PDA

Versiunea completa : Biserica in Tulcea si slujba la biserica

vicky
08.09.2006, 19:09:49
pentru fetele din tulcea: cat dureaza slujba de cununie pe acolo?.. aici la biserica unde vorbisem noi initial dura 30 min pe ceas.. hmmm , crede cineva ca mai gasesc la biserica sa fac programare la o ora potrivita(17.00) cu atat de putin timp inainte?

andya
08.09.2006, 23:25:20
Vicky avea mai multe de discutat cu mine nu am fi reusit niciodata pe forum.Doar nu va suparati nu?
La ce ora ai biserica?Vezi cum rezolvi la starea civila ca e bataie de joc dc ai ceva relatii.................ar fi cel mai bine.Noi ne-am dus in prima zi de programari la o ora dupa inceperea programului si deja erau programate 17 perechi.Cu toate ca ea sustinea ca in ziua aceea le-a facut era imposibil ca intr-o ora cat am asteptat acolo a facut 2 perechi.Asa ca biserica o avem la 17 si cununia civila la 15:15 asta e nu avem ce face

Hai ca raspund eu. Mie mi s-a zis ca mergem cu 14-10 zile inainte de ziua nuntii cu dosarul...si eu am sa ma duc cu 14 zile inainte...daca aud faze de genul nu se poate la ora aia fac scandal pana o sa se poata. Nu degeaba stau in bucuresti...aici e jungla frate, te zbati pt orice. Cat de greu o fi sa fac scandal acolo? Eu as vrea s-o fixez la 4 - adica 16.00. Ca la 17.30 am biserica si cred ca voi intra abia la 18.00, ca la 17.00 era inca o nunta.

andya
08.09.2006, 23:32:31
pentru fetele din tulcea: cat dureaza slujba de cununie pe acolo?.. aici la biserica unde vorbisem noi initial dura 30 min pe ceas.. hmmm , crede cineva ca mai gasesc la biserica sa fac programare la o ora potrivita(17.00) cu atat de putin timp inainte?

Eu stiu ca dureaza aprox o ora...dar mai e si varianta cu slujba scurta de juma' de ora. Trebuie sa mergi la toate bisericile sa intrebi. Cred ca gasesti pana la urma la ce ora vrei. In zona ta gasesti multe biserici aproape: cu ceas, aia de pe n. balcescu, concordiei...greceasca, catedrala....parca mai sunt...trebuie sa mergi doar sa vorbesti...sau sa mearga ai tai sa se intereseze.

vicky
09.09.2006, 00:13:22
Eu stiu ca dureaza aprox o ora...dar mai e si varianta cu slujba scurta de juma' de ora. Trebuie sa mergi la toate bisericile sa intrebi. Cred ca gasesti pana la urma la ce ora vrei. In zona ta gasesti multe biserici aproape: cu ceas, aia de pe n. balcescu, concordiei...greceasca, catedrala....parca mai sunt...trebuie sa mergi doar sa vorbesti...sau sa mearga ai tai sa se intereseze.
merci de raspuns.. normal ca ne interesam.. ca stim sa ne zbatem..:)) tot in bucuresti locuim.. LOL
:-$:-$:-$ oau, nu stiam ca stii in ce zona locuiesc =D>

ANCA
09.09.2006, 09:31:06
Hai ca raspund eu. Mie mi s-a zis ca mergem cu 14-10 zile inainte de ziua nuntii cu dosarul...si eu am sa ma duc cu 14 zile inainte...daca aud faze de genul nu se poate la ora aia fac scandal pana o sa se poata. Nu degeaba stau in bucuresti...aici e jungla frate, te zbati pt orice. Cat de greu o fi sa fac scandal acolo? Eu as vrea s-o fixez la 4 - adica 16.00. Ca la 17.30 am biserica si cred ca voi intra abia la 18.00, ca la 17.00 era inca o nunta.
Cu 14 zile e prea devreme asa am patit noi.De fapt 14 zile inainte cade tot intr-o sambata si nimeni nu te programeaza sambata asa ca vei merge luni la fel ca noi.Multa bafta ca noi nu am avut

ANCA
09.09.2006, 09:33:51
Si dc sunt alte persoane programate cefaci?poti sa tipi tu cat vrei nu da pe nimeni la o parte pt tine.Poate ai noroc si nu sunt asa multe nunti in ziua aia si vezi ca te costa 850 de mii taxa:(pt cununie ,aparat si camera video>:P

vicky
09.09.2006, 12:45:46

andya, am aflat ca s-a rezolvat. ne-au programat parintii la biserica cu ceas la 17.00. urmatoarea cununie este la 18.00. asa ca ne incadram cu slujba de 1h.. chestia e ca nu stiu cat de punctuali sunt cei de la biserica.. s-ar putea sa ne intarzie...
fetelor , voi la cat timp ati pus restaurantul fata de biserica?

ANCA
09.09.2006, 17:46:56
Eu tot la 17 am biserica si pe invitatii am trecut restaurantul 20:30.Trebuie sa aiba invitatii ce vin tata ziua timp sa se schimbe si noua ne trebuie o pauza sa bem o cafea..................

vicky
09.09.2006, 21:46:03
pai noi nu cred ca avem nevoie de pauza pt ca nu o sa fim ff obositi. nu avem si cununie civila.. adica o sa fim cat de cat odihniti, si mai e un aspect... nu am unde sa duc invitatii.. adica vor fi multi din afara orasului.. :)

asa ca dupa biserica ne ducem direct la restaurant...

andya
10.09.2006, 12:47:46
Si dc sunt alte persoane programate cefaci?poti sa tipi tu cat vrei nu da pe nimeni la o parte pt tine.Poate ai noroc si nu sunt asa multe nunti in ziua aia si vezi ca te costa 850 de mii taxa:(pt cununie ,aparat si camera video>:P

Ce???:O Pai mie mi-au zis 600.000....ce-s nebuni. Ce camera si aparat...taxa? Astia-s dusi cu capu'. Las' ca ajung eu la Tl. Vicky, tie tot asa ti-au luat?
Eu cred ca nu fac prea multi nunta in noiembrie...si la cate localuri sunt in tl pot fi maxim 10 nunti in aceeasi zi...gresesc? Daca fac doar cununia civila, pot fi si o suta de fapt. /:) Vad eu....abia astept sa ajung la starea civila sa ma cert cu aia >:)

andya
10.09.2006, 12:53:18
pai noi nu cred ca avem nevoie de pauza pt ca nu o sa fim ff obositi. nu avem si cununie civila.. adica o sa fim cat de cat odihniti, si mai e un aspect... nu am unde sa duc invitatii.. adica vor fi multi din afara orasului.. :)

asa ca dupa biserica ne ducem direct la restaurant...

Eu am biserica la 17.30 ...cu toate ca sunt sigura ca vom intra la 18.00 (mai e o nunta la 17.00). Iar localul la 19.00...pauza de cafea nu va fi, si imi pare rau ca nu m-am gandit la ea...Dar oricum e nunta mea si lumea trebuie sa ma astepte daca intarzii la local. Nu e frumos, dar daca e necesar...

andya
10.09.2006, 12:54:37
Deci ne cununam la aceeasi biserica...sa-mi spui cum a fost...Din pacate nu cred ca vom putea ajunge la nunta voastra...dar nu e raspunsul definitiv.

ANCA
18.08.2007, 09:25:58
NOI IN TOAMNA CUNUNAM,AVETI IDEE CAM CAT COSTA BISERICA?sau un pret ceva la manastirea CELIC?am auzit ca e cam scump la manastire,stie cineva?

ankutza_elena
01.05.2008, 10:26:12
Buna miresicilor!!!!Vreau sa va intreb si eu ceva ca am o nelamurire: cum se procedeaza cu stabilirea orei la biserica?
Va intreb pentru ca pe aici prin Constanta nasii achita o taxa si se taie o chitanta atunci cand se duc sa vorbeasca la biserica, la Tulcea nu se procedeaza asa??? Nasul meu a vorbit ieri la biserica greceasca cu un preot si i s-a spus ca nu se plateste nimic dinainte, ne-a scris in registrul lui si atat, i-a spus ca discuta dupa cununie despre taxa.
Asa s-a intamplat si la voi? Eu cum sunt sigura ca se respecta programarea la biserica (ora) daca nu am nimic la mana?
Lamuriti-ma voi va rog!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!pup

ankutza_elena
01.05.2008, 22:30:51
Mersi ca m-ai lamurit GeorgiIulia, dar sa stii ca si eu tot la nasi ma refeream (nu am fost noi), nasul meu a fost sa vorbeasca la biserica. Dar si el ca si mine se astepta sa plateasca o taxa prin care se "arvuneste"ora cununiei religioase, cel putin asa se practica in Constanta.
In fine e mult mai bine asa... si mie mi se pare normal ca totul sa se plateasca dupa cununie.
Pupici!!!!!!!!

mariammocanueugenia
02.05.2008, 06:41:30
Buna miresicilor!!!!Vreau sa va intreb si eu ceva ca am o nelamurire: cum se procedeaza cu stabilirea orei la biserica?
Va intreb pentru ca pe aici prin Constanta nasii achita o taxa si se taie o chitanta atunci cand se duc sa vorbeasca la biserica, la Tulcea nu se procedeaza asa??? Nasul meu a vorbit ieri la biserica greceasca cu un preot si i s-a spus ca nu se plateste nimic dinainte, ne-a scris in registrul lui si atat, i-a spus ca discuta dupa cununie despre taxa.
Asa s-a intamplat si la voi? Eu cum sunt sigura ca se respecta programarea la biserica (ora) daca nu am nimic la mana?

Intr-adevar...nu se da nimic la preot dinainte,cel putin in Tulcea asa e.Noi am vb la biserica din vest,ne-a trecut in registru si atat.La noi erau aproape liberi in august si n-a fost nici o prb

vicky
02.05.2008, 08:36:28
eu va spun sigur ca la bucuresti se da initial o taxa care ajunge la patriarhie si pentru care se primeste chitanta, iar dupa cununie da nasul la preot cat vrea (bani negri).
nu imi mai aduc aminte cum a fost acu' 2 ani la biserica cu ceas dar am impresia ca finii nostri au platit la catedrala de pe babadag acea taxa chiar anul acesta cand au facut rezervarea. o sa ii intreb.

georgiiulia
02.05.2008, 09:13:34
la catedrala nu mi-au cerut bani ...in ziua nuntii noastre erau 3 nunti...iar ora la care ma programasera, nu era una tocmai buna asa ca am renuntat la catedrala...si m-am dus pe nicolae balcescu la sfintii imparati....unde ma cununa la ora 18 :00 si am reusit si la acte sa ma programez pentru ora 17 :00 .

Tatiana ...felicitari pentru biletele de avion...si eu trebuie luni sa platesc integral luna de miere ca nu am dat decat un avans.
pup si spor la pregatiri in continuare miresici...eu mai am putin de tot...

oana_saiba
02.05.2008, 09:21:38
Mersi ca m-ai lamurit GeorgiIulia, dar sa stii ca si eu tot la nasi ma refeream (nu am fost noi), nasul meu a fost sa vorbeasca la biserica. Dar si el ca si mine se astepta sa plateasca o taxa prin care se "arvuneste"ora cununiei religioase, cel putin asa se practica in Constanta.
In fine e mult mai bine asa... si mie mi se pare normal ca totul sa se plateasca dupa cununie.
Pupici!!!!!!!!

Hristos a inviat!!! (cu intarziere, dar mai bine mai tarziu decat niciodata.... #-o)
Ankutza, eu am avut nunta la Greceasca si efectiv asa se intampla - te trec in registru si dupa nunta nasii platesc, li se da chitanta cu pricina si mai dau ei in plus direct la preoti daca vor ceva - intr-un cuvant, si plata si spaga in acelasi timp :D Cat despre ora, se respecta aproximativ, dar oricum, daca sunt multe nunti in ziua respectiva se vor decala cu siguranta! La noi a fost decalat cu vreo 30 min... cred ca e asa cam pe la toate bisericile in zilele aglomerate. Asa ca stai linistita! Mai treci pe la ei in saptamana nuntii sa te vada la fata si vezi ca daca vrei sa faci ceva mai special, cei de la Greceasca sunt super de gasca!

Spor la pregatiri!Mai ales la cele la care se apropie cu pasi repezi si la care se aglomereaza marturii fumoase =D> prin casa!

irina_dobre84
02.05.2008, 17:37:25
la catedrala nu mi-au cerut bani ...in ziua nuntii noastre erau 3 nunti...iar ora la care ma programasera, nu era una tocmai buna asa ca am renuntat la catedrala...si m-am dus pe nicolae balcescu la sfintii imparati....unde ma cununa la ora 18 :00 si am reusit si la acte sa ma programez pentru ora 17 :00 .

Tatiana ...felicitari pentru biletele de avion...si eu trebuie luni sa platesc integral luna de miere ca nu am dat decat un avans.
pup si spor la pregatiri in continuare miresici...eu mai am putin de tot...
Buna...eu nu am mai scris de ceva vreme din cauza ca nu prea am timp, dar acum, cand am intrat si am vazut poza ta....cred ca il cunosc pe viitorul tau sot ....din poza...il chema cumva Valeriu?....daca da, transmite-i salutari si va doresc casa de piatra!

bambytza
02.05.2008, 21:02:54
Buna,
in legatura cu taxa pentru biserica pot sa va spun ca eu anul trecut am fost cam cu 2 luni inainte si am platit in locul nasilor.Am facut la Greceasca si chiar mi-au dat chitanta atunci pe loc si tot atunci le-am spus si ca vreau cor....si pana la nunta nu am mai trecut pe-acolo!! Asa a fost la mine....

sizinuca
31.03.2009, 13:17:02
imi place ideea cu corul. Cum se procedeaza...iti pune biserica la dispozitie corul?

alinanicoleta
31.03.2009, 13:29:22
imi place ideea cu corul. Cum se procedeaza...iti pune biserica la dispozitie corul?

pai cand te duci sa fixezi data la biserica spui ca vrei si cor!!! cei care canta sunt de la seminar

monyk
31.03.2009, 13:36:27
pai cand te duci sa fixezi data la biserica spui ca vrei si cor!!! cei care canta sunt de la seminar

si canta atat de frumos, in fiecare an vin la noi cu colindul 3 din ei.

sizinuca
31.03.2009, 14:37:07
la toate bisericile gasesti cor? tb platiti separat?

alinanicoleta
31.03.2009, 14:41:17

Nu stiu asta... eu am facut la catedrala si acolo are si cor... da trebuie platiti separat... vreo 20 lei de fiecare... oricum la mine erau 5 sau 6 numai tin minte...

monyk
31.03.2009, 15:55:37
Nu stiu asta... eu am facut la catedrala si acolo are si cor... da trebuie platiti separat... vreo 20 lei de fiecare... oricum la mine erau 5 sau 6 numai tin minte...

la biserica unde vreau eu nu cred ca mai am nevoie de cor, am deja 4 preoti si doi baieti de la seminar care sunt acolo tot timpul.
........dar oare vor fi toti 4 atunci?
cand mergi la biserica sa vb cu preot trebuie sa dai banii atunci? nu trebuie sa plateasca nasii taxa de cununie dupa slujba? eu parca asa stiam

alinanicoleta
31.03.2009, 19:59:04
la biserica unde vreau eu nu cred ca mai am nevoie de cor, am deja 4 preoti si doi baieti de la seminar care sunt acolo tot timpul.
........dar oare vor fi toti 4 atunci?
cand mergi la biserica sa vb cu preot trebuie sa dai banii atunci? nu trebuie sa plateasca nasii taxa de cununie dupa slujba? eu parca asa stiam

la mine asa a fost... au cerut dupa slujba insa mai nou la unele biserici cer in avans... se plateste doar taxa de casatorie... ca sa fie siguri.. ca sunt unii oameni care rezerva si numai vin.. si altii care vor sa se casatoreasca nu pot pt ca altii tin aiurea locurile ocupate... asa ca prefera sa se achite taxa de dinainte. La catedrala sunt 3 preoti si la nunta au fost toti.

monyk
01.04.2009, 08:07:00
la mine asa a fost... au cerut dupa slujba insa mai nou la unele biserici cer in avans... se plateste doar taxa de casatorie... ca sa fie siguri.. ca sunt unii oameni care rezerva si numai vin.. si altii care vor sa se casatoreasca nu pot pt ca altii tin aiurea locurile ocupate... asa ca prefera sa se achite taxa de dinainte. La catedrala sunt 3 preoti si la nunta au fost toti.

e, la noi fiind biserica mai de cartier si ne cunoastem bine cu preotii nu cred ca vor fi probleme

alinanicoleta
01.04.2009, 12:13:55
e, la noi fiind biserica mai de cartier si ne cunoastem bine cu preotii nu cred ca vor fi probleme

o sa vedeti voi ce va vor zice.. cand o sa mergeti sa va rezervati biserica.... oricum nu toate bisericile cer taxa in avans!!!!

sizinuca
02.04.2009, 08:14:49
in tl se plateste taxa bisericii?
intreb deoarece cat timp am stat in tomis 3 in cta nu am auzit de asa ceva, dar cand m-am mutat in alt cartier asa se practica.

monyk
02.04.2009, 08:19:33
intreb deoarece cat timp am stat in tomis 3 in cta nu am auzit de asa ceva, dar cand m-am mutat in alt cartier asa se practica.

da, se plateste taxa de cununie, ca si taxa de botez, nu am idee cat

alinanicoleta
02.04.2009, 13:12:20

peste tot se plateste aceasta taxa numai ca probabil nu ai auzit tu... oricum taxa este de la 50 lei pana maxim 100 lei ma refer aici in Tulcea...

bambytza
02.04.2009, 22:09:22
Finii mei vor face nunta la ManastireA Cocos,iar fina a platit taxa la biserica aici in Tulcea - 100 lei si urmeaza ca noi sa platim la manastire dupa cununie,nu au cerut banii inainte.

anamaria_GERALD
04.04.2009, 15:09:41
Am si eu o nelamurire,eu sunt din Bestepe si as vrea sa ma ia mireasa de acasa dar maicamia mi-a spus ca daca ma ia de acasa trbuie sa ma cunun la biserica din sat dar.... cum fac cununia civila in tulcea in aceeasi zi nu cred ca are rost sa ma intorc inapoi in sat .Credeti ca e vreo problema ca ma cunun la biserica din tulcea#:-S??????????? sau ati auzit voi ceva de genul asta ca de unde e miresa acolo se face cununia religioasa?

alinanicoleta
04.04.2009, 16:50:04
Am si eu o nelamurire,eu sunt din Bestepe si as vrea sa ma ia mireasa de acasa dar maicamia mi-a spus ca daca ma ia de acasa trbuie sa ma cunun la biserica din sat dar.... cum fac cununia civila in tulcea in aceeasi zi nu cred ca are rost sa ma intorc inapoi in sat .Credeti ca e vreo problema ca ma cunun la biserica din tulcea#:-S??????????? sau ati auzit voi ceva de genul asta ca de unde e miresa acolo se face cununia religioasa?

Nu este nicio problema!!! poti sa faci cununia religioasa unde vrei!!!!

anamaria_GERALD
05.04.2009, 15:07:40
multumesc mult cred ca mam mai linistit

sizinuca
06.04.2009, 09:11:02
eu sunt din cta si ma cunun in tl. Nu am auzit pana acum de faza ca de unde e mireasa acolo tb sa te cununi. probabil mama ta si-ar fi dorit la biserica din sat.

mihaela06
09.04.2009, 10:31:35

Se spune ca, cununia religioasa trebuie facuta in biserica unde a fost botezata fata, dar nu e o regula general valabila.
Cunosc foste mirese care au fost luate de acasa mirese (din diferite sate), au veni in Tulcea unde au facut cununia civila si apoi tot in Tulcea au facut si cununia religioasa.
Mentionez ca miresele fusesera botezate in biserica satului.

monyk
09.04.2009, 10:37:45
Se spune ca, cununia religioasa trebuie facuta in biserica unde a fost botezata fata, dar nu e o regula general valabila.
Cunosc foste mirese care au fost luate de acasa mirese (din diferite sate), au veni in Tulcea unde au facut cununia civila si apoi tot in Tulcea au facut si cununia religioasa.
Mentionez ca miresele fusesera botezate in biserica satului.

nu se tine cont de asta, acum am vazut ca multe miresici prefera manastirile (Cocos, Celic..etc)

ghiul
10.04.2009, 08:22:53
salut miresici!sa va povestesc o problema adevarata!sunt turcoaica, logodnicul e roman.....problema este cununia religioasa!am vb cu hogea si va veni la mine acasa intr-o mica ceremonie si ma va binecuvanta...bun pana aici toate bune si frumoase...mai departe...am vb cu un preot si a spus ca isi va face si el partea ca hogea al meu intr-o biserica....acum o sapt s-a razgandit!!!!!!!ca nu respecta canoanele...bla bla bla.....ce sa fac??????????vrem neaparat un preot ....sa multumim pe toti si pe noi insine...va pup...

alinanicoleta
10.04.2009, 20:24:43
salut miresici!sa va povestesc o problema adevarata!sunt turcoaica, logodnicul e roman.....problema este cununia religioasa!am vb cu hogea si va veni la mine acasa intr-o mica ceremonie si ma va binecuvanta...bun pana aici toate bune si frumoase...mai departe...am vb cu un preot si a spus ca isi va face si el partea ca hogea al meu intr-o biserica....acum o sapt s-a razgandit!!!!!!!ca nu respecta canoanele...bla bla bla.....ce sa fac??????????vrem neaparat un preot ....sa multumim pe toti si pe noi insine...va pup...

buna! cine s-a razgandit? hogea sau preotul ortodox?

mihaela06
25.07.2009, 09:51:53
Pentru fetele care vor face cununia religioasa veau sa transmit ceea ce si altii mi-au spus mie.
Cand ajungeti in biserica, din momentul in care incepe slujba sa priviti doar inainte. Sa nu intoarceti capul, sa nu priviti in urma.
Mi s-a dat o explicatie ceva cu drumul in viata, dar eu zic ca nu e o tarditie care a va faca asa mare rau dc o respectati.

mihaela06
25.07.2009, 09:56:49
Lidia 26, am citit ca vrei sa vinzi rochita si chiar nu am nimic impotriva.
De la femeile mai in varsta am aflat insa ca voalul e bine sa ramana cu tine si sa nu il dai sau vinzi la nimeni.
Persoana care mi-a spus mie acest lucru a facut-o cu durere in suflet .
Povestioara ar fi cam asa: a cununat la un moment dat, dar fina nu mai avea timp sa-si caute voal asa ca i l-a dat pe al ei.
La scurt timp dupa ce a cunnta sotul i-a murit.
Abia dupa aceea a aflat de traditia voalului, dar prea tarziu din ce spune ea.

Nu pot sa certific dc e adevarat sau nu , dar stiu sigur ca sotul doamnei e decedat de multi ani.

Eu voalul il pastrez ca nu ocupa mult loc.

kayla
25.07.2009, 11:30:07
Lidia 26, am citit ca vrei sa vinzi rochita si chiar nu am nimic impotriva.
De la femeile mai in varsta am aflat insa ca voalul e bine sa ramana cu tine si sa nu il dai sau vinzi la nimeni.
Persoana care mi-a spus mie acest lucru a facut-o cu durere in suflet .
Povestioara ar fi cam asa: a cununat la un moment dat, dar fina nu mai avea timp sa-si caute voal asa ca i l-a dat pe al ei.
La scurt timp dupa ce a cunnta sotul i-a murit.
Abia dupa aceea a aflat de traditia voalului, dar prea tarziu din ce spune ea.

Nu pot sa certific dc e adevarat sau nu , dar stiu sigur ca sotul doamnei e decedat de multi ani.

Eu voalul il pastrez ca nu ocupa mult loc.

multumim mult pentru sfaturi!cu siguranta eu voi tine cont de ele, pt. ca mi s-a facut pielea de gaina cand am citit..mai ales intamplarea cu voalul..

in aceeasi ordine de idei, mie mi-a spus nasa ca in biserica, dupa incheierea slujbei, mirii trebuie sa se tina neaparat de mana cand vin cei ce au fost in biserica sa ii felicite!deci, fetelor, apucati strans miresoiul de mana si nu ii dati drumul, ca sa ramanem impreuna forever :*

Anca_Gurgu
26.07.2009, 12:04:38
multumim mult pentru sfaturi!cu siguranta eu voi tine cont de ele, pt. ca mi s-a facut pielea de gaina cand am citit..mai ales intamplarea cu voalul..

in aceeasi ordine de idei, mie mi-a spus nasa ca in biserica, dupa incheierea slujbei, mirii trebuie sa se tina neaparat de mana cand vin cei ce au fost in biserica sa ii felicite!deci, fetelor, apucati strans miresoiul de mana si nu ii dati drumul, ca sa ramanem impreuna forever :*
Nici de asta nu stiam,dar sfaturile sunt bune.mersi frumos>:D< .eu una le-am citit pe toate si sper sa imi ramana ceva in capsor pana la anul.Parerea mea e k mai degraba tii cont de superstitii decat de traditii,asta e doar parerea mea:* (asa k nu va supararti pe mine):*

criss_a
30.07.2009, 10:24:07
Aveti idee cu aproximatie cam cat trebuie sa plateasca nasii biserica in Tulcea?

Onny_P
30.07.2009, 10:28:29
Aveti idee cu aproximatie cam cat trebuie sa plateasca nasii biserica in Tulcea?

Buna,

noi am intrebat si ni s-a raspuns: " cat vreti....cam cat e taxa ...." La noi a fost taxa 1mil Nasu cred ca a dat cate un mil la fiecare preot dar nu sunt sigura.

Onny_P
30.07.2009, 10:48:39

Am uitat sa-ti spun ca noi am intrebat pe femeia de la lumanari. Poti sa intrebi si tu tot acolo.

criss_a
30.07.2009, 13:30:59
Am uitat sa-ti spun ca noi am intrebat pe femeia de la lumanari. Poti sa intrebi si tu tot acolo.

Multumesc pentru raspunsuri.
Am vazut clipul vostru de la nunta. Ati fost superbi. Casa de piatra!

alinanicoleta
30.07.2009, 20:02:43

taxa bisericii pe 2009 este 100 lei... la care iti da si chitanta! in rest pentru preot... nasi au dat cate 50 lei de preot... cel putin ei s-au dus direct la preot si ia intrebat...

Onny_P
31.07.2009, 05:58:31
Multumesc pentru raspunsuri.
Am vazut clipul vostru de la nunta. Ati fost superbi. Casa de piatra!

Multumim mult! Succes la pregatiri!

catalin19sh
01.09.2009, 12:53:19
Din fericire, la TL inca nu a ajuns lacomia celor care "au primit Harul gratis si il vand", asa ca nu se cere niciun fel de acont, si toata treaba se finalizeaza la sfarsitul slujbei, unde preotul de rand impreuna cu nasul si mirii elibereaza certificatul si face cunoscuta TAXA pt oficierea slujbei(spun taxa deoarece acolo e partea bisericii, pe langa care se adauga si plata pentru cel care a oficiat cununia,deoarece vrednic este lucratorul de rasplata sa).Depinde mult si de preoti cum sa faca sa castige banii aceia, prin comportament seriozitate si evlavie, deoarece ei in ziua aceea oficiaza 5 cununii si trebuie sa arate fresh ca pt voi e prima si ultima....Dar daca treaba e facuta cum trebuie si nasul considera ca slujba merita toti banii, e liber sa dea cat doreste. Corect??Va pup

catalin19sh
01.09.2009, 12:58:49
de obicei corul este format din minim 5 persoane care canta pe 4 voci, astfel creeaza acea polifonie care place urechii.Cei care doresc sa faca cununia la Grecesca sau catedrala, preotii sunt super de treaba si iau legatura cu baietii(le sunt profesori) si se organizeaza, dar mai sunt biserici unde nu se doreste din varii motive mai mult sau mai putin obiective. Cine doreste, pot posta numarul de tel al unui baiat din Tl care canta cu inca 6 sau 7 tineri in varsta de 18-19 ani.

catalin19sh
01.09.2009, 13:07:44
Asemenea situatii, se numesc in popor, "babetisme"(treaba aia , ca asa e cum zic babele ca ele stiu cel mai bine din lume......b-( ..ca trebuie sa faci nunta in sat la preotul la care sau cununat si ele.....ca daca nu mai traieste trebuie sa mergi la un nepot care sta in suceava si sa facei NEAPARAT nunta acolo..PROSTIIIII). Dragutza, nu are deaface una cu alta te ia de acasa, pleci la biserica la care doresti si care iti place si apoi la petrecere...si gata. Si daca in Bestepe se picta biserica si era plina de schele????

sizinuca
04.09.2009, 10:22:37
de obicei corul este format din minim 5 persoane care canta pe 4 voci, astfel creeaza acea polifonie care place urechii.Cei care doresc sa faca cununia la Grecesca sau catedrala, preotii sunt super de treaba si iau legatura cu baietii(le sunt profesori) si se organizeaza, dar mai sunt biserici unde nu se doreste din varii motive mai mult sau mai putin obiective. Cine doreste, pot posta numarul de tel al unui baiat din Tl care canta cu inca 6 sau 7 tineri in varsta de 18-19 ani.
e bine de stiut. Multumesc

Anca_Gurgu
04.09.2009, 21:47:27
Ai cumva idee si cam cat cer pt o cununie?mie una mi-ar placea sa am un cor si dak s-ar putea si cu niste instrumente ar fi super,ceea ce nu cred.hai k deja cer prea mult:[email protected] .MERSI pt cine are info

alinanicoleta
05.09.2009, 06:45:06
Ai cumva idee si cam cat cer pt o cununie?mie una mi-ar placea sa am un cor si dak s-ar putea si cu niste instrumente ar fi super,ceea ce nu cred.hai k deja cer prea mult:[email protected] .MERSI pt cine are info

Instrumente.... corzile vocale doar:D ca in rest... ciuci...

Anca_Gurgu
05.09.2009, 23:29:38
Instrumente.... corzile vocale doar:D ca in rest... ciuci...
Trebuia sa imi imaginez de fapt,cam multe pretentii,nu?:D visam si eu:-p

alinanicoleta
06.09.2009, 09:12:03
Trebuia sa imi imaginez de fapt,cam multe pretentii,nu?:D visam si eu:-p

din pacate... asta e... doar sa faci in aer liber si preotul respectiv sa iti fie prieten... ca sa poti sa faci cu viori etc... dar asa in biserica nu va accepta niciun preot... doar cor daca vrei... :)

Anca_Gurgu
07.09.2009, 11:09:42
din pacate... asta e... doar sa faci in aer liber si preotul respectiv sa iti fie prieten... ca sa poti sa faci cu viori etc... dar asa in biserica nu va accepta niciun preot... doar cor daca vrei... :)
in aer liber mi-ar fi placut sa o fac sincer,dar cum la noi va fi deja mijlocul lui septembrie risc sa ma trezesc cu o zi dintr-aia ploioasa si sa iasa fix nimik.dar cor cred k voi lua cu siguranta pt k mie una imi place f f fmult cum suna la slujbe,parca ma trec fiorii cand ii aud cantand.oricum trebuie sa ma decid cu biserica intai,k tare m-a mai facut mama sucita:-p

alinanicoleta
07.09.2009, 11:31:59
in aer liber mi-ar fi placut sa o fac sincer,dar cum la noi va fi deja mijlocul lui septembrie risc sa ma trezesc cu o zi dintr-aia ploioasa si sa iasa fix nimik.dar cor cred k voi lua cu siguranta pt k mie una imi place f f fmult cum suna la slujbe,parca ma trec fiorii cand ii aud cantand.oricum trebuie sa ma decid cu biserica intai,k tare m-a mai facut mama sucita:-p

Da.. vremea este tare imprevizibila!!!! De exemplu sambata a fost calddd... si ieri si azi este o zi inchisa... ieri a plouat mai toata ziua...

SimoBobo
07.09.2009, 12:00:30
Din fericire, la TL inca nu a ajuns lacomia celor care "au primit Harul gratis si il vand", asa ca nu se cere niciun fel de acont, si toata treaba se finalizeaza la sfarsitul slujbei, unde preotul de rand impreuna cu nasul si mirii elibereaza certificatul si face cunoscuta TAXA pt oficierea slujbei(spun taxa deoarece acolo e partea bisericii, pe langa care se adauga si plata pentru cel care a oficiat cununia,deoarece vrednic este lucratorul de rasplata sa).Depinde mult si de preoti cum sa faca sa castige banii aceia, prin comportament seriozitate si evlavie, deoarece ei in ziua aceea oficiaza 5 cununii si trebuie sa arate fresh ca pt voi e prima si ultima....Dar daca treaba e facuta cum trebuie si nasul considera ca slujba merita toti banii, e liber sa dea cat doreste. Corect??Va pup
Deci eu am fost la Catedrala sa ma treaca in registru si este taxa de 100 ron numai taxa bisericii in afara de ce vor platii nasii in ziua nuntii la preoti !!! Nu stiam de chesti asta am ramas masca....m-a trecut in registru dar azi trebuie sa merg sa dau cei 100 ron altfel... la revedere

alinanicoleta
07.09.2009, 13:29:53
Deci eu am fost la Catedrala sa ma treaca in registru si este taxa de 100 ron numai taxa bisericii in afara de ce vor platii nasii in ziua nuntii la preoti !!! Nu stiam de chesti asta am ramas masca....m-a trecut in registru dar azi trebuie sa merg sa dau cei 100 ron altfel... la revedere

Eu cand am facut nunta nu era asa... taxa o plateam atunci in ziua nunti.. si tot 100 lei a fost...

monyk
07.09.2009, 15:51:05

deja ai vorbit la biserica si ai platit si taxa? valeleu , asa devreme?

Onny_P
09.09.2009, 10:31:10

E bine sa mergi mai inainte ca sa-ti fixezi si ora care o doresti.
eu am fost prin noiembrie si ora care o vroiam era deja ocupata.

SimoBobo
09.09.2009, 12:01:09
da nici mie nu mi-a venit sa cred ca pagina cu data mea era plina...dar am avut noroc si ora mea 16.00 era libera...yuhuuuuu

monyk
09.09.2009, 18:39:24
E bine sa mergi mai inainte ca sa-ti fixezi si ora care o doresti.
eu am fost prin noiembrie si ora care o vroiam era deja ocupata.

eu vreau sa ma cunun la biserica din cartier , biserica "Sfintii Imparati Constantin si Elena", si pozele ies foarte frumoase, in jurul bisericii este gradina cu muuuuulte flori.

monyk
09.09.2009, 18:40:45
si nu este ata de aglomerata, oricum ma voi duce din timp pentru a avea ora pe care o vreau, undeva pe la 16.00 ca sa am timp si de poze dupa aia, sa nu ne prinda noaptea.

alinanicoleta
09.09.2009, 20:06:14
eu vreau sa ma cunun la biserica din cartier , biserica "Sfintii Imparati Constantin si Elena", si pozele ies foarte frumoase, in jurul bisericii este gradina cu muuuuulte flori.

nu toate bisericile sunt asa de solicitate!! poti doar sa te duci sa fixezi o ora... si sa stai linistita... in caz de vine cineva sa nu iti ia ora...

Anca_Gurgu
09.09.2009, 21:46:06
Da.. vremea este tare imprevizibila!!!! De exemplu sambata a fost calddd... si ieri si azi este o zi inchisa... ieri a plouat mai toata ziua...
Pai de-asta mi-e frica si mie,k vremea o sa ne cam dea de furca:-<

Anca_Gurgu
09.09.2009, 21:48:17
da nici mie nu mi-a venit sa cred ca pagina cu data mea era plina...dar am avut noroc si ora mea 16.00 era libera...yuhuuuuu
aoleooooooooo si cu asta tre sa ma grabesc:-s mamai ce se intampla ??se casatoresc toti de-odata?=)) deci o sa am de alergat cand vin acasa=P~

alinanicoleta
09.09.2009, 22:05:19
aoleooooooooo si cu asta tre sa ma grabesc:-s mamai ce se intampla ??se casatoresc toti de-odata?=)) deci o sa am de alergat cand vin acasa=P~

daca ai cine sa se duca poate sa iti rezerve si una dintre rude...

alinanicoleta
09.09.2009, 22:15:48
Pai de-asta mi-e frica si mie,k vremea o sa ne cam dea de furca:-<

stateam si ma gandeam... inainte cu o saptamana a fost asa de frig... incat umblam cu geaca pe mine... si in saptamana aceea a plouat in fiecare zi... incat ma determinat sa merg prin magazinele de profil sa caut bolero pentru rochie... si normal ca nu gaseam... insa in ziua nunti a fos foarte caldddd si frumos... a doua zi... uminica... ploaie.... ploaie... si un friggggg.... pot sa spun ca am avut un noroc... acolo sus cineva ma iubeste cu siguranta... a a vut grija ca la nunta sa fie superb!!!!

sizinuca
10.09.2009, 10:48:52
sa inteleg mai bine...e aglomerat doar la unele biserici? se face programare pentru ora, nu? si la fel..cu mult timp inainte?

alinanicoleta
10.09.2009, 12:26:53
sa inteleg mai bine...e aglomerat doar la unele biserici? se face programare pentru ora, nu? si la fel..cu mult timp inainte?

cel putin daca vrei la catedrala... da!!! se face mai din timp.. de exemplu eu cand am avut nunta am facut programare la biserica din ianuarie... si era deja o lista destul de lunga... cu chiu cu vai am reusit sa aleg ora...

sizinuca
10.09.2009, 19:34:02
e bine de stiu. multumesc. acum e mult prea din timp...sau nu?

alinanicoleta
10.09.2009, 20:51:10
e bine de stiu. multumesc. acum e mult prea din timp...sau nu?

este prea devreme... de la anu

sizinuca
28.09.2009, 09:19:26
am intrat ieri in biserica din e3. e foarte frumoasa. sunt mirese care vor acolo sa se cunune?

alinanicoleta
28.09.2009, 10:31:27
am intrat ieri in biserica din e3. e foarte frumoasa. sunt mirese care vor acolo sa se cunune?

cu siguranta sunt!!! poate nu au intrat pe miresici dar sunt!! Alina a avut acolo.

ella_donna
17.10.2009, 17:00:12
Eu locuiesc in zona si va spun ca sunt in fiecare sambata cel putin 3 nunti. Si da ...biserica este foarte frumoasa , luminoasa si spatioasa.

SimoBobo
20.10.2009, 08:40:16
Eu locuiesc in zona si va spun ca sunt in fiecare sambata cel putin 3 nunti. Si da ...biserica este foarte frumoasa , luminoasa si spatioasa.
Da este superba Biserica !!!!! Eu acolo in cartier am crescut,acolo stau ai mei si schimba total zona

alina_miresica_disperata
20.10.2009, 10:51:11
eu m-am cununat la biserica noua din E3, acolo locuiesc si acolo am vrut sa fac cununia religioasa!!!!!!!
biserica este superba, au niste picturi, doamne zici ca-ti vb........ curtea bisericii nu este inca terminata, dar pana la anul cand vei avea tu nunta sigur va fi gata. eu te sfatuiesc sa mergi sa vezi, eu am fost super-mega multumita........

alinanicoleta
20.10.2009, 17:24:08
eu m-am cununat la biserica noua din E3, acolo locuiesc si acolo am vrut sa fac cununia religioasa!!!!!!!
biserica este superba, au niste picturi, doamne zici ca-ti vb........ curtea bisericii nu este inca terminata, dar pana la anul cand vei avea tu nunta sigur va fi gata. eu te sfatuiesc sa mergi sa vezi, eu am fost super-mega multumita........

daca nu ma insel acum e OKKK... ca se grabeau sa termine cu totul pentru atunci cand au sfintit-o.... oricum este superba biserica!!!

alina_miresica_disperata
21.10.2009, 08:22:05
daca nu ma insel acum e OKKK... ca se grabeau sa termine cu totul pentru atunci cand au sfintit-o.... oricum este superba biserica!!!
cand am plecat eu era in acelasi stadiu curtea bisericii, dar sunt sigura ca au facut-o!!!!!! oricum biserica este superba, ies niste poze extraordinare si apoi sunt 2 preoti care citesc slujba, unul pt mire si unul pt mireasa!!!!!!!!

SimoBobo
21.10.2009, 08:51:48
cand am plecat eu era in acelasi stadiu curtea bisericii, dar sunt sigura ca au facut-o!!!!!! oricum biserica este superba, ies niste poze extraordinare si apoi sunt 2 preoti care citesc slujba, unul pt mire si unul pt mireasa!!!!!!!!
Da fetele e superba Biserica...am vazut-o eu aseara ca am dormit la mami...;))

criss_a
25.10.2009, 09:09:29
Imi puteti spune va rog, cam de dimensiuni ar trebui sa aiba batista cu care mirii sunt legati de maini in timpul slujbei religioase? Voi fi nasa in Tulcea si trebuie sa iau batista si nu stiu cat de mare sa o fac.
Pentru biserica mai trebuie si sovon sau numai batista ? Fina mi-a zis ca la biserica respectiva trebuie numai batista, dar nu as vrea sa am surprize sa imi ceara preotul sovonul si eu sa nu il am. Voi ce stiti ? Cununia religioasa va fi la biserica Sfantul Nicolae.

alinanicoleta
25.10.2009, 09:56:12
Imi puteti spune va rog, cam de dimensiuni ar trebui sa aiba batista cu care mirii sunt legati de maini in timpul slujbei religioase? Voi fi nasa in Tulcea si trebuie sa iau batista si nu stiu cat de mare sa o fac.
Pentru biserica mai trebuie si sovon sau numai batista ? Fina mi-a zis ca la biserica respectiva trebuie numai batista, dar nu as vrea sa am surprize sa imi ceara preotul sovonul si eu sa nu il am. Voi ce stiti ? Cununia religioasa va fi la biserica Sfantul Nicolae.

Buna.
Eu am facut cununia religioasa la Sf. Nicolae... si am avut si batista si sovon!!! Batista sa fie de marimea unei batiste barbatesti! de cerut nu prea cere sovon depinde si cu cine a vorbit dar daca vede ca dai le pune si sovonul! recomandare sovonul sa aiba macar 2m daca e mai lung cu atat mai bine 2,5m eu zic ca e ok si poate fi orice material...

sizinuca
25.10.2009, 10:05:48
pe aici prin cta nu am vazut faza cu batista...e neaparat? si ce e ala savon?

alinanicoleta
25.10.2009, 10:08:03
pe aici prin cta nu am vazut faza cu batista...e neaparat? si ce e ala savon?

mai depinde de preot.. la noi se cere... sovonul este o bucata de material... care se zice ca se ia de catre nasa si se pune in biserica iar din acel sovon mireasa sa isi faca ceva...

criss_a
25.10.2009, 10:11:48
Buna.
Eu am facut cununia religioasa la Sf. Nicolae... si am avut si batista si sovon!!! Batista sa fie de marimea unei batiste barbatesti! de cerut nu prea cere sovon depinde si cu cine a vorbit dar daca vede ca dai le pune si sovonul! recomandare sovonul sa aiba macar 2m daca e mai lung cu atat mai bine 2,5m eu zic ca e ok si poate fi orice material...

Multumesc pentru raspuns.

sizinuca
25.10.2009, 10:58:35
a cui e responsabilitatea cu savonul si batista? cere preotul acea batista?

monyk
25.10.2009, 11:44:48
a cui e responsabilitatea cu savonul si batista? cere preotul acea batista?

in biserica mirii se tin de mana si preotul le leaga mainile cu acea batista. sovonul se pune pe spatele mirilor. sovonul si batista le cumpara nasa

hellen_floryn
07.12.2009, 00:07:39
buna fetele,bine v-am gasit >:D< pentru inceput aveam o nelamurire...am vazut k mai toate aveti deja luata ora la biserica. se poate asa de devreme?
cred k ink mai am multe de invatat :-s vreau k totul sa iasa bine pls help me

alinanicoleta
07.12.2009, 14:54:22
buna fetele,bine v-am gasit >:D< pentru inceput aveam o nelamurire...am vazut k mai toate aveti deja luata ora la biserica. se poate asa de devreme?
cred k ink mai am multe de invatat :-s vreau k totul sa iasa bine pls help me

depinde unde faci... ar trebui sa te duci sa intrebi

hellen_floryn
07.12.2009, 18:09:13
mersi frumos, o sa fac chiar asta...insa la mine situatia e diferita pt k eu sunt in strainatate dar are cine sa mearga.ms frumos ink o data

hellen_floryn
10.12.2009, 23:38:16
uffff fetele :( dau mereu peste chestii noi. stiam k e greu sa planifici o nunta dar nici chiar, ori eu nu prea am habar :(( mai nou nush c sa mai cred unde se oficiaza cununia religioasa. aud cum k la biserica unde s-a botezat miresica? sau nu prea conteaza? eu nu prea as crede k e musai sa te cununi la biserica unde te-ai botezat? de ce nu la biserica d kre apartine mirele k doar dupa nunta acolo vom fi enoriasi....lumina-ti-ma va rog :-<

alinanicoleta
11.12.2009, 07:24:25
uffff fetele :( dau mereu peste chestii noi. stiam k e greu sa planifici o nunta dar nici chiar, ori eu nu prea am habar :(( mai nou nush c sa mai cred unde se oficiaza cununia religioasa. aud cum k la biserica unde s-a botezat miresica? sau nu prea conteaza? eu nu prea as crede k e musai sa te cununi la biserica unde te-ai botezat? de ce nu la biserica d kre apartine mirele k doar dupa nunta acolo vom fi enoriasi....lumina-ti-ma va rog :-<

nu conteaza la ce biserica faci cununia religioasa... eu am facut la catedrala... si nu apartin nici eu nici el de ea...

hellen_floryn
11.12.2009, 20:17:08
ok...mersi frumos nicoleta >:D< m-ai ajutat mult pt k din toate partile vin tot felul de pareri si nush c sa mai cred ....uuufffff ''traditiile''...

larisaaliona
15.12.2009, 20:24:09
salutare la toate miresicile!eu de ex cununia religioasa o sa o fac la biserica de langa monument.nu stiu cum se cheama dar e tot ortodoxa,numai ca de pe vechiul testament.am inteles de la viitorii socri ca nu poti sa te casatoresti in rochie de mireasa inauntru,ci trebuie sa ai o alta costumatie..voi ce stiti despre asta?pupici!!

alinanicoleta
15.12.2009, 20:31:26
salutare la toate miresicile!eu de ex cununia religioasa o sa o fac la biserica de langa monument.nu stiu cum se cheama dar e tot ortodoxa,numai ca de pe vechiul testament.am inteles de la viitorii socri ca nu poti sa te casatoresti in rochie de mireasa inauntru,ci trebuie sa ai o alta costumatie..voi ce stiti despre asta?pupici!!

sigur nu este lipoveneasca? cel mai bine e sa mergi acolo si sa intrebi cum se procedeaza...

hellen_floryn
15.12.2009, 23:57:15

da larisa, si eu stiam k e lipoveneasca cea de la monument pt k prietenul surorii mele apartine de biserica aceea si dak vb de aceeasi este devarat k in biserica la lipoveni nu se intra in rochie de mireasa, preotul nu te casatoreste dak esti asa imbracata...din cate am inteles dak nu o fi gresit au ei o tinuta aparte;dar cel mai bine e sa mergi sa intrebi

sizinuca
17.12.2009, 18:27:06
pai si cum te imbraci...care mai e farmecul?

larisaaliona
21.12.2009, 20:54:40
da,e lipoveneasca ptr ca al meu e lipovean si vrem sa facem acolo.pe mine ma incanta tare ideea ca o sa fie ceva total diferit de biserica mea..preotul o sa vb in lb rusa,eu sa port alta costumatie...pare interesant..acum cine stie?sa vedem!!

lyana_D
05.01.2010, 19:18:03
depinde unde faci... ar trebui sa te duci sa intrebi

sa inteleg ca trebuie vorbit la biserica cu mai multe luni luni inainate?? /:)
pe asta nu o stiam :-SS

lyana_D
05.01.2010, 19:23:52

la Sf Nicolae? ce bine! poate ma lamuresti si pe mine ... cat costa la ei corul bisericii? am inteles k 400 ro. e adevarat? ma mai intereseaza si cat se da pt fiecare preot /:) am auzit fel si fel de versiuni , cum k iti spune femeia de la lumanari exact cat sa dai fiecarui preot ,pe langa taxa...biblie...cruce ...ce se mai ia in biserica? poate imi raspunzi tu , plz :">

la multi ani pe anhul asta !!>:D<

lyana_D
05.01.2010, 19:27:04

sa inteleg ca tu deja ai dat banutii la biserica? /:) eu de ce nu stiam ca se dau din timp banutii? :-\ offff,sunt cam varza :(

alinanicoleta
06.01.2010, 15:30:09
la Sf Nicolae? ce bine! poate ma lamuresti si pe mine ... cat costa la ei corul bisericii? am inteles k 400 ro. e adevarat? ma mai intereseaza si cat se da pt fiecare preot /:) am auzit fel si fel de versiuni , cum k iti spune femeia de la lumanari exact cat sa dai fiecarui preot ,pe langa taxa...biblie...cruce ...ce se mai ia in biserica? poate imi raspunzi tu , plz :">

la multi ani pe anhul asta !!>:D<

Buna.
Eu am facut la Sf. Nicolae... taxa e 100 lei... nu am cumparat biblie etc... singurul lucru care am dus a fost 1 l de vin si cozonacul atat...

lyana_D
06.01.2010, 17:18:54
Buna.
Eu am facut la Sf. Nicolae... taxa e 100 lei... nu am cumparat biblie etc... singurul lucru care am dus a fost 1 l de vin si cozonacul atat...

deci , am fost azi la Sf Nicolae sa ma programez pt 28 august si ghici :| era ocupat toata ziua :-s
am stat putin pe ganduri si m-am dus in e3(citisem ieri pe forum k este frumos acolo ) si am gasit loc,chiar pot sa zic k nu era nicio nunta programata in data aceea \:D/ pot sa zic k am avut noroc!! am fost putin dezamagita k nu mai erau locuri la Catedrala , dar cand am intrat in biserik din E3 si pana a aduc doamna de acolo agenda , m-am tot rugat sa fie un loc liber si pt mine pt k este superrrbbbbb !!! si mi-am zis "Poate asa a fost sa fie !" nu-mi pare rau deloc acum de alegerea facuta!!
>:D<

alinanicoleta
07.01.2010, 06:42:23
deci , am fost azi la Sf Nicolae sa ma programez pt 28 august si ghici :| era ocupat toata ziua :-s
am stat putin pe ganduri si m-am dus in e3(citisem ieri pe forum k este frumos acolo ) si am gasit loc,chiar pot sa zic k nu era nicio nunta programata in data aceea \:D/ pot sa zic k am avut noroc!! am fost putin dezamagita k nu mai erau locuri la Catedrala , dar cand am intrat in biserik din E3 si pana a aduc doamna de acolo agenda , m-am tot rugat sa fie un loc liber si pt mine pt k este superrrbbbbb !!! si mi-am zis "Poate asa a fost sa fie !" nu-mi pare rau deloc acum de alegerea facuta!!

o fi fost toata ziua dar stiu ca le fixeaza din 30 in 30 de minute... sau 40 din 40 ceva de genu... si biserica din E3 e frumoasa insa pretul e mai mare decat la catedrala... pentru botez taxa a fost de 150 lei... iar la catedrala era 50 lei pentru botez...

lyana_D
07.01.2010, 21:32:51
o fi fost toata ziua dar stiu ca le fixeaza din 30 in 30 de minute... sau 40 din 40 ceva de genu... si biserica din E3 e frumoasa insa pretul e mai mare decat la catedrala... pentru botez taxa a fost de 150 lei... iar la catedrala era 50 lei pentru botez...

si astae adeavrat . taxa este 150 ron .eu am fost singura si cand doamna de acolo mi-a zis dak platesc ceva in avans eu nu mi-am dat seama si am platit intreaga taxa . ajunsa acasa ...s-a luat soaramea de mine k trebuia sa plateasca nasa :-< am sunat-o si mi-a zis k imi da banutii ;))

offf,mai am de invatat :P

alinanicoleta
08.01.2010, 08:36:59
si astae adeavrat . taxa este 150 ron .eu am fost singura si cand doamna de acolo mi-a zis dak platesc ceva in avans eu nu mi-am dat seama si am platit intreaga taxa . ajunsa acasa ...s-a luat soaramea de mine k trebuia sa plateasca nasa :-< am sunat-o si mi-a zis k imi da banutii ;))

offf,mai am de invatat :P

ma mir... mie mi-a zis ca pot plati atunci cand fac botezul... probabil la nunti e mai altfel...

lyana_D
08.01.2010, 13:20:45
ma mir... mie mi-a zis ca pot plati atunci cand fac botezul... probabil la nunti e mai altfel...

probabil .... :-??

alinanicoleta
08.01.2010, 14:27:59
probabil .... :-??

da..la un botez nu poti sa te duci sa fixezi din timp... ci dupa ce nasti sau cu 1 saptamana inainte de botez... insa la nunta trebuie sa rezervi cu mult timp inainte... si probabil de aceea va pune sa platiti taxa... plus ca se poate sa nu se mai faca nunta si ei pierd ora respectiva... mai ales dc nu sunt anuntati...

perfectbride
08.01.2010, 14:37:50
offf... nu se poate.Sunt deja ocupate toate locurile?:(( :(( Eu tot acolo vream sa ma cunun ce rau imi pare ca nu am fost mai devreme acolo sa ma progreamez si eu:(( :(( .Acum am sa merg sa vad la alta biserica:( Gata de luni umblu sa rezolv si eu problema asta.

alinanicoleta
08.01.2010, 15:28:40
offf... nu se poate.Sunt deja ocupate toate locurile?:(( :(( Eu tot acolo vream sa ma cunun ce rau imi pare ca nu am fost mai devreme acolo sa ma progreamez si eu:(( :(( .Acum am sa merg sa vad la alta biserica:( Gata de luni umblu sa rezolv si eu problema asta.

cand e vorba de catedrala... cam asa e.. trebuie cu mult timp sa va faceti programarea...

lyana_D
08.01.2010, 22:54:46

da...cam asa stau lucrurile la catedrala :-<

lyana_D
08.01.2010, 22:56:17

tu faci la panoramic? acolo am fost noi sa intrebam dar deja era ocupat salonul,probabil de tine :P

cat va ia pe meniu?

perfectbride
09.01.2010, 12:28:26
tu faci la panoramic? acolo am fost noi sa intrebam dar deja era ocupat salonul,probabil de tine :P

cat va ia pe meniu?
Da eu fac la Panoramic am fost din ianuarie si am arvonit localul.Eu vream sa fc pe data de 21 august dar deja era ocupat si a ramas data de 28.Meniul ne ajunge pana in 85-90 de lei.Mi se pare un pret bun.

monyk
09.01.2010, 22:06:54

cat va ia pe meniu?

parintii mei se cunosc cu socrii tai ;)) ;)) ;)) ;))

lyana_D
10.01.2010, 09:00:23
parintii mei se cunosc cu socrii tai ;)) ;)) ;)) ;))

opa ;;) ce familie ? :P

ce mik e Tl

lyana_D
10.01.2010, 09:06:18
Da eu fac la Panoramic am fost din ianuarie si am arvonit localul.Eu vream sa fc pe data de 21 august dar deja era ocupat si a ramas data de 28.Meniul ne ajunge pana in 85-90 de lei.Mi se pare un pret bun.

ianuarie ... noi ink nu ne gandeam pe atunci k facem nunta anul asta ;))

abia prin vara ne-am hotarat :P

bineinteles k peste tot era deja ocupat ,dar nu vroiam sa o lasam pe 2011

sper sa iasa bine la Echinox , mai ales ca o sa incerc sa aranjez sala cat mai frumos ( acum sunt 3 mese de biliard ;)) )

si mai ales dak imi vin toti cei care mi-au promis ... o sa iasa fain
8->

noua ne-a zis anul trecut k meniul poate creste cam la 110...120... sper sa nu se duca si mai sus :-s
da chiar, o sa trec sapt asta pe acolo sa vad cum stau lucrurile pt k am auzit k unele restaurante isi ridica pretul destul de mult , cu toare k este criza .
ideea e k dak face meniul 130 tot nu pot zice nimic . Unde sa ma mai duc acum?

mihaela06
10.01.2010, 09:28:00

sper sa iasa bine la Echinox , mai ales ca o sa incerc sa aranjez sala cat mai frumos ( acum sunt 3 mese de biliard ;)) )

8->

noua ne-a zis anul trecut k meniul poate creste cam la 110...120... sper sa nu se duca si mai sus :-s
da chiar, o sa trec sapt asta pe acolo sa vad cum stau lucrurile pt k am auzit k unele restaurante isi ridica pretul destul de mult , cu toare k este criza .

La noi a fost 95 ron , iar cu un an inainte fusese 85 ron meniul. Asa ca nu cred ca va ajunge nici la 120 ron anul acesta. E totusi criza, sa nu uitam.

monyk
10.01.2010, 12:38:17
opa ;;) ce familie ? :P

ce mik e Tl

dupa numele de familie nu cred ca merge......au facut si revelionul impreuna (Viorica si Sandu se numesc parintii mei).
Tulcea chiar e mica mica ;))

lyana_D
10.01.2010, 16:13:36
dupa numele de familie nu cred ca merge......au facut si revelionul impreuna (Viorica si Sandu se numesc parintii mei).
Tulcea chiar e mica mica ;))

i-am intrebat si nu ii cunosc :-s

sau poate nu isi dau seama :-??

alinanicoleta
10.01.2010, 17:01:45

8->

ar fi bine insa cel mai bine ai sa vezi atunci... cate promisiuni am avut eu... trebuia sa fac nunta la delta... insa bine ca m-am gandit bine si am ales select... pot sa zic ca a fost OK... meniul nu cred sa il faca 130... oricum il poti negocia...

lyana_D
10.01.2010, 19:33:26
ar fi bine insa cel mai bine ai sa vezi atunci... cate promisiuni am avut eu... trebuia sa fac nunta la delta... insa bine ca m-am gandit bine si am ales select... pot sa zic ca a fost OK... meniul nu cred sa il faca 130... oricum il poti negocia...

sper .ms :*

lyana_D
10.01.2010, 19:37:01
La noi a fost 95 ron , iar cu un an inainte fusese 85 ron meniul. Asa ca nu cred ca va ajunge nici la 120 ron anul acesta. E totusi criza, sa nu uitam.

asa zic si eu ...

monyk
11.01.2010, 19:05:54
i-am intrebat si nu ii cunosc :-s

sau poate nu isi dau seama :-??

numele tau real care este?

lyana_D
11.01.2010, 21:46:55
numele tau real care este?

Liana :P :D ma cofunzi probabil :-?

lyana_D
11.01.2010, 22:17:29
are cineva idee cati preoti vin la o cununie la biserica din E3?
k ei normal sunt 4 preoti :-\

alinanicoleta
12.01.2010, 13:13:14

depinde... ei adevarat cred ca sunt mai multi!!!

morenita
12.01.2010, 19:22:45
Eu chiar daca nu platesc taxa asta la ortodoxa,o sa platesc taxele prematrimoniale :hm: la catolici-alta tampenie!!!Si mi-a mai cerut si certificatul de botez..noroc cu mami ca a fost sa mi-l caute in arhive...
Fetelor,ma credeti daca va spun c-am ramas totusi placut surprinsa de frumusetea bisericii catolice de pe str.Traian:D nu ma asteptam...o fi fost "de vina"decorul de Craciun?!;;) Deja ma visam in rochia alba,pasind spre altar.....
Si parohul e tanar...ce ciudat mi s-a parut totul...:huh:

lyana_D
13.01.2010, 08:28:40
Eu chiar daca nu platesc taxa asta la ortodoxa,o sa platesc taxele prematrimoniale :hm: la catolici-alta tampenie!!!Si mi-a mai cerut si certificatul de botez..noroc cu mami ca a fost sa mi-l caute in arhive...
Fetelor,ma credeti daca va spun c-am ramas totusi placut surprinsa de frumusetea bisericii catolice de pe str.Traian:D nu ma asteptam...o fi fost "de vina"decorul de Craciun?!;;) Deja ma visam in rochia alba,pasind spre altar.....

nu am intrat niciodata acolo :-?? totul e sa te simti tu bine :">

alina_miresica_disperata
13.01.2010, 19:59:52
si eu tot la biserica din E3 m-am cununat si am avut 2 preoti!!! cred ca pot veni si mai multi de 2, dar depinde daca cei de la biserica accepta!!!

lyana_D
13.01.2010, 20:37:48
si eu tot la biserica din E3 m-am cununat si am avut 2 preoti!!! cred ca pot veni si mai multi de 2, dar depinde daca cei de la biserica accepta!!!

din partea mea 2 ar fi perfect!! dar probaul dak vin toti n-ai ce sa le zici,nu ?
;))

Anca_Gurgu
17.01.2010, 12:05:21
este intr-adevar f frumoasa biserica.eu am vazut-o acum 4-5 ani si nu era aranjata pt nici o sarbatoare si tot am ramas impresionata asa k....o sa ai o nunta superba acolo,sunt convinsa>:D<

alina_miresica_disperata
17.01.2010, 14:34:23
din partea mea 2 ar fi perfect!! dar probaul dak vin toti n-ai ce sa le zici,nu ?
;))
iubita mea nu cred ca vin toti, mi se pare ca sunt vreo 4. dar cine stie poate daca ceri sa vina toti vin. biserica este superba si-ti da o senzatie unica, mie mi s-a ridicat parul pe mine cand am intrat!!!!

lyana_D
17.01.2010, 16:21:57
iubita mea nu cred ca vin toti, mi se pare ca sunt vreo 4. dar cine stie poate daca ceri sa vina toti vin. biserica este superba si-ti da o senzatie unica, mie mi s-a ridicat parul pe mine cand am intrat!!!!

super! eu abia astept ;))>:D<

MaDu7zU
18.01.2010, 14:27:43
Buna Ziua!

Ma numesc Baldau Madalin, sunt elev la Seminarul Teologic Liceal Ortodox "Sf. Ioan Casian" din Tulcea.
Am citit cateva topicuri pe acest forum si am observat ca mai toata lumea vorbeste de COR pentru Cununia Religioasa.
Eu va pot pune la dispozitie un cor mic format din 5 persoane (dintre care una sunt eu). Se canta pe 4 voci.
Pentru a vedea cum anume se canta postez niste link-uri de download cu mostre inregistrate de noi chiar azi.

http://l2goldstars.com/download/PaharulMantuirii.mp4
http://l2goldstars.com/download/DusiDeNoroc.mp4
http://l2goldstars.com/download/VinoDinLiban.mp4

Pentru a asculta aceste melodii aveti nevoie de programul Winamp. Imi pare rau dar calitatea sunetul este destul de proasta deoarece este inregistrat cu telefonul, asa ca va rog ca atunci cand ascultati sa ascultati la CASTI si sa dati volumul la mic pentru a se imbunatatii calitatea sunetului.

Daca doriti mai multe informatii sau sa cantam la Cununia dvs. va rog sa lasati un raspuns aici.

Oferta este valabila doar pentru orasul TULCEA

hellen_floryn
20.01.2010, 13:10:22
super! eu abia astept ;))>:D<
lyana, ma poti ajuta te rog [-o< cand ai fost sa iti rezervi ora la biserica cam cat de ocupat era? crezi k e posibil sa mai fie liberi in sept a doua sapt?

lyana_D
20.01.2010, 17:25:36
lyana, ma poti ajuta te rog [-o< cand ai fost sa iti rezervi ora la biserica cam cat de ocupat era? crezi k e posibil sa mai fie liberi in sept a doua sapt?

in E3 inca nu era asa agloerat . eu zic k sigur o sa gasesti loc .La Catedrala este foarte aglomerat , in rest e ok

hellen_floryn
20.01.2010, 22:12:13
in E3 inca nu era asa agloerat . eu zic k sigur o sa gasesti loc .La Catedrala este foarte aglomerat , in rest e ok

ok, mersi mult.sincer nu ma asteptam sau mai bine zis speram sa nu fie asa aglomerat. sper k pana pe 2 febr cand ajung eu sa nu se ocupe [-o< atunci o sa pot merge cu nasik mea sa vb:)

lyana_D
22.01.2010, 00:47:10
ok, mersi mult.sincer nu ma asteptam sau mai bine zis speram sa nu fie asa aglomerat. sper k pana pe 2 febr cand ajung eu sa nu se ocupe [-o< atunci o sa pot merge cu nasik mea sa vb:)

mult succes! :)

loredanah
22.01.2010, 01:09:03
Fetelor Cu Cat Timp Inainte Trebuie Sa Merg Sa Programez Ora La Biserica?:-ss Eu vrea La Biserica Cu Ceas.....parca Asa Ii Zice:-?

alinanicoleta
22.01.2010, 06:52:13
Fetelor Cu Cat Timp Inainte Trebuie Sa Merg Sa Programez Ora La Biserica?:-ss Eu vrea La Biserica Cu Ceas.....parca Asa Ii Zice:-?

pai cred ca ar trebui sa mergi!!!

mirunaaa
22.01.2010, 07:25:41
Cu siguranta cat mai repede!

lyana_D
22.01.2010, 10:18:24

cat mai repede ;-)

e posibil sa nu gasesti ora pe care o vrei libera ...

morenita
24.01.2010, 18:07:08
Care cunoasteti biserica SF.Mihail Arhanghelul?o:-)
Impresii?

alinanicoleta
24.01.2010, 18:55:08
Care cunoasteti biserica SF.Mihail Arhanghelul?o:-)
Impresii?

fosta mea colega de liceu este catolica doar sa o intreb

perfectbride
01.02.2010, 13:16:11
Am fost si eu azi la Sf Nicolae sa ma programez pt cununie mai avea ora libera la 19 dar am refuzat mi sa parut ca este cam trz si m-am dus si eu la biserica din E3 si m-am programat la ora 18. Eu am vrut sa dau un acont dar mi sa spus ca platesc tot in ziua nunti.Ce bineeee ca am rezolvat si problema asta#:-S #:-S. Tu la ce ora ai?Cred ca o sa fim una dupa alta:* :* .

monyk
01.02.2010, 16:54:06
ce bine ca la mine este bisericuta de cartier si nu se inghesuie multi.....imi aleg ora pe care o vreau atunci, mai aproape de nunta

lyana_D
02.02.2010, 10:03:40
Am fost si eu azi la Sf Nicolae sa ma programez pt cununie mai avea ora libera la 19 dar am refuzat mi sa parut ca este cam trz si m-am dus si eu la biserica din E3 si m-am programat la ora 18. Eu am vrut sa dau un acont dar mi sa spus ca platesc tot in ziua nunti.Ce bineeee ca am rezolvat si problema asta#:-S #:-S. Tu la ce ora ai?Cred ca o sa fim una dupa alta:* :* .

vai , la 6 ?:O pai in jumate de ora termina cu mine? cam repede :-? eu sunt la 5.30 programata ;))

raluk24ral
02.02.2010, 14:05:28
vai , la 6 ?:O pai in jumate de ora termina cu mine? cam repede :-? eu sunt la 5.30 programata ;))
=)) =)) =)) tu credeai ca mai mult dureaza???
cand e vorba de bani...:-"

alinanicoleta
03.02.2010, 08:21:55
Slujba ar dura mai mult insa noi:-p majoritatea vrem la catedrala, mai nou aici in E3, poate si biserica cu ceas... pentru ca ies poze superbe iar cel putin la catedrala ai si parculetu unde poti face poze...

lyana_D
03.02.2010, 14:34:44
=)) =)) =)) tu credeai ca mai mult dureaza???
cand e vorba de bani...:-"

pai la catedarala au zis k dureaza cam 40...45 de minute :-?

alinanicoleta
03.02.2010, 15:58:47

la mine a durat cam 35 de minute... ca m-am uitat cand am iesit... eram curioasa...

raluk24ral
03.02.2010, 16:04:02

pai daca sunt mai multi clienti... mai taie din slujba =))

alinutza336
05.02.2010, 21:02:39
si eu tot la biserica din e3 o sa ma cunun,dar nu stiam ca trebuie sa te duci atat de devreme pt rezervare. Oricum eu zic ca nu-mi fac probleme cu asta pt ca am o ”pila” pe acolo( viitorul meu socru e consilier la biserica aceea si are el grija de noi).

lyana_D
05.02.2010, 21:47:39
si eu tot la biserica din e3 o sa ma cunun,dar nu stiam ca trebuie sa te duci atat de devreme pt rezervare. Oricum eu zic ca nu-mi fac probleme cu asta pt ca am o ”pila” pe acolo( viitorul meu socru e consilier la biserica aceea si are el grija de noi).

cu "pile " merg altfel treburile =D>

hellen_floryn
06.02.2010, 13:33:56

cu pile sau fara pile pt data kre o ai tu deja nu prea mai conteaza. eu abia ieri mi-am rezervat ora la biserica si pt 11 sept nu mai era nimeni asa k ..... :D

lyana_D
13.04.2010, 09:22:56
fetelor , ati auzi de unii preoti care nu accepta sovonul la biserica? :-s

alinanicoleta
13.04.2010, 16:03:39
fetelor , ati auzi de unii preoti care nu accepta sovonul la biserica? :-s

nu! NU am auzit! de fel sovonul si batista se cer!

geanyna23
14.04.2010, 00:06:24
nu! NU am auzit! de fel sovonul si batista se cer!
noua nici nu ne-a zis ca nu ne trebuie,dar nici nu a tinut mortis sa il avem.mama si-a adus aminte pe la sf slijbei de sovon si ni l-a pus,iar cand am inconjurat masa popa a zis sa il dam jos ca o sa ne incurce;))

alinanicoleta
14.04.2010, 07:46:12
noua nici nu ne-a zis ca nu ne trebuie,dar nici nu a tinut mortis sa il avem.mama si-a adus aminte pe la sf slijbei de sovon si ni l-a pus,iar cand am inconjurat masa popa a zis sa il dam jos ca o sa ne incurce;))

noua ne-a cerut! desi vad ca am facut la aceasi biserica

geanyna23
14.04.2010, 08:05:02
noua ne-a cerut! desi vad ca am facut la aceasi biserica
da ciudat...depinde in ce toane e popa:D

lyana_D
14.04.2010, 16:26:03
:)) chiar asa :">

adina_
05.06.2010, 02:03:30
buna fetelor ,as dori sa vb cu vro miresica din mahmudia judetul tulcea daca exista pe forum ,mai exacta as avea nevoie de informatii ...de ex cum as putea intra in posesia certificatului de botez?....sant nascuta si botezata in mahmudia ,dar nu locuiesc acolo de la varsta de 1 an ,iar acum pt nunta am nevoie de certificatul de botez ,sant ortodoxa ,si chiar nu am pe nimeni in mahmudia sa ma ajute si nici nu cunosc pe nimeni ....in plus nici nu stiu la care biserica am fost botezata si nici cum se numea preotul ....si nici nu ma pot deplasa pana acolo (mahmudia)....ce aceea as dori sa vb cu vro miresica din mahmudia plssss:*

alinanicoleta
05.06.2010, 08:55:23
buna fetelor ,as dori sa vb cu vro miresica din mahmudia judetul tulcea daca exista pe forum ,mai exacta as avea nevoie de informatii ...de ex cum as putea intra in posesia certificatului de botez?....sant nascuta si botezata in mahmudia ,dar nu locuiesc acolo de la varsta de 1 an ,iar acum pt nunta am nevoie de certificatul de botez ,sant ortodoxa ,si chiar nu am pe nimeni in mahmudia sa ma ajute si nici nu cunosc pe nimeni ....in plus nici nu stiu la care biserica am fost botezata si nici cum se numea preotul ....si nici nu ma pot deplasa pana acolo (mahmudia)....ce aceea as dori sa vb cu vro miresica din mahmudia plssss:*

deoarece nu sti unde anume te poti adresa mitropoliei sau arhiepiscopiei pentru eliberarea certificatului de botez! http://www.arhiepiscopiatomisului.ctw.ro/index.php?pag=pagini/doc_istorie/istoric asta e mitropolia dar e in constanta
iar aii datele de contact de la arhiepiscopia tulcei http://www.episcopiatulcii.ro/navigare.html unde te poti adresa! e cel mai bine sa suni la ei si sa vorbesti! deoarece toate bisericile au un registru! si din cate tin minte se tine o evidenta asa ca daca biserica nu o sti etc certificatele de botez se elibereaza de cate episcopie sau mitropolie

adina_
05.06.2010, 13:42:39
deoarece nu sti unde anume te poti adresa mitropoliei sau arhiepiscopiei pentru eliberarea certificatului de botez! http://www.arhiepiscopiatomisului.ctw.ro/index.php?pag=pagini/doc_istorie/istoric asta e mitropolia dar e in constanta
iar aii datele de contact de la arhiepiscopia tulcei http://www.episcopiatulcii.ro/navigare.html unde te poti adresa! e cel mai bine sa suni la ei si sa vorbesti! deoarece toate bisericile au un registru! si din cate tin minte se tine o evidenta asa ca daca biserica nu o sti etc certificatele de botez se elibereaza de cate episcopie sau mitropolie
buna,mersi mult :* am sa sun luni sa vad ce rezolv...

alinanicoleta
05.06.2010, 19:53:41
buna,mersi mult :* am sa sun luni sa vad ce rezolv...

nu inteleg de ce iti cere acest certificat! foarte rar se cere...

adina_
06.06.2010, 13:49:12
nu inteleg de ce iti cere acest certificat! foarte rar se cere...
nici eu nu inteleg dar se pare ca aici in zona au nevoie de el ...

alinanicoleta
07.06.2010, 09:10:40
nici eu nu inteleg dar se pare ca aici in zona au nevoie de el ...

probabil de unde faci nunta acolo! chiar sunt curioasa daca ai rezolvat!

elenadumi
09.06.2010, 07:55:10
Nu poti sa faci o "donatie" mai mare decat se da la nunta ca sa uite preotul de certificat? ;)

lyana_D
12.06.2010, 23:45:21
Nu poti sa faci o "donatie" mai mare decat se da la nunta ca sa uite preotul de certificat? ;)

chiar asa , se practica ;))

karinakty
02.08.2010, 01:51:08
da,e lipoveneasca ptr ca al meu e lipovean si vrem sa facem acolo.pe mine ma incanta tare ideea ca o sa fie ceva total diferit de biserica mea..preotul o sa vb in lb rusa,eu sa port alta costumatie...pare interesant..acum cine stie?sa vedem!!
Cum a fost miresica?Noi ne-am cununat la biserica Lipoveneasca din Piata Veche,iar eu am avut rochia de mireasa si voal-dupa care mi-am pus batic ca simbol al femeii maritate...in rest nu prea vad diferente....Sa pui poze sa te vedem!!!PUP!!!

alinanicoleta
02.08.2010, 21:47:01
Da.. ai dreptate... multe fete dupa nunta nu ne-a mai incantat cu privirea! 8-|

lyana_D
03.08.2010, 12:58:26
fetele , ieri am fost la biserica cu nasik si i-au cerut asa : taxa 150 Ron , sovon doar dak vrem noi neaparat , batistuta , certificatul de casatorie , vin , cozonac , bomboane si cam atat :-? stiam de la alte biserici k se cere k nasii sa cumpere icoana si biblie . ei bine, la biserica Sf Trei Ierarhi nu cer lucrurile astea si mi se pare fff ok. stiu pe cineva care a nasit anul trecut la catedrala si chiar in ziua nuntii doamna de la lumanari i-a impus sa cumpere biblie si icoana (cam 300 ron ambele) si cand a vazut k nu se intelege cu nasul la pret i-a dat o carticik la 50 ron in loc de biblie si o icoana la 100 ron :|

deci la mine chiar e ok

karinakty
03.08.2010, 14:08:02
fetele , ieri am fost la biserica cu nasik si i-au cerut asa : taxa 150 Ron , sovon doar dak vrem noi neaparat , batistuta , certificatul de casatorie , vin , cozonac , bomboane si cam atat :-? stiam de la alte biserici k se cere k nasii sa cumpere icoana si biblie . ei bine, la biserica Sf Trei Ierarhi nu cer lucrurile astea si mi se pare fff ok. stiu pe cineva care a nasit anul trecut la catedrala si chiar in ziua nuntii doamna de la lumanari i-a impus sa cumpere biblie si icoana (cam 300 ron ambele) si cand a vazut k nu se intelege cu nasul la pret i-a dat o carticik la 50 ron in loc de biblie si o icoana la 100 ron :|

deci la mine chiar e ok
La noi a platit nasul cununia,350Ron cu,chitanta!

karinakty
03.08.2010, 14:09:26
Da.. ai dreptate... multe fete dupa nunta nu ne-a mai incantat cu privirea! 8-|
sunt in luna de miere...:)

alinanicoleta
03.08.2010, 14:25:24

deci la mine chiar e ok

desi am facut la catedrala la mine nu a fost asa! A zis asa sa fie: noi:D, nasii cu lumanarile, taxa de 100 lei, sovon, batista, certificatul, vin, cozonac si atat! Nu poate sa iti impuna sa iei icoana si biblie!!!!!!L-)L-)L-) eu una i-as fi zis asta!!!!! deci nu trebuie sa te iei dupa ce zice aia de la lumanari cel mai bine sa vorbesti cu preotii!

adadeea
21.03.2011, 20:21:16
am fost si noi duminica sa intrebam de anumite chestii: ne-am interesat daca putem sa facem cununia civila dupa cea religioasa pentru ca am vrea sa o facem in constanta pe malul lacului inainte de salon, si am intrebat si de taxa pentru ca in constanta se vehiculeaza niste preturi de te lasa masca, si ne-a spus doamna de la lumanari ca este 150 de lei, de ce mai trebuie sa ducem ne mai interesam pe parcurs.

lyana_D
05.04.2011, 09:07:09
am fost si noi duminica sa intrebam de anumite chestii: ne-am interesat daca putem sa facem cununia civila dupa cea religioasa pentru ca am vrea sa o facem in constanta pe malul lacului inainte de salon, si am intrebat si de taxa pentru ca in constanta se vehiculeaza niste preturi de te lasa masca, si ne-a spus doamna de la lumanari ca este 150 de lei, de ce mai trebuie sa ducem ne mai interesam pe parcurs.

pai si ?? poti sa faci cununia civila dupa cea religioasa ???

adadeea
05.04.2011, 16:31:30
pai si ?? poti sa faci cununia civila dupa cea religioasa ???

cica da, asa ni s-a spus :S

alinanicoleta
06.04.2011, 11:23:57
cica da, asa ni s-a spus :S

din curiozitate cu cine ai vorbit?
faza e ca intr-un fel se poate si fara certificatul de casatorie dar si nu
unii preoti accepta sa se faca casatoria in biserica si fara certificat dar mai mult la pers care au mai trecut prin asa ceva si sunt in etate (am caz printre cunoscuti... partenerii de viata le-au murit... si-au gasit pe altcineva dar au vrut sa se casatoreasca doar in biserica) sau altii efectueaza doar logodna...

Dedelush
14.07.2011, 20:21:31
Pentru fetele interesate, am datele de contact pentru Biserica Sf Treime din E3. Sunt 4 preoti in total iar preotul Paroh este Dl. Ispas Mircea. Nr de telefon la cerere ;))