Credit pentru locuinta
+ Raspunde la acest subiect
Pagina 1 din 361
1 2 3 11 51 101 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 2886
    Inregistrat
    04.09.2006
    Data nuntii
    31/05/2008
    Biserica
    "Adormirea Maicii Domnului" 2 - "Biserica Alba"
    Restaurant
    Piccadilly - Mamaia

Question Credit luat impreuna inainte de casatorie?

Sunt curioasa daca mai este cineva in situatia mea: eu si iubitul meu ne vom casatori la anul, dar am dori sa ne mutam singurei cat mai repede (deocamdata stam cu mama mea). Singura varianta ar fi sa luam un apartament cu credit de la banca, dar nefiind casatoriti, nu putem pentru ca nu se tine cont de veniturile amandurora.
    Acum intervine surpriza: ieri am citit un pliant de la Domenia Credit, care spunea ca se poate contracta un credit ipotecar si tinandu-se cont de veniturile a 2 persoane necasatorite! Socata, am dat telefon, i-am explicat tipului de acolo situatia, si mi-a confirmat: se poate!!! Oferta asta e pana pe 30 iunie, asa ca ne apucam sa cautam sa vedem ce apartament ne-am permite....nu e batut in cuie daca facem acum ceva sau asteptam pana dupa nunta, dar eram curioasa sa stiu daca vreuna din voi stie ceva de chestia asta....

Inregistrat
    17.08.2006
    Data nuntii
    25/08/2007
    Biserica
    Sf. Ioan
    Restaurant
    Braila, Restaurant Edy's

Implicit Re: Credit luat impreuna inainte de casatorie?

Citat Postat de Joliutza Vezi mesajul
    Sunt curioasa daca mai este cineva in situatia mea: eu si iubitul meu ne vom casatori la anul, dar am dori sa ne mutam singurei cat mai repede (deocamdata stam cu mama mea). Singura varianta ar fi sa luam un apartament cu credit de la banca, dar nefiind casatoriti, nu putem pentru ca nu se tine cont de veniturile amandurora.
    Acum intervine surpriza: ieri am citit un pliant de la Domenia Credit, care spunea ca se poate contracta un credit ipotecar si tinandu-se cont de veniturile a 2 persoane necasatorite! Socata, am dat telefon, i-am explicat tipului de acolo situatia, si mi-a confirmat: se poate!!! Oferta asta e pana pe 30 iunie, asa ca ne apucam sa cautam sa vedem ce apartament ne-am permite....nu e batut in cuie daca facem acum ceva sau asteptam pana dupa nunta, dar eram curioasa sa stiu daca vreuna din voi stie ceva de chestia asta....
    Draga mea acest lucru este valabil de mai multa vreme (cel putin la cei de la Reiffeisen era valabil acum 2 ani jumatate in urma). Eu nu stiu unde te-ai interesat tu dar stiu ca bancile accepta varianta a doua persoane care fac credit pt un apartament.

Inregistrat
    04.09.2006
    Data nuntii
    31/05/2008
    Biserica
    "Adormirea Maicii Domnului" 2 - "Biserica Alba"
    Restaurant
    Piccadilly - Mamaia

Ok, merci. M-am mai interesat si eu intre timp si am vazut ca se poate.....ca sunta numite banci care dau si credit tinand cont de veniturile a 2...necasatoritzi. M-am linistit!

Inregistrat
    11.08.2006
    Data nuntii
    20/10/2007
    Biserica
    RAZOARE
    Restaurant
    VULTURUL

Implicit Credit pentru locuinta

Ne-am mutat impreuna de ceva timp ...dar stam impreuna cu mama si fratele lui care este necasatorit...
    dupa nunta am vrea sa facem credit ipotecar eu si iubi...dar cred ca nu o sa obtinem suficienti bani pt o casa...
    Intrebarea mea ar fi urmatoarea...am auzit ca exista banci care accepta o persoana ( in cazul nostru - fratele lui) care sa adauge venitul lui la venitul meu si al iubi... Este adevarat sau nu???

Inregistrat
    15.11.2006
    Data nuntii
    00/00/0000
    Biserica
    None
    Restaurant
    None

Implicit Re: Credit ipotecar

Citat Postat de Crina1 Vezi mesajul
    Ne-am mutat impreuna de ceva timp ...dar stam impreuna cu mama si fratele lui care este necasatorit...
    dupa nunta am vrea sa facem credit ipotecar eu si iubi...dar cred ca nu o sa obtinem suficienti bani pt o casa...
    Intrebarea mea ar fi urmatoarea...am auzit ca exista banci care accepta o persoana ( in cazul nostru - fratele lui) care sa adauge venitul lui la venitul meu si al iubi... Este adevarat sau nu???
    da, cu conditia sa locuiasca la aceeasi adresa cu voi ...
    "Nu as spune probabil tot ceea ce gandesc, dar cu siguranta as gandi tot ceea ce spun."

6. Publicitate
    Inregistrat
    11.08.2006
    Data nuntii
    20/10/2007
    Biserica
    RAZOARE
    Restaurant
    VULTURUL

Implicit Re: Credit ipotecar

Citat Postat de Fluturas Vezi mesajul
    da, cu conditia sa locuiasca la aceeasi adresa cu voi ...
    Pai da...iubi are aceeasi adresa in buletin ca si fratele lui...
    Iar eu...dupa casatorie o sa o am aceeasi adresa ca ei...
    Ce ma bucur ca se poate

Inregistrat
    29.01.2007
    Data nuntii
    12/07/2008
    Biserica
    Gherla
    Restaurant
    Gherla

Eu tocmai am luat un credit ipotecar impreuna cu viitorul meu sot. ca sa acoperim creditul, ar fi fost suficient si numai venitul lui, dar pentru ca noi am vrut sa fie apartamentul si pe numele meu, singura posibilitate era sa fiu eu codebitor. toate bune si frumoase pana aici, s-a rezolvat bine.
    Dar la sfarsit am intrebat-o pe tipa cand si cum stabilim cota de participatie la rata, pentru ca eu mai vreau sa iau un credit de nevoi personale(ap o sa mai pape o gramada de bani, ca e intr-o stare....si nu s-a putut lua creditul asta mai mare din tot felu de motive), si tipa mi-a zis ca daca vreau sa mai iau un credit, doar eu, atunci o sa imi scada din salar toata rata pe care o platesc impreuna cu el... si eu am zis: dar nu se poate, de ce sa-mi scada toata rata, cand eu puteam nici sa nu fiu implicata deloc in primul credit? si totul a fost numai ca sa fim amandoi proprietari, pentru ca voi, banca numa asa ne-ati lasat... tipa, foarte relaxata: pai asa se face la codebitor... eu ii zic ca de fapt salarul meu nici nu cred ca acopera toata rata, d-apoi sa-mi dea credit pe ce ramane... ea si mai relaxata: pai atunci inseamna ca n-o sa va mai aprobe un alt credit
    Acuma va cer parerea voastra... poate careva din voi ati mai intalnit cazuri... stiti ceva despre situatia asta, cu codebitor? mie nu mi se parenormal ca daca 2 persoane platesc o rata, aceeasi, daca oricare din ei se duce sa mai ia o alta rata, sa i se scada din salar rata intreaga? Acuma solutia ar fi sa luam si creditul de consum tot impreuna, dar nefiind casatoriti, nu stiu cine ne da(mai ales ca eu am o situatie un pic mai speciala, ca mie o parte din salar mi-e pe cartea de munca, si restul se justifica prin PFA, si o singura banca a zis ca imi da credit pe PFA, si sa-mi ia in considerare exact cat castig)

Inregistrat
    11.02.2007
    Data nuntii
    26/07/2008
    Biserica
    CUG
    Restaurant
    Iasi

Exclamation Credit pentru apartament

Buna fetelor.
    Ce banci recomandati pentru credit imobiliar?
    As dori una care sa ia in calcul venitul efectiv, in mina, nu de pe cartea de munca! sa tina cont de drepturile de autor.
    Recomandati daca ati facut credit pina acum si moneda avantajoasa!!!
    Multam o zi cu spor!

• Publicitate
  • + Raspunde la acest subiect
    Pagina 1 din 361
    1 2 3 11 51 101 ... UltimulUltimul

Subiecte asemănătoare

1. Pregatiri din 2007 pentru 2008 pentru frumusetea noastra
      De ellie in forum Subiecte arhivate
      Răspunsuri: 89
      Ultimul mesaj: 23.04.2008, 13:26:10

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte