PDA

Versiunea completa : Biserica Sf.Andrei

stratonroxana
06.11.2009, 01:16:02
buna ma poate ajuta si pe mine cineva????vreau sa stiu daca a mai facut cineva cununia religioasa si cea civila la biserica sf.andrei si cat a durat???si inca ceva chiar ai unde face cateva poze frumoase in curte????va rog!!!

irinaririna
06.11.2009, 08:20:28
Sincer mi se pare o intrebare total aiurea. Daca te uiti putin peste topic ai sa vezi ca sunt n mirese care au avut cununia la Sf Andrei! Cununia civila nu exagerez dar la celia a durat 5 minute. Ca sa nu mai zic ca trebuia sa fie la biserica la fara un sfert si pe la si jumatate au si sunat-o ca de ce nu vine...
In jur de o ora tine cununia religioasa.
Nu stiu la ce fel de poze te gandesti tu.... Toata lumea face poze la biserica. Cand se iese din biserica pe scari...Eventual daca ai si porumbei....
Prin curte ai unde face poze dar nu chiar cele mai frumoase (cele mai frumoase le poti face la Dragomirna. Cetate si alte locuri). Spun asta deoarece mereu in curtea bisericii sunt mamici cu copii pe banci, pensionari.... etc. si nu stiu daca poti fi in largul tau.
Vara stiu ca sunt infloriti trandafirii.... Inca o poza frumoasa....

bianca24sv
06.11.2009, 21:27:31
buna ma poate ajuta si pe mine cineva????vreau sa stiu daca a mai facut cineva cununia religioasa si cea civila la biserica sf.andrei si cat a durat???si inca ceva chiar ai unde face cateva poze frumoase in curte????va rog!!!

e frumos, imi place cum slujesc preotii si-l stiu si pe dascalul de acolo ;)) are o voce foarte puternica
din pacate nu ai cum sa faci prea multe poze , poate doar in spatele bisericii pe un petec de iarba, dar nici asa nu cred
in burdujeni nu prea sunt locuri verzi, tre sa dai o fuga ori la cetate, ori in parcuri

RalucaIrina
19.11.2009, 09:32:32

Buna! :)
Acum o luna am avut si noi, ambele cununii la Sf. Andrei si a fost foarte frumos. Am intrat in biserica pe la ora 18.00, iar la 19.30 eram deja ajunsi la restaurant.
Cununia civila nu a durat mai mult de 5 minute si imediat a inceput cununia religioasa. Intr-o ora s-au terminat cununiile, iar felicitarile s-au facut in curtea bisericii.
Cat despre fotografii, stai linistita ! ;) Si noi eram ingrijorati unde vom face cateva poze - numai noi doi - dar fotograful si cameramanul au avut grija de asta si sper sa fi iesit niste fotografii frumoase (inca nu sunt gata
:( dar voi pune cateva fotografii la album cand sunt gata .) Curtea este mare, vad ca voi aveti nunta vara si sunt sigura ca va fi minunat ;)
:*

kristalina4u
26.09.2010, 21:34:31
eu am fost la o prietena la cununia civila ca eram si domnisoara de onoare si a fost f frumos...un alai mic de fetite imbracate in alb care aruncau cu petale de trandafiri in fata miresei urmata de miri si nasi...iar dupa ceremonie au mers in spatele bisericii si au facut poze:P..deci se poate:);))

raudia
30.11.2010, 12:39:29
Cum se procedeaza cu programarile? Cam cu cat timp inainte este nevoie sa se faca rezervarea la Sf Andrei ca sa gasesti ora pe care o vrei?
Am inteles ca sunt si unele cheltuieli cu taxa preotului, taxa cor, taxa pentru nu stiu ce covor, prajituri, vin, etc.
Este cineva care le poate descrie in detaliu? Sa stiu cam la ce trebuie sa ma astept?
Merci!

anna84
30.11.2010, 13:34:32
Cum se procedeaza cu programarile? Cam cu cat timp inainte este nevoie sa se faca rezervarea la Sf Andrei ca sa gasesti ora pe care o vrei?
Am inteles ca sunt si unele cheltuieli cu taxa preotului, taxa cor, taxa pentru nu stiu ce covor, prajituri, vin, etc.
Este cineva care le poate descrie in detaliu? Sa stiu cam la ce trebuie sa ma astept?
Merci!
Buna! Eu mi-am programat ora in mai daca nu ma insel si am platit o taxa de 30 ron si m-a trecut intrt-un caiet.De cor nu am intrebat,iar de prajituri,vin,miere si ce mai trebuie pt cununie atunci in saptamana nuti iti va spune preotu,doar o sa mergeti la spovedit si impartasit.Iar slijba o va plati nasu.Daca te mai pot ajuta cu ceva sa imi spui.apropo noi am fost din timp penru ca stiu ca la Sf.Andrei se fac multe cununii si am preferat sa merg din timp,si cand am fost eu erau deja perechii inscrise.

raudia
01.12.2010, 10:34:25
Buna! Eu mi-am programat ora in mai daca nu ma insel si am platit o taxa de 30 ron si m-a trecut intrt-un caiet.De cor nu am intrebat,iar de prajituri,vin,miere si ce mai trebuie pt cununie atunci in saptamana nuti iti va spune preotu,doar o sa mergeti la spovedit si impartasit.Iar slijba o va plati nasu.Daca te mai pot ajuta cu ceva sa imi spui.apropo noi am fost din timp penru ca stiu ca la Sf.Andrei se fac multe cununii si am preferat sa merg din timp,si cand am fost eu erau deja perechii inscrise.

Wooow! Deci ar cam trebui sa grabesc pasu'.... Nu? I-am tot zis mamei si a tot zis ca e timp... Acum sa vad cum rezolv. Si inca ceva... Trebuie mers personal? sau poate merge si altcineva (mama/ o prietena)?
Merci! :)

agness
01.12.2010, 11:35:25
Wooow! Deci ar cam trebui sa grabesc pasu'.... Nu? I-am tot zis mamei si a tot zis ca e timp... Acum sa vad cum rezolv. Si inca ceva... Trebuie mers personal? sau poate merge si altcineva (mama/ o prietena)?
Merci! :)

buna..,nu trebuie neaparat sa mergi personal..eu l-am trimis pe tata..
dar ar fi cazul sa te gbrabesti dak vrei sa prinzi ora pe care ti-o doresti....o sa platesti o chitantza pt lumina parca 35 lei am dat noi si iti face programarea intr-un caiet..
in rest cununia o platesc nasii..voi trebuie sa aduceti doar vin,piscoturi,miere si covoras ;)
noi am avut 3 preoti si dascalul si a fost o cununie f frumoasa..cu greu m-am abttzinut sa nu plang;)
succes!

raudia
01.12.2010, 11:40:45
buna..,nu trebuie neaparat sa mergi personal..eu l-am trimis pe tata..
dar ar fi cazul sa te gbrabesti dak vrei sa prinzi ora pe care ti-o doresti....o sa platesti o chitantza pt lumina parca 35 lei am dat noi si iti face programarea intr-un caiet..
in rest cununia o platesc nasii..voi trebuie sa aduceti doar vin,piscoturi,miere si covoras ;)
noi am avut 3 preoti si dascalul si a fost o cununie f frumoasa..cu greu m-am abttzinut sa nu plang;)
succes!
Merci pentru informatii. >:D<
Care e cea mai buna ora? Tu ce ora ai ales? Intreb pentru ca la nunta noastra va fi foarte multa lume din afara localitatii si care presupun ca vor veni cu o zi inainte, asa ca nu prea am de gand sa-i plimb prea mult. As vrea ca de la Biserica sa mergem direct la sala. Eu m-am gandit la ora 18 pentru cununia religioasa pentru ca la 19:30 sa fim la Restaurant. Ti se pare devreme/ tarziu?

raudia
01.12.2010, 11:51:36
Am scris de doua ori din greseala... :)

agness
01.12.2010, 14:35:45
Merci pentru informatii. >:D<
Care e cea mai buna ora? Tu ce ora ai ales? Intreb pentru ca la nunta noastra va fi foarte multa lume din afara localitatii si care presupun ca vor veni cu o zi inainte, asa ca nu prea am de gand sa-i plimb prea mult. As vrea ca de la Biserica sa mergem direct la sala. Eu m-am gandit la ora 18 pentru cununia religioasa pentru ca la 19:30 sa fim la Restaurant. Ti se pare devreme/ tarziu?

raudia noi am ales ora 15 pt k dupa 16 sa facem sedintza foto..
am avut parte si de o zi ploiasa..si am avut mare noroc k am ales ora 15 pt ca dupa 17 deja ploua ff tare;)

helena84
21.03.2011, 10:30:23
succes!

Buna agness, ai idee cam cat au dat nasii preotilor pt cununie? eu voi avea nunta tot la sf andrei si nasii ar vrea sa stie cam cat se da? sau e un tarif deja stabilit?

agness
24.03.2011, 15:56:17
Buna agness, ai idee cam cat au dat nasii preotilor pt cununie? eu voi avea nunta tot la sf andrei si nasii ar vrea sa stie cam cat se da? sau e un tarif deja stabilit?
buna..noi am fost cu nasii nostrii inainte de nunta sa discute cu preotul sa stim detalii..
insa am vb doar cu dascalul..si el a zis ceva de genul ''puteti sa dati cat vrei la preot..dar cel putin 100 lei'':)))))))..
nu i-am mai intrebat pe nasi cat au dat..cert e ca am avut 3 preoti si au oficializat o ceremonie fff frumoasa!
ati facut o buna alegere! o nunta frumoasa;)

helena84
28.03.2011, 12:40:16
buna..noi am fost cu nasii nostrii inainte de nunta sa discute cu preotul sa stim detalii..
insa am vb doar cu dascalul..si el a zis ceva de genul ''puteti sa dati cat vrei la preot..dar cel putin 100 lei'':)))))))..
nu i-am mai intrebat pe nasi cat au dat..cert e ca am avut 3 preoti si au oficializat o ceremonie fff frumoasa!
ati facut o buna alegere! o nunta frumoasa;)

multumim..
o sa mai merg sa vb si eu sa vad poate aflu mai multe detalii legate de subiect
cat despre nr de preoti, asa ati solicitat voi sa fie 3 la nr? sau de obicei cand se oficiaza slujba cununiei sunt 3 preoti prezenti?
in afara lumanarilor si bomboanelor, nasii trebuie sa cumpere vin si poscoturi?
ati avut si corul?

agness
29.03.2011, 08:30:09
multumim..
o sa mai merg sa vb si eu sa vad poate aflu mai multe detalii legate de subiect
cat despre nr de preoti, asa ati solicitat voi sa fie 3 la nr? sau de obicei cand se oficiaza slujba cununiei sunt 3 preoti prezenti?
in afara lumanarilor si bomboanelor, nasii trebuie sa cumpere vin si poscoturi?
ati avut si corul?
nu..n-am vb despre nr de preoti..poate asa a fost in ziua aceea..nu stiu.
noi am cumparat vin,piscoturi,covoras,bombonele..dar depinde cum stabiliti cu nashii vostrii.
nu am avut cor..dar a fost f frumos si f emotzionant ;;)mai vreau;))

helena84
29.03.2011, 09:50:01
nu..n-am vb despre nr de preoti..poate asa a fost in ziua aceea..nu stiu.
noi am cumparat vin,piscoturi,covoras,bombonele..dar depinde cum stabiliti cu nashii vostrii.
nu am avut cor..dar a fost f frumos si f emotzionant ;;)mai vreau;))

Cu sau fara cor cu siguranta este un moment emontionant pentru toti aceia dintre noi care iubesc cu sufletul...
Nu stiam cum e cu piscoturile si vinul (nasii nostri au spus ca vor cumpara ei) cat despre covoras va fi cumparat de noi
Mai sunt 2 luni pana la momentul cu pricina ...iar emotiile ma invaluie doar cand ma gandesc..

agness
29.03.2011, 10:55:38
Cu sau fara cor cu siguranta este un moment emontionant pentru toti aceia dintre noi care iubesc cu sufletul...
Nu stiam cum e cu piscoturile si vinul (nasii nostri au spus ca vor cumpara ei) cat despre covoras va fi cumparat de noi
Mai sunt 2 luni pana la momentul cu pricina ...iar emotiile ma invaluie doar cand ma gandesc..
asa este..si te simti mai implinita dupa cununia religioasa..
iti doresc sa ai parte de o nunta de vis si o casnicie frumoasa!

helena84
29.03.2011, 14:45:24
asa este..si te simti mai implinita dupa cununia religioasa..
iti doresc sa ai parte de o nunta de vis si o casnicie frumoasa!
Multumim din inima!
Sa va dea Dumnezeu si voua la fel o casnicie fericita si frumoasa!

MonykMilena
09.04.2011, 19:29:39

Salve!
Deci, tu ai ocupat inaintea mea, una din orele preferate pentru cununia religioasa. :-? La ce ora vei fi la Biserica? Sunt curioasa daca ne vom intalni undeva prin cele doua orase.:P

helena84
11.04.2011, 09:49:51
Salve!
Deci, tu ai ocupat inaintea mea, una din orele preferate pentru cununia religioasa. :-? La ce ora vei fi la Biserica? Sunt curioasa daca ne vom intalni undeva prin cele doua orase.:P

Salut,

Imi pare rau ca am ocupat una din orele preferate, dar faptul ca trebuie sa ajungem la restaurant la Botosani, m-a facut sa merg din timp la biserica (anul trecut prin aprilie -mai) sa aleg ora. Cred ca pe la 15:30 voi ajunge, avand in vedere ca vreau cununia civila sa fie oficiata tot la biserica, ramane de vazut daca o sa reusim sa rezolvam la Primarie .Poate cine stie!;-)

helena84
11.04.2011, 09:51:39
Salve!

Si ...cu scuzele de rigoare ca sunt in afara subiectului....spune-mi unde vei avea sedinte foto s-ti spun daca ne vom intalni?

MonykMilena
11.04.2011, 16:45:35
Salut,

Imi pare rau ca am ocupat una din orele preferate, dar faptul ca trebuie sa ajungem la restaurant la Botosani, m-a facut sa merg din timp la biserica (anul trecut prin aprilie -mai) sa aleg ora. Cred ca pe la 15:30 voi ajunge, avand in vedere ca vreau cununia civila sa fie oficiata tot la biserica, ramane de vazut daca o sa reusim sa rezolvam la Primarie .Poate cine stie!;-)

Deci esti programata la ora 16, norocoaso!!! La Biserica nu ne intalnim, dar cine stie daca nu dam nas in nas pe undeva prin imprejurimi.
Fotograful meu e din Botosani si vrea sedinta la Cetate. Pe mine ma bate un gand si cu cateva cadre prin Botosani, mai ales ca am destul timp liber pana la masa festiva.
Si eu vreau sa fac cununia civila la Biserica, dar am acceasi problema cu Primaria. Cred ca e destul de ciudat ca ofiterul sa se tot plimbe din ora in ora... Stiu sigur ca si la ora 15 mai este o nunta..si tot asa pana la ora 18:00

helena84
12.04.2011, 09:04:32
Deci esti programata la ora 16, norocoaso!!! La Biserica nu ne intalnim, dar cine stie daca nu dam nas in nas pe undeva prin imprejurimi.
Fotograful meu e din Botosani si vrea sedinta la Cetate. Pe mine ma bate un gand si cu cateva cadre prin Botosani, mai ales ca am destul timp liber pana la masa festiva.
Si eu vreau sa fac cununia civila la Biserica, dar am acceasi problema cu Primaria. Cred ca e destul de ciudat ca ofiterul sa se tot plimbe din ora in ora... Stiu sigur ca si la ora 15 mai este o nunta..si tot asa pana la ora 18:00

Ciudat sau nu, eu sper sa se rezolve cu starea civila si pentru mine si pentru toate miresicile care isi doresc ca ea sa fie oficiata la biserica.
Al meu fotograf e tot din Botosani, dar ne dorim si noi fotografii in ambele locatii adica si la Suceava si la Botosani, speram sa tina vremea cu noi [-o<

MonykMilena
13.04.2011, 13:54:12
Ciudat sau nu, eu sper sa se rezolve cu starea civila si pentru mine si pentru toate miresicile care isi doresc ca ea sa fie oficiata la biserica.
Al meu fotograf e tot din Botosani, dar ne dorim si noi fotografii in ambele locatii adica si la Suceava si la Botosani, speram sa tina vremea cu noi [-o<

Daca va tine nu noi ramane de vazut..Sa nu fie frig ca in rest nu mai conteaza.
Poate ne trezim ca ninge la final de primavara.;))
Daca ploua vom luam si partea buna a lucrurilor: vom avea bani si ne vom bucura de multe avutii... asta daca o mireasa cu rochia uda mai are chef de visat.
Eu imi doresc mult sa fie vreme frumoasa, sa nu trebuiasca sa ma tot retrag iar intre patru pereti.
Multa bafta! Iti tin pumnii sa ai vreme buna...;))

helena84
14.04.2011, 13:15:56
Daca va tine nu noi ramane de vazut..Sa nu fie frig ca in rest nu mai conteaza.
Poate ne trezim ca ninge la final de primavara.;))
Daca ploua vom luam si partea buna a lucrurilor: vom avea bani si ne vom bucura de multe avutii... asta daca o mireasa cu rochia uda mai are chef de visat.
Eu imi doresc mult sa fie vreme frumoasa, sa nu trebuiasca sa ma tot retrag iar intre patru pereti.
Multa bafta! Iti tin pumnii sa ai vreme buna...;))

Sa avem vreme buna!

BubuBlonda
05.02.2012, 16:41:25
anul asta nu sunt miresici cu nunta la sf andrei???? fetele tatal meu insista sa avem cor si a zis ca il plateste el :))) dar care e faza cu covorul? ca asta nu am priceput

agness
05.02.2012, 18:35:49
anul asta nu sunt miresici cu nunta la sf andrei???? fetele tatal meu insista sa avem cor si a zis ca il plateste el :))) dar care e faza cu covorul? ca asta nu am priceput

:))dak tot vrea sa-l plateasca accepta!
noi am avut cununia religioasa tot la sf Andrei si am adus: miere, vin, piscoturi, covorul pe care stati voi mirii dar si nasii(depinde de cat de mare e...noi am avut o mochetzica)..
am vrut sa donam covorul dar preotii n-au acceptat (au pus marmura pe jos si oricum nu aveau ce face cu el)..asa ca l-am luat acasa ;)
:*

BubuBlonda
05.02.2012, 18:43:13
normal ca accept ca si mie imi place un cor bisericesc. dar tot nu m-ai lamurit!! care e scopul covorasului???

agness
05.02.2012, 18:55:06
normal ca accept ca si mie imi place un cor bisericesc. dar tot nu m-ai lamurit!! care e scopul covorasului???
pai efectiv stati cu picioarele pe el in timpul cununiei ;)

agness
05.02.2012, 19:35:04
hmmm am pricipit asta tot noi il luam sau nasii?
mie mi l-a luat mama mea..asa stiam k mama miresei:)..acu nah..cum va intelegeti voi;)

agness
07.02.2012, 14:56:28
am inteles deci cumpar eu :))
=D>spor :P

RalucaIrina
19.10.2012, 15:48:22
Salutare fetelor !
Imi poate spune cineva daca a cununat la Sfantul Andrei?
Cam cat se da la preot?
Pe noi cand ne-au intrebat nasii (acum 3 ani) cat se da in Suceava (ei nu sunt din oras), iar noi am intrebat la lumanari, domnul de acolo ne-a zis ca da fiecare cat considera el (nici nu i-am mai intrebat dupa cununie cat au dat ).
Merci de ajutor !

BubuBlonda
19.10.2012, 19:09:02
Salutare fetelor !
Imi poate spune cineva daca a cununat la Sfantul Andrei?
Cam cat se da la preot?
Pe noi cand ne-au intrebat nasii (acum 3 ani) cat se da in Suceava (ei nu sunt din oras), iar noi am intrebat la lumanari, domnul de acolo ne-a zis ca da fiecare cat considera el (nici nu i-am mai intrebat dupa cununie cat au dat ).
Merci de ajutor !

sincer si mie mi-e rusine sa o intreb pe nasa cat au dat...dar a zis ca nu a fost un pret exagerat ca eu atat am intrebat-o...daca au uscat-o la buzunar

elena_anca
19.10.2012, 19:44:46
La nunta noastra nasul a dat 100ron de preot la Sf Andrei, atat i-au cerut.;))

sincer si mie mi-e rusine sa o intreb pe nasa cat au dat...dar a zis ca nu a fost un pret exagerat ca eu atat am intrebat-o...daca au uscat-o la buzunar

BubuBlonda
19.10.2012, 19:47:20

am avut nunta in aceeasi zi!!!!!!!!!!!!!!! la cat ai avut nunta?? ce ora???

RalucaIrina
22.10.2012, 13:30:46

Buna
Zi-mi, te rog, cununia voastra a fost oficiata doar de un singur preot?
Merci ;)

elena_anca
22.10.2012, 21:50:07
Cununia a fost oficiata de 3 preoti, iar asta nu pt ca asa am vrut noi...asa s-a nimerit. Din partea noastra putea sa fie si unul singur.o:-)

Buna
Merci ;)

elena_anca
22.10.2012, 21:57:39
Cununia religioasa a fost la ora 17. Am vazut ca au fost si inainte si dupa noi cununii. Cand am ajuns noi la biserica a trebuit sa stau cu spatele pret de cateva minute..ca..deh...asa spuneau toti, ca e semn rau daca vad alta mireasa iesind din biserica:-B Poate erai tu ;))

am avut nunta in aceeasi zi!!!!!!!!!!!!!!! la cat ai avut nunta?? ce ora???

BubuBlonda
22.10.2012, 22:04:18
Cununia religioasa a fost la ora 17. Am vazut ca au fost si inainte si dupa noi cununii. Cand am ajuns noi la biserica a trebuit sa stau cu spatele pret de cateva minute..ca..deh...asa spuneau toti, ca e semn rau daca vad alta mireasa iesind din biserica:-B Poate erai tu ;))

:))) asa mi-au facut si mie nu nu...eu am avut cununia la 19 doar ca s-a intarziat...de la voi??? ca cei ce trebuiau sa intre la 18 au intrat pe la 18:30 ai avut cumva voal lung si par saten putin cretofolin? imi amintesc vag ziua dar stiu ca o miresica am vazut-o din masina...si am vazut cand au intrat cei de la 6 din masina ca am zis ca nu are sens sa stau in picioare :D oricum foarte tare...ca tot anul am cautat miresici de 8 septembrie si in suceava nu am gasit pe nimeni :D ati avut si voi cor?

elena_anca
23.10.2012, 08:46:38
La noi a durat cam jumate de ora cununia, cat am mai facut poze la intrare, am dat drumul la porumbei...inca vreo 15min...nu stiu sa-ti spun exact ora la care s-a terminat totul dar sigur nu de la noi s-a intarziat pt ca atunci cand eram deja spre masini am vazut venind din departare un alai cu mireasa in frunte, :rocking: Cat despre cor, nu am avut, as fi vrut dar am renuntat pe parcurs la idee:">

:))) asa mi-au facut si mie nu nu...eu am avut cununia la 19 doar ca s-a intarziat...de la voi??? ca cei ce trebuiau sa intre la 18 au intrat pe la 18:30 ai avut cumva voal lung si par saten putin cretofolin? imi amintesc vag ziua dar stiu ca o miresica am vazut-o din masina...si am vazut cand au intrat cei de la 6 din masina ca am zis ca nu are sens sa stau in picioare :D oricum foarte tare...ca tot anul am cautat miresici de 8 septembrie si in suceava nu am gasit pe nimeni :D ati avut si voi cor?

BubuBlonda
23.10.2012, 12:58:33
La noi a durat cam jumate de ora cununia, cat am mai facut poze la intrare, am dat drumul la porumbei...inca vreo 15min...nu stiu sa-ti spun exact ora la care s-a terminat totul dar sigur nu de la noi s-a intarziat pt ca atunci cand eram deja spre masini am vazut venind din departare un alai cu mireasa in frunte, :rocking: Cat despre cor, nu am avut, as fi vrut dar am renuntat pe parcurs la idee:">

inseamna ca nu erai tu ;)) ca erau 2 alaiuri si amandoua deja acolo

tianna_frey
24.10.2012, 13:07:26
Buna
Merci ;)

de obicei la cununie vin atatia preoti cati nasi ai. Daca se intampla sa vrei un preot in mod deosebit, el nefiind de serviciu in acea zi, vine si preotul care e de serviciu de drept.

elena_anca
25.10.2012, 11:27:35
Tin sa te contrazic, noi am avut o singura pereche de nasi...iar cununia a fost oficiata de 3 preoti;))
Asta nu pt ca asa am vrut noi, ci pur si simplu asa am inteles ca se intampla la cununii, ca deh...cui ii strica un ban in plus;-)

de obicei la cununie vin atatia preoti cati nasi ai. Daca se intampla sa vrei un preot in mod deosebit, el nefiind de serviciu in acea zi, vine si preotul care e de serviciu de drept.

RalucaIrina
25.10.2012, 13:30:20

Buna
Noi la cununie am vrut sa avem 2 preoti (am vrut in mod deosebit 2 preoti) si nu au fost probleme; acum finii nu stiu cati preoti vor dori.
Eu eram curioasa cam cat se da dupa cununie :-\ ?!
Imi poti spune la tine cum a fost ? Vad ca ai avut cununia tot la Sf. Andrei .
Merci ;;)

anna84
25.10.2012, 18:04:29
Buna
Noi la cununie am vrut sa avem 2 preoti (am vrut in mod deosebit 2 preoti) si nu au fost probleme; acum finii nu stiu cati preoti vor dori.
Eu eram curioasa cam cat se da dupa cununie :-\ ?!
Imi poti spune la tine cum a fost ? Vad ca ai avut cununia tot la Sf. Andrei .
Merci ;;)

eu am cununat in septembrie si a fost la Sf.Andrei ,au fost 2 preoti si am dat 450,150 de preot si restu a fost pt dascal si palimar cu exceptia ca fina a avut un var ce a cantat si el la strana dar acuma nu stiu daca a primit si el ceva

RalucaIrina
26.10.2012, 11:56:53
eu am cununat in septembrie si a fost la Sf.Andrei ,au fost 2 preoti si am dat 450,150 de preot si restu a fost pt dascal si palimar cu exceptia ca fina a avut un var ce a cantat si el la strana dar acuma nu stiu daca a primit si el ceva

Buna si multumesc mult de info, anna84 >:D< !!!

BubuBlonda
31.10.2012, 12:43:11
Tin sa te contrazic, noi am avut o singura pereche de nasi...iar cununia a fost oficiata de 3 preoti;))
Asta nu pt ca asa am vrut noi, ci pur si simplu asa am inteles ca se intampla la cununii, ca deh...cui ii strica un ban in plus;-)

confirm ce a spus Elena...pt mine personal a fost o surpriza si nici nu ma asteptam la 3 preoti...maxim la 2...dar mi-a placut parerea mea e ca au facut slujba mai frumoasa...iar surpriza de la tata...a fost corul...au fost magnifici...ii recomand cu caldura....desi e un moft...si o cheltuiala in plus....au facut sa-mi doresc ca slujba sa nu se termine :X

RalucaIrina
01.11.2012, 09:21:18
confirm ce a spus Elena...pt mine personal a fost o surpriza si nici nu ma asteptam la 3 preoti...maxim la 2...dar mi-a placut parerea mea e ca au facut slujba mai frumoasa...iar surpriza de la tata...a fost corul...au fost magnifici...ii recomand cu caldura....desi e un moft...si o cheltuiala in plus....au facut sa-mi doresc ca slujba sa nu se termine :X

Intr`adevar, prezenta corului in timpul cununiei religioase este nemaipomenita , dand o emotie aparte slujbei .Si noi am avut corul alaturi de noi in ziua nuntii si ma bucur enorm ca am luat decizia asta.
Sper sa vrea si finii sa aiba membrii corului !! ;;)

tianna_frey
02.11.2012, 15:11:13
Intr`adevar, prezenta corului in timpul cununiei religioase este nemaipomenita , dand o emotie aparte slujbei .Si noi am avut corul alaturi de noi in ziua nuntii si ma bucur enorm ca am luat decizia asta.
Sper sa vrea si finii sa aiba membrii corului !! ;;)

Intr.adevar corul e ceva mirific la cununia religioasa. Noi nu i.am chemat, pt ca ni s.a parut scump. Intamplarea a facut ca nunta de dupa noi sa aiba cor, si una din persoanele venite la nunta noastra sa cunoasca o persoana din cor. Si asa am avut si noi corul la nunta ...A fost foarte emotionant pt ca nu ne gandeam ca o sa cante si pt noi (daca nu i.am platit) :x

seline_angel
02.02.2015, 10:34:14
Fetelor, cine ma poate ajuta cu o persoana de contact pentru un cor la Biserica Sf.Andrei. Noi avem nunta pe 10 octombrie si mi-as dori tare mult sa am un cor in timpul slujbei religioase, dar din pacate nu cunosc pe nimeni.:-s
V-am pupat :*