PDA

Versiunea completa : piscina si inot!

ionut_tuo
20.03.2010, 09:00:51
Buna fetelor,
spuneti-mi daca careva dintre voi aveti abonament la vreo piscina,sau daca frecventati piscinele pentru inot,pentru sanatate,si slabit!

merci anticipat pentru raspunsuri

diaxyz
20.03.2010, 09:08:04
Buna fetelor,
spuneti-mi daca careva dintre voi aveti abonament la vreo piscina,sau daca frecventati piscinele pentru inot,pentru sanatate,si slabit!

Eu am avut abonament la aquagym prenatal la Opera Plaza. Dupa cursurile de prenatal erau cele pt slabit sau intretinere corporala. Piscina e tare faina, dar cam micuta si uneori era necesara o programare in prealabil, pt a evita supraaglomerarea.
Colegii mei de servici merg la piscina de la World Class (din Iulius) si din cate stiu sunt multumiti.

ionut_tuo
21.03.2010, 07:29:04
Eu am avut abonament la aquagym prenatal la Opera Plaza. Dupa cursurile de prenatal erau cele pt slabit sau intretinere corporala. Piscina e tare faina, dar cam micuta si uneori era necesara o programare in prealabil, pt a evita supraaglomerarea.
Colegii mei de servici merg la piscina de la World Class (din Iulius) si din cate stiu sunt multumiti.
merci de raspuns
despre piscina din Sara Grand din Floresti ce stiti?

Ancky
21.03.2010, 10:12:00

Si eu merg la World Class de ceva vreme si imi place.

ionut_tuo
21.03.2010, 11:22:18
Si eu merg la World Class de ceva vreme si imi place.
cat costa abonamentul la WClass?

Ancky
21.03.2010, 14:18:38
cat costa abonamentul la WClass?
Nu stiu cat costa asa intreg, eu platesc 80 de lei/luna parca, insa diferenta este achitata de firma unde lucreaza sotul meu.

alexalia
22.03.2010, 09:30:37
Buna fetelor,

poti merge si la piscina de la Sala Sporturilor care apartine de UTCN sau la piscina din Babes care e a celor de la UBB. Eu merg la prima si e super ok. Nu as putea merge la WClass sau la Aquina pentru ca sunt mult prea mici (pe lungime).

dydo
22.03.2010, 09:36:48
Si eu subscriu la piscina olimpica de la sala sporturilor. E ok :).
Recomand sa mergi dimineata sau daca se poate pana la ora 4 deoarece seara este foarte aglomerat.

dydo
22.03.2010, 09:37:44
Si daca tot s-a adus vorba de inot, vreau sa va intreb daca folositi ceva ca sa nu va intre apa in urechi, ca eu am mari probleme la capitolul asta #-o.

alexalia
22.03.2010, 09:42:10
Si daca tot s-a adus vorba de inot, vreau sa va intreb daca folositi ceva ca sa nu va intre apa in urechi, ca eu am mari probleme la capitolul asta #-o.

eu primisem mai demult niste dopuri de urechi....dar la prima folosire unul l-am scapat in apa si dus a fost asa ca am renuntat:)) ma si deranjau destul de tare si am zis ca prefer apa in urechi decat sa ma streseze dopurile:))

Ancky
23.03.2010, 10:02:48
Eu am ceva casca de inot, nu stiu daca asta ma ajuta (am luat-o sa nu imi ud parul). Bine, eu nici nu inot cu capul sub apa, dar altfel nu am avut probleme nici vara la mare.

Ancky
23.03.2010, 10:05:07
Chiar vroiam sa te intreb daca te-a ajutat treaba asta la nastere. Eu am tot vazut gravidute la piscina si in luni mari si chiar imi spunea una dintre ele ulterior ca a nascut super usor.

pufulet2009
23.03.2010, 16:08:18
Oare eu la varsta mea as putea sa invat sa inot?

alexalia
23.03.2010, 16:36:35
Oare eu la varsta mea as putea sa invat sa inot?

Absolut!!!

Sotul meu a invatat sa inoate cu mine la 24-25 de ani. Si el, pana sa il tarasc dupa mine la piscina, nu intrase niciodata in apa mai adanca decat apa din vana;)) Si acuma, dupa 3 ani in care nu a mers constant la bazin, face in 40 minute 6-8 lungimi de bazin (o lungime = 50m).

La bazinul olimpic (cel de la sala sporturilor) dimineata e plin de antrenori care invata oameni de toate varstele sa inoate. Asa ca go for it! Inotul e sportul care se poate invata chiar la orice varsta.

pufulet2009
23.03.2010, 16:40:04
Mi-e putin cam frica, dar o sa incerc daca zici ca la onorabila mea varsta, putin trecuta peste 25, pot sa invat.=))

Absolut!!!

Sotul meu a invatat sa inoate cu mine la 24-25 de ani. Si el, pana sa il tarasc dupa mine la piscina, nu intrase niciodata in apa mai adanca decat apa din vana;)) Si acuma, dupa 3 ani in care nu a mers constant la bazin, face in 40 minute 6-8 lungimi de bazin (o lungime = 50m).

La bazinul olimpic (cel de la sala sporturilor) dimineata e plin de antrenori care invata oameni de toate varstele sa inoate. Asa ca go for it! Inotul e sportul care se poate invata chiar la orice varsta.

alexalia
23.03.2010, 16:40:30
Eu am ceva casca de inot, nu stiu daca asta ma ajuta (am luat-o sa nu imi ud parul). Bine, eu nici nu inot cu capul sub apa, dar altfel nu am avut probleme nici vara la mare.

daca inoti pe sub apa casca nu ajuta la nimic. Nici macar nu te protejeaza sa nu iti uzi parul. Eu o port pe a mea pentru ca asa cer cei de la bazin dar altfel, de fiecare data cand inot parul mi se uda tot. Poate si din cauza ca am par lung si casca mai aluneca... nu stiu.

Legat de apa in urechi... mie cand inot pe spate mi se pare ca imi intra f multa apa in urechi si uneori de abia reusesc sa scap de senzatia respectiva.

alexalia
23.03.2010, 16:42:17
Mi-e putin cam frica, dar o sa incerc daca zici ca la onorabila mea varsta, putin trecuta peste 25, pot sa invat.=))

E mai greu pana iti dai frica de apa... dupa aceea inveti usor. O cunostinta a invatat tot asa, cu instructor, la 36 de ani si de atunci merge constant la bazin.

diaxyz
23.03.2010, 20:55:01
Chiar vroiam sa te intreb daca te-a ajutat treaba asta la nastere. Eu am tot vazut gravidute la piscina si in luni mari si chiar imi spunea una dintre ele ulterior ca a nascut super usor.
Din pacate nu am putut sa vad daca intr-adevar m-ar fi ajutat la nastere aquagym-ul sau gimnastica prenatala pt ca eu am nascut prin cezariana. Dar vorbeau fetele la aquagym, ca toate care au fost inainte la cursuri au nascut f repede si f usor.

diaxyz
23.03.2010, 20:59:05
Uite ca tocmai mi-ai adus aminte de promisiunea ce mi-am facut-o in timpul sarcinii cand mergeam la aquagym. Si anume, sa invat sa inot!
Imi place tare mult apa, si de nu eram cu ditamai burtocul, mama mama ce mi-as fi dat drumul ca pestisorul in apa ;))
Cred ca o sa invat impreuna cu David :))

Goldmoon
24.03.2010, 08:01:26
Uite ca tocmai mi-ai adus aminte de promisiunea ce mi-am facut-o in timpul sarcinii cand mergeam la aquagym. Si anume, sa invat sa inot!
Imi place tare mult apa, si de nu eram cu ditamai burtocul, mama mama ce mi-as fi dat drumul ca pestisorul in apa ;))
Cred ca o sa invat impreuna cu David :))

Si e chiar placut si cu ditamai burtoiul ;))
Eu ma duc o data pe saptamana la bazin (la ala din Babes al UBB-ului) si ma simt chiar ok. Cred ca si piciului ii place pentru ca in general e destul de linistit in apa.

LE: Apropo de inotul la copii, a testat careva babyswim? Nu a fost cazul sa merg inca sa vad care sunt conditiile, dar ca idee mi se pare excelenta si eu as vrea sa il duc cat de repede la balaceala. Ei pe site zic 4 luni.

ionut_tuo
24.03.2010, 11:58:40
poti merge si la piscina de la Sala Sporturilor care apartine de UTCN sau la piscina din Babes care e a celor de la UBB. Eu merg la prima si e super ok. Nu as putea merge la WClass sau la Aquina pentru ca sunt mult prea mici (pe lungime).
merci pentru raspuns!
spune-mi cat costa abonamentul la sala sporturilor?

alexalia
24.03.2010, 12:26:09
merci pentru raspuns!
spune-mi cat costa abonamentul la sala sporturilor?

abonamentul lunar este de 180 lei dar nu stiu cat coosta daca te duci la curs de inot cu instructor personal. Cel mai bhine e sa dai o fuga pana acolo sau sa suni. Telefonul il gasesti pe site-ul utcluj la sectiunea studenti/piscina olimpica.

Sper sa nu fie o pb ca am detaliat asa de mult unde e pagina cu piscina dar si mie mi-a trebuit o vreme sa o gasesc :D

pufulet2009
24.03.2010, 14:04:53
Va rog sa-mi spuneti si mie pretul dupa ce-l aflati pentru incepatori cu instructor.

alexalia
28.04.2010, 09:15:17
eu vroiam sa merg la bazin...dar pana la urma nu am gasit nimic sa ma stimuleze:((
sunt f delasatoare la acest domeniu...nu stiu de ce
tu la care bazin mergi?te ajuta sa te mentii?sa slabesti?

am mutat discutia aici ca deja suntem off-topic bine la tread-ul de medic endocrinolog:D

eu merg la Olimpic pentru ca lucrez la Poli si am abonament foarte ieftin. Dar si daca n-as avea as alege probabil Poli sau Babes pentru ca sunt singurele de lungime olimpica din Cj. Si eu cu inotul am ajuns la faza la care un bazin mititel cum sunt cele de la Iulius sau Aquina sunt mult prea mici.

Inotul te ajuta sa te mentii... daca mai tii si cura de slabire (dar din aia sanatoasa data de nutritionist) si mai faci ceva in timpul zilei nu doar stat in fund sunt sigura ca poti si slabi. Oricum chesti care imi place cel mai mult e ca iti modelezi corpul... se intaresc toti muschii, pentru ca la inot iti lucreaza chiar toti, unii de care nici nu stii ca-i ai:D, ti se intaresc dupa o vreme si bratele, picioarele, pielea devine mai ferma.... sincer, inotul chiar numai beneficii aduce.

Plus ca e sg sport recomandat la persoanele cu tot felul de dureri (de spate, incheieturi, etc). Sg dezavantaj pe care il vad eu e parul...Al meu e destul de lung acuma si orice faci tot se uda... ceea ce inseamna spalat, uscat...

A, si sa nu uitam, cred ca mamicile care au facut inot pe parcursul sarcinii s-au simtit mult mai bine si au avut nasteri mai usoare... cel putin asa am auzit, ca ajuta mult si la sarcina:D

Sa stii ca cumva trebuie sa te mobilizezi sa faci ceva, orice, mai ales daca vrei sa dai putin jos... sau macar sa te mentii!

adinuca
28.04.2010, 15:16:51
Sa raspund si eu aici. Eu mai mergeam vara la piscina olimpica de la Poli.

Mie-mi place sa inot dar nu am timp (faculta+serviciu+ cutzulinul). Eu stiam ca inotul e pentru intretinerea greutatii si pentru tonifierea muschilor.

La noi e mai aiurea, ca numai mie si lui cutzu ne place apa....daca aude Andrei de apa ....:-&

alexalia
28.04.2010, 15:47:11
Sa raspund si eu aici. Eu mai mergeam vara la piscina olimpica de la Poli.

Mie-mi place sa inot dar nu am timp (faculta+serviciu+ cutzulinul). Eu stiam ca inotul e pentru intretinerea greutatii si pentru tonifierea muschilor.

La noi e mai aiurea, ca numai mie si lui cutzu ne place apa....daca aude Andrei de apa ....:-&

Andrei... sotul sau viitorul sot? Hai ca poti! Al meu nici macar nu stia sa inoate! Dar am perseverat si am reusit sa-l determin sa invete... de fapt a cam invatat cu mine:D

pufulet2009
28.04.2010, 15:52:00
Andrei... sotul sau viitorul sot? Hai ca poti! Al meu nici macar nu stia sa inoate! Dar am perseverat si am reusit sa-l determin sa invete... de fapt a cam invatat cu mine:D
Si eu as vrea sa invat!!!
De cand imi tot propun, dar timpul...
Ps.Alexalia, ce predai la poli?
Am foarte multi prieteni la poli:asistenti, lectori, etc.

alexalia
28.04.2010, 15:54:54
Si eu as vrea sa invat!!!
De cand imi tot propun, dar timpul...
Ps.Alexalia, ce predai la poli?
Am foarte multi prieteni la poli:asistenti, lectori, etc.

Eu sunt la Constructii, predau Rezistenta Materialelor si Teoria Elasticitatii. La catedra de Mecanica Constructiilor. Tu pe unde stii lume?

Mai am o gramda de prieteni/cunostinte la calculatoare ca asta a terminat sotul meu.

pufulet2009
28.04.2010, 16:00:17
Eu sunt la Constructii, predau Rezistenta Materialelor si Teoria Elasticitatii. La catedra de Mecanica Constructiilor. Tu pe unde stii lume?

Mai am o gramda de prieteni/cunostinte la calculatoare ca asta a terminat sotul meu.
Eu cunosc de la catedra de Matematica. De la Mecanica nu prea stiu ...

adinuca
28.04.2010, 16:01:44

Ce noroc ca sunt la babes(glumesc:D) ....sa zicem viitorul fost sot...ca am cam amanat pe termen nedeterminat nunta, dar m-am imprietenit cu fetele de aici si mai intru sa vad ce faceti

alexalia
28.04.2010, 16:03:19
Ce noroc ca sunt la babes(glumesc:D) ....sa zicem viitorul fost sot...ca am cam amanat pe termen nedeterminat nunta, dar m-am imprietenit cu fetele de aici si mai intru sa vad ce faceti

hai ca-i tare expresia... daca nu are si alte semnificatii ceea ce inteleg ca nu e cazul! Si nunta, pe cand? Candva candva trebuie si aia:)

pufulet2009
28.04.2010, 16:15:51
Totusi , cunosc pe cineva care zicea ca a invatat sa inoate dupa un manual rusesc.
Acuma, eu nu stiu rusa, oare exista ceva manuale pt inot?

adinuca
29.04.2010, 08:57:24
hai ca-i tare expresia... daca nu are si alte semnificatii ceea ce inteleg ca nu e cazul! Si nunta, pe cand? Candva candva trebuie si aia:)

Initial am zis k ne casatorim in 2011, dar...am doar 21 de ani, el 22...avem timp. Eu acum termin facultatea, el la anul, vrem sa mergem un pic in strainatate(un an, doi) , sa mai vedem lumea ...

adinuca
29.04.2010, 08:58:15
Totusi , cunosc pe cineva care zicea ca a invatat sa inoate dupa un manual rusesc.

Pe mine ma aruncau tata si cu fratello in apa de cate ori aveau ocazia....asa ca a fost musai sa ma invat

alexalia
29.04.2010, 16:22:27

sunt ceva filumlete... eu asa mi-am perfectionat stilul de inot. Dar fara cineva care sa te ajute la inceput nu cred ca poti doar dupa carte:( In primul rand trebuie sa -ti dai frica de apa si sa iti obisnuiesti mintea sa accepte faptul ca tu, corpul tau, are un anume grad de flotabilitate (adica daca te relaxezi e cam greu sa te scufunzi). Si sa inveti sa-ti bagi capul in apa.. sunt mai multe chestii de care la inceput clar ca ti-e frica. Dupa ce ai scapat de alea e ok:)

alexalia
29.04.2010, 16:23:03
Initial am zis k ne casatorim in 2011, dar...am doar 21 de ani, el 22...avem timp. Eu acum termin facultatea, el la anul, vrem sa mergem un pic in strainatate(un an, doi) , sa mai vedem lumea ...

ooo... mai aveti vreme :D

dydo
29.04.2010, 17:29:35
Subscriu la partea cu udatul parului ... si mie mi se uda cu toate ca folosesc casca si nu stiu ce sa fac (pt ca nu vreau sa imi spal parul chiar in fiecare zi - asta in cazul in care as merge zilnic la bazin). Oare exista vreo super casca si nu stiu eu, cu care sa nu se ude parul asa tare ? :-s

Legat de viitoarele mamici care inoata, mie una chiar mi-ar surade sa merg la bazin (cand voi fi insarcinata), dar ma intreb daca nu e periculor ... din cauza bolilor de piele si a altor necazuri pe care le poti lua de la bazin ?

am mutat discutia aici ca deja suntem off-topic bine la tread-ul de medic endocrinolog:D

Plus ca e sg sport recomandat la persoanele cu tot felul de dureri (de spate, incheieturi, etc). Sg dezavantaj pe care il vad eu e parul...Al meu e destul de lung acuma si orice faci tot se uda... ceea ce inseamna spalat, uscat...

A, si sa nu uitam, cred ca mamicile care au facut inot pe parcursul sarcinii s-au simtit mult mai bine si au avut nasteri mai usoare... cel putin asa am auzit, ca ajuta mult si la sarcina:D

Sa stii ca cumva trebuie sa te mobilizezi sa faci ceva, orice, mai ales daca vrei sa dai putin jos... sau macar sa te mentii!

alexalia
29.04.2010, 18:28:29
Subscriu la partea cu udatul parului ... si mie mi se uda cu toate ca folosesc casca si nu stiu ce sa fac (pt ca nu vreau sa imi spal parul chiar in fiecare zi - asta in cazul in care as merge zilnic la bazin). Oare exista vreo super casca si nu stiu eu, cu care sa nu se ude parul asa tare ? :-s

Legat de viitoarele mamici care inoata, mie una chiar mi-ar surade sa merg la bazin (cand voi fi insarcinata), dar ma intreb daca nu e periculor ... din cauza bolilor de piele si a altor necazuri pe care le poti lua de la bazin ?

eu ma duc la Olimpic de 4 ani constant. Si veci n-am luat vreo boala de piele si nici nu stiu pe nimeni care sa fi avut probleme. Este un grup acolo care merge de mult mai mult timp (merg de dimineata de la 6 si sunt mai galagiosi :D ) Din cate stiu printre ei e si o doctorita sau doua si iti dai seama ca daca ar fi ceva pb ar fi primele care ar renunta!

Daca tot te streseaza situatia... sunt care recomanda ca la dus sa te freci bine cu o manusa abraziva.

Cat despre casca... :( si eu caut una miraculoasa/:) Dar ma tem ca inca nu s-a inventat.

adinuca
30.04.2010, 08:12:46
eu ma duc la Olimpic de 4 ani constant. Si veci n-am luat vreo boala de piele si nici nu stiu pe nimeni care sa fi avut probleme. Este un grup acolo care merge de mult mai mult timp (merg de dimineata de la 6 si sunt mai galagiosi :D ) Din cate stiu printre ei e si o doctorita sau doua si iti dai seama ca daca ar fi ceva pb ar fi primele care ar renunta!

Daca tot te streseaza situatia... sunt care recomanda ca la dus sa te freci bine cu o manusa abraziva.

Cat despre casca... :( si eu caut una miraculoasa/:) Dar ma tem ca inca nu s-a inventat.

Si eu am probleme si cu parul si cu urechile. Intotdeauna imi intra apa in urechi#-o

oanahandbal
10.04.2011, 06:46:31
http://curs-inot.ro/despre-inot/inot-pentru-copii

zabest
05.07.2012, 15:22:03
Cunoasteti un bazin in sectorul 3, pentru copii?