PDA

Versiunea completa : Probleme gastrice si de digestie

BEBICA
17.11.2008, 13:51:37
fetelor stiti ceva contra balonarii si gazalor stomacale?cum mananc ceva cum ma umflu.nu stiu,ceva pastile,chiar si naturiste.nu cred ca sunt singura!!!:((

gabitza_sta
17.11.2008, 14:09:54
fetelor stiti ceva contra balonarii si gazalor stomacale?cum mananc ceva cum ma umflu.nu stiu,ceva pastile,chiar si naturiste.nu cred ca sunt singura!!!:((
Carbune medicinal. Ieftin si bun. :)
Incearca sa asociezi ce mananci cu starile de balonare si sa eviti in general mancarea "gazoasa": mere, fasole, mazare, varza, etc.
G.

oana
17.11.2008, 15:56:41
Activia :-" :-" :-"

anamary
17.11.2008, 16:48:29
carbune medicinal:)>- ...se gasesc in farmacii...

cristoiash
17.11.2008, 17:14:22
bun, acuma ziceti-mi si mie cum deosebesc gazul de copil. :>

PS. eu m-am convins ca nu ajuta nimic contra balonarii, poti minca carbune pina ti se apleaca. E un proces normal, asta e ...

oana
18.11.2008, 07:33:33
pai la mine una gazul face "poc, poc" =)) =)) =)) iar pe bebe il simt ca pe un mic viermisor (ma rog, mai maricel =)) ) care se roteste si ma inghionteste (finut inca);))

mitzura
19.11.2008, 11:52:32
si eu ma confrunt cu problema gazelor.de vreo luna iau cate 2 pastilute de espumisan(dupa mas de dimineata si la pranz) si e mai bine. am mai incercat cu o pastila colebil seara, rezultatele au fost satidfacatoare.

corinutza79
31.01.2009, 19:30:56
carbune medicinal, anghirol...

mikyduta
08.02.2009, 19:04:03
Buna seara fetelor,sper ca poate cineva imi va da cateva sfaturi ptr aceasta bacteria

evenstar
08.02.2009, 19:17:56
Nu stiu cate de mult te ajuta:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Helicobacter_Pylori
http://www.chirurgul.ro/2008/09/25/care-este-cea-mai-buna-strategie-pentru-tratarea-helicobacter-pylori/

Nicolle28
09.02.2009, 16:44:43
Buna seara fetelor,sper ca poate cineva imi va da cateva sfaturi ptr aceasta bacteria
este o bacterie aflata in stomac...trebuie sa te prezinti la gastroenterolog ca sa itzi prescrie tratament antibiotic in cazul in care a aparut cu cote mari la analize...este bine sa o tratezi ca poate dezvolta in timp complicatii ale stomacului...unde am citit eu scria de cancer al stomacului...nu stiu cum se ia....citeste pe sfatul medicului...

ella-ling
09.02.2009, 16:54:17
pai singurele sfaturi pe care le poti primi este sa te duci la doctor.

Eu pot doar povesti o chestie interesanta: Cei care au propus faptul ca aceasta bacterie cauzeaza gastita sau ulcer au fost doi cercetatori australieni. Au luat si premiul Nobel pentru asta daca nu ma insel.

Ei bine, la inceput nu i-a crezut absolut nimeni, se presupunea ca principala cauza a ulcerului e stresul. Chiar erau ridiculizati la conferintele stiintifice cand prezentau rezultatele lor. Asa ca au trebuit sa 'bea' ei o cultura cu bacteria respectiva, s-au imbolnavit de ulcer si in felul asta 'ideea'lor a fost acceptata de comunitatea stiintifica.

mikyduta
09.02.2009, 18:21:46
multumesc frumos fetelor

judie
09.02.2009, 19:15:07
Am citit din intamplare pe site titlul subiectului apoi tot din intamplare am gasit pe un site de produse naturiste un tratament pt asta...cautam altceva...iti dau link , poate te ajuta, fiindca produsul nu are un nume propriu zis ( sper sa nu ma taxati, vreau doar sa ajut, nu detin eu siteul acela ) http://www.naturaplant.ro/produse/1328/Imunoplant_1

multumesc frumos fetelor

mihaana
09.02.2009, 19:36:58
Intr-adevar, aceasta bacterie care se afla in stomac poate cauza ulcer si de aici o multime de neplaceri...eu am probleme cu stomacul si stiu ce inseamna, am facut o multime de analize, iese din analizele de sange daca ai sau nu aceasta bacterie in stomac. Eu am gastrita si reflux gastro-esofagian dar cica nu am bacteria in stomac...boala mea este pe fond nervos, stres etc. Am facut si o endoscopie, e destul de neplacuta operatiunea dar asta e...Sfatul meu pentru toate cele care simt ca au probleme cu stomacul este sa mearga la medic, nu e de joaca, boala de stomac e foarte neplacuta.

ALEX21A
09.02.2009, 20:09:34

un simplu search pe google si ai de citit cateva zile o:-) .....

mikyduta
10.02.2009, 19:51:40
Am citit din intamplare pe site titlul subiectului apoi tot din intamplare am gasit pe un site de produse naturiste un tratament pt asta...cautam altceva...iti dau link , poate te ajuta, fiindca produsul nu are un nume propriu zis ( sper sa nu ma taxati, vreau doar sa ajut, nu detin eu siteul acela ) http://www.naturaplant.ro/produse/1328/Imunoplant_1
multumesc frumos, chiar o sa iau mai ales ca e pe baza de plante deci nu imi ataca organismul

nanalia
11.02.2009, 16:55:54
Buna, te sfatuiesc sa mergi la medic in primul rand ( asta daca nu ai fost deja). O gastroscopie te ajuta foaret mult pentru ca in mod normal se face si o biopsie a mucoasei gastrice. Analiza din sange....aproape 80% din populatie are serologie HP pozitiv, dar daca nu ai simptomatologie pentru ulcer sau gastrita..eu una nu recomand sa tratezi.>:D<>:D<

Alecsaa
28.06.2010, 12:04:32

Maalox..sunt niste pastile pt supt..au rol sa reduca aciditatea gastrica,fermentatia(e unde si gaze si toate cele)..la mine functioneaza.

Edyza
05.12.2010, 19:31:06
Buna tuturor.

Are cineva idee de niste retete culinare pentru probeleme digestive? Din pacate si eu sufar cu stomcaul, ca sa zic asa. In curand voi afla si ce am.

Intreb pentru ca nu gasesc nimic pe internet. Peste tot gasesti doar lista cu alimente permise si interzise pe care aproape ca o stiu pe de rost :D Si as vrea sa-mi pot gati ceva mai de Doamne ajuta, in fara de banalele paste, piure, pilaf sau supe de legume. Ma refer la ceva mai complex si delicios , dar care sa se incadreze in mancarurile permise in astfel de afectiuni.

Daca stie cineva cel putin o astfel de reteta, sa o impartaseasca, va rog.

Multumesc :)

iri_nuka
27.02.2012, 15:43:28
in problemele de digestie cel mai bun regim alimentar este cel pe care ti-l faci singura. de altfel asa iti recomanda si medicul. tb sa observi de unul singur ce iti prieste si ce nu. la mine cam asa a functionat partea asta. partea medicala am rezolvat-o cu ajutorul dr Simona Filip de la Delta Hospital (http://www.deltahospital.ro/), careia ii multmesc in gand ori de cate ori vine vorba de dureri de stomac si alte probleme gastrice pe care nu mai stau sa le enumar acum :)