PDA

Versiunea completa : "Legalizarea" incestului in Romania

evenstar
18.03.2009, 13:11:37
De cateva zile voiam sa pun intrebarea asta. Exista propunerea ca, pe langa scoaterea prostitutiei din Codul penal, sa se faca acelasi lucru si cu incestul liber consimtit intre adulti. Ce parere aveti de aceasta propunere legislativa. Credeti ca relatiile sexuale intre tata-fiica, mama-fiu sau frate-sora, daca sunt adulti si consimt, tin de libertatea individuala, si trebuie tolerate de stat? Sau, dimpotriva, ca sunt aberatii si statul trebuie sa se implice in controlul lor?
Sunt curioasa sa aflu parerile voastre...
Repet, NU este vorba despre viol, sau relatiile sexuale cu minori.

higgs
18.03.2009, 14:23:42
De cateva zile voiam sa pun intrebarea asta. Exista propunerea ca, pe langa scoaterea prostitutiei din Codul penal, sa se faca acelasi lucru si cu incestul liber consimtit intre adulti. Ce parere aveti de aceasta propunere legislativa. Credeti ca relatiile sexuale intre tata-fiica, mama-fiu sau frate-sora, daca sunt adulti si consimt, tin de libertatea individuala, si trebuie tolerate de stat? Sau, dimpotriva, ca sunt aberatii si statul trebuie sa se implice in controlul lor?

Mie mi se pare un subiect greu :)
Imi da prea mult de gandit :)) . Primul impuls este sa zic NU incestului, dar in acelasi timp cred in libertatea individuala, iar statul nu trebuie sa se bage in dormitorul unui cuplu daca cei implicati sunt cel putin adulti :)

Nu cunosc cazuri reale, doar lectura fictiva si cazurile din presa :)
Ma mai gandesc :)

oana
18.03.2009, 14:53:24
eu una nu voi putea fi niciodata Pro.....mi se pare a aberatie a naturii...iar din punct de vedere medical nici nu mai vorbesc

annie_val23
18.03.2009, 14:57:48
eu una nu voi putea fi niciodata Pro.....mi se pare a aberatie a naturii...iar din punct de vedere medical nici nu mai vorbesc
asta e si parerea mea :|

aloe
18.03.2009, 14:58:58

Mai ales privind din perspectiva medicala si a nasterii unui copil...eu personal ma opun cu vehementa

evenstar
18.03.2009, 15:07:20
Mie mi se pare un subiect greu :)
Imi da prea mult de gandit :)) . Primul impuls este sa zic NU incestului, dar in acelasi timp cred in libertatea individuala, iar statul nu trebuie sa se bage in dormitorul unui cuplu daca cei implicati sunt cel putin adulti :)

Nu cunosc cazuri reale, doar lectura fictiva si cazurile din presa :)
Ma mai gandesc :)

Da, e un subiect greu... dar nu imposibil...
Chiar eram curioasa ce parere ai tu despre asta....

evenstar
18.03.2009, 15:08:24

Da, si eu sunt de aceeasi parere mai ales in Ro, unde in acele medii in care se practica incestul nu se prea cunoaste contraceptia... :-s

higgs
18.03.2009, 15:16:51
Da, e un subiect greu... dar nu imposibil...
Chiar eram curioasa ce parere ai tu despre asta....

Bine, mie mi se pare ceva WRONG, dar mi se pare ca mai am de citit, deocamdata zic ca nu cred ca e ok sa faci o legalizare a incestului, sper sa nu aud de astfel de cazuri prin jurul meu #-o

Parerea mea nu este una educata, nu am studiat sau analizat problema pe toate partile, tot ce cred e bazat pe sentiment in momentul asta :) In cazurile in care nu stiu ce sa zic merg pe calea stiintifica, din punct de vedere medical nu este ok, ma gandesc aici la reproducere, de asta as zice ca NU.

Inca nu am zis tot, inca ma mai gandesc :))

mihaana
18.03.2009, 15:28:04
Incestul este o problema grava, mai ales ca in urma acestui act de cele mai multe ori ia nastere un copil. Marea majoritate a celor care practica asa ceva nu cunosc contraceptia, nu se protejeaza in nici un fel. Si se nasc copii cu malformatii si boli congenitale! Un mare, mare NU acestui fenomen! Nu este normal ca un tata sa aiba relatiii sexuale cu fiica, o mama cu fiul, sau fratii intre ei! Nici medical, nici moral, nici religios!

map
18.03.2009, 15:45:53
Nu cred ca e vorba despre legalizare in sine, cat despre coborarea actului din statutul de infractiune. Ceeace e altceva. Daca nu e consimtit, actul ramane infractiune. Daca e consimtit, statul nu-l mai pedepseste ca pe o infractiune. Nu e acelasi lucru cu a spune ca e legalizat.

Eu nu pot decat sa ma bucur la fiecare actiune care limiteaza imixtiunea statului in viata personala a individului, sau care extrage statul din viata intima a cetateanului. Nu e locul statului sa reglementeze si sa controleze ce alege sa faca fiecare cetatean in viata personala. Mai degraba astept de la stat sa se ocupe de asistenta sociala, medicala, de programe de educare, separat si nu impreuna cu biserica (a carei introducere in programele scolare mi se pare deplasata atata timp cat nu se asigura educatie religioasa pentru toate cultele practicate de copii/parintii lor). La modul "invata-l pe om care sunt consecintele, ca sa faca o decizie informata".

Nu contest ca actul in sine (incestul) are urmari biologice dezastruoase, dar nu ma priveste alegerea personala a doi indivizi. Cum nu ma priveste nici daca un cetatean alege sa se prostitueze (desi statul ar putea reglementa sectorul de "activitate" si, ma gandesc, poate ar lua si niste venituri din taxarea activitatii de prostitutie).

As prefera ca resursele statului sa se orienteze spre coruptie, spre sistemul juridic (vezi cazurile de condamnati eliberati provizoriu pe motive medicale si care dispar si fac tot felul de nenorociri cat sunt in "libertate"), spre educatie si servicii medicale. Nu vreau sa citesc in NY Times despre spagi in spitalele din Romania si despre copii nascuti cu brain damage pentru ca medicul nu si-a primit spaga.

As prefera ca statul sa faca programe de educare a publicului despre cum sa faci sa obtii co/finantare din programele europene pentru care Romania primeste resurse de la comunitatea europeana, ca sa nu mai treaca anul fara ca Romania sa-si cheltuie cota parte care-i revine, desi cotizeaza constiincios la uniune. As prefera ca statul sa se preocupe de infrastructura care sa deschida accesul fizic la zone din tara. Mai am preferinte dar iar ma-ntind la infinit :)

ryanaro
18.03.2009, 15:48:26

eu am pareri care isca controverse despre multe lucruri, si cred ca asta e unul din ele. si eu aveam o parere similara cu majoritatea "Scarbos, gresit etc" pana am vazut un documentar la Tv despre subiectul asta.

majoritatea covarsitoare a cuplurilor respective nu se cunoscusera toata viata si s au cunoscut si s au indragostit ca adulti (frati si surori). sunt de acord sa nu fie persecutati in cazul asta (nu stiau ca sunt rude), mai grav mi se pare atunci cand au crescut impreuna.

legat de copii, si eu m am gandit sa nu aiba voie sa faca copii, dar discutam de libertatea individuala aici. daca extrapolam, nici persoanele cu handicap n ar trebui sa faca copii, nici persoanele cu rude cu handicap genetic etc etc.

la urma urmei, stiu ca sunt legale (nu neaparat recunoscute de biserica) relatiile intre veri primari.

cristoiash
18.03.2009, 15:49:42
Mie imi vine sa vomit numai cind ma gindesc la posibilitate. Instinctul imi spune ca e ok a fi impotriva. Oare e la fel cu a fi impotriva casatoriilor intre homosexuali? Oare sunt ipocrita daca spun nu unei asemenea relatii (incest)? Pe urma, avem exemplu moralizator chiar in Biblie cu fetele lui Lot.

In fine, cred ca legiferarea unei interdictii s-a facut pe o baza mai mult practica si nu morala. Daca un frate si o sora sau veri de gradul 1 se apuca sa se "iubeasca" in mod legal, casatoreasca si sa mai trinteasca si un copchil, rezultatele pot fi si de cele mai multe ori sunt dezastruoase in cazul copilului. Asa ca din punctul asta de vedere, sunt contra incestului. Asta pe linga greata aferenta. Ma scuzati un pic, ma duc sa dau la boboci.:-&

cristoiash
18.03.2009, 15:56:48
eu am pareri care isca controverse despre multe lucruri, si cred ca asta e unul din ele. si eu aveam o parere similara cu majoritatea "Scarbos, gresit etc" pana am vazut un documentar la Tv despre subiectul asta.

majoritatea covarsitoare a cuplurilor respective nu se cunoscusera toata viata si s au cunoscut si s au indragostit ca adulti (frati si surori). sunt de acord sa nu fie persecutati in cazul asta (nu stiau ca sunt rude), mai grav mi se pare atunci cand au crescut impreuna.

legat de copii, si eu m am gandit sa nu aiba voie sa faca copii, dar discutam de libertatea individuala aici. daca extrapolam, nici persoanele cu handicap n ar trebui sa faca copii, nici persoanele cu rude cu handicap genetic etc etc.

la urma urmei, stiu ca sunt legale (nu neaparat recunoscute de biserica) relatiile intre veri primari.

Depinde foarte mult de sansele de a pasa copiilor handicapul respectiv. Doi oameni cu un handicap oarecare care au sanse sa obtina un copil perfect sanatos. Nu vad de ce ar trebui impiedicati. Pe de alta parte, daca sansele sunt foarte mari sa produca un individ pe care societatea va trebui sa il suporte, sponsorizeze si duca in circa si a carui calitate a vietii va fi foarte redusa, aici as fi pentru "contra". In fond ma priveste si pe mine daca tu tii mortis sa faci un copil atit de handicapat incit va incarca sistemul medical si social.

MachuPicchu
18.03.2009, 15:59:45
Da, si eu sunt de aceeasi parere mai ales in Ro, unde in acele medii in care se practica incestul nu se prea cunoaste contraceptia... :-s
incest este si intre verisori de grad I sau II ... cati imparati nu s-au casatorit cu verisoarele lor pt. a tine totul in familie??? ... si sa facem abstractie de RO
... genetic este o anomalie, dar daca nu ar fi aceasta problema, ar mai fi o problema? :[email protected]

evenstar
18.03.2009, 16:00:37
Depinde foarte mult de sansele de a pasa copiilor handicapul respectiv. Doi oameni cu un handicap oarecare care au sanse sa obtina un copil perfect sanatos. Nu vad de ce ar trebui impiedicati. Pe de alta parte, daca sansele sunt foarte mari sa produca un individ pe care societatea va trebui sa il suporte, sponsorizeze si duca in circa si a carui calitate a vietii va fi foarte redusa, aici as fi pentru "contra". In fond ma priveste si pe mine daca tu tii mortis sa faci un copil atit de handicapat incit va incarca sistemul medical si social.

Corect....

higgs
18.03.2009, 16:01:27
Stiu ca nu are legatura, sau poate ca are, oricum zic.
Am citit Middlesex http://en.wikipedia.org/wiki/Middlesex_(novel) in trecut, ei bine, mi-am schimbat parerea despre incest, copilul rezultat din relatia celor doi frati nu este tocmai ok, dar ce este acest normal? Eu inca sunt in dubiu cand ma gandesc la normalitate =))
Modul in care sunt descrise starile psihice ale celor implicati in actiune nu m-au facut sa fiu impotriva sau revoltata, am incercat doar sa inteleg si poate sa simpatizez cu ei :)

ryanaro
18.03.2009, 16:01:30

din pacate, si daca produc un copil sanatos, acel copil devine "ingrijitor" si are grija de ei non-stop. mie asta mi se pare de un egoism monstruos. insa eu nu vorbesc despre ce mi se pare mie. ;;)

mai multe informatii despre unul din cuplurile din documentar aici:

http://www.guardian.co.uk/world/2007/feb/27/germany.kateconnolly

cristoiash
18.03.2009, 16:01:44
incest este si intre verisori de grad I sau II ... cati imparati nu s-au casatorit cu verisoarele lor pt. a tine totul in familie??? ... si sa facem abstractie de RO
... genetic este o anomalie, dar daca nu ar fi aceasta problema, ar mai fi o problema? :[email protected]

Pai si citi regi dementi nu s-au nascut ca urmare?

Daca n-ar fi problema genetica probabil ca n-as mai fi impotriva.

evenstar
18.03.2009, 16:03:05
Da, dar ai vazut ce degenerati ieseu prin dinastiile acelea?
Nu cred ca putem sa facem abstractie de faptul ca dintr-o astfel de legatura se nasc aberatii genetice. Dar eu cred a da, ar fi o problema, e prin definitie ceva contra naturii... it's wrong!

ryanaro
18.03.2009, 16:04:28

aici nu se considera incest relatia intre verisori primari (eu nici n am veri primari), in schimb se considera incest relatia cu frati/surori vitrege fara legatura de sange. s a schimbat legea in 2002.:)>-

cristoiash
18.03.2009, 16:08:33
din pacate, si daca produc un copil sanatos, acel copil devine "ingrijitor" si are grija de ei non-stop. mie asta mi se pare de un egoism monstruos. insa eu nu vorbesc despre ce mi se pare mie. ;;)

mai multe informatii despre unul din cuplurile din documentar aici:

http://www.guardian.co.uk/world/2007/feb/27/germany.kateconnolly

Pina sa aiba copilul grija de ei trebuie sa aiba ei grija de copil. Daca handicapul este atit de mare incit ei sa nu poata ingriji copilul, acesta va ajunge in sistemul institutional din tara respectiva, fie foster care, orfelinat sau mai stiu eu ... poate chiar muri. Deci oricum ar fi cam imposibil un scenariu de genul asta.

Cit despre cuplul din link, ei stiau foarte bine ca sunt frate-sora, stiau foarte bine ce fac. Faptul ca au ales sa aduca pe lume doi copii handicapati mi se pare criminal si nu ma induioseaza deloc cazul lor.

ryanaro
18.03.2009, 16:15:00
Pina sa aiba copilul grija de ei trebuie sa aiba ei grija de copil. Daca handicapul este atit de mare incit ei sa nu poata ingriji copilul, acesta va ajunge in sistemul institutional din tara respectiva, fie foster care, orfelinat sau mai stiu eu ... poate chiar muri. Deci oricum ar fi cam imposibil un scenariu de genul asta.

Cit despre cuplul din link, ei stiau foarte bine ca sunt frate-sora, stiau foarte bine ce fac. Faptul ca au ales sa aduca pe lume doi copii handicapati mi se pare criminal si nu ma induioseaza deloc cazul lor.

chiar de comic relief, vinerea trecuta a fost un caz cand amandoi parintii erau orbi si aveau cativa copii. copilul cel mare avea grija de ei. aici e tare raspandita chestia asta, pentru ca cei de la serviciile sociale prefera sa lase copiii cu familiile chiar daca e in detrimentul copiilor.

dar nu vorbim despre copii cu handicap decat tangential.

cuplul din link au si doi copii sanatosi. mie mi se par egali cu oricine altcineva cu handicap care alege sa faca copii. ;;)

MachuPicchu
18.03.2009, 16:15:49
Nu cred ca putem sa facem abstractie de faptul ca dintr-o astfel de legatura se nasc aberatii genetice. Dar eu cred a da, ar fi o problema, e prin definitie ceva contra naturii... it's wrong!
wrong dpdv religios? sau medical?

MaryT
18.03.2009, 16:17:05
sunt impotriva !
nici nu stau sa ma gandesc prea mult caci oricum ma intorc la aceasi concluzie : e gresit !
fiecare face ce doreste si cu cine doreste si normal ca e treaba lor dar de ce sa platesc alocatiile copiilor handicapati nascuti dintr-o relatie incestuoasa ? :-\ !
nu sunt de accord atata timp cat ma afecteaza personal cat nu ma afecteaza fiecare sa faca ce doreste cu cine doreste ca mie mi se pare scarbos e treaba mea ! :)>-

evenstar
18.03.2009, 16:17:56

Nu ma gandesc la religie, ma gandesc la "legea firii". Nu am un argument, mi se pare pur si simplu ceva revoltator. Dar, dupa cum spuneam, nu putem face abstractie de o realitate cum e cea genetica.

cristoiash
18.03.2009, 16:24:23
chiar de comic relief, vinerea trecuta a fost un caz cand amandoi parintii erau orbi si aveau cativa copii. copilul cel mare avea grija de ei. aici e tare raspandita chestia asta, pentru ca cei de la serviciile sociale prefera sa lase copiii cu familiile chiar daca e in detrimentul copiilor.

cuplul din link au si doi copii sanatosi. mie mi se par egali cu oricine altcineva cu handicap care alege sa faca copii. ;;)

Doar ca sansele lor de a face copii cu handicap sunt cam de 50% unde sansele a doi orbi de a produce orbi sunt mult mai reduse. Ca exemplul tau, copii vazatori :-"

higgs
18.03.2009, 16:24:56

Cred ca nu discutam aici din punct de vedere religios :) Pentru ca e cu totul alta discutie din punctul meu de vedere :))

MachuPicchu
18.03.2009, 16:26:41
Nu ma gandesc la religie, ma gandesc la "legea firii". Nu am un argument, mi se pare pur si simplu ceva revoltator. Dar, dupa cum spuneam, nu putem face abstractie de o realitate cum e cea genetica.
religios este un adevarat razboi ... medical este gresit ... social NO COMMENT (ca imi iau castane :))) ... incest consider si intre veri nu numai frati si parinti (partea cu fratii si parintii nu o diger)

higgs
18.03.2009, 16:27:21
Doar ca sansele lor de a face copii cu handicap sunt cam de 50% unde sansele a doi orbi de a produce orbi sunt mult mai reduse. Ca exemplul tau, copii vazatori :-"

Dar cred ca sunt mult mai multe cupluri de orbi si mai putine cupluri bazate pe incest :)

De fapt nu stiu daca handicapul este fizic sau psihic, deocamdata nu am citit suficient, am tot incercat sa ma uit pe internet dar tot dau de pagini pro life :))

ryanaro
18.03.2009, 16:30:20

in exemplul cu cuplul nevazator, aveau un sindrom ciudat, aveau 3 copii si doi din ei aveau sindromul asta. al 3 lea era cel care avea grija de toti.

mie mi se pare o loterie, sincer. eu zic ori toti, ori nici unul. ori ii bagam pe toti in aceeasi oala, ori pe nimeni. incalcam o libertate individuala pentru binele colectiv sau nu?!

ps: tu stii ca acum sunt campanii anti-avort in cazul sindromului down?! :-B zic ca pot trai bine merci, se pot integra in societate etc.

MaryT
18.03.2009, 16:39:29

inbreeding-ul duce la defecte genetice doar daca parintii au defecte genetice !in cadrul procesului de segregare sansele sa se intilneasca genele recesive sint mici in prima etapa !
Charels Darwin a avut 10 copii cu verisoara lui iar din cate retin toti erau sanatosi !

ryanaro
18.03.2009, 16:44:29
inbreeding-ul duce la defecte genetice doar daca parintii au defecte genetice !in cadrul procesului de segregare sansele sa se intilneasca genele recesive sint mici in prima etapa !
Charels Darwin a avut 10 copii cu verisoara lui iar din cate retin toti erau sanatosi !

verisorii sunt altceva. am zis ca aici nici macar nu e considerat incest cu verii primari. ;;) se pot si casatori in biserica aici. nici in ro nu e incest intre veri primari, dar nu se pot casatori in biserica.

evenstar
18.03.2009, 16:50:52

Da, dar marea problema este ca aceste gene sunt majoritatea recesive, deci la parinti e posibil sa nu se manifeste in niciun fel afectiunea... Pentru ca ea sa apara, e nevoie de 2 gene identice (iar probabilitatea ca ele sa existe la cosangvini este mult mai mare decat in populatia generala)
Din pacate nu avem suficiente cunostinte genetice nici macar sa spunem ca am putea face un control al riscului la cuplurile de cosangvini... :-?

MaryT
18.03.2009, 16:51:07
verisorii sunt altceva. am zis ca aici nici macar nu e considerat incest cu verii primari. ;;) se pot si casatori in biserica aici. nici in ro nu e incest intre veri primari, dar nu se pot casatori in biserica.

mdap,dar daca privim sistematic Adam si Eva a fost blestemati sa faca copii multi copii care s-au "imperecheat" intre ei deci concluzia ar fi ca omenirea s-a nascut din incest ,nu ?

ryanaro
18.03.2009, 16:54:28
mdap,dar daca privim sistematic Adam si Eva a fost blestemati sa faca copii multi copii care s-au "imperecheat" intre ei deci concluzia ar fi ca omenirea s-a nascut din incest ,nu ?

daca iei literal biblia, da ;;). un prof de religie mi a zis in liceu ca "in biblie nu scrie ca nu erau si alti oameni pe pamant". eu i am zis ca "nu scrie nici ca erau". :D pentru multa lume vechiul testament este tabu.

MaryT
18.03.2009, 17:01:23

"sangele albastru " de care se vorbea in vremurile demult apuse se refera tocmai la acest fapt ca multi dintre membri erau inruditi , a decurs la degenerare si implicit la transformarea pielii si aparitia pregnanta a venelor ( sange albastru).

Si exista posibilitatea ca din combinarea a doua gene recesive sa rezulte o gena dominanta adica o boala genetica. Astfel se poate refuza casatoria intre doua persoane care au probleme genetice (chiar si recesive).

MaryT
18.03.2009, 17:05:23
e legal dar de ce psihologi considera incestul drept o practica sexuala devianta ptr. care tre sa iti repari mansarda? :-?

ryanaro
18.03.2009, 17:12:57
e legal dar de ce psihologi considera incestul drept o practica sexuala devianta ptr. care tre sa iti repari mansarda? :-?

ca tot vorbeam azi si ieri :)) medicii au considerat pana in secolul 20 ca lipsa de sex la femei (!!!!!!!!!!!) se chema "female hysteria" si se putea trata cu un aparat medical (!!!!!) pe nume vibrator chiar de catre ei. :D pana la aparitia "vibratorului medical" se facea un "masaj pelvian" (!!!) care ducea la "paroxism isteric" :)) nu glumesc desi pare o gluma.

asta ca o paranteza la ce considera psihologii sau nu. gandirea se schimba, chiar si legile se schimba. :)

evenstar
18.03.2009, 17:19:30
OK, promit ca o sa imi adun ideile si o sa-ti dau un raspuns documentat pe tema asta maine... Deocamdata vorbesc din amintiri...

MaryT
18.03.2009, 17:20:13
ca tot vorbeam azi si ieri :)) medicii au considerat pana in secolul 20 ca lipsa de sex la femei (!!!!!!!!!!!) se chema "female hysteria" si se putea trata cu un aparat medical (!!!!!) pe nume vibrator chiar de catre ei. :D pana la aparitia "vibratorului medical" se facea un "masaj pelvian" (!!!) care ducea la "paroxism isteric" :)) nu glumesc desi pare o gluma.

asta ca o paranteza la ce considera psihologii sau nu. gandirea se schimba, chiar si legile se schimba. :)

da,iar melancolia era o boala care trebuia tratata cu bai termale :))
si cam majoritatea bolilor pshihice si fiziologice au fost tratate incorect in trecut dar asta inseamna sa nu te mai tratezi de nimic acum de frica sa nu se descopere peste 500 de ani ca tratamentul a fost gresit? :))

ryanaro
18.03.2009, 17:22:29
dar asta inseamna sa nu te mai tratezi de nimic acum de frica sa nu se descopere peste 500 de ani ca tratamentul a fost gresit? :))

nu stiu ce sa zic. unele persoane considera si homosexualitatea o boala, daramite incestul. ;;)

MaryT
18.03.2009, 17:40:40
nu stiu ce sa zic. unele persoane considera si homosexualitatea o boala, daramite incestul. ;;)

da, exact ! homosexualti au luptat si au trecut la legalizare ,la casatorii si adoptii...deci nu poti da o solutie si sa te astepti ca ea sa nu extarpoleze mai departe ! asa si cu incestul..mai urmeaza casatoriile, nasterile ...
ca si in cazul adoptiilor homosexuale e vorba de instinctul reproducerii ! caci de ce vor homosexuali copii ? prin simplu fapt ca vor sa aiba sentimentul reproduceri ! iar atata timp cat comportamentul propriu sexual nu te afecteaza decat pe tine atunci iti vezi de gradina ta si e foarte bine, dar cand afecteaza pe ceilalti (inclusiv pe copii tai potentiali), societatea are dreptul sa se apere !

ca sa nu mai vorbim despre operatiile de schimbare de sex, de copii in eprubeta, clonare si alte asmenea practici !

cristoiash
18.03.2009, 18:32:44
daca iei literal biblia, da ;;). un prof de religie mi a zis in liceu ca "in biblie nu scrie ca nu erau si alti oameni pe pamant". eu i am zis ca "nu scrie nici ca erau". :D pentru multa lume vechiul testament este tabu.

ba scrie de prima nevasta a lui adam, lilith!!!!!!!!!!!! Ceea ce inseamna ca mai erau si altii pe lume.

MaryT
18.03.2009, 18:44:25
ba scrie de prima nevasta a lui adam, lilith!!!!!!!!!!!! Ceea ce inseamna ca mai erau si altii pe lume.

doar evrei recunosc acest fapt din cate stiu eu !

cristoiash
18.03.2009, 19:26:20
doar evrei recunosc acest fapt din cate stiu eu !

cum vechiul testament e preluat de la ei, cu mici editari ... si cum ei au preluat la rindul lor diverse mituri si legende sumeriene ... e mult prea complicat sa ii dam de cap.

Sa ne intoarcem la sexul deviant intre tata-fiica, tata-fiu, mama-fiu, mama-fata, frate-sora.

Mie si var-var imi intoarce stomacul.

PS: Cain spune ceva de oamenii care l-ar intilni l-ar ucide. Inafara de ma-sa, ta-su si fra-su (pe care il omorise) cine altcineva putea sa-i faca felul? Vezi ... mai erau si altii pe-acolo :)

paradise
18.03.2009, 21:27:59
am citit azi acest articol:
http://www.kudika.ro/articol/relatii/6415/Am-fost-victima-unui-incest.html

bineinteles ca sunt contralegalizarii incestului! :-w

map
19.03.2009, 07:29:11
am citit azi acest articol:
http://www.kudika.ro/articol/relatii/6415/Am-fost-victima-unui-incest.html

bineinteles ca sunt contralegalizarii incestului! :-w

Articolul ala e cam ca un blog. O poveste a unei persoane anonime, poveste care, chiar daca s-ar fi intamplat (desi nu cred), are multe fire albe in cusatura. Un om politic influent care trimite salvarea pe care e sofer fix prietenul din copilarie, si-o si interneaza intr-un ospiciu, fortat. Nu ti se pare ca suna ca o parte din scenariul la Changeling?
http://www.imdb.com/title/tt0824747/

Sa fim seriosi, daca persoana care a scris povestea inca se teme de frate, sa mearga la opozantii politici ai pretiosului mare om politic, daca politia nu o ajuta.

Articolul pleaca de la o premiza falsa. N-are de-a face cu legalizarea incestului, pentru ca nu este vorba despre LEGALIZARE ci despre scoaterea de la incadrarea de infractiune a actului consensual, desfasurat intre persoane adulte. Actul desfasurat fara consimtamant, sau cu unul din participanti (sau ambii) minori ramane in continuare infractiune.

De-aia e bine sa se faca educatie sexuala in scoala, inca de la varsta la care copiii pot deosebi binele de rau. Sa fie pe la 10 ani?

ryanaro
19.03.2009, 07:58:42
De-aia e bine sa se faca educatie sexuala in scoala, inca de la varsta la care copiii pot deosebi binele de rau. Sa fie pe la 10 ani?

aaaa, aici e mult de la 10 ani. vor sa introduca de la 5 =))

map
19.03.2009, 08:12:09
aaaa, aici e mult de la 10 ani. vor sa introduca de la 5 =))

Ei, am zis si eu 10 sa nu le irit pe mamici =)) Bine, poate nu la 5, dar la 7, probabil ca ar trebui sa inceapa sa li se explice despre flowers and bees:)) Ca sa stie nu se nasc din aer, nu le da drumu barza din cioc, si nici ca i-a trecut lui Dumnezeu asa prin cap sa le insarcineze pe femei :D

Daca nu actul in sine, macar sa li se spuna copiilor ca nu are voie nimeni sa-i atinga in zonele intime. Si daca li se intampla, s-o spuna parintilor, bunicilor, profesoarei, invatatoarei, medicului, politistului.

cristoiash
19.03.2009, 08:17:21
Ei, am zis si eu 10 sa nu le irit pe mamici =)) Bine, poate nu la 5, dar la 7, probabil ca ar trebui sa inceapa sa li se explice despre flowers and bees:)) Ca sa stie nu se nasc din aer, nu le da drumu barza din cioc, si nici ca i-a trecut lui Dumnezeu asa prin cap sa le insarcineze pe femei :D

Daca nu actul in sine, macar sa li se spuna copiilor ca nu are voie nimeni sa-i atinga in zonele intime. Si daca li se intampla, s-o spuna parintilor, bunicilor, profesoarei, invatatoarei, medicului, politistului.

De acord. Dar cred ca subiectul poate si ar trebui sa fie atins si discutat chiar de catre mamici si tatici de prima data cind intreaba copilul ce si cum.

Goldmoon
19.03.2009, 09:18:13
De acord. Dar cred ca subiectul poate si ar trebui sa fie atins si discutat chiar de catre mamici si tatici de prima data cind intreaba copilul ce si cum.

De acord. Nu am cum sa vorbesc din experienta, dar mi se pare destul de important sa se discute ca ceva normal si natural de cand incep primele curiozotati. Nu trebuie date toate detaliile, si nu trebuie invatat sa foloseasca prezervativul la 5 ani, insa nici sa i se spuna povesti cu berze nu mi se pare foarte normal.

Eu eram la gradinita si ne-a intrebat educatoarea de unde vin copii si un baietel a raspuns "din burta mamei" si invatatoarea a zis ca asa este, dar cum ajunge in burta mamei... atunci s-a facut liniste, iar l-a un moment dat eu am zis "nu stiu, dar il intreb pe tata!" ;;) Evident ca nu stiam pe vremea aia ca tata e cel mai indreptatit sa imi zica de unde apare in burta mamei, insa eu la tata mergeam pentru orice explicatii :D

Oricum niste discutii normale, adaptate nivelului de dezvoltare a copilului mi se par binevenite.

Ritzi
23.03.2009, 19:23:51
eu nu pot sa nu ma gandesc cati dintre politicienii nostri or avea relatii incestuoase de se gandesc sa scoata incestul liber consimtit din sfera penalului:-& nu de alta, dar mi se pare de-a dreptul hilara preocuparea asta, se inscrie in ciclul "tara arde si baba...":>

eu una sunt categoric CONTRA. cat despre libertatea individuala, atata timp cat traim in societate e clar ca trebuie sa renuntam la anumite 'libertati", chit ca nu ne convine....unde mai pui ca asta e o "libertate" chiar periculoasa:(

mihaana
23.03.2009, 19:34:32
eu nu ma pot opri sa nu ma gandesc cati dintre politicienii nostri or avea relatii incestuoase de se gandesc sa scoata incestul liber consimtit din sfera penalului:-& nu de alta, dar mi se pare de-a dreptul hilara preocuparea asta, se inscrie in ciclul "tara arde si baba...":>

eu una sunt categoric CONTRA. cat despre libertatea individuala, atata timp cat traim in societate e clar ca trebuie sa renuntam la anumite 'libertati", chit ca nu ne convine....unde mai pui ca asta e o "libertate" chiar periculoasa:(
Foarte bine ai conturat problema. Sincer, sunt oameni in tara asta care mor de foame la propriu, copii care ar trebui sa mearga la scoala si parintii lor nu au serviciu si nu-si permit sa le cumpere rechizite si caiete. Copii destepti care ar vrea sa faca pe bune o facultate, dar nu au bani de taxe, care sunt exorbitante uneori...Iar domnii care cica ne conduc tara se gandesc sa legalizeze...incestul liber consimtit, sau cum era formulat?! Hai sa fim seriosi, oameni buni!

ella-ling
23.03.2009, 20:51:32
map, ai dreptate in ceea ce priveste termenul de legalizare, insa se poate vorbi de o intrare in legalitate a incestului, nu?

Tot ce spui tu despre libertatea individuala si evitarea restrangerii ei dpdv legal suna bine, insa eu nu cred ca exista mereu un 'liber arbitru'. De aceea avem un sistem de reguli si norme in societate. Iar incestul desi la prima vedere nu este ceva care ne afecteaza direct are efecte grave dpdv biologic. Si ca sa termin cu ceea ce trebuia sa incep: sunt contra acestei initiative.

alex_torok
23.03.2009, 20:59:32
eu una sunt categoric CONTRA. cat despre libertatea individuala, atata timp cat traim in societate e clar ca trebuie sa renuntam la anumite 'libertati", chit ca nu ne convine....unde mai pui ca asta e o "libertate" chiar periculoasa:([/quote]
Da,fiecare are dreptul la libertate individuala si sa aiba posibilitatea sa aleaga ce si cum in viata-i proprie,dar nici chiar asa!!!>:P Serios,oamenii astia de la conducere chiar nu au alte griji decat sa nu mergi la puscarie daca te culci cu soru-ta???Mai bine s-ar preocupa de oamenii care n-au ce pune pe masa seara!Zau asa...unde s-a ajuns...:-L

gabitza_sta
24.03.2009, 09:20:51
10 dimineata, eu nici nu mi-am terminat de baut ceaiul si sa imi fumez tigarea si dau de subiecte din astea grele pe aci'. :))
Am stat mult sa ma gandesc....nu stiam despre demararea unei asemenea initiative legislative....dar ma gandesc ca reactiile nu vor intarzia sa apara.
Noi ca popor suntem religiosi din fire, cu frica lui Dumnezeu cum se spune...si daca marsurile homosexualilor si lesbienelor au declansat asemenea proteste, legalizarea incestului (de fapt nepedepsirea lui ca si infractiune) va declansa un val si mai puternic.
In primul rand ca majoritatea considera acest lucru ca fiind o aberatie. In al doilea rand pentru ca in cel mai bun caz, aceasta chestiune ar trebui sa fie pe lista 400 de prioritati a Guvernului, in nici un caz printre chestiile care ar trebui aduse pe tapet acum. Chiar stau sa ma gandesc cine a propus aceasta chestiune si la ce s-a gandit cand a facut-o.
In al doilea rand si Biserica se va implica activ in aceasta problema (pasapoartele biometrice sunt mici copii pe langa dilema legalizarii incestului). :))

In ultimul rand am incercat sa ma uit si prin prisma felului meu de a gandi. Stiu ca poate de multe ori tind sa vad in alb si negru multe lucruri, fara nuante de gri....iar in problema asta cred ca as fi la fel.
Mi se pare greu, fizic imposibil...cum ar fi ca fiica sa isi sarute tatal, sau fratele...mintea mea se blocheaza. De obicei reusesc sa vad cu ochii mintii multe chestii si sa imi imaginez cate in luna si in stele.
Dar in cazul asta, recunosc ca nu pot. Am un blocaj mental in a imi imagina cum ar fi ca tatal si fiica, sora cu fratele sa faca dragoste / sex.
Adica...trecand peste faptul ca ce poate rezulta (vorbesc de copii cu anomalii genetice) poate fi ceva deosebit de grav, ma gandesc ca o persoana cu mintea limpede si curata, cu creierul plin de circumvolutiuni, nu are cum sa simta atractie fata de o persoana apropiata.
Sau chiar daca s-ar intampla asa ceva....inveti sa iti tii in frau chestiile astea.
Sunt atat de multe persoane pe lume care ne pot aduce fericirea....chiar nu se poate sa ne oprim decat la verisori, frati, surori???
G.

PS: Din seria teoriilor conspirationiste....stateam sa ma gandesc acum cateva zile ca parca e un fel de lege tacuta ca incet incet sa inglobam in societate toate lucrurile care pana la un anumit moment erau considerate rele (ca sa nu zic mai rau, ca iar imi iau penalizare ca sunt xenofoba :)))
nepedepsirea incestului e doar unul dintre pasii care se face...si zau daca imi place incotro ne indreptam.

CristinaKitty
24.03.2009, 09:58:44
Dupa ce am sucit problema pe toate fetele am ajuns la o singura concluzie: ca unii se plictisesc de moarte si ca au simtit nevoia sa faca valuri.
Eu una nu sunt de acord cu legea aceasta.
Consider ca sunt alte chestii mult mai importante de facut decat promulgarea acestor aberatii juridice.
Dau dintr-una in alta: daca incestul e permis se va ajunge poate si la casatorie si automat la copii care este posibil sa fie cu diverse probleme grave. Si atunci descongestioneaza justitia si aglomereaza sistemul de sanatate si protectie sociala. Vezi cazul Suediei care se confrunta cu probleme mari din cauza persoanelor cu dizabilitati care au fost rodul unor casatorii intre rude cu grade de rudenie foarte apropiate. Poti sa-ti bati joc de ele, mai ales ca nu au nici o vina, si sa nu le acorzi sprijin pt ca unii au considerat normal sa lase la libera alegere a populatiei aspectul incestului?Categoric nu!

compact
24.03.2009, 14:01:06
Tot ce spui tu despre libertatea individuala si evitarea restrangerii ei dpdv legal suna bine, insa eu nu cred ca exista mereu un 'liber arbitru'. De aceea avem un sistem de reguli si norme in societate. Iar incestul desi la prima vedere nu este ceva care ne afecteaza direct are efecte grave dpdv biologic. Si ca sa termin cu ceea ce trebuia sa incep: sunt contra acestei initiative.

da, asta e si pararea mea :)

si bineinteles sunt de acord cu evenstar si cristoiash...copii unor astfel de relatii ajung sa fie intretinuti din banii nostrii...

ps. stiu un caz in care 2 deficienti mintali s-au casatorit si au facut 10 copii...

CristinaKitty
24.03.2009, 14:17:27
da, asta e si pararea mea :)

si bineinteles sunt de acord cu evenstar si cristoiash...copii unor astfel de relatii ajung sa fie intretinuti din banii nostrii...

ps. stiu un caz in care 2 deficienti mintali s-au casatorit si au facut 10 copii...
:-< aici cred cu tarie ca ar trebui sa ia atitudine si serviciile sociale

evenstar
24.03.2009, 18:39:30
:-< aici cred cu tarie ca ar trebui sa ia atitudine si serviciile sociale

Ce crezi ca pot face? Acum cativa ani, cand o directoare de DGAS a spus, oarecum la nervi, ca unor femei ar trebui sa li se lege trompele, a sarit toata lumea in capul ei, in frunte cu Amnesty International, invocand faptul ca o reprezentanta a administratiei locale a facut o declaratie care contravine drepturilor omului. Serviciile sociale nu au decat competenta de a aplica legea in vigoare, nu o elaboreaza ei...

Acum... as vrea sa aud explicatia pentru alta problema: daca relatiile sexuale intre cosangvini tin de drepturile fundamentale ale omului, inclusiv procreerea intr-o astfel de relatie, cu drepturile mele ce se intampla cand statul MA OBLIGA (nu am in niciun fel posibilitatea de optiune) sa contribui la bugetul asigurarilor sociale de stat din care sunt intretinuti acesti copii? Daca ar fi si asta o chestie de optiune, poate as fi tentata la un moment dat sa zic ca nu-mi pasa ce fac altii. Dar eu muncesc, si obligatoriu vars 9,5 % din venitul brut lunar in BASS. Cu libertatea mea ce se intampla?
Daca ar fi vorba de liberatate pana la capat, as avea optiunea sa alimentez BASS-ul daca vreau eu, daca nu, nu (cu consecinta de a nu avea pensie de stat, dar ar fi o pierdere asumata si compensata printr-o pensie privata)

Ballet
24.03.2009, 18:59:02
Am si eu o intrebare...Poate stupida...Dar, mai e legal undeva in lume incestul?

alex_torok
24.03.2009, 19:05:09
Am si eu o intrebare...Poate stupida...Dar, mai e legal undeva in lume incestul?
Nu spun ca iar imi iau infractiune....:-$

Ballet
24.03.2009, 19:07:52
Nu spun ca iar imi iau infractiune....:-$
Spune fata!!!

alex_torok
24.03.2009, 19:10:40
Spune fata!!!
Si daca-mi iau infractiune si ban ma scoti tu???

Ballet
24.03.2009, 19:11:37
Si daca-mi iau infractiune si ban ma scoti tu???
Fa-ti alt cont si zi de acolo....Ca se poarta....;))

alex_torok
24.03.2009, 19:14:40
Fa-ti alt cont si zi de acolo....Ca se poarta....;))
LOL!=)) Si dupa aceea sa discutati si despre mine o sapt intreaga la "Despre infractiuni"?
Mai mai, ne ducem off-topic....

CristinaKitty
24.03.2009, 19:17:42
Ce crezi ca pot face? Acum cativa ani, cand o directoare de DGAS a spus, oarecum la nervi, ca unor femei ar trebui sa li se lege trompele, a sarit toata lumea in capul ei, in frunte cu Amnesty International, invocand faptul ca o reprezentanta a administratiei locale a facut o declaratie care contravine drepturilor omului. Serviciile sociale nu au decat competenta de a aplica legea in vigoare, nu o elaboreaza ei...

Acum... as vrea sa aud explicatia pentru alta problema: daca relatiile sexuale intre cosangvini tin de drepturile fundamentale ale omului, inclusiv procreerea intr-o astfel de relatie, cu drepturile mele ce se intampla cand statul MA OBLIGA (nu am in niciun fel posibilitatea de optiune) sa contribui la bugetul asigurarilor sociale de stat din care sunt intretinuti acesti copii? Daca ar fi si asta o chestie de optiune, poate as fi tentata la un moment dat sa zic ca nu-mi pasa ce fac altii. Dar eu muncesc, si obligatoriu vars 9,5 % din venitul brut lunar in BASS. Cu libertatea mea ce se intampla?
Daca ar fi vorba de liberatate pana la capat, as avea optiunea sa alimentez BASS-ul daca vreau eu, daca nu, nu (cu consecinta de a nu avea pensie de stat, dar ar fi o pierdere asumata si compensata printr-o pensie privata)

Aici chiar nu stiu ce sa-ti raspund. Cunosc niste persoane care chiar sunt in situatia asta si care vor neaparat copii, si fac tratamente ca sa-i aiba, sunt sustinuti de medici, sunt si pensionati pe caz de boala.
Vb ta - de ce as fi eu obligata sa suport anumite taxe (din care se vor plati si drepturile pt copii si pt ei)? Mi se pare ca se inchid ochii chiar cand e esential sa fie larg deschisi.

CristinaKitty
24.03.2009, 19:21:14
Da, este. In Franta, Spania, Portugalia este permis de acum cateva decenii.

evenstar
24.03.2009, 21:34:06
Aici chiar nu stiu ce sa-ti raspund. Cunosc niste persoane care chiar sunt in situatia asta si care vor neaparat copii, si fac tratamente ca sa-i aiba, sunt sustinuti de medici, sunt si pensionati pe caz de boala.
Vb ta - de ce as fi eu obligata sa suport anumite taxe (din care se vor plati si drepturile pt copii si pt ei)? Mi se pare ca se inchid ochii chiar cand e esential sa fie larg deschisi.

Cand spui "in situatia asta" te referi la relatii incestuoase? Sincer, l-as scuipa pe medicul care ar interveni cu buna stiinta acolo unde si natura se fereste sa o faca. :-L

Eu vorbesc serios, sunt indignata ca pledam atat pentru drepturile minoroitatilor, si de drepturile majoritatii nu ii pasa nimanui. Majoritatea asta platitoare de taxe, care e obligata sa suporte din banii ei astfel de aberatii (printre altele). Nu-i fair! :)>-

CristinaKitty
24.03.2009, 22:14:41
Cand spui "in situatia asta" te referi la relatii incestuoase? Sincer, l-as scuipa pe medicul care ar interveni cu buna stiinta acolo unde si natura se fereste sa o faca. :-L

Eu vorbesc serios, sunt indignata ca pledam atat pentru drepturile minoroitatilor, si de drepturile majoritatii nu ii pasa nimanui. Majoritatea asta platitoare de taxe, care e obligata sa suporte din banii ei astfel de aberatii (printre altele). Nu-i fair! :)>-
Nu, sunt persoane cu grave dizabilitati psihice.
Cand ma gandesc la cat plateste numai sotul din salariul lui pt tot felul de taxe mi se ridica parul in cap!#-oCand in schimb e sa beneficiezi de ceva nu se poate pt ca ai conditii sau nu intrunesti nu stiu ce plafon...Sunt perfect de acord cu tine-nu e deloc fair!:-<

map
25.03.2009, 01:05:43
map, ai dreptate in ceea ce priveste termenul de legalizare, insa se poate vorbi de o intrare in legalitate a incestului, nu?

Sunt constienta ca poate avea urmari grave biologice, atat pentru indivizii implicati cat si pentru societate. Nu orice act sexual insa rezulta in urmasi, si nu orice act sexual este desfasurat cu intentie de procreere.

Si mie mi se pare IMORAL actul sexual incestual, chiar daca este consimtit de parti. Insa, implicarea autoritatilor sau a societatii in viata sexuala a doua persoane adulte, care intre 4 pereti au libertatea de a se manifesta sexual cum doresc - atata timp cat e consensual si persoanele sunt adulte, si aceasta implicare rezulta in privarea de libertate pentru pana la 7 ani, mi se pare (daca nu mult mai, cel putin la fel de) IMORALA.

compact
25.03.2009, 07:26:43
exact. libertatea celorlalti e de a plati taxe pana nu mai pot

Cand ma gandesc la cat plateste numai sotul din salariul lui pt tot felul de taxe mi se ridica parul in cap!
si mie la fel. cand am facut calculul cat da lunar la sanatate, exact in perioada in care vroia niste trimiteri de la medicul de familie si stateam la cozi si medicul de familie mai facea si fite....:-L:-L

CristinaKitty
25.03.2009, 08:01:45
exact. libertatea celorlalti e de a plati taxe pana nu mai pot

si mie la fel. cand am facut calculul cat da lunar la sanatate, exact in perioada in care vroia niste trimiteri de la medicul de familie si stateam la cozi si medicul de familie mai facea si fite....:-L:-L
:-w mda... sotul da vreo 1200RON/ lunar; serviciile medicale de care beneficiaza el pe an sunt cam de 1200RON eventual si asta cu stransul din buze aferent din partea medicului de familie:-L

compact
25.03.2009, 08:05:00
:-w mda... sotul da vreo 1200RON/ lunar; serviciile medicale de care beneficiaza el pe an sunt cam de 1200RON eventual si asta cu stransul din buze aferent din partea medicului de familie:-L

evident...doar ii facea un favor =))

CristinaKitty
25.03.2009, 08:23:05
evident...doar ii facea un favor =))
:)) da!
in rest avem numai obligatii, nu si drepturi

Andrusca81
30.03.2009, 19:21:17
Eu sunt impotriva :D...si chiar daca se pune problema libertatii aici...acest concept e relativ si de multe ori prost inteles si in enoorm de diferite moduri.Sunt si canibali contemporani care tin la libertatea lor de a fi fericiti...dar ma gandesc ca odata ce acesti " oameni" ar ajunge sa aiba liberatea de a face ce vor in dormitor, la un moment dat se vor manifesta si in afara lui si chiar si asupra unor persoane care nu ar consimti ...si atunci cine ar fi vinovat, libertatea, conceptul de fericire:-?/:), legea care ii defavorizeaza pe cei care isi duc viata fara a scandaliza pe ceilalti????
Deocamdata aceasta " legalizare " se refera la relatii consimite....dar cei cu o sexualitate devianta se rezuma la relatii armonioase si raman intr-un stadiu anume...sau???

Pupica
20.12.2009, 23:21:28
Eu sunt impotriva :D...si chiar daca se pune problema libertatii aici...acest concept e relativ si de multe ori prost inteles si in enoorm de diferite moduri.Sunt si canibali contemporani care tin la libertatea lor de a fi fericiti...dar ma gandesc ca odata ce acesti " oameni" ar ajunge sa aiba liberatea de a face ce vor in dormitor, la un moment dat se vor manifesta si in afara lui si chiar si asupra unor persoane care nu ar consimti ...si atunci cine ar fi vinovat, libertatea, conceptul de fericire:-?/:), legea care ii defavorizeaza pe cei care isi duc viata fara a scandaliza pe ceilalti????
Deocamdata aceasta " legalizare " se refera la relatii consimite....dar cei cu o sexualitate devianta se rezuma la relatii armonioase si raman intr-un stadiu anume...sau???

Eu nu cred sa se ofere careva voluntar...la protap :D ...si cum vorbim de relatii consimtite, extrapolarea nu-si prea are rostul :)>- .

Personal sunt contra incestului...desi vorbesc cu...inima, nu cu mintea...daca insa doi frati ar hotara ca numai impreuna pot fi fericiti, in pat sau in afara patului...am dreptul sa-i condamn????

alinagr
21.12.2009, 13:36:46
Eu nu cred sa se ofere careva voluntar...la protap :D ...si cum vorbim de relatii consimtite, extrapolarea nu-si prea are rostul :)>- .

Personal sunt contra incestului...desi vorbesc cu...inima, nu cu mintea...daca insa doi frati ar hotara ca numai impreuna pot fi fericiti, in pat sau in afara patului...am dreptul sa-i condamn????

Acum "o dau " in mentalitatea invechita............:D

nu are nimeni dreptul de a condamna actiunile unora(ma refer doar la incest), dar parca e aiurea un frate cu o sora,sau mama+fiu,fiica+tata.
Hai sa fim seriosi,se terminara femeile / barbatii din lume ca sa ajugi sa ai relatii cu frate/sora/parinte?

Pupica
21.12.2009, 13:46:36
Acum "o dau " in mentalitatea invechita............:D
nu are nimeni dreptul de a condamna actiunile unora(ma refer doar la incest), dar parca e aiurea un frate cu o sora,sau mama+fiu,fiica+tata.
Hai sa fim seriosi,se terminara femeile / barbatii din lume ca sa ajugi sa ai relatii cu frate/sora/parinte?

Mai eu iti dau dreptate...si totusi ma intreb, are dreptul societatea sa trimita in puscarie doi frati care consimtit intretin relatii sexuale...doar pentru ca unora li se pare aiurea?

A da, in caz de viol, tatal isi forteaza fiica, fratele mai mare isi obliga surioara...legea ar trebui sa fie chiar mai aspra!

alinagr
21.12.2009, 13:50:58
Mai eu iti dau dreptate...si totusi ma intreb, are dreptul societatea sa trimita in puscarie doi frati care consimtit intretin relatii sexuale...doar pentru ca unora li se pare aiurea?

A da, in caz de viol, tatal isi forteaza fiica, fratele mai mare isi obliga surioara...legea ar trebui sa fie chiar mai aspra!

parerea mea: in afara de mentalitatile(inclusiv a mea :"> ) invechite conform carora e "aiurea"(un termen academic nu am gasit :)) ),nu ar trebui sa intereseze pe nimeni ce e in ograda altuia.Poate doar sa "intre"la comportament indecent

Pupica
21.12.2009, 14:04:08
parerea mea: in afara de mentalitatile(inclusiv a mea :"> ) invechite conform carora e "aiurea"(un termen academic nu am gasit :)) ),nu ar trebui sa intereseze pe nimeni ce e in ograda altuia.Poate doar sa "intre"la comportament indecent

Pentru ultraortodoxii Jerusalimului, si nu numai, este indecent sa porti pantaloni scurti sau tricou fara maneci, pentru bunica era indecent sa ma pup pe strada cu Gigel...pentru mama absolut indecent sexul in afara casatoriei...cine fixeaza limitele decentei?

Ballet
21.12.2009, 14:08:41
Poate se muta cineva de la ''avort-pro sau contra'' sa va explice cum sta treaba din puctul de vedere al bisericii...:-p

alinagr
21.12.2009, 14:10:51
Pentru ultraortodoxii Jerusalimului, si nu numai, este indecent sa porti pantaloni scurti sau tricou fara maneci, pentru bunica era indecent sa ma pup pe strada cu Gigel...pentru mama absolut indecent sexul in afara casatoriei...cine fixeaza limitele decentei?

De la mine "citire"..fiecare isi impune anumite limite.

P.S. daca ma vedea bunica cum ma pupam cu sotul,facea infarct

ballet.cine sa se mute?auu...scz,acum am inteles cine :))

Pupica
21.12.2009, 14:12:54
Poate se muta cineva de la ''avort-pro sau contra'' sa va explice cum sta treaba din puctul de vedere al bisericii...:-p

=)) =)) n-am mai ras de mult asa de una singura in fata calculatorului^:)^ ^:)^
Cred ca nu a descoperit inca subiectul :-p

Pupica
22.12.2009, 18:27:56

In plus, conform bibliei, incestul este...quite OK...doar toti ne tragem din Adam si Eva, iar mai apoi din Noe si ai lui.

Ballet
22.12.2009, 20:08:04
In plus, conform bibliei, incestul este...quite OK...doar toti ne tragem din Adam si Eva, iar mai apoi din Noe si ai lui.
Off...M-ati zapacit cu totul...:-s Deci divinitatea aproba sau nu incestul? Clau-Roz!!!!!!

Pupica
22.12.2009, 20:56:33
Off...M-ati zapacit cu totul...:-s Deci divinitatea aproba sau nu incestul? Clau-Roz!!!!!!

Mai #:-S ...tu chiar nu ai priceput :-<...Dzeu accepta incestul asa ca masura de urgenta $-)...adica daca nu ai decat un frate sau un tata prin preajma si trebuie neaparat sa perpetuezi specia, mai merge...altfel...nici sa nu te gandesti ;))

alynna89
22.06.2010, 20:17:20
pana la urma nu stim ce este acceptat si ce nu de d-zeu...ptr ca si biblia (unde se regasec "regulile" pe care noi treb sa le respectam) nu a fost lasata de d-zeu ci de apostoli care au scris ce gandeau ei...asa ca multe chestii sunt discutabile....problema ce se discuta la acest subiect tine mai mult de morala in sprijunul careia vine statul care interzice acest lucru (incestul)...asa ca noi trebuie sa ne conformam:)

ArianaLuvlee
05.05.2011, 21:51:03
Am citit tot topicul si va pot spune ca fiind o pasionata a documentarelor despre genetica am vazut un documentar in care se spunea ca cea mai potrivita persoana dpdv genetic pentru a da nasteri unor copii nu doar sanataosi ci si mult superiori parintilor este fratele respectiv sora....Eu am ramas socata recunosc cand am vazut acest lucru..nu pot sa spun ca sunt pro relatii incestuoase,dar nici impotriva lor nu sunt...este totusi vb de viata privata a individului,intre cei 4 pereti casei fiecare face ce doreste...cine sunt eu sa-i judec?...sa presupunem ca 2 frati se indragostesc si se muta in alt oras in care nu-i cunoaste nimeni...nu se casatoresc deoarece nu pot dpdv legal dar traiesc impreuna si au si copii...daca nu stim ca sunt frati nu ii judecam ci vedem o familie obisnuita.
P.S:am sa caut documentarul respectiv si revin cu link-ul

Arina3891
06.05.2011, 02:19:37
Am citit tot topicul si va pot spune ca fiind o pasionata a documentarelor despre genetica am vazut un documentar in care se spunea ca cea mai potrivita persoana dpdv genetic pentru a da nasteri unor copii nu doar sanataosi ci si mult superiori parintilor este fratele respectiv sora....Eu am ramas socata recunosc cand am vazut acest lucru..nu pot sa spun ca sunt pro relatii incestuoase,dar nici impotriva lor nu sunt...este totusi vb de viata privata a individului,intre cei 4 pereti casei fiecare face ce doreste...cine sunt eu sa-i judec?...sa presupunem ca 2 frati se indragostesc si se muta in alt oras in care nu-i cunoaste nimeni...nu se casatoresc deoarece nu pot dpdv legal dar traiesc impreuna si au si copii...daca nu stim ca sunt frati nu ii judecam ci vedem o familie obisnuita.
P.S:am sa caut documentarul respectiv si revin cu link-ul
Nu stiu unde ai citit tu, dar eu stiam ca din punct de vedere medical/genetic e total contrariul a ce zici tu aici. Cu cat e mai apropiata ruda de tine, cu atat exista posibilitatea mai mare sa aiba aceleasi gene "proaste" ca si tine (si ma refer in general, nu la tine ca persoana) si ca acestea sa se transmita copilului. Cum sta treaba in general: pentru fiecare caracter al urmasului (culoarea ochilor, inaltimea, forma nasului, posibilitatea de a avea anumite boli, etc) exista o pereche de gene: una de la mama si una de la tata. La urmas natura va selecta una dintre aceste gene sa se manifeste. In cazul bolilor, gena "aleasa" poate fi cea sanatoasa sau cea bolnava (daca unul dintre parinti e purtatorul vreunei boli genetice), dar daca parintii sunt rude apropiate e fff posibil ca ambele gene sa fie "bolnave", deci sa nu aiba din ce alege si posibilitatea ca urmasul sa aiba anumite boli cu transmitere genetica e muuuult mai mare.