PDA

Versiunea completa : Care sunt costurile pt cununia civila?

alecsa
10.08.2006, 11:46:52
:no_05: ma refer strict la acte, fara haine si accesorii, lumanari etc

mam
10.08.2006, 11:53:49
deci: certificat prenuptial pe noi ne-a costat 1 mil lei/amandoi :D , timbre fiscale - 20.000 lei, pozele care ni le-au bagat pe gat 1.600.000 lei...

mam
10.08.2006, 11:55:55
X-( aaa si atentia ptr cine te inscrie ca sa faceti la ora care v-o doriti...cat vreti sa dati pe cadou: 500.000 - 1.000.000 lei

emilialigi
10.08.2006, 12:38:42
si pe noi ne-a costat 1.000.000 certificatele si 20.000 timbrele fiscale! noi am reusit sa fentam fotograful lor!

alecsa
10.08.2006, 13:21:49
mercic mult de tot pt informatii. stiu ca nunta noastra e la anul dar am inceput sa-mi fac unele idei, ca sa stiu la ce ma astept! de organizare eu ma voi ocupa, iubitelul meu e mai mult stransul banilor si cu parerea finala si vrea sa stie cam cat si cum si etc...ma intelegeti!

va pup

valen
10.08.2006, 13:30:15
nu exista si o taxa de cununie? adica in afara de timbre? imi zisese o prietena ca a platit 700.000. voi stiti ceva?

mam
10.08.2006, 13:38:24
nop, cununia civila este GRATUITA, cel putin asha ar trebui, poate 700.000 i-a cerut ptr o ora anume...

dj
10.08.2006, 13:38:57
nu exista si o taxa de cununie? adica in afara de timbre? imi zisese o prietena ca a platit 700.000. voi stiti ceva?
Poate atentia catre cineva de la primarie pentru programare.
Dar vad ca eu am iesit scump la certificatele prenuptiale, pe noi ne-au costat 1 milion de persoana...

valen
10.08.2006, 13:43:58
pai a facut vreuna din voi analizele pe bune? eu le fac pe cele pt sarcina si nu vreau sa ma mai intep inca o data saptamna asta pt analize. in cele de sarcina sunt incluse si cele pt nunta.
adica banii care i-ati dat au fost dati ca spaga pentru medic?

mam
10.08.2006, 13:45:12
noi nu le-am facut pe bune si ne-a costat 1 mil ptr amandoi cu totul...

ancaneacsu
10.08.2006, 14:17:18
mercic mult de tot pt informatii. stiu ca nunta noastra e la anul dar am inceput sa-mi fac unele idei, ca sa stiu la ce ma astept! de organizare eu ma voi ocupa, iubitelul meu e mai mult stransul banilor si cu parerea finala si vrea sa stie cam cat si cum si etc...ma intelegeti!

va pup
cred ca ti-am mai scris ca iti faci griji prea devreme....
despre taxe, eu stiu ca difera de la o primarie la alta....la fel si cadoul pt ofiterul starii civile..=))....noi dam o sticla de whisky de exp...in alte cazuri prefera banii...dar taxele legale sunt cele spuse de fete mai sus
si prenuptialele difera la pret...depinde unde le faci

baby_tweety
10.08.2006, 15:39:04
pai a facut vreuna din voi analizele pe bune? eu le fac pe cele pt sarcina si nu vreau sa ma mai intep inca o data saptamna asta pt analize. in cele de sarcina sunt incluse si cele pt nunta.
adica banii care i-ati dat au fost dati ca spaga pentru medic?

Noi le-am facut pe bune, ca nu strica.Am dat pe analize 500.000 si pe cert prenuptiale 400.000.

mam
10.08.2006, 15:42:40
si noi le-am fi facut pe bune daca era ceva serios, dar asha ptr BTS sau HIV n-are sens...

baby_tweety
10.08.2006, 16:00:26
si noi le-am fi facut pe bune daca era ceva serios, dar asha ptr BTS sau HIV n-are sens...

Nu vreau sa fiu pesimista...dar u never know.Sifilis e o boala pe care n-o simti...si nici la plamani nu te prea doare. Oricum n-au stricat.

mam
10.08.2006, 16:05:03
crede-ma ca daca ash descoperi ca am eu sau el asha ceva maine ash divorta ptr ca asta ar insemna ca eu l-am inselat pe el sau el pe mine...amandoi am fost la doctor ptr analizele generale anii trecuti si totul a fost ok, deci nu vad sensul sa fac mai departe...

Alinta
10.08.2006, 16:24:34
Noi le-am facut pe bune, desi le mai facusem si anul trecut, dar e mai bine asa si ne-au costat cu totul 90 ron.

alecsa
10.08.2006, 16:25:31
cred ca ti-am mai scris ca iti faci griji prea devreme....
despre taxe, eu stiu ca difera de la o primarie la alta....la fel si cadoul pt ofiterul starii civile..=))....noi dam o sticla de whisky de exp...in alte cazuri prefera banii...dar taxele legale sunt cele spuse de fete mai sus
si prenuptialele difera la pret...depinde unde le faci

mda stiu. dar nu ma pot abtine! sunt tare curioasa! vreau sa iasa aproape perfect! perfectiunea nu exista, stiu!LOL

baby_tweety
10.08.2006, 19:45:06
crede-ma ca daca ash descoperi ca am eu sau el asha ceva maine ash divorta ptr ca asta ar insemna ca eu l-am inselat pe el sau el pe mine...amandoi am fost la doctor ptr analizele generale anii trecuti si totul a fost ok, deci nu vad sensul sa fac mai departe...

Atunci da.Noi n-am mai facut analize de genu asta...

vicky
10.08.2006, 20:00:53

offtopic:
Mod de transmitere:
- in peste 90% din cazuri - transmitere pe cale sexuala
- intepaturi, taieturi, muscaturi, sarut, prin placenta de la mama la fat
- foarte rar: prin leziuni deschise ale altor afectiuni ale pielii, prin urina, sperma, saliva, sange
- foarte, foarte rar: prin obiecte contaminate (agentul infectios este foarte sensibil in mediul extern)

din pacate se poate si altfel..

ontopic: nici noi nu ne-am facut analizele pe bune.. am scutit bataia de cap.. le-am luat de la medicul de familie cu o mica atentie(o sticla de vin mai bun, o cutie de ness) + timbre fiscale.
interesant este ca a trebuit sa achitam o taxa care a intrat in bugetul primariei de 700.000 care a reprezentat chiria pe sala de la casa casatoriilor . adica primaria Tulcea nu mai stie pe ce sa ia banii si a impus taxa de 700.000/ 15 min.. platita obligatoriu.. cu chitanta, care s-a atasat la dosarul nostru..
prin bucuresti nu am auzit de astfel de practici

ancaneacsu
11.08.2006, 08:39:58
noi analizele astea le-am facut cand am stabilit amandoi ca e cazul sa schimbam metoda contraceptiva, la cateva luni dupa ce ne-am cunoscut...( a se citi prezervativ cu anticonceptionale)- am platit la timpul respectiv vreo 400 000/ pers...
cred ca am fost un caz rar, sa ne facem analizele doar din responsabilitate, mai ales ca la laborator toata lumea ne ura casa de piatra...
mie imi ratacisera analizele...si deja ma albisem la fata, chiar daca fetele de acolo ma asigurau ca iesisera bine...dar, le-au gasit si totul a fost ok
nu stiu cum sunteti voi, dar eu ca fiica de cadru medical- am vazut cateva greseli mari comise de doctori cand lucra mama-, si mi-e teama mereu de analize...
sincer, as vrea acum sa nu le mai fac pe bune, dar nu cred ca se poate...
minutele alea cand nu-mi gaseau rezultatul si se agitau pe acolo...au fost groaznice...parca nu se mai terminau...iar cand le-au gasit am verificat daca sunt ale mele, si am intrebat daca exista sansa sa se fi inversat cu ale altcuiva....evident ca fetele alea nu prea intelegeau....dar m-au linistit spunand ca in ziua respectiva nu au avut decat rezultate negative...:)

nectarya
13.08.2006, 09:13:46
Eu m-am interesat si exista o taxa care se achita la cununia civila si e intr-adevar in jur de 700000 lei in cazul in care iti ies actele sambata sau duminica. In cursul saptamanii e gratuit.

Gabs
08.10.2006, 11:55:11
Noi nu am platit nimic la starea civila, doar actele prenuptiale...Dar in rest nimic...Ah si pozele care le face fotograful de la starea civila...Dar asta nu este obligatoriu...Poti face intelegere cu prieteni ca sa va faca poze...

cami_dxb
07.11.2006, 12:03:12
Noi o facem la Ambasada Romaniei din Abu Dhabi si ne costa 100 usd actele si inca 100 usd analizele (daca arabul de la spital a inteles exact ce vreau eu, ca vorbea englezeste din 2 in 2). La ambasada astea sunt taxele pentru orice declaratie, imputernicire etc. (50 usd). Dar oricum, si preturile din tara sunt destul de piperate.