PDA

Versiunea completa : Viata sanatoasa si prevenirea imbolnavirilor

Ancriola
08.04.2009, 14:30:09
Salut miresici!

Propun acest subiect pentru a scrie ce facem pt a avea o viata sanatoasa si armonioasa!
Incep eu, daca tot am deschis subiectul. :D Deci eu si viitorul meu sot:

- papam cat mai sanatos (mancarici de legume, fructe, ciorbe, fara prajeli, peste, ceaiuri indulcite cu miere, apa etc.)
- mergem la sala (el la fitness, eu la aerobic) de cel putin 2 ori pe saptamana (dupa ce iesim de la serviciu)
- dormim 7 ore pe noapte (stiu ca e indicat intre 6-8 ore, depinde de necesitatile fiecaruia)
- in timpul liber ne relaxam, ne plimbam, citim.. etc.

Cu toate acestea, cateodata se aduna oboseala acumulata la serviciu atat de tare si deja de joi se intampla sa fim rupti de oboseala.

Intrebarile ar fi:
Ce faceti pt a va mentine sanatatea?
Cum decurge o zi din viata voastra?
Ce faceti in general dupa serviciu?(de cele mai multe ori eu ori fac ceva papa, ori curat in casa, ori merg la sport, ori am ceva treaba in oras, deci nu apuc sa ma odihnesc, decat atunci cand ma bag in pat sa ma culc...).
etc.

Pupici.

compact
12.04.2009, 07:17:54
Intrebarile ar fi:
Ce faceti pt a va mentine sanatatea?
Cum decurge o zi din viata voastra?
Ce faceti in general dupa serviciu?(de cele mai multe ori eu ori fac ceva papa, ori curat in casa, ori merg la sport, ori am ceva treaba in oras, deci nu apuc sa ma odihnesc, decat atunci cand ma bag in pat sa ma culc...).
1. sunt vegetariana (din alte motive, dar sanatatea este un efect ;)) ), sotul nu este, dar mananca f rar mezeluri (max 5 ori pe an) si carnea o manaca mai sanatos (fripta). In plus cumpar pe cat posibil produse BIO si folosesc cosmetice organice (~90%), chiar i-am luat si lui cosmetice organice si e chiar f incantat de gelul de dus :)>-
2. serviciu - acasa - film - mancare - jucat cu pisica
3. vezi 2 :)

LaRubia
28.04.2009, 00:55:38
buna fetelor......m-am gandit sa deschis acest subiect ca sa vad dak mai sunt si alte persoane care duc igiena la extrem......cum fac eu cateodata...
eu de ex obisnuiesc cand merg undeva sa mananc sa sterg inainte tacamurile,farfurie.....chiar dak par a fi curate.....am deprins acest obicei.....de a sterge tacamurile si farfuriile inainte de a manca din ele.....asta se intampla in orice restaurant merg,sau in vizita.....
astept sa vad dak exista raspunsuri la tema aceasta

Anaa
28.04.2009, 02:01:30
buna fetelor......m-am gandit sa deschis acest subiect ca sa vad dak mai sunt si alte persoane care duc igiena la extrem......cum fac eu cateodata...
eu de ex obisnuiesc cand merg undeva sa mananc sa sterg inainte tacamurile,farfurie.....chiar dak par a fi curate.....am deprins acest obicei.....de a sterge tacamurile si farfuriile inainte de a manca din ele.....asta se intampla in orice restaurant merg,sau in vizita.....

interesant...nu sterg tacamuri/farfurii....dar sunt obsedata de spalatul mainilor...toata ziua ma spal pe maini :)) (in afara de dushul zilnic :)) ) si mai nou am tot timpul dupa mine acel gel/spray antibacterian..si se termina si ala cam repede...

cristoiash
28.04.2009, 06:35:50
....am deprins acest obicei.....de a sterge tacamurile si farfuriile inainte de a manca din ele.....asta se intampla in orice restaurant merg,sau in vizita.....

Incearca sa te stapinesti, nu este un obicei frumos, chiar contrar manierelor elegante, iar cind mergi in vizita si faci asta este de-a dreptul o insulta fata de gazda.

Eu n-am maniera curateniei peste masura, dar casa mea este spick and span, iar cind invit oameni la cina, poti sa fii sigura ca si argintaria si cristalurile au fost super lustruite inainte si in baie poti sa lingi pe jos. N-am boala nervoasa apropos de microbi, dar nu suport sa vad mizerie in jur.

In schimb am alta manie de se cruceste lumea. Calc cearceafurile. Nu suport sa ma culc in cearceafuri care n-au fost calcate.

tina19
28.04.2009, 07:23:14
Incearca sa te stapinesti, nu este un obicei frumos, chiar contrar manierelor elegante, iar cind mergi in vizita si faci asta este de-a dreptul o insulta fata de gazda.

Eu n-am maniera curateniei peste masura, dar casa mea este spick and span, iar cind invit oameni la cina, poti sa fii sigura ca si argintaria si cristalurile au fost super lustruite inainte si in baie poti sa lingi pe jos. N-am boala nervoasa apropos de microbi, dar nu suport sa vad mizerie in jur.

In schimb am alta manie de se cruceste lumea. Calc cearceafurile. Nu suport sa ma culc in cearceafuri care n-au fost calcate.
c te-ar fi iubit bunica mea. nu le si apretezi dupa spalare? mie imi placea sa dorm in asternuturile apretate si calcate.

si sa revin la subiect, nu sunt maniaca in ce priveste curatenia. nu dezinfectez tot, nu sterilizez. nu-mi place mizeria dar nici nu cad in cealalta extrema.
eu am o problema in schimb cu canile si paharele din care beau eu. nimeni nu are voie sa bea din cana si paharul meu. daca se intampla sa bea atunci imi cumpar altele noi.

compact
28.04.2009, 07:31:04
Calc cearceafurile.

asa face si mama si a inceput si sotul sa le calce :)>-

nu sunt maniaca cu curatenia. farfuriile de acasa lucesc (masina de spalat le curata foarte bine si le spal ~ tot timpul la intensiv), cand merg la restaurant ma uit la furculite (discret) daca e prima oara cand merg acolo, iar in vizita nu ma uit deloc pentru ca s-ar simti jignita gazda

evenstar
28.04.2009, 08:46:19

Cum ti-a zis si Cris, e in primul rand foarte-foarte urat... Daca ai veni la mine in vizita si ai sterge furculita, m-as simti ofensata si a doua oara sigur nu te-as mai invita.
On topic: Nu este sanatoasa preocuparea excesiva pentru igiena. Nici fobia de microbi nu-i semn bun.
In realitate, organismul nostru e creat sa reziste bine-mersi in mediul in care traim. Asta insemnand ca mai putem sa mancam si cate un fruct cules direct din pom, sau sa luam bomboana in mana fara sa ne spalam pe maini, si nu se intampla nimic. Asta cu conditia sa avem un sistem imunitar normal, iar un sistem imunitar normal e cel care a luat contact de-a lungul timpului cu o cantitate rezonabila de patogeni, cat sa se intareasca si sa invete sa lupte. Cu alte cuvinte, cu cat e mai "steril" mediul unde traiesti, cu atat ai mai multe sanse sa te imbolnavesti. Valabil si pentru (sau mai ales pentru) copii.

luiza33
28.04.2009, 15:05:50
Eu am obsesia aspiratului,aspir orice (canapele,covoare,perdele,flori,biblioteca cu carti....)Si oriunde ,pe balcon,cred ca as aspira si in curte;)).Daca vad un fir de par pe jos scot aspiratorul chiar daca e a 2,3 oara pe zi8-}.Sa zicem ca am si o scuza rinita alergica,alergie la tot ce se poate si un usor astm(:|.In rest cu celelalte sunt destul de toleranta:-"

CorinaD
28.04.2009, 15:09:32
c te-ar fi iubit bunica mea. nu le si apretezi dupa spalare? mie imi placea sa dorm in asternuturile apretate si calcate.

si sa revin la subiect, nu sunt maniaca in ce priveste curatenia. nu dezinfectez tot, nu sterilizez. nu-mi place mizeria dar nici nu cad in cealalta extrema.
eu am o problema in schimb cu canile si paharele din care beau eu. nimeni nu are voie sa bea din cana si paharul meu. daca se intampla sa bea atunci imi cumpar altele noi.
Aici ma recunosc!!:))

CorinaD
28.04.2009, 15:13:57
Eu nu cred ca exagerez cu curatenia, fac curatenie generala o data pe saptamana (in ultimul timp sunt mai lenesa si fac chiar o data la doua saptamani). citind ce ati scris voi, cred ca sunt in extrema cealalta, dar sa nu va inchipuiti ca acasa la mine e dezastru!o:-) stiu sa intretin curatenia facuta si stiu sa stau cu gura pe iubitul meu sa intretina si el!#:-S El e un lenes!!!;;)

duplanty
28.04.2009, 15:18:02
Eu nu cred ca exagerez cu curatenia, fac curatenie generala o data pe saptamana (in ultimul timp sunt mai lenesa si fac chiar o data la doua saptamani). citind ce ati scris voi, cred ca sunt in extrema cealalta, dar sa nu va inchipuiti ca acasa la mine e dezastru!o:-) stiu sa intretin curatenia facuta si stiu sa stau cu gura pe iubitul meu sa intretina si el!#:-S El e un lenes!!!;;)
aici ma regesesc si eu:)...dar boala pe care o am e baia..nu suport sa fac baie in cada fara sa o dezinfectez inainte :-" ....eu am obsesie cu toaleta si chiuveta:-" ...ador mirosul de dezinfectant in baie;))

4499ELENUTA
28.04.2009, 15:21:19
eu sunt cam obsedata de curatenie, de fapt de baie si bucatarie cel mai mult:D , exagerez uneori sunt constienta insa daca baia nu e f curata parca nu ma simt bine si am si mania de a curata tacamurile insa daca ma aflu intr-o vizita clar nu fac asa ceva, exact cum au zis si fetele, as jigni gazda.

4499ELENUTA
28.04.2009, 15:23:27

ce asta e manie?hmmm, nici eu nu concep sa dorm pe lenjeria care nu a fost calcata;))

Anaa
28.04.2009, 16:20:40
[/B]

ce asta e manie?hmmm, nici eu nu concep sa dorm pe lenjeria care nu a fost calcata;))

am noroc:) le-am ales pe cele creponate...:D

am uitat sa precizez ca si eu spal baia destul de des...

LaRubia
28.04.2009, 20:35:42
eu sunt cam obsedata de curatenie, de fapt de baie si bucatarie cel mai mult:D , exagerez uneori sunt constienta insa daca baia nu e f curata parca nu ma simt bine si am si mania de a curata tacamurile insa daca ma aflu intr-o vizita clar nu fac asa ceva, exact cum au zis si fetele, as jigni gazda.

MAI FETELOR....EU STIU CA NU E FRUMOS......AVETZI DREPTATE....DAR NU MA POT ABTINE.....DE FAPT INAMICUL MEU NR 1 ...SUNT FIRELE DE PAR......DE ACEEA AM ACEASTA MANIE DE A STERGE TACAMURILE SI FARFURIILE INAINTE DE A MANCA......SI MAI AM SI ALTE " OBICEIURI " DE ASTEA " DRAGUTZE "......DE EX NU MANANC CEVA DAK A CAZUT JOS,SAU PE MASA.......SAU DAK A CAZUT O FURCULITA DE EX PE MASA....MA PUN SI O SPAL....ASA MANIACA SUNT......E NASOL CATEODATA......DAR.....CHIAR DE ASTA AM SI DESCHIS ACEST SUBIECT...POATE MA CORECTEZ!!!!!!;)) DE OBICEI PE UNDE MANANC SUNT CA UN RADAR IN FARFURIE IN CAUTARE DE FIRE DE PAR.......CA MI S-A INTAMPLAT DE MULTE ORI SA GASESC SI DE ACEEA MI-E ASA GROAZA DE ELE...
SI EU MA SPAL TOT TIMPUL PE MAINI........INK NU MI-AM LUAT SAPUN DE ACELA LICHID DEZINFECTANT......DAR URMEAZA SA IMI IAU SI EU<:-P
AAAA.....AM UITAT........NU MANANC IN ORICE RESTAURANT!!!!......CARE NU MI SE PARE CURAT...NU MERG!!!SAU DAK MI S-A PARUT CURAT SI AM OBSERVAT EU CEVA DETALIU CARE NU MI-A CONVENIT LA CAPITOLUL IGIENA....NU MAI MERG ACOLO!!!!DECI......CE ZICETI???SUNT MANIACA,NU????

4499ELENUTA
28.04.2009, 20:44:56
MAI FETELOR....EU STIU CA NU E FRUMOS......AVETZI DREPTATE....DAR NU MA POT ABTINE.....DE FAPT INAMICUL MEU NR 1 ...SUNT FIRELE DE PAR......DE ACEEA AM ACEASTA MANIE DE A STERGE TACAMURILE SI FARFURIILE INAINTE DE A MANCA......SI MAI AM SI ALTE " OBICEIURI " DE ASTEA " DRAGUTZE "......DE EX NU MANANC CEVA DAK A CAZUT JOS,SAU PE MASA.......SAU DAK A CAZUT O FURCULITA DE EX PE MASA....MA PUN SI O SPAL....ASA MANIACA SUNT......E NASOL CATEODATA......DAR.....CHIAR DE ASTA AM SI DESCHIS ACEST SUBIECT...POATE MA CORECTEZ!!!!!!;)) DE OBICEI PE UNDE MANANC SUNT CA UN RADAR IN FARFURIE IN CAUTARE DE FIRE DE PAR.......CA MI S-A INTAMPLAT DE MULTE ORI SA GASESC SI DE ACEEA MI-E ASA GROAZA DE ELE...
SI EU MA SPAL TOT TIMPUL PE MAINI........INK NU MI-AM LUAT SAPUN DE ACELA LICHID DEZINFECTANT......DAR URMEAZA SA IMI IAU SI EU<:-P
AAAA.....AM UITAT........NU MANANC IN ORICE RESTAURANT!!!!......CARE NU MI SE PARE CURAT...NU MERG!!!SAU DAK MI S-A PARUT CURAT SI AM OBSERVAT EU CEVA DETALIU CARE NU MI-A CONVENIT LA CAPITOLUL IGIENA....NU MAI MERG ACOLO!!!!DECI......CE ZICETI???SUNT MANIACA,NU????

da ai drepatate si probabil ti,,se trage,, de la faptul ca mereu ai patit cate ceva naspa, insa eu ma refeream strict atunci cand mergi in vizite, macar analizeaza totul cu privirea si daca ti se pare ceva suspect iti ceri scuze si bagi acolo un motiv pt care nu poti manca sau eu stiu, dar nu mai sterge tacamurile ca se simt gazdele prost, adica eu una asa m-as simti.si eu sunt atenta la restaurante si acasa mai ales tacamurile sa fie perfect curate si totul in perfecta ordine insa fiecare cu piticii lui:))

compact
29.04.2009, 08:56:12
MAI FETELOR....EU STIU CA NU E FRUMOS......AVETZI DREPTATE....DAR NU MA POT ABTINE.....

daca se poate fara caps lock e perfect :-"

daca te duci in vizita mai bine spui ca nu mananci decat sa cureti farfuria. daca mi s-ar intampla mie chestia asta...sa stearga un musafir farfuria a doua oara sigur nu ar mai intra in casa :-"

4499ELENUTA
29.04.2009, 12:51:58
daca se poate fara caps lock e perfect :-"

daca te duci in vizita mai bine spui ca nu mananci decat sa cureti farfuria. daca mi s-ar intampla mie chestia asta...sa stearga un musafir farfuria a doua oara sigur nu ar mai intra in casa :-"

perfect de acord, nici la mine sigur n-ar mai intra:D

LaRubia
29.04.2009, 14:32:06
da ai drepatate si probabil ti,,se trage,, de la faptul ca mereu ai patit cate ceva naspa, insa eu ma refeream strict atunci cand mergi in vizite, macar analizeaza totul cu privirea si daca ti se pare ceva suspect iti ceri scuze si bagi acolo un motiv pt care nu poti manca sau eu stiu, dar nu mai sterge tacamurile ca se simt gazdele prost, adica eu una asa m-as simti.si eu sunt atenta la restaurante si acasa mai ales tacamurile sa fie perfect curate si totul in perfecta ordine insa fiecare cu piticii lui:))

am facut si de astea....adik nu am mancat si am gasit o scuza oarecare.......insa si asa nu pica bine gazdei......offff
stiu ca e ffff urat din partea mea.....si cateodata incerc sa nu fac...si exact atunci se nimereste sa vad ceva pe farfurie......si nu mai am chef de mancare!!
oricum merci de sugestii.....sper sa pot corecta acest obicei urat!
:* :* :* :*

ryanaro
29.04.2009, 15:25:08
si eu sunt criminala cu tacamurile. :-s nu ma deranjeaza cat de mult praf este in casa altcuiva, daca are mizerie pe jos, cat de curat e in baie, dar ma intereseaza tacamurile si vesela, daca sunt invitata la masa. fac la fel si la restaurant. 8-|

LaRubia
29.04.2009, 15:32:33
si eu sunt criminala cu tacamurile. :-s nu ma deranjeaza cat de mult praf este in casa altcuiva, daca are mizerie pe jos, cat de curat e in baie, dar ma intereseaza tacamurile si vesela, daca sunt invitata la masa. fac la fel si la restaurant. |

<:-P <:-P <:-P <:-P <:-P <:-P \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ in sfarsit mai vad pe cineva cu " preocupari " asemanatoare cu ale mele!!!!!!!!!!!!!!!!!tu cum obisnuiesti sa faci cu tacamurile?????
>:D< >:D< >:D< >:D< >:D< >:D< >:D<

ryanaro
29.04.2009, 15:43:13
in sfarsit mai vad pe cineva cu " preocupari " asemanatoare cu ale mele!!!!!!!!!!!!!!!!!tu cum obisnuiesti sa faci cu tacamurile?????

=))

le inspectez. si farfuria, si ceasca/paharul. dar discret. la restaurant, mai putin discret. ;)) daca gasesc ceva "ofensator", sterg cu ce am la indemana.

am descoperit care este problema. majoritatea, dupa ce spala vasele, le sterg cu un servet de bucatarie. nu trebuie! lasa scame ;)). singurele care nu lasa sunt servetele de hartie, alea mari de bucatarie. nu este ecologic, dar este mai ecologic decat sa arunc mancarea ca vad nu stiu ce fir pe farfurie. 8-}

edit: am uitat sa adaug ca nu mananc alaturi de cineva care mananca urat. daca chiar mi e foame, si vreau sa mananc, am un subterfugiu: merg la baie, stau acolo 10 minute cat termina de mancat persoana care mananca urat si ma intorc si mananc si eu.

LaRubia
29.04.2009, 16:39:10
=))

le inspectez. si farfuria, si ceasca/paharul. dar discret. la restaurant, mai putin discret. ;)) daca gasesc ceva "ofensator", sterg cu ce am la indemana.

am descoperit care este problema. majoritatea, dupa ce spala vasele, le sterg cu un servet de bucatarie. nu trebuie! lasa scame ;)). singurele care nu lasa sunt servetele de hartie, alea mari de bucatarie. nu este ecologic, dar este mai ecologic decat sa arunc mancarea ca vad nu stiu ce fir pe farfurie. 8-}

edit: am uitat sa adaug ca nu mananc alaturi de cineva care mananca urat. daca chiar mi e foame, si vreau sa mananc, am un subterfugiu: merg la baie, stau acolo 10 minute cat termina de mancat persoana care mananca urat si ma intorc si mananc si eu.

si eu am observat chestia asta cu stersul farfuriilor cu servetul...problema mea e ca mereu se intampla sa gasesc fire de par...nu scame din acelea de la servet....si de firele de par mi-e cel mai scraba....scuzati expresia....oricat de mult mi-ar place mancarea pe care o mananc...dak vad un fir de par...nu mai pot manca.....si nu mai mananc felul acela de mancare mult timp de atunci incolo[-X .....e nasol...serios...:wacko:

ryanaro
29.04.2009, 18:00:54
si eu am observat chestia asta cu stersul farfuriilor cu servetul...problema mea e ca mereu se intampla sa gasesc fire de par...nu scame din acelea de la servet....si de firele de par mi-e cel mai scraba....scuzati expresia....oricat de mult mi-ar place mancarea pe care o mananc...dak vad un fir de par...nu mai pot manca.....si nu mai mananc felul acela de mancare mult timp de atunci incolo[-X .....e nasol...serios...:wacko:

eu nu prea gasesc fire de par. ;))

Andrusca81
01.05.2009, 22:11:10
Dar cine ar mai putea manca din momentul in care vede un fir de par????=)) =)) ...bine,chiar nu mi s-a intamplat atat de des incat sa devin obsedata sau sa ma gandesc la acest aspect fara sa fie cazul :D .Eu cred ca ar trebui sa nu te mai gandesti atat de mult la bacterii si microbi si fire de par...sau daca ai fost in vizita si ti s-a intamplat sa gasesti fire de par..atunci evita sa mai vizitezi persoanele respective.;))
Am vazut un caz la Oprah...cu o femeie care era atat de obsedata de microbi, bacterii si curatenie..si cred ca de absolut orice implica asta, incaaaat nimeni din familie nu avea voie sa se atinga de ea: nici copiii, nici sotul ( va imaginati ca nu avea voie sa se atinga deloc de ea =)) ).Aceasta femeie era bolnava rau cu capul si cerea ajutor, pentru ca familia plangea si relatia era foarte mult deteriorata din cauza ei.Eu nici macar nu imi pot imagina cum ajunsese in stadiul asta...

Andrusca81
01.05.2009, 22:14:48
eu nu prea gasesc fire de par. ;))
Nici eu...dar mi se pare aproape imposibil ca in aproape toate locurile in care mananci sa gasesti fire de par:-\ ..eu cand aud de fire de par in mancare..imi aduc aminte de o pomenire de demult, pe la tara pe undeva ..unde am vazut un fir de par negruuuu si strong pe speritiv

Andrusca81
01.05.2009, 22:17:30
Nici eu...dar mi se pare aproape imposibil ca in aproape toate locurile in care mananci sa gasesti fire de par:-\ ..eu cand aud de fire de par in mancare..imi aduc aminte de o pomenire de demult, pe la tara pe undeva ..unde am vazut un fir de par negruuuu si strong pe speritiv
Am dat send fara sa termin :)) ...si cam la asta se rezuma experienta mea...dar am avut timp berechet sa si uit de acea intamplare neplacuta #-o #:-S

CorinaD
02.05.2009, 12:10:08
Fetelor am si eu nevoie de un sfat..cu ce curatati voi la exterior suprafetele speciale, de ex. masina de spalat, frigiderul (pe exterior), cuptorul cu microunde?...

4499ELENUTA
02.05.2009, 12:26:28
Fetelor am si eu nevoie de un sfat..cu ce curatati voi la exterior suprafetele speciale, de ex. masina de spalat, frigiderul (pe exterior), cuptorul cu microunde?...

eu le curat cu mr.muscle de baie si bucatarie si frigiderul cu cif din ala pt suprafete de inox, mie imi plac tare mult cum curata

pisoias
02.05.2009, 12:54:43
Dar cine ar mai putea manca din momentul in care vede un fir de par????=)) =)) ...bine,chiar nu mi s-a intamplat atat de des incat sa devin obsedata sau sa ma gandesc la acest aspect fara sa fie cazul :D .Eu cred ca ar trebui sa nu te mai gandesti atat de mult la bacterii si microbi si fire de par...sau daca ai fost in vizita si ti s-a intamplat sa gasesti fire de par..atunci evita sa mai vizitezi persoanele respective.;))
Am vazut un caz la Oprah...cu o femeie care era atat de obsedata de microbi, bacterii si curatenie..si cred ca de absolut orice implica asta, incaaaat nimeni din familie nu avea voie sa se atinga de ea: nici copiii, nici sotul ( va imaginati ca nu avea voie sa se atinga deloc de ea =)) ).Aceasta femeie era bolnava rau cu capul si cerea ajutor, pentru ca familia plangea si relatia era foarte mult deteriorata din cauza ei.Eu nici macar nu imi pot imagina cum ajunsese in stadiul asta...

cum sa nu mai mergi la prietenii tai daca gasesti un fir de par?Doamne fereste...se mai intampla.Si eu zic ca e gretos...dar la toate ne mai cade parul si se intampla sa fim neatente:D

Andrusca81
02.05.2009, 13:00:04
cum sa nu mai mergi la prietenii tai daca gasesti un fir de par?Doamne fereste...se mai intampla.Si eu zic ca e gretos...dar la toate ne mai cade parul si se intampla sa fim neatente:D
:-p Ma gandeam ca daca devin un supliciu aceste vizite si intotdeauna gasesti fire de par...ceva nu e regula.Spun asta pentru ca eu chiar nu am mai auzit asa ceva...aceste lucruri in realitate sa intampla foarte rar ( cel putin in cazul meu).
Ma gandesc ca decat sa devii atat de obsedat de aceste incidente...mai bine elimini cumva cauza...zic si eu!!!<:-P

helenita
02.05.2009, 13:35:34
si eu de cand mi-am pus parchet si am mobila wenge, stau mereu cu matura in mana(cam de 2-3 ori pe sapt matur in toata casa-am noroc ca am garsoniera:D ) si apoi dau cu mopul...bine, nu chiar de fiecare data!
am noroc ca praful il sterge sotul:)
alte manii nu am, dar imi place sa fie curat in jurul meu:)>-

pisoias
02.05.2009, 22:57:29
:-p Ma gandeam ca daca devin un supliciu aceste vizite si intotdeauna gasesti fire de par...ceva nu e regula.Spun asta pentru ca eu chiar nu am mai auzit asa ceva...aceste lucruri in realitate sa intampla foarte rar ( cel putin in cazul meu).
Ma gandesc ca decat sa devii atat de obsedat de aceste incidente...mai bine elimini cumva cauza...zic si eu!!!<:-P

poate pentru ca nu e obsesia mea...mie imi pare o chestie prosteasca.daca va intelegeti bine da ii cade parul mai bine gateste tu sau mancati in oras.

pisoias
02.05.2009, 22:58:22
si eu de cand mi-am pus parchet si am mobila wenge, stau mereu cu matura in mana(cam de 2-3 ori pe sapt matur in toata casa-am noroc ca am garsoniera:D ) si apoi dau cu mopul...bine, nu chiar de fiecare data!
am noroc ca praful il sterge sotul:)
alte manii nu am, dar imi place sa fie curat in jurul meu:)>-

pai pe mobila wenge...praful trebuie sters in fiecare zi...nu?

helenita
03.05.2009, 09:07:52

nu chiar in fiecare zi

evenstar
03.05.2009, 09:20:36

:O :O :O :O :O :O :O :O :O :O :O :O :O Now i'm shocked!

oanazzz
03.05.2009, 09:42:04
Nu exagerez cu igiena, in schimb "fiance-ul"...... (:| ...cateva exemple... consumam aproape un sapun pe zi, in conditiile in care stam la serviciu 10-12 ore/zi. La nunta de-abia l-am convins sa luam drept marturii borcanse de miere - nu voia pentru ca aceste minunate borcanase nu vin cu o folie protectoare (asa cum e la tubul de pasta de dinti)...pentru baie, foloseste litri de clor si detergenti, in combinatii care mai de care mai periculoase...niciodata nu atinge balustrada de la scara rulanta...

helenita
03.05.2009, 09:44:10
Nu exagerez cu igiena, in schimb "fiance-ul"...... (:| ...cateva exemple... consumam aproape un sapun pe zi, in conditiile in care stam la serviciu 10-12 ore/zi. La nunta de-abia l-am convins sa luam drept marturii borcanse de miere - nu voia pentru ca aceste minunate borcanase nu vin cu o folie protectoare (asa cum e la tubul de pasta de dinti)...pentru baie, foloseste litri de clor si detergenti, in combinatii care mai de care mai periculoase...niciodata nu atinge balustrada de la scara rulanta...

stai linistita ca aveam si eu o colega care isi scotea manusa cand punea mana pe bara din metrou:D
chiar consumati un sapun pe zi???????:)

oanazzz
03.05.2009, 09:48:20
stai linistita ca aveam si eu o colega care isi scotea manusa cand punea mana pe bara din metrou:D
chiar consumati un sapun pe zi???????:)
da, si daca e dove sau sapunuri mai cremoase e si mai grav, din cauza asta preferam sa avem sapunuri separate..... se spala pana la cot si spuma trebuie sa aiba nu stiu ce consistenta...parca ar fi chirurg...

pisoias
03.05.2009, 11:51:42
:O :O :O :O :O :O :O :O :O :O :O :O :O Now i'm shocked!

:">pai se vede foarte tare:))
eu nu sunt obsedata cu curatenia, dar praful chiar se vede pe mobila.cel putin la mine in casa, poate ca stau intr-o zona care e inca in constructie, in living sterg praful zilnic:)

pisoias
03.05.2009, 11:54:52
da, si daca e dove sau sapunuri mai cremoase e si mai grav, din cauza asta preferam sa avem sapunuri separate..... se spala pana la cot si spuma trebuie sa aiba nu stiu ce consistenta...parca ar fi chirurg...

OMG....si prosoapele in baie sunt puse la marele fix..si daca ii muti telecmanda se enerveaza?:))

evenstar
03.05.2009, 12:12:37
eu nu sunt obsedata cu curatenia, dar praful chiar se vede pe mobila.cel putin la mine in casa, poate ca stau intr-o zona care e inca in constructie, in living sterg praful zilnic:)

Nah, pur si simplu nu imi pot imagina niciun motiv pentru care as face asta... in conditiile in care nu avem niciunul astm or smth... adica... parca mai am si alte lucruri de facut in viata...
Bine, nu stau intr-o garsoniera sa atunci poate ar parea altfel, stau intr-o casa destul de mare cu mobila mai multa. Dar zau ca nu mi-a trecut prin gand pana azi ca s-ar putea sterge praful zilnic... chiar daca se depun 2-3 fire de la o zi la alta... si pana acum suntem slava Domnului, sanatosi, cu praful sters in principiu cam la saptamana... (mai putin in zona de masa, acolo sterg zilnic):-?

ryanaro
03.05.2009, 12:55:24
chiar daca se depun 2-3 fire de la o zi la alta... si pana acum suntem slava Domnului, sanatosi, cu praful sters in principiu cam la saptamana... (mai putin in zona de masa, acolo sterg zilnic):-?

si eu il sterg saptamanal. :)>-

pisoias
03.05.2009, 12:58:52
Nah, pur si simplu nu imi pot imagina niciun motiv pentru care as face asta... in conditiile in care nu avem niciunul astm or smth... adica... parca mai am si alte lucruri de facut in viata...
Bine, nu stau intr-o garsoniera sa atunci poate ar parea altfel, stau intr-o casa destul de mare cu mobila mai multa. Dar zau ca nu mi-a trecut prin gand pana azi ca s-ar putea sterge praful zilnic... chiar daca se depun 2-3 fire de la o zi la alta... si pana acum suntem slava Domnului, sanatosi, cu praful sters in principiu cam la saptamana... (mai putin in zona de masa, acolo sterg zilnic):-?

pai si la mine bucataria e in living..probabil de-asta am fixatia asta sa sterg zilnic:)

Andrusca81
03.05.2009, 13:12:46
OMG....si prosoapele in baie sunt puse la marele fix..si daca ii muti telecmanda se enerveaza?:))
Ca ala din " Sleeping with the enemy"..punea prosoapele la marele fix si conservele tot la marele fix...si totul la marele fix:))

oanazzz
03.05.2009, 13:52:31
:)) ..tocmai..ordinea nu e o problema, nu e genul superordonat, doar "foarte igienic".

xerendipiti
03.05.2009, 17:44:44
Citeam mai inainte ce s-a scris, mai ales referitor la aspectul legat de firele de par din mancare si mi-am amintit de un pasaj, din ,,Patul lui Procust"...sper sa nu ma insel...(a trecut ceva vreme de cand am terminat liceul)...scena cu musca din supa de varza...si am incercat sa ma incadrez intr-una din cele doua categorii: cei care scot musca din farfurie si apoi continua sa manance sau cei care nu vor mai manca niciodata zeama de varza...
Desi am tendinta de a ma situa mai mult in a doua categorie, la partea cu niciodata...am ,,noroc" ca mai si uit...

helenita
03.05.2009, 17:55:53

nici eu nu sterg praful zilnic, ci il sterge saptamanal sotul....mie mi se pare mai usor sa dau matura si cu mopul decat sa iau toate ''chestiile'' de pe biblioteca sau de pe masa de calc si sa sterg praful:))
dar poate ca lui pisoias ii place si are program scurt...ceea ce eu nu am:-"

pisoias
03.05.2009, 22:41:32
nici eu nu sterg praful zilnic, ci il sterge saptamanal sotul....mie mi se pare mai usor sa dau matura si cu mopul decat sa iau toate ''chestiile'' de pe biblioteca sau de pe masa de calc si sa sterg praful:))

nu am program scurt...dar nu am multa mobila:D.
la tine poate sotul tau are program scurt daca are timp sa stearga praful:>

evenstar
04.05.2009, 07:55:03
la tine poate sotul tau are program scurt daca are timp sa stearga praful:>Eu eram aia cu multa mobila, nu Hele. ;)) Si nu sterge sotul meu praful :-p

pisoias
04.05.2009, 16:57:57
Eu eram aia cu multa mobila, nu Hele. ;)) Si nu sterge sotul meu praful :-p

raspunsul meu era pt helenita, nu pt tine:-p

Andrusca81
04.05.2009, 18:28:50
Da helenita...dar ti-ai putea gasi timp si la miezul noptii :))=))

Cory83
06.05.2009, 13:26:13
Eu aspir la a fi vegetariana, deocamdata am eliminat orice alt tip de carne in afara de pui...il voi elimina si pe acesta si gata!
Incerc sa consum cat mai multe produse bio, produse organice inclusiv cosmetice (idem compact :) )
Iau cate o pastila de echinaceea zilnic
Odata la 6 luni dezintoxifiere cu gel Aloe
Sirop de telina odata la 3 luni
Polen , cate o lingurita zilnic.
Mananc la ore cat de cat fixe.
Am redus numarul tigarilor drastic app 0.
Ma culc la aceeasi ora in fiecare noapte ( cu mici exceptii in weekend:P )
Fac sport atat cat imi permite timpul: jogging prin parc din cand in cand
tae boo de 3 ori pe saptamana acasa
mers pe jos
inot
tennis
ski
iesitul cu Ralph afara ... este un atrenament bun pentru brate :))
si nu folosesc liftul deloc

Nu consum zahar, (decat ft ft ft rar) , prefer mierea si fructele.
Cartofii prajiti i-am eliminat de vreo 2-3 ani.
fast-food-ul la fel
regret ca trecem printr-o astfel de perioada , in care nu mai stim ce anume consumam.
Rezultatele se simt! Atat fizic cat si psihic!

Anghelescu
06.05.2009, 13:33:47
Eu fac fitness la sala de peste 6 ani, de luni-vineri de la 7-8 dimineata (nu pot decat dimineata si at sunt nevoita sa ma trezesc extrem de dim ca sa pot sa ajung la sala la 7) ...... mananc multe fructe si legume si am mereu un tonus pozitiv!
Va pupa Valentina!>:D<

CorinaD
06.05.2009, 13:36:46
Fetelor, va felicit pentru ce faceti pentru sanatatea voastra! Eu mai am mult pana sa va ajung...:-s deocamdata, am reusit sa elimin carnea din alimentatia mea (mai mananc doar pui si peste) si sa fac aerobic o data la...doua saptamani. Se poate trece si masajul de relaxare?...e tot pentru starea noastra de bine!:-p

CorinaD
06.05.2009, 13:38:28
Aaa..si mananc foarte multe mere! :) Nu e o cura speciala, doar ca imi plac!

Cory83
06.05.2009, 15:08:41
Am vazut intr-o zi pe Acasa tv parca, o batranica care tocmai implinea 100 de ani sau 100 si ceva. Si reporterita a intrebat-o care este reteta unui trai atat de longeviv si printre altele a spus ca toata viata a mancat foarte multe mere:D dar avea livada in curte...:D

Anghelescu
06.05.2009, 15:11:27
Am vazut intr-o zi pe Acasa tv parca, o batranica care tocmai implinea 100 de ani sau 100 si ceva. Si reporterita a intrebat-o care este reteta unui trai atat de longeviv si printre altele a spus ca toata viata a mancat foarte multe mere:D dar avea livada in curte...:D
deci vrei sa apuci suta=)) .... bvvvvvvvvvvvvv ... mai erau si batraneii aia care declarau ca toata viata bausera tuica si fumasera fara numar:)))) ...deci acum sunt confuza ... sa mananc mere sau sa ma apuc de bautura:)))))))

CorinaD
06.05.2009, 15:12:43
Sper si eu sa nu inghit prea multe pesticide odata cu merele dar...cu siguranta nu sunt mai multe decat in banane sau alte fructe!

Off topic : nu vreau sa traiesc 100 de ani...:-p

xerendipiti
06.05.2009, 15:14:05

Stia Eva , ce stia...:D.

CorinaD
06.05.2009, 15:19:08
Stia Eva , ce stia...:D.
:)) :)) La asta nu m-am gandit!

Cory83
06.05.2009, 15:38:53
da , corect mai era alta batranica, tot la tv am prins-o care fuma fara nici o treaba:oops:! Chiar si eu ma gandeam...sa ma las de fumat:hm: sa nu ma las :)) Pana la urma aleg varianta cu merele...ma scuteste de la tuse :))

CorinaD
06.05.2009, 15:42:05
Bunica viitorului meu sot...ce ciudat suna "viitorul meu sot":"> ...are 70 de ani si a fumat toata viata..s-a lasat acum, de 3,4 ani...asa ca...dauneaza fumatul, e adevarat, dar sunt si unele exceptii!:D

Cory83
07.05.2009, 06:28:32
Da, norocosi cei care sunt asa, si daca nu fumau atata timp tare imi e ca se cam plictiseau pe Pamant...150-200 de ani :))

compact
07.05.2009, 07:45:11
Eu aspir la a fi vegetariana, deocamdata am eliminat orice alt tip de carne in afara de pui...il voi elimina si pe acesta si gata!
Incerc sa consum cat mai multe produse bio, produse organice inclusiv cosmetice (idem compact :) )
Iau cate o pastila de echinaceea zilnic
Odata la 6 luni dezintoxifiere cu gel Aloe
Sirop de telina odata la 3 luni
Polen , cate o lingurita zilnic.
Mananc la ore cat de cat fixe.
Am redus numarul tigarilor drastic app 0.
Ma culc la aceeasi ora in fiecare noapte ( cu mici exceptii in weekend:P )
Fac sport atat cat imi permite timpul: jogging prin parc din cand in cand
tae boo de 3 ori pe saptamana acasa
mers pe jos
inot
tennis
ski
iesitul cu Ralph afara ... este un atrenament bun pentru brate :))
si nu folosesc liftul deloc

Nu consum zahar, (decat ft ft ft rar) , prefer mierea si fructele.
Cartofii prajiti i-am eliminat de vreo 2-3 ani.
fast-food-ul la fel
regret ca trecem printr-o astfel de perioada , in care nu mai stim ce anume consumam.
Rezultatele se simt! Atat fizic cat si psihic!
eu ziceam ca gandim la fel ;))

am uitat sa spun ca nu fumez decat narghilea si doar cand am chef (intre 0 si 3 pe saptamana);
nu fac sport, dar voi face innot, mai ales ca mai vrea o prietena sa vina :)
zahar mananc doar in dulciuri (ciocolata de ex), dar beau cafeaua cu zahar, ceai si altele (am redus treptat pana am ajuns la 0 :D );
cartofi prajiti mananc, dar incerc pe cat posibil sa evit acest tip de mancare

si la mine se simt rezultate de cand sunt vegetariana ;))

Cory83
07.05.2009, 09:50:09
eu ziceam ca gandim la fel ;))

am uitat sa spun ca nu fumez decat narghilea si doar cand am chef (intre 0 si 3 pe saptamana);
nu fac sport, dar voi face innot, mai ales ca mai vrea o prietena sa vina :)
zahar mananc doar in dulciuri (ciocolata de ex), dar beau cafeaua cu zahar, ceai si altele (am redus treptat pana am ajuns la 0 :D );
cartofi prajiti mananc, dar incerc pe cat posibil sa evit acest tip de mancare

si la mine se simt rezultate de cand sunt vegetariana ;))

Si noi avem narghilea acasa...dar degetele de la o mana imi ajung sa enumar de cate ori am folosit-o. Chiar mi-ai facut pofta :-p mai ales ca miroase toata casa super frumos dupa ce o folosesc. :x
Mi-a recomandat doctorul sa mai beau si eu o cafea din cand in cand...am tensiunea mica mai mereu, insa nici o gura nu pot sa inghit . Mai incerc...:-s poate poate.
Eu de exemplu imi iau la birou 2 caserole de mancare, plus fructe si multa apa:>. Acum de exemplu am o caserola mare de orez cu lamaie sare si ulei de struguri plus o salatica de sezon in alta caserola. Mananc tot ce am pana la 4 si .... acasa nu mai pap nimic:D. Nu pentru ca ma abtin ci pentru ca nu mai simt nevoia! Daca mananci in prima parte a zilei mai bine, seara nu mai ai probleme!

CorinaD
07.05.2009, 09:57:53
Si noi avem narghilea acasa...dar degetele de la o mana imi ajung sa enumar de cate ori am folosit-o. Chiar mi-ai facut pofta :-p mai ales ca miroase toata casa super frumos dupa ce o folosesc. :x
Mi-a recomandat doctorul sa mai beau si eu o cafea din cand in cand...am tensiunea mica mai mereu, insa nici o gura nu pot sa inghit . Mai incerc...:-s poate poate.
Eu de exemplu imi iau la birou 2 caserole de mancare, plus fructe si multa apa:>. Acum de exemplu am o caserola mare de orez cu lamaie sare si ulei de struguri plus o salatica de sezon in alta caserola. Mananc tot ce am pana la 4 si .... acasa nu mai pap nimic:D. Nu pentru ca ma abtin ci pentru ca nu mai simt nevoia! Daca mananci in prima parte a zilei mai bine, seara nu mai ai probleme!
Adica tu toata ziua mananci o caserola de orez si una de salata?...:-\

compact
07.05.2009, 10:04:58
Nu pentru ca ma abtin ci pentru ca nu mai simt nevoia! Daca mananci in prima parte a zilei mai bine, seara nu mai ai probleme!

asa e...:)>-

Cory83
07.05.2009, 10:18:21
Adica tu toata ziua mananci o caserola de orez si una de salata?...:-\

Cu exactitate :d :

- o cana de orez fiert cu ulei de struguri, lamaie ,sare si seminte de in ( orez e satios, in general, uleiul il face si mai satios)
- o rosie, un castravete si cateva foi de salata cu multa lamaie.
-2 banane, o portocala
- apa 2 l

Daca acum imi este pofta de niste biscuiti cu cioco ma duc sa imi iau , nu pot sa zic ca tin un regim de slabit ci mai mult imi educ organismul sa manance sanatos si cu ocazia asta ma mentin sau poate chiar slabesc putin.:-p
Dar nici nu simt nevoia de dulciuri, pentru ca pana la 3-4 ani nu am stiut gustul zaharului, doar miere si fructe si ca sa vezi, asta prefer si acum. Nu zic ca ar fi o regula dar mie personal imi este bine asa.
* dupa ce m-am nascut eu tata a aflat ca are diabet...si mama s-a panicat putin prin urmare m-a tinut mai departe de dulciuri. :)

CorinaD
07.05.2009, 10:25:07
Cu exactitate :d :

- o cana de orez fiert cu ulei de struguri, lamaie ,sare si seminte de in ( orez e satios, in general, uleiul il face si mai satios)
- o rosie, un castravete si cateva foi de salata cu multa lamaie.
-2 banane, o portocala
- apa 2 l

Daca acum imi este pofta de niste biscuiti cu cioco ma duc sa imi iau , nu pot sa zic ca tin un regim de slabit ci mai mult imi educ organismul sa manance sanatos si cu ocazia asta ma mentin sau poate chiar slabesc putin.:-p
Dar nici nu simt nevoia de dulciuri, pentru ca pana la 3-4 ani nu am stiut gustul zaharului, doar miere si fructe si ca sa vezi, asta prefer si acum. Nu zic ca ar fi o regula dar mie personal imi este bine asa.
* dupa ce m-am nascut eu tata a aflat ca are diabet...si mama s-a panicat putin prin urmare m-a tinut mai departe de dulciuri. :)
Asa parca mai suna a mancare pentru o zi :D Eu mananc cativa biscuiti dimineata, ca altfel ma doare rau stomacul (urmare a ani de zile cand nu mancam inainte de ora 12), mananc la 12.30 si apoi seara, acasa, cel tarziu la ora 18.30. Nu cred ca as putea sa nu mai mananc nimic de la ora 16.00...de la 16.00 pana la 23.00 sunt 7 ore in care nu mai mananci nimic nimic? (asta presupunand ca la 23.00 adormi).
P.S. Si eu incerc sa renunt la cioco...dar e asa greu...mai ales cand am tot felul de tentatii acasa, pentru ca iubitul meu e slab, nu are nici un fel de problema si poate sa manance cate dulciuri vrea![-( Nu e deloc corecta viata asta fata de femei!:(

Cory83
07.05.2009, 10:44:44
Asa parca mai suna a mancare pentru o zi :D Eu mananc cativa biscuiti dimineata, ca altfel ma doare rau stomacul (urmare a ani de zile cand nu mancam inainte de ora 12), mananc la 12.30 si apoi seara, acasa, cel tarziu la ora 18.30. Nu cred ca as putea sa nu mai mananc nimic de la ora 16.00...de la 16.00 pana la 23.00 sunt 7 ore in care nu mai mananci nimic nimic? (asta presupunand ca la 23.00 adormi).
P.S. Si eu incerc sa renunt la cioco...dar e asa greu...mai ales cand am tot felul de tentatii acasa, pentru ca iubitul meu e slab, nu are nici un fel de problema si poate sa manance cate dulciuri vrea![-( Nu e deloc corecta viata asta fata de femei!:(

Eu cand ajung acasa...ma apuc sa fac curat, (am o mica obsesie)! Apoi incep sa-i gatesc iubitului meu drag! recunosc uneori imi este pofta din ce ii fac lui si gust ( dar atat) pentru ca nu pot mai mult. Mai beau un fresh de fructe...apa.. si s-a terminat ziua! Chiar nu cred ca o sa mai schimb acest program! Incredibil cum iti poti educa organismul!
In weekend de exemplu chiar daca dorm mai mult...la fel dupa 4-5 nu mai exista sentimentul de foame!
Si da...la 23:00 maxim sunt in pat! :"> ( nici in liceu nu ma culcam asa devreme) <:-P

miti
07.05.2009, 18:09:27
Eu cand ajung acasa...ma apuc sa fac curat, (am o mica obsesie)! Apoi incep sa-i gatesc iubitului meu drag! recunosc uneori imi este pofta din ce ii fac lui si gust ( dar atat) pentru ca nu pot mai mult. Mai beau un fresh de fructe...apa.. si s-a terminat ziua! Chiar nu cred ca o sa mai schimb acest program! Incredibil cum iti poti educa organismul!
In weekend de exemplu chiar daca dorm mai mult...la fel dupa 4-5 nu mai exista sentimentul de foame!
Si da...la 23:00 maxim sunt in pat! :"> ( nici in liceu nu ma culcam asa devreme) <:-P
asa e....:)>:D<

helenita
09.05.2009, 22:03:38
la tine poate sotul tau are program scurt daca are timp sa stearga praful:>

nici sotul meu nu are progr scurt, drept urmare sterge praful in weekend, dupa cum am mai zis;-) ( si oricum nici noi n-avem multa mobila)

helenita
09.05.2009, 22:04:48
Da helenita...dar ti-ai putea gasi timp si la miezul noptii :))=))

dap...as putea8-} 8-} 8-}

compact
10.05.2009, 07:25:52
eu am mobila wenge in toata casa: bucatarie, sufragerie, dormitor. in baie si pe hol nu e wenge, dar oricum e putina :(.
Nu sterg zilnic praful si nu e vorba de cat timp am, dar mi se pare aiurea sa sterg praful in fiecare zi /:)
sigur...mama cand a vazut mobila a zis la fel "praful il stergeti zilnic, nu?" :))

helenita, andrusca sunteti rautacioase...

eu31
10.05.2009, 14:48:47
Ati incercat vre-odata o cura de genu?

Aici nu ma gandesc neparat de luat mai stiu eu ce medicamente sau ce baut ceaiuri... doar mancat fructe si legume crude intr-o perioada de cateva zile.. si eventual ceva seminte (migdale, seminte de floarea soarelui crude, nu sarate)

Cum v-ati simtit?

Ma tenteaza sa incerc una dar ma gandesc daca n-oi face ceva reactii.. Doar pt cateva zile (o saptamana)

De ce? Pt ca de la un timp, de vre-o luna imi tot ies cosuri pe fata si nu inteleg de ce. Si nu unele care trec dupa 2-3 zile :( Si deja ma apropii de 30 de ani, deci nu mai sunt la pubertate, imi ingrijesc tenul
Mananc sanatos, nu exagerez.

Aveti vre-un sfat please?

gabitza_86
10.05.2009, 18:00:12
incearca sa-ti faci saptamanal cate o masca cu argila,si in fiecare seara spala-te pe fata cu clean&clear shine control,pe mine ma ajuta enorm si am un ten ok.

helenita
10.05.2009, 18:01:52
eu am mobila wenge in toata casa: bucatarie, sufragerie, dormitor. in baie si pe hol nu e wenge, dar oricum e putina :(.
Nu sterg zilnic praful si nu e vorba de cat timp am, dar mi se pare aiurea sa sterg praful in fiecare zi /:)
sigur...mama cand a vazut mobila a zis la fel "praful il stergeti zilnic, nu?" :))

helenita, andrusca sunteti rautacioase...

daca te uiti la posturile din paginile anterioare, o sa vezi cine e rautacioasa....

pisoias
10.05.2009, 18:24:52
daca te uiti la posturile din paginile anterioare, o sa vezi cine e rautacioasa....

tu:^o:-B.citeste cu atentie

4499ELENUTA
10.05.2009, 18:55:49

si eu la fel daca nu sterg zilnic zici ca e parasita casa:D

compact
10.05.2009, 21:24:35
m-am uitat :-"

LaRubia
11.05.2009, 21:14:29

buna andrusca:*

eu doar cu firele de par am probleme.....in rest nu ma prea preocup de microbi,bacterii......nu am treaba nici dak as vedea muste sau insecte in mancare.....doar firele de par ma scarbesc rau de tot:(

LaRubia
11.05.2009, 21:22:01

nu am intalnit fire de par chiar peste tot...dar....aproape peste tot......si culmea tot mie mi se intampla sa gasesc...dak e intr-o supa un fir de par.....ala sigur se va nimeri in farfuria mea!!!!!:-\ :-\ :-\ :-\ ....am incercat sa nu bag de seama....dar nu merge....:-\ :-\ :-\ :-\

AnnyyAnnyy
11.05.2009, 21:40:19
pai pe mobila wenge...praful trebuie sters in fiecare zi...nu?:O
te rog nu glumi cu faze din astea;))don't do this to me...iubesc mobila wenge, dar clar n-as deveni sclava carpei de sters praful....zilnic? c'mon:OI have a life, si-o casa mare...sa scrie in "regulamentul de utilizare al mobilierului"(thank God ca nu exista asa ceva) si tot n-as face asta zilnic; hai o data pe saptamana da!...

eu am o usoara fobie, ca deja a trecut de limitele maniei, cu germenii proveniti de la terte persoane...sa spunem ca nu suport sa fiu pupata, imbratisata sau luata de mana de persoane straine sau putin apropiate mie.Stiu clar ca mi se trage inca de prin grupa mare de gradi' cand eram scosi la primbare, de manuta cate 2#-o...educatoarea ne potrivea in perechi dupa bunul ei plac[-(>:P, si eu am avut "norocul" sa pic de cateva ori de mana cu un individ gras si cu palmele transpirate:-&.Preferam sa merg cuminte cu mainile pe langa corp si sa ma impotrivesc educatoarei=; decat sa fiu nevoita sa-l tin pe respectivul de mana...si asa am ramas pana in ziua de azi;)). Putine persoane din jurul meu s-au prins de mica mea "problema"(desi uneori e mai mult problema altora decat a mea;))) si am norocul ca nimeni nu m-a catalogat ca fiind ciudata till now...colegii de facultate(marea lor majoritate baieti) ma considera foarte serioasa:-B:> si au invatat in timp ca "imbratisarile colegiale" n-au trecere la mine...am pocnit b-(vreo 2 prin anul intai ca sa ma fac inteleasa, dar au prins toti ideea;)). Iubi e in delir, ce sa mai zic:))=))
Daca in mod accidental intru in contact cu o persoana precum "cosmarul copilariei mele" pana nu dau de prima baie unde sa ma pot spala temeinic nu-mi ating fata, si clar nimic ce urmeaza a fi considerat cina/pranzul meu...si ma si simt ciudat, as if the hand that touched that person is contaminated. 8-}stiu, stiu, am probleme la mansarda
Cu igiena mai exagerez si cand vine vorba de curatenia in baie, a...si putine persoane stiu ca eu n-am niciodata nici un ruj sau orice alt produs cosmetic in geanta insa am in permanenta un etui c-o periuta de dinti si-un mic tub de pasta:">; ma strecor discret la baie dupa fiecare masa si-mi satisfac mania:))
o:-)

eu31
12.05.2009, 08:39:04
Imi fac.. nu chiar saptamanal, dar destul de des..

Am sa incerc si productul

Merci de sfat :*

anaderol10
14.05.2009, 12:55:12
Eu alerg aproape in fiecare seara!

Andrusca81
16.06.2009, 12:46:51
Eu de ceva timp am devenit preocupata de gym ( bicicleta, gantere...si mai incerc sa fac abdomene, genoflexiuni...exercitii de astea) si asta pentru ca am constatat ca silueta mea a inceput sa se modifice putin in zona taliei, un fel de pernute ceva care ma obsedeaza de nu mai pot si vreau sa scap de ele cat mai repede :-L:)).De asemenea seara mai iesim la plimbare...si cred ca in viitorul apropiat voi recurge la o alimentatie mai mult bio :D.
P.S. Cred ca vizionez prea mult canalul E! unde vad numai staruri care arata perfect...fara nici o pernuta pe nicaieri si care sunt foarte preocupati de silueta ....si uite ca m-am molipsit =))

marianat84
02.03.2010, 10:08:07
Eu de ceva timp am devenit preocupata de gym ( bicicleta, gantere...si mai incerc sa fac abdomene, genoflexiuni...exercitii de astea) si asta pentru ca am constatat ca silueta mea a inceput sa se modifice putin in zona taliei, un fel de pernute ceva care ma obsedeaza de nu mai pot si vreau sa scap de ele cat mai repede :-L:)).De asemenea seara mai iesim la plimbare...si cred ca in viitorul apropiat voi recurge la o alimentatie mai mult bio :D.
P.S. Cred ca vizionez prea mult canalul E! unde vad numai staruri care arata perfect...fara nici o pernuta pe nicaieri si care sunt foarte preocupati de silueta ....si uite ca m-am molipsit =))

In afara de toate dietele si sportul necesar pentru a te mentine in forma, cu cearcanele ce ne facem? Pentru mine au devenit cea mai mare problema, mai mult decat regimul alimentar si sportul pe care il practic si eu, desi nu sunt f incantata -pentru a ma mentine intr-o forma ok. cred ca oboseala accentueaza foarte tare cearcanele si nu stiu cum sa scap de ele. Am observat ca si somnul destul de indelungat nu prea da roade dupa perioade foarte obositoare si stresante.

alexandra890
05.09.2011, 16:46:15
Buna! pe langa sport si alimentatie sanatoasa, eu am descoperit un produs care ma ajuta foarte mult. Se numeste Activit Imuno Forte si este de la Ropharma. L-am gasit in farmacii cu 13,5 ron. Nu am mai racit in ultima vreme si am fost ferita si de alergii cu care ma confruntam constant. De asemenea, am mai incercat Cholut Bio, un produs facut din drojdie din orez rosu. Regleaza nivelul colesterolului si ma vindeca de noptile nedormite. Este foarte bun impotriva stresului. Vi-l recomand si pe acesta cu caldura.

CONT_INCHIS_253
05.09.2011, 17:05:15
Buna! pe langa sport si alimentatie sanatoasa, eu am descoperit un produs care ma ajuta foarte mult. Se numeste Activit Imuno Forte si este de la Ropharma. L-am gasit in farmacii cu 13,5 ron. Nu am mai racit in ultima vreme si am fost ferita si de alergii cu care ma confruntam constant. De asemenea, am mai incercat Cholut Bio, un produs facut din drojdie din orez rosu. Regleaza nivelul colesterolului si ma vindeca de noptile nedormite. Este foarte bun impotriva stresului. Vi-l recomand si pe acesta cu caldura.

Daca racesti frecvent inseamna ca sistemul tau imunitar e cam slab si trebuie intarit exact prin ceea ce ai scris mai sus: sport, mancare sanatoasa, gandire pozitiva. Hai sa nu mai luam pastile pentru orice!