PDA

Versiunea completa : Ochelari vedere

Lilly
09.05.2009, 20:27:20
Buna, trebuie sa-mi schimb ochelarii si as vrea sa-mi spuneti unde gasesc niste preturi decente pentru rame in Bucuresti. 1400 ron pentru o pereche de ochelari mi se pare cam mult(lentilele: 350 ron si diferenta ramele :O ).

Sper sa ma puteti ajuta. o seara frumoasa in continuare :*

stefania_a
09.05.2009, 20:34:50
Buna, trebuie sa-mi schimb ochelarii si as vrea sa-mi spuneti unde gasesc niste preturi decente pentru rame in Bucuresti. 1400 ron pentru o pereche de ochelari mi se pare cam mult(lentilele: 350 ron si diferenta ramele :O ).

asa mult?????? eu am dat acum 2 ani, in iasi 220 ron...dar pretul pe care il zici tu acum, chiar daca e in bucuresti, mi se pare exagerat...:-&

helenita
09.05.2009, 20:38:40
eu am dat tot asa ca stefania 2 mil acum 2 ani jumate
depinde in ce zona stai...in salajan e un magazin cu preturi destul de bune

Lilly
09.05.2009, 20:41:00
multumesc pentru raspunsuri... stau in dristor....

Lilly
09.05.2009, 20:42:16
o sa ma uit mai atent...cand ma duc luni la serviciu sa vad ce magazine sunt in zona

CristinaKitty
09.05.2009, 21:12:19

eu am dat pe ai mei 650RON si asta in conditiile in care ramele sunt Givenchy si lentilele au fost aproape 200RON.:-?nu stiu ce marca erau ramele dar mi se par exagerat de scumpe!
mi-am facut ochelarii in ianuarie 2009

compact
10.05.2009, 07:57:48
trebuie sa ai in vedere urmatoarele aspecte:
- cat timp o sa porti ochelarii respectivi, aici conteaza daca iti mai cresc dioptriile sau nu.
- ce tip de lentila vei pune si cu ce cureti lentilele (daca se zgarie sau nu)

am vazut rame la 350-500 lei potrivite pentru mine (adorm cu ei pe nas la film, si unele din plastic s-ar rupe, unele din metal subtire s-ar indoi)
de asemenea lentilele potrivite pentru mine sunt 550 lei (cu filtre pentru condus noaptea)
dar as purta ochelarii astia cel putin 2-3 ani, asa ca se compenseaza.
acum cativa ani imi cumparam ochelari ieftini si trebuia sa ii schimb la 6 luni pentru ca se zgariau repede, ramele se indoiau (tot timpul am adormit cu ochelarii pe nas)
toti doctorii la care imi faceam consult imi spuneau ca trebuie sa fiu atenta, pentru ca e posibil sa creasca dioptriile daca ochelarii nu sunt buni...

ryanaro
10.05.2009, 13:35:13

sunt rame designer? ramele de designeri cunoscuti costa mai mult.

eu am fost la control la clinica doris din militari- un medic batranel tare simpatic. mi a facut reteta, apoi am fost la un cabinet de optica de la parterul unui bloc vizavi de piata veteranilor. daca stai prin zona, iti pot explica cum sa ajungi. ochelarii mei au fost cam 5 milioane lei vechi dar aveau si rame mai ieftine. pot sa iti lucreze pe loc daca au "in stoc" lentila cu dioptrii. mie mi au facut ochelarii in circa 3 ore, ca nu aveau in stoc. :)

edit: acum am vazut ca stai in dristor. trebuie sa fie si prin dristor un cabinet de optica mic si independent, cu preturi accesibile.

Ritzi
11.05.2009, 11:38:15
sunt rame designer? ramele de designeri cunoscuti costa mai mult.

eu am fost la control la clinica doris din militari- un medic batranel tare simpatic. mi a facut reteta, apoi am fost la un cabinet de optica de la parterul unui bloc vizavi de piata veteranilor. daca stai prin zona, iti pot explica cum sa ajungi. ochelarii mei au fost cam 5 milioane lei vechi dar aveau si rame mai ieftine. pot sa iti lucreze pe loc daca au "in stoc" lentila cu dioptrii. mie mi au facut ochelarii in circa 3 ore, ca nu aveau in stoc. :)

edit: acum am vazut ca stai in dristor. trebuie sa fie si prin dristor un cabinet de optica mic si independent, cu preturi accesibile.

stiu eu unul, exact in spate la Mc Donald's Dristor e o optica medicala cu rame faine si preturi pentru toate buzunarele (eu acolo mi-am facut ochelarii;)) )

ryanaro
11.05.2009, 11:43:42
stiu eu unul, exact in spate la Mc Donald's Dristor e o optica medicala cu rame faine si preturi pentru toate buzunarele (eu acolo mi-am facut ochelarii;)) )

de obicei cabinetele mai mari (cum e cel din unirea) cer mai multi bani din cauza chiriilor, pe cand cabinetele mai mici pot sa tina preturile jos. chiar nu merita sa platesti in plus doar ca sa zici ca i ai luat din unirea.#:-S

Ritzi
11.05.2009, 16:03:05
de obicei cabinetele mai mari (cum e cel din unirea) cer mai multi bani din cauza chiriilor, pe cand cabinetele mai mici pot sa tina preturile jos. chiar nu merita sa platesti in plus doar ca sa zici ca i ai luat din unirea.#:-S

da, in unele cazuri conteaza si asta, dar de cele mai multe ori exista si rame mai ieftine si mai scumpe peste tot, cele scumpe fiind evident cele de designer 8-| care nici macar nu bag mana in foc ca sunt originale /:)

compact
11.05.2009, 16:22:53
ce intelegi prin rame faine? la aspect sau te referi si la materialul din care sunt facute?

Ritzi
11.05.2009, 20:58:50
ce intelegi prin rame faine? la aspect sau te referi si la materialul din care sunt facute?

la absolut tot...si aspect si material...eu mi-am luat de acolo ochelari "invizibili" din titan:D si sunt foarte multumita de ei<:-P

x_enya
11.05.2009, 21:08:41

si eu am ochelari de acolo! ;))
Lilly, daca n-ai rezolvat inca si te intereseaza, iti pot da PM cu mai multe detalii (si, pentru tine, as putea chiar sa pun o vorba buna ;-) :-$ ).

compact
12.05.2009, 06:38:13
la absolut tot...si aspect si material...eu mi-am luat de acolo ochelari "invizibili" din titan:D si sunt foarte multumita de ei<:-P
pai ceva de genul asta caut si eu, tot din titan, si tot "invizibili". cat ai dat pe ei?
ah, tu adormi cu ei pe nas? :"> mi-au recomandat din titan (acum am din alt metal, dar nu mai tin minte care, ca au deja 1 an si 4 luni), dar pana acum nu am avut si sunt curioasa ;))
si lentilele cu ce fel de filtre le-ai luat? si cat au costat?
luna asta as vrea sa imi fac ochelari noi, iar ca locatie, magazinul din dristor e perfect :D

Ritzi
12.05.2009, 18:06:19
pai ceva de genul asta caut si eu, tot din titan, si tot "invizibili". cat ai dat pe ei?
ah, tu adormi cu ei pe nas? :"> mi-au recomandat din titan (acum am din alt metal, dar nu mai tin minte care, ca au deja 1 an si 4 luni), dar pana acum nu am avut si sunt curioasa ;))
si lentilele cu ce fel de filtre le-ai luat? si cat au costat?
luna asta as vrea sa imi fac ochelari noi, iar ca locatie, magazinul din dristor e perfect :D

mult dar a meritat:-$ :-p

nu mai tin minte daca am adormit cu ei pe nas, dar stiu sigur ca sunt din cei pe care poti sa te asezi linistita fara sa pateasca nimic:)) si sunt foarte usori, pentru mine asta a contat cel mai mult, pe ailalti ii simteam pe nas cand eram obo sau stresata, si ma cam deranjau

nu mai stiu exact cat au fost lentilele, dar au si super filtre la ele, la mine e ceva cu carbon de nu stiu ce fel parca...si gasesti si dr acolo care sa te consulte, nu mai tb sa mergi in alta parte;-)

succes!

Cory83
14.05.2009, 07:43:58
trebuie sa ai in vedere urmatoarele aspecte:
- cat timp o sa porti ochelarii respectivi, aici conteaza daca iti mai cresc dioptriile sau nu.
- ce tip de lentila vei pune si cu ce cureti lentilele (daca se zgarie sau nu)

am vazut rame la 350-500 lei potrivite pentru mine (adorm cu ei pe nas la film, si unele din plastic s-ar rupe, unele din metal subtire s-ar indoi)
de asemenea lentilele potrivite pentru mine sunt 550 lei (cu filtre pentru condus noaptea)
dar as purta ochelarii astia cel putin 2-3 ani, asa ca se compenseaza.
acum cativa ani imi cumparam ochelari ieftini si trebuia sa ii schimb la 6 luni pentru ca se zgariau repede, ramele se indoiau (tot timpul am adormit cu ochelarii pe nas)
toti doctorii la care imi faceam consult imi spuneau ca trebuie sa fiu atenta, pentru ca e posibil sa creasca dioptriile daca ochelarii nu sunt buni...

App de preturile din optici! Credeti-ma pe cuvant sunt foarte foarte ridicate...au adaos si de 1000%! Oarecum am acces la astfel de informatii direct si va sfatuiesc sa cautati ft bine pentru ca nu merita o bucata de plastic/titan/sarma etc atatia bani, cand ei o cumpara de la distribuitori...cu super putin...si distribuitorii din China cu si mai putin!

compact
14.05.2009, 08:35:59
App de preturile din optici! Credeti-ma pe cuvant sunt foarte foarte ridicate...au adaos si de 1000%! Oarecum am acces la astfel de informatii direct si va sfatuiesc sa cautati ft bine pentru ca nu merita o bucata de plastic/titan/sarma etc atatia bani, cand ei o cumpara de la distribuitori...cu super putin...si distribuitorii din China cu si mai putin!
sunt de acord ca isi pun adaos mare, dar nu am cum sa-mi fac acasa ochelarii ;))

ryanaro
14.05.2009, 09:36:22

tu unde recomanzi sa mergem?;;)

Cory83
14.05.2009, 11:22:49
Eu recomand in primul rand sa cautati preturi cat mai bune, si sa nu va aruncati la ramele foarte scumpe...sau la cele create de designeri gen : dior, prada,gucci,chanel etc.

ryanaro
14.05.2009, 11:37:44
Eu recomand in primul rand sa cautati preturi cat mai bune, si sa nu va aruncati la ramele foarte scumpe...sau la cele create de designeri gen : dior, prada,gucci,chanel etc.

pentru mine chiar nu conteaza firma, conteaza sa mi se para frumoase si sa imi stea bine. daca se intampla sa fie chanel, asta e. :)>-

ps: ale mele nu sunt chanel, sunt no name. :)

Cory83
14.05.2009, 12:27:53
Eu am mentionat de ramele create de designeri pentru ca exact acelea au pretul cel mai ridicat...marit cum vreti sa ii spuneti de catre vanzatori! Doar pentru ca scrie pe brat acel brand ft. cunoscut, desi ei le cumpara la niste preturi cu muuuult mai mici de la distribuitori. Exemplu: in optica x o pereche de rame Cacharel sunt 700ron....vanzatorul le-a cumparat cu in jur de 200 ron iar distribuitorul....cu vreo 100 ron din China. ( pentru ca in general mai toate ramele de la noi sunt de acolo, chiar daca vedeti "made in italy" scris in interiorul bratului). E mai convenabil si firmele mari tot acolo isi fabrica produsele. Vine reprezentantul casei de moda Dior si da comanda de 500 de mii de rame...ei fac 600 de mii si 100 de mii le vand la negru. Nu degeaba exista Black market in Beijing.

onenote
17.05.2009, 17:41:21
fetelor, eu sunt ochelarista de cand ma stiu. imi fac ochelarii in unirii:cum mergi de la magazinul unirea spre cocor( fostul..ma rog), dupa bisericuta aia ascunsa, urmeaza o minipizzerie-patiserie, niste case de schimb valutar si e o dugheana mica, cu o vitrina de sticla iesita in afara zidului unde au ochelari expusi. au preturi foarte bune. eu optez pt ochelarii "fara rama" ca sunt mai finuti si aproape invizibili. acum vo 3 sapt i-am facut mamei mele (ca eu ii am de la ei si vad ca ma tin de cativa ani). am dat pe rame cateva sute de mii vechi, am optat pt lentile normale, cele mai ieftine si totul m-a dus putin peste 1 milion( vechi).aveau si antireflex inclus. daca vreti lentile zaiss sunt mai scumpe dar eu am din alea ieftine ( chinezesti) si nu s-au zgariat, nu s-au ciobit, sunt foarte multumita.
iar domnii de acolo sunt ff draguti, nu cer reteta daca vrei o pereche noua de ochelari, ii masoara pe cei vechi, iti dau lentile la proba si te pun sa te uiti pe panoul cu litere, masoara distanta focala. asta ca sa scutiti banii de consultatie, daca vreti.
stiu ca unele vor considera improprie metoda, dar eu cred ca e un loc fantastic daca aveti alte prioritati/ greutati, etc.
bineinteles ca au si rame sau lentile mai scumpe dar..nu cred ca se merita.
profitati de acest pont.

compact
17.05.2009, 18:50:12
iar domnii de acolo sunt ff draguti, nu cer reteta daca vrei o pereche noua de ochelari, ii masoara pe cei vechi, iti dau lentile la proba si te pun sa te uiti pe panoul cu litere, masoara distanta focala. asta ca sa scutiti banii de consultatie, daca vreti.
asta mi se pare o mare problema. dioptriile se pot modifica in timp si e recomandat un control anual.

degaba sunt ochelarii buni daca nu au dioptriile potrivite. si conteaza si o diferenta de 0.25

chika
18.05.2009, 07:47:18

pai, de ce mai schimbi ochelarii, daca ii face tot dupa cei vechi?

evenstar
18.05.2009, 08:03:14
pai, de ce mai schimbi ochelarii, daca ii face tot dupa cei vechi?

Poate te-ai asezat pe ei sau i-ai scapat din greseala pe jos si a calcat sotul pe ei cu bocancii lui nr 43 =)) =)) =)) =)) =)) (cred ca am avut 5-6 "evenimente" de genul asta:)) )

onenote
18.05.2009, 09:05:14
tocmai pt ca se mai modifica dioptriile ei le verifica. inainte sa existe aparatura moderna de masurat automat dioptria, medicii masurau dupa aceeasi metoda- puneau pacientul sa citeasca pe panou, prin incercare. poate oamenii aia nu sunt medici, dar nici nu pun diagnostice complicate.
oricum, e mai mult decat sa cumparam ochelari gata facuti din supermarket. in plus, eu am fost la un control de curand si mi-a zis medicul ca mi-a crescut cu 0,5 dar poate fi de la oboseala, sa nu schimb ochelarii ca ochiul se mai si adapteaza si diferentele asa mici pot fi considerate neglijabile( medicover).
de ce sa iti schimbi ochelarii? pai eu, de exemplu, vroiam sa am si o alta nuanta la rama si vroiam sa am si o pereche de back-up pt ca am un nazdravan de baietel si ma trezesc de multe ori cu jucariile proiectate in bicicletele=)) .

compact
18.05.2009, 09:31:26
tocmai pt ca se mai modifica dioptriile ei le verifica. inainte sa existe aparatura moderna de masurat automat dioptria, medicii masurau dupa aceeasi metoda- puneau pacientul sa citeasca pe panou, prin incercare.
se facea si fondul de ochi...

poate oamenii aia nu sunt medici, dar nici nu pun diagnostice complicate.
no comment

oricum, e mai mult decat sa cumparam ochelari gata facuti din supermarket. in plus, eu am fost la un control de curand si mi-a zis medicul ca mi-a crescut cu 0,5 dar poate fi de la oboseala, sa nu schimb ochelarii ca ochiul se mai si adapteaza si diferentele asa mici pot fi considerate neglijabile( medicover).
ma abtin de la comentarii legate de ochelarii facuti in supermaket.

poate ar trebui sa incerci la un al doilea medic cand auzi "mi-a crescut cu 0,5 dar poate fi de la oboseala"

evenstar
18.05.2009, 12:06:31
no comment

poate ar trebui sa incerci la un al doilea medic cand auzi "mi-a crescut cu 0,5 dar poate fi de la oboseala"Acum cinstit vorbind, pentru a determina dioptriile nu e musai sa fie medic ci optiometrist parca se numeste, e un cadru medical cu pregatire medie...:)>-

higgs
18.05.2009, 12:29:31
no comment
poate ar trebui sa incerci la un al doilea medic cand auzi "mi-a crescut cu 0,5 dar poate fi de la oboseala"

Din experienta spun ca am intalnit doctori care nu recomanda schimbarea lentilei daca ai cu 0.25 sau 0.50 mai mult. Se pare ca schimbarea lentilei de fiecare daca cand ai cu 0.25 mai mult nu te ajuta foarte mult, dimpotriva iti obisnuiesti ochiul sa devina lenes.
Nu sunt doctor in oftalmologie insa citesc destul de mult pe tema asta. Sunt metode si metode.
Se pot face exercitii la recomandarea unui doctor.

Eu port la un ochi dioptrie mai mica tocmai pentru ca impreuna cu celalalt ochi vederea mea este buna, iar medicul nu mi-a recomandat schimbarea lentilei. Mi-a spus ca nu m-ar ajuta.

evenstar
18.05.2009, 12:34:22
Din experienta spun ca am intalnit doctori care nu recomanda schimbarea lentilei daca ai cu 0.25 sau 0.50 mai mult. Se pare ca schimbarea lentilei de fiecare daca cand ai cu 0.25 mai mult nu te ajuta foarte mult, dimpotriva iti obisnuiesti ochiul sa devina lenes.
Nu sunt doctor in oftalmologie insa citesc destul de mult pe tema asta. Sunt metode si metode.

Eu port la un ochi dioptrie mai mica tocmai pentru ca impreuna cu celalalt ochi vederea mea este buna, iar medicul nu mi-a recomandat schimbarea lentilei. Mi-a spus ca nu m-ar ajuta.

Si la mine sunt la fel... De fapt, asa a fost de la inceput, pe dioptron a iesit -2 cu -1,75, dar cand mi-a pus lentilele de proba am vazut mai bine cu -1,75 la ambii... Si a lasat asa... cu dioptriile "reale" am avut ameteala si stare de voma.

ryanaro
18.05.2009, 12:38:25

da, si eu am dioptrii diferite la ochi.

nu pot sa nu recomand macar la un an-doi o vizita la un medic oftalmolog fata de una la magazin. :-?

Ritzi
19.05.2009, 09:30:45

no comment

=)) cred ca vroiai sa zici "fundul" de ochi;-) :-B

Ritzi
19.05.2009, 09:31:43

da, si eu stiu la fel si e si logic sa fie asa;-)

MachuPicchu
19.05.2009, 09:36:09
da, si eu stiu la fel si e si logic sa fie asa;-)
eu am intalnit treaba asta doar pt diferenta de 0.25 ... faza e ca daca oricum ai dioptrie mica, sa zicem -0.5, un 0.5 chiar se simte ... eu port -0.75 la ambii ochi si pana acum purtam -1, si in cazul meu se simte diferenta aia de 0.25

Ritzi
19.05.2009, 09:51:12
eu am intalnit treaba asta doar pt diferenta de 0.25 ... faza e ca daca oricum ai dioptrie mica, sa zicem -0.5, un 0.5 chiar se simte ... eu port -0.75 la ambii ochi si pana acum purtam -1, si in cazul meu se simte diferenta aia de 0.25

eu am preferat tot timpul sa-mi dea dioptrie nitel mai mica (chiar dr m-a sfatuit), tocmai in ideea ca ochiul se leneveste tare usor...si a fost ok asa pana acum

daniela_s
19.05.2009, 10:01:01
eu am +1,75 si +2,00 .. :((.. de vazut vad la fel si cu ei..si fara ei.. dar daca stau mult timp fara ei.. si obosesc.. ochiul stang are tendinta sa "fuga":))... cu ei pe ochi ma simy mult mai confortabil.. sa nu mai zic de faptul ca port de la 3 ani..:-s

Ritzi
19.05.2009, 10:03:24
eu am +1,75 si +2,00 .. :((.. de vazut vad la fel si cu ei..si fara ei.. dar daca stau mult timp fara ei.. si obosesc.. ochiul stang are tendinta sa "fuga":))... cu ei pe ochi ma simy mult mai confortabil.. sa nu mai zic de faptul ca port de la 3 ani..:-s

si eu de la 2 :-B :-B :-B

daniela_s
19.05.2009, 10:05:38
si eu de la 2 :-B :-B :-B
:D ei.. bravos.. vroiam sa scriu si eu 2 ani..:D .. dar nu prea ii tineam pe ochi.. nu pricepeam eu bine ce si cum.. de la 3 i-am purtat constant.. :D .. oricum..mi se pare ca arat aiurea fara ei:)))... adica si daca imi pun lentile..:-s .. parca imi lipseste o mana.. sau un picior.. :D .. asa de obisnuita sunt acum cu ei..

Ninia81
19.05.2009, 10:06:00
Si eu am probleme cu vederea. Mi s-a descoperit o miopie acum o luna si ceva si de atunci tot aman sa imi fac ochelari. Unde ma sfatuiti sa ii fac?

daniela_s
19.05.2009, 10:08:39
Si eu am probleme cu vederea. Mi s-a descoperit o miopie acum o luna si ceva si de atunci tot aman sa imi fac ochelari. Unde ma sfatuiti sa ii fac?
Din cate am auzit preturile in Bucuresti difera f mult! La noi la o optica buna.. consultatia e 30-40 lei.. ramele pt toate buzunarele.. iar lentilele 40-180 de lei.. eu cu 250 de lei imi fac consultatie..rame plus lentile..
Sorry ca m-am bagat in seama! Stiu ca nu te-a ajutat cu nimic.. :-s .. ziceam doar preturile de aici.

compact
19.05.2009, 13:27:14
Acum cinstit vorbind, pentru a determina dioptriile nu e musai sa fie medic ci optiometrist parca se numeste, e un cadru medical cu pregatire medie...:)>-
citit de pe o foaie nu inseamna consult :)>-

eu mi-am schimbat ochelarii la o diferenta de 0.25 pentru ca asa ajungeam cu aceeasi dioptrie la ambii ochi.

=)) cred ca vroiai sa zici "fundul" de ochi;-) :-B

=)) =)) nu am vrut sa vorbesc porcos

higgs
19.05.2009, 13:48:06
eu mi-am schimbat ochelarii la o diferenta de 0.25 pentru ca asa ajungeam cu aceeasi dioptrie la ambii ochi.

Ok, eu totusi eu as intreba si un alt medic.
De cand cu strategia de a nu face ochelari noi la fiecare crestere, ochii mei sunt mai buni. Am avut un doctor care recomanda mereu ochelari noi la fiecare deviate si nu mi-a folosit. De 7 ani sunt tare multumita cu strategia asta. De a incuraja ochiul sa nu leneveasca :) :-B

compact
19.05.2009, 13:56:42
Ok, eu totusi eu as intreba si un alt medic.
De cand cu strategia de a nu face ochelari noi la fiecare crestere, ochii mei sunt mai buni. Am avut un doctor care recomanda mereu ochelari noi la fiecare deviate si nu mi-a folosit. De 7 ani sunt tare multumita cu strategia asta. De a incuraja ochiul sa nu leneveasca :) :-B

si mie imi dadea medicul mai putin decat arata dioptronul, dar daca imi crestea cu 0.75 evident trebuia sa imi schimb ochelarii ca nu vedeam ;))

Ritzi
19.05.2009, 15:05:34

=)) =)) nu am vrut sa vorbesc porcos

mai bine "porcos"/:) si corect decat pe langa#-o :-B :-"

compact
19.05.2009, 18:50:05
mai bine "porcos"/:) si corect decat pe langa#-o :-B :-"
era o gluma...in sfarsit

ps. exista topic dedicat acestor greseli si postezi destul de des, asa ca te astept acolo daca vrei sa ma corectezi pe viitor :-"

Ritzi
19.05.2009, 21:22:56
era o gluma...in sfarsit

ps. exista topic dedicat acestor greseli si postezi destul de des, asa ca te astept acolo daca vrei sa ma corectezi pe viitor :-"

sigur, negociem, cine stie, daca platesti gras:-B ;))

evenstar
19.05.2009, 21:40:50

Nu citeste de pe foaie, face ce face si medicul... Un oftalmolog nu face 6 ani de scoala si x de rezidentiat ca sa prescrie ochelari, el are un "job" mult mai complex, aici intamplator face treaba de studii medii... :-" :-" :-"

compact
20.05.2009, 07:43:52
Nu citeste de pe foaie, face ce face si medicul... Un oftalmolog nu face 6 ani de scoala si x de rezidentiat ca sa prescrie ochelari, el are un "job" mult mai complex, aici intamplator face treaba de studii medii... :-" :-" :-"
pai tocmai asta era discutia. miresica spunea ca nu e nevoie de consult, ca cei de la magazin o pun sa citeasca de pe pancarda aia cu litere si cifre si eu am spus ca nu e consult...

evenstar
20.05.2009, 07:50:05
pai tocmai asta era discutia. miresica spunea ca nu e nevoie de consult, ca cei de la magazin o pun sa citeasca de pe pancarda aia cu litere si cifre si eu am spus ca nu e consult...

Da, teoretic ai dreptate. Dar din pacate oftalmologii care prescriu ochelari (cei "arondati" la magazine) fac fix acelasi lucru... Eu am avut parte de vreo 3 la fel... singurii altfel au fost cei din Lahovary, de la spital, unde am ajuns cand am facut conjunctivita... Realitatea trista e ca 70% din oftalmologi fac treaba de tehnician pentru ca din aia ies bani... =((

Ritzi
20.05.2009, 10:36:06
Da, teoretic ai dreptate. Dar din pacate oftalmologii care prescriu ochelari (cei "arondati" la magazine) fac fix acelasi lucru... Eu am avut parte de vreo 3 la fel... singurii altfel au fost cei din Lahovary, de la spital, unde am ajuns cand am facut conjunctivita... Realitatea trista e ca 70% din oftalmologi fac treaba de tehnician pentru ca din aia ies bani... =((

mie in Lahovari mi-au gresit de 3 ori la rand reteta de ochelari...pe banii mei, desigur:> si mai era si nu stiu ce doctor renumit, mama lui:-&

compact
29.05.2009, 09:03:41
azi ma duc sa dau comanda de ochelari acolo unde mi-a spus Ritzi.

acum 1 an si ceva mi-am facut ochelarii la un magazin din aceeasi retea si am fost multumita :D

compact
29.05.2009, 11:36:12
am dat comanda, diseara sunt gata :D:D:D
am cumparat pana la urma ramele din titan si lentilele heliomate (gri) si au fost putini mai ieftini decat ma asteptam :D:D:D

o sa revin luni cu poze ;))

Ritzi
29.05.2009, 15:38:00
am dat comanda, diseara sunt gata :D:D:D
am cumparat pana la urma ramele din titan si lentilele heliomate (gri) si au fost putini mai ieftini decat ma asteptam :D:D:D

o sa revin luni cu poze ;))

ti-ai luat Silhouette?:-"

mie nu imi plac lentilele heliomate, modifica fizionomia, arata de parca as avea cearcane >:P

compact
30.05.2009, 06:49:27
ti-ai luat Silhouette?:-"

mie nu imi plac lentilele heliomate, modifica fizionomia, arata de parca as avea cearcane >:P
nu am luat Silhouette pentru ca nu erau ce cautam eu (forma si culoare), iar pretul era foarte mare ~900 lei

nu pot sa spun ca ador heliomatele, dar ma deranjeaza lumina puternica, asa ca am fost nevoita sa-mi iau din astea :(

optom
09.09.2009, 12:19:19
buna fetelor eu lucrez in optica sunt optometrista adica pot sa fac consultatii doar pentru prescriptii de ochelari ca asta imi este meseria.citesc ce scrieti si ma uimesc ciudati doctori.doctori din ziua de azi nu prea mai au chef sa faca consultati de ochelari ei fac partea de patologie si de aia va fuieresc sa zic asa. dioptia poate sa creasca cu 0.25 si ochelarul trebuie schimbat ca nu vezi clar fara el nu e bine sa porti ochelar mai tare adica cu dioptie mai mare ca atunci iti fortezi ochii si te poate durea capul.daca aveti vreo intrebare si va pot ajuta cu cea mai mare placere va ajut

lady_bird
13.11.2009, 12:37:00
Buna fetelor!
Nu sunt nici medic,nici optometrist,dar am lucrat destul timp in domeniu si stiu cam de toate legat de dioptrii ,alegerea lentilelor,ramelor..etc,si citind ce s-a scris pe aici...constat ca multi oameni nu dau doi bani pe sanatatea lor...Medicul oftalmolog are rolul sau in toata treaba asta,la fel cum optometristul il are pe al sau,atat timp cat e vorba strict de stabilirea dioptriilor.Puteti apela la optometrist daca stiti ca doar dioptriile sunt problema voastra,si nu aveti si alte complicatii care necesita un control mai amanuntit.Cine merge pentru prima data la control,sa o faca la un medic,pentru ca de multe ori,durerile de cap si afectarea vederii pot fi consecinte ale unei probleme mai grave.Dioptriile sunt in continua modificare,intr-un ritm mai mult sau mai putin alert,in functie de natura afectiunii(asta pentru cine crede ca o prescriptie corecta stopeaza marirea dioptriilor...nu...daca miopia/hipermetropia sunt de asa natura incat sa creasca rapid,o sa creasca indiferent de prescriptie.Sigur,de preferat ar fi sa fie cea corecta...).Cat despre calitatea lentilelor si ramelor...sunt multe de discutat,iar aceste informatii le puteti afla din magazinele de specialitate,unde personalul este pregatit pentru asa ceva,dar cu conditia ca si voi sa fiti pregatite cu intrebari,si mai ales informati-va cat puteti,ignoranta poate avea consecinte dintre cele mai neplacute.
Cand va faceti ochelarii,va recomand sa cautati magazine care ofera certificat de garantie,nu stiu cate sunt,dar stiu sigur ca exista.Asa ,cel putin un an de zile stati linistite,in ceea ce priveste integritatea ramei si lentilelor.Acum nu va inchipuiti ca daca v-ati asezat pe ei,sau sufera alte "accidente" sunt acoperite de garantie...sunt si acolo niste conditii...
Ma rog,ar mai fi multe de spus,dar deja am vorbit cam mult...

snails
02.02.2010, 15:31:27
Buna fetelor! Am si eu o intrebare: sunt purtatoare de ochelari de multa vreme, dar la nunta as vrea sa arat si eu ceva mai bine;)), si ma gandeam sa-mi pun lentile de contact. Intrucat n-am purtat niciodata, ce m-ati sfatui? Am inteles ca exista lentile pt 3 luni si pt 6 luni? Care ar fi mai acceptabile (medical, ca pret)? Sunt greu de ingrijit? Multumesc mult pt raspunsuri. Pupici la toate :x

Nortia
03.02.2010, 14:28:02
Buna fetelor !

Am vazut aici cateva dintre voi dispuse sa ne ajutati cu sfaturi. As avea mare nevoie de parerea voastra. Am fost saptamana trecuta la un control oftalmologic (in UK) si dr mi-a dat o recomandare pentru ochelari, pe care sa-i port cand citesc, cos goblen sau butonez la laptop (toate din aceste activitati le fac in exces :D), deci doar pt apropiere. Stiam de mult ca am probleme cu ochii, am mai purtat ochelari cu ceva ani in urma (+0,5 la dreptul doar).
Azi am fost sa imi iau ochelarii ca erau gata si asistenta de-acolo mi-a spus ca ochelarii sunt pentru departare, iar pe reteta era scris: for visual tasks.
Ma simt foarte ametita cand ii port, e foarte grea acomodarea cu ei.
Mi s-a spus ca daca nu sunt multumita cu ei sa merg inapoi.

Atasez o poza cu reteta pentru ochelari si va rog din suflet sa imi spuneti parerea voastra. Nu pricep ce e cu minusul ala acolo si de ce daca dr a spus ca sunt pt apropiere, asistenta spunea ca sunt pentru departare. E ceva neinregula cu reteta la tipul meu de probleme ?

Multumesc anticipat ! ^:)^

Pupapopipa
03.02.2010, 15:16:04
Buna fetelor !

Am vazut aici cateva dintre voi dispuse sa ne ajutati cu sfaturi. As avea mare nevoie de parerea voastra. Am fost saptamana trecuta la un control oftalmologic (in UK) si dr mi-a dat o recomandare pentru ochelari, pe care sa-i port cand citesc, cos goblen sau butonez la laptop (toate din aceste activitati le fac in exces :D), deci doar pt apropiere. Stiam de mult ca am probleme cu ochii, am mai purtat ochelari cu ceva ani in urma (+0,5 la dreptul doar).
Azi am fost sa imi iau ochelarii ca erau gata si asistenta de-acolo mi-a spus ca ochelarii sunt pentru departare, iar pe reteta era scris: for visual tasks.

Atasez o poza cu reteta pentru ochelari si va rog din suflet sa imi spuneti parerea voastra. Nu pricep ce e cu minusul ala acolo si de ce daca dr a spus ca sunt pt apropiere, asistenta spunea ca sunt pentru departare. E ceva neinregula cu reteta la tipul meu de probleme ?

Din cate cunosc eu, ca purtatoare de ochelari si lentile de contact, masuratorile de pe reteta ta reprezinta o combinatie de ochelari cu lentile sferice (care corecteaza miopia, hipermetropia si presbiopia) si cilindrice (corecteaza astigmatismul).
Cel mai probabil, diagnosticul tau este de hipermetropie mica (vezi bine la distanta si rau de aproape). Stiintific, asta inseamna ca imaginea se formeaza in spatele retinei si sunt necesare lentile sferice convexe cu plus.
Totusi, daca ti s-a descoperit recent si miopia, pentru stabilirea dioptriei ti s-a scazut plusul. De exemplu, un miop care poarta ochelari cu minus 4, cand are nevoie de ochelari de aproape de plus 3, inseamna ca prin insumare algebrica dioptriile lui de miop sunt acum de minus 1.

Poate iti raspunde si o miresica specialista in oftalmologie, care sa te lamureasca.
Oricum, daca nu te poti obisnui cu ochelarii, ar fi indicat sa mergi din nou la medic. ;-)

Nortia
03.02.2010, 15:21:55
Din cate cunosc eu, ca purtatoare de ochelari si lentile de contact, masuratorile de pe reteta ta reprezinta o combinatie de ochelari cu lentile sferice (care corecteaza miopia, hipermetropia si presbiopia) si cilindrice (corecteaza astigmatismul).
Cel mai probabil, diagnosticul tau este de hipermetropie mica (vezi bine la distanta si rau de aproape). Stiintific, asta inseamna ca imaginea se formeaza in spatele retinei si sunt necesare lentile sferice convexe cu plus.
Totusi, daca ti s-a descoperit recent si miopia, pentru stabilirea dioptriei ti s-a scazut plusul. De exemplu, un miop care poarta ochelari cu minus 4, cand are nevoie de ochelari de aproape de plus 3, inseamna ca prin insumare algebrica dioptriile lui de miop sunt acum de minus 1.

Poate iti raspunde si o miresica specialista in oftalmologie, care sa te lamureasca.
Oricum, daca nu te poti obisnui cu ochelarii, ar fi indicat sa mergi din nou la medic. ;-)
Ms mult de raspuns ! ^:)^
Tocmai am probat perecgea vecehe de ochelari, unde am doar +0,5 la dreptul si e categoric mai bine.
Cu cei noi, pe care ii port de aproximativ o ora si deja am stari de voma si ameteli :((

manuro
25.02.2010, 22:29:27
Buna fetelor !

Buna seara! Am citit acum mesajul tau si cum lucrez in domeniul oftalmologiei(sunt medic oftalmolog) sfatul meu e sa mai repeti consultul. Parerea mea ca partea cu - adica cilindrul e ceea ce te deranjeaza. Dupa cum ai observat si tu cu perechea de ochelari veche te intelegi mai bine.Este posibil sa nu ai nevoie de acest cilindru sau mai e partea cu acomodarea. sunt persoane care suporta greu prezenta combinatiei cu cilindru pe ochelari.
Mult succes!

Nortia
26.02.2010, 13:39:14
Buna seara! Am citit acum mesajul tau si cum lucrez in domeniul oftalmologiei(sunt medic oftalmolog) sfatul meu e sa mai repeti consultul. Parerea mea ca partea cu - adica cilindrul e ceea ce te deranjeaza. Dupa cum ai observat si tu cu perechea de ochelari veche te intelegi mai bine.Este posibil sa nu ai nevoie de acest cilindru sau mai e partea cu acomodarea. sunt persoane care suporta greu prezenta combinatiei cu cilindru pe ochelari.
Mult succes!
Am repetat de 4 ori consultul, in final am ajuns sa imi faca ochelari dupa reteta din Ro, fara -
Greu cu englezii astia....:-$

misscherie
22.12.2010, 08:45:24
Buna tocmai am fost la un control oftalmologic in It. la un medic oflatmolog si pe hartie scrie asa: ochiul drept CIL -0,50 AX 180 si ochiul stang CIL -1,50 AX 160 si pe reteta de la controlul oftalmologic facut de medicul unde mi-am facut ochelarii scrie: ochiul drept CIL -0,50 AX 165 si ochiul stang CIL -1,50 AX 15.
Eu chiar nu stiu ce insemna asta si de ce sunt valorile schimbate...Ce diagnostic ar fi (miopie, hipermetropie, prezbitism, astigmatism, strabism, ambiliopie) si se mai poate corecta vederea daca port ochelarii sau va trebui sa-i port toata viata? Sunt ochelari pt. departare sau apropiere? Trebuie sa-i port mereu sau doar la citit, uitat de tv etc? E normal sa am dureri de cap asa puternice de cand am inceput sa port ochelarii?
Nu reusesc sa ma obisnuiesc cu ei imi dau o senzatie de greutate, inconfort la nas, oboseala.
Va rog sa-mi raspundeti. Multumesc.

lady_bird
09.02.2011, 14:15:07
Buna tocmai am fost la un control oftalmologic in It. la un medic oflatmolog si pe hartie scrie asa: ochiul drept CIL -0,50 AX 180 si ochiul stang CIL -1,50 AX 160 si pe reteta de la controlul oftalmologic facut de medicul unde mi-am facut ochelarii scrie: ochiul drept CIL -0,50 AX 165 si ochiul stang CIL -1,50 AX 15.
Eu chiar nu stiu ce insemna asta si de ce sunt valorile schimbate...Ce diagnostic ar fi (miopie, hipermetropie, prezbitism, astigmatism, strabism, ambiliopie) si se mai poate corecta vederea daca port ochelarii sau va trebui sa-i port toata viata? Sunt ochelari pt. departare sau apropiere? Trebuie sa-i port mereu sau doar la citit, uitat de tv etc? E normal sa am dureri de cap asa puternice de cand am inceput sa port ochelarii?
Nu reusesc sa ma obisnuiesc cu ei imi dau o senzatie de greutate, inconfort la nas, oboseala.
Va rog sa-mi raspundeti. Multumesc.

Imi pare rau ca nu am mai intrat pe topicul asta de ceva timp, ti-as fi raspuns mai devreme...probabil ca te-ai lamurit pana acum.
In primul rand, despre ce hartie vorbesti? este cea care iese de la masuratoarea de la dioptron(aparatul ala prin care te pune sa te uiti la o imagine si medicul in timpul asta tot face masuratori)? O sa incerc sa explic cat mai plastic si popular ca sa intelegi: acele axe sunt cele in care tu ai nevoie de dioptrii, iar aparatul dioptron face masuratori relative, de orientare ptr.medic. Oricum unghiul acelor axe se va stabili in cabinet cand medicul iti pune la ochi ochelarii aia ciudati cu care incearca tot felul de dioptrii pana ce ajungeti la un consens, in momentul in care tu vezi clar, acelea sunt considerate dioptriile corecte. Nu pot sa-mi dau seama de ce exista acea diferenta de axe, probabil din cauza ca tu ai vazut mai clar cu cele scrise pe reteta, deci si tu trebuie sa fii atenta si sa participi activ la consultatie, ptr.ca tu spui cu ce anume vezi mai bine(asta, daca s-a desfasurat consultatia cum am descris eu...). Alta explicatie poate fi si modul in care au fost lucrati ochelarii. Trebuie sa stabilesti impreuna cu personalul care ti-a luat comanda daca intr-adevar ochelarii sunt facuti corect.
Uneori oamenii se obisnuiesc mai greu cu ochelari/dioptrii noi, dar daca totusi trece mai mult de o luna si tot nu te obisnuiesti cu ei, ceva nu e in regula.
Ce ai tu, conform retetei, se numeste astigmatism miopic simplu iar purtarea ochelarilor depinde foarte mult de fiecare in parte. Unii oameni cu astigmatism mai mic decat al tau, simt ca nu se descurca deloc fara ochelari. Alti oameni care se forteaza sa stea fara ochelari desi le trebuie, s-au obisnuit sa se descurce si fara ei si de asta atunci cand totusi se hotarasc sa-i poarte se obisnuiesc mai greu, poate e si cazul tau, este prima pereche de ochelari?
Problema ochelarilor de "departare" sau "apropiere", nu se pune decat dupa o anumita varsta, peste 40-45. Cine poarta ochelari in copilarie sau in tinerete ar cam trebui sa-i poarte permanent.
Vederea se poate corecta intr-adevar cu ochelari, dar asta nu inseamna ca dupa un timp dioptriile vor da inapoi, asta se face doar cu operatie.
Sper ca am lamurit putin, chiar daca tarziu.

ilinca04
05.10.2013, 20:39:29
Cat de multe lucruri poti afla pe acest topic. Dar despre lentile ce parere aveti?