Analize recomandate atunci cand planificam o sarcina
+ Raspunde la acest subiect
Pagina 5 din 265
PrimulPrimul ... 3 4 5 6 7 15 55 105 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 33 la 40 din 2119
    Inregistrat
    16.11.2007
    Data nuntii
    00/00/0000
    Biserica
    -
    Restaurant
    -

Implicit Re: Analize inainte de a ramane insarcinata

Citat Postat de bamsse Vezi mesajul
    nu erau bune la maniera ca erau gresite......cred ca nu ma-m exprimat corect

deci valorile care le aveam eu practic nu existau pt acele analize
    Gata am inteles! ce tare de voi.....deaja cu burtica
    Iar eu de mica ma intrebam daca Doamne fereste nu voi putea avea copii....speram bine
    Felicitari pt bebe!

Inregistrat
    15.05.2006
    Data nuntii
    16/07/2006
    Biserica
    Biserica Baptista Torino
    Restaurant
    Torino

Citat Postat de bamsse Vezi mesajul
    a venit,a venit

avem deja cam 7 sapt,noi suntem inainte de brunetzica cu 2-3 zile

si tie pe burtica
    Felicitari Bamsse!!! Ce ma bucur ca sunteti bine tu si bebe
    “What we think is proved by what we do.” - Richard Wurmbrand

Inregistrat
    07.01.2008
    Data nuntii
    21/07/2007
    Biserica
    "Pogorarea Sf. Duh" Titan
    Restaurant
    Bucuresti

Citat Postat de orhidutza Vezi mesajul
    imi zici pls ce analize hormonale ti-a dat sa faci? ca eu m-as duce maine sa imi fac analizele de toxo, rubeola si eventual sa le fac si pe astea cu o seringa
    T3,T4, TSH, Estradiol, LH, FSH, Progesteron, Prolactina. Progesteronul si prolactina mi le-a dat sa le fac in ziua 21 (le-am facut la clinica Elite ptr. ca acolo este medicul meu ginecolog -d-na dr.Elena Voiculescu- si m-au costat 600.000 lei amandoua), iar celelalte intre ziua a 3-a si a 5-a a ciclului, le-am facut la MedLife si m-au costat 1.900.000 lei. Ecografia vaginala am facut-o tot la clinica Elite, la d-na dr.Ana-Maria Chiscop, se face numai cu programare si m-a costat 850.000 lei (a inclus si trei fotografii). Sper ca ti-am fost de folos. Daca te mai pot ajuta si cu altceva, o voi face cu cea mai mare placere. Pupici si bafta!

Inregistrat
    04.10.2006
    Data nuntii
    00/00/2007
    Biserica
    -
    Restaurant
    Cluj Napoca

Desi inca nu intentionam sa lucram inca la proiectul asta, mi-am facut urmatoarele analize
    cele uzuale (vsh, fier, hemoleucograma, calciu, magneziu, glicemie, colesterol total, trigliceride, HDL colesterol, LDL colesterol, TGO, TGP), plus alea speciale (HIV, toxoplasma IgG, IgM, rubeola IgG, IgM, citomegalovirus IgG, IgM, herpes IgG, IgM).

Traumele noastre culinare:
    http://www.numabun.ro

Inregistrat
    07.08.2007
    Data nuntii
    05/09/2009
    Biserica
    elefterie
    Restaurant
    bucuresti

Citat Postat de Bea24 Vezi mesajul
    T3,T4, TSH, Estradiol, LH, FSH, Progesteron, Prolactina. Progesteronul si prolactina mi le-a dat sa le fac in ziua 21 (le-am facut la clinica Elite ptr. ca acolo este medicul meu ginecolog -d-na dr.Elena Voiculescu- si m-au costat 600.000 lei amandoua), iar celelalte intre ziua a 3-a si a 5-a a ciclului, le-am facut la MedLife si m-au costat 1.900.000 lei. Ecografia vaginala am facut-o tot la clinica Elite, la d-na dr.Ana-Maria Chiscop, se face numai cu programare si m-a costat 850.000 lei (a inclus si trei fotografii). Sper ca ti-am fost de folos. Daca te mai pot ajuta si cu altceva, o voi face cu cea mai mare placere. Pupici si bafta!
    Buna!
    Avem aceeasi dr Ș Elena Voiculescu.E super tare.A fost dr cu care a nascut sora mea anul trecut si acum pregatesc si eu o sarcina.Am facut toate analizele pe care le recomanda ea in general si totul e ok.Sa-mi spui si mie ce parere ai despre ea.

6. Publicitate
    Inregistrat
    07.08.2007
    Data nuntii
    05/09/2009
    Biserica
    elefterie
    Restaurant
    bucuresti

Citat Postat de helenita Vezi mesajul
    si eu gandesc ca tine...dar uite ca in prezent sunt multe cazuri in care copiii ies bolnaviori ...
    nici eu nu o sa fac analizele inainte de sarcina, ci decat in momentul in care o sa fiu insarcinata si o sa-mi prescrie medicul ce anume analize sa fac...sper si eu sa fie ok atunci ....
    Buna!Sper sa nu deranjez...Dar citeam ce ai scris...si cred ca ar trebui sa le faci inainte de sarcina.Una dintre cele mai importante analize care tb facute este toxoplasmoza care daca este depistata inainte de sarcina poate fi tratata daca este descoperita la inceputul sarcinii(in stare activa) copilul trebuie dat afara pt ca altfel apar malformatii(de ex. idiotenie).Asa ca eu te as sfatui sa vb cu un ginecolog inainte de sarcina si sa iti faci setul de analize ori inainte ori dupa tot atat te costa dar mai bine stii ce ai de facut din timp.Cu asa ceva nu prea avem voie sa ne jucam.Imi cer scuze daca am fost prea indiscreta.Ti am spus doar parerea mea.Succes cu BB.

Inregistrat
    07.08.2007
    Data nuntii
    05/09/2009
    Biserica
    elefterie
    Restaurant
    bucuresti

Citat Postat de papusha Vezi mesajul
    pai....eu ma gandesc....apai parintii nostri,bunicii aveau ei saracii timp si bani sa dea pt aceste analize? eu nu cred....si uite am ieshit o fetita sanatoasa din fericire....eu sincer nu stiu daca le-as face.....adica 7 milioane pt aceste analize.bine daca trebuie neaparat dau si 10,dar daca nu sunt obligatorii nu cred ca e cazu......poate gresesc sa gandesc asa dar e opinia mea.
    Daca ai incredere in dr tau...in sensul ca iti vrea binele...iti dai seama ca nu ti le da degeaba .Toate cele enumerate de fete mai sus sunt super necesare.Pe mine m au costat 10 dar nu asta conteaza,vreau sa fac tot ce pot sa previn un lucru urat.Sunt multe malformatii care pot fi prevenite prin analizele alea si nu numai..Pe vremea bunicilor nostri nu existau atatea posibilitati si nu ma refer numai la bani,medicina nu era atat de evoluata dar daca noi traim in secolul asta hai sa ne conformam si sa nu ne "zgarcim " cu ceva atat de important si serios.Iti urez succes in conceperea BB-lului si FA TI ANALIZELE .

Inregistrat
    21.01.2007
    Data nuntii
    03/06/2007
    Biserica
    Manastire
    Restaurant
    Cluj-Napoca,Belvedere

Citat Postat de ryanna_go Vezi mesajul
    Buna!Sper sa nu deranjez...Dar citeam ce ai scris...si cred ca ar trebui sa le faci inainte de sarcina.Una dintre cele mai importante analize care tb facute este toxoplasmoza care daca este depistata inainte de sarcina poate fi tratata daca este descoperita la inceputul sarcinii(in stare activa) copilul trebuie dat afara pt ca altfel apar malformatii(de ex. idiotenie).Asa ca eu te as sfatui sa vb cu un ginecolog inainte de sarcina si sa iti faci setul de analize ori inainte ori dupa tot atat te costa dar mai bine stii ce ai de facut din timp.Cu asa ceva nu prea avem voie sa ne jucam.Imi cer scuze daca am fost prea indiscreta.Ti am spus doar parerea mea.Succes cu BB.
    in cazul meu a fost asa:am fost la gine in august(ca nu fusesem demult) mi-am facut papanicolau,secretie si eco....i-am zis la dr ca vrem bb si mi-a zis :esti perfect sanatoasa,daca pana in toamna nu ramai ne vede......si nu am incercat de atunci,dar in octombrie cand am incercat am ramas.....si pe la 7 sapt de sarcina cred mi-am facut analizele,au iesit ok...poate am avut noroc....

• Publicitate
  • + Raspunde la acest subiect
    Pagina 5 din 265
    PrimulPrimul ... 3 4 5 6 7 15 55 105 ... UltimulUltimul

Subiecte asemănătoare

1. Răspunsuri: 32
      Ultimul mesaj: 05.03.2014, 20:01:36
    2. Răspunsuri: 39
      Ultimul mesaj: 12.06.2011, 22:21:49
    3. Răspunsuri: 3
      Ultimul mesaj: 23.02.2010, 16:42:48
    4. ce faci atunci cand dispare respectul in cuplu?
      De georgyank1981 in forum Subiecte arhivate
      Răspunsuri: 65
      Ultimul mesaj: 01.09.2009, 11:19:14
    5. Răspunsuri: 12
      Ultimul mesaj: 12.06.2009, 23:32:29

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
    • Nu poti adauga raspunsuri
    • Nu poti adauga atasamente
    • Nu poti edita mesajele