PDA

Versiunea completa : Raceala

evenstar
05.03.2008, 21:08:50
Nu mai suport! De trei zile sunt iar racita rau, ceea ce inseamna ca imi curge nasul ca robinetul, imi curg ochii ca la matze si sunt molestiota si cu capsa pusa... Nu e gripa, e raceala "populara", am dobandit-o umbland subtire imbracata pe afara ca era soare si frumos, si nu mai9 stiu ce sa fac, ma lasa nervii!:((:((:((
De luni am luat asa:
- coldrex maxigrip 3 pliculete/zi;
- vibrocil alternativ cu apa de mare in nas;
- capsule de la plafar cu amestec de plante impotriva racelii;
- ceai pentru raceala si gripa;
- niste prostii homeopate (paragrippe)
Nu ca nu mi-a trecut, dar parca e si mai rau... As lua orice, chiar si tinctura de coada de viezure distilata in apa vie :D numai sa-mi treaca... Aveti idei? ^:)^

prapadeala
05.03.2008, 21:17:03
Nu mai suport! De trei zile sunt iar racita rau, ceea ce inseamna ca imi curge nasul ca robinetul, imi curg ochii ca la matze si sunt molestiota si cu capsa pusa... Nu e gripa, e raceala "populara", am dobandit-o umbland subtire imbracata pe afara ca era soare si frumos, si nu mai9 stiu ce sa fac, ma lasa nervii!:((:((:((
De luni am luat asa:
Nu ca nu mi-a trecut, dar parca e si mai rau... As lua orice, chiar si tinctura de coada de viezure distilata in apa vie :D numai sa-mi treaca... Aveti idei? ^:)^

Din pacate nu am stiri bune :).......

Raceala normala, "populara" este cauzata de virus; sunt peste 200 de virusi care ar fi putut sa iti dea tie raceala, deci simptomele difera de la persoana la persoana, depinde ce virus ai tu. Dar nu exista tratament pentru raceala, pentru acest virus (asta daca zici ca nu ai altceva, nici o infectie..). Antibioticele nu au nici un efect, deoarece nu este o infectie.

Ai facut bine ca ai baut ceai si luat lucruri homeopate, si sa continui sa bei ceai, sa mananci miere cat de des apuci, si sa ai grija de tine cateva zile. Sa stai numai in casa daca poti, sa te imbraci bine etc..Si sa mananci multe vitamine (portocale grefe lamai). Toate medicamentele pentru raceala sunt facute sa ajute simptomele (capul, nasul, gatul.. ) dar nu vindeca raceala. Deci trebuie sa stai, sa ai rabdare, si daca tot nu trece dupa 2 saptamani sa te duci la un doctor sa vezi daca nu e altceva de vine >:D<. Si sa nu amesteci medicamente :-s

vali24
05.03.2008, 21:21:14
De luni am luat asa:

eu pt. tratarea racelei am luat oscillococcinum granule , este un produs homeopat si chiar mi-a trecut...dar au un mod de administrare mai 'ciudat;, sunt niste granule pe care trebuie sa le pui sub limba ca sa se topeasca...
Poti sa faci si niste inhalatii cu abur ca sa nu-ti mai curga ochii .
Sper ca ti-am fost de folos....

multa sanatate!!!! sa te faci bine cat mai repede!!!

evenstar
05.03.2008, 21:30:30
Din pacate nu am stiri bune :).......

Raceala normala, "populara" este cauzata de virus; sunt peste 200 de virusi care ar fi putut sa iti dea tie raceala, deci simptomele difera de la persoana la persoana, depinde ce virus ai tu. Dar nu exista tratament pentru raceala, pentru acest virus (asta daca zici ca nu ai altceva, nici o infectie..). Antibioticele nu au nici un efect, deoarece nu este o infectie.

Ai facut bine ca ai baut ceai si luat lucruri homeopate, si sa continui sa bei ceai, sa mananci miere cat de des apuci, si sa ai grija de tine cateva zile. Sa stai numai in casa daca poti, sa te imbraci bine etc..Si sa mananci multe vitamine (portocale grefe lamai). Toate medicamentele pentru raceala sunt facute sa ajute simptomele (capul, nasul, gatul.. ) dar nu vindeca raceala. Deci trebuie sa stai, sa ai rabdare, si daca tot nu trece dupa 2 saptamani sa te duci la un doctor sa vezi daca nu e altceva de vine >:D<. Si sa nu amesteci medicamente :-s

Ar fi suficient sa-mi opreasca nasul, cu restul pot sa ma resemnez... :-<
Oricum, inainte de a citi ce ai scris, am mancat si o lamaie cu miere (bleah!:-&). Se pare ca imi dezvolta telepatia raceala asta...;))
Din pacate nu prea pot sta in casa, am multa treaba perioada asta, si lucruri pe care nu le pot amana. Sper doar sa mi se opreasca robinetul, cum spuneam...:-s

evenstar
05.03.2008, 21:32:07
eu pt. tratarea racelei am luat oscillococcinum granule , este un produs homeopat si chiar mi-a trecut...dar au un mod de administrare mai 'ciudat;, sunt niste granule pe care trebuie sa le pui sub limba ca sa se topeasca...
Poti sa faci si niste inhalatii cu abur ca sa nu-ti mai curga ochii .
Sper ca ti-am fost de folos....

multa sanatate!!!! sa te faci bine cat mai repede!!!

Stiam de oscilococcinum, dar acum am zis sa incerc paragrippe, care e de la acelasi producator, dar se pare ca nu e la fel de eficient. Dar, uite, o sa incerc si ihnalatii maine, la asta nu ma gandisem... Trebuie as pun o solutie in apa, nu?

prapadeala
05.03.2008, 21:32:30
Ar fi suficient sa-mi opreasca nasul, cu restul pot sa ma resemnez... :-<
Oricum, inainte de a citi ce ai scris, am mancat si o lamaie cu miere (bleah!:-&). Se pare ca imi dezvolta telepatia raceala asta...;))
Din pacate nu prea pot sta in casa, am multa treaba perioada asta, si lucruri pe care nu le pot amana. Sper doar sa mi se opreasca robinetul, cum spuneam...:-s

Insanatosire grabnica!!!!! Chiar daca nu ai timp sa stai in casa.. sa faci tot posibilul sa te feresti de frig, sa mananci miere chiar daca nu iti place :) ..

vali24
05.03.2008, 21:46:43
Stiam de oscilococcinum, dar acum am zis sa incerc paragrippe, care e de la acelasi producator, dar se pare ca nu e la fel de eficient. Dar, uite, o sa incerc si ihnalatii maine, la asta nu ma gandisem... Trebuie as pun o solutie in apa, nu?

eu inhalatile le fac dupa modelul clasic (asa am invatat de la bunicii mei)...intr-o cratita/oala mai mare(ma refer la diametru, sa fie cat mai larga) cu apa pui cateva pliculete de ceai (in general de musetel) si fierbi asa cum faci ceaiul....Dupa ce ai terminat de fiert te apuci de facut inhalatii...iti pui un prosop pe cap si stai cu fata in abur cat suporti...poti sa mai faci si pauza, pt.ca la un moment dat nu vei mai putea rezista (din cauza aburului). Ar trebui sa aibe efect si sa te simti mai bine!!

evenstar
05.03.2008, 21:52:10
Insanatosire grabnica!!!!! Chiar daca nu ai timp sa stai in casa.. sa faci tot posibilul sa te feresti de frig, sa mananci miere chiar daca nu iti place :) ..

Ma straduiesc, dar daca ma imbrac gros transpir si iar nu-i bine (ca asa am facut ieri)... si mai bate si un vant nenorocit in Bucuresti, de numai bine nu-mi face... :(( Mananc miere, sug pastile, ce sa fac?!

eu inhalatile le fac dupa modelul clasic (asa am invatat de la bunicii mei)...intr-o cratita/oala mai mare(ma refer la diametru, sa fie cat mai larga) cu apa pui cateva pliculete de ceai (in general de musetel) si fierbi asa cum faci ceaiul....Dupa ce ai terminat de fiert te apuci de facut inhalatii...iti pui un prosop pe cap si stai cu fata in abur cat suporti...poti sa mai faci si pauza, pt.ca la un moment dat nu vei mai putea rezista (din cauza aburului). Ar trebui sa aibe efect si sa te simti mai bine!!

N-am ceai decat negru in casa, asa ca o sa iau maine solutie speciala sa incerc... Offf!

Va multumesc la amandoua pentru sfaturi si urari!>:D<>:D<>:D<

vali24
05.03.2008, 21:57:07
N-am ceai decat negru in casa, asa ca o sa iau maine solutie speciala sa incerc... Offf!

Va multumesc la amandoua pentru sfaturi si urari!>:D<>:D<>:D<[/quote]

ma bucur ca ti-am putut fi de ajutor! multa sanatate!!!!

tasha
05.03.2008, 22:20:11
Ma straduiesc, dar daca ma imbrac gros transpir si iar nu-i bine (ca asa am facut ieri)... si mai bate si un vant nenorocit in Bucuresti, de numai bine nu-mi face... :(( Mananc miere, sug pastile, ce sa fac?!

Va multumesc la amandoua pentru sfaturi si urari!>:D<>:D<>:D<

Daca ai niste cimbru in casa, poti sa faci cu el inhalatiile :) Este excelent pt caile respiratorii >:D<

evenstar
06.03.2008, 06:43:29
Daca ai niste cimbru in casa, poti sa faci cu el inhalatiile :) Este excelent pt caile respiratorii >:D<
Cimbru am, din ala de friptura... Il incerc acum, sper sa functioneze, mersic!:* Azi parca e mai bine, deocamdata, in sensul ca ma simt ca naiba si am nasul infundat bocna, dar macar nu mai curge ca o teava sparta... ;;)

Fluturas
06.03.2008, 07:11:57
Cimbru am, din ala de friptura... Il incerc acum, sper sa functioneze, mersic!:* Azi parca e mai bine, deocamdata, in sensul ca ma simt ca naiba si am nasul infundat bocna, dar macar nu mai curge ca o teava sparta... ;;)

Ma bucur ca te simti mai bine >:D<

evenstar
06.03.2008, 07:19:07
Ma bucur ca te simti mai bine >:D<

>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<
Si eu! Azi sunt programata la atelier sa-mi ia masurile pt rochita si sa discutam depre model, nu as lipsi pentru nimic in lume! ;)) Sper sa nu ma intorc mai bolnava de acolo...

Fluturas
06.03.2008, 07:22:15
>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<
Si eu! Azi sunt programata la atelier sa-mi ia masurile pt rochita si sa discutam depre model, nu as lipsi pentru nimic in lume! ;)) Sper sa nu ma intorc mai bolnava de acolo...

Nici vorba !! Ai sa prinzi aripi !!! :x

http://dl10.glitter-graphics.net/pub/767/767720o4sotb7rrz.gif (http://www.glitter-graphics.com)

Pupica
06.03.2008, 10:23:33
De luni am luat asa:

Aspirina saracului n-ai incercat =))

oana
06.03.2008, 10:42:42
sa nu dati cu rosii, dar raceala trece cel mai bine cu indiferenta

evenstar
06.03.2008, 23:05:08
Aspirina saracului n-ai incercat =))

Not a good time for that... :D Ca sa nu mai zic ca la cat de tare imi curgea nasul as fi fost... :-&

evenstar
06.03.2008, 23:06:47
Nici vorba !! Ai sa prinzi aripi !!! :x

http://dl10.glitter-graphics.net/pub/767/767720o4sotb7rrz.gif (http://www.glitter-graphics.com)

Sa stii ca asa a fost... nu stiu exact daca pumnul de medicamente pe care l-am luat a functionat, sau a fost efectul "magic" al rochitei (desi am vazut doar niste schite si o poza...), dar aproape mi-a trecut!;));));))

Fluturas
07.03.2008, 06:01:53
Sa stii ca asa a fost... nu stiu exact daca pumnul de medicamente pe care l-am luat a functionat, sau a fost efectul "magic" al rochitei (desi am vazut doar niste schite si o poza...), dar aproape mi-a trecut!;));));))

ma bucur !!\:D/ \:D/ \:D/

Jasmine
07.03.2008, 10:11:17
Nu dau cu rosii dar in timpul racelii te deshidratezi si ai nevoie de muuuuuulte ceaiuri si vitamina C din fructe.Eu asa fac si mi-e mai bine.In ultimul timp nu m-a mai durut capul in timpul racelii ceea ce nu se intampla inainte cand tratam raceala cu indiferenta.>:D<

evenstar
07.03.2008, 16:38:32
Eu n-am tratat-o cu indiferenta, am tratat-o cu dispret! Adica am injurat-o bine si mi-am vazut de treaba (rochie, bijutier etc...) In concluzie s-a sim tit jignita si m-a "parasit", cred... Ca azi am fost la control la medicina muncii si mi-au zis toti medicii ca-s perect sanatoasa, n-am nici pe naiba, sa mai beau ceai cu miere si lamaie ca nu se aude nimic la plamani, si la ORL e totul normal... Deh, iarba rea nu piere... :D

oana
07.03.2008, 17:42:09
hidratarea e una si pastilele alta mancare de peste:-p :-p :-p

evenstar
07.03.2008, 18:02:52
hidratarea e una si pastilele alta mancare de peste:-p :-p :-p

Mie mi se pare ca trebuie sa ai o doza maaare de masochism sa nu te hidratezi oricum cand esti racit... Mie mi-era o sete cumplita, oricum... asa ca ai dreptate, hidratarea se face si daca esti indiferent, de obicei... ;-)

Tzitzi_mic
07.03.2008, 18:23:37
Mie mi se pare ca trebuie sa ai o doza maaare de masochism sa nu te hidratezi oricum cand esti racit... Mie mi-era o sete cumplita, oricum... asa ca ai dreptate, hidratarea se face si daca esti indiferent, de obicei... ;-)
Noi am tratat racelile cu suc natural de fructe-adik, storci 1gref,o portocala si o jumate de lamaie si bei sucul astfel obtinut. Poti si dubla cantitatile..Cam in 3 zile scapi de ea. Bafta!

corinka
07.03.2008, 18:33:17
frectie cu otet si stai la caldurica.:)

papusha
02.10.2008, 14:42:35
Voi ce alegeti atunci cand raceala nu va lasa in pace? 8-|

Ce preferati, antibioticul sau leacurile babesti?

Volimte
02.10.2008, 14:52:29

Antibiotic nu iau niciodata la raceala. :-?

De obicei ma tratez cu:
- paracetamol;
- vitamina C si propolis;
- faringosept si miere daca ma doare in gat;
- ceai fierbinte cu lamaie si miere;
- o baie de 15 min in cada umpluta cu apa cat mai calda dupa care ma imbrac in pijamalute de bumbac, ma bag repede in pat si mai dau pe gat o cana de ceai;
- frectii cu spirt pe spate si stau in patutul cald;
- imi fac suc natural cu pulpa la blender din 4-5 lamai, miere dupa gust si un litru de apa (se indeparteaza samburii lamailor pt ca altfel sucul devine amarui);
- in caz de putina febra iau paracetamol si pun pe frunte comprese inmuiate intr-o solutie de apa cu otet.

Daca toata astea nu dau rezultate, ma duc la medic. Dar in 99% din cazuri imi trece asa. ;;)

papusha
02.10.2008, 15:34:48
Antibiotic nu iau niciodata la raceala. :-?

De obicei ma tratez cu:
- paracetamol;
- vitamina C si propolis;
- faringosept si miere daca ma doare in gat;
- ceai fierbinte cu lamaie si miere;
- o baie de 15 min in cada umpluta cu apa cat mai calda dupa care ma imbrac in pijamalute de bumbac, ma bag repede in pat si mai dau pe gat o cana de ceai;
- frectii cu spirt pe spate si stau in patutul cald;
- imi fac suc natural cu pulpa la blender din 4-5 lamai, miere dupa gust si un litru de apa (se indeparteaza samburii lamailor pt ca altfel sucul devine amarui);
- in caz de putina febra iau paracetamol si pun pe frunte comprese inmuiate intr-o solutie de apa cu otet.

Daca toata astea nu dau rezultate, ma duc la medic. Dar in 99% din cazuri imi trece asa. ;;)

Al meu este racit de cateva zile...a luat paracetamol, zerinol, i-am pus albastru de metil :D si cartofi la gat (dupa reteta bunicii mele ;)) ). Iar de aseara vad ca tuseste :( of...nu mai stiu ce sa-i fac. :-<
Ceaiuri bea mai mereu...frectii cu spirt...
Ce sa-i mai dau?

mona28
03.10.2008, 18:02:42

La mine raceala trece foarte repede cand beau ceai fierbinte de macese amestecat cu zeama de la o juma de lamaie,o aspirina,baie fierbinte si apoi infofolita bine... Functioneaza mereu!:)>-

papusha
03.10.2008, 18:14:41
La mine raceala trece foarte repede cand beau ceai fierbinte de macese amestecat cu zeama de la o juma de lamaie,o aspirina,baie fierbinte si apoi infofolita bine... Functioneaza mereu!:)>-

Numai o aspirina? Ce bine de tine! :)

Volimte
03.10.2008, 19:00:37
Al meu este racit de cateva zile...a luat paracetamol, zerinol, i-am pus albastru de metil :D si cartofi la gat (dupa reteta bunicii mele ;)) ). Iar de aseara vad ca tuseste :( of...nu mai stiu ce sa-i fac. :-<
Ceaiuri bea mai mereu...frectii cu spirt...
Ce sa-i mai dau?

Eu l-am "reparat" recent pe sotul meu asa cum ti-am scris mai sus.
L-am "obligat" ;)) sa faca baie fierbinte, l-am infololit bine in pat dupa ce i-am facut si o frectie cu spirt, i-am dat multe ceaiuri cu lamaie si miere, a luat Paracetamol sinus 2 zile, cate 4 comprimate pe zi, l-am "obligat" sa dea pe gat cateva cani de suc de lamaie cu pulpa (care, de altfel, e f bun).
Si a treia zi nu mai avea nimic.
Bine, a avut si noroc pentru ca era in concedu inca si a putut sa stea in casa cele 3 zile.

Daca vezi ca nu-i trece, poate ar fi bine sa-l "duci" la medicul de familie.
Insanatosire grabnica!

ingerashu
01.11.2008, 21:37:48
cam de 1 an la mine au efect imediat pastilutele "raceala si gripa" cumparate de la plafar, reteta dr.moraru.sunt din plante si in 2-3 zile maxim sunt pe picioare.

papusha
01.11.2008, 21:55:40
cam de 1 an la mine au efect imediat pastilutele "raceala si gripa" cumparate de la plafar, reteta dr.moraru.sunt din plante si in 2-3 zile maxim sunt pe picioare.

E bine de stiut :D

maxima
04.11.2008, 13:01:57
Si eu sunt de acord cu produsele naturiste la raceli . Pe langa bai si ceaiuri si ce alte cele mai luati faceti si infuzii cu uleiuri de eucalipt sau teatree -sunt super bune si o lampita de aromoterapie cu aceleasi uleiuri ( or mai fi si altele>:/

onutza200
18.11.2008, 13:26:37
un timp de 6 zile daca nu trece cu ceai si bai fierbinti(exclus frectiile cu spirt astea nu sunt bune)atunci trebuie sa incerci 3 zile cu medicamente de raceala iar daca nici acum nu trece ...e cazul de un medic!pt tuse un expectorant e ok dar sa ai grija la contraindicatii

evenstar
18.11.2008, 20:43:54
un timp de 6 zile daca nu trece cu ceai si bai fierbinti(exclus frectiile cu spirt astea nu sunt bune)atunci trebuie sa incerci 3 zile cu medicamente de raceala iar daca nici acum nu trece ...e cazul de un medic!pt tuse un expectorant e ok dar sa ai grija la contraindicatii
Pana atunci trece singura.... :D

prapadeala
18.11.2008, 20:59:13
Raceala in sine este o boala virala care ataca sistemul respirator de sus si nu are cura :). Dureaza aproximativ o saptamana, si se poate extinde la 2 saptamani. Si raceala trece singura :). Daca dureaza mai mult de atat posibil sa fie ceva mai rau decat o raceala, chiar o infectie.

In alte cuvinte, toate tratamentele si medicamentele care se recomanda (vitamine, paracetamol, algocalmin, tratamente cu echinacee, etc) sunt doar pentru a ajuta omul cu simptomele racelii: sa nu te doara capul tare, sa nu tusesti foarte tare, etc. Nu exista medicament antiviral care sa vindece raceala, iar antibiotic nu ajuta deoarece nu este o infectie (raceala in sine..). Daca ai infectie la gat sau altceva de genul, atunci normal ca se iau antibiotice.

Si de aceea eu prefer sa beau ceai, sa mananc porto, lamai (vit C) pentru a imi inbunatatii sistemul imunitar. Nu iau altfel de medicamente decat daca am tuse oribila sau ma doare capul de nu pot gandi :), pentru o raceala.

Si fiind un virus care este extrem de contagios, cea mai buna preventie este spalatul pe maini foarte des, mai ales daca pui mana pe fata des, sau mananci.

Habib
19.11.2008, 08:05:42
intotdeauna evit sa iau antibiotice
de la primele simptome de raceala iau un paracetamol, teraflu, maxgrip sau coldrex si-mi trece
ceaiuri multe.................
n-am mai lua un antibiotic de ani de zile
maine incep sa iau doxyciclina, dar nu pentru raceala, dat de medic:-< :-<

wanna
20.11.2008, 21:46:47
sa va sun si eu...intr-adevar cred ca nu este leac ptr raceala..dr mea de fam e homeopata, si dupa 4 zile de dureri de gat, stranutat continuu, nu mai zic de nas, febra, etc. m-am dus la ea ptr ca nu-mi mai trecea...si mi-a spus sa nu mai iau fervex, paracetamol, pastile de supt si altele de genu...ci doar Upsavit (=vitamina C efervescent)..si am luat...au trecut 2 zile si sunt apraope gata cu raceala..:D

Goldmoon
21.11.2008, 07:13:15
sa va sun si eu...intr-adevar cred ca nu este leac ptr raceala..dr mea de fam e homeopata, si dupa 4 zile de dureri de gat, stranutat continuu, nu mai zic de nas, febra, etc. m-am dus la ea ptr ca nu-mi mai trecea...si mi-a spus sa nu mai iau fervex, paracetamol, pastile de supt si altele de genu...ci doar Upsavit (=vitamina C efervescent)..si am luat...au trecut 2 zile si sunt apraope gata cu raceala..:D

:)) stii cum se spune... trece in 7 zile cu pastile si intr-o saptamana fara!
Asa si la tine 2 zile + 4 pana te-ai dus... uite saptamana ;))

Eu am fost ieri la farmacie si i-am zis la doamna de acolo sa imi dea coldrex si paracetamol si mi-a zis ca ea imi da, dar e cam acelasi lucru. Si am zis ok... da ce ma mai poate ajuta (macar sa nu ma mai doara capul) si mi-a zis "pai, daca luati coldrex... mai incercati cu ceaiuri calde ci lamaie si rabdare" =))

BEBICA
19.06.2009, 11:29:55
EU PERSONAL,RECOMAND PARACETAMOL SINUS!:-p

alexabianca
24.06.2009, 13:13:15
SI eu tot la fel ,,cu paracetamol sinus

astridhappy
10.11.2010, 00:15:08
Eu recomand Esberitox ca adjuvant, e naturist si scurteaza durata racelii cu 2-3 zile , dar cel mai bine in cura de imunzare inainte de anotimul racelilor si nu va vweti mai confrunta cu ele sau doar cu o forma foarte usoara: si eu si baietelul meu asa fentam gripa in fiecare an. Aveti prospect pe site-ul lor oficial:www.esberitox.ro

zabest
05.07.2012, 15:22:47
orice ai face, tot trec cele 5-7 zile de bolire pana te refaci ...

Izabelutz
25.01.2013, 11:47:38
Eu recomand Oscilococcinum - unul la 6 ore + dimineata 10 ml din siropul numit IMMUNFLOR. Este extraordinar de bun, atat ca tratament preventiv, cat si ca adjuvant in tratarea racelii. Plus multe fructe si legume, supita si ceai de lamaie.