PDA

Versiunea completa : Nasii pot fi mai mici (ca varsta) decat mirii?

anonymous
19.03.2006, 23:00:00
Nasii pot fi mai mici (ca varsta) decat mirii? Sau trebuie sa fie obligatoriu mai mari?

xania
19.03.2006, 23:00:00
Important e sa fie casatoriti! Varsta nu conteaza, cel putin asastiu eu!:zz:

razadesoare
20.03.2006, 23:00:00
Nasii pot fi mai mici (ca varsta) decat mirii? Sau trebuie sa fie obligatoriu mai mari?

Well... :zz: se presupune k nasii sunt parintii spirituali; teoretic ar tb sa fie mai in varsta. Personal, zambesc imaginandu-mi un cuplu de batranei nasiti de 2 tineri.. dar banuiesc k nu e cazul tau. ;)
Inainte de a incepe pregatirile, intreaba un preot, dar, dak sunt casatoriti, n-ar tb sa fie probleme...

tina19
13.05.2006, 13:08:52
DACA TU CONSIDERI CA SUNT POTRIVITI CA SA-TI FIE NASI, NU ESTE NICI O PROBLEME. NU ARE IMPORTANTA VARSTA CI SA VA INTELEGETI SI SA VA FIE APROAPE. SA FITI FERICITI!

dj
13.05.2006, 21:40:09
Noi avem nasii mai mici ca varsta decat noi, dar nu asta conteaza!

aandrada
14.05.2006, 03:18:24
Nașa e mai tânără decât mine cu vreo 2 ani și nașul mai tânăr decât mirele tot cu vreo 2 ani. :D Da, deh, ei au experiență-n ale căsniciei, sunt căsătoriți de vreo 3 ani. Eu i-am ales pentru că ea îmi e prietenă din facultate și am vrut să mă cunune prietenii, nu un cuplu sobru alles de părinți...

consilier2004
22.06.2006, 08:16:54
Nu cred ca este nici o pb; important este sa va intelegeti bine si sa ramaneti prieteni!

Pisik06
22.06.2006, 08:27:15
Nasii nostri sunt aprox de o seama cu noi; de fapt nasu e mai mic cam cu juma de an decat mine si un an decat iubi, nasa e mai mare decat mine cu 3 luni si mai mica decat iubi cu o luna; nu are asta importanta oricum, decat sa aveti niste nasi cu care sa nu aveti comunicare dar sa aiba :"varsta potrivita", eu zic ca mai bine sa fie mai mici

fleur
22.06.2006, 13:17:46
parerea mea e : nasii trebui sa va fie prieteni si cat de cat apropiati de varsta

ema
11.07.2006, 10:51:23
Nu are importanta varsta. Important este sa fie casatoriti.

oanai
11.07.2006, 10:58:38
Nu are importanta varsta. Important este sa fie casatoriti.
Nici sa fie casatoriti nu mai e important.Eu ii am necasatoriti.Bineinteles,pentru cei ce sunt mai religiosi e important sa fie casatoriti dar,voiam sa spun,ca biserica mai inchide ochii la chestia ast.aCe naiba,in lume se oficiaza casatorii intre homosexuali si biserica se impiedica de o hartie?

ema
12.07.2006, 10:28:51
Nici sa fie casatoriti nu mai e important.Eu ii am necasatoriti.Bineinteles,pentru cei ce sunt mai religiosi e important sa fie casatoriti dar,voiam sa spun,ca biserica mai inchide ochii la chestia ast.aCe naiba,in lume se oficiaza casatorii intre homosexuali si biserica se impiedica de o hartie?

Da, probabil ca ai dreptate. Eu asa stiam...

geoo
12.07.2006, 22:01:44

Eu stiu k nu trebuie sa fie casatoriti obligatoriu dar trebuie sa fie logoditi, sa aiba facuta slujba aceea de logodna.In caz contrar iti trebuie dezlegare de la mitropolit (din zona respectiva), dezlegare care costa niste banisori (suma nu exacta si nici nu stiu in functie de ce anume variaza).

911
13.07.2006, 09:57:57
Eu stiu k nu trebuie sa fie casatoriti obligatoriu dar trebuie sa fie logoditi, sa aiba facuta slujba aceea de logodna.In caz contrar iti trebuie dezlegare de la mitropolit (din zona respectiva), dezlegare care costa niste banisori (suma nu exacta si nici nu stiu in functie de ce anume variaza).

Eu stiam ca trebuie sa fie cununati religios nasii :D

oanai
13.07.2006, 11:44:37
Mai,ai mei nu sunt nici logoditi,nici cununati religios,nici casatoriti la starea civila.Nimic.Si ma lasa,fara discutii cu mitropolitul,fara spaga.

ANCA
13.07.2006, 11:46:44
Eu voi cununa la anu in octombrie iar finii nostrii sunt mai mari ca noi cu 4 ani,dar nu vad sa fie o problema daca noi suntem casatoriti

Adelinutza
02.08.2006, 10:44:13
Nasica este sora lui si e mai mica cu 3 ani si nasu la fel.Ne intelegem super bine si nu vad de ce ar fi o problema

ancaneacsu
02.08.2006, 14:24:52
nasii mei sunt asa: ea mai mica decat mica: are 22 de ani....dar e superfata...iar el e mai mica ca sotul meu cu cateva luni si mai mare decat mine cu cateva luni....
asa ca eu zic ca e totul ok...
un prieten de-al meu a avut ca nasi un coleg cu prietena lui....fara cununie fara nimic...iar preotul a zis ca dc ei se iubesc totul e in ordine...dar normal depinde de preotul tau...

rocsi6666
05.08.2006, 17:37:43
cred ca te-ai convins...nu e nici o problema ca-s mai mici..

carmy19
05.02.2008, 15:08:41
eu zic ca daca aveti puncte in comun cu nasii si aveti o legatura stransa cu ei de ce nu..mai trist e de mine ca nu am nasi...doar 1 pereche provizorie..pe care nu-i prea vedem langa noi..:-SS

unicka
19.02.2008, 23:11:47
De Bahmuteanu si de Prigoana ce mai spuneti ca sunt necasatoriti si tot au cununat zeci de cupluri, numai ei saraci nu reusesc sa se casatoreasca si sa nu mai divorteze.Nu cred ca asta e un criteriu ca sa refuzi niste nasi si anume varsta lor.Daca va intelegeti bine, de ce nu?

diana31
20.02.2008, 11:20:57
eu zic ca daca aveti puncte in comun cu nasii si aveti o legatura stransa cu ei de ce nu..mai trist e de mine ca nu am nasi...doar 1 pereche provizorie..pe care nu-i prea vedem langa noi..:-SS
nu ii prea vedeti langa voi in ce sens?:-\

Gabs
23.02.2008, 13:23:29
Eu sunt mai mica cu 8 ani decit finul si cu 2 ani mai mica ca fina. Iar sotul meu est mai mare cu 2 ani ca fina si cu 3 mai mic ca finul...
Dar ce conteaza, suntem prieteni buni, sotul si finul au copilarit impreuna, si inca se mai copilaresc cind sunt impreuna..=))
Fina a prins buchetul la nunta mea, deci a fost menit sa fie:)
Dar din cauza virstei noi nu avem nici o pretentie sa ni se zic nas si nasa, mi se pare asa caraghios, tot pe nume ne avem!

corinka
23.02.2008, 13:31:15
nu conteaza varsta nasilor. important ese sa fie casatoriti. totusi, personal as vrea ca nasii sa fie mai mari, dar nu cu mult. sa fim apropiati si ca varsta.

mamuska
23.02.2008, 13:35:18
Nasii nostrii sunt mai mici cu 2 ani decat noi,dar erau casatoriti inaintea noastra...iar finii sunt mai mici,de fapt finul e de aceeasi varsta cu noi iar fina e mai mica cu 6 ani....
oricum nu conteaza varsta nasilor,conteaza sa fie oameni si sa va intelegeti!!!!!!

mamuska
23.02.2008, 13:40:24
De Bahmuteanu si de Prigoana ce mai spuneti ca sunt necasatoriti si tot au cununat zeci de cupluri, numai ei saraci nu reusesc sa se casatoreasca si sa nu mai divorteze.Nu cred ca asta e un criteriu ca sa refuzi niste nasi si anume varsta lor.Daca va intelegeti bine, de ce nu?
cei doi au cununat mai multe cupluri atunci cand erau cununati...acum de cand sunt divortati nu au mai cununat,dar ei pot cununa,pt ca in fata lui Dumnezeu ei nu sunt divortati....Sfanta Taina a cununiei ramane valabila intre 2 soti pana in momentul in care ei divorteaza si merg sa ceara desfacerea casatoriei si de catre Preot....

cicika
23.02.2008, 15:16:45
buna
nasii nostri sunt mai mici la varsta decat noi...si nu sunt casatoriti!!!

diana31
23.02.2008, 17:26:20
buna
nasii nostri sunt mai mici la varsta decat noi...si nu sunt casatoriti!!!
si nici nu se casatoresc pana la nunta voastra?

mamuska
23.02.2008, 17:27:01
asta am vrut si eu sa intreb
????????????

diana31
23.02.2008, 17:29:51
asta am vrut si eu sa intreb
????????????
ti-am luat-o eu putin inainte............#-o

mamuska
23.02.2008, 17:37:27
ti-am luat-o eu putin inainte............#-o
da....:* :* :*

cicika
23.02.2008, 19:02:26
nu
fac nunta la anu
am fost la biserica si am vb cu preotul si a spus ca nu este o probleme pt ca acum se accepta asa ceva
doar ca la slujba o sa stea nasa cu tatal ei sau nasul cu mama lui....
preotul a spus ca sunt multi care fac asa si ca de la patriarhie au primit acest raspuns....

diana31
24.02.2008, 12:18:44
nu
fac nunta la anu
am fost la biserica si am vb cu preotul si a spus ca nu este o probleme pt ca acum se accepta asa ceva
doar ca la slujba o sa stea nasa cu tatal ei sau nasul cu mama lui....
preotul a spus ca sunt multi care fac asa si ca de la patriarhie au primit acest raspuns....
atunci este bine ca v-ati interesat la preot..........daca el este de acord si oricum nasii vostrii se vor casatori este perfect.....casa de piatra tuturor<:-P <:-P <:-P

alintusa
05.03.2008, 11:10:52

Eu am nasi mai mici ca varsta decat mine, dar sunt casatoriti si au 2 copii. Totul e sa va intelegeti cu ei.

cosicel
06.03.2008, 14:50:13
Si nasii nostri sunt mai mici ca varsta fata de noi!
Dar asta nu ne face sa nu ne simtim bine impreuna! Sunt un cuplu minunat, si cinstit vb mie mi-au placut mult. De fapt pt asta i-am si ales nasi!
Nu cred ca are vreo importanta ce varsta au cat timp va intelegeti bine!
Decat sa aveti niste nasi in varsta in prezenta carora sa va simtit stingheri...

corinka
06.03.2008, 14:57:34
cred ca ideea este sa aiba mai multa experienta in casnicie decat mirii, adica sa fie casatoriti. varsta nasilor nu conteaza.

floricika
08.03.2008, 21:18:39
Si nasii nostri sunt mai mici ca varsta decat noi(de fapt ...decat mine;)) ).Chestia asta oricum nu conteaza. Ceea ce conteaza este sa va intelegeti ...noi suntem prieteni de ceva timp...si prefer asa decat nasi mai in varsta si cu care sa nu avem multe in comun...

ralub
11.03.2008, 22:19:07
mie mi se pare important ca nasii sa fie casatoriti, sa fie cununati in biserica, ca doar nu degeaba se spune ca nasii devin parintii spirituali ai finilor si nu cred ca varsta are importanta.
asa ca mai bine va alegeti nasi casatori decat varinata care am citit-o mai sus ca nu sunt casatoriti, ca sa stea nasa cu tatal ei... etc.. mi se pare aiurea, fara suparare.
oricum importanta e relatia care o aveti cu nasii, sa va fie apropiati sa va dea sfaturi utile atunci cand e nevoie si sa va intelegeti bine.
pupici la miresici si nasici :*.
@};-%%->:D<

getuta81
16.05.2008, 18:21:22
Si nasii nostri sunt mai mici ca varsta fata de noi!
Dar asta nu ne face sa nu ne simtim bine impreuna! Sunt un cuplu minunat, si cinstit vb mie mi-au placut mult. De fapt pt asta i-am si ales nasi!
Nu cred ca are vreo importanta ce varsta au cat timp va intelegeti bine!
Decat sa aveti niste nasi in varsta in prezenta carora sa va simtit stingheri...

De acord cu tine. Si nasii nostri sunt mai mici decat noi ca varsta. Si se vor casatori peste doua saptamani.

iony_iony
31.08.2008, 11:04:25
tatal meu este preot si la fel stiu si eu de la el ca nasii trebuie sa fie casatoriti si sa fie o familie inchegata si care sa se inteleaga bn...deaia se si zice nasii sunt parintii spirituali...ei trebuie sa ne fie alaturi si cu fapte si cu sfaturi bune...;)) .

evenstar
31.08.2008, 11:17:52
Asa e, trebuie sa fie o familie inchegata, dar nu e obligatoriu sa fie mai mari ca varsta.. Daca s-au casatorit de tineri, pot sa fie si mai mici...

Cammie
31.08.2008, 12:11:05
Eu si sotul suntem de o varsta. Nasul e mai mare cu un an ca noi, iar nasa mai tanara cu 2 ani. Nu cred ca varsta e un criteriu, nici nu mi-am pus vreodata problema asta.

anabella
04.09.2008, 10:42:47
noi suntem amandoi mai mici ca finii pe care i-am cununat sambata
dar asta n-a avut niciodata importanta, suntem prieteni inainte de toate

lilisys
04.09.2008, 21:42:39
noi avem 2 perechi de nasi, o pereche de aceeasi varsta si una mai mici ca noi; inainte de casatorie s-a pus si intrebarea asta, dar noi am tinut ca nasii sa ne fie cei mai buni prieteni ai lui si ai mei, asa ca nu a avut nici o importanta restul :)

axara_me
18.09.2008, 09:20:20
Buna,

Am citit parerile voastre si vreau sa va spun ca si in cazul nostru este la fel:)

am cununat in august, eu am 25 sotul are 28, finii fac in curand 29:)
vom cununa si luna aceasta, finii sunt mai mari decat mine, din nou :)

nu vad care e problema, sincer. noi suntem cununati, zic eu ca suntem o familie frumoasa, ne intelegem bine cu finii si asta conteaza!

Andreea:)

si...spor la cununat!

mamuska
18.09.2008, 09:25:28
nasii nostri sunt mai mici decat noi cu vreo 3 ani...dar sunt un exemplu bun pt multi tineri de varsta lor si pt multe familii mai mature!!!! noi ii iubim si ii admiram!!! nu are importanta varsta,daca esti om!!!!cu finii e altfel,fina are 24 si finul are 31 ca mine....dar si cu ei ne intelegem perfect!

emi_draghici2007
08.10.2008, 08:51:07
nu cred ca este nici o problema daca nasi sunt mai mici decit voi.important este sa va intelegeti bine cu ei si sa fie cununati.

Rucsy
08.10.2008, 08:58:15
Nu stiu nici eu de unde principiul acesta ca nasii trebuie sa fie mai mari ca si varsta( credeti-ma pe cuvant ca de multe ori m-am intrebat), cica mai "experimentati" intr-ale casniciei dar mie sincer mi se pare o prostie..sa alegi nasii dupa un astfel de criteriu.
Nasii trebuie sa fie alaturi de tine ca niste prieteni pana la urma, iar varsta ceva mai mica nu poate fii un impediment in calea intelegerii voastre.

miresica_vesela
08.10.2008, 18:57:46
Nici eu nu cred ca este vreo problema.De exemplu eu am 23 de ani si fina are 30 de ani.
Eu am auzit de la multe persoane ca nasii sunt cei care se ofera,daca ai mai multe oferte ii alegi pe cei care vrei.Si finii nostri au mai avut o oferta,dar ne-au ales pa noi,cu toate ca ceilalti(nasi) erau cu 3 ani mai mari ca ei.Ne intelegem f bine.

cicika
08.10.2008, 19:45:41
nasii Nostru Sunt Mai Mici Decat Noi...............relatia Noastra Este Una Ok..............decat Sa Imi Fi Ales Nasi Mai In Varsta Si Sa Nu Am Ce Discuta Cu Eu Asa Am Avut Nasi Tineri Si Pe O Minte Cu Noi:* :* :* :*
spor La Miresit;;)

anka9mai
28.10.2008, 10:31:21
din cate stiu eu nu are importantza varsta nasilor,la noi de exemplu nasa e mai mica decat mine cu jumatate de an iar nasul mai mare decat mine cu 10 luni...fatza de sotzul meu ei sunt cu 2 ani mai mici. pt noi nu are nici o importantza varsta,ne intelegem mai mult decat bine cu ei....:x :x :x

lauramaria5
30.10.2008, 10:21:48
Nici eu nu cred ca are imporatanta varsta.Noi vom fi nasi la anul in septembrie ,finii nostrii au 30 ani iar noi 25,dar daca ei ne-au propus.......noi am acceptat cu mare drag.Asa ca, la 5 luni de la nunta noastra vom avea prima pereche de fini,spun prima intrucat vrem sa nasim cat mai multe perechi.<:-P

anka9mai
30.10.2008, 14:24:17
Nici eu nu cred ca are imporatanta varsta.Noi vom fi nasi la anul in septembrie ,finii nostrii au 30 ani iar noi 25,dar daca ei ne-au propus.......noi am acceptat cu mare drag.Asa ca, la 5 luni de la nunta noastra vom avea prima pereche de fini,spun prima intrucat vrem sa nasim cat mai multe perechi.<:-P
sa va ajute d-zeu si voua si nasilor si viitorilor fini....
am inteles ca avetzi in plan sa cununatzi cat mai multe perechi,nu? am auzit o vb ca e mult mai bine sa botezi decat sa cununi...ai respect mai mult din partea finutzilor....:D am auzit si eu nu stiu cat e de adevarat

butterfly_bv
30.10.2008, 17:23:10
sa va ajute d-zeu si voua si nasilor si viitorilor fini....
am inteles ca avetzi in plan sa cununatzi cat mai multe perechi,nu? am auzit o vb ca e mult mai bine sa botezi decat sa cununi...ai respect mai mult din partea finutzilor....:D am auzit si eu nu stiu cat e de adevarat

Si noi vom fi nasi de cununie, anul viitor in septembrie, si...suntem putin mai micuti decat finii nostri. Dar sincer, chiar nu conteaza. Suntem buni prieteni si am acceptat cu drag, chiar am fost onorati de propunere. Deasemenea suntem si nasi de botez, de 10 ani, si suntem foarte mandri de finutul nostru. Cred k exista respect in ambele situatii, cel putin asa ar trebui sa fie, doar k respectul este sub forme diferite. Finutul nostru e foarte politicos cu noi si ne iubeste foarte mult, iar viitorii fini de cununie...ne sunt prieteni, deci nu cred k se pune problema sa ne vb cu sar'mana. Dar asta nu inseamna k nu ne respecta. Cel putin asta e parerea mea. ;-)

anka9mai
31.10.2008, 09:08:19
Si noi vom fi nasi de cununie, anul viitor in septembrie, si...suntem putin mai micuti decat finii nostri. Dar sincer, chiar nu conteaza. Suntem buni prieteni si am acceptat cu drag, chiar am fost onorati de propunere. Deasemenea suntem si nasi de botez, de 10 ani, si suntem foarte mandri de finutul nostru. Cred k exista respect in ambele situatii, cel putin asa ar trebui sa fie, doar k respectul este sub forme diferite. Finutul nostru e foarte politicos cu noi si ne iubeste foarte mult, iar viitorii fini de cununie...ne sunt prieteni, deci nu cred k se pune problema sa ne vb cu sar'mana. Dar asta nu inseamna k nu ne respecta. Cel putin asta e parerea mea. ;-)

eu nu am vrut sa spun ca daca nu se adreseaza cu saru`mana nu sunt respectosi...sunt multe cazuri de nasi si fini care se vad foarte rar, care uita de zile de nastere sau sa se viziteze de sarbatori

butterfly_bv
31.10.2008, 17:32:21
eu nu am vrut sa spun ca daca nu se adreseaza cu saru`mana nu sunt respectosi...sunt multe cazuri de nasi si fini care se vad foarte rar, care uita de zile de nastere sau sa se viziteze de sarbatori
total de acord. stiu si eu muuulte astfel de cazuri, inclusiv patintii mei si chiar nasii mei. dar nu din vina lor, pur si simplu nasii au fost nasi doar la biserica, apoi au uitat ei de fini. acum, asta e...cum ne-o fi la toti norocul
pana una alta, eu sunt fericita sa fiu nasa si de botez si de cununie (curand). voi vedea daca finii ne vor respecta si mult timp dupa cununie.
pupici :* >:D<

lauramaria5
31.10.2008, 17:40:52
multumim anka pentru urari!si noi am auzit ca e mai bine sa botezam si ne dorim din suflet si finuti mici dar pana atunci...cununam.<:-P

GabiMiki
18.02.2009, 14:11:54
Normal.
Nu cred ca are importanta varsta.
La noi nasii sunt mai mici ca noi, desi desi am stat in dilema ce nasi ne alegem intre cateva perechi de prieteni, i-am ales pe ei. Ptr ca ne sunt dragi, si ptr ca ne sunt buni prieteni.
o:-)o:-)o:-)o:-)o:-)o:-)o:-)o:-)

bobutz
09.03.2009, 16:26:52
Sa imi pun pe toata lumea in cap?
Astia mai intelepti mi-au spus ca nasii de cununie ar trebui sa fie nasii de botez ai mirelui sau daca nu cei ai miresei... dar face cineva asa? =)) Noi ne-am ales cei mai buni prieteni, ea e mai mica ca noi, si tare ne amuzam cand ne intalnim si o luam cu saru'mana nasa =))

ileanait9
10.03.2009, 18:26:35
Astia mai intelepti mi-au spus ca nasii de cununie ar trebui sa fie nasii de botez ai mirelui sau daca nu cei ai miresei... dar face cineva asa? =)) Noi ne-am ales cei mai buni prieteni, ea e mai mica ca noi, si tare ne amuzam cand ne intalnim si o luam cu saru'mana nasa =))

da poti sa pui alti nasi la botez dar trebuie sa intrebi nasi de cununie daca sunt de acord, pt ca nu este bine sa treci peste cuvantul nasului daca el nu vrea

GabiMiki
11.03.2009, 11:26:53

Exact asta am auzit si eu de la babe ... mi s-a facut rau knd am auzit ... si cik dc ei nu pot ... vin fii, fiicele ... :-B:-B:-B.
Naspa rau.
Noi ne-am ales prieteni sa ne cunune ... ptr ca ne dorim o relatie buna, si sa ne putem fi aproape mereu ... Imi si imaginez sa merg cu nasa mea de botez la gratar :)) =))=))=))=)), care are vreo 70 de ani (cred). Super ar fi :)).

bobutz
11.03.2009, 11:44:02
Exact asta am auzit si eu de la babe ... mi s-a facut rau knd am auzit ... si cik dc ei nu pot ... vin fii, fiicele ... :-B:-B:-B.
Naspa rau.
Noi ne-am ales prieteni sa ne cunune ... ptr ca ne dorim o relatie buna, si sa ne putem fi aproape mereu ... Imi si imaginez sa merg cu nasa mea de botez la gratar :)) =))=))=))=)), care are vreo 70 de ani (cred). Super ar fi :)).
Ce, ea nu mananca gratar? Ca nu poate mesteca cu proteza? =)) =)) =))

GabiMiki
12.03.2009, 09:48:21
Ce, ea nu mananca gratar? Ca nu poate mesteca cu proteza? =)) =)) =))

Nu stiu dc are proteza, k nu avem o relatie fff buna, dar m-am amuzat copios la replik ta :)) :)) :)).

Larisa1982
12.03.2009, 10:59:49
nasii de botez ai sotului meu ne-au refuzat desi i-am intrebat cu 2 ani inainte. Ne-au dat scurt replica: nu putem ca zugravim:))
asa ca ne vor cununa niste prieteni carora le multumim foarte mult( apropo si nasica mea e mai mica decat mine)

bobutz
12.03.2009, 11:28:14
nasii de botez ai sotului meu ne-au refuzat desi i-am intrebat cu 2 ani inainte. Ne-au dat scurt replica: nu putem ca zugravim:))
asa ca ne vor cununa niste prieteni carora le multumim foarte mult( apropo si nasica mea e mai mica decat mine)
8-} mama, ce zugraveala si-or fi tras in 2 ani =)) ?
La mine, nasa de botez a sotului nici macar nu a venit la nunta ca nu are bani, desi am insistat ca nu e nevoie sa ne vina cu bani, iar cand i-am spus macar la cununia civila sa vina sau la biserica a spus ca tot nu poate veni ca nu are bani de coafor, sa isi frezeze motzul =))... Oare o fi acceptat sa o pun nasa de cununie asa ciufulita? =))

MadalynaM
16.03.2009, 17:53:29
Eu nu am nasi dar as prefera s afie mai mari ca noi nu mai in varsta cum faceti glume voi:-p ca stiu ca se zice ca nasii sunt parintii spirituali si de aceea,nu stiu eu nu a sputea sai zic nasa la o fata mai mica ca mine sau al meu lu nasu ca estemai mic sai zica nasu parca este pe dos,etete la mine ca sunt si pretentioasa acu dupa ce ca nam nasi:D

natymotanel
16.03.2009, 19:52:06
Si la noi nasii sunt mai mici ca si noi...\:D/si ce daca...asa bine ne distram impreuna si ne intelegem de minune, k sunt prieteni foarte buni de-ai nostrii si vecini pe deasupra si colegi de facultate...ce mai, cei mai tari nasi\:D/...si faza cu gratarele care ati scris-o mai devreme m-a distrat copios=P~=))

GabiMiki
17.03.2009, 15:35:26
Eu nu am nasi dar as prefera s afie mai mari ca noi nu mai in varsta cum faceti glume voi:-p ca stiu ca se zice ca nasii sunt parintii spirituali si de aceea,nu stiu eu nu a sputea sai zic nasa la o fata mai mica ca mine sau al meu lu nasu ca estemai mic sai zica nasu parca este pe dos,etete la mine ca sunt si pretentioasa acu dupa ce ca nam nasi:D

Nu inteleg idee asta cu "sa fie mai mari ca mirii" ...
Ai mei sunt m mici decat noi(amandoi), si nu am nicio prob cu asta ... ne amuzam sanatos in faza cu "saru'mana nasa/nasule" ... :-p:-p:-p.
Conteaza sa iti fie aproape, sa le fii aproape at cand este cazul. Sa va simtiti bn impreuna ... restul le aseaza D-zeu ...
:>:>:>

florinam
05.04.2009, 20:40:55
Si noi vom fi nasi mai mici decat finii nostri. Suntem prieteni buni, ne intelegem foarte bine, ei ne-au propus si noi am fost foarte fericiti ca-i vom nasi pe ei si ca vom fi nasi asa tineri (avem doar 24 de ani amandoi :-p).

vulturas
06.04.2009, 11:46:24
si noi o sa fim nasi mai mici decat finii...eu am 25, si fina 27, iar finul 30...si ne intelegem foarte bine...

floare80
30.04.2009, 14:19:15
Buna si eu voi cununa in curand,iar in ceea ce priveste varsta eu cred ca nu conteaza varsta nasilor, eu am 26 de ani iar fina are 31:D ...........

outza
30.04.2009, 14:30:11

Parerea mea este: nu conteaza varsta, important e sa aiba experienta de viata ( oricum putin mai mult decat finii ) si sa fie o pereche echilibrata, sa te poata sfatui in caz de nevoie. Sau ma rog sa iti spuna o parere, ca nu e suficient sa iesim la gratar si la petreceri, nasii inseamna mai mult de atat :)
Bafta sa iti gasesti nasi :) asa cum iti plac tie :)

falcute
30.04.2009, 15:59:31

Buna Madalina,

Nu as vrea sa te combat pentru ca e dreptul si mai ales confortul fiecaruia sa aleaga ce crede ca e mai bun pentru el.<:-PCe pot sa-ti spun din experienta mea de pana acum:

-nashii mei de cununie sunt mai in varsta ca noi.Nu sunt batrani, in nici un caz, dar au ceva ani si experienta.Vreau sa spun ca desi mi sunt dragi, nu i-am simtit atat de aproape de mine cum as fi vrut inainte si dupa nunta.Le spunem nasha si nashu, ii vizitam din cand in cand cu placere, dar cred ca pentru faptul ca suntem mai tineri ne impiedica uneori sa avem multe puncte in comun.
- ambele perechi de fini ai nostrii ( unii "adoptati" pentru ca le-am botezat baiatul si finutzii cununati ) sunt mai "in varsta"ca noi.Finii "adoptati" si finutzul cununat au cam 3-4 ani peste varsta noastra.Nu numai ca nu a fost un impediment major sa ne zica "nasha si nashu", dar ceea ce ma incanta cel mai mult este ca ne cer parerea si ajutorul atunci cand au nevoie...noua cei mai "mici" ca ei.;;)
Eu cred cu tarie ca nu conteaza atat de mult varsta nashilor cat experienta lor de cuplu, cat de aproape aleg sa fie finutii lor si cum inteleg sa si faca datoria morala de nashi.
Este foarte posibil sa ai surprize placute, daca o sa ai norocul sa aveti nashi mai tineri ca voi.Sunt sigura ca ii veti simti mai aproape decat pe unii mai in varsta( e stiut ca tinerii relationeaza si socializeaza mai usor) dar am certitudinea ca in timp veti ajunge sa-i respectati cel putin la fel de mult ca pe unii mai "mari" ca voi.;;):>

Numai bine si sper sa va gasesiti nashii pe care vi-i doriti!<:-P

mirela26
05.05.2009, 08:05:25
Eu consider ca nu conteaza ce varsta au,ci cat de apropiati sunt si ce fel de oameni sunt.

deea_deea_deea
05.05.2009, 15:30:27
trebuie doar sa fie casatoriti

deea_deea_deea
05.05.2009, 15:33:18
varsta din cate stiu eu nu conteaza

GabiMiki
05.05.2009, 15:37:36
varsta din cate stiu eu nu conteaza

Ptr unii conteaza ... eu suntin situatia k nasii sa fie mai mici, si avem o relatie super.
Dar se pare ca ptr unii conteaza k ai lor nasi sa fie mai mari.
Curioasa as fi sa inteleg si eu de ce conteaza???????:">:">:">\:D/\:D/\:D/
:-\:-\:-\:-\:-\:-\:-\

deea_deea_deea
05.05.2009, 15:38:19
da poate gresesc

GabiMiki
05.05.2009, 15:44:33
da poate gresesc

:-\:-\:-\:-\:-\:-\:-\

floare80
06.05.2009, 10:24:02
fetelor va spun din experienta mea ca varsta nasilor ( ca sunt mai mari sau mai mici) nu conteaza,eu pana acum am cununat doua perechi si culmea mai mari ca mine:D ,important e ca ne intelegem ff bine si ne ajutam reciproc la nevoie ........

ps: e parerea mea

rococris
26.05.2009, 08:44:49
fetelor va spun din experienta mea ca varsta nasilor ( ca sunt mai mari sau mai mici) nu conteaza,eu pana acum am cununat doua perechi si culmea mai mari ca mine:D ,important e ca ne intelegem ff bine si ne ajutam reciproc la nevoie ........

ps: e parerea mea

Buna fetelor,

Vreau sa va spun ca si eu voi fi nasica in aceasta vara, si finutza mea este mai mare cu 2 ani ca mine..dar asta nu inseamna ca nu ne intelegem...din contra suntem intai de toate prietene, vorbim foarte des, ne dam sfaturi..este o relatie foarte frumoasa.
Varsta conteaza mai putin, ci intr-o relatie de nasi-fini trb intai de toate sa existe respect, de ambele parti si intelegere.

Va pup!

mihaelaaa
26.05.2009, 10:02:50
Buna fetelor,

Vreau sa va spun ca si eu voi fi nasica in aceasta vara, si finutza mea este mai mare cu 2 ani ca mine..dar asta nu inseamna ca nu ne intelegem...din contra suntem intai de toate prietene, vorbim foarte des, ne dam sfaturi..este o relatie foarte frumoasa.
Varsta conteaza mai putin, ci intr-o relatie de nasi-fini trb intai de toate sa existe respect, de ambele parti si intelegere.

Va pup!

eu sunt fina,o minunatie de femeie! si da,ma inteleg minunat cu nasii mei deoarece mi au spus clar,din start,darul de nunta va fi fara numar de la nasu mare,ca de nu, intorceam foaia una doua...=)) =)) =)) =)) .
lasand gluma,chiar nu conteaza diferenta de varsta,absolut de loc,eu stiu o tipa a carei nasi au 45 de ani si am fost surprinsa cand am aflat de alegerea facuta,insa cand i am vazut am inteles imediat ca bietii oameni nu trecusera de adolescenta (<:-P ) si erau SUPER DE GASCAAAA. si nasa mea este mai mica decat mine (si la propriu si la figurat)8-} si ne intelegem super bine (cu toate ca eu sunt mai impulsiva din fire),sa dea Dumnezeu sa o tinem tot asa. clar nu conteaza diferenta de varsta, caci oricum cand interactionezi cu oamenii intotdeauna ai ceva de invatat.

p.s.-si eu si nasa mea suntem 2 persoane tare sociabile si vorbarete ce i drept!:*

rococris
26.05.2009, 10:05:26
eu sunt fina,o minunatie de femeie! si da,ma inteleg minunat cu nasii mei deoarece mi au spus clar,din start,darul de nunta va fi fara numar de la nasu mare,ca de nu, intorceam foaia una doua...=)) =)) =)) =)) .
lasand gluma,chiar nu conteaza diferenta de varsta,absolut de loc,eu stiu o tipa a carei nasi au 45 de ani si am fost surprinsa cand am aflat de alegerea facuta,insa cand i am vazut am inteles imediat ca bietii oameni nu trecusera de adolescenta (<:-P ) si erau SUPER DE GASCAAAA. si nasa mea este mai mica decat mine (si la propriu si la figurat)8-} si ne intelegem super bine (cu toate ca eu sunt mai impulsiva din fire),sa dea Dumnezeu sa o tinem tot asa. clar nu conteaza diferenta de varsta, caci oricum cand interactionezi cu oamenii intotdeauna ai ceva de invatat.

p.s.-si eu si nasa mea suntem 2 persoane tare sociabile si vorbarete ce i drept!:*

>:D< >:D< >:D< >:D< Vedeti dragele mele de ce o iubesc asa mult...e o scumpa...si sper ca peste ani de zile sa fim tot asa una langa alta mereu si sa ne sustinem una pe alta ;)) :*

itsdone
08.06.2009, 06:59:47
Cat timp exista compatibilitate buna eu zic ca nu e importanta varsta.

mariaT
16.06.2009, 08:26:53
Cat timp exista compatibilitate buna eu zic ca nu e importanta varsta.

Va dau dreptate. Si noi o sa fim nasi in august, la niste prieteni de-ai nostri, diferenta de varsta este de 10 ani intre mine si fini iar fata de sotul meu si ei de vreo 5 ani... Sper sa fie ok la nunta, eu tin mult la ei.

Compact564
17.06.2009, 13:09:27
Buna fetelor,

Va pup!Eu voi fi nasica in 22 august, iar finuta e cu 4 ani mai tanara, dar ne intelegem perfect, asa ca varsta nu conteaza deloc intr-o relatie nasi-fini

Ali21
31.07.2009, 13:44:53
O prietena (preoteasa) are o pereche de fini cu 10 ani mai invarsta... Deci nu cred ca e o problema...

jessie393
09.08.2009, 01:20:26
Si nasii nostri sunt mai mici decat noi, dar nu conteaza. Important este ca ne intelegem bine cu ei.;-)

Andra76
09.08.2009, 02:34:39
Nu are nici o importantza varsta,eu sunt mai mica decat finii mei,ma refer la barbati,caci finele sunt mai mici ca mine si cu toate acestea ne intelegem bine cu toti.
Peste un an voi fi nasa la o nunta de argint deci aici e clar mare diferentza de varsta,insa in afara faptului ca suntem rude suntem si prieteni f buni asa ca si aici este intelegere perfecta.
Organizarea nuntii de argint va fi o surpriza din partea noastra si a copiilor lor ,cred ca va fi ceva extrem de emotionant.;-)

mirele_d
13.11.2009, 08:59:34
Sunt de acord. si nasii nostri sunt mai mici decat noi . Atat nasul este mai mic decat mine cu un an si nasa mai mica decat sotia mea cu 2ani. Dar el este un fost coleg de facultate,cu care m-am inteles f bine. I-am ales pentru ca suntem de varste apropiate si ne vedem destul de des, cerem o parere, sunt oameni care vin in ajutor tot timpul cand ai nevoie. Eu zic ca asta e important .

lauramaria5
19.11.2009, 15:59:16
Am fost si noi nasi in septembrie si finul este mai mare cu 4 ani ( eu si sotul avem aceeasi varsta\:D/ ) iar fina e mai mica decat noi cu un an dar nu prea se simt aceste diferente de varsta.Ne intelegem super bine si ne respectam si asta este tot ce conteaza,parerea mea.:*

ramonete_yo
03.12.2009, 18:42:34
viitoarea mea nasica este cu un an mai mica decat mine iar nasul mai mare cu 4 ani. importanta e intelegerea si ca ei sa fie casatoriti

o_printesa_galati
05.01.2010, 11:50:23
viitoarea mea fina este cu 2 ani mai mare ca mine iar finul cu 4 ani mai mare decat mine,ne intelegem de minune:)

bliss
13.01.2010, 15:44:16
E ciudat ca nasii sa fie mult mai mici decat mirii?:-\

Dana_B
13.01.2010, 16:17:40

si nasii nostri sunt mai tineri, dar sunt impreuna de mult mai mult timp decat noi. noi ii consideram un examplu de intelegere in cuplu, si consideram ca asta ii face cei mai buni nasi.

Lizz22
16.01.2010, 12:37:34
nu stiu daca e ciudat....cert e ca am 2 perechi de fini si toti sunt mai mari ca varsta decat mine.Unii dintre ei sunt mai mari si decat sotul meu.
asta nu ne impiedica ,insa sa avem o relatie extraordinara.

roxana1405
18.02.2010, 23:14:04
Nu vad care ar fi problema ca nasii sa fie mai tineri decat miri.

OcchiAzzurri
03.03.2010, 01:15:45
si la mine una dintre perechi este mai mica decat noi
nu vad care ar fi problema
ne intelegem superbine

Gabytza_gabriela
06.03.2010, 00:07:02
buna fetelor.viitoarea mea nasa este mai mica decat noi si nu ne deranjeaza.....suntem foarte buni prieteni.cand am fost la biserica sa ne programam preotul a spus k este foarte fericit sa vada astfel de cupluri(si mirii dar mai ales nasii tineri)....;-)

teodora_marian
28.04.2010, 11:44:51
poate sa fie mai mici dar cred ca e obligatoriu sa fie casatoriti mai ales daca iti alegi o singura pereche de nasi

alynna89
23.06.2010, 14:54:36
si finii nostri sunt putin mai mari...finul este cu 3 zile mai mare decat sotul;))...iar fina cu 2 ani mai mare decat mine;))...sotul si cu finu sunt prieteni de mici, au copilarit impreuna, si ne intelegem foarte bine cu ei...nu cred ca aceasta mica diferenta de varsta ne va afecta relatia pe viitor:)

mihatano
18.07.2010, 07:53:49
la noi nasu este mai mare decat miresicu meu cu 5 ani,iar nasica este mai mica decat mine cu 5 ani;)).da asta nu este important.nu crede k conteaza.imp este sa ne intelegem,nu?nasu are 35 miresicu 30,nasa 21 eu 26=P~=P~

elena_v_
18.07.2010, 09:16:13
la noi nasu este mai mare decat miresicu meu cu 5 ani,iar nasica este mai mica decat mine cu 5 ani;)).da asta nu este important.nu crede k conteaza.imp este sa ne intelegem,nu?nasu are 35 miresicu 30,nasa 21 eu 26=P~=P~

hehe,ce nasa tinerica ai!!nasica mea are aproape 24 iar eu 25,ar nasul 32 si ginerica 25...aceeasi parere o am si eu:important e sa ne intelegem foarte bine,sa facem parte din aceeasi generatie,sa nu fie de-o seama cu parintii nostri.si daca suntem cu totii tineri,frumosi si sanatosi,e perfect,nu?

dreamcatcher
18.07.2010, 11:19:40
Cred ca nu conteaza deloc varta nasilor, conteaza ce relatii aveti cu ei si cum va intelegeti!
Nu uitati ca nasii vor fi parinti-surogat, intr-un fel veti avea o noua familie, iar in familie intelegerea si iubirea sunt esentiale

Sh3nia
25.08.2010, 17:47:56
Cred ca nu conteaza deloc varta nasilor, conteaza ce relatii aveti cu ei si cum va intelegeti!
Nu uitati ca nasii vor fi parinti-surogat, intr-un fel veti avea o noua familie, iar in familie intelegerea si iubirea sunt esentiale
Ai spus un mare adevar!!<:-PSunt total de acord cu tineo:-)

balaceanu
23.09.2010, 00:13:44
eu sunt mai mare si ca nasii si ca viitorul meu sot=)).nu imi fac griji ca sunt mai mare ca el cu un an dar ca sunt nasiii mai mici...

Pityk
27.09.2010, 10:50:57
Eu si sotul suntem mai mici decat viitoarea fina, sotul este mai mare decat finul si eu de aceeasi varsta cu el (finul). Cand au venit sa ne intrebe daca vrem sa le fim nasi, eu am intrebat-o direct pe fina daca nu o deranjeaza ca o sa aiba o nasa mai mica decat ea, iar ea mi-a spus ca la cat de bine ne intelegem puteam la fel de bine sa am si 100 de ani si 10 ani, din punctul ei de vedere. Parerea mea este ca nu e importanta varsta, e importanta relatia dintre nasi si fini.

dorinutza
05.01.2011, 12:50:15
Eu si sotul suntem mai mici decat viitoarea fina, sotul este mai mare decat finul si eu de aceeasi varsta cu el (finul). Cand au venit sa ne intrebe daca vrem sa le fim nasi, eu am intrebat-o direct pe fina daca nu o deranjeaza ca o sa aiba o nasa mai mica decat ea, iar ea mi-a spus ca la cat de bine ne intelegem puteam la fel de bine sa am si 100 de ani si 10 ani, din punctul ei de vedere. Parerea mea este ca nu e importanta varsta, e importanta relatia dintre nasi si fini.
de aceeasi parere sunt si eu...si noi suntem mai mici decat finu'...dar ne intelegem super<:-P

babutzas
25.01.2011, 01:13:33
Important e sa fie casatoriti! Varsta nu conteaza, cel putin asastiu eu!:zz:

Ai dreptate...de ce ar conta varsta...esti neaparat mai intelept daca esti mai in varsta?!

dorinutza
25.01.2011, 14:10:58
Ai dreptate...de ce ar conta varsta...esti neaparat mai intelept daca esti mai in varsta?!
corect:> ...e adevarat k odata cu trecerea anilor, te mai "coci" la minte, dar sunt destui care inca nu s-au maturizat, desi au o varsta mai inaintata, si de ce nu, sunt destui care au infruntat viata de tineri si s-au maturizat mai devreme:-B

monicaalina
29.01.2011, 13:03:14
corect:> ...e adevarat k odata cu trecerea anilor, te mai "coci" la minte, dar sunt destui care inca nu s-au maturizat, desi au o varsta mai inaintata, si de ce nu, sunt destui care au infruntat viata de tineri si s-au maturizat mai devreme:-B
asa e nu conteaza varsta,si daca iti iei nasi cu 20 de ani mai in varsta si nu te vizitezi si nu iesi la un gratar sau un concediu ceva...eu sunt mai mare cu 7 luni decat fina dar finul e mai mare ca mine cu vreo 3 ani..asa ca...conteza ca ne intelegem.si nasa mea are tot 26 ca si mine si sotul e mai mare ca nasul;;)

dorinutza
01.02.2011, 10:34:18
asa e nu conteaza varsta,si daca iti iei nasi cu 20 de ani mai in varsta si nu te vizitezi si nu iesi la un gratar sau un concediu ceva...eu sunt mai mare cu 7 luni decat fina dar finul e mai mare ca mine cu vreo 3 ani..asa ca...conteza ca ne intelegem.si nasa mea are tot 26 ca si mine si sotul e mai mare ca nasul;;)
si la noi finul e mai mare decat noi;;), dar asta nu ne impiedica sa avem o relatie frumoasa...
off: hei, vad k vom fi nashici in aceeasi perioada....pe ce data cununati voi? noi pe 22octombrie

goangaus
01.02.2011, 21:01:28
Nu conteaza vasta nasilor, daca va intelegeti bine nu mai trebuie sa stati pe ganduri.

monicaalina
04.02.2011, 17:22:34
si la noi finul e mai mare decat noi;;), dar asta nu ne impiedica sa avem o relatie frumoasa...
off: hei, vad k vom fi nashici in aceeasi perioada....pe ce data cununati voi? noi pe 22octombrie
hihihih tot pe 22 oct;))

dorinutza
05.02.2011, 11:13:16
hihihih tot pe 22 oct;))
yupiii!!! vom fi nasici in aceeasi zi...foarte frumos...sa ne fie de bine!;))...am uitat...si la voi finii sunt mai mari ca varsta?:-"

alexutza_23
27.04.2011, 16:39:34
Buna fetelor!!!
Si la noi finii sunt mai mari...dar nu se vede diferenta...;-)
Fina este mai mare decat mine cu 16 zile, iar finul este mai mare decat nasul cu aproape 3 ani...
Dar eu cred ca acest lucru nu este si nu ar trebui sa fie vreo problema...;-)

monicaalina
27.04.2011, 19:13:34
yupiii!!! vom fi nasici in aceeasi zi...foarte frumos...sa ne fie de bine!;))...am uitat...si la voi finii sunt mai mari ca varsta?:-"
finu e mai mare ca mine atat.dar nu varsta e o pb noi sa ne intelegem bine,sotul meu e mai mare decat nasa si nasul nostru:))

tinkerbellME
28.04.2011, 17:34:17
Si noi urmeaza sa cununam dupa nunta noastra, ne sunt prieteni fff buni, ambii sunt cu 5-6 ani mai in varsta decat mine, dar un picut mai mici decat viitorul meu sot :)
Dar nu m-am gandit niciodata ca ar fi o problema diferenta de varsta, mai ales ca sunt prieteni buni si ne intelegem foarte bine;-)

paoolac
03.08.2011, 11:22:02
Clar nu conteaza varsta. Eu am 24 de nai, fina mea cred ca vreo 28..29.. Finul e cam de-o seama cu nasul.
Dar cred ca sunt mai inteleapta decat fina mea. :D
Ei sunt luati, adica au cununia civila facuta de vreo 9 ani, au un copil, ma lipsea nunta. Au fost plecati in italia.... acum a venit si randul nuntii.
Nuuu.. n-are nici o importanta varsta.

Roxxanne
03.11.2011, 20:00:34
In privinta nasilor,chiar nu conteza ,nu este un impediment varsta, pot fi mai mici,de aceeasi varsta sau mai mari...conteaza legatura pe care o aveti !!!

chimista
04.11.2011, 08:55:54
In privinta nasilor,chiar nu conteza ,nu este un impediment varsta, pot fi mai mici,de aceeasi varsta sau mai mari...conteaza legatura pe care o aveti !!!

Cred ca nu conteaza fini mei sunt mai mari ca mine cu 2 ani, dar chiar nu se vede diferenata la unele lucruri cred ca noi sunt mai maturi ca si ei:)

costicanu
06.11.2011, 14:03:13
Trebuie sa fie un pic mai mari... ca se zice ca nasul te va ajuta in viatza si daca e mai mic... e riscant sa sfarsesti prin a-ti ajuta si finii si nasii :))

alexutza_23
06.11.2011, 17:33:53
Trebuie sa fie un pic mai mari... ca se zice ca nasul te va ajuta in viatza si daca e mai mic... e riscant sa sfarsesti prin a-ti ajuta si finii si nasii :))
Nu cred ca ajutorul nasilor pt finii lor depinde de varsta...si nu cred ca doar nasii ii vor ajuta pe fini in viata...roata se poate intoarce...Pot spune ca eu si cu nasa mea ne ajutam reciproc atunci cand fiecare are nevoie:)>-

lam
06.11.2011, 19:09:45
Nici eu nu cred k varsta este importanta ... si finii nostri sunt mai mari decat noi, finul mai mare cu 1an decat sotul meu si fina cu 3 fata de mine :D dar noi suntem muult mai maturi ca ei:)>-. important este sa va intelegeti:*

molnark25
26.11.2011, 15:18:29
Cred ca cel mai mult conteaza cat de bine va intelegeti cu ei. Acum daca sunt mai mici, nu cred ca constituie o problema :). Si noi, tinerii, putem sa-i invatam cate ceva pe cei in varsta :D

SebastianBv
23.03.2012, 14:52:51
Cred ca cel mai mult conteaza cat de bine va intelegeti cu ei. Acum daca sunt mai mici, nu cred ca constituie o problema :). Si noi, tinerii, putem sa-i invatam cate ceva pe cei in varsta :D

foarte mare dreptate, si depinde si cata materie cenusie exista in capul fiecaruia...