pachet...tocmai pentru ca "au un viciu" si "trebuie intelesi"...

mie imi place cat de mare tam-tam se face cu fumatul si cum imi spune x si y cat de mare rau face fumatul. alcoolul face si mai mult rau dar nimeni nu militeaza impotriva lui. nimeni n-a ridicat 2 degete sus sa propuna interzicerea alcoolului.

hai sa o luam asa...ai sta langa un alcoolic? sau ai vrea sa mananci intr=o sala plina de betivi =))

higgs
17.03.2009, 15:06:58

vaaai nu, sa nu interziceti :) :)

evenstar
17.03.2009, 15:08:05

Nu aici... :-p
Sa nu ma intelegi gresit, eu sunt in tabara voastra... :-p Acum ma mai "mint", ba cu cate o tigara medicinala, ba cu cate un nanotek din cand in cand... dar iti spun sincer ca visul meu cel mai mare e ca atunci cand ies din maternitate sa ii depun copchilul in brate maica-mii si sa ma opresc intr-o cafenea, unde sa beau un capuccino vienez cu doua dunhill una dupa alta. :)
Fac asta de placere, in deplina cunostinta de cauza, mi-am asumat toate consecintele... Sunt de acord sa nu suflu fumul in nasul celor care nu-l suporta, accept chiar si interzicerea fumatului in mall (ies in fata si fumez, nu-i asta problema mea cea mai mare), incerc sa nu deranjez pe nimeni, dar dincolo de asta, e numai si numai problema mea.

evenstar
17.03.2009, 15:09:50
nope. si eu fumez narghilea, de ex. dar nu fumez daca avem musafiri de ex care nu fumeaza.

am mai zis si pe alte topicuri...la noi in casa se fumeaza de ex, desi sotul nu fumeaza deloc si eu fumez narghilea, dar am avut in vizita fumatori care au pufait 1 pachet...tocmai pentru ca "au un viciu" si "trebuie intelesi"...

Mai, eu n-am facut niciodata asta. In cel mai rau caz, am iesit pe balcon... :)

compact
17.03.2009, 15:16:38
Mai, eu n-am facut niciodata asta. In cel mai rau caz, am iesit pe balcon... :)
pai tocmai....ca doar nu tin invitatii pe balcon....daca ai vedea ce am in casa....nu stiu daca e fumator la fel de dotat ca mine =)) (3-4 scrumiere in functie de cescutele pe care le folosesc, 3 brichete, nisip de scrumiera, chibrituri)

tina19
17.03.2009, 15:17:37

hai sa o luam asa...ai sta langa un alcoolic? sau ai vrea sa mananci intr=o sala plina de betivi =))
hai sa spunem ca ma ceva experienta privind viciul asta si ca este mult mai urat si mai greu ca si fumatul. probabil tie iti vine sa razi dar mie nu-mi prea vine sa rad la comparatia asta.

tina19
17.03.2009, 15:22:47
Nu aici... :-p
Sa nu ma intelegi gresit, eu sunt in tabara voastra... :-p Acum ma mai "mint", ba cu cate o tigara medicinala, ba cu cate un nanotek din cand in cand... dar iti spun sincer ca visul meu cel mai mare e ca atunci cand ies din maternitate sa ii depun copchilul in brate maica-mii si sa ma opresc intr-o cafenea, unde sa beau un capuccino vienez cu doua dunhill una dupa alta. :)
Fac asta de placere, in deplina cunostinta de cauza, mi-am asumat toate consecintele... Sunt de acord sa nu suflu fumul in nasul celor care nu-l suporta, accept chiar si interzicerea fumatului in mall (ies in fata si fumez, nu-i asta problema mea cea mai mare), incerc sa nu deranjez pe nimeni, dar dincolo de asta, e numai si numai problema mea.
sunt de acord cu tot ce ai spus tu. si eu pot sa ies sa fumez, iesem din birou la tigara desi toti eram fumatori acolo dar nu oblig pe nimeni sa stea langa mine daca nu-i place fumul meu. pritenii nefumatori m-au acceptat asa cum sunt si nu mi-au impus sa mergem in localuri pt nefumatori. daca vroiau asta erau liberi sa plece dar fara mine.
e una nu renunt la fumat mai mult decat ma obliga legea. in masina mea fumez pt ca as avrea muschiul meu si cui nu-i place pleaca pe jos, la mine acasa nu se fumeaza pt copil dar nici nu-mi aprind tigara in casa altuia daca nu e fumator.
mie chiar imi face placere sa fumez. si daca o fac o fac pe riscul meu asa cum am facut-o si cand am fost gravida.

mon84ica
17.03.2009, 15:30:23
Fetelor, si eu am vreo 7 ani de cand fumez, m-a corupt prietenul, ca sa nu-l mai bat la cap, si recunosc ca imi si place, dar imi face placere sa fumez o tigara la o barfa, la o cafea, la un pahar de vin, sau cand merg la un club. Asa stand singurica acasa, nu am nici un chef, pur si simplu nu intra!!! Si ca sa dau un numar, impreuna cu prietenul meu, fumam in medie un pachet la 2-3 zile ! Eu zic ca merge, nu ma consider dependenta! :^o

evenstar
17.03.2009, 15:31:34
pai tocmai....ca doar nu tin invitatii pe balcon....daca ai vedea ce am in casa....nu stiu daca e fumator la fel de dotat ca mine =)) (3-4 scrumiere in functie de cescutele pe care le folosesc, 3 brichete, nisip de scrumiera, chibrituri)

OK, nu m-ai inteles... Ori ies pe balcon ori nu mai fumez.

tina19
17.03.2009, 15:32:32
vaaai nu, sa nu interziceti :) :)
:)):)):)):)):)):)):))

compact
17.03.2009, 15:35:40
sunt de acord cu tot ce ai spus tu. si eu pot sa ies sa fumez, iesem din birou la tigara desi toti eram fumatori acolo dar nu oblig pe nimeni sa stea langa mine daca nu-i place fumul meu. pritenii nefumatori m-au acceptat asa cum sunt si nu mi-au impus sa mergem in localuri pt nefumatori. daca vroiau asta erau liberi sa plece dar fara mine.
e una nu renunt la fumat mai mult decat ma obliga legea. in masina mea fumez pt ca as avrea muschiul meu si cui nu-i place pleaca pe jos, la mine acasa nu se fumeaza pt copil dar nici nu-mi aprind tigara in casa altuia daca nu e fumator.
mie chiar imi face placere sa fumez. si daca o fac o fac pe riscul meu asa cum am facut-o si cand am fost gravida.

de ce? de ce nu ti se pare normal ca din cand in cand sa mergeti in locuri de nefumatori? de ce e de la sine inteles ca ei trebuie sa accepte viciul tau, dar ca tu nu poti face un efort din cand in cand sa mergeti in locuri pt nefumatori (de ex cand mancati)

tina19
17.03.2009, 15:45:21
de ce? de ce nu ti se pare normal ca din cand in cand sa mergeti in locuri de nefumatori? de ce e de la sine inteles ca ei trebuie sa accepte viciul tau, dar ca tu nu poti face un efort din cand in cand sa mergeti in locuri pt nefumatori (de ex cand mancati)
daca sunt prieteni ma accepta cu viciul asta si nu-mi propun sa mergem in localuri unde nu se fumeaza. daca nu ma accepta nu-mi sunt prieteni.
toti prietenii mei au stiut de la inceput ca eu sunt fumatoare si m-au acceptat asa fara sa mi se ceara sa ma schimb. eu nu fac eforturi de genul asta decat pt copilul meu.

compact
17.03.2009, 15:50:51
daca sunt prieteni ma accepta cu viciul asta si nu-mi propun sa mergem in localuri unde nu se fumeaza. daca nu ma accepta nu-mi sunt prieteni.
toti prietenii mei au stiut de la inceput ca eu sunt fumatoare si m-au acceptat asa fara sa mi se ceara sa ma schimb. eu nu fac eforturi de genul asta decat pt copilul meu.

ok, prietenii tai te inteleg si te accepta...dar tu ii intelegi si ii accepti?

nu vorbeam de facut eforturi sau de a te lasa de fumat, ci doar de alternarea iesirilor la fumatori cu cele la nefumatori.

vicky
17.03.2009, 15:57:46
eu mai stau si la nefumatori dar asta nu ma face mai putin fumatoare. de fapt nu dovedeste chiar nimic.

evenstar
17.03.2009, 16:22:33
eu mai stau si la nefumatori dar asta nu ma face mai putin fumatoare. de fapt nu dovedeste chiar nimic.
Da, si eu am stat intotdeuna la nefumatori, daca asa se "nimerea"... :-?

tina19
17.03.2009, 16:50:57
ok, prietenii tai te inteleg si te accepta...dar tu ii intelegi si ii accepti?

nu vorbeam de facut eforturi sau de a te lasa de fumat, ci doar de alternarea iesirilor la fumatori cu cele la nefumatori.
ei m-au acceptat pe mine nu eu pe ei. eu nu sunt chiar asa prietenoasa si sincer nu tin f mult sa am prieteni. si nici nu sunt dispusa sa fac eforturi pt prieteni.

evenstar
17.03.2009, 18:22:59
eu nu sunt chiar asa prietenoasa si sincer nu tin f mult sa am prieteni. si nici nu sunt dispusa sa fac eforturi pt prieteni.
Vaaaddddd!!!!! :wacko: :wacko: :wacko: :wacko: :wacko:
(glumesc, evident... dar sa stii ca iti citesc mesajele intr-un mod special, le dau uitandu-ma cu coada ochiului pana ultimul rand e in partea de jos a ecranului si atunci indraznesc sa ma uit... :D )

tina19
17.03.2009, 20:01:30
Vaaaddddd!!!!! :wacko: :wacko: :wacko: :wacko: :wacko:
(glumesc, evident... dar sa stii ca iti citesc mesajele intr-un mod special, le dau uitandu-ma cu coada ochiului pana ultimul rand e in partea de jos a ecranului si atunci indraznesc sa ma uit... :D )
hai ma :( ca nu-s chiar asa de rea doar arsa, fripta, etc

am zis ca nu-l scot de acolo pana la ziua mea. inca o luna si putin si scapatri de ticke-rul ala si pun altul:D

evenstar
17.03.2009, 20:05:13
hai ma :( ca nu-s chiar asa de rea doar arsa, fripta, etc

am zis ca nu-l scot de acolo pana la ziua mea. inca o luna si putin si scapatri de ticke-rul ala si pun altul:D
Trebuie sa existe o solutie tehnica sa nu-l mai vad... :D Promit ca o sa o descopar si o sa mi-o scriu la semnatura =))

tina19
17.03.2009, 20:31:12
Trebuie sa existe o solutie tehnica sa nu-l mai vad... :D Promit ca o sa o descopar si o sa mi-o scriu la semnatura =))
astept :D
pana atunci ma duc sa fumez o tigara pe casa scarii =P~

evenstar
17.03.2009, 20:36:03
astept :D
pana atunci ma duc sa fumez o tigara pe casa scarii =P~

Imi faci in ciuda, huh? =))

tina19
17.03.2009, 20:50:38
Imi faci in ciuda, huh? =))
nu mai. oricum n-am mers la tigara pt ca m-ati tinut voi la discutii, a dat ceaiul copilului in foc atat de mult ca a trebuit sa pun de altul si acum totusi cred ca merg:D

evenstar
17.03.2009, 20:56:53
nu mai. oricum n-am mers la tigara pt ca m-ati tinut voi la discutii, a dat ceaiul copilului in foc atat de mult ca a trebuit sa pun de altul si acum totusi cred ca merg:D

Enjoy... trage un fum si pentru mine... ;))

tina19
17.03.2009, 20:57:37
Enjoy... trage un fum si pentru mine... ;))
am tras, am tras>:D<>:D<>:D<>:D<

compact
18.03.2009, 07:11:46

de fapt chiar dovedeste multe. :)>-

Ballet
18.03.2009, 08:47:38
Eu fumam cam un pachet de zi in primul an de facultate...Tot atunci l-am cunoscut pe R care s-a revoltat de la primele intalniri pt ca nu vroiam sa ma las...Atunci era sa-l las eu pe el, pt ca a avut tupeu sa comenteze...:D
Acum mai trag cate o tigara cand mi se face pofta, dar niciodata singura. Cel mai mult ma enereaza gandul ca voi ramane insarcinata si ca o sa fumez cateva tigari peste sarcina, pt ca nu voi afla chiar din prima zi....:(
Sunt chiar obsedata de ideea de a-l intoxica pe mormoloc, desi stiu ca multe gravide mai fumeaza din cand in cand si nu e chiar asa de grav. Cred ca mi-a spalat omul asta creierii, pt ca atunci cand vad o graviduta ca macar sta in fum, mi se ridica tensiunea...
Si mai e o chestie care ma deranjeaza in legatura cu fumatul...Cand fumatorii lipsiti de orice urma de respect pt oamenii din jurul lor, fie ei prieteni, frati, colegi, etc, ajung sa fumeze cu nefumatori in masina tigara de la tigara, cu geamul inchis, 200 km, doar pt ca e masina lor . Imi pare rau, dar asta deja nu mai are legatura neaparat cu fumul pe care il inhalez, ci cu faptul ca oamenii aia sunt nesimtiti, egoisti si nu dau doi bani pe oamenii din jurul lor...Ma gandeam cand am trait experianta asta in week-end, cum ar fi sa-l pun pe al meu sa manance niste fasole si sa-i gazeze pana la lesin ....Si sa nu deschid geamul pt ca mi-e frig...Nu mi se pare deloc diferit....=))=))

evenstar
18.03.2009, 08:57:32
Eu fumam cam un pachet de zi in primul an de facultate...Tot atunci l-am cunoscut pe R care s-a revoltat de la primele intalniri pt ca nu vroiam sa ma las...Atunci era sa-l las eu pe el, pt ca a avut tupeu sa comenteze...:D
Acum mai trag cate o tigara cand mi se face pofta, dar niciodata singura. Cel mai mult ma enereaza gandul ca voi ramane insarcinata si ca o sa fumez cateva tigari peste sarcina, pt ca nu voi afla chiar din prima zi....:(
Sunt chiar obsedata de ideea de a-l intoxica pe mormoloc, desi stiu ca multe gravide mai fumeaza din cand in cand si nu e chiar asa de grav. Cred ca mi-a spalat omul asta creierii, pt ca atunci cand vad o graviduta ca macar sta in fum, mi se ridica tensiunea...
Si mai e o chestie care ma deranjeaza in legatura cu fumatul...Cand fumatorii lipsiti de orice urma de respect pt oamenii din jurul lor, fie ei prieteni, frati, colegi, etc, ajung sa fumeze cu nefumatori in masina tigara de la tigara, cu geamul inchis, 200 km, doar pt ca e masina lor . Imi pare rau, dar asta deja nu mai are legatura neaparat cu fumul pe care il inhalez, ci cu faptul ca oamenii aia sunt nesimtiti, egoisti si nu dau doi bani pe oamenii din jurul lor...Ma gandeam cand am trait experianta asta in week-end, cum ar fi sa-l pun pe al meu sa manance niste fasole si sa-i gazeze pana la lesin ....Si sa nu deschid geamul pt ca mi-e frig...Nu mi se pare deloc diferit....=))=))

Mai, eu inteleg ca e neplacut, dar probabil ca amicii tai au exagerat. Eu nu am fumat niciodata cu geamul inchis nicaieri, ca mi se face mie rau, dar nu mi se pare firesc nici sa "ma las de fumat" la un drum de o zi, in masina mea... OK, nu le sudez (evident), nu fac fum sa il tai cu cutitul, deschid geamul ca-l deschid oricum, dar in casa mea si in masina mea mi se pare firesc sa nu imi interzici sa fac asta. Singura exceptie e cazul in care sunt copii sau bolnavi in masina.
Reciproc, nu fumez in masina sau in casa ta... :)>-

Ballet
18.03.2009, 09:04:22
Mai, eu inteleg ca e neplacut, dar probabil ca amicii tai au exagerat. Eu nu am fumat niciodata cu geamul inchis nicaieri, ca mi se face mie rau, dar nu mi se pare firesc nici sa "ma las de fumat" la un drum de o zi, in masina mea... OK, nu le sudez (evident), nu fac fum sa il tai cu cutitul, deschid geamul ca-l deschid oricum, dar in casa mea si in masina mea mi se pare firesc sa nu imi interzici sa fac asta. Singura exceptie e cazul in care sunt copii sau bolnavi in masina.
Reciproc, nu fumez in masina sau in casa ta... :)>-
Probabil???????:))
Sa nu mai spun ca la ei acasa, intr-un ap cu o camera, se gasesc scrumiere pana si langa wc...Si acolo fumeaza ca turcii...Daca stam la ei o juma de ora, ajungem acasa si ne bagam TOATE hainele la spalat...Miroase la ei a fum de zici ca-i la parlitul porcului....
Asta mi se pare deja un viciu dus la extrem.....
Si se mira ca nu fac copii...:(

ryanaro
18.03.2009, 09:11:02
20 de tigari pe zi timp de 30 de ani.;;)

am vazut zilele trecute o femeie ridata foarte puternic, parea ca are peste 80 de ani. ;;) dar dupa cum era imbracata si dupa corp, cred ca avea maximum 50.

cred ca campaniile impotriva fumatului bazate pe sanatate nu functioneaza. trebuie lucrat la frumusete. degeaba scrie pe pachet "smoking kills". ar trebui sa scrie "smoking makes you ugly" si sa arate poza cuiva ca persoana de mai jos. ;;)

evenstar
18.03.2009, 09:19:09
Sa nu mai spun ca la ei acasa, intr-un ap cu o camera, se gasesc scrumiere pana si langa wc...Si acolo fumeaza ca turcii...Daca stam la ei o juma de ora, ajungem acasa si ne bagam TOATE hainele la spalat...Miroase la ei a fum de zici ca-i la parlitul porcului....

Da, mai, sunt multi nebuni in lume... nu contest ca amicii tai au o problema. :-?
Dar ca principiu, nu mi se pare fair sa-mi zici ca daca vii la mine in casa si noi fumam de fel, ar trebui sa iesim afara, eventual in ger de -10 grade, numai pentru ca mi-a calcat pragul un nefumator...

Miky
18.03.2009, 12:03:50

am vazut zilele trecute o femeie ridata foarte puternic, parea ca are peste 80 de ani. ;;) dar dupa cum era imbracata si dupa corp, cred ca avea maximum 50.

cred ca campaniile impotriva fumatului bazate pe sanatate nu functioneaza. trebuie lucrat la frumusete. degeaba scrie pe pachet "smoking kills". ar trebui sa scrie "smoking makes you ugly" si sa arate poza cuiva ca persoana de mai jos. ;;)

corect<:-P

tocmai asta zic si eu mereu....

vicky
18.03.2009, 13:17:31

nu va puteti intalni in afara casei lor?

Ballet
18.03.2009, 22:28:12
Da, mai, sunt multi nebuni in lume... nu contest ca amicii tai au o problema. :-?
Dar ca principiu, nu mi se pare fair sa-mi zici ca daca vii la mine in casa si noi fumam de fel, ar trebui sa iesim afara, eventual in ger de -10 grade, numai pentru ca mi-a calcat pragul un nefumator...
Hai, acuma sa nu crezi ca suntem nebuni....Oricum, noi mergem la ei destul de rar, asa ca marea problema e sanatatea lor, si nu numai faptul ca noi suportam fumul ala 2 ore pe luna....
Nici mie nu mi-ar conveni sa-mi faca cineva program la mine in casa....Insa daca chemi pe cineva in vizita, poate vrei sa-l si vezi la fata, nu numai sa ti-l inchipui cum arata(ma refer la fumul dens din camera)....=))

Ballet
18.03.2009, 22:29:11
nu va puteti intalni in afara casei lor?
Nu le place la noi pt ca nu se fumeaza in casa..../:)

bimmer4now
18.03.2009, 23:35:29
Nu le place la noi pt ca nu se fumeaza in casa..../:)

dar un bar, o terasa, un loc aerisit in care se fumeaza? o solutie de mijloc, ceva?

silviush26
19.03.2009, 00:08:47

Ah ce ma enerveaza chestia asta cu "smoking kills"!! Sa mor daca inteleg.. Fumatul nu ucide, suna ca si cand cazi mort langa tigara.. Fumatul in unele cazuri, rare de altfel poate produce cancer pulmonar care din nou, in unele cazuri poate fi fatal.. De aici si pana la "smoking kills" cale lunga.. Ce-i cu mesajele astea?!

Anaa
19.03.2009, 00:43:42
Ah ce ma enerveaza chestia asta cu "smoking kills"!! Sa mor daca inteleg.. Fumatul nu ucide, suna ca si cand cazi mort langa tigara.. Fumatul in unele cazuri, rare de altfel poate produce cancer pulmonar care din nou, in unele cazuri poate fi fatal.. De aici si pana la "smoking kills" cale lunga.. Ce-i cu mesajele astea?!

daca nu au gasit alta modalitate de a ii face pe fumatori sa renunte la acest viciu ! culmea este ca ei credeau ca se va intampla ceva de cand au scos pachetele pe care scria asta cu smoking kills si altele, apoi vazand ca nu tine au pus poze urate. Daca nu iti place o poza iei alt pachet :))
Sincer doar legea asta cu fumatul interzis in anumite locuri ma mai pune pe ganduri, e aiurea sa nu poti sa mergi in nu stiu ce cafenea fara sa fumezi; te duci intr-un mall sa mananci si abia astepti sa ajungi afara sau in masina sa fumezi si tot asa.
Nici macar reclama aia in care unul iese afara pe ploaie/vant, abia isi tine umbrela si fumeaza in timp ce colegul lui e inauntru la birou cu nicorette n-a avut efect, doar m-am amuzat cand am fost in situatii similare :))

evenstar
19.03.2009, 08:13:23
Hai, acuma sa nu crezi ca suntem nebuni....Oricum, noi mergem la ei destul de rar, asa ca marea problema e sanatatea lor, si nu numai faptul ca noi suportam fumul ala 2 ore pe luna....
Nici mie nu mi-ar conveni sa-mi faca cineva program la mine in casa....Insa daca chemi pe cineva in vizita, poate vrei sa-l si vezi la fata, nu numai sa ti-l inchipui cum arata(ma refer la fumul dens din camera)....=))

Da, mai... asa e... dar ceea ce nu intelegi tu, si alti nefumatori care vor sa convinga fumatorii sa se lase, este ca sanatatea lor e numai si numai problema lor. :)>-
Tu stii ca mi-esti draga si nu iti zic nimic cu rautate, da? >:D<

evenstar
19.03.2009, 08:15:03

UIte o varianta :)) :)) :))
http://www.youtube.com/watch?v=SEzwsBvCsjU

tina19
19.03.2009, 08:29:31
UIte o varianta :)) :)) :))
http://www.youtube.com/watch?v=SEzwsBvCsjU
=))=))=))=))=))=))=))=))=))=))
asa sigur te omoara

ryanaro
19.03.2009, 08:42:44

sunt de acord ca nu functioneaza abordarea asta, de aia am propus "fumatul te urateste" pentru ca macar atat e adevarat. ;;) femeia din poza a fost in emisiunea "10 years younger". banuiesc ca o stii. ;;)

compact
19.03.2009, 09:15:41
Da, mai... asa e... dar ceea ce nu intelegi tu, si alti nefumatori care vor sa convinga fumatorii sa se lase, este ca sanatatea lor e numai si numai problema lor. :)>-
Tu stii ca mi-esti draga si nu iti zic nimic cu rautate, da? >:D<

asa cum nici fumatorii nu inteleg ca atata timp cat fumeaza alaturi de un nefumator ii "pun in pericol" sanatatea lui.

si iti dau un exemplu concret (vazut in parc in timp ce imi crestea tensiunea): o mamica fumeaza la locul de joaca...acolo sunt multi copii, crezi ca toti parintii sunt fumatori si fumeaza alaturi de copii lor? Sigur, mamica respectiva alege daca vrea sa fumeze si alege si pentru copilul ei....dar pentru ceilalti?

evenstar
19.03.2009, 09:46:26
asa cum nici fumatorii nu inteleg ca atata timp cat fumeaza alaturi de un nefumator ii "pun in pericol" sanatatea lui.

si iti dau un exemplu concret (vazut in parc in timp ce imi crestea tensiunea): o mamica fumeaza la locul de joaca...acolo sunt multi copii, crezi ca toti parintii sunt fumatori si fumeaza alaturi de copii lor? Sigur, mamica respectiva alege daca vrea sa fumeze si alege si pentru copilul ei....dar pentru ceilalti?

Vorbeam de ce fac oamenii in casa sau masina lor.

bloodrayne_1987
19.03.2009, 10:07:55
conform statisticilor 90 % din cancerele pulmonare cele mai agresive (cancerul pulmonar cu celule mici de ex.) sunt provocate de fumat. deci ar trebui sa incepem sa ne gandim profund ce alegem. am cunoscut oameni de 30 de ani fumatori de la 15 ani cu cancer, mai aveau si copii mici acasa. si tot conform statisticilor numarul fumatorilor este in crestere, respectiv numarul persoanelor bolnave de cancer.
in afara de cancer ... fumatul mai poate provoca si alte boli pulmonare. De exemplu BPOC (o boala obstructiva cronica) care nu se poate vindeca, poti doar sa ii stopezi evolutia prin tratament si daca te lasi de fumat. etcccc.

evenstar
19.03.2009, 10:10:28
Da, stim... voi chiar credeti ca mai exista vreun fumator care sa nu fi auzit lucrurile astea? :)>-

bloodrayne_1987
19.03.2009, 10:23:45
Da, stim... voi chiar credeti ca mai exista vreun fumator care sa nu fi auzit lucrurile astea? :)>-

:)
tocmai asta e problema, desi stim toate aceste lucruri nu facem nimik ...

bimmer4now
19.03.2009, 10:25:49
conform statisticilor 90 % din cancerele pulmonare cele mai agresive (cancerul pulmonar cu celule mici de ex.) sunt provocate de fumat. deci ar trebui sa incepem sa ne gandim profund ce alegem. am cunoscut oameni de 30 de ani fumatori de la 15 ani cu cancer, mai aveau si copii mici acasa. si tot conform statisticilor numarul fumatorilor este in crestere, respectiv numarul persoanelor bolnave de cancer.
in afara de cancer ... fumatul mai poate provoca si alte boli pulmonare. De exemplu BPOC (o boala obstructiva cronica) care nu se poate vindeca, poti doar sa ii stopezi evolutia prin tratament si daca te lasi de fumat. etcccc.

oboseala asta, bat o vina!

compact
19.03.2009, 10:30:56
Vorbeam de ce fac oamenii in casa sau masina lor.
pai.....nu cred ca e vreun nefumator deranjat de ce face un fumator in casa lui/masina lui....

Conform statisticilor, cat la suta dintre fumatori se imbolnavesc cancer pulmonar?
prima propozitie din mesajul citat de tine este:

conform statisticilor 90 % din cancerele pulmonare cele mai agresive (cancerul pulmonar cu celule mici de ex.) sunt provocate de fumat.

bimmer4now
19.03.2009, 10:33:13
:)) am luat o razna :))8-}

evenstar
19.03.2009, 10:48:40
pai.....nu cred ca e vreun nefumator deranjat de ce face un fumator in casa lui/masina lui....

Ba da, de la asta pornise discutia cu ely... ca o deranjeaza ca prietenii ei fumeaza in masina si casa lor, si eu i-am raspuns ca si eu fac la fel si nu ma de gand sa ma autoexilez in ger din propria casa numai pentru ca imi trece un nefumator pragul...

evenstar
19.03.2009, 10:50:02

Daca te uiti mai atent, o sa vezi ca nu e aceeasi chestie. a spus cate din cancerele pulmonare sunt provocate de fumat, nu cati fumatori fac cancer... ;-)

compact
19.03.2009, 11:16:55
Ba da, de la asta pornise discutia cu ely... ca o deranjeaza ca prietenii ei fumeaza in masina si casa lor, si eu i-am raspuns ca si eu fac la fel si nu ma de gand sa ma autoexilez in ger din propria casa numai pentru ca imi trece un nefumator pragul...

in discutia asta, asa e. desi...daca primesti un invitat trebuie sa faci in asa fel incat sa se simta bine, nu? Cum eu ca nefumator am scrumiere si alte prin casa si le ofer fumatorilor, asa si un fumator se poate abtine de la tigari (in sensul ca nu fumeaza 3 pachete, ci cateva tigari) cand primeste in vizita un nefumator

compact
19.03.2009, 11:17:33
Daca te uiti mai atent, o sa vezi ca nu e aceeasi chestie. a spus cate din cancerele pulmonare sunt provocate de fumat, nu cati fumatori fac cancer... ;-)

hmmm......asta e f :-&

evenstar
19.03.2009, 11:19:09
in discutia asta, asa e. desi...daca primesti un invitat trebuie sa faci in asa fel incat sa se simta bine, nu? Cum eu ca nefumator am scrumiere si alte prin casa si le ofer fumatorilor, asa si un fumator se poate abtine de la tigari (in sensul ca nu fumeaza 3 pachete, ci cateva tigari) cand primeste in vizita un nefumator
Uite cum facem... cand vin eu in vizita la tine nu fumez, chiar daca imi oferi scrumiera, dar nici nu mai dai afara din casa cand vii tu la mine! ;-) >:D<

evenstar
19.03.2009, 11:27:16
hmmm......asta e f :-&

:-? :-\ Aici zau ca n-am inteles... Ce e :-& ?

compact
19.03.2009, 11:46:58
Uite cum facem... cand vin eu in vizita la tine nu fumez, chiar daca imi oferi scrumiera, dar nici nu mai dai afara din casa cand vii tu la mine! ;-) >:D<
eh...nu e asa simplu. e vorba de compromisuri. daca vii la mine poti sa fumezi, nu ma deranjeaza, de aia am luat scrumiere.....dar nu 5 pachete....sa mai pot vedea pisica prin casa :))

si eu cand merg la fumatori sunt constienta ca se fumeaza, dar tot povestea cu pisica...sa o vedem prin casa fara sa deschidem geamul ;))

apropo de ":-&"...vroiam sa zic altceva, dar se putea interpreta si am lasat iconita asta :)

evenstar
19.03.2009, 12:30:37
eh...nu e asa simplu. e vorba de compromisuri. daca vii la mine poti sa fumezi, nu ma deranjeaza, de aia am luat scrumiere.....dar nu 5 pachete....sa mai pot vedea pisica prin casa :))

si eu cand merg la fumatori sunt constienta ca se fumeaza, dar tot povestea cu pisica...sa o vedem prin casa fara sa deschidem geamul ;))

apropo de ":-&"...vroiam sa zic altceva, dar se putea interpreta si am lasat iconita asta :)

Zi-mi pe privat, ca sunt curioasa ca o baba! :-p

In rest... si eu am pisici, si zau ca le vad tot timpul... nu ma gandeam sa fumez un pahet, dar daca vii si bem o cafea, macar una sa fumez si eu... :-p

cristoiash
19.03.2009, 13:48:12

Pot sa ma bag si eu in vorba? Am avut de curind in vizita 4 prieteni fumatori, adica 2 cupluri. Si s-a nimerit sa fie aici in cele mai geroase zile din iarna asta. Eu i-am rugat sa fumeze pe balcon, mie ca fosta fumatoare inraita care s-a lasat de fumat cold turkey efectiv imi face rau fumul, nu mai suport mirosul. Si mi se pare aberant sa sufar eu dupa o vizita (ca fumul ramine in mobila, covoare, perdele si pute zile dupa) doar ca sa fac totul pentru oaspeti.

La fel si cind ma duc eu la ei in vizita nu ma astept sa iasa afara sa fumeze, doar fiindca eu nu suport mirosul. Nu e casa mea, nu fac eu regulile.

In fine, in rezumat, ideea mea e ca nu e musai sa te dai peste cap pentru musafiri, exista limite pentru asteptarile musafirilor de la gazdele lor.

compact
19.03.2009, 14:10:59
Pot sa ma bag si eu in vorba? Am avut de curind in vizita 4 prieteni fumatori, adica 2 cupluri. Si s-a nimerit sa fie aici in cele mai geroase zile din iarna asta. Eu i-am rugat sa fumeze pe balcon, mie ca fosta fumatoare inraita care s-a lasat de fumat cold turkey efectiv imi face rau fumul, nu mai suport mirosul. Si mi se pare aberant sa sufar eu dupa o vizita (ca fumul ramine in mobila, covoare, perdele si pute zile dupa) doar ca sa fac totul pentru oaspeti.

La fel si cind ma duc eu la ei in vizita nu ma astept sa iasa afara sa fumeze, doar fiindca eu nu suport mirosul. Nu e casa mea, nu fac eu regulile.

In fine, in rezumat, ideea mea e ca nu e musai sa te dai peste cap pentru musafiri, exista limite pentru asteptarile musafirilor de la gazdele lor.

sigur ca sunt limite...tocmai de asta era vorba, ca ar trebui sa fie limite si respect/intelegere pentru cel de langa noi :)

bimmer4now
19.03.2009, 15:15:40

gluma ca gluma, dar chiar asta am spus..
azi sunt mult prea obosita sa explic..

silviush26
19.03.2009, 16:00:00
Nu pricep discutia cu 90% din cancerele cu celule mici sunt mortale.. Asa, da. Si? E cum a zis evenstar, zi-mi cati din fumatori fac cancer pulmonar cu celule mici.. Stim toti efectele nocive asupra sanatatii, dar sunt totusi probabilitati nu certitudini (asta vizavi de mesajele categorice de pe pachetele de tigari). Si apropo de probabilitati, stiati ca la 3 ani de la renuntarea la fumat ai fix acelasi risc cardiovascular ca si un nefumator? Pe demonstratelea stiintific :-"

Eu ma luam de propozitia "smoking kills" sau "fumatul ucide" ca mie mi se pare complet aiurea, as zice macar "fumatul poate ucide" desi si asta e discutabil. Fumatul ucide atunci cand 100% din fumatori mor, eu cel putin asa vad mesajul asta..

Nu mi se pare ca "nu se face nimic" impotriva fumatului, eu cred ca s-au facut foarte multe.. De la interzicerea in locuri publice, la servici, prin restaurante.. Parerea mea e ca fata de acum 20 ani de exemplu s-au schimbat foarte multe, nu se incadreaza in "si nu facem nimic pentru asta"

bimmer4now
19.03.2009, 17:43:55
Nu pricep discutia cu 90% din cancerele cu celule mici sunt mortale.. Asa, da. Si? E cum a zis evenstar, zi-mi cati din fumatori fac cancer pulmonar cu celule mici.. Stim toti efectele nocive asupra sanatatii, dar sunt totusi probabilitati nu certitudini (asta vizavi de mesajele categorice de pe pachetele de tigari). Si apropo de probabilitati, stiati ca la 3 ani de la renuntarea la fumat ai fix acelasi risc cardiovascular ca si un nefumator? Pe demonstratelea stiintific :-"

Eu ma luam de propozitia "smoking kills" sau "fumatul ucide" ca mie mi se pare complet aiurea, as zice macar "fumatul poate ucide" desi si asta e discutabil. Fumatul ucide atunci cand 100% din fumatori mor, eu cel putin asa vad mesajul asta..

Nu mi se pare ca "nu se face nimic" impotriva fumatului, eu cred ca s-au facut foarte multe.. De la interzicerea in locuri publice, la servici, prin restaurante.. Parerea mea e ca fata de acum 20 ani de exemplu s-au schimbat foarte multe, nu se incadreaza in "si nu facem nimic pentru asta"

acum 20 de ani se fuma chiar si in avion. :)
deci da, s au facut f.multe.

app.. ati vazut filmul "thank you for smoking" ?

RalukGeorgiana
19.03.2009, 17:48:19

salut si eu sunt fost fumatoare m am lasat acum aproape 5 ani. knd am musafiri ii trimit in buktarie sau in balcon...fac exceptii doar pt cei pe kre nu mi permit sa i trimit(kre sunt putini:)))pt k si mie imi este rau din kuza fumului si nici nu pot respira bine ,ma innec

evenstar
19.03.2009, 22:13:53
gluma ca gluma, dar chiar asta am spus..
azi sunt mult prea obosita sa explic..

Nu era niciun fel de gluma, cel putin din partea mea... doar un pic de analiza de continut :)

evenstar
19.03.2009, 22:22:59

Da, de regula pledoariile contra fumatului se bazeaza pe exemplificarea cate unui caz... OK, unchiul, varul, matusa sau vecina au facut cancer pulmonar dupa ce au fumat. In felul asta pot spune si eu ca stiu o babutza care a fumat de la 16 la 94 de ani (si o mai fuma si azi, vorba povestii), si nu numai ca nu a facut cancer, dar nici BPOC nu avea... Era bine sanatoasa, o chinuia artroza...
Altfel, bunica mea nu a fumat nici macar o tigara in viata ei si a murit de cancer pulmonar cu celule mici (cu mai bine de 20 de ani mai tanara decat babuta sus-amintita). Medicii au dat vina pe combinatul de apa grea langa care a locuit trei sferturi din viata....
So... e in mare masura chestie de sansa. Nici macar viata rationala si renuntatul la fumat nu-ti garanteaza nimic. :)>-

Eu nu zic ca fumatul e bun... dar sunt atatea alte chestii rele, si in definitiv se stie atat de putin despre aceste boli si ce le provoaca de fapt, incat uneori reactiile sunt disproportionate. Mi se pare stupid sa stai pe trotuarul unui bulevard din Bucuresti, sa inhalezi fum de plumb, gudron, monoxid de carbon si ce mai scuipa miile de rable din trafic, dar sa strambi din nas daca vezi un om cu tigara aprinsa in aer liber...

MaryT
19.03.2009, 23:59:27
Da, de regula pledoariile contra fumatului se bazeaza pe exemplificarea cate unui caz... OK, unchiul, varul, matusa sau vecina au facut cancer pulmonar dupa ce au fumat. In felul asta pot spune si eu ca stiu o babutza care a fumat de la 16 la 94 de ani (si o mai fuma si azi, vorba povestii), si nu numai ca nu a facut cancer, dar nici BPOC nu avea... Era bine sanatoasa, o chinuia artroza...

mi-am adus aminte de bunica unei prietene care ne mustruluia ca fumam " nu mai fuma atat..vezi ce a patit bunicu`tu ca a fumat o viata intreaga " si bunicul ei murise la 88 de ani ;))
eu as zice sa se vand la farmcie cu prescriptie daca tot dauneaza asa de tare..sau sa fie interzise ca si marijuana etc.. :[email protected]

eu31
20.03.2009, 06:12:26
salut si eu sunt fost fumatoare m am lasat acum aproape 5 ani. knd am musafiri ii trimit in buktarie sau in balcon...fac exceptii doar pt cei pe kre nu mi permit sa i trimit(kre sunt putini:)))pt k si mie imi este rau din kuza fumului si nici nu pot respira bine ,ma innec
Eu am interzis total fumatul in casa :D De fapt eu am bucatarie deschisa asa ca nici n-ar ajuta. SIngura exceptie e iarna cand e ff frig afara.

judie
20.03.2009, 08:23:55
Eu cred ca bolile sunt provocate mai degraba de dezechilibre energetice nu de tutun sau cafea. Tutunul sau cafeaua sa spun incetinesc /sporesc acest flux energetic aflat in fiecare din noi ( vezi cafeaua care creste tensiunea si tigarile care te fac uneori sa simti o gheara in piept ). In ciuda acestui fapt, prefer sa spun ca fac rau ca sa am o motivatie suficient de puternica sa nu ma reapuc, cat oi mai rezista:-"

Altfel, bunica mea nu a fumat nici macar o tigara in viata ei si a murit de cancer pulmonar cu celule mici (cu mai bine de 20 de ani mai tanara decat babuta sus-amintita). Medicii au dat vina pe combinatul de apa grea langa care a locuit trei sferturi din viata....
So... e in mare masura chestie de sansa. Nici macar viata rationala si renuntatul la fumat nu-ti garanteaza nimic. :)>-

Eu nu zic ca fumatul e bun... dar sunt atatea alte chestii rele, si in definitiv se stie atat de putin despre aceste boli si ce le provoaca de fapt, incat uneori reactiile sunt disproportionate. Mi se pare stupid sa stai pe trotuarul unui bulevard din Bucuresti, sa inhalezi fum de plumb, gudron, monoxid de carbon si ce mai scuipa miile de rable din trafic, dar sa strambi din nas daca vezi un om cu tigara aprinsa in aer liber...

compact
20.03.2009, 19:15:34
e vorba de alegere...am mai zis asta intr-un post anterior. Am ales sa stau in Bucuresti/oras deci stau in poluare, ma stresez etc. Cand am musafiri fumatori aleg sa le spun ca pot fuma in casa. Cand ies intr-un bar si stau la fumatori aleg sa fiu in fumul respectiv.
Dar...cand merg pe strada nu am puterea de a decide ca cel de langa mine sa-si aprinda sau nu tigara...la fel la birou sau in locuri publice. Fumatorul poate alege, eu nu ;)

evenstar
20.03.2009, 22:15:47
e vorba de alegere...am mai zis asta intr-un post anterior. Am ales sa stau in Bucuresti/oras deci stau in poluare, ma stresez etc. Cand am musafiri fumatori aleg sa le spun ca pot fuma in casa. Cand ies intr-un bar si stau la fumatori aleg sa fiu in fumul respectiv.
Dar...cand merg pe strada nu am puterea de a decide ca cel de langa mine sa-si aprinda sau nu tigara...la fel la birou sau in locuri publice. Fumatorul poate alege, eu nu ;)

Da, dar dincolo de problema ta de principiu, chiar crezi ca are vreo importanta doza "homeopata" de fum de tigara langa toate mizeriile pe care le aspiri altfel?
Sau hai sa zic altfel... am locuit 10 ani in Piata Unirii. Cu balcon la strada. Cand m-am mutat acolo, am spalat ceva si am scos la uscat in balcon. In 3 ore era negru. Radeam cu prietenii, ca o sa ma imbolnavesc de silicoza daca stau cu geamul deschis... Zau acum... daca ti-ar sufla cineva fum in nas in poienita printre brazi, inteleg. dar in Bucuresti... 8-|
Pornind de la acelasi principiu, ar trebui sa spargem rotile tuturor masinilor fara euro X ca nu mai stiu care e standardul actual, am pierdut sirul la euro 4... Nu am ales eu sa respir fum de plumb.

Anaa
26.03.2009, 14:50:13
Imi cer scuze daca sunt offtopic (nu stiu unde ar trebui sa scriu despre asta):

Fetelor tocmai am aflat ca ar trebui macar sa nu mai fumez atat de mult, daca nu pot sa ma las :(
Cum spuneam in urma cu cateva pagini, chiar imi place sa fumez si nu aveam de gand sa ma las prea curand.
Am fost la doctor sa verific daca e adevarat ca am alergie la par de pisica, praf etc.....si dupa analize mi s-a spus ca am o ciupercuta in gat, poate sa fie de la antibiotice, dar si ca sunt predispusa la diferite alergii. Mi s-a dat tratament si cand i-am spus ca fumez un pachet si ceva pe zi s-a speriat saraca doctorita. A zis ca trebuie neaparat sa le raresc, maxim 10 tigari pe zi. Offf....o sa-mi fie greu....sa speram ca o sa reusesc...:(

ryanaro
26.03.2009, 15:06:05
Am fost la doctor sa verific daca e adevarat ca am alergie la par de pisica, praf etc.....si dupa analize mi s-a spus ca am o ciupercuta in gat, poate sa fie de la antibiotice, dar si ca sunt predispusa la diferite alergii. Mi s-a dat tratament si cand i-am spus ca fumez un pachet si ceva pe zi s-a speriat saraca doctorita. A zis ca trebuie neaparat sa le raresc, maxim 10 tigari pe zi. Offf....o sa-mi fie greu....sa speram ca o sa reusesc...

e bine pentru tine ca te lasi, dar nu stiam ca e o legatura intre fumat si ciuperca din gat.

compact
26.03.2009, 15:08:04
Da, dar dincolo de problema ta de principiu, chiar crezi ca are vreo importanta doza "homeopata" de fum de tigara langa toate mizeriile pe care le aspiri altfel?
Sau hai sa zic altfel... am locuit 10 ani in Piata Unirii. Cu balcon la strada. Cand m-am mutat acolo, am spalat ceva si am scos la uscat in balcon. In 3 ore era negru. Radeam cu prietenii, ca o sa ma imbolnavesc de silicoza daca stau cu geamul deschis... Zau acum... daca ti-ar sufla cineva fum in nas in poienita printre brazi, inteleg. dar in Bucuresti... 8-|
Pornind de la acelasi principiu, ar trebui sa spargem rotile tuturor masinilor fara euro X ca nu mai stiu care e standardul actual, am pierdut sirul la euro 4... Nu am ales eu sa respir fum de plumb.
ah, nu am vazut mesajul pana acum

pai....eu stau la 10 km de Bucuresti si intre mine si Bucuresti este o padure ;)

si dupa cum ziceam, am ales sa stau in Bucuresti, m-am mutat aici si suport consecintele (poluare, stres, am ales sa stau in trafic, sa respir un aer nu tocmai f curat etc), am ales sa-mi cumpar ap departe de Bucuresti pentru ca e aerul mai curat si am preferat un ap in loc de o garsoniera in Bucuresti.

iar masinile ar trebui sa aibe RAR-ul luat pentru a putea circula, nu? Da, sunt multe care naiba stie cum l-au luat...dar au inceput sa se faca verificari la sange. Ideea e ca stii ca respiri gaze de esapament cand traiesti intr-un oras, mai ales intr-o capitala...deci nu poti spune ca nu ai ales tu sa respiri fumul asta.

compact
26.03.2009, 15:15:43
Fetelor tocmai am aflat ca ar trebui macar sa nu mai fumez atat de mult, daca nu pot sa ma las :(
Cum spuneam in urma cu cateva pagini, chiar imi place sa fumez si nu aveam de gand sa ma las prea curand.
Am fost la doctor sa verific daca e adevarat ca am alergie la par de pisica, praf etc.....si dupa analize mi s-a spus ca am o ciupercuta in gat, poate sa fie de la antibiotice, dar si ca sunt predispusa la diferite alergii. Mi s-a dat tratament si cand i-am spus ca fumez un pachet si ceva pe zi s-a speriat saraca doctorita. A zis ca trebuie neaparat sa le raresc, maxim 10 tigari pe zi. Offf....o sa-mi fie greu....sa speram ca o sa reusesc...:(

eu zic ca e un motiv f bun si o sa reusesti >:D<

ella-ling
26.03.2009, 15:37:40
eu m-am lasat de fumat din cauza persoanelor pe care le-am iubit sau le iubesc si pentru a imi demonstra ca sunt o persoana care reuseste ceea ce isi propune (am luat-o ca pe un exercitiu de vointa).
La mine dependenta psihologica era mai puternica decat cea de nicotina. Cand mi-am cunoscut sotul fumam pana la doua pachete pe zi. Am mai fumat un timp pana cand mi-am dat seama ca nu e asa de placut sa stai langa cineva care miroase si 'are gust' de tigara. M-am lasat intr-o zi anuntand pe toata lumea ca nu o sa mai fumez incepand din ziua respectiva. Si nici n-am mai fumat. Mi-a fost greu vreo 3-4 zile cat mi-a lipsit nicotina (tremuraturi, eram iritata, etc). M-a ajutat foarte mult si faptul ca am fost in California ptr 2 luni si acolo nu prea am vazut fumatori.
Cred ca oricine se poate lasa de fumat, socrul meu a fost un fumator inrait ptr multi ani si s-a lasat. Insa el de ex nu a fumat absolut niciodata in casa, nici macar in bucatarie.

Va urez succes la lasat si puterea de a renunta la o 'placere' care nu ne face prea bine.

Ballet
26.03.2009, 15:48:01
Eu am reusit sa ma las de fumat pt ca noul meu prieten de atunci,era acum 8 ani, pe care nici nu-l placeam f tare (avem cununia civila pe 25 aprilie :))), ma tot stresa ca ce tare il deranjeaza pe el...N-am luat in seama o luna, doua, trei...Pana am inceput sa ma simt tot mai prost de cate ori imi aprindeam o tigara pt ca stiam ca-l deranjeaza. Am inceput sa nu mai fumez de fata cu el, le-am rarit tot mai mult, si m-am lasat de tot cand l-am visat pe tata intr-o noapte spunandu-mi ce dezamagit e de mine pt ca fumez...:(
Acum mai trag cate o tigara cu fetele, dar f rar...De multe ori mi-a rau si cand simt mirosul...

Habib
26.03.2009, 18:27:16
fetelor, sotul meu s-a lasat de fumat, mai bine spus , e in curs de..........

de duminica nu a mai fumat..............vrea sa se lasa, marti a fost foarte nervos, din cauza ca ii era pofta de o tigara, dar nu a mai fumat
si-a luat plasturi, guma de mestecat, dar inca nu e nevoie de ele
sa speram ca o sa se lase:">

Anaa
26.03.2009, 22:40:33
e bine pentru tine ca te lasi, dar nu stiam ca e o legatura intre fumat si ciuperca din gat.

Nici eu nu asociam fumatul cu acea ciuperca, ca aia se face de la antibiotice, dar na....asa a zis doctorul. Nici nu stii ce sa mai crezi si cu doctorii astia...in fine...e un motiv bun sa le raresc..:-s

Anaa
26.03.2009, 22:42:43
eu zic ca e un motiv f bun si o sa reusesti >:D<

Da, asta spuneam si eu...o sa imi fie greu dar sper sa reusesc >:D<
Multumesc pt sprijin! :*

alecssandra
06.05.2009, 14:43:50
Buna fetelor,intru si eu in categoria celor care vor sa se lase de fumat.Am incercat de multe ori sa ma las dar nu rezistam mai mult de 3-4 zile,am uitat sa mentionez ca majoritatea persoanelor din jurul meu fumeaza,nu prea sunt mandra de mine ca renuntam de fiecare data ca dupa aia sa o iau din nou.Bine macar ca nu trec niciodata de un pachet pe zi,dar imi doresc sa le las si nu stiu cum sa procedez.:(

STEFANYA29
07.05.2009, 08:57:13
Fetelor sunt fumatoare de multi ani si as vrea sa ma las...
O singura data am incercat si in ziua aia am mancat toata ziua, numai la frigider imi statea gandul sau la tigara...
As vrea sa ma las, ca o sa vreau sa fac si eu un bebe si am inteles ca doar in 6 luni iti iese total nicotina din organism...
Am auzit ca e un program gratuit Antifumat organizat de Ministerul Sanatatii, cu ceva medicamente care actioneaza la nivelul creierului, deci nu inlocuitori cu nicotina (guma, plasturi, etc.)A incercat cineva programul ala???
Am auzit si de niste carti ale lui Allen Car, are cineva ceva carti ale lui? cica sunt f bune si te ajuta f mult...tipul asta fuma 100 tigari/zi si s-a lasat...
Va rog tare mult daca are cineva ceva carte a lui sa mi-o trimita si mie...^:)^

alecssandra
07.05.2009, 13:44:42
O singura data am incercat si in ziua aia am mancat toata ziua, numai la frigider imi statea gandul sau la tigara...
As vrea sa ma las, ca o sa vreau sa fac si eu un bebe si am inteles ca doar in 6 luni iti iese total nicotina din organism...
Am auzit ca e un program gratuit Antifumat organizat de Ministerul Sanatatii, cu ceva medicamente care actioneaza la nivelul creierului, deci nu inlocuitori cu nicotina (guma, plasturi, etc.)A incercat cineva programul ala???
Am auzit si de niste carti ale lui Allen Car, are cineva ceva carti ale lui? cica sunt f bune si te ajuta f mult...tipul asta fuma 100 tigari/zi si s-a lasat...

Nu am auzit de astea dar daca stii mai multe sau faci rost de carte te rog sa mi-o dai si mie.:*

GABISOR
23.05.2009, 16:12:29
Buna fetelor,sunt o fosta fumatoare veam un pachet cam 2-3 zile cum m-am lasat...unchiumiu ii facea panarama lui matusa-mea sa nu mai fumeze ca nu prea mai au bani,eu muta:-w la un moment dat el spune:Daca iti cumpar fructe sau carne in fiecare zi de 4E mananci?ce era drept!!!eu de atunci am spus gata in loc de tigari imi cumpar fructe sau o haina!si gata m-am lasat!Aveam vreo luna de cand nu mai fumam cand ce sa vezi eram insarcinata:)) !!!Norocos bebe al meu acum imi vine cate o pofta de tigara de mor...dar nu!!!dacat sa ma apuc de fumat ii cumpar ceva lui bebe sau mie sau lui iubi!
Incercati asa banii de tigari pe o saptamana va cumparati ceva!!!

alecssandra
23.05.2009, 16:48:22
Buna fetelor,sunt o fosta fumatoare veam un pachet cam 2-3 zile cum m-am lasat...unchiumiu ii facea panarama lui matusa-mea sa nu mai fumeze ca nu prea mai au bani,eu muta:-w la un moment dat el spune:Daca iti cumpar fructe sau carne in fiecare zi de 4E mananci?ce era drept!!!eu de atunci am spus gata in loc de tigari imi cumpar fructe sau o haina!si gata m-am lasat!Aveam vreo luna de cand nu mai fumam cand ce sa vezi eram insarcinata:)) !!!Norocos bebe al meu acum imi vine cate o pofta de tigara de mor...dar nu!!!dacat sa ma apuc de fumat ii cumpar ceva lui bebe sau mie sau lui iubi!
Incercati asa banii de tigari pe o saptamana va cumparati ceva!!!

Ce bine de tine ca ai reusit sa te lasi,dar cat timp ai fumat inainte,ca sincer mi-e foarte greu avand in vedere ca fumez de vreo 6 ani.

georgia_jojo
04.06.2009, 20:32:23
Da, eu sunt o fosta fumatoare care s-a lasat pe spatele statului. Trebuie sa iei legatura cu coordonatorul programului de la tine din oras, te programeaza, vei face o spirometrie si un Rx pulmonar si iti va recomanda unul din cele 2 medicamente: Champix (am luat eu) sau inca unul, al carui nume imi scapa acum. Ce sa iti zic: daca te astepti la minuni, sa iti spele creierul si sa uiti ca ai fumat vreodata...nu se va intampla, ajuta, dar nu face minuni. Medicamentul actioneaza blocand receptorii nicotinici de la nivelul creierului, dar are un timp de injumatatire si atunci "iti aplauda plamanii". Ai grija sa nu fii insarcinata cand incepi sa iei medicamentele pentru ca nu exista studii pe gravide. Cat despre caretea lui Allen Car spune-mi o adresa de mail si ti-o trimit. Cat despre mancat, in prima perioada (vreo 3 sapt a durat la mine asta) mancam ca sugareii din 3 in 3 ore, si m-am ingrasat vreo 4 kg, dar dupa ce am "scapat" de sevraj am tinut putin regim si le-am dat jos. Bafta multa!>:D< >:D< >:D<

FloriDo
17.06.2009, 11:23:23
fetelor eu am alta problema ... pe langa faza cu slabitul... incerc sa mananc fara paine, fara prajeli, fara grasimi, fara dulciuri si altele ... imi iese mai nou faza cu bautul a 2-3 litri de apa plata pe zi... insa pe langa asta vreau sa ma las si de fumat... si daca ma las de fumat imi vine sa mananc.... este vreuna dintre voi care a renuntat la tigari? sunt curioasa cum si cat s-a ingrasat :)
Eu, eu am renuntat! De doi ani si cateva luni nu am mai fumat, asta dupa ce fumasem doi ani :) . Si nu m-am ingrasat deloc, mancam fructe cand simteam nevoia sa fumez, iar dupa doua saptamani nu mai simteam niciun fel de dorinta, nici de tigara, nici de fructe. Bafta!

psypesy
17.06.2009, 11:30:11
eu am 8 ani de cand fumez ... si imi e f greu sa ma las.... stau ce stau si la un moment dat asa mi se fac epofta de tigara...desi sunt constienta ca nu imi face bine si mai si dau niste bani aiurea pentru niste "fumuri" :-L

FloriDo
17.06.2009, 11:52:18
eu am 8 ani de cand fumez ... si imi e f greu sa ma las.... stau ce stau si la un moment dat asa mi se fac epofta de tigara...desi sunt constienta ca nu imi face bine si mai si dau niste bani aiurea pentru niste "fumuri" :-L
Pai si ai nevoie de argumente mai bune decat faptul ca nu iti fac bine si mai dai si o caruta de bani pe ele? Iti mai dau eu daca vrei: ti se ingroasa vocea, intervin probleme de respiratie, iti afecteaza ficatul, plamanii, ti se schimba aspectul pielii, obosesti mai repede... daca nici acum nu ai suficiente motive iti mai dau: unchiul meu s-a lasat de fumat de cateva luni, asta dupa 20 de ani de fumat un pachet si jumatate pe zi, tigari strong, nu paie, de ajunsese sa miroasa a tutun din camera alaturat (ca sa nu mai zic de pielea lui, tuciurie si alta nu). Asa ca eu zic ca depinde de tine, daca iti doresti o sa reusesti, stii vorba aia: nu exista nu pot, ci nu vreau!

P.S. Scuze de off-topic ^:)^

psypesy
17.06.2009, 12:10:02
ai dreptate .... se pune problema de vointa la fel ca si cu slabitul :)

FloriDo
17.06.2009, 13:41:08
ai dreptate .... se pune problema de vointa la fel ca si cu slabitul :)
EXACT!!!!!!!
Deci, avem sau nu vointa?
>:D<

psypesy
17.06.2009, 13:42:32
sper sa avem.... macar azi nu am fumat decat 3 tig pana acum ;))

annie_val23
17.06.2009, 13:50:39
eu vreau sa ma reapuc de ele(de tigari adica)
m-am lasat cand am aflat ca sunt insarcinata , si acum am o pofta de tigara!!!!
stiu ca nu's bune dar ,dependenta asta =((

psypesy
17.06.2009, 14:18:36
daca esti gravida nu e bine...daca ai nasut si alaptezi iar nu-i bine... si daca tot te-ai lasat ce rost are sa te apuci iar? uita-te la mine ca incerc si nu reusesc ... :(

FloriDo
17.06.2009, 14:21:58
daca esti gravida nu e bine...daca ai nasut si alaptezi iar nu-i bine... si daca tot te-ai lasat ce rost are sa te apuci iar? uita-te la mine ca incerc si nu reusesc ... :(
Subscriu!
Daca nu ai fumat de atata timp nu mai poti spune ca esti dependenta, dependent inseamna sa nu poti trai fara chestia aia de care esti dependent. Si vad ca tu esti ok >:D< , ce sens are sa te reapuci?

annie_val23
17.06.2009, 14:24:43
deh nebunelile mele mai fetelor!
eu vreau sa fiu fumatoare iar! imi place sa fumez! :">

nu alaptez nu! n-as fi nebuna sa ma apuc de fumat alaptand copilu':)>-

psypesy
17.06.2009, 14:40:21
sa stii ca si eu fumez de placere insa asta nu inseamna ca imi face si bine...sunt constienta ca sunt ragusita d ela tigari, ca miros a tutun ceea ce nu prea e ok pentru o femeie indiferent daca folosim parfumuri sau nu.... ca respir mai greu si obosesc repede si multe altele ...L-)

Floare_de_colt
17.06.2009, 14:47:47
sa stii ca si eu fumez de placere insa asta nu inseamna ca imi face si bine...sunt constienta ca sunt ragusita d ela tigari, ca miros a tutun ceea ce nu prea e ok pentru o femeie indiferent daca folosim parfumuri sau nu.... ca respir mai greu si obosesc repede si multe altele ...L-)

Fetelor, chiar nu e bun la nimic fumatul.. si eu m-am lasat in septembrie anul trecut, mai pacatuiesc din cand in cand la cate o iesire, dar va spun sigur ca se poate! Din pacate nu pot sa-l conving pe al meu sot sa se lase [-( :((